رویداد۲۴ شادی مکی: نام شهرستان خمین و مشکلات آن کمتر در رسانه‌ها به چشم می‌خورد، اما درهمان اندک خبر‌هایی که از این شهرستان منتشر شده است نیز همواره بر معضل بیکاری در این شهرستان تاکید شده است.

این معضل آنچنان در خمین پررنگ است که ۲ سال پیش فرماندار این شهرستان بیکاری را مهم‌ترین مشکل خمین به‌ویژه در مناطق روستایی عنوان کرده و گفته بود: ایجاد اشتغال در کشور و به ویژه اشتغال پایدار در روستا‌های کشور اصلی‌ترین دغدغه دولت است و ما نیز به عنوان نماینده دولت در شهرستان باید این بحث را در اولویت کار خود قرار دهیم.

با وجود گذشته دو سال از این سخنان فرماندار، اما تغییری در شرایط بیکاری این شهرستان ایجاد نشده است. این درحالی است که بیکاری نه تنها یک معضل عظیم که ریشه بسیاری از دیگر آسیب‌های اجتماعی است، آسیبی که اولین پس‌لرزه‌های آن را در از بین رفتن زندگی خانواده‌ها می‌توان مشاهده کرد.

عدم توجه به نیاز‌های این شهرستان که براساس سرشماری سال ۹۵ تنها کمی بیش از ۱۰۵ هزار نفر جمعیت دارد و قاعدتا مدیریت آن نباید چندان هم سخت باشد باعث شده که مردم این شهرستان در ابعاد مختلف به انواع محرومیت‌ها دچار شوند.

کسی به خانواده‌های دارای سرپرست معتاد کمک نمی‌کند


عذرا آل‌طاهر مدیرعامل موسسه خیریه رسول اکرم خمین با بیان اینکه آمار بیکاری و اعتیاد در شهر خمین به شدت بالاست به رویداد ۲۴ می‌گوید: تنها حدود ۵۰۰ یا ۶۰۰ خانواده تحت پوشش خیریه ما داری پدر معتاد هستند در مواردی نیز پدر و مادر هر دو معتادند. مواردی هم در سطح شهر ما وجود دارند که شناسایی نشده‌اند. در این خانواده‌ها شرایط کودکان بسیار سخت است. به نظر من کودکی که پدرش فوت کرده است به مراتب زندگی راحت‌تری دارد نسبت به کودکی که دارای پدر یا والدین معتاد است.

وی ادامه می‌دهد: چند سال پیش با موردی برخورد کردم که پدر دختر ۶ ساله خود را فروخته بود تا مواد بخرد و مادر بعد از یک هفته و با سختی توانست کودک را پیدا کرده و از خریدار پس بگیرد. به هر حال شرایط این خانواده‌ها بسیار سخت است از سوی دیگر در برخی موارد وقتی خیرین متوجه می‌شوند که کمک را برای خانواده یک فرد دارای بیماری اعتیاد می‌خواهیم تمایل خود را برای کمک به خانواده از دست می‌دهند.

مدیرعامل موسسه خیریه رسول اکرم با بیان اینکه بسیاری از این افراد واقعا توان خرید یک قرص نان را ندارند، عنوان می‌کند: تعداد فرزندان این خانواده از یک تا ۱۲ فرزند متغیر است و همگی در فقر شدیدی زندگی می‌کنند که قابل وصف نیست. به همین دلیل هم از عید به بعد هماهنگی میان خیریه‌های خمین، سازمان بهزیستی و کمیته امداد و مدارس ایجاد کردیم تا با شناسایی خانواده‌های کم‌برخوردار به نحوی یکسان‌سازی شود که تمامی خانواده‌ها بتوانند به یک میزان از کمک‌های این نهاد‌ها استفاده کنند.

وی با تاکید براینکه در میان خانواده‌های شناسایی شده شرایط زندگی خانواده‌های دارای سرپرست معتاد از همه بدتر بود، توضیح می‌دهد: معمولا سرپرست خانواده در این خانواده‌ها اسباب زندگی یا درآمد‌های ناچیز خانواده را فروخته و خرج اعتیاد می‌کند. دراین شرایط این خانواده‌ها باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته و حتما باید تحت حمایت قرار گیرند.

آل طاهر خاطرنشان می‌کند: خمین شهر کوچکی است، اما به لحاظ نبود کار، فقر و اعتیاد شرایط وخیمی دارد. تا زمانی که امام خمینی زنده بودند همواره تاکید داشتند که برای شهر من تبعیضی قائل نشوید که بخواهید به آن بیشتر از سایر شهر‌های رسیدگی کنید. اما امروز شرایط در این شهرستان‌ها به شدت بد شده است. دانش‌آموزی را می‌شناسم که ۳ روز متوالی غذا نخورده بود و در مدرسه غش کرد. این دانش‌آموز دو برادر دیگر هم داشت.

وی علت اصلی بالا بودن آمار اعتیاد در خمین را نبود اشتغال برای جوانان توصیف کرد و افزود: ما معمولا به خانواده‌ها می‌گوییم شما کار کنید ما هم به شما کمک می‌کنیم، اما همیشه این پاسخ را می‌شنویم که کار معرفی کنید تا ما سرکار برویم. اما کار نیست و شرایط کار با شیوع ویروس کرونا بدتر هم شده است.

این فعال اجتماعی خاطرنشان می‌کند: یکی از محصولاتی که در خمین زیاد کشت می‌شود لوبیاست که تمیز و بسته‌بندی شده و به فروش می‌رسد و از معدود مشاغلی است که می‌تواند اندک درآمدی را به خانه افراد آسیب‌پذیر و کم‌بضاعت این شهر بیاورد. حالا بعد از انتشار ویروس کرونا کارگاه‌های لوبیا بسته شده است. بسیاری از کارخانه‌ها هم تعطیل شده‌اند. ما حتی تعدادی از مددجویان خود را به عنوان پرستار سالمند یا کودک به منازل اعزام کردیم که به دلیل انتشار ویروس کرونا پذیرفته نشدند.

بیشتر بخوانید: آتش در قلب حلبی‌آباد چابهار/ جنگلوک کجاست و چگونه در آتش سوخت؟ +فیلم و عکس

ژن‌های خوب در اولویت آموزشی/ از مدرسه لاکچری حداد عادل تا کپرهای مناطق محروم

ترک تحصیل بیش از ۱۰۰ دانش‌آموز بعد از کرونا

وی با اشاره به اینکه بعد از انتشار کرونا و برگزاری کلاس‌ها به صورت آنلاین شرایط دانش‌آموزان ما بدتر شد، اضافه می‌کند: بسیاری از این خانواده‌ها هیچ امکاناتی ندارند نه گوشی هوشمند و کامپیوتر و نه حتی تلویزیون به همین دلیل هم فرزندان این خانواده‌ها از درس و مدرسه عقب افتادند. این شرایط باعث شد که تقریبا ۱۰۰ نفر از دانش‌آموزان تحت پوشش خیریه ما امسال ترک تحصیل کنند.

آل‌طاهر خاطرنشان می‌کند: دانش‌آموزانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند یا تحت پوشش سایر خیریه‌ها هستند شرایط بهتری دارند و بالاخره این نهاد‌ها مشکل ابزار مورد نیاز دانش‌آموزان برای کلاس‌های آنلاین را حل می‌کنند، اما دانش‌آموزان ما به دلیل اعتیاد پدر مشکلات بیشتری دارند و بسیاری از افراد علاقه‌ای به کمک به این دانش‌آموزان ندارند. کمیته امداد و بهزیستی نیز به این دانش‌آموزان کمکی نمی‌کنند. البته کمیته امداد خانواده دارای سرپرست را تحت پوشش نمی‌گیرد مگر اینکه والدین بچه از هم جدا شده و طلاقنامه داشته باشند یا اینکه پدر فوت کرده باشد.

وی تاکید می‌کند: مردم خمین شرایط مالی خوبی ندارند که بخواهند کمک زیادی به خانواده‌های کم‌بضاعت داشته باشند. بسیاری از افراد خمینی‌الاصل که شرایط مالی خوبی داشتند نیز به تهران مهاجرت کرده‌اند و اکثر کمک‌هایی که به خیریه ما می‌شود از سوی این افراد است. ما قلک بین مردم پخش کردیم، اما کمک بسیار کمی دریافت کردیم که علت آن هم همین شرایط اقتصادی بد و بیکاری مردم است.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه مسئولان به خمین بی‌توجه هستند، می‌گوید: نمایندگان مجلس و استاندار به نظر می‌رسد کاری نکرده‌اند علت آن را نمی‌دانم تنها چیزی که می‌دانم آن است که شهر ما به شدت از همه نظر عقب است و وقتی به شهر‌های دیگر سفر می‌کنم این موضوع را به شدت احساس می‌کنم.

مدیر عامل موسسه رسول اکرم با بیان اینکه خمین نیز یکی از شهر‌های ایران است و نیاز به رسیدگی دارد از مسئولان می‌خواهد که به فریاد خانواده‌های کم‌بضاعت به ویژه خانواده‌های دارای سرپرست معتاد برسند.

درگیری ۹۰ درصد خانواده‌های خمین با اعتیاد

کریم نجفی نماینده شورای شهرستان خمین در شورای استان مرکزی درباره معضلات زندگی مردم دراستان مرکزی به رویداد ۲۴ می‌گوید: بیکاری در شهرستان خمین بیداد می‌کند علت آن است که هیچ کارخانه‌ای در این شهر احداث یا احیا نشده است.۹۸ مسئولان استانی نیز عملکرد ضعیفی داشته و دقیق کار نمی‌کنند. نماینده جدید ما در مجلس یازدهم نیز پیگیری‌هایی داشته‌اند، اما عملکرد وی را آخر سال باید ارزیابی کنیم.

وی با بیان اینکه آمار طلاق و اعتیاد نیز در خمین بسیار بالاست، تصریح می‌کند: آمار اعتیاد در خمین آنچنان بالاست که می‌توان گفت ۹۰ درصد خانواده‌های ما به نوعی با این آسیب اجتماعی دست به گریبان هستند. بیکاری قطعا اعتیاد، فساد و آسیب‌های اجتماعی را به دنبال دارد. وقتی سرپرست بیکار است یا درآمد پایینی دارد چگونه می‌تواند مخارج خانواده را تامین کند. در استان ما حتی قیمت نان به شدت گران شده است.

نماینده شورای شهرستان خمین در شورای استان با اشاره به اینکه عملکرد نماینده ما در مجلس دهم بسیار ضعیف بود، عنوان می‌کند: ما از دوره‌های قبل هم این مشکلات را در شهرستان داشته‌ایم و چیز جدیدی نیست. در واقع نهالی که برای بهبود شرایط خمین کاشتیم به دلیل عملکرد ضعیف مسئولان استانی و شهرستان خشک شده است.

وی یادآور می‌شود:در سال‌های قبل کارخانه نخ طلای خمین را داشتیم که یک کارخانه دولتی با حدود ۷۵۰ نفر نیروی کار بود. اما سال گذشته توسط برادر نماینده مجلس احیا شد در حالیکه این کارخانه احیا بود. در واقع این کارخانه با ۱۲۰ کارگری که آن زمان داشت به بخش خصوصی واگذار شد، اما با گذشت یکسال تنها حدود ۴۰ کارگر دارد.

نائب رئیس شورای استان مرکزی درباره دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده در خمین می‌گوید: من نماینده روستا و شهرستان هستم من نه تنها از ۲۰۰ روستای شهرستان خمین که از روستا‌های سطح استان بازدید می‌کنم. تعداد دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده بسیار بیشتر از ۱۰۰ دانش آموز است. فاصله مدرسه تا خانه در بسیاری از روستا‌ها بسیار زیاد است و خانواده‌ها توان پرداخت سرویس ایاب و ذهاب فرزندشان برای طی مسیر را ندارند در نتیجه دانش‌آموز ترک تحصیل می‌کند. بعد از کرونا نیز ریزش دانش‌آموزان بیشتر بوده است، زیرا به ابزار لازم برای استفاده از آموزش آنلاین دسترسی ندارند.

وی با تاکید براینکه مشکلات دانش‌آموزان را به فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی اعلام کرده‌ام یادآور می‌شود: مهر یا آبان ماه سال گذشته بود که با ایشان جلسه‌ای داشته و آنجا اعلام کردم که در تعدادی از روستا‌های ما تعداد دانش‌آموزان بسیار کم است و می‌توان این دانش‌آموزان در یک منطقه مرکزی که برای همه آن‌ها دسترسی بهتری فراهم کند تجمیع کرد. فولادوند به من گفت که انجام چنین کاری برایش مسئولیت دارد.

نجفی درباره اینکه آیا شرایط برای استفاده از اینترنت در خمین فراهم است، اظهار می‌کند: در برخی روستا‌های خمین زیرساخت‌ها برای استفاده از اینترنت آماده شده است، اما در برخی دیگر از روستا‌ها زمین‌های مردم را گرفته‌اند و کابل‌گذاری کرده‌اند، اما همچنان اینترنت در این مناطق ضعیف است وقتی پیگیری کردیم گفتند برای تقویت اینترنت دستگاهی لازم است که ۱۴ یا ۱۵ میلیارد تومان پول لازم است.

وی با اشاره به اینکه خمین در بحث درمان نیز با مشکل مواجه است، عنوان می‌کند: در حال حاضر اعلام کرده‌اند که درمانگاه در مناطقی که کمتر از ۲ هزار نفر جمعیت دارد باید تعطیل شود. حال فردی که بیمار شده و هیچ امکانات درمانی نیز در نزدیکی محل زندگی او وجود ندارد و از طرف دیگر ۵۰ کیلومتر با نزدیک‌ترین مرکز درمانی هم فاصله دارد عملا چاره‌ای جز مردن ندارد. آیا این عدالت است؟

عضو شورای شهرستان خمین عنوان می‌کند: اعتبارات امسال برای شهرستان خمین به‌گونه‌ای بود که بزرگترین خیانت و اجحاف در حق روستاهایی‌ها روا شد، زیرا کل اعتبارات امسال را به پروژه‌های عمرانی شهرستان تخصیص داده‌اند و در واقع روستا‌ها هیچ سهمی از این اعتبارات ندارند و کنار گذاشته‌ شده اند.

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۴۲۷۷۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| اعزام به سربازی در میان دلتنگی و اشک مادران

۲۰۰ هزار رای و سخن از اکثریت قاطع؟ رهبری دستور اعدام می‌دهند؟!

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

ارادت عارفانه مولانا به حضرت علی (ع) به روایت حسن بلخاری +صوت

خبر بعدی:

عزتی: اگر اهمیت تحصیل جا نیافتد صد تا تبلت هم مشکلی حل نمی‌کند / مجیدی: به بچه‌های کار به شکل گنج نگاه می‌کنم

مجید مجیدی و عوامل فیلم «خورشید» در ایران از دغدغه کودکان کار سخن گفتند.

 به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، نشست فیلم «خورشید» همزمان با جشنواره فیلم کودک و نوجوانان اصفهان در سینما فرهنگ تهران با حضور مجید مجیدی، کارگردان، امیر بنان، تهیه‌کننده و جواد عزتی، روح‌الله زمانی، شمیلا شیرزاد، ابوالفضل شیرزاد، مانی غفوری بازیگران فیلم برگزار شد.

در این نشست مجید مجیدی کارگردان فیلم گفت: در ابتدا از دست‌اندرکاران جشنواره کودک تشکر می‌کنم. در شرایط سختی هستیم و امیدوارم این شرایط هرچه زودتر تمام شود و شاهد رونق سینما باشیم.

وی خاطرنشان کرد: «خورشید» به موضوع کودکان کار می‌پردازد که همه کشور‌ها درگیر آن هستند. این معضل فراتر از بحث حکومت‌ها و دولت‌هاست. طبق تحقیقاتی که داشتم متوجه شدم که این معضلات نیازمند مشارکت عمومی است. این بچه‌ها آینده‌سازان کشور هستند و اگر به آن‌ها توجه نکنیم این معضل گریبانگیر می‌شود. از این دست مسائل اجتماعی به تمام اجتماع مرتبط است.

او ادامه داد: تمام کودکانی که کار می‌کنند آسیب‌های خانوادگی دارند که برای گذران زندگی خود و خانواده مجبور به کار کردن هستند. دوست داریم شرایطی ایجاد شود که کودکان مجبور به کار نباشند. به هر حال در این شرایط فعلی بحث آموزش این کودکان اهمیت دارد. در تحقیقاتم با مدرسه‌ای مواجه شدم که توسط خیریه‌ها برای کودکان کار تشکیل شده بود و در آن مدرسه به مسائل بچه‌ها رسیدگی می‌کردند. این موضوع باعث شد که به این دست مدرسه‌ها توجه ویژه داشته باشم و این مسئولیت اجتماعی است، ما باید در کنار فیلم، پویش‌هایی را با همکاری موسسات خیریه برقرار کنیم و اصحاب رسانه هم کمک کنند تا مشارکت مردمی ایجاد شود و مدرسه بسازیم.

وی ادامه داد: می‌توانیم برای این بچه‌ها کار آفرینی کنیم و به آن‌ها مهارت بیاموزیم. من به این بچه‌ها به شکل گنج نگاه می‌کنم که هر یک استعداد ویژه‌ای دارند. بچه‌های فیلم هم کودک کار بودند و ما با آن‌ها ارتباط برقرار کردیم. تمام این بچه‌ها استعداد دارند. شمیلا سلبریتی ونیز شده بود و توجه‌ها را جلب کرده بود.

«جواد عزتی» بازیگر فیلم «خورشید» در این نشست گفت: اگر نتوانیم در خانواده‌ها اهمیت تحصیل را جا بیاندازیم صد تبلت هم داشته باشند، اتفاقی نخواهد افتاد.

وی گفت: اگر یک مادر وظیفه خود بداند بدون تبلت هم می‌تواند فرهنگ و آداب را به کودکش بیاموزد. سینما می‌تواند این نقش را ایفا کند و فرهنگ بیاموزد. مثال واقعی برای این فیلم داشتیم و کسانی هستند که در واقعیت این کار را می‌کنند. نقشی که بازی کردم برایم از این جهت جذاب بود که شخصا دغدغه داشت و به دنبال کمک بچه‌ها بود.

روح‌الله زمانی بازیگر نوجوان این فیلم گفت: حالم خوب است و از لحاظ کرونا مشکلی ندارم. جایزه ونیز را در ایران دریافت کردم. از گرفتن جایزه خوشحال شدم، اما فکر نمی‌کردم که کودکی که نمی‌توانست سه کیلومتر هم از محل زندگیش دور شود، از قاره‌ای دیگر جایزه بگیرد.

در این نشست مانی غفوری با تاکید به این که امیدوارم که جشنواره فیلم کودک و نوجوان بتواند استعداد‌های بچه‌ها را شناسایی کند، گفت: تصمیم دارم کار در سینما را ادامه دهم. از آقای مجیدی ممنونم که کمک کرد تا بتوانم بازی کنم. شخصیتی که بازی کردم بی‌ربط با زندگی واقعی من نیست. در وهله اول سینما و بعد ورزش برایم اهمیت دارد و این روز‌ها در رده نوجوانان تیم نیروی زمینی بازی می‌کنم.

ابوالفضل شیرزاد با اشاره به این که در زمان جشنواره ونیز ایران بود و ونیز نرفت، بیان کرد: خواهرم تصویری با من ارتباط می‌گرفت. عکس‌های او را می‌دیدم و خوشحال بودم که دیگر کار نمی‌کنیم. من در مترو و چهارراه کار می‌کردم و گاهی برخورد بدی با من می‌شد. کودک کار بودن سخت است. من و خواهرم کار کردیم و می‌دانیم که چقدر سخت است.

سید محمدمهدی موسوی گفت: خاطرات بسیاری با این فیلم دارم و از موفقیت‌های «خورشید» خوشحالم. این روز‌ها هم کار می‌کنم و هم درس می‌خوانم. ما نمی‌توانیم کار نکنیم. در بحران کرونا برخی به رعایت پروتکل‌ها توجه نمی‌کنند و مسافرت می‌روند و… مسئولین باید کاری جدی در این رابطه انجام دهند.

مجیدی با بیان این که در فیلم «خورشید» تلاش کردیم تا تحلیلی بر لایه‌های مختلف معضل کودکان کار داشته باشیم، توضیح داد: هر زمانی بخشی از جامعه فقیر شود، بخش دیگر پولدارتر می‌شود. معتقدم که در کیفر خواست کسانی که اختلاس می‌کنند، باید به فقیر شدن بخشی از جامعه اشاره شود که چه جنایتی انجام داده‌اند. استعداد‌های بالقوه وسرمایه‌هایی در این کشور وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما خاک می‌خورند. سعی کرده‌ایم در این فیلم به کلیشه‌ها نپردازیم و با ظرافت جلو برویم. چالش اصلی یک فیلم، فیلمنامه آن است. مرزبندی سختی است که بتوان مفاهیم بسیار مطرح کرد و کلیشه‌زده نشد.

این کارگردان ادامه داد: تماشاگران آثار یک کارگردان را با هم مقایسه می‌کنند و باید هر بار نوآوری داشته باشیم. سخت‌ترین بخش توجه به نکات ریز درون داستان است. شمیلا استعداد خوبی در بازیگری داشت که می‌تواند تبدیل به چهره‌ای شود و حتی روح‌الله استعداد برگزاری کارگاه بازیگری را دارد. او زمان ضبط خورشید در مورد لنز از من سوال می‌کرد و متوجه می‌شد که در نما‌های مختلف چطور باید بازی کند. به سادگی نباید از این استعداد‌ها گذشت. در جشنواره فجر زمان محدودی برای رساندن فیلم به جشنواره داشتیم و فیلمبرداری پنج بهمن تمام شد. این کار اولین فیلم من بود که به این بحران خورد، تونل آب در سوله‌ای و قطعه قطعه ساخته شد و کار سختی بود، خورشید پنج درصد جلوه‌های ویژه داشت. ۴۵ روز فیلمبرداری تونل طول کشید و دو ماه به زمان فیلمبرداری اضافه شد. تاکید داشتم که فیلم به جشنواره فجر برسد. مرسوم است که فیلم بعد از جشنواره بر اساس بازخورد‌ها و نظرات اصلاح شود. بعد از دریافت بازخورد‌ها تغییراتی را اعمال کردم و نسخه‌ای که در جشنواره کودک پخش شد همان نسخه ارائه شده در ونیز بود.

جواد عزتی در پایان این نشست گفت: زمانی که مجید مجیدی قصه فیلم را برای من تعریف کرد، به من این جمله را گفت که اگر می‌توانی از این داستان بگذری نیا! خوشحال بودم که در این کار بازی کردم.»

دیگر خبرها

 • دوره دکتری بعد از 8 نیم سال هزینه دار می شود
 • ترامپ: ایران از مبارزه خسته شده است
 • همکاری سگ زرد و شغال برسر اتهام زنی به ایران/ ترامپ: ایران از مبارزه خسته شده است
 • ۱۵میلیون دانش‌آموز ایرانی در ۱۱۰هزار مدرسه تحصیل می‌کنند
 • ترامپ: ایرانی‌ها از مبارزه خسته شده‌اند
 • ۱۵ میلیون دانش‌آموز ایرانی در ۱۱۰ هزار مدرسه تحصیل می‌کنند
 • سنندج|حواشی جلسه بررسی مشکلات شهر و روستاها؛ از ترک جلسه توسط استاندار تا داد و فریاد برای وقت سخنرانی
 • چگونه می‌توان زوجین را به اجرای شروط ازدواج مکلف کرد؟
 • چگونه می‌توان مرد را به اجرای شروط ازدواج مکلف کرد؟
 • گذری بر اعتیاد دیجیتالی و «فابینگ»
 • مقاومت ملت ایران تحریم‌های دشمن را بی‌اثر می‌کند
 • رشد محبوبیت تحصیل آنلاین در دنیا/ دانشگاه‌ها برگزاری دوره های آنلاین مجازی رایگان را در دستور کار قرار داده‌اند
 • معلم قزوینی با اهدای ۳ دستگاه تبلت به دانش‌آموزان نیازمندش، نوع‌دوستی را برای آنان معنا کرد
 • تشریح فرآیند درمان اعتیاد در دوران کرونا/ وجود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد در کشور
 • ۱۱ هزار متر مربع از میادین و معابر خمین مناسب سازی شد
 • دوبیتی های عارفانه در مورد خداوند
 • افزایش اعتیاد به اینترنت در دوران کرونا
 • استخدام کارشناس حسابداری صنعتی و کارشناس صنایع جهت کار در خمین
 • افزایش اعتیاد به اینترنت در پاندمی کرونا