سادگی و ناآگاهی وقتی با چاشنی طمع درآمیزد نتیجه‌اش چیزی جز ریختن محترمانه پول به جیب‌های گشاد دزدان و کلاهبرداران نیست.

محمود مصدق/

 سادگی و ناآگاهی وقتی با چاشنی طمع درآمیزد نتیجه‌اش چیزی جز ریختن محترمانه پول به جیب‌های گشاد دزدان و کلاهبرداران نیست.

دادن پیامک به قصد کلاهبرداری از افراد شیوه تازه‌ای نیست.

دو سه دهه‌ای می‌شود که مجرمان با استفاده از این شیوه، حساب کاربران را خالی می‌کنند و اگر گرفتار پلیس و دستگاه قضایی نشوند، حظ خود را می‌برند. البته کلاهبرداران پیامکی هم معمولاً به‌روز هستند و با هر مناسبتی، ساز و کار خود را برای دست کردن در جیب مردم تغییر می‌دهند.

گاهی پیامکی با این مضمون ارسال می‌کنند؛ با عرض سلام، مشترک محترم همراه اول، به خاطر پرداخت به موقع قبض تلفن همراه خود از طرف شرکت توسعه ارتباطات همراه اول، برنده مبالغی به صورت وجه نقد شده‌اید، لذا برای دریافت وجه نقد، اطلاعات کارت خود را به شماره تلفن همراه مورد نظر ارسال نمایید.

زمانی هم از روش‌های جدیدتری بهره می‌گیرند. مثلاً کلاهبرداران با هدف دستیابی به اطلاعات کارت بانکی مشترکان بانک‌های کشور، پیامکی به صورت تصادفی ارسال می‌کنند و از مشترکان می‌خواهند به لینکی که در پیامک آمده مراجعه کنند تا رمز دومشان در 24 ساعت تغییر کند و اگر مشترکان چنین کنند آن‌وقت کلاهبرداران به‌راحتی به مشخصات کارت بانکی و رمز دوم آن‌ها دست پیدا کرده و با هک کارت بانکی آنان حسابشان را خالی می‌کنند.

واضح است در ماجرای کلاهبرداری پیامکی و تلفنی نمی‌توان از نقش ابزار پیامک غافل بود، چرا که متخلفان با استفاده از این ابزار است که می‌توانند نقشه‌های خود را پیاده کنند.

از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشتر این پیامک‌ها از پنل‌های ویژه ارسال پیامک‌های انبوه که اپراتورها در اختیار پیمانکارانشان قرار می‌دهند، ارسال می‌شود و گاهی حتی گفته می‌شود این پنل‌ها اطلاعات اشخاص را نیز در اختیار پیمانکاران قرار می‌دهند. با این‌حال به نظر می‌رسد نظارت بر محتوای این پیامک‌ها ضعیف و موکول به بروز مشکل یا شکایت مردم است.

با این همه، پرسش این است که روال دسترسی افراد به سامانه پیامکی یا پنل پیامکی چگونه است و آیا هر کسی درخواست سامانه پیامکی کند این سامانه به وی اختصاص می‌یابد؟ و سرانجام اینکه متخلفان واقعاً می‌توانند به صورت انبوه، پیامک‌های خود را ارسال کنند؟

90 درصد موارد کلاهبرداری‌ها به صورت تلفنی است

دکتر داود زارعیان، معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران در پاسخ به قدس می‌گوید: الان دیگر کلاهبرداری از طریق پیامک بسیار کم شده؛ در واقع تا آنجایی که ما اطلاع داریم درحال حاضر 90 درصد موارد کلاهبرداری به صورت تلفنی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه معمولاً مجرمان کلاهبردار از چند تکنیک و روش استفاده می‌کنند، می‌افزاید: یکی از این روش‌ها استفاده از ترفند ادعای برنده شدن در مسابقاتی مثل مسابقات رادیویی و... است. روش شایع دیگر ارائه خدمت است، مثلاً به مخاطب می‌گویند به او خدمت بیمه شخص ثالث را با نصف قیمت ارائه می‌دهند. کلاهبرداری با این روش‌ها به صورت نقدی است. البته گاهی هم می‌گویند اگر شما هزینه‌ای را بپردازید ما برای شما کالایی مثل تلویزیون و یخچال و.. ارسال می‌کنیم. در این روش‌ها کلاهبرداران معمولاً از روی پروفایل کسانی که به آن‌ها دسترسی دارند مخاطبشان را به صورت اتفاقی انتخاب می‌کنند و با آن‌ها تماس می‌گیرند و برای اینکه به مخاطبشان اطمینان بدهند خطری آنان را تهدید نمی‌کند، خطوط خود را روی برخی از خطوط معتبر نهادها و دستگاه‌ها و... دایورت می‌کنند و بعد به فرد مورد نظر می‌گویند اگر می‌خواهید مطمئن باشید همین الان با شماره‌ام تماس بگیرید آن‌وقت خواهید دید که از نهاد صدا و سیما یا وزارت علوم و... گوشی را برمی‌دارند و مخاطب هم وقتی شماره مورد نظر را می‌گیرد چون از آن طرف شخصی از صدا و سیما و یا دیگر نهادها پاسخ می‌دهد، خیالش راحت می‌شود و تصور می‌کند شماره‌ای که با آن تماس گرفته‌اند از صدا و سیما یا فلان نهاد بوده است.

البته به‌تازگی شاهد یک روش جدیدی هم بوده‌ایم و آن، سوءاستفاده کلاهبرداران از شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه تلگرام است. به این ترتیب که در سیستم تلگرام این امکان که یک فرد روی یک گوشی خود چند اکانت تلگرام داشته باشد، وجود دارد. بنابراین شماره فرد را روی گوشی خودش رجیستر می‌کند و بعد برای تعداد زیادی از آشنایان و دوستان فرد پیام ارسال می‌کند که مثلاً این شماره کارت من است و به من مقداری پول قرض بدهید.

به هرحال طبق گزارش‌هایی که داریم کلاهبرداری پیامکی بسیار محدود و نزدیک به صفر شده، اما متأسفانه سوءاستفاده‌های تلفنی همچنان وجود دارد. البته اگر مردم فقط و فقط یک جمله را به خاطر بسپارند که کسی برای پرداخت جایزه و یا هدیه با آن‌ها تماس نمی‌گیرد، چون احراز هویت حتماً باید به صورت حضوری انجام گیرد، این روش کلاهبرداری برای همیشه برچیده می‌شود. اما مردم سادگی می‌کنند و این کار را انجام نمی‌دهند.

استفاده از سامانه پیامکی

وی سپس به موضوع سامانه پیامکی اشاره می‌کند و می‌گوید: اصولاً کسانی که می‌خواهند سوءاستفاده کنند این کار را از طریق سامانه یا پنل پیامکی ثبت شده، انجام نمی‌دهند؛ دلیلش هم این است که وقتی کسی می‌خواهد سامانه پیامکی بگیرد شماره تلفن و تمام مشخصاتش، حتی نشانی خانه و محل کارش در سیستم، ثبت و در صورت نیاز ارائه می‌شود. شماره پنل‌ها قابل شناسایی است. بنابراین به طور معمول متخلفان از طریق شماره تلفن‌هایی که متعلق به خودشان نیست و مجهول هستند برای ارسال پیامک‌ها و کلاهبرداری استفاده می‌کنند. به هرحال از سیستم‌های پنلی نشاندار امکان ارسال پیامک به منظور کلاهبرداری وجود ندارد و اگر کسی چنین کند بلافاصله شناسایی و بازداشت می‌شود.

زارعیان در پاسخ به این پرسش که آیا شخص می‌تواند بدون استفاده از پنل پیامکی از یک سیم‌کارت پیامک حجمی ارسال کند، می‌گوید: ممکن است در سیم‌کارتی مسروقه، شماره تلفن افراد زیادی ذخیره شده باشد و برای آن‌ها پیامک ارسال کند؛ البته الان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای ارسال پیامک، سقف مشخصی را تعیین کرده است، به طوری که اگر از یک شماره تلفن تعداد زیادی پیامک ارسال شود به عنوان پیامک انبوه تلقی کرده و آن را مسدود می‌کند.

مردم چه کنند؟

وی با اشاره به اینکه سالانه میلیون‌ها پیامک به منظور اطلاع‌رسانی به مردم ارسال می‌شود تا در دام افراد کلاهبردار نیفتند، می‌گوید: در حال حاضر مردم تنها از طریق پلیس فتا می‌توانند کلاهبرداری پیامکی یا تلفنی و... را پیگیری کنند.خوشبختانه این پلیس بخش عمده‌ای از کلاهبرداران تلفنی و پیامکی را شناسایی و دستگیر می‌کند.

وی در خاتمه می‌افزاید: فناوری‌های نوین پیچیدگی‌ها و سادگی‌های خاص خود را دارند. سادگی فناوری‌های نوین این است که همه افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و پیچیدگی آن‌ها هم این است که افراد حرفه‌ای می‌توانند از آن‌ها استفاده‌های دیگری ببرند، بنابراین مردم باید مراقب باشند به پیامی که نمی‌شناسند پاسخ ندهند و مراجعات بی دلیلی به گوشی‌های خود نداشته باشند. وقتی برایشان پیام‌هایی به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی می‌آید تا شناخت کافی از آن پیدا نکردند، به هیچ عنوان آن‌ها را تأیید نکنند چون به هرحال هکرها و کلاهبرداران حرفه‌ای می‌توانند از هر فرصتی برای کلاهبرداری استفاده کنند.

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: سارق موبایل

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت qudsonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «قدس آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۲۶۳۷۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نامه سرگشاده زیباکلام به خاتمی

برخی سرداران سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند

پیشنهاد کناره‌گیری روحانی

روحانی: راهپیمایی اربعین نداریم/ برخورد با افراد بدون ماسک/ احتمال تعطیلی برخی استان‌ها

نظرسنجی نشان داد: اختلاف نظر رای دهندگان آمریکایی درباره پیروز نخستین مناظره انتخاباتی

خبر بعدی:

چگونه بدون سرمایه اولیه پولدار شویم؟ / درآمد از اینترنت بدون سرمایه

برای پولدار شدن باید وارد یک مسیر شد اما چگونه؟ بدون سرمایه اولیه چگونه در دنیای امروز به استقلال مالی برسیم؟امروزه ثروتمندان جوان زیادی وجود دارند که هر کدام داستانی برای ثروتمند شدن دارند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، درگذشته افراد میان سال ثروتمند می شدند و افراد جوان در این رده قرار نداشتند اما امروزه ثروتمندان جوان زیادی وجود دارند که هر کدام داستانی برای ثروتمند شدن دارند و می توان ثروتمند شدن آنان را به دنیای اطلاعات و تکنولوژی امروز نسبت داد.

بدون سرمایه در دنیای امروز پولدار شوید

همانطور که بیشتر ثروتمندان دنیا می گویند آموختن چیز های جدید را از دست ندهید چرا که هر کس بیشتر بیاموزد، موفقیت خود را رقم می زند و امروزه اینترنت نقش بزرگی در این زمینه دارد. برای پولدار شدن باید یک مسیر را در یک حوزه رفت اما سوال اینجاست که چگونه؟

پولدار شدن از طریق اینترنت

بسیاری از افراد رویای پولدار شدن با اینترنت را دارند ولی برای آن وقت نمی گذارند. داشتن یک کسب و کار چیز جالبی است اما لازمه ی آن فراگرفتن یک سری مهارت است.

راه اندازی یک سایت کار دشواری نیست و نیاز به سرمایه ی آنچنانی ندارد به شرط آنکه خلاق باشید و وارد حوزه ای شوید که تخصص آن را دارید و می توانید از آن کسب درآمد کنید.

کلید کار، ترکیب مهارت های فردی و ایده های ناب است و در ابتدای کار در کسب و کار اینترنتی، بازاریابی موثر و فعالانه نیاز است. هر مهارتی را که بخواهید قابل یادگیری است و منایع زیادی نیز برای یادگیری وجود دارد.

توجه داشته باشید که اینترنت منبع درآمد خوبی است به شرط آنکه در مورد آن اطلاعات زیادی داشته باشید و هر روز خود را آپدیت کنید.

 پولدارشدن با صنایع دستی

هنر به شرط نیازسنجی  همیشه بازار دارد و افراد پولدار بیشتر از سایرین خرج می کنند. امروزه صنایع دستی در زمینه ی دکورخانه بیشترین طرفدار را دارد.

برای اینکه هنر خود را به بالاترین قیمت بفروشید در ابتدا باید بدانید که چه چیزی و در چه زمانی و برای چه افرادی جذابیت دارد. افراد زیادی وجود دارند که با استفاده از مجسمه سازی، معرق کاری، کار با شیشه و.... درآمد کسب می کنند.

برای بهتر دیده شدن هنرتان در نمایشگاه های بین المللی شرکت کنید و همچنین از اینترنت نیز می توانید برای فروش استفاده کنید. پیج ها و فروشگاه های زیادی هستند که با نمایش آثار شما در مقابل بیننده های زیادی به صورت درصدی می توانند با شما کار کنند.

جدا از فروش هنر خود می توانید در کنار آن به آموزش نیز بپردارید وقتی که نمونه کار شما بهترین باشد افراد زیادی برای یادگیری این هنرها می آیند.

با مدرن شدن زندگی ها، دلتنگی برای صنایع دستی بیشتر احساس می شود پس هر چه زودتر به طور فشرده این هنر را یاد بگیرید و خلاق باشید و همچنین کیفت و قیمت مناسب را نیز فراموش نکنید.

 پولدار شدن با صنایع غذایی

خوردنی همیشه در بازار است ولی شما باید مبتکرباشید و سبک ارائه محصولات متفاوتی داشته باشید.

اگر به مجوز فکر می کنید بدانید که گرفتن مجوز از اتحادیه های مربوط به صنایع غذایی، دشوار نیست و در ایران بیشتر از قبل از غذاهای آماده استقبال می شود چرا که کسی وقت این کار ها را ندارد. شاید برایتان جالب باشد اما بیشتر رستوران های چند شعبه ای با غذاهای خانگی شروع به فعالیت کرده اند پس اگر در تهیه ی یک نوع خوراکی به شیوه ای خاص مهارت دارید، چرا این کار را شروع نمی کنید؟

امروزه با گسترش اینترنت کار شما نیز راحت شده است چرا که با استفاده از این فضا و فروشگاه های اینترنتی می توانید محصولاتتان را به فروش برسانید.

 پولدار شدن با ارائه خدمات

امروزه حوزه ی خدمات بازار خوبی دارد ولی ابتدا باید موقیت را  نسبت به منطقه و حوزه بسنجید. در ابتدای کارتان و بسته به توانایی تان وارد این کار شوید و به مرور خدماتتان را توسعه دهید و به فکر گسترش کارتان در یک شرکت بزرگ باشید. به چند نمونه کار زیر توجه کنید:

1ـ سازمان ها و شرکت هایی هستند که برای خدمات برون سازمانی و سرویس های تلفنی  نیازمند خدمات هستند پس شما می توانید با ارائه ی خدمات، بازاریابی را با دریافت حق عضویت به مشتریان ارائه دهید.

2ـ یک سایت  مرکز مشاوره زبان برای انجام مکالمات در امور بازرگانی برای واردات و صادرات در کشور خود، راه اندازی کنید و به صورت پاره وقت به امور ترجمه بپردازید.

3ـ در دنیای امروز وجود یک وب سایت برای هر کسب و کاری واجب است. با یادگیری دوره هایی از جمله برنامه نویسی می توانید به مهارت ساخت وب سایت بپردازید و کسب درآمد کنید پس هرچه زودتر اقدام به یادگیری کنید.

 پولدار شدن با بازاریابی و فروش

اگر سرمایه برای تولید ندارید می توانید محصولات تولیدی دیگران را بفروشید و پورسانت بگیرید.

یکی از پرسودترین کارها بازاریابی اینترنتی است چرا که همه کسب و کارها به دنبال مشتری بیشتر هستند پس اگر بتوانید برای صاحبان صنایع مشتری های جدید و بازارهای جدیدپیدا کنید، سود خوبی دریافت می کنید.

خیلی ها هستند که تولیدات با کیفیت و خوبی دارند اما در زمینه ی بازاریابی ضعیف هستند پس شما می توانید با استفاده از این موقعیت و شناسایی این محصولات برای آن بازار پیدا کنید و همچنین می توانید محصولاتی را که در خارج از فضای اینترنت به فروش می رسند را با استفاده از اینترنت و به صورت گسترده به مردم معرفی کنید.

بیشتر بدانید: اشتباهات بزرگ در کسب و کارهای اینترنتی

نتیجه گیری

ما در این مقاله به چند مورد از راهکار های کسب درآمد بدون سرمایه پرداختیم شما نیز اگر سرمایه کافی برای انجام کسب و کار را ندارید تنها راه حلتان یادگیری مفاهیم جدید و تلاش است. در دنیای پررقابت امروز چیزی به اسم تقلید وجود ندارد پس باید خلاق باشید و سطح مطالعات خود را برای موفقیت بالا ببرید.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • ۳ راه برای کاهش افت قیمت خودرو
 • دخترها؛ از تشویش به سوی آرامش گام بردارید!
 • متن پیامک به مناسبت ماه صفر و رحلت حضرت رسول اکرم(ص)
 • 7 نکته کارآمد برای چیدمان یک خانه کوچک که به کمک زوج های جوان خواهد آمد
 • جدول پخش برنامه‌های صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری
 • توزیع گوشی هوشمند بین دانش آموزان نیازمند
 • فروشندگان خودرو مراقب باشند | کلاهبرداری با یک شگرد کاملا قانونی
 • مسابقه اگر من شهردار بودم در بیجار برگزار می‌شود
 • کنایه معزی به سکوت قالیباف دربرابر توهین نمایندگان به روحانی؛ حداقل در دشمنی جوانمرد باشید
 • دستگیری کلاهبردار اینستاگرامی با فروش گوشی تلفن همراه
 • نگاهی به گوشی جوان‌پسند P Smart ۲۰۲۱ هواوی؛ یک سال جلوتر باشید
 • شهروندان مراقب کلاهبرداری با ترفند برنده شدن از طریق واتساپ باشند
 • مقایسه همسر با دیگران
 • بالا بردن فرهنگ ایمنی شهری مهمترین هدف این سازمان است / فصل سرما نزدیک است مراقب استفاده از وسایل گازسوز و دودکش ها باشید
 • مراقب شگرد جدید اخاذی در خرید و فروش خودرو باشید
 • مراقب سارقان دوچرخه باشید
 • خلیج فارس طوفانی می‌شود/ دریانوردان مراقب تندبادهای لحظه‌ای باشند
 • مراقب قلب خود باشید
 • هشدار پلیس آگاهی گیلان درباره کلاهبرداری تلفنی