خبرگزاری فارس ـگروه کتاب و ادبیات ـ نفیسه اسماعیلی: حالا شاید برای شعردوستان، شهریار نامی آشنا باشد؛ هرچند محمدحسین بهجت تبریزی در زمان خود هم شناخته شده بود و در میان مردم غریبه نبود، اما در بین شاعران شاخص سایر کشورها بیش از این‌ها باید از شهریار و آثار او صحبت می‌شد که کم‌لطفی‌هایی شده است و آن گونه که باید نتوانستیم این شاعر بزرگ را معرفی کنیم.

اواخر شهریور در سالروز درگذشت این شاعر شیرین‌لهجه و بزرگداشت او، پای حرف‌های رفیق چند ساله‌اش نشستیم تا بشنویم از دریچه نگاه دوست نزدیکش.

ایرج نوبهار، شاعر و از اهالی ادب است که خود نیز دستی بر قلم دارد و از این ماجرا دور نیست. می‌گوید زاده حوالی جنگ جهانی دوم هستم. پدرم فشار زیادی می‌آورد که حماسه رستم و سهراب را باید حفظ کنم. او ادیب و فاضل بود، اما من، سن کمی داشتم و این کار برایم سخت بود.

ظهر یکی از روزهای تابستان در نقطه‌ای دوردست از های و هوی تهران، پذیرایمان می‌شود و پای حرف‌هایش درباره شهریار می‌نشسینیم.

نوبهار از ابتدای مصاحبه توضیح می‌دهد که ممکن است از پاسخ به برخی سوالات خودداری کند. ما هم می‌پذیریم تا هر آنچه دوست دارد، بگوید.

اولین دیدار در میدان ساعت

از اینجا شروع می‌کند: سال ۱۳۳۲ که شهریار ازدواج کرد و به تبریز آمد، ۱۵ ساله بودم. از میدان ساعت به مقصودیه می‌رفتم که دیدم شهریار همراه عمویم قدم می‌زند. من تا آن روز این شاعر را ندیده بودم.

با اینکه ایرج نوبهار حدود ۳۷ سال از شهریار کوچک‌تر است، اما محضر این شاعر بزرگ زمانه‌اش را درک کرد. آغاز دیدار با شاعر و بعد زیستن در معیت او، خاطراتی است که نوبهار هرگز فراموش نخواهد کرد. برایمان از آن دوره این‌طور می‌گوید: شهریار ابتدا مستاجر بود، اما بعد در مقصودیه توسط بانک کشاورزی خانه خرید که خانه ما با او اندکی فاصله داشت. این خانه اکنون «خانه‌موزه» است. مراودات ما و شهریار آغاز شد. پدرم رفت و آمد داشت و من هم پذیرایی می‌کردم. هرچند من هم ذوق شعری داشتم و شهریار هم این موضوع را درک کرده بود.

از لحاظ شعری در تاریخ ادبیات تنها شهریار بود که با شعر زندگی کرد. کارمند بانک بود، اما به ندرت سرکار می‌رفت.‌ اغلب با شعر و طنز سروکار داشت.

او درباره این موضوع که اغلب خرده‌گیری‌ها به شهریار برای سرودن شعر در هر مسأله کوچک و بزرگی است، ضمن تایید می‌گوید: بسیاری سر این مسأله با من جدل می‌کنند، اما این حرف درست است. 

آقای نوبهار در ادامه به برخی تشکیک‌ها هم می‌پردازد و می‌گوید: شهریار با اینکه در تهران متولد شده، اما در فضای مجازی اغلب تاریخ دیگری برای تولدش درج شده است. من عاشق اخلاق این شاعر (شهریار) بودم. در آن زمان یادم هست شهریار شناخته شده بود و حتی از فرانسه هم برای دیدار با او به منزلش می‌آمدند. خانه‌اش اغلب خالی از مهمان نبود. من هم سرگرم پذیرایی از آنها بودم.

همسرش آموزگار بود، اما از جهتی فامیل دور و هم روستایی هم بودند. امیر هوشنگ ابتهاج (سایه) اما در مسیر زندگی زحمت شهریار را زیاد کشید، ولی از مقطعی به بعد خط‌ آنها از هم جدا شد. 

نوبهار به نکته جالبی هم اشاره می‌کند و می‌گوید: ما دو شاعر با سرنوشت یکسان داریم؛ یکی دکتر مهدی حمیدی شیرازی و دیگری شهریار؛ اما شهریار به لحاظ فضیلت‌های اخلاقی، صادق و اهل مراعات بود که در اشعارش متجلی است. او عاشق واقعی بود.

شاعری فقیرتر از شهریار ندیدم

نوبهار، نفسی چاق می‌کند و ادامه می‌دهد: من فقیرتر از شهریار شاعری ندیدم. هیچ چیز مادی نداشت، اما رفت و آمد به منزلش بسیار بود. امیری فیروزکوهی را خیلی دوست داشت؛ چون چند سال پناهش داده بود.

او یک بار دیگر، این شاعر شیرین‌زبان را بی‌علاقه به مادیات معرفی کرد و افزود: شهریار اگر دوست داشت می‌توانست همه امکانات مادی و رفاهی را داشته باشد. ‌او پایبند به مادیات نبود، می‌توان از او به عنوان شاعری که آزاده بود، یاد کرد.

با نوبهار می‌رویم سر دست‌نوشته‌های شهریار و او می‌گوید: باید بدانید اگر شهریار را درست معرفی می‌کردند،‌ حاشیه نمی‌زنند و دروغ درباره او نمی‌گفتند، بیشتر در دل مردم جا داشت.‌ بعضی‌ها به خاطر نام و نان، شهریارشناس شدند و کتاب‌های او را دزدیدند.

از نوبهار درباره وصیت‌نامه کتبی شهریار می‌پرسم و او می‌گوید: نگرد، نیست! اما صورتجلسه وسایل شخصی او در اختیار بنده است. چیزی نداشت؛ جز یک خانه که به شهرداری واگذار شد.

دیدار با رهبر انقلاب در استانداری

دوست قدیمی شهریار، باز هم به مساله‌ کهنه‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید که دوست دارد به آن اشاره کند و آن، این است که هیچ بنیاد قانونی به نام شهریار نداریم. بعد، هم چای‌اش را سر می‌کشد و ادامه می‌دهد: هر فعالیتی با این نام، غیرقانونی است. برای بنیاد شهریار، فرزندش «هادی» باید اجازه بدهد. این مساله، مصوبه است و نمی‌شود آن را نادیده گرفت.

گفت‌وگویمان می‌رسد به روزی که آیت‌الله خامنه‌ای در زمان ریاست جمهوری به دیدار استاد شهریار رفتند. نوبهار با بازگویی خاطرات آن روز می‌گوید: برای این دیدار با یکی از سرداران سپاه هماهنگ شد. پیشنهاد من خانه شهریار نبود؛ بلکه استانداری بود، چون خانه‌های اطراف منزل شهریار در حال ساخت بود و دیوارها تکمیل و استحکام‌بندی نشده بود. کوچه‌ها هم تنگ بودند. می‌ترسیدم خانه‌های گلی فرو بریزد. در نهایت هم حرف من پذیرفته شد و استانداری آذربایجان شرقی به عنوان محل دیدار آیت‌الله خامنه‌ای با استاد شهریار انتخاب شد.

خانه‌موزه شهریار، هیچ چیز به‌دردبخوری ندارد!

دغدغه‌های نوبهار در میانه این گفت‌وگو بارها و بارها تکرار می‌شود؛ از خانه‌موزه تا نکاتی درباره آن. مثلاً در بخشی می‌گوید: ‌سوال این است که چرا یک دستخط شهریار یا یک کتاب اصل از شعرهای شهریار در خانه‌موزه او موجود نیست؟ اینها نکاتی است که باید مورد توجه باشد. گاهی از سایر کشورها به این خانه موزه مراجعه می‌کنند، اما هیچ دستخطی از استاد شهریار را نمی‌بینند!

مادری که دوست دارد پسرش شعر ترکی بگوید

این دوست و همراه شهریار به اخلاقیات بهجت تبریزی هم اشاره می‌کند و می‌گوید: وقتی یکی از برادران شهریار فوت کرد، او ۴ فرزند برادرش را سرپرستی کرد، اما موضوعی که از شهریار مغفول مانده، پرداختن به «مادر» این شاعر است؛ زنی که الهام‌بخش بسیاری از اشعار اوست. روزی به شهریار می‌گوید: اشعاری که می‌گویی به فارسی است و من متوجه نمی‌شوم. به ترکی شعر بگو. از این رو آقامحمدحسین، شعرهایی را به ترکی می‌گوید که بارزترین و معروف‌ترین آن «حیدر بابا» است که برای مادرش می‌خواند و او این شعر را بسیار دوست می‌داشت.

نوبهار دوست دارد باز هم درباره مادر شهریار حرف بزند: باعث و بانی اشعار ترکی شهریار، مادر اوست که این موضوع، کمتر عنوان شده است. آرامگاه مادر شهریار توسط دکتر سرمست، استاندار قم و تلاش‌های علی اصغر شعردوست سال گذشته بازسازی شد و شاید کمتر کسی این موضوع را بداند.

او می‌گوید: در حال حاضر کتابی که از شهریار باقی است و ارزش بسیاری دارد «حیدربابا» است. این کتاب که برای سال ۱۳۳۲ است، یک سرمایه ملی از ادبیات کشور ماست و قیمت گزافی دارد.

رونمایی از تابلوی نقاشی شهریار از چهره کمال‌الملک

آقای نوبهار در این گفت‌وگو تابلویی از نقاشی شهریار را هم برای نخستین بار نشان‌مان می‌دهد و برای مخاطبان این گزارش رونمایی می‌کند؛‌ نقاشی‌ای که گویا شهریار ادب فارسی از کمالالملک کشیده است. 

چند دستخط از اشعاری با قلم استاد شهریار و کتاب‌های چاپ سنگی از دیگر مواردی است که آقای نوبهار به گروه خبری خبرگزاری فارس نشان می‌دهد که در اختیار دارد. او می‌گوید که کتاب‌هایی را که شهریار می‌خواند و تبدیل به «شهریار» شد، همه در اختیار من است. او هرطور بود و با هر قیمتی کتاب می‌خرید، چون علاقه زیادی به کتاب داشت.

در ادامه فیلم این دیدار را ببینید که نشان می‌دهد در این گفت‌وگو چه گذشته است:

 

 

انتهای پیام/

منبع: فارس

کلیدواژه: شاعر شهریار شعر خاطره رهبر انقلاب شاعر تبریز مادر شهریار استاد شهریار او می گوید خانه موزه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۲۶۳۵۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

۸۷ سرمایه گذار در شهرک‌های صنعتی قزوین جذب شدند

خبر بعدی:

تشدید نظارت های کرونایی در دهه آخر صفر در قم

ایسنا/قم دیرکل مدیریت بحران استانداری قم گفت: تجمعات و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شیوع گسترده کرونا دامن می‌زند.

محسن اروجی امروز در چهارمین جلسه ستاد اربعین استان که در سالن کرامت استانداری برگزار شد، با ذکر این مطلب که قدردان تلاش موکب‌ها در طول سالهای گذشته هستیم، گفت: انتظار داریم با توجه به عدم برگزاری اربعین حسینی، برنامه‌های خوبی در حمایت از اقشار ضعیف داشته باشند. موکب‌ها، پایگاه مواسات و کمک مومنانه به نیازمندان برپا کنند و در این شرایط سخت معیشتی به میدان بیایند و این کمک‌ها را در یک طرح ساماندهی شده به دست مردم برسانند.

وی تصریح کرد: در موج اول و دوم کرونا، کمک های خوبی از طرف قرارگاههای مردمی و گروههای جهادی انجام شد، امروز نیز ستاد مردمی با مشارکت موکب‌ها باید در اوج سوم کرونا وارد صحنه شوند و این کمک‌ها را به دست مردم برسانند. در طول 8 ماه با این بیماری در سطح ایران و جهان مقابله می‌کنیم و تاکنون هیچ گونه درمان و واکسنی برای کنترل بیماری به دست نیامده است و برخلاف آن چه تصور می‌شد کرونا در جاهای گرم اوج گرفت.

وی اظهار داشت: موج سوم کرونا دلایل مهمی دارد، بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تجمعات و مسافرت‌ و برخی بازگشایی‌ها موجب افزایش شیوع کرونا شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم عنوان کرد: اگر مردم نسبت به رعایت پروتکل‌ها و بهداشت عمومی و زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توجه بیشتری نشان دهند، در مهار کرونا موفق‌تر هستیم.

وی گفت: در موج اول کرونا با همراهی مردم توانستیم به کنترل وضعیت بپردازیم، در ایام محرم بسیاری از هیئت‌های مذهبی توجه خوبی به رعایت بهداشت داشتند.

اروجی با ذکر این مطلب که به دلیل عادی شدن کرونا در میان مردم، هر روز به بیماران بدحال افزوده می‌شود، یادآورشد: با توجه به 15 روز آینده تا زمانی که هنوز شیوع کرونا گسترش پیدا کند، محدودیت‌ها وجود دارد.

وی افزود: اگر هیئتی مجوزی را در جهت برگزاری مراسم اخذ می‌کند موظف به رعایت پروتکل‌ها و حفظ سلامت مردم است و باید با فاصله‌گذاری اجتماعی و حضور در مراسم باز مانع از انتشار ویروس شود، ضمن اینکه توزیع پذیرایی نیز ممنوع است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم بیان کرد: هر یک از بیماران کرونایی موجب انتشار ویروس به بیش از ده نفر می‌شود و باید باور داشته باشیم که زدن ماسک و رعایت بهداشت می‌تواند مانع از به خظر افتادن جان دیگران شود.

وی خاطرنشان کرد: برای روزهای پایانی صفر نیز پروتکل‌های بهداشتی تشدید می‌شود، وضعیت شیوع کرونا قابل پیش‌بینی نیست و به زودی با کاهش دما، شیوع آنفلوآنزا نیز اتفاق می‌افتد و هیچ وضعیتی از تاثیر آنفلوآنزا بر روی گسترش کرونا مشخص نیست و باید مراقب باشیم، چرا که تجمعات و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شیوع گسترده کرونا دامن می‌زند.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • برائت معاون عمرانی سابق استانداری لرستان از اتهامات
 • امارات شاعر مخالف عادی سازی با اسرائیل را ممنوع الخروج کرد!
 • انتقام جویی پسر تهرانی از دوست دختر پولدار / پریسا به من رکب زد + عکس
 • ارسال ۷۰ اثر از ۳۰ شاعر کردستانی به دبیرخانه جشنواره شعر بسیج
 • اهالی مسجد از جانباز شاعر شیروانی تقدیر کردند
 • تحصیل فرزندان متهمان پرونده فساد شهرداری شهریار در مدارس اروپایی
 • ناگفته‌های دادستان از پرونده فساد در شهرداری شهریار/ فرزندان برخی متهمان در مدارس کشورهای اروپایی تحصیل می‌کنند
 • اقای گل همچنان ناکام در حضور در ترکیب
 • ابوظبی به یک شاعر زن به دلیل مخالفتش با عادی‌سازی اجازه سفر نداد
 • روحانی بحرینی به خاطر مخالفت با عادی‌سازی روابط احضار شد
 • نگاهی به مستند «غیررسمی» که به دیدار رهبر انقلاب با راویان جنگ پرداخته‌است
 • از اهدای کتاب شاعر معلول صحنه ای به معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور تا بازدید از طرح های اشتغالزایی
 • شهریار مغانلو در محاصره آقای گل
 • شاعر اماراتی به دلیل مواضع ضد صهیونیستی ممنوع السفر شد
 • صمیمانه و «غیررسمی» با آقا
 • کتاب شعر«صورتی تر از ...» رونمایی شد
 • ترافیک سنگین در محور کرج-تهران
 • خالق آکی‌یف که بود و چه آثاری از خود برجای گذاشت؟
 • وحشی بافقی؛ شاعر زبردست و غمگین