به گزارش افکارنیوز،

 نشریه ژورنال دو دیمانش در مطلبی تحت عنوان «آیا در صورت باخت در انتخابات ریاست‌جمهوری ، دونالد ترامپ واقعا خواهد توانست با انتقال صلح‌آمیز قدرت مخالفت کند؟» به بررسی چشم‌انداز این انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر آمریکا پرداخت.

دونالد ترامپ، در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید چهارشنبه گذشته، به طور تلویحی اعلام کرد در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آمریکا، حاضر به تحویل مسالمت‌آمیز قدرت نخواهد شد.

اما آیا او چنین حقی دارد؟ 

در کنفرانس خبری از رئیس جمهوری آمریکا سئوال شد آیا شما به انتقال صلح‌آمیز قدرت متعهد هستید؟ سوالی که از رئیس جمهور مطرح شده است، غیرمعمول است؛ و پاسخ، حتی بیشتر؛ او در پاسخ به این سئوال گفت «باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد». با این اظهار نظر، دونالد ترامپ نشان داد که در حال آماده‌سازی زمینه واکنش در صورت شکست در انتخابات ۳ نوامبر است. برای چندین ماه، رئیس جمهور کنونی آمریکا بر اساس همه نظرسنجی‌ها از جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آمریکا، عقب‌تر است.

اما فراتر از سخن و لفاظی، آیا رئیس جمهور آمریکا واقعاً حق مخالفت با انتقال صلح‌آمیز قدرت را دارد؟ و به طور گسترده‌تر، آیا دونالد ترامپ، در صورت پیروزی جو بایدن، می‌تواند نتایج انتخابات را زیر سوال ببرد.

بر اساس بیستمین متمم قانون اساسی آمریکا، دوره ریاست جمهوری جدید پس از یک دوره گذار یازده هفته‌ای آغاز می‌شود. دوره‌ای که به دولت قدیم اجازه می‌دهد با دولت جدید ارتباط برقرار کند. البته این در صورتی است که اگر رئیس جمهور که دوره وی رو به پایان است حاضر به نامزد شدن در انتخابات نشود و یا در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده باشد. این مرحله در تاریخ ۲۰ ژانویه، در روز تحلیف به پایان می‌رسد. رئیس جمهور پیشین، طی گفتگویی طولانی که به طور سنتی حاکی از حسن نیت وی خواهد بود، تازه وارد به کاخ سفید را می‌پذیرد.

نیکول باچاران، کارشناس علوم سیاسی و متخصص امور سیاسی آمریکا، در این باره می‌گوید انتقال قدرت یک آیین اساسی است که ثبات جمهوری را تضمین می‌کند. این کار همیشه با آرامش اتفاق افتاده است، چه در طول جنگ داخلی و چه در سال ۱۹۹۲ که پیروزی بیل کلینتون شوک وحشتناکی را در اردوگاه جمهوری خواهان ایجاد کرد. به همین علت این سخنان دونالد ترامپ، حتی در صفوف خودش اعتراضاتی را برانگیخته است.

میت رامنی، سناتور جمهوری خواه، نیز که به طور مرتب از دونالد ترامپ و عملکرد سیاسی و اجتماعی وی در روزنامه‌ها و رسانه‌های ارتباط جمعی انتقاد می‌کند در صفحه کاربری خود در شبکه ‌اجتماعی توئیتر نوشت: انتقال مسالمت‌آمیز قدرت برای دموکراسی ما اساسی است [..]. هر پیشنهادی از سوی رئیس جمهور مبنی بر اینکه می‌تواند از این ضمانت قانون اساسی فرار کند، غیر قابل تصور و غیرقابل قبول است.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه در سنا، تأکید کرد که برنده انتخابات سوم نوامبر در ۲۰ ژانویه در سمت اش منصوب خواهد شد. وی تاکید کرد این بار نیز انتقال قدرت با نظم انجام خواهد گرفت همانطور که از سال ۱۹۷۲ هر چهار سال یک بار انتقال منظم رخ داده است.

با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، دونالد ترامپ بار‌ها و بار‌ها موضوع به رسمیت نشناختن نتایج انتخابات را مطرح کرده است. وی در رای گیری سال ۲۰۱۶ نیز این تهدید را مطرح کرده بود که در نهایت در مقابل هیلاری کلینتون به پیروزی رسید. نیکول باچاران می‌گوید: این بار او زاویه دیگری از حمله دارد: اینکه آرای پستی تقلبی است.

رئیس جمهور همواره ادعا می‌کند که رای گیری از طریق پست منبع تقلب احتمالی است. وی در همان کنفرانس مطبوعاتی گفت: بیائید از شر این بولتن‌ها خلاص شویم و این کار بسیار مسالمت‌آمیز خواهد بود، در واقع جابجایی صورت نخواهد گرفت.

اما تنفر او از این بولتن‌ها را می‌توان با دلیلی کاملا متفاوت توضیح داد. آن دایسین، استاد برجسته دانشگاه پاریس نانتر، در گفتگو با روزنامه ژورنال دو دیمانش می‌گوید: دونالد ترامپ متقاعد شده که موقعیتش کاملا تثبیت نشده است، رای پستی برای جمهوری‌خواهان نامطلوب خواهد بود. بر اساس تحقیقاتی که روزنامه‌ها و رسانه‌های ارتباط جمعی در آمریکا انجام داده‌اند، ۷۰ ٪ رای‌دهندگان دموکرات و ۲۰ ٪ رای‌دهندگان جمهوری‌خواه از آرای پستی استفاده می‌کنند و این روش رای‌گیری امسال به دلیل شیوع ویروس کووید- ۱۹، بیشتر نیز خواهد شد.

آیا ترامپ می‌تواند به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر اعتراض کند؟

نیکول باچاران می‌گوید: در تاریخ ۳ نوامبر غیرممکن نیست که ترامپ برنده اعلام شود. زیرا ما در این حالت برگه‌های رای‌گیری را خارج از نظرسنجی خواهیم داشت. فقط در عصر همان روز است که ایالت‌های آمریکا با در نظر گرفتن آرای مکاتباتی که می‌تواند بیش از یک هفته طول بکشد، شروع به شمارش آرا می‌کنند. نتیجه ممکن است معکوس شود. در اینجاست، ترامپ فریاد تقلب بکشد. این امر قبلا در گذشته، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ آمریکا دیده شده بود.

آل گور، نامزد حزب دموکرات، به نتیجه آرای به دست آمده در ایالت فلوریدا که در آن جرج دبلیو بوش با کسب آرای بسیار اندک، به عنوان برنده شناخته شد اعتراض کرد. دادگاه عالی فلوریدا این اعتراض آل گور را پذیرفت و قرار شد آرا بازشماری شوند، اما دیوان عالی آمریکا بازشماری را متوقف کرد. دلیل دیوان عالی آمریکا از این اقدام نیز این بود که مهلت‌های تعیین شده از سوی قانون اساسی قابل رعایت نیست.

این مورخ توضیح می‌دهد: در سال ۲۰۰۰، تمرکز فقط بر فلوریدا بود. امسال هم همین مسئله، اما در ابعادی غیرقابل اندازه‌گیری وجود خواهد داشت. یعنی در هر ایالتی ممکن است شکایت بازی‌ها شروع شود.

آیا دیوان عالی آمریکا، شاه کلید پیروزی دونالد ترامپ است؟

شکایات در سطح شهر‌ها، شهرستان‌ها و ایالت‌ها قابل طرح است. در ابتدا، اختلافات از سوی دادگاه‌های محلی حل و فصل می‌شود، زیرا انتخابات ریاست جمهوری یک موضوع فدرال است. سپس می‌تواند از طریق دادگاه‌های فدرال، دادگاه‌های تجدید نظر فدرال، به دیوان عالی آمریکا برسد.

از این رو اشتیاق دونالد ترامپ برای انتصاب قاضی در آخر هفته، به جای قاضی لیبرال روت بدر گینسبورگ، که جمعه گذشته درگذشت، قابل توجیه است. اگر این نامزد از سوی سنا تأیید شود، دیوان عالی به اکثریت محافظه‌کار تبدیل می‌شود. آن دایسین، کارشناس علوم سیاسی و متخصص در امور آمریکا، چنین نتیجه‌گیری می‌کند: این دیوان می‌تواند گزارش‌ها را در ایالتی که برای ترامپ مطلوب باشد تأیید کند، یا برعکس اگر برای او نامطلوب باشد، باطل اعلام کند.

 

منبع: افکارنيوز

کلیدواژه: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ترامپ انتخابات ریاست جمهوری رئیس جمهور آمریکا ترامپ انتخابات ریاست جمهوری انتقال صلح آمیز قدرت دیوان عالی آمریکا دونالد ترامپ رئیس جمهور رای گیری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.afkarnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «افکارنيوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۴۵۷۳۷۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| اعزام به سربازی در میان دلتنگی و اشک مادران

۲۰۰ هزار رای و سخن از اکثریت قاطع؟ رهبری دستور اعدام می‌دهند؟!

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

نرخ لیر ترکیه به رکود تاریخی جدیدی سقوط کرد

خبر بعدی:

یکی از مشاوران نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مدعی است او در صورت پیروزی، همزمان با تعامل با ایران مانع دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی می‌شود.

ساعت 24- «آرون کیاک» مدیر امور یهودیان در ستاد انتخاباتی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌گوید اگر در این انتخابات پیروز شود، به مسیر تعامل دیپلماتیک با ایران باز می‌گردد.

کیاک طی سخنرانی در نشست ویدئوکنفرانسی «شورای دموکراتیک یهودیان آمریکا» گفت: «هدف از تعامل دیپلماتیک با ایران، اطمینان حاصل کردن از این است که جمهوری اسلامی به تبعیت از توافق هسته‌ای بازگردد و به روش قابل راستی‌آزمایی، بتوان مانع رسیدن ایران به تسلیحات اتمی شد».

به نوشته روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست» وی با تاکید بر لزوم طولانی‌مدت بودن روش‌های راستی‌آزمایی برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی، از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از برجام به شدت انتقاد کرده و به کنایه گفت: «واقعا سخت است که بتوان سیاستی مخرب‌تر از چیزی که رئیس‌جمهور ترامپ اجرا کرد، طراحی کنیم».

این سیاستمدار آمریکایی ادامه داد: «او (ترامپ) توافقی را با ایران پاره کرد که [به خوبی] برای جلوگیری از دستیابی این کشور به تسلیحاتی اتمی کار می‌کرد. او در واقع نشان داد که برجام در عمر کوتاهش، به اهداف خود دست یافته بود».

کیاک ضمن اشاره به نارضایتی متحدان اروپایی آمریکا و همچنین بیشتر کشورهای جهان از اقدامات ترامپ، توضیح داد: «[او] به توافقی که در زمان ریاست‌جمهوری [باراک] اوباما عمل می‌کرد، نگریسته و نتوانست آن را تحمل کند. پس آن را پاره کرد. بدتر از این نمی‌شد مانع یک ایران هسته‌ای شد!»

مشاور بایدن در حالی از بازگشت او به توافق هسته‌ای با ایران در صورت پیروزی در انتخابات سخن می‌گوید که برخی تحلیلگران بر این باورند بایدن برای بازگشت به این توافق امتیازات جدیدی طلب خواهد کرد.

وی همچنین با تکرار ادعاهای نخ‌نماشده دیگر مسئولان آمریکایی مبنی بر فعالیت‌های ایران در منطقه، مدعی شد: «جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور، ایران را پاسخگوی فعالیت‌های ثبات‌زدایش در منطقه می‌کند».

به نوشته جروزالم‌پست، دستیار نامزد حزب دموکرات‌ها همچنین با رد گزارش‌ها مبنی بر تصمیم بایدن برای مشروط کردن کمک‌های مالی به رژیم صهیونیستی، گفت: «بایدن از ابتدا شفاف بود... او قویاََ مخالف مشروط کردن کمک‌هاست. او مفتخر است که نقشی در مذاکرات تفاهمنامه ۳۸ میلیارد دلاری [با اسرائیل] ایفا کرده است».

کیاک درباره طرح رژیم صهیونیستی برای اشغال بخش‌های بزرگی از اراضی خصوصی فلسطینیان در کرانه باختری نیز تصریح کرد: «او (بایدن) مخالف اقدامات یکجانبه توسط هر طرف است، از جمله [طرح] الحاق، که راهکار دو دولتی را تضعیف می‌کند».

قبل از این، «نیکی هیلی» نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل هشدار داده بود اگر نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شود، به برجام باز می‌گردد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/

منبع: فارس

دیگر خبرها

 • انتقاد رئیس جمهور پیشین آمریکا از دونالد ترامپ
 • سخنگوی کاخ سفید: بایدن مواجب‌بگیر چین است
 • آیا دونالد ترامپ به آخر خط رسیده است؟
 • نحوه رای دادن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری
 • ترامپ: بایدن یک سیاستمدار فاسد است
 • مخالفت ۷۰۰ اقتصاددان با انتخاب مجدد ترامپ
 • فیلم| ترامپ رای خود را به صندوق انداخت
 • چرا آن‌ها که از ترامپ متنفرند، همچنان او را دنبال می‌کنند؟
 • مخالفت 700 اقتصاددان با ریاست جمهوری دوباره ترامپ
 • درخواست الجزایر از طرف‌های لیبی برای پایبندی به توافق آتش‌بس
 • در قمار ترامپ برای در هم شکستن ایران،چین برد، هند باخت
 • زاهدی: ترامپ و بایدن از قدرت انقلاب اسلامی می ترسند
 • خودخواه و بی پروا؛مخالفت شدید 700 اقتصاددان با انتخاب مجدد ترامپ
 • سازمان ملل هم راستای منافع صلح آمیز تمامی ملت های جهان، اثربخش شود
 • عربستان از باخت ترامپ شدیدا هراس دارد
 • سازمان ملل هرگز نباید به گروگان هیچ قدرتی در آید
 • «ترامپ» در صورت شکست، قدرت را واگذار می‌کند؟
 • دونالد ترامپ: ایران و روسیه خواستار شکست من در انتخابات هستند
 • واکنش ترامپ به اظهارات نتانیاهو درباره ایران | ایرانی‌ها مردم بزرگی هستند اما ... | موج قرمز هنوز راه نیفتاده است