به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، روند احیای اقتصاد جهانی در سه ماهه سوم سال اگرچه سرانجام پس از ماه ها رشد منفی بسیار کم از سر گرفته شد اما آمارهای رشد کمتر از چیزی بودند که در بسیاری از موارد انتظار می رفت و این رویه در صورت تداوم بدان معنا خواهد بود که رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال نیز کمتر از حد انتظار باشد.

بازار کار و جمعیت بالای بیکاران یکی از اصلی ترین دغدغه های حال حاضر اقتصاددانان است و آن ها نگران اند بدون رونق بازار کار، احیای کامل مخارج مصرفی و از سرگیری سرمایه گذاری ها ممکن نباشد. در صورتی که جریان سرمایه های جدید در سطوح پایین فعلی باقی بمانند، مشکل نقدینگی بانک های مرکزی را وادار خواهد ساخت تا به  تزریق سنگین خود به بازار ادامه دهند و این مساله دارای پیامدهایی روی حوزه تورمی و نرخ های بهره خواهد بود. 

با نزدیک شدن به فصل سرما نگرانی ها از آغاز موج جدید تلفات کرونایی بالا گرفته است. سازمان بهداشت جهانی با هشدار نسبت به افزایش شمار قربانیان کرونا به دو برابر گفته است تنها راه مقابله موثر با این بیماری، وحدت رویه کشورهای جهان خواهد بود. این سازمان همچنین با اشاره به شدت گرفتن مجدد شیوع کرونا در اروپا گفته است اوضاع در آمریکا و آمریکای لاتین نیز کماکان در شرایط بدی قرار دارد. 

تاکنون بیش از ۳۳ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۶۸۲ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و چهار هزار و ۶۶۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۰۹ هزار و ۶۰۱ نفر، برزیل با ۱۴۱ هزار و ۸۷۷ نفر، هند با ۹۶ هزار و ۲۷۵ نفر، مکزیک با ۷۶ هزار و ۴۳۰ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و یک نفر بوده است.

شیوع کرونا در بسیاری از کشورهای جهان به حد نگران کننده ای رسیده است. در انگلیس متخصصان بهداشتی نسبت به بروز موج سوم هشدار داده اند. در اسپانیا تلفات مجددا دورقمی شده است. شمار دیگری از کشورهای اروپایی از احتمال اعمال مجدد برخی از محدودیت های کرونایی خبر داده اند و بیم آن می رود که با وخامت اوضاع شاهد بازگشت قرنطینه های سراسری باشیم. 

پس از یک وقفه چند هفته ای، مقامات دولت ترامپ مجددا رایزنی خود را با سران دموکرات کنگره برای تصویب و اجرایی شدن بسته حمایتی جدید آغاز کرده اند. نانسی پلوسی- رییس کنگره پس از دیدار با استیون منوچین- وزیر خزانه داری گفته است پیشرفت های بیشتری در جریان گفتگوها به دست آمده اما هنوز برخی اختلاف نظرهای مهم به قوت خود باقی است. 

دموکرات ها خواهان آن هستند که یک بسته حمایتی سه تریلیون دلاری برای حمایت همه جانبه از بخش های مختلف اقتصاد اجرایی شود اما جمهوری خواهان تنها خواهان یک بسته ۳۰۰ میلیارد دلاری برای حمایت مستقیم از خانوارها هستند. برخی از کارشناسان نگران اند تاخیر در اجرایی شدن بسته جدید باعث کاهش رشد اقتصادی شود. بانک گلدمن ساکس هشدار داده است که برای رسیدن به یک رشد اقتصادی بالا در سه ماهه چهارم سال، آمریکا نیازمند یک جریان نقدینگی جدید بزرگ است. 

دنیس دایک- تحلیل گر بازار در موسسه " برایت تریدینگ ال ال سی" گفت: در ماهی که گذشت شاهد نوسانات بالایی در معاملات بودیم و این نوسانات باعث زیان قابل توجه برخی از سهامدارانی شد که سهام پرریسک را خریداری کرده بودند. این زیان باعث ترس معامله گران از تکرار چنین اتفاقی شده و در نتیجه آن ها با احتیاط بیشتری معامله می کنند که به معنای ورود جریان نقدینگی تازه کمتر به بازارهای بورسی خواهد بود. 

بورس آمریکا

نمایندگان دموکرات در کنگره از کار بر روی یک بسته محرک جدید ۲.۴ تریلیون دلاری خبر دادند. بخش بزرگی از اعتبار این طرح پیشنهادی مربوط به مزایای بیکاری افرادی خواهد بود که بر اثر کرونا شغل خود را از دست داده اند اما مشخص نیست جمهوری خواهان با چنین طرح بلندپروازانه ای موافقت کنند. 

پیش از این بانک مرکزی آمریکا از حمایت تمام قد از بازار کار این کشور خبر داده بود. به گفته جروم پاول- ریس بانک مرکزی آمریکا اگرچه مخارج خانوارها و اشتغال زایی نسبت به چند ماه قبل در وضعیت بهتری قرار دارد اما شرایط در مقایسه با قبل از بحران آشکارا بد است و تا زمانی که مردم اطمینان لازم از غلبه بر همه گیری را به دست نیاورند خبری از احیای کامل نخواهد بود. تا آن زمان بانک مرکزی به اقدامات خود ادامه خواهد داد و تلاش خواهد کرد تا آسیب وارد شده به اقتصاد به حداقل ممکن برسد.  

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۵۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و  ۶۰۴.۳۶ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۷۲ درصد صعود تا سطح ۳۳۵۴.۸۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۶۹ درصد پیشروی در سطح ۱۱ هزار و ۱۱۲.۰۶ واحدی بسته شد.

کیتی بوستیاجنیک- کارشناس امور مالی در موسسه آکسفورد اکونومیکس گفت: در حالی که روند احیای اقتصادی جهان ادامه دارد، سرعت آن به وضوح کمتر از چیزی بوده است که خیلی ها انتظار داشتند. با این وضعیت، فاز دوم احیای اقتصادی پر پیچ و خم و طولانی خواهد بود و باید از الان به این فکر باشیم که اگر همه گیری کرونا بیش از پیش طول بکشد چه کاری انجام دهیم به ویژه حالا که خیلی از ابزارهای موجود را نیز به کار گرفته ایم و در این زمینه دستمان چندان باز نیست.  

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۴۶ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۲۷.۲۳  واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۳.۲۲ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۲ هزار و ۸۷۰.۲۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۲.۴ درصدی در سطح ۴۸۴۳.۲۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۴۶ درصد بالا رفت و به ۶۷۹۱.۵۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۳۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۵۱۱.۶۲ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۰۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۴۷۶.۰۵ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" افزایش ۰.۲۶ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۵۸۱.۹۱ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۱ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۹۵۲.۳۲  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۸۴ درصد افزایش به ۴۰.۵۹  دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۱۹ درصدی به ازای ۴۲.۴۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۹۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۷۹.۶۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۱.۲۶ درصدی به ازای ۲۳.۷۸ دلار مبادله شد.

منبع: الف

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.alef.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «الف» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۴۵۷۴۲۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| اعزام به سربازی در میان دلتنگی و اشک مادران

۲۰۰ هزار رای و سخن از اکثریت قاطع؟ رهبری دستور اعدام می‌دهند؟!

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

ارادت عارفانه مولانا به حضرت علی (ع) به روایت حسن بلخاری +صوت

خبر بعدی:

کاهش نقدینگی یکی از دلایل اُفت شاخص کل بورس

در چهارمین هفته مهر ۹۹ بازار ارز و سکه با نوسان شدید قیمتی همراه بود به طوری که در اوایل هفته شاهد اُفت شدید نرخ ارز و سکه بوده ایم. کاهش قیمت ارز و سکه در  روزهای پایانی هفته ادامه دار نبود و همسو با یکدیگر  با افزایش مواجه شدند.

تغییرات شدید قیمت ارز و سکه بر بازار سرمایه تاثیر مستقیم نگذاشت  به طوری که شاخص کل بورس در آغاز چهارمین هفته مهر ۹۹ (٢۷مهر)   با  ۳۱ هزار واحداُفت  به کانال یک میلیون و ۵۳۰ هزار  واحدی  رسید که  با توجه به تغییرات در طول هفته در آخرین روز معاملات (۳۰ مهرماه) شاخص کل بورس با رشد ۴ هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و ۴۲۳ هزار  واحدی شدکه البته این رشد فقط چند ساعت پایدار ماند و بازار سرمایه همچنان روند نزولی را از سر گرفت.

کاهش ۳ هزار تومانی نرخ دلار در آخرین هفته مهر ۹۹

چهارمین هفته مهر با کاهش نرخ دلار و یورو شروع شد به طوری که در اولین روز هفته نرخ دلار و یورو به ترتیب با قیمت ۳۱ هزار و ۹۵۰ تومان و ۳۷ هزار و ۴۵۰ تومان داد و ستد شد کاهش شدید قیمت ارز تا چهارمین روز هفته ادامه  داشت به طوری که نرخ دلار با کاهش حدود ۳ هزار تومانی به نرخ  ۲۷ هزار و ۵۵۰ تومان رسید و یورو نیز با مبلغ ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

کاهش قیمت ارز در روز‌های پایانی هفته پایدار نبود و  روند صعودی قیمت از سر گرفته شد به گونه‌ای که نرخ فروش  دلار در آخرین معاملات این هفته به ۲۹ هزار و ۳۸۰ تومان رسید و یورو نیز با قیمت ۳۴ هزار و ۷۵۰ تومان فروخته شد.

ریزش نرخ سکه تا کانال ۱۳ میلیون تومانی  پیش رفت

در آخرین هفته مهر ۹۹ روند تغییرات قیمت در بازار طلا و سکه همسو با بازار ارز بود به طوری که در آغاز هفته  اولین معامله سکه در بازار با قیمت ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان انجام شد که با روند نزولی قیمت در روز‌های بعد سکه به نرخ ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید که این کاهش قیمت پایدار نبود و در آخرین روز هفته قیمت آن به ۱۵ میلیون و ۱۵۰ تومان رسید.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در ابتدای هفته با قیمت یک میلیون و ۴۸۸ هزار تومان معامله شد که در آخرین روز هفته قیمت آن به یک میلیون و ۳۲۹ هزار تومان رسید.

نوسان نرخ ارز بر بازار طلا و سکه تاثیر گذاشت

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در باره علت نوسان شدید قیمت طلا و سکه  گفت: قیمت‌های  موجود طلا و سکه در بازار تابع ۲ عامل است که  شامل  قیمت ارز و اونس جهانی است.  هر نوسانی که برای هریک از این عوامل ایجاد شود در راستای آن قیمت طلا و سکه تغییر می‌کند.

او بیان کرد: باید توجه داشت که  عرضه و تقاضا نیز یکی دیگر  از عوامل تاثیر کذار  در قیمت طلا  و سکه است که در آخرین هفته مهر ۹۹  یکی از علت‌های اُفت شدید قیمت طلا و سکه عرضه طلای آب شده به  بازار  بود.

کشتی آرای تصریح کرد:  باتوجه به سیر صعودی  نرخ ارز در اوخر هفته و افزایش نرخ دلار  در بازار آزاد که به  کانال ۲۹ هزار تومانی رسید باعث شد قیمت طلا و سکه افزایش یابد این  در حالی  است  که تغییرات اونس جهانی بسیار جزئی بود.

او افزود: حباب سکه در این هفته حدود ۳۰۰ هزار تومان کاهش یافت این در حالی است که حباب سکه در اولین روز هفته به ۲ میلیون  و ۵۰ هزا ر تومان رسید، اما در آخرین روز هفته به یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان کاهش یافت.  

کشتی آرای اظهار کرد: سکه تمام بهار آزادی در زرو‌های ابتدای هفته به رقم ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار توان رسیده بود که در روز‌های بعدی  تا ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافت،   اما در روز‌های پایانی هفته حدود یک میلون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

او گفت: نوسان‌های موجود همیشه در بازار‌های مالی وجود دارد و افراد با این  تغییرات آشنا هستند و با توجه به تغییرات لحظه‌ای  قیمت‌ها  نمی‌توان روند مشخصی را برای قیمت طلا و سکه پیش بینی کرد.

کاهش نقدینگی یکی از دلایل اُفت شاخص کل بورس 

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه، دربار تاثیر نوسان قیمت ارز و سکه در بازار سرمایه گفت: در حال  حاضر افزایش و کاهش نرخ ارز چندان تاثیری دربورس  ندارد چرا که  مبنای بازار سرمایه  ارز نیمایی است و معامله گران  و تحلیل گران بازار  نسبت به افزایش قمیت ارز در بازار رویکرد مثبتی ندارند و این  تغییرات را  پایدار نمی‌دانند.

او افزود: در روز‌های پایانی هفته بازار ارز دچار نوسان شدید شد که نشان دنده آن است که قیمت کنونی ارز واقعی نیست و  به نوعی دچار هیجانات رفتاری شده  است که منطق اقتصادی ندارد.

دارابی تصریح کرد: در حال حاضر بازار  سرمایه با ارز نیمایی به مبلغ ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان اقدام  به تحلیل  شرکت‌ها می‌کند و باتوجه به اُفت شاخص کل، نقدینگی در بازار  کاهش یافته است که بخشی از آن هم اکنون در  بازار‌های مالی دیگری سرمایه گذاری   شده اند همچنین افزایش نرخ بهره و  نو سان در بازار ارز، سکه، خودرو  و مسکن سبب شد بازار سرمایه فاز اصلاح قیمت و استراحت را در پیش بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در ابتدای چهارمین هفته مهر ۹۹ شاهد کاهش قیمت در بازار بوده ایم  و در روز‌های پایانی هفته  میزان خرید و فروش معاملات کمی بهبود یافت اما به طور کلی وضعیت اصلاح قیمت و  استراحت  در بازار سرمایه حاکم  است.  

دارابی  بیان کرد: به نظر  می‌رسد فاز اصلاح قیمت بازار سرمایه در روز‌های آینده پایدار باشد و   این روند تا زمان اعلام سیاست‌های کلان اقتصادی و تعیین نرخ بهره و تحولات سیاسی در سطح بین الملل ادامه خواهد داشت و انتخابات آمریکا می‌تواند  بر بازار سرمایه  تاثیر بگذارد.

 

 

 

دیگر خبرها

 • بورس‌های آمریکا و اروپا روز خوبی را سپری کردند
 • روز خوب بورس های جهانی
 • گردهمایی پاراگلایدر سواران آذربایجان شرقی
 • پرواز‌های اروپایی هما به دوران قبل از کرونا بازگشت / پرواز برنامه‌ای و مشخص در حدود ۷ مسیر اروپایی
 • یک امضاء شرم آور دیگر برای ترامپ
 • ترامپ حکم خروج سودان از لیست تروریستها را امضا کرد
 • پاراگلایدرها در آسمان یزد به پرواز درآمدند
 • فضانورد بودن در عصر جدید چه الزاماتی دارد؟
 • سودان از خروج رسمی از لیست تروریستی آمریکا خبر داد
 • خط ترددی پرواز قشم به گرگان راه اندازی شد
 • پروازهای اروپایی هما به دوران قبل از کرونا بازگشت
 • لذت پرواز پاراگلایدرها در آسمان کرمان از قاب دوربین
 • آخرین وضعیت برقراری پروازهای برنامه‌ای در مسیرهای اروپایی
 • خط ترددی پرواز «قشم-گرگان» راه‌اندازی شد
 • قدیمی ترین فرودگاه های دنیا کجا قرار دارند؟+تصاویر
 • رکورد پله نوردی و پرواز چتربازان در برج میلاد
 • سازمان هواپیمایی مجوز ۲ پرواز را لغو کرد | علت؛ رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی کرونا
 • سازمان هواپیمایی مجوز ۲ پرواز را لغو کرد؛ علت؛ رعایت نکردن
 • این خلبان ارتش با خدا مصاحبه کرد /خلبانی که با بالگرد از ارتش بعثی اسیر گرفت+عکس