به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، بازارهای موازی نیز تا حدود زیادی همین روند را تجربه کرده‌اند، به طور مثال بورس تهران در نیمه اول آخرین ماه تابستان روندی نزولی داشت و به کف یک میلیون و ۵۵۶ هزار واحد رسید، اما از ۱۹ شهریورماه روند معکوس شد و شاخص کل به سطح یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد بازگشت.

در بازار ارز هم شاهد تکرار این روند بوده‌ایم، در دو هفته نخست شاهد بازار کم نوسانی بودیم، اما در نیمه دوم شهریور ورق برگشت و بازار ارز روزهای  پر تب و تابی را تجربه کرد.

پیش‌بینی قیمت مسکن و اجاره در نیمه دوم ۹۹

در ۱۵ روز اول  شهریور انحراف معیار بازار ارز  حدود ۴۹۵ تومان بود که این رقم در  پانزده روز دوم شهریور ماه به ۷۵۰ تومان می رسد.

دامنه نوسان قیمت ارز در ۱۵ روز اول شهریور ماه  بین ۲۴۵۰۰ تا ۲۲۸۵۰ تومان بودکه این رقم در نیمه دوم بین  ۲۴۵۲۰ تا ۲۷۲۵۰ رسید؛ به بیان دیگر فاصله سقف و کف قیمت در ۱۵ روز نحست حدود ۱۶۵۰ تومان معادل ۷ درصد و در ۱۵ روز دوم حدود ۲۷۰۰ تومان، معادل ۱۱ درصد بوده است.

بازار سهام و ارز که در ۱۵ روز نخست شهریور ماه آرام گرفته بود، در نیمه دوم پرنوسان شد، این نوسان بر سایر بازارها هم تاثیر گذاشت، به طوری که بازار مسکن که در نیمه نخست شهریور ماه رشد ۱.۷ درصد ی را تجربه کرده بود، در ۱۵ روز دوم شهریورماه به رشد ۳.۳ درصدی رسید. به این ترتیب در مجموع این بازار شاهد رشد ۵.۱ واحدی باشد.

کارشناسان در تحلیل دلایل دو نیمه متفاوت بازار مسکن در شهریور تاکید می‌کنند که برگشت شاخص‌های بورس از کف، در کنار نوسان بازار سکه و دلار مهم‌ترین عوامل این تغییر روند بوده‌ است.

رشد قیمت مسکن در شهریور ماه  ۵.۱ درصد نسبت به ماه گذشته بود. این رقم در مردادماه ۱۰.۵ درصد بوده است. با مقایسه این دو رقم درخواهیم یافت که شتاب رشد قیمت مسکن در شهریورماه تقریبا به نصف رسیده است.

تعداد معاملات مسکن در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه کاهش داشته و از تعداد ۹ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی به ۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی رسیده است. این رقم در مرداد ماه نسبت به ماه پیش ازآن ۳۵ درصد بوده است. طبق آمار موجود روند ریزش معاملات در شهریور ماه به ۶.۸ درصد می‌رسد.

 در حالی که رشد ماهیانه  نسبت به مرداد ماه کاهش داشته است(از ۱۰.۵ درصد به ۵.۱ درصد  ) اما رشد سالیانه نسبت به ماه موقعیت مشابه سال قبل(از ۷۷.۴ درصد به ۹۱.۷ درصد)   افزایش بیشتری داشته است.

بر اساس گزارش تحولات بازار مسکن تهران در شهریور ماه سال ۹۹ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است و توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است، منطقه ۲۲ با دو گام رشد در میان مناطقی قرار گرفته که قیمت هر متر مربع  واحد مسکونی، بالای نرخ متوسط قیمت مسکن پایتخت قراردارند.

 بر اساس این گزارش درشهریور ماه سال ۹۹ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸ هزار و پانصد واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل  ۶.۸ درصد کاهش و نسبت به سال قبل  ۲۰۳.۷  افزایش نشان می دهد.

در شهریور ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۵.۱ درصد افزایش  و نسبت به سال گذشته نیز ۹۱.۷ درصد افزایش داشته است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در شهریور امسال حاکی از آن است که از مجموع ۸۴۶۳ واحد مسکونی معامله‌شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با شهریور سال قبل حدود ۸.۲ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در تمامی گروه‌های ۱۱ تا ۱۵، ۱۶ تا ۲۰ و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

توزیع معاملات انجام‌شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریورماه امسال حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه‌ ۵ با سهم ۱۵.۴ درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین منطقه ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۹.۵ درصدی و ۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در مجموع ۷۲.۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در شهریورماه سال ۹۹ مربوط به ۱۰ منطقه‌ شهر بوده و ۱۲ منطقه‌ باقیمانده ۲۷.۲ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. مناطق ۵، ۱۰، ۲، ۴، ۱۴، ۸، ۷، ۱۵، ۱ و ۱۱ مناطقی هستند که بیشترین معاملات را داشتند.

سیگنال بازار ارز به مسکن؛ موج جدید گرانی‌ها در راه است؟ | مسکن چقدر از نرخ دلار تاثیر می‌گیرد؟

در مردادماه منطقه ۴ رتبه‌دوم معاملات و منطقه‌ ۱۰ در جایگاه سوم قرار داشت که نشان می‌دهد میزان معاملات در منطقه ۱۰ نسبت به مردادماه افزایش داشته است. در شهریورماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق معاملات ملکی شهر تهران ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۵.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. این رقم در ۱۵ روز نخست شهریورماه ۱.۷ درصد بوده و میانگین قیمت ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است. این رقم نسبت به سال گذشته ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. در میان مناطق ۲۲گانه‌ شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده ۵۰ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان به منطقه‌ ۱ و کمترین آن ۱۰ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱۸ بوده است.

در مردادماه امسال متوسط قیمت در منطقه یک، ۵۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان بوده که نشان می‌دهد قیمت مسکن در منطقه‌ یک طی یک ماه گذشته کاهش داشته است همچنین متوسط قیمت در منطقه هجده، ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بوده که نشانه‌ آن است که در مناطق ارزان‌قیمت شاهد رشد قیمت بیشتری بوده‌ایم. میانگین قیمتی منطقه یک نسبت به ماه مشابه سال ۹۸ رشد ۱۰۲.۸ درصدی داشته و رشد قیمت در منطقه‌ ۱۸ به‌عنوان ارزان‌ترین منطقه ۸۱.۵ درصد بوده است.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شش ماهه‌ نخست امسال ۵۴ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی بوده که در مقایسه با مشابه سال قبل ۶۹.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۹ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به دوره‌ مشابه سال قبل ۵۶.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

توزیع فراوانی واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریور امسال حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه‌ قیمتی ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومان به ازای هر مترمربع با سهم ۸.۹ درصدی بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه‌ قیمتی ۱۴ تا ۱۶ میلیون با سهم ۸.۱ درصد و ۱۶ تا ۱۸ میلیون با سهم ۷.۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در این ماه توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده که ۵۷.۵ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان) معامله شدند.

توزیع فراوانی واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در شهریورماه نشان می‌دهد بیشترین سهم معاملات انجام‌شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع با سهم۱۵.۳ درصد اختصاص داشته و واحدهای دارای زیربنای ۶۰ تا ۷۰ با سهم ۱۴.۴ درصد و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع با سهم ۱۱.۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۵.۲ درصد از معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

در شهریورماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه قیمتی مورد بررسی واحدهای مسکونی با ارزش ۶۰۰ میلیون تا ۸۵۰ میلیون با اختصاص سهم ۱۳.۸ درصد بیشترین سهم را از معاملات انجام‌شده به خود اختصاص دادند. این میزان در مردادماه ۱۴.۳ درصد بوده است. همچنین واحدهای دارای ارزش ۸۵۰ میلیون تا یک میلیارد و ۱۰۰ تومان سهم ۱۰.۶ درصدی داشته که این رقم در مردادماه ۱۰.۲ درصد بوده است. همچنین واحدهای دارای ارزش ۳۵۰ تا ۶۰۰ میلیونی نیز سهم ۸.۴  درصدی داشتند. درمجموع در این ماه حدود ۵۰ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی کمتر از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اختصاص داشته است.

بررسی شاخص کرایه‌ مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در شهریورماه نشان‌دهنده رشد ۲۷.۳ و ۳۰.۱ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

تعداد معاملات انجام‌شده در شهریورماه سال ۹۹ در حدود ۸ هزار وپانصد فقره بوده که نسبت به ماه مشابه قبل ۲۰۳.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای واحدهای مسکونی شهر تهران به ترتیب ۵.۱ و ۹۱.۷ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان رسیده است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه‌مسکن اجاری نسبت به مشابه سال قبل ۲۷.۳ درصد رشد نشان می‌دهد.  

کد خبر 553039 برچسب‌ها قیمت مسکن و زمین مسکن

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: قیمت مسکن و زمین مسکن واحدهای مسکونی معامله شده درصد افزایش نشان می دهد واحد مسکونی معامله شده خود اختصاص داده یک مترمربع زیربنای هزار تومان بوده معاملات انجام شده واحدهای مسکونی نسبت به ماه مشابه حاکی از آن مسکونی شهر تهران قیمت یک مترمربع بوده که نسبت مسکن در شهریور تعداد معاملات نسبت به ماه درصد بوده شهریور ماه مشابه سال قبل ۷ درصد افزایش شهر تهران شهر تهران بیشترین سهم نیمه دوم بازار مسکن متوسط قیمت سال قبل شده در شهر ماه سال ۹۹ شده برحسب بازار ارز قیمت مسکن ۹۱ ۷ درصد ۱۵ روز رشد قیمت ۱ ۷ درصد ۵ ۱ درصد ۳ درصد ۵ درصد ۸ درصد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۴۵۷۴۴۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| اعزام به سربازی در میان دلتنگی و اشک مادران

۲۰۰ هزار رای و سخن از اکثریت قاطع؟ رهبری دستور اعدام می‌دهند؟!

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

واکنش انصارالله یمن به عادی سازی روابط میان سودان و رژیم صهیونیستی

خبر بعدی:

تحلیل تکنیکال و بنیادی رودرروی یکدیگر/ شاخص بورس همچنان می‌ریزد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بسیاری از بازارهای مالی را از دو روش بنیادی و تکنیکال می‌توان تحلیل کرد. به همین دلیل یکی از موضوعاتی که افراد حاضر در بازارهای مالی باید به آن توجه کنند، روندهای موجود در تحلیل تکنیکال و بنیادی است.

تحلیل بنیادی مهمتر است یا تکنیکال؟

تحلیل بنیادی، روشی برای بررسی نمادها و اوراق در بازار سرمایه است که به دنبال تعیین ارزش ذاتی یک سهم خواهد بود. تحلیل بنیادی مواردی که بر روی بنیاد سهم اثر قابل توجهی دارد را مورد ارزیابی و آنالیز قرار می دهد. ارزش واقعی سهم شامل وضعیت مالی و مدیریت شرکت، صنعت و شرایط اقتصادی کلان است. هدف تحلیل بنیادی تحلیل و کشف ارزش سهم است تا بتوان از طریق این تحلیل، قیمت واقعی را با قیمت فعلی آن مورد مقایسه قرار داد. از طریق تحلیل بنیادی می توان به ارزش واقعی سهم دست پیدا کرد.

تحلیل تکنیکال روشی برای بررسی و پیش‌بینی قیمت اوراق، کالا و سایر عوامل قیمت‌پذیر است. این تحلیل بر پایه‌ الگوی تغییرات قیمت، حجم و بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادین بازار به آنالیز روند موجود در بازار اقدام می کند. به عبارت دیگر، تحلیل تکنیکال، تحلیلی براساس آنالیز رفتار قیمت در گذشته، به بررسی و پیش‌بینی قیمت سهام در آینده می‌پردازد.

به عبارت دیگر، تحلیل تکنیکال به بررسی و پیش بینی قیمت نماد در آینده می پردازد و تحلیل بنیادی به بررسی قیمت واقعی سهام در حال حاضر را مورد ارزیابی قرار می دهد.

اینکه گزاره که یک نماد تنها با تحلیل تکنیکال و یا تنها با تحلیل بنیادی می تواند مورد بررسی قرار گیرد، کاملا اشتباه است. زیرا این دو تحلیل هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته و هر یک به جنبه خاصی در تحلیل و آنالیز قیمت سهام می پردازند.

تحلیل تکنیکال در مقابل تحلیل بنیادی قرار گرفته است؟

اما در بازار سرمایه ایران، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در بیشتر مواقع رو در روی یکدیگر قرار گرفته و نمی توانند یکدیگر را تقویت کنند و براساس داده های برآورد شده از این دو تحلیل نمی توان به ارزیابی درستی به دست آورد.

طی 3 ماه گذشته که بورس با ریزش و جریان اصلاحی مواجه شده است، بسیاری از مولفه های تحلیل بنیادی نمادها، بر خلاف آنچه که تحلیل تکنیکال نشان داده است، افزایش قیمت سهام را نشان می داده اند. اما در این مدت برخی نمادها با ریزش 70 درصدی مواجه شده اند.

از موضوعاتی که در تحلیل بنیادی باید به آن پرداخته شود، قیمت ارز، نرخ تورم و سایر مولفه هایی از این موضوعات هستند که می توانند در تحلیل بنیادی به کمک سهامداران بیایند.

با افزایش نرخ ارز، نرخ تورم و اجازه افزایش سرمایه که به تصویب مجلس نیز رسیده است، حکایت از تحلیل بنیادی مناسب و مثبت برای اکثر نمادها دارد.

اما در همین مدت تحلیل های تکنیکال مساله ای متفاوت را نشان می دهد. با رشد 300 درصدی شاخص بورس از ابتدای سال تا 20 مرداد سال جاری، ریزش بازار سرمایه در همین نشان می داد، رشد شاخص در ماه های گذشته کمی بیش از حد بوده است و باید این اصلاح در زمان زودتر رخ می داده است. حمایت های موجود نیز در تحلیل تکنیکال این مساله را تائید می کند.

نمودار تکنیکال شاخص کل بورس

اما به صورت کلی باید گفت آنچه در از ابتدای سال 99 رخ داده است در هیچ زمانی تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی هیچ کدام یکدیگر  را تقویت نکرده و زمانی تحلیل تکنیکال روزهای مثبت را نشان داده است، تحلیل بنیادی عکس را نشان می داده است.

البته حضور گسترده افراد بدون آموزش در بازار سرمایه در ماه های گذشته هر دو نوع تحلیل را تا حدود زیادی از کار انداخته و بیشتر هیجانات در بورس تعیین کننده صف های خرید و فروش بوده است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • آخرین وضعیت ترافیکی خیابان‌های شهر اصفهان
 • افزایش ۲ برابری موارد مبتلا به کرونا در استان ایلام
 • بیشترین ارزش معاملات سهام در بورس امروز/ سقوط دوباره ارزش معاملات در اولین روز معاملاتی هفته
 • جزییات روند معاملاتی «اپرداز» در روز جاری
 • برای سهامداران شگویا/ عقبگرد چهار‌ماهه پتروشیمی تندگویان
 • بورس همچنان روند ریزشی را ادمه می‌دهد/ تعداد معاملات بازار سرمایه زیر یک میلیون
 • افزایش ۵۳۳ درصدی قیمت مسکن در دولت روحانی+ اینفوگرافی
 • سهامداران ایران خودرو بخوانند (۳ آبان ماه)
 • چهار برابر شدن بستری‌های کرونایی استان یزد نسبت به نیمه شهریور
 • حجم مشکوک دربازار بورس چیست و چگونه متوجه آن شویم ؟
 • ۱۸ میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد
 • بیمه ما در نیمه نخست سال 99 دو برابر سال گذشته سود شناسایی کرد
 • نمای بورس امروز در پایان نیمه اول معاملات/ادامه روند نزولی شاخص‌ها
 • زمان برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان علوم پزشکی ایران اعلام شد
 • ترافیک سنگین در شرق به غرب اتوبانهای پایتخت
 • در نشست شورای ارتباطات پگاه اعلام شد: رشد ۳۰ درصدی فروش پگاه آذربایجان شرقی در شهریور
 • بازگشت به شرایط رکود در بخش خرده‌فروشی در شهریور
 • ترافیک نیمه‌سنگین مقطعی در محور‌های شمال
 • ترافیک نیمه‌سنگین مقطعی در محورهای شمال