نایب رئیس کمیسیون حمل‌وتقل و فناوری اطلاعت شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: از حدود ۷۵۰ دستگاه اتوبوس شهری اصفهان ۳۰۰ دستگاه مجهز به رمپ ویژه معلولان شده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، اصغر برشان با حضور در برنامه زنده تلویزیونی "اینجا اصفهان" با اشاره به تاکید شورای شهر بر توسعه حمل‌ونقل عمومی و اختصاص بخش عمده بودجه به این حوزه، بازگشایی گلوگاه‌ها، ساماندهی معابر، اصلاحات ترافیکی، روکش آسفالت و جدول‌کشی را از جمله فعالیت‌های روزمره شهرداری در حوزه ترافیک شهری معرفی کرد.

وی در خصوص اقدامات زیربنایی در حوزه حمل‌ونقل و ترافیک اصفهان، اظهار کرد: می‌توان شهر اصفهان را به چهار حلقه ترافیکی تقسیم کرد؛ حلقه اول بافت مرکزی شهر بوده و حلقه دوم پیرامون بافت مرکزی ایجاد شده است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: با توجه به توسعه شهر، شورای اول تصمیم گرفت حلقه سوم را در قالب احداث بزرگراه‌ها ایجاد کند که اگر این موضوع محقق نمی‌شد، معلوم نبود اکنون با چه معضلاتی روبه‌رو می‌شدیم.

وی ادامه داد: شورای پنجم و شهردار منتخب این شورا به پروژه احداث حلقه چهارم ترافیکی شهر ورود کردند که نشانگر جسارت مدیریت شهری است؛ ۷۶ کیلومتر طول حلقه چهارم است که حدود ۴۵ کیلومتر آن در شهر اصفهان قرار دارد و تکمیل آن نیازمند اقدام شهرداری‌های دیگر است که در آن سهیم هستند.

برشان خاطرنشان کرد: ایجاد مترو اگرچه هزینه هنگفتی را نیاز دارد و پروژه خط یک متروی اصفهان با گذشت چند سال، پیش از بهره‌برداری کامل روند فرسایشی را طی کرد اما اگر اکنون این نوع حمل‌ونقل عمومی نبود اصفهان با معضلات بسیاری روبه‌رو می‌شد.

وی با اشاره به حفاری تونل برای احداث خط دو متروی اصفهان از دو سمت مسیر، افزود: بیشترین پوشش حمل‌ونقلی خط دو در مناطق کم‌برخوردار است.

خزانه‌دار شورای اسلامی شهر اصفهان به خرید اتوبوس‌های جدید برای این شهر نیز اشاره و اظهار کرد: شرایط فعلی به نحوی است که اگر حتی بودجه داشته باشیم به دلیل تحریم‌ها اتوبوسی وجود ندارد که بتوانیم بخریم؛ به همین سبب خرید یکصد دستگاه اتوبوس که از ۸۰ دستگاه آن اخیراً رونمایی شد، با سختی زیادی مواجه شد.

وی تصریح کرد: با کمک دولت ۷۰۰ دستگاه اتوبوس شهری اصفهان بازسازی و مناسب‌سازی شده و در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.

برشان با بیان اینکه ۳۰۰ دستگاه اتوبوس شهری مجهز به رمپ معلولان شده است، ادامه داد: خطوط بی‌آرتی اصفهان درحال توسعه هستند که اغلب از مسیرهای پرتردد می‌گذرند.

کرونا هزینه تمام شده سفر با حمل‌ونقل عمومی را افزایش داد

وی با بیان اینکه کرونا زیان مالی و محدودیت‌های بودجه‌ای فراوانی برای شهرداری ایجاد کرد، گفت: حدود ۷۵۰ دستگاه اتوبوس شهری اصفهان تا پیش از شیوع کرونا حدود ۵۵۰ هزار مسافر روزانه را جابه‌جا می‌کرد که این رقم اکنون به ۲۲۰ هزار مسافر روزانه رسیده و مسافران مترو نیز به یک سوم تقلیل یافته است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، هزینه تمام شده برای هر سفر با اتوبوس و مترو را افزایش داده اما سعی شده از ظرفیت ناوگان حمل‌ونقلی کاسته نشود.

وی گفت: ضدعفونی شدن روزانه اتوبوس‌ها، آموزش رانندگان برای رعایت موازین بهداشتی و قرار دادن حائل میان راننده و مسافر از جمله اقدامات در حوزه حمل‌ونقل عموی در زمان شیوع کرونا بوده است.

اجرای سیستم هوشمند روی ۱۰۰ اتوبوس شهری

برشان با اشاره به اجرای سیستم AVL و AFC بر روی ۱۰۰ دستگاه اتوبوس شهری، خاطرنشان کرد: تعیین مکان مبدا و مقصد، مشخص کردن زمان رفت و آمد و کنترل سیستمی اتوبوس‌ها از مزایای سامانه‌های هوشمند حمل‌ونقل عمومی است.

وی ادامه داد: از طرفی با اجرای کامل این سیستم‌ها می‌توان تخفیف‌ها و دو نرخی کردن بلیط خطوط اتوبوس برای اقشار مختلف را دقیق‌تر محقق کرد.

مسیرهای دوچرخه شهر ایمن‌تر می‌شود

وی اصفهان را شهر دوچرخه خواند و خیابان‌های این شهر را به دلیل مسطح بودن مناسب برای دوچرخه‌سواری دانست.

برشان گفت: شورای شهر با مصوبه خود تاکید کرده که مسیر دوچرخه در تمام خیابان‌های تازه احداث پیش‌بینی و ایجاد شود.

وی با بیان اینکه اکنون مسیرهای ویژه دوچرخه در شهر پراکنده بوده و به هم پیوسته نیست، اظهار کرد: این شرایط باعث شده دوچرخه سواران برای تردد در شهر احساس امنیت نکنند درحالی که برای ترویج حمل‌ونقل پاک تاکید شده تا حد امکان مسیرهای دوچرخه با پیوستگی و ارتباط با یکدیگر ایجاد شود تا ایمنی دوچرخه‌سواران حفظ شود.

الزام داشتن گواهینامه برای موتورسیکلت‌سواران جدی گرفته شود

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با انتقاد از رعایت نکردن مقررات ایمنی توسط موتورسیکلت در شهر، گفت: بسیاری از موتورسیکلت‌سواران شهر پشت چراغ قرمز نمی‌ایستند، در بزرگراه‌ها و مسیر بی‌آرتی حرکت می‌کنند و با حضور در پارک‌های شهر باعث گلایه شهروندان می‌شوند.

وی با بیان اینکه به دلایل متعددی برخوردهای مناسبی با موتورسیکلت‌سواران متخلف نشده، اضافه کرد: راهنمایی و رانندگی با وجود امکاناتی که دارد چون بسیاری از موتورسیکلت‌ها قابل شناسایی و پیگیری نیستند، امکان مقابله با متخلفان را ندارد.

برشان افزود: تعداد قابل توجهی از راکبان موتورسیکات از اقشار ضعیف جامعه هستند و از این وسیله نقلیه امرار معاش می‌کنند بنابراین رفتار قهری با آنان پیامد مطلوبی ندارد؛ در مقابل اگر کاری نکنیم مشکل مضاعف می‌شود چون براساس آمار تعداد قابل توجهی از تصادف منجر به ضرب و جرح و مرگ مربوط به موتورسیکلت‌سواران است.

وی تصریح کرد: باید پلاک‌گذاری موتورسیکلت‌ها جدی گرفته شود و داشتن گواهینامه برای راکبان الزام قوی داشته باشد تا در کنار اهرم‌های آموزشی ملی شاهد کاهش تخلفات در این خصوص باشیم.

گسترش ایستگاه‌های آتش‌نشانی به وسعت شهر

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شورا و شهرداری اصفهان برای بالا بردن ایمنی و رضایتمندی شهروندان بودجه‌ای پایدار را جهت خرید تجهیزات و ماشین‌آلات به سازمان آتش‌نشانی اختصاص داده است

وی اضافه کرد: با وجود تنگناهایی که به دلیل تحریم وجود داشت، توانستیم در سه سال اخیر تجهیزات آتش‌نشانی را به حد مطلوبی نوسازی و بازسازی کنیم و ایستگاه‌های آتش‌نشانی چه آن‌ها که در مرحله تملک زمین یا اجرای پروژه ساخت هستند چه آن‌هایی که آماده بهره‌برداری شده‌اند، در تمام شهر وسعت پیدا کرده است.

برشان اظهار کرد: چهارباغ، ناژوان و مجموعه‌های مسکونی اطشاران از جمله مناطقی هستند که ضرورت ایجاد ایستگاه آتش‌نشانی در آن احساس شد و مدیریت شهری این نیاز را دنبال کرد.

کد خبر 446908

منبع: ایمنا

کلیدواژه: اتوبوس حمل و نقل عمومي معلولان مناسب سازی شهر شورای شهر اصفهان شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق عضو شورای اسلامی شهر اصفهان اتوبوس شهری اصفهان دستگاه اتوبوس شهری موتورسیکلت سواران حمل ونقل عمومی آتش نشانی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۴۵۷۴۲۸ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| اعزام به سربازی در میان دلتنگی و اشک مادران

۲۰۰ هزار رای و سخن از اکثریت قاطع؟ رهبری دستور اعدام می‌دهند؟!

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

برنامه ۵۰ خیمه‌ای که امشب و فردا سیاهپوش عزای امام یازدهم هستند

خبر بعدی:

چالش شهرداری قزوین با وانت‌بارها/استفاده از تجربه موفق شهرداری اصفهان

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار قزوین در این خصوص گفت: موضوع ساماندهی وانت بارها سال‌هاست که انجام نشده است و به تبع آن در ارتباط با شرکت‌های باربری درون شهری با مشکل مواجه هستیم.

به گزارش ایمنا، شیما زرآبادی‌پور اظهار کرد: جلساتی با حضور اعضای شورای شهر و مسئولان اداره راهداری برگزار و در نتیجه آن‌ها بر راهکار کلی ساماندهی وانت‌بارها توافق کردیم.

وی افزود: جلسه‌ای نیز در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و وزارت کشور برگزار شد تا از تجارب شهرهای مختلف در این زمینه استفاده کنیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار قزوین گفت: شهرداری اصفهان در این زمینه خیلی خوب عمل کرده است و کارشناسان آن نرم‌افزاری شبیه اسنپ طراحی کرده‌اند، اما چون نیاز به پشتوانه‌های قانونی دارد هنوز مورد استفاده قرار نداده است.

زرآبادی‌پور اضافه کرد: ما تمامی این موارد را استخراج کرده‌ایم و درصدد هماهنگ کردن تعریف‌ها در قزوین هستیم چون بحث حمل و نقل درون شهری و برون شهری را نمی‌توانیم در شهر تفکیک کنیم.

وی گفت: بارنامه نیز موضوعی است که هم در درون شهر اتفاق می‌افتد و هم در جاده و در شهرک‌های اقماری قزوین نیز دپویی از مصالح ساختمانی وجود دارد که بدون مجوز وارد شهر می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار قزوین اضافه کرد: آئین نامه حمل و نقل درون شهری با تعاریف شهر قزوین و مشکلات آن در حال تدوین بوده و نرم افزار آن هم در حال بروزرسانی است.

زرآبادی پور گفت: پایه این نرم افزار متعلق به شهر اصفهان و شبیه نرم افزار اسنپ است و متولی آن آمادگی دارد طرح را به صورت بی او تی برای ما اجرا کند.

منبع: ایرنا

کد خبر 451445

دیگر خبرها

 • اجرای 22 میلیارد تومان پروژه در حوزه فضای سبز شهر اصفهان
 • جولان کرونا در ازدحام خطوط اتوبوس و مترو/ چرا دولت و شهرداری تهران برای سامانه حمل و نقل پایتخت کاری نمی‌کنند!؟
 • ۵ هزار خانوار مددجو خراسان شمالی فاقد مسکن مناسب هستند
 • سایه حوادث بر سر واحدهای مسکونی در گرگان/ شهرداری گرگان منتظر ارائه سازوکار مناسب وزارت کشور
 • آغاز «چهارشنبه های معلولان» در منطقه 7
 • افتتاحیه «چهارشنبه‌های معلولان» در منطقه ۷
 • منابع خیران با تشکیل شبکه منسجم مجازی جذب شود
 • مؤسسات خیریه چشم‌انتظار کمک هم نوعان
 • نوسازی ۱۴۰۰ دستگاه اتوبوس شهری
 • عقبگرد شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد
 • تمهیدات کرونایی در پایانه مسافربری رفسنجان/از ضدعفونی روزانه محیط‌های عمومی و انبار تا فاصله‌گذاری در سالن انتظار
 • مناسب‌سازی شهری، تساوی فرصت‌ها و عدالت اجتماعی
 • وضعیت آلودگی هوای کلانشهر اصفهان سوم آبان ۱۳۹۹
 • تحلیل مناطق شهری اصفهان بر اساس شاخص‌های شهر زیست‌پذیر
 • بهره برداری از گذر سبز حاشیه رودخانه کرج
 • مترو و اتوبوس گران نمی‌شود / تاکسی گرانفروش را معرفی کنید
 • مترو و اتوبوس گران نمی‌شود/تاکسی گرانفروش را معرفی کنید
 • مترو و اتوبوس گران نمی شود/تاکسی گرانفروش را معرفی کنید
 • این اپلیکیشن روی انگشت معلولان می چرخد/برپایی تورهای اختصاصی معلولان برای اولین بار در جهان