خبرگزاری فارس ـگروه کتاب و ادبیات ـ نفیسه اسماعیلی: حالا شاید برای شعردوستان، شهریار نامی آشنا باشد؛ هرچند محمدحسین بهجت تبریزی در زمان خود هم شناخته شده بود و در میان مردم غریبه نبود، اما در بین شاعران شاخص سایر کشورها بیش از این‌ها باید از شهریار و آثار او صحبت می‌شد که کم‌لطفی‌هایی شده است و آن گونه که باید نتوانستیم این شاعر بزرگ را معرفی کنیم.

اواخر شهریور در سالروز درگذشت این شاعر شیرین‌لهجه و بزرگداشت او، پای حرف‌های رفیق چند ساله‌اش نشستیم تا بشنویم از دریچه نگاه دوست نزدیکش.

ایرج نوبهار، شاعر و از اهالی ادب است که خود نیز دستی بر قلم دارد و از این ماجرا دور نیست. می‌گوید زاده حوالی جنگ جهانی دوم هستم. پدرم فشار زیادی می‌آورد که حماسه رستم و سهراب را باید حفظ کنم. او ادیب و فاضل بود، اما من، سن کمی داشتم و این کار برایم سخت بود.

ظهر یکی از روزهای تابستان در نقطه‌ای دوردست از های و هوی تهران، پذیرایمان می‌شود و پای حرف‌هایش درباره شهریار می‌نشسینیم.

نوبهار از ابتدای مصاحبه توضیح می‌دهد که ممکن است از پاسخ به برخی سوالات خودداری کند. ما هم می‌پذیریم تا هر آنچه دوست دارد، بگوید.

اولین دیدار در میدان ساعت

از اینجا شروع می‌کند: سال ۱۳۳۲ که شهریار ازدواج کرد و به تبریز آمد، ۱۵ ساله بودم. از میدان ساعت به مقصودیه می‌رفتم که دیدم شهریار همراه عمویم قدم می‌زند. من تا آن روز این شاعر را ندیده بودم.

با اینکه ایرج نوبهار حدود ۳۷ سال از شهریار کوچک‌تر است، اما محضر این شاعر بزرگ زمانه‌اش را درک کرد. آغاز دیدار با شاعر و بعد زیستن در معیت او، خاطراتی است که نوبهار هرگز فراموش نخواهد کرد. برایمان از آن دوره این‌طور می‌گوید: شهریار ابتدا مستاجر بود، اما بعد در مقصودیه توسط بانک کشاورزی خانه خرید که خانه ما با او اندکی فاصله داشت. این خانه اکنون «خانه‌موزه» است. مراودات ما و شهریار آغاز شد. پدرم رفت و آمد داشت و من هم پذیرایی می‌کردم. هرچند من هم ذوق شعری داشتم و شهریار هم این موضوع را درک کرده بود.

از لحاظ شعری در تاریخ ادبیات تنها شهریار بود که با شعر زندگی کرد. کارمند بانک بود، اما به ندرت سرکار می‌رفت.‌ اغلب با شعر و طنز سروکار داشت.

او درباره این موضوع که اغلب خرده‌گیری‌ها به شهریار برای سرودن شعر در هر مسأله کوچک و بزرگی است، ضمن تایید می‌گوید: بسیاری سر این مسأله با من جدل می‌کنند، اما این حرف درست است. 

آقای نوبهار در ادامه به برخی تشکیک‌ها هم می‌پردازد و می‌گوید: شهریار با اینکه در تهران متولد شده، اما در فضای مجازی اغلب تاریخ دیگری برای تولدش درج شده است. من عاشق اخلاق این شاعر (شهریار) بودم. در آن زمان یادم هست شهریار شناخته شده بود و حتی از فرانسه هم برای دیدار با او به منزلش می‌آمدند. خانه‌اش اغلب خالی از مهمان نبود. من هم سرگرم پذیرایی از آنها بودم.

همسرش آموزگار بود، اما از جهتی فامیل دور و هم روستایی هم بودند. امیر هوشنگ ابتهاج (سایه) اما در مسیر زندگی زحمت شهریار را زیاد کشید، ولی از مقطعی به بعد خط‌ آنها از هم جدا شد. 

نوبهار به نکته جالبی هم اشاره می‌کند و می‌گوید: ما دو شاعر با سرنوشت یکسان داریم؛ یکی دکتر مهدی حمیدی شیرازی و دیگری شهریار؛ اما شهریار به لحاظ فضیلت‌های اخلاقی، صادق و اهل مراعات بود که در اشعارش متجلی است. او عاشق واقعی بود.

شاعری فقیرتر از شهریار ندیدم

نوبهار، نفسی چاق می‌کند و ادامه می‌دهد: من فقیرتر از شهریار شاعری ندیدم. هیچ چیز مادی نداشت، اما رفت و آمد به منزلش بسیار بود. امیری فیروزکوهی را خیلی دوست داشت؛ چون چند سال پناهش داده بود.

او یک بار دیگر، این شاعر شیرین‌زبان را بی‌علاقه به مادیات معرفی کرد و افزود: شهریار اگر دوست داشت می‌توانست همه امکانات مادی و رفاهی را داشته باشد. ‌او پایبند به مادیات نبود، می‌توان از او به عنوان شاعری که آزاده بود، یاد کرد.

با نوبهار می‌رویم سر دست‌نوشته‌های شهریار و او می‌گوید: باید بدانید اگر شهریار را درست معرفی می‌کردند،‌ حاشیه نمی‌زنند و دروغ درباره او نمی‌گفتند، بیشتر در دل مردم جا داشت.‌ بعضی‌ها به خاطر نام و نان، شهریارشناس شدند و کتاب‌های او را دزدیدند.

از نوبهار درباره وصیت‌نامه کتبی شهریار می‌پرسم و او می‌گوید: نگرد، نیست! اما صورتجلسه وسایل شخصی او در اختیار بنده است. چیزی نداشت؛ جز یک خانه که به شهرداری واگذار شد.

دیدار با رهبر انقلاب در استانداری

دوست قدیمی شهریار، باز هم به مساله‌ کهنه‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید که دوست دارد به آن اشاره کند و آن، این است که هیچ بنیاد قانونی به نام شهریار نداریم. بعد، هم چای‌اش را سر می‌کشد و ادامه می‌دهد: هر فعالیتی با این نام، غیرقانونی است. برای بنیاد شهریار، فرزندش «هادی» باید اجازه بدهد. این مساله، مصوبه است و نمی‌شود آن را نادیده گرفت.

گفت‌وگویمان می‌رسد به روزی که آیت‌الله خامنه‌ای در زمان ریاست جمهوری به دیدار استاد شهریار رفتند. نوبهار با بازگویی خاطرات آن روز می‌گوید: برای این دیدار با یکی از سرداران سپاه هماهنگ شد. پیشنهاد من خانه شهریار نبود؛ بلکه استانداری بود، چون خانه‌های اطراف منزل شهریار در حال ساخت بود و دیوارها تکمیل و استحکام‌بندی نشده بود. کوچه‌ها هم تنگ بودند. می‌ترسیدم خانه‌های گلی فرو بریزد. در نهایت هم حرف من پذیرفته شد و استانداری آذربایجان شرقی به عنوان محل دیدار آیت‌الله خامنه‌ای با استاد شهریار انتخاب شد.

خانه‌موزه شهریار، هیچ چیز به‌دردبخوری ندارد!

دغدغه‌های نوبهار در میانه این گفت‌وگو بارها و بارها تکرار می‌شود؛ از خانه‌موزه تا نکاتی درباره آن. مثلاً در بخشی می‌گوید: ‌سوال این است که چرا یک دستخط شهریار یا یک کتاب اصل از شعرهای شهریار در خانه‌موزه او موجود نیست؟ اینها نکاتی است که باید مورد توجه باشد. گاهی از سایر کشورها به این خانه موزه مراجعه می‌کنند، اما هیچ دستخطی از استاد شهریار را نمی‌بینند!

مادری که دوست دارد پسرش شعر ترکی بگوید

این دوست و همراه شهریار به اخلاقیات بهجت تبریزی هم اشاره می‌کند و می‌گوید: وقتی یکی از برادران شهریار فوت کرد، او ۴ فرزند برادرش را سرپرستی کرد، اما موضوعی که از شهریار مغفول مانده، پرداختن به «مادر» این شاعر است؛ زنی که الهام‌بخش بسیاری از اشعار اوست. روزی به شهریار می‌گوید: اشعاری که می‌گویی به فارسی است و من متوجه نمی‌شوم. به ترکی شعر بگو. از این رو آقامحمدحسین، شعرهایی را به ترکی می‌گوید که بارزترین و معروف‌ترین آن «حیدر بابا» است که برای مادرش می‌خواند و او این شعر را بسیار دوست می‌داشت.

نوبهار دوست دارد باز هم درباره مادر شهریار حرف بزند: باعث و بانی اشعار ترکی شهریار، مادر اوست که این موضوع، کمتر عنوان شده است. آرامگاه مادر شهریار توسط دکتر سرمست، استاندار قم و تلاش‌های علی اصغر شعردوست سال گذشته بازسازی شد و شاید کمتر کسی این موضوع را بداند.

او می‌گوید: در حال حاضر کتابی که از شهریار باقی است و ارزش بسیاری دارد «حیدربابا» است. این کتاب که برای سال ۱۳۳۲ است، یک سرمایه ملی از ادبیات کشور ماست و قیمت گزافی دارد.

رونمایی از تابلوی نقاشی شهریار از چهره کمال‌الملک

آقای نوبهار در این گفت‌وگو تابلویی از نقاشی شهریار را هم برای نخستین بار نشان‌مان می‌دهد و برای مخاطبان این گزارش رونمایی می‌کند؛‌ نقاشی‌ای که گویا شهریار ادب فارسی از کمالالملک کشیده است. 

چند دستخط از اشعاری با قلم استاد شهریار و کتاب‌های چاپ سنگی از دیگر مواردی است که آقای نوبهار به گروه خبری خبرگزاری فارس نشان می‌دهد که در اختیار دارد. او می‌گوید که کتاب‌هایی را که شهریار می‌خواند و تبدیل به «شهریار» شد، همه در اختیار من است. او هرطور بود و با هر قیمتی کتاب می‌خرید، چون علاقه زیادی به کتاب داشت.

در ادامه فیلم این دیدار را ببینید که نشان می‌دهد در این گفت‌وگو چه گذشته است:

 

 

انتهای پیام/

منبع: فارس

کلیدواژه: شاعر شهریار شعر خاطره رهبر انقلاب شاعر تبریز مادر شهریار استاد شهریار او می گوید خانه موزه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۲۶۳۳۸ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

۸۷ سرمایه گذار در شهرک‌های صنعتی قزوین جذب شدند

خبر بعدی:

نگاهی به مستند «غیررسمی» که به دیدار رهبر انقلاب با راویان جنگ پرداخته‌است

نخستین قسمت از مجموعه مستند غیررسمی جمعه گذشته، روی آنتن شبكه سه رفت؛ این قسمت 42 دقیقه‌ای به روایت دیدار راویان هشت سال دفاع مقدس با رهبری پرداخته است؛ دیداری كه 30 آبان 98 برگزار شد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، احتمالا درباره دیدارهای غیررسمی رهبری با نمایندگان حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، علمی، اجتماعی و... شنیده باشید، اما شاید برای‌تان جالب باشد از بحث‌های مطرح‌شده در این جلسه‌ها خبردار شوید و بدانید در این جلسه‌های صمیمانه چه می‌گذرد.

در این مورد مؤسسه‌ پژوهشی - فرهنگی انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌ا... العظمی خامنه‌ای) دست به كار تولید مجموعه مستندهایی شده است كه این دیدارها را روایت و با تعدادی از حاضران در این جلسه‌ها گفت‌وگو می‌كند. نخستین قسمت از مجموعه مستند غیررسمی جمعه گذشته، به كارگردانی علی صدری‌نیا روی آنتن شبكه سه و حساب‌های رسمی KHAMENEI.IR رفت؛ بازپخش آن نیز از شبكه افق پخش شد. این قسمت 42 دقیقه‌ای به روایت دیدار راویان هشت سال دفاع مقدس با رهبری پرداخته، دیداری كه 30 آبان 98 برگزار شد. بازپخش دیگری از «غیر رسمی»، امشب ساعت 20 روی آنتن شبكه مستند می‌رود. در این‌باره با صدری‌نیا و محمد احمدیان، راوی دفاع مقدس و یكی از حاضران این جلسه كه صحبت‌های او در مستند هم مورد توجه قرار گرفته، گپ زدیم.

وقت آن رسیده بود

سال‌ها از دیدارهای غیررسمی رهبری با طیف‌های مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی و هنری می‌گذرد و تازه مستندی برای به تصویر كشیدن این جلسه‌ها و حال و هوای آنها تولید شده است. علی صدری‌نیا، كارگردان مجموعه مستندهای غیررسمی در این مورد به جام‌جم می‌گوید: «اسفند سال 97 بود كه تولید مستندی درباره جلسات غیررسمی پنجشنبه‌شب‌های رهبر انقلاب با بنده مطرح شد. پیش از این توفیق داشتم در دیدار جمعی از مستندسازان با رهبری حضور داشته باشم. فضای صمیمی و غیررسمی این جلسه‌ها را دیده بودم و به همین دلیل تصوری از این دیدارها داشتم، وقتی این موضوع طرح شد، خیلی مشتاق بودم تا كاری در این‌باره تولید كنم. كار از این نقطه كلید خورد و مرحله به مرحله طراحی و تولید آن پیش رفت و مجموعه آن در حال تولید است.»
كارگردان این مستند همچنین درباره آغاز و ادامه مجموعه مستند غیررسمی، متنی را در صفحه اینستاگرامش منتشر كرده كه در بخشی از آن آمده است «وقت آن رسیده بود كه با زاویه‌ای دیگر از رهبری آقا آشنا شوم. این‌كه ایشان در مقام رهبری چگونه مدیریت می‌كند و چگونه حلقه‌های مختلف را به هم وصل می‌كند... جمعی از فعالان عرصه‌های مختلف می‌آیند و بعضا بالاترین انتقادها را مطرح می‌كنند و آقا سخن آنها را صمیمانه می‌شنود، برای‌شان با استدلال پاسخ می‌گوید و... شاید دیدار راویان دفاع مقدس با آقا، تازه رسمی‌ترین جلسه از میان همه این جلسات باشد و این تازه اول راه است...»

چرایی انتخاب‌ها

صدری‌نیا در هر قسمت سراغ تعدادی از آدم‌ها می‌رود كه در جلسه با رهبری صحبت كرده‌اند و روایت آنان از این جلسه را می‌گیرد. او درباره انتخاب این افراد در آن جمع، در قسمتی كه روی آنتن رفت، به ما می‌گوید: «طبیعتا در هر دیدار برای برخی افراد، اتفاق‌های ویژه‌ای رقم می‌خورد یا حرف خاصی می‌زنند. برای گپ زدن با آدم‌های حاضر در جلسه، سراغ این افراد می‌رویم تا اطلاعات بیشتری درباره آن فضا و ماجراها به ما بدهند و از زوایه نگاه آنان هم به جلسه ورود پیدا می‌كنیم. البته ما به صورت كلی می‌خواهیم جلسه را روایت كنیم، حالا هرچه كمك كند تا روایت‌مان كامل‌تر و درست‌تر منتقل شود، به كار اضافه می‌كنیم.» او ادامه می‌دهد: «اصل كار، فیلم جلسه است ولی آنچه كمك می‌كند تا روایت روان‌تر و قصه‌ها كامل‌تر شود، تصاویر آرشیوی و گفت‌وگو با برخی حضار است.»

رودررو و صمیمانه

این جلسه‌ها چند سالی است كه «پنجشبنه‌شب‌ها» نام گرفته است. كارگردان مستند غیررسمی درباره تاریخچه شكل‌گیری این دیدارها بیان می‌كند: «رهبری از دهه‌های گذشته و از سال‌های پس از انقلاب، این مدل از جلسات و مواجهه با قشرهای مختلف را داشتند. وقتی با آدم‌های متفاوت در حوزه‌های گوناگون صحبت می‌كنیم، می‌شنویم در دهه‌های مختلف در چنین جلسه‌هایی با ایشان صحبت داشتند.

ظاهرا بعد از رهبری نیز ایشان مدتی در حوزه هنری جلسه را برگزار می‌كردند یا دیدارهایی را با اهالی فرهنگ و هنر و... داشتند. اما از سال 95 به بعد این جلسه‌ها به جلسات پنجشنبه‌شب‌ها معروف شد، كه با حضور هفت، هشت نفر از هنرمندان و... تا نهایتا 30 – 40 نفر برگزار می‌شود. كارگردانان، گرافیست‌ها، نخبگان علمی، نویسندگان و... با تفكرهای مختلف در این جلسه‌ها حضور دارند و حرف‌ها و بحث‌های‌شان گاهی نقطه مقابل همدیگر است، اما آدم‌ها با چنین تنوع و تكثری، مباحث خود را رودررو، غیررسمی و بسیار صمیمانه با رهبر انقلاب بیان می‌كنند.»

روایتی از راویان

اولین قسمتی كه به پخش رسید و به مناسبت هفته دفاع مقدس روی آنتن رفت، دیدار رهبری با راویان هشت سال دفاع مقدس است. این قسمت از غیررسمی تاكنون از شبكه سه و افق پخش شده و امشب ساعت 20 روی آنتن شبكه مستند می‌رود. به گفته صدری‌نیا مستندهای دیگری از این جلسات نیز در حال تولید است. این كارگردان درباره ساختار این مستند می‌گوید: «ما بیشتر رهبر انقلاب را از قاب تلویزیون و با تصاویری از دیدارهای عمومی ایشان و جلسات‌شان با مسؤولان كه بیشتر حال و هوای رسمی دارد، می‌بینیم. جلسه‌های غیررسمی با دانشجویان، شاعران و خانواده شهدا را هم دیده‌ایم، اما در این مدل از جلسات پنجشنبه‌شب‌ها، آقا بیشتر شنونده هستند. افراد خیلی راحت صحبت می‌كنند و پرسش‌ها و درددل‌های‌شان را با رهبری طرح می‌كنند. شاید مردم با این وجه از رهبری آقا كمتر آشنا باشند و به همین دلیل وقتی سراغ تولید این كار رفتیم، این نكته مدنظرمان بود كه باید توضیحاتی به آن اضافه شود تا مخاطب، در حال و هوا و فضای حرف‌هایی كه یک شخص در جلسه می‌زند، قرار بگیرد. درواقع دست مخاطب را می‌گیریم تا حس كند یكی از حاضران در جلسه است. فرمی هم كه برای ساخت مستند در نظر گرفته شده، به همین خاطر است.»

مدافعان حرم هم بودند

حجت‌الاسلام محمدمهدی فاطمی‌صدر یكی دیگر از حاضران در این جلسه بوده، او اما با بسیاری از دیداركنندگان آن روز تمایز دارد. تفاوتش در این است كه راوی دفاع هشت‌ساله نیست. او در این‌باره به جام‌جم می‌گوید: «بنده به عنوان مدافع حرم آنجا بودم و به تعبیر دفاع مقدسی‌ها صحابی جنگ نیستم. دعوت من به دو جهت بود، یكی این‌كه در حوزه نظریه روایت و نظریه نهضت چه در مورد دفاع مقدس و چه در چارچوب‌های دیگر كار می‌كنم. دلیل دیگر هم، حضور من در عراق و سوریه به عنوان رزمنده، مبلغ و روایتگر بود. آنجا جریانی كه به تعبیری راهیان نور سوریه است را راه انداختیم و كارهای دیگری، از جمله اولین دوره تربیت راویان سوریه در دمشق را برگزار کردیم.»

او ادامه می‌دهد: «دوستان دیگری از بچه‌های مدافع حرم هم در دیدار با حضرت آقا حضور داشتند. چون نگاه مستند برای هفته دفاع مقدس بیشتر به این سمت بود، بخش مدافعان حرم چندان دیده نشد. البته جهت روایتگری ما در جلسه این بود كه فرهنگ دفاع مقدس كه با آن مواجه بودیم و در كاروان‌های راهیان نور هم شنیدیم، كم و بیش در دفاع از حرم هم تكرار شده است. منكر نگاهی كه درباره گسست نسل‌ها وجود دارد‌، هستیم. این مقداری ناگفته مانده و دیدار با حضرت آقا شاید اولین و مهم‌ترین جایی بود كه رفقای مدافعان حرم توانستند بیایند و روایت ایرانی از عراق و سوریه بیان كنند، چون ما روایت‌های غیرایرانی را از بچه‌های جبهه مقاومت شنیده‌ایم.»

حس یك دیدار

حسین یكتا، محمد احمدیان، حسن باخرد، محسن محسنی و حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری افرادی هستند كه جزو دیداركنندگان با رهبری در دیدار با راویان هشت سال دفاع مقدس بودند. به گفته صدری‌نیا، یكی از بخش‌های مستند كه بیشتر مورد توجه واقع شده، صحبت‌های احمدیان است. این راوی دفاع مقدس در گفت‌وگو با جام‌جم درباره حس و حالش از این دیدار و حضور در مستند غیررسمی چنین بیان می‌كند:

قشنگ‌ترین اتفاق زندگی‌ام دیدار حضرت آقا بود

من فكر می‌كنم زمانی كه جنگ تمام شد و ما شروع به روایتگری كردیم، اولین بار بود و شاید بهتر است بگویم قشنگ‌ترین اتفاق زندگی‌ام همین دیدار بود. یك عده آدم دغدغه‌مند كه همه از پشت خاكریزهای شلمچه و طلاییه آمده‌اند، همان‌قدر كه به دل آب زدند، با یك دغدغه مشترك تحت عنوان یك روایت و زنده كردن خاطرات هشت سال دور هم جمع شدند و در محضر كسی بودیم كه از ما دغدغه‌مندتر بود.

كاش آلزایمر می‌گرفتم

من پیش از این هم گفتم گاهی اوقات دلم می‌خواست دچار آلزایمرشوم و یكسری صحنه‌های تلخ دفاع مقدس را از ذهنم پاك كنم. اما صحبت‌های حضرت آقا و شنیدن دغدغه‌های ایشان به ما قوت قلب داد و از این همین رو این دیدار جزو قشنگ‌ترین لحظات زندگی‌ام شد. گرچه اولین و آخرین بار بود كه توفیق این دیدار حاصل شد و ما توانستیم در آن فضای بسیار صمیمی قرار بگیریم و در خدمت حضرت آقا باشیم.

یك یادآوری شیرین

درباره مستند غیررسمی هم باید عرض كنم بسیار از دیدن این مستند لذت بردم و به دلم نشست و به نظرم خیلی خوب ساخته شده بود. البته خودم آنجا بودم، اما حقیقتا به خاطر حضور حضرت آقا نفهمیدم كه به ایشان چه گفتم. اما وقتی مستند را دیدم، خیلی از دیدن آن لذت بردم و برایم یادآوری آن روز شد. به آقای صدری‌نیا هم گفتم كه خیلی كار خوبی انجام شد و خوشحالم كه این مستند پخش شد.

منبع: روزنامه جام جم

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • امارات شاعر مخالف عادی سازی با اسرائیل را ممنوع الخروج کرد!
 • انتقام جویی پسر تهرانی از دوست دختر پولدار / پریسا به من رکب زد + عکس
 • ارسال ۷۰ اثر از ۳۰ شاعر کردستانی به دبیرخانه جشنواره شعر بسیج
 • اهالی مسجد از جانباز شاعر شیروانی تقدیر کردند
 • تحصیل فرزندان متهمان پرونده فساد شهرداری شهریار در مدارس اروپایی
 • ضرر بزرگ و عجیب داوری به استقلال
 • ناگفته‌های دادستان از پرونده فساد در شهرداری شهریار/ فرزندان برخی متهمان در مدارس کشورهای اروپایی تحصیل می‌کنند
 • اقای گل همچنان ناکام در حضور در ترکیب
 • دیداری که پس از ۳۳ سال تازه شد
 • ابوظبی به یک شاعر زن به دلیل مخالفتش با عادی‌سازی اجازه سفر نداد
 • روحانی بحرینی به خاطر مخالفت با عادی‌سازی روابط احضار شد
 • از اهدای کتاب شاعر معلول صحنه ای به معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور تا بازدید از طرح های اشتغالزایی
 • شهریار مغانلو در محاصره آقای گل
 • شاعر اماراتی به دلیل مواضع ضد صهیونیستی ممنوع السفر شد
 • مشاوره رایگان پزشکی در سفر برای مشتریان علی‌بابا
 • کتاب شعر«صورتی تر از ...» رونمایی شد
 • ترافیک سنگین در محور کرج-تهران
 • خالق آکی‌یف که بود و چه آثاری از خود برجای گذاشت؟
 • وحشی بافقی؛ شاعر زبردست و غمگین