خبرگزاری آریا - حداقل حقوق بازنشستگان از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 2 برابر افزایش یافته و از رقم 900 هزار تومان به یک میلیون و 815 تومان رسیده است.
ترمیم حقوق بازنشستگان با شاغلان تکلیفی است که در ماده 98 قانون خدمات کشوری برعهده دولت گذاشته شده و در برنامه‌های توسعه‌ای چهارم، پنجم و ششم توسعه، متناسب‌سازی مورد توجه قرار گرفته است و دولت‌ها باید هر ساله با تعریف منابع در بودجه سنواتی این امر را در دستور کار قرار دهد.

در ماده 30 برنامه ششم توسعه دولت مکلف است، بررسی‌های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را انجام دهد.
دلایل مختلفی برای ناهماهنگی حقوق بازنشستگان در سنوات مختلف اعلام شده که از آن جمله می‌توان به عدم تبعیت دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی از ضوابط و مقررات یکسان، تعدد مقررات نظام پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان و عدم برخورداری افراد با شرایط مشابه شغلی، تحصیلی و خدمتی از حقوق و مزایای یکسان اشاره کرد.
البته به این موارد باید اجرای تدریجی فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری که فوق العاده‌های مقرر در فصل دهم قانون یاد شده به تدریج پرداخت شد را نیز یادآور شد که در نتیجه افرادی که قبل از وضع کامل این فوق العاده‌ها بازنشسته شده‌اند، از حقوق بازنشستگی کمتری برخوردارند.
در این گزارش در نظر داریم جزئیات اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از سال 1396 تا 1399 که همزمان با شروع به کار دولت دوازدهم و آغاز برنامه ششم توسعه است را بررسی کنیم.
جزئیات همسان‌سازی حقوق در سال 96براساس تبصره 12 قانون بودجه 1396 و مصوبه هیات وزیران، مقرر شد که پس از احتساب افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان نسبت به سال قبل از آن، براساس اعتبار 2 هزار و 200 میلیارد تومانی که در بودجه پیش بینی شده، امتیاز گروه‌های شغلی با ضریب یک هزار و 695 ریال اعمال شود.
بنابراین میانگین حقوق تمام بازنشستگان حدود 18.5 درصد افزایش یافت و با توجه به اینکه 15 درصد بازنشستگان حداقل حقوق 900 هزار تومان دریافت می‌کردند پس از همسان‌سازی حقوق آنها معادل یک میلیون و 35 هزار تومان شد.
با توجه به اینکه در سال 1396 میانگین حقوق بازنشستگان یک میلیون و 844 هزار تومان بود و آمارها نشان می‌دهد که در آن دوره 82.92 درصد افراد تحت پوشش این قانون قرار می‌گرفتند که به طور میانگین یک میلیون و 684 هزار تومان حقوق دریافت می‌کردند.
رشد 17.5 درصدی میانگین حقوق بازنشستگان در سال 97براساس اعلام صندوق بازنشستگی در سال 1397 میانگین حقوق بازنشستگان 2 میلیون و 207 هزار تومان بود و براساس قانون افرادی که 2 میلیون و 9 هزار تومان حقوق می‌گرفتند مشمول این طرح می‌شدند. در این سال 2 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار در قانون بودجه پیش بینی شده بود. که برابر قانون، اولویت با افرادی بود که کمتر از دو میلیون تومان حقوق دریافت می‌کردند.
همچنین برابر قانون حقوق افرادی که تا پایان سال 96 بازنشسته‌ شده بودند باید حداقل 10 درصد افزایش می‌یافت. بنابراین حداقل حقوق از یک ملیون و 35 هزار تومان به یک میلیون و 138 هزار و 500 تومان افزایش یافت. در این دوره میانگین تفاوت افزایش حقوق 319 هزار تومان بود.
رشد 32.5 درصدی میانگین افزایش حقوق در سال 98براساس این گزارش، در بودجه 98 و مصوبه هیات دولت، حقوق افرادی که تا پایان سال 1397 بازنشسته یا وظیفه‌بگیر شده‌اند باید 18 درصد افزایش یابد به گونه‌ای که کمتر از 440 هزار تومان نباشد. در این قانون اعتبار سه هزار و 250 میلیارد تومان اعتبار برای این منظور پیش‌بینی شده بود.
بنابراین در این دوره به طور میانگین حقوق تمام بازنشستگان 32.5 درصد افزایش یافت. همچنین حداقل حقوق از یک میلیون و 138 هزار تومان به یک میلیون و 578 هزار و پانصد تومان رسید.
در این سال 86.94 درصد بازنشستگان مشمول قانون همسان‌سازی حقوق شدند.
جزئیات همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 99در قانون بودجه امسال اعتبار اختصاص یافته به بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان 6 هزار و 500 میلیارد تومان بود که باید مطابق جداول قانون مدیریت خدمات کشوری و اعمال ضریب 2 هزار و 438 اجرایی شود.
براساس این قانون باید حقوق تمام افرادی که تا پایان سال 98 بازنشسته یا وظیفه‌بگیر شده‌اند باید 15 درصد افزایش یابد به گونه‌ای که حقوق دریافتی آنها کمتر از دو میلیون و 800 هزار تومان نباشد.
در سال 99 میانگین افزایش حقوق بازنشستگان 30.2 درصد بود. همچنین حداقل حقوق بازنشستگان از یک میلیون و 578 هزار و 500 تومان به یک میلیون و 815 هزار تومان و پرداخت 2 میلیون و 800 هزار تومان رسید.
جمع‌بندیبا وجود تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی که دولت در این سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کند، در بین سال‌های 1395 تا 1399 اعتبار در نظرگرفته شده بیش از 10 برابر رشده داشته است و از رقم 600 میلیارد تومان در سال 96 به 6 هزار و 500 میلیارد تومان در سال 99 رسیده است.
در این دوران، علاوه بر افزایش عمومی حقوق سالیانه بازنشستگان که به طور میانگین بین 12 تا 18 درصد متغیر بوده است، همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز رشد کرده است به گونه‌ای که میانگین افزایش با همسان سازی در سال 1395 برابر 16.5 درصد و سال بعد از آن 18.5 درصد بوده است. همچنین رقم میانگین افزایش همسان‌سازی حقوق روند صعودی خود را داشته و در حال حاضر به رقم 30.2 درصد رسیده است.
همچنین طی پنج سال حداقل حقوق بازنشستگان از 750 هزار تومان به یک میلیون و 815 هزار تومان رسیده است و بیش از 80 درصد جامعه بازنشستگان لشکری و کشوری را تحت پوشش قرار داده است. مابقی بازنشستگان نیز چون حقوق بیش از میانگین تعیین شده را دریافت می‌کنند هر ساله تنها افزایش سالیانه حقوق را داشته‌اند.
برابر احکام صادر شده در سال جاری 116 هزار و 348 نفر حقوق کمتر از 2 میلیون و 800 هزار تومان دریافت می‌کنند و 991 نفر مشمول حقوق 2 میلیون و 800 هزار تومانی هستند.
منبع: ایرنا

منبع: خبرگزاری آریا

کلیدواژه: همسان سازی حقوق بازنشستگان هزار تومان به یک میلیون میلیون و 800 هزار تومان حقوق بازنشستگان میانگین افزایش میلیارد تومان میانگین حقوق افزایش یافت درصد افزایش حداقل حقوق هزار و 500

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.aryanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری آریا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۴۵۶۰۷۳ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش رائفی‌پور به منتقدان مراسم جنجالی در مشهد

توافق جدید میان ایران و آمریکا ممکن است؟

فیلم| جنجال جشن بیعت با امام زمان در اوج کرونا؛ در مشهد چه خبر است آقای علم‌الهدی؟

قالیباف به کرونا مبتلا شد/ رئیس مجلس قرنطینه شد

◄ 100 هزار میلیارد تومان رانت ناشی از شکاف قیمتی خودرو در بازار و کارخانه

خبر بعدی:

دزدان دریایی کاراییب علنا با آنچه به غارت برده‌اند فخر می‌فروشند

به گزارش اقتصادآنلاین ، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اعلامیه وزارت دادگستری آمریکا نوشت: فقط یک نکته، همانطور که قبلا هم گفته‌ایم: این محموله متعلق به ما نبوده است. اما در هرصورت قطعا نفت شخص دیگری به سرقت رفته است. هیچ متمدنی، به دزدی افتخار نمیکند.

به رژیم یاغی ایالات متحده: [بر خلاف ادعاهایتان] ابزارهای اعمال فشار شما هر روز در حال محدود‌تر شدن هستند، این درحالی‌است که در مورد انتخاب‌های ایران کاملا برعکس است. کافی است از مشاور امنیت ملی رابرت اوبراین بپرسید!

پربیننده ترین حکم حقوقی بازنشستگان ٩٩ +لینک دریافت کدام بازنشستگان وام ۵۰ میلیونی می‌گیرند؟ تصمیم مهم درباره دورکاری کارمندان تهرانی/ تعطیلی ۳گروه شغلی در ۴۳شهر بحرانی لحظه به خاک سپردن محمدرضا شجریان +فیلم توضیح وزیر آموزش و پرورش درباره فعالیت مدارس

دیگر خبرها

 • خبر خوش برای بازنشستگان
 • اجرای مسکن ملی و افزایش حقوق بازنشستگان در گزارش‌های ایرنا
 • دو مرحله افزايش حقوق بازنشستگان در سال 99
 • آیا نوه می‌تواند از مستمری پدر بزرگ بهره‌مند شود؟
 • درباره دلایل توجیهی طرح ممنوعیت صدور و تمدید هر نوع پروانه اشتغال برای شاغلان یا بازنشستگان
 • خبر خوش به بازنشستگان فولاد
 • 7 هزار بازنشسته تهرانی وام دریافت می‌کنند
 • توضیح حاجی‌میرزایی درباره ویدیو منتشر شد درباره معلمان
 • سند امنیت قضایی، اعلامیه حقوق عامه جمهوری اسلامی ایران است
 • نحوه بهره مندی نوادگان بازنشستگان از مستمری و تسهیلات
 • پرداخت ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای مطالبات بازنشستگان
 • خشونتی که بر ضعیفهها می‌رود...
 • پرداخت ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای مطالبات بازنشستگان تا پایان آبان ماه
 • بهارستانی‌ها به داد داغ دیدگان سکه رسیدند/ حق و حقوق زنان چه می‌شود؟
 • تلاش برای بهبود شرایط شغلی معلمان
 • پرداخت مطالبات بازنشستگان تا پایان آبان ماه
 • اعلام آمادگی ایران برای کمک به زلزله‌زدگان ترکیه
 • تبعیض فاحش در افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری
 • استفاده از منابع موهومی باعث تشدید کسری بودجه شد