فرارو- در چند روز گذشته اخباری درباره تحویل خودرو دنا پلاس به نمایندگان مجلس یازدهم منتشر شد که بحث برانگیز و حاشیه‌ساز شده است. گفته می‌شود بسیاری از نمایندگان این خودرو را تحویل گرفته‌اند. این در حالی است که اوضاع بازار خودرو بسیار آشفته است و تحویل یک خودرو گران قیمت به نمایندگان مجلس یازدهم انتقاد‌های فراوانی برانگیخته است.


به گزارش فرارو، چند روز پیش روح‌الله ایزدخواه نماینده تهران و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پستی اینستاگرامی در خصوص تحویل خودروی دناپلاس اتومات به نمایندگان توضیحاتی ارائه داد.

این نماینده اعلام کرد که به برخی نمایندگان متقاضی این خودرو تحویل داده شده است. ایزدخواه درباره ماجرا توضیحاتی ارائه کرد. به گفته او نمایندگان سه انتخاب داشتند.

اول؛ استفاده از خودروی مجلس با راننده، که در اینصورت، هزینه‌ها حسب میزان کاربرد و طبق تعرفه (ساعتی ٣٠ هزار و روزانه ۵٠٠ هزار تومان) از دریافتی ماهانه نماینده کسر می‌شود.

دوم؛ تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی، که در اینصورت پرداخت مبلغ مربوط به حمل و نقل (حدود ۵ میلیون)، از هزینه‌های دفتری ماهانه حذف می‌شود.

سوم؛ فروش اقساطی یک خودروی صفر به نماینده (دنا یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود. (قیمت تحویل این خودرو به نماینده، ٣٠٢ میلیون تومان و اقساط آن ٣ ساله است. سند آن هم حداقل تا یک سال بنام مجلس است و امکان فروش به غیر ندارد.)

روح الله ایزدخواه اعلام کرد که او متقاضی خودرو دنا پلاس بوده است. اما او سپس گفت که از دریافت این خودرو انصراف داده است. برخی نمایندگان از دریافت خودرو دنا پلاس دفاع می کنند  خودرو امن حق نماینده است در همین حال یک نماینده که نامش اعلام نشده به خبرگزاری مهر در این باره توضیح داده است: «برخی از نمایندگان مجلس یازدهم برای دریافت خودروی پژو پارس و دناپلاس ثبت نام کردند. این خودرو‌ها به قیمت مصوب به آنان تحویل داده می‌شود و نمایندگان مجلس باید بخش اعظمی از پول خرید خودرو را به صورت نقدی و بخشی را هم به صورت قسطی و با سود ۱۸ درصد پرداخت کنند.»

نماینده دیگری نیز در توضیح ماجرا این توجیه را مطرح کرده است "نمایندگان مجلس قبل، خودرو‌های گران قیمتی، چون «سوزوکی ویتارا» و «کیا سراتو» سوار می‌شدند! " علی اصغر عنابستانی نیز تاکید کرده که نمایندگان این خودرو را هدیه نگرفته‌اند و با پول خود خریده اند. البته نماینده سبزوار درباره رانت موجود در ماجرا هیچ توضیحی نداده است. در حال حاضر خودرو دنا پلاس در بازار به قیمت کارخانه موجود نیست.

اما جالب‌ترین توضیح متعلق به حسن لطفی نماینده رزن است. او در این باره گفت: «بر اساس ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، نمایندگان مجلس هم تراز وزرا هستند و بر این اساس هر حقوق، مزایا و امکاناتی که وزیران دارند، نمایندگان مجلس هم باید داشته باشد. اگر دریافت چنین خودرو‌هایی برای نمایندگان خلاف قانون است، پس وزرا، استانداران و دیگر مسئولان هم نباید چنین خودرو‌هایی را سوار شوند و باید مزایای مسئولان با یکدیگر همسان‌سازی شود.»

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: "نزدیک به ۴ ماه از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد، اما هنوز هیچ خودرویی به نمایندگان مجلس تحویل داده نشده و از سوی دیگر اگر قرار است به نمایندگان خودرو داده شود، این خودرو باید هم تراز خودروی وزرا باشد. "

این نماینده مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا نمایندگان خودروی دیگری، چون پژو پارس دریافت نمی‌کنند، گفت: «نمایندگان هر هفته حداقل ۵۰۰ کیلومتر راه جاده را برای بازدید از حوزه‌های انتخابیه خود طی می‌کنند و کاملاً حق آنان است که از امنیت جانی برخوردار باشند چرا که راه‌های کشور و خودرو‌ها استاندارد‌های لازم را ندارند.»
لطفی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا این امکان برای همه مردم وجود دارد که چنین خودرویی را داشته باشند، اظهار کرد: «نمایندگان مجلس باید در جاده‌های غیراستاندارد کشور امنیت جانی داشته باشند، اما این مسئله نافی حق مردم نیست و حق مردم هم این است که از بهترین خودرو برخوردار باشند.»
منتظر روشن‌گری نمایندگان انقلابی هستیم! انتشار این خبر سروصدای زیادی به پا کرد. فعالان اصولگرا در شبکه‌های اجتماعی از اینکه نمایندگان مجلس خودرویی گرانقیمت آن هم زیر قیمت بازار و به صورت اقساطی دریافت می‌کنند انتقاد کردند.

قیمت دنا پلاس اتوماتیک در بازار قیمت نجومی پیدا کرده است. این در حالی است که قیمت کارخانه حدود کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان است.

سعید لواسانی امام جمعه لواسان که به عنوان چهره‌ای عدالت‌خواه مشهور شده در این باره در توئیتی نوشت: «یکی از نمایندگان محترم توضیح دادند که قیمت دنا پلاس تحویلی به نمایندگان ۳۰۲ میلیون است که ۳ ساله از حقوق آنان کم می‌شود یعنی حدوداً ماهی ۸ میلیون و سیصد هزار تومان. اشتباه نکردم؟ نمایندگان ماهیانه چقدر می‌گیرند؟ خب میخواستید ماشین بدهید چرا پژو پارس یا تیبا ندادید؟»
او در توئیت دیگری نوشت: "واقعاً غیرقابل پذیرش است، اینکه چرا ماشین ایرانی اینهمه گران است؟ بماند. اما اینکه نمایندگان مجلس دنا پلاس را قسطی گرفتند، یعنی چه؟ آیا معنایش تضمین تخلفات خودروسازان و چراغ سبز برای سرکیسه کردن مردم نیست؟ شفافیت و پاسخگویی چه شد؟ منتظر روشن‌گری نمایندگان انقلابی هستیم!"
نمایندگان مجلس یازدهم عموما با شعار عدالتخواهی و مبارزه با فساد وارد مجلس شده اند. با این حال هیچ یک از آن‌ها نسبت به رانت بزرگ دریافت اقساطی خودرو اعتراضی نکرده اند.
وحید اشتری از فعالان رسانه‌ای اصولگرا که خود نیز نامزد انتخابات مجلس بود در توئیتی با اشاره به رویکرد نمایندگان مجلس یازدهم و شعار آن‌ها برای ورود به مجلس، نوشت: «آن داخل کسی پیدا شد که با صدای رسا برود پشت بلندگو و بگوید آقایان قرار ما با مردم این نبود؟ حتی یک نفر؟»

برخی دیگر می‌گویند این موضوع تازه‌ای نیست و در مجالس قبلی هم رخ داده است. علی قلهکی کاربر مشهور اصولگرایان در این باره نوشت: «ماجرای دنا پلاس محدود به این مجلس نیست! در اکثر مجالس همیشه تعدادی از نمایندگان خودروی رانتی دریافت می‌کردند؛ زمانی "بهزاد نبوی" وزیر صنایع سنگین بود به نمایندگان پاترول میداد حالا هم ماجرای "دناپلاسِ" مجلس فعلی! باید با رانتِ سازمان‌یافته "صنعت" به مجلس برخورد اساسی کرد.»

واکنش‌های زیادی در این باره وجود دارد و بسیاری این امتیاز برای نمایندگان را نوعی رانت خواری دانسته‌اند.

کاربری نوشته است: "باید این قسمت از کلام امیرالمؤمنین ع رو که در نامه به مالک اشتر نوشتن قاب کنن بزنن ورودی مجلس شورای اسلامی: «مبادا هرگز در آنچه با مردم مساوی هستی امتیازی خواهی» واقعا چرا باید سازوکار‌های مجلس شورای اسلامی مُروّج ویژه خواری باشه؟! "

فرد دیگری نیز به کنایه نوشته است: «اگه نوکر مردم باشید، دنا پلاس می‌دن به‌تون.»

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۴۱۸۳۱۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

توافق جدید میان ایران و آمریکا ممکن است؟

فیلم| جنجال جشن بیعت با امام زمان در اوج کرونا؛ در مشهد چه خبر است آقای علم‌الهدی؟

قالیباف به کرونا مبتلا شد/ رئیس مجلس قرنطینه شد

خودرو دوباره گران می‌شود/ خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز مجوز گرفتند

آمادگی ذوب‌آهن برای حضور در لیگ بسکتبال

خبر بعدی:

جزئیات حادثه تصادف خودرو همراهان نمایندگان در چابهار

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس جزئیات حادثه تصادف خودرو همراههان خود در چابهار را تشریح کرد. - اخبار سیاسی -

 احسان خاندوزی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به خبر منتشر شده در رسانه‌ها درباره تصادف 2 تن از نمایندگان در شهرستان چابهار گفت: بنده و آقای طغیانی از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس به دعوت دبیرخانه شورای مناطق آزاد برای بازدید از بنگاه‌های اقتصادی منطقه چابهار و شهر و حاشیه نشینی‌های چابهار از روز چهارشنبه در منطقه حضور یافتیم.

وی افزود: یکی از برنامه‌هایی که در خلال این بازدید ترتیب داده شد، بازدید از یکی از نقطه‌های صفر مرزی ایران و پاکستان بود. در حالی که به همراه مسئولان منطقه‌ای و محلی در حال حرکت به منطقه مرزی بودیم دو خودرو هیئت همراه دچار تصادف شدند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان: داشت: مصدومان حادثه به بیمارستان امام علی (ع) چابهار منتقل شدند و در حال درمان هستند و دو تن از هیئت همراه نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام علی (ع) و تحت مراقبت کادر درمان هستند.

انتهای‌پیام/

دیگر خبرها

 • نماینده مجلس: نمایندگان کمیسیون اقتصادی همگی سالم هستند/ "خالد صادقی" از اعضای منطقه‌آزاد چابهار درگذشت
 • جنجال لایو محسن مسلمان از زبان مترجم برانکو در طرفداری | برانکو دو روز پکر بود!
 • معضلات جامعه با جنجال در فضای مجازی حل نمی شود
 • تصادف تعدادی از نمایندگان مجلس و منطقه آزاد در چابهار
 • حادثه تصادف خودرو‌های نمایندگان مجلس و منطقه آزاد / حال ۳ مصدوم وخیم است
 • امام جمعه پاتاوه از توابع شهرستان دنا معرفی شد/تقویت نماز جمعه تقویت کشور است
 • اولین اظهارات ۲ نماینده ای که شایعه تصادفشان پخش شده بود
 • تصادف زنجیره‌ای در چابهار
 • اخبار ضدونقیض درباره تصادف ۲ نماینده مجلس
 • تصادف زنجیره ای برای خودروی حامل نمایندگان مجلس
 • کدام نمایندگان مجلس تصادف کردند؟ /آخرین خبرها از زبان نماینده زاهدان
 • تصادف زنجیره‌ای در چابهار | چند نماینده مجلس مصدوم شدند | اعضای کدام کمیسیون بودند؟
 • تصادف در چابهار؛ تعدادی نماینده مصدوم شدند+جزییات
 • نباید نازک نارنجی شد و هر حرفی را توهین قلمداد کرد/ دولت، ملاحظه ما نمایندگان را بکند
 • تصادف زنجیره ای در چابهار/احتمال حضور چند نماینده مجلس در این تصادف
 • پالایش با این حاشیه سود پالایشی پایدارنخواهد بود
 • چرا جامعه مدرسین درباره یک چهره جنجال ساز بیانیه صادر کرد؟
 • تصاویر| خودروی «سورن پلاس» با آپشن‌های جدید
 • وزارت امور خارجه جواب محکمی به سخنان هتاکانه «مکرون» بدهد