فرارو- اولین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و رقیب دموکراتش جو بایدن شامگاه سه‌شنبه به وقت آمریکا برگزار شد؛ مصاف رو در روی این نامزدها پرهیاهو، مملو از انتقادات و با فریاد مجری مناظره همراه بود که ترامپ را به رعایت سکوت دعوت می‌کرد.

مناظره انتخاباتی این دو رقیب جمهوری‌خواه و دموکرات در دانشگاه «کیس وسترن ریزرو» در کلیولند ایالت اوهایو با مجری‌گری «کریس والاس» که در فاکس نیوز مشغول به کار است و در شش بخش ۱۵ دقیقه‌ای حول محورهای سوابق این دو نامزد، دیوان عالی آمریکا، کووید-۱۹، اقتصاد، نژاد و خشونت در شهرها و درستی انتخابات انجام شد.

این مناظره ۹۰ دقیقه‌ای که بدون آگهی بود، ۳۵ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر برگزار شد و دومین و سومین مصاف این دو نامزد هم به ترتیب ۱۵ اکتبر در ایالت فلوریدا و ۲۲ اکتبر در ایالت تنسی خواهد بود.

اعضای خانواده دونالد ترامپ و پسر جو بایدن نیز در سالن مناظره حضور داشتند و از نزدیک شاهد تقابل این دو نامزد هستند.

دونالد ترامپ و بایدن در هنگام ورود به اولین مناظره برای ورود به کاخ سفید با یکدیگر دست ندادند، ماسک هم به صورت نداشتند و فاصله اجتماعی را رعایت کردند.

اولین سوال مناظره از این نامزدها درباره دیوان عالی آمریکا و قاضی منتخب ترامپ برای کرسی خالی این دیوان پرسیده شد. بایدن بار دیگر تاکید کرد که نامزد دیوان عالی و جانشین خانم گینزبرگ که سپتامبر بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت، باید بعد از انتخابات انتخاب شود، نظری که ترامپ به شدت به آن حمله کرد و گفت به عنوان رئیس جمهوری کنونی آمریکا حق انتخاب دارد و گزینه مورد نظرش که قاضی ایمی برت است، عالی توصیف کرد.

در بحث طرح سلامت «اوباماکر» کریس والاس به ترامپ گفت که دولت او برنامه مشخصی برای جایگزینی این طرح نداشته است. بایدن هم دونالد ترامپ را دروغگو خطاب کرد و گفت که او به فکر مردم نیست و میلیون‌ها تن از طرح اوباماکر استفاده می‌کنند اما ترامپ قصد دارد که این حق را از آنها بگیرد. ترامپ هم گفت: من این حق را به مردم داده‌ام تا خودشان انتخاب کنند.

بحث اوباماکر زمانی مطرح شد که حرف از نامزد تازه دیوان عالی آمریکا به میان آمد. قاضی ایمی برت، نامزد ترامپ برای دیوان عالی پیشتر در مقاله‌ای از تایید این قانون در دیوان عالی انتقاد کرده بود. بایدن گفت ترامپ میلیون‌ها تن را از بیمه درمانی محروم خواهد کرد. ترامپ هم گفت اگر بایدن سر کار بیاید نظامی درمانی سوسیالیستی خواهد داشت. ترامپ در بحث انتخاب ایمی برت هم گفت: ما انتخابات را بردیم و انتخابات تبعاتی دارد.

دونالد ترامپ به همراه همسرش ملانیا در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

دونالد ترامپ بارها در میانه سخنان بایدن مداخله کرده و حرف‌های کنایه‌آمیز به او می‌گفت‌ که در نهایت با واکنش مجری و بایدن مواجه شد که از او خواستند تا ساکت بماند و اجازه حرف زدن به آنها بدهد. بایدن در نهایت به ترامپ گفت: ممکن است خفه شوید؟

ترامپ در بخش سوالات مرتبط با کووید-۱۹ از اقدامات دولتش در مقابله با کرونا دفاع کرده و خطاب به بایدن گفت که آنها می‌خواستند کشور را تعطیل کنند. ترامپ گفت که آمریکا چند هفته تا دستیابی به واکسن برای کروناویروس فاصله دارد. بایدن هم در واکنش به صحبت‌های ترامپ درباره واکسن گفت: من اصلا به او اعتماد ندارم.

در بحث کرونا بایدن گفت که ترامپ هیچ برنامه‌ای برای این بحران ندارد و با اینکه در ابتدا می‌دانست کرونا مرگبار است اما آن را پنهان کرد. بایدن همچنین به ستایش ترامپ از شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین در ابتدای بحران کرونا اشاره کرد. با این حال ترامپ گفت که اگر بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا می‌بود، میلیون‌ها تن جان خودشان را از دست می‌دادند و مهارت دولتش در مهار کرونا را ستود!

جو بایدن همچنین حرف‌های اوایل امسال ترامپ را که به مردم گفته بود مواد ضدعفونی‌کننده برای پیشگیری از کووید-۱۹ تزریق کنند، مورد تمسخر قرار داد و ترامپ هم گفت صحبت‌هایش کنایه‌آمیز بوده است!

دونالد ترامپ خطاب به بایدن گفت که بیش از ۴۷ سالی که بایدن در عرصه سیاست حضور داشته است، به مردم آمریکا خدمت کرده است. ترامپ گفت: من ارتش شکست‌خورده‌ای که شما به من دادید، درست کردم و خدمت من از ۴۷ سال خدمت شما بیشتر بوده است.

جو بایدن به همراه همسرش، جیل در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

ترامپ در بخشی از صحبت‌هایش به عضویت هانتر بایدن، پسر جو بایدن در یک شرکت انرژی اوکراینی حمله کرده و بایدن هم تاکید کرد که پسرش مرتکب هیچ اشتباهی نشده است. این صحبت‌ها به موضوع استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا مرتبط بود چون گفته می‌شد ترامپ به رئیس جمهوری اوکراین فشار آورده تا درباره بایدن و خانواده او تحقیق کند.

در بحث مالیاتی پرداختی هم کریس والاس درباره مالیات پرداختی ترامپ بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ سوالی مطرح کرد و به گزارشی از نیویورک تایمز اشاره داشت که نشان می‌داد او صرفا ۷۵۰ دلار در این دو سال مالیات داده است. ترامپ در ابتدا گفت که میلیون‌ها دلار مالیات پرداختی داشته است اما بعد از فشار مجری گفت که در این دو سال میلیون‌ها دلار مالیات داده است.

بایدن ساعاتی پیش از مناظره اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر کرد تا در این بحث فشار بیشتری به ترامپ وارد کند. او از ترامپ پرسید که چرا اقدام مشابهی انجام نمی‌دهد و ترامپ پاسخ داد: همه آنها را خواهند دید.

در طول مناظره ترامپ بارها سخنان بایدن را قطع می‌کرد و نامزد دموکرات‌ها هم ترامپ را دلقک خطاب کرد. بایدن همچنین در ادامه ترامپ را نژادپرست و ملعبه دست پوتین خواند و گفت: "شما بدترین رئیس‌جمهوری هستید که آمریکا تا به حال داشته است." ترامپ هم پاسخ داد: جو، هیچ چیز هوشمندانه و زیرکانه‌ای درباره تو وجود ندارد.

 

بایدن همچنین در پاسخ به سوالی درباره "نظم و قانون" گفت که او مخالف قطع بودجه سازمان‌های پلیس است. او گفت اکثریت قریب به اتفاق ماموران پلیس آدم‌های سالمی هستند اما در میان آنها کسانی هستند که بد رفتار می‌کنند و باید برکنار شوند. او خواستار اصلاح سازمان‌های پلیس شد. ترامپ در واکنش به او گفت که سازمان‌هاای پلیس از او حمایت می‌کنند و عملا همه آنها مخالف جو بایدن هستند.

دونالد ترامپ همچنین از تقبیح برترپنداری سفید در جریان مناظره داغ با جو بایدن خودداری کرد. او گفت: تقریبا تمام آنچه من دیدم از سمت جناح چپ بود نه جناح راست.

کریس والاس، مجری مناظره همچنین به آتش سوزی‌های غرب آمریکا اشاره کرد و اینکه ترامپ تغییر اقلیم را زیر سال می‌برد. ترامپ گفت: من آب‌های زلال و هوای پاکیزه می‌خواهم... اگر به سابقه من نگاه کنید ما عالی عمل کرده‌ایم.

او گفت از توافق اقلیمی پاریس خارج شد چون به ضرر آمریکا بود. او دلیل آتش سوزی‌های را به نحوه جنگلداری و باقی گذاشتن چوب خشک کف جنگل‌ها نسبت داد. او از پاسخ صریح به سوال درباره اینکه درباره تغییر اقلیم چه فکر می‌کند پاسخ نداد.

در بخش دیگری از صحبت‌ها، مجری مناظره از دو نامزد پرسید چقدر باید مطمئن بود که رای پستی به درستی ارسال و شمارش می‌شود و برنده مشروعیت دارد.

بایدن گفت حتی مقام‌های ارشد دولت ترامپ می‌گویند که رای پستی دقیق و درست است و اشاره کرد که ترامپ شخصا به صورت پستی رای داده است. او گفت در روز رای‌گیری باید فاصله اجتماعی رعایت شود. جو بایدن مردم را تشویق کرد به هر شکلی می‌توانند رای دهند و گفت دونالد ترامپ نمی‌تواند مانع رای دادن آنها شود. او گفت ترامپ در صورت باخت نمی‌تواند در قدرت بماند و باید کاخ سفید را ترک کند.

دونالد ترامپ هم در مقابل گفت که شاید نتیجه انتخابات تا ماه‌ها معلوم نشود چون معلوم نیست آرای پستی در چه وضعی است. او بارها سلامت رای پستی را زیر سوال برد. بایدن در واکنش گفت که دونالد ترامپ از شمارش کل آرا می‌ترسد.

مناظره با بحث درباره اینکه آیا نامزدها نتیجه رای‌گیری را خواهند پذیرفت، پایان یافت.

بایدن به روشنی تاکید کرد که با روشن شدن نتایج آن را خواهد پذیرفت اما ترامپ با ابهام به سوال در این باره پاسخ داد. ترامپ گفت او انتظار دارد که احتمالا دیوان عالی آمریکا درباره این انتخابات تصمیم بگیرد و "آراء را بررسی کند." او گفت: اگر ببینم ده‌ها هزار رای دستکاری شده‌اند، نمی‌توانم با آن کنار بیایم. آنها تقلب می‌کنند.

کریس والاس، مجری شبکه خبری فاکس نیوز که تلاش می‌کرد نظم را میان این دو نامزد برقرار کند، تقریبا شکست خورد و در نهایت یک مناظره مملو از هرج و مرج در معرض دید مخاطبان قرار گرفت. والاس بارها به دونالد ترامپ تذکر داده و از او می‌خواست تا سکوت را رعایت کرده و اجازه دهد تا او سوال‌هایش را مطرح کند و بایدن هم پاسخ دهد. بایدن گفت: ترامپ نمی‌گذارد من حرف بزنم، چون حقیقت را می‌گویم.

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۴۸۰۰۵۸ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

توافق جدید میان ایران و آمریکا ممکن است؟

فیلم| جنجال جشن بیعت با امام زمان در اوج کرونا؛ در مشهد چه خبر است آقای علم‌الهدی؟

قالیباف به کرونا مبتلا شد/ رئیس مجلس قرنطینه شد

خودرو دوباره گران می‌شود/ خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز مجوز گرفتند

آمادگی ذوب‌آهن برای حضور در لیگ بسکتبال

خبر بعدی:

اعلام آماده باش حزب الله در جنوب لبنان/هشدار آمریکا به اتباعش در عربستان درباره حملات موشکی/ قاچاق 37 تانکر نفت سوریه از سوی آمریکا/ انتقاد تند دیده‌بان حقوق‌بشر از نقض حقوق زنان در عربستان

هشدار آمریکا به اتباعش در عربستان درباره حملات موشکی، قاچاق 37 تانکر نفت سوریه از سوی آمریکا، انتقاد تند دیده‌بان حقوق‌بشر از نقض حقوق زنان در عربستان و اقدام خصمانه پارلمان چک در تروریستی اعلام کردن حزب الله از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به اعلام آماده باش حزب الله در جنوب لبنان نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، منابع خبری لبنان از آماده‌باش جنبش حزب الله در این کشور خبر می‌دهند.

پایگاه خبری «لبنان-۲۴» به نقل از منابع آگاه خبر داد که حزب الله «در سراسر خاک لبنان به ویژه در جنوب، میزان آمادگی خود را افزایش داده است».

این منابع تأکید کردند، همزمان با رزمایشهای نظامی رژیم صهیونیستی که روز پنجشنبه آتی به پایان خواهد رسید، حزب الله در وضعیتی شبیه به آماده‌باش قرار دارد.

به گفته منابع مذکور، حزب الله شمار زیادی از نیروهای خود را فراخوانده تا از هر گونه عملیات نظامی رژیم صهیونیستی که احتمال دارد «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم در این مرحله حساس، انجام دهد، جلوگیری کند.

ارتش رژیم صیهونیستی از صبح روز یکشنبه چهارم آبان ماه جاری از آغاز مانور موسوم به «تیر کشنده» در نزدیکی مرز با لبنان و سوریه خبر داد.

هدف از این رزمایش، تمرین و آموزش سناریوهای مختلف در میدان جنگ برای مقابله با هرگونه جنگ احتمالی با حزب الله لبنان اعلام شده است.

طبق بیانیه ارتش صهیونیستی، این مانور در سطح ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی و در چارچوب تمرین‌های سالیانه و با حضور نیروی زمینی، دریایی و هوایی، یگان‌های جنگ الکترونیک و نیروهای عملیاتی و ذخیره آغاز شده و تا روز پنجشنبه ادامه خواهد داشت.

ساکنین سرزمین‌ اشغالی نیز در روزهای آتی شاهد پرواز بالگردها و جنگنده‌ها در تمامی مناطق خواهند بود و نیروی دریایی رژیم صهیونیستی نیز در بنادر حیفا و اشدود فعال خواهند شد.

هشدار آمریکا به اتباعش در عربستان درباره حملات موشکی

سفارت آمریکا در عربستان به شهروندان و اتباع خود در ریاض نسبت به احتمال وقوع حملات موشکی یا پهپادی همزمان با افزایش حملات انصارالله یمن در چند روز گذشته هشدار داد.

به گزارش سی‌ان‌ان، سفارت آمریکا در عربستان در هشداری امنیتی در وبگاه خود اعلام کرد، گزارش‌های مربوط به موشک‌ها و پهپادها را امروز ۲۸ اکتبر دنبال کرده که احتمالا ریاض را هدف بگیرند و از شهروندان آمریکایی می‌خواهد آماده باشند و تدابیر احتیاطی لازم را لحاظ کرده و بازگشت فوری به کشور داشته باشند.

این سفارتخانه تصریح کرد، تدابیری که باید اتخاذ شوند بررسی فوری یک پناهگاه در صورت شنیده شدن صدای انفجار قوی یا صدای آژیرهای خطر است اما اگر در منزل یا آپارتمان بودید به پایین‌ترین طبقه با کمترین تعداد دیوارهای خارجی، راه‌های خروجی و پنجره‌ها منتقل شوید و همه درها را ببندید و نزدیک دیوار داخلی به دور از پنجره‌ها و منافذ بنشینید.

در بیانیه سفارت آمریکا آمده است: اگر در خارج از منزل بودید فورا یک محافظ و پوششی مستحکم را بیابید و اگر آن ممکن نبود روی زمین به پشت بخوابید و سرتان را بپوشانید.

این سفارتخانه ادامه داد: حتی اگر این موشک‌ها یا پهپادها رهگیری شدند ترکش‌هایش بسیار خطرناک هستند و بعد از حمله از لاشه موشک‌ها دوری کنید و اخبار رسانه‌های اصلی را برای اطلاع از راهنمایی‌های رسمی دنبال کنید.

قاچاق 37 تانکر نفت سوریه از سوی آمریکا

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که نیروهای آمریکا یک کاروان جدید حامل نفت زدیده شده از سوریه را از گذرگاه غیرقانونی «الولید» به شمال عراق قاچاق کرده‌اند.

منابع محلی در منطقه «السویدیه» در استان الحسکه (شمال شرق سوریه) به سانا خبر دادند که یک کاروان متشکل از ۳۷ تانکر حامل نفت دزدیده شده از سوریه، شامگاه روز سه‌شنبه وارد خاک عراق شده است.

طبق این گزارش، آمریکا نفت سوریه را از طریق عراق و ترکیه و با واسطه گروه‌های کُرد و تُرک (با اطلاع دولت در اربیل و آنکارا) قاچاق می‌کند.

منابع یادشده در ادامه خبر دادند که تعدادی از خودروهای شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) که مورد حمایت آمریکا هستند، به همراه چند خودروی زرهی آمریکایی کاروان یادشده را اسکورت کرده‌اند.

انتقاد تند دیده‌بان حقوق‌بشر از نقض حقوق زنان در عربستان

 « هبه زیادین» پژوهشگر بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی در سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد تا زمانی که فعالان حقوق بشری در زندان‌های سعودی به سر می‌برند؛ بحث در خصوص اصلاحات عربستان پوچ و بی معناست.

هبه زیادین در مقاله‌ای نوشت که از زمان برگزاری اجلاس مجازی زنان W20 که روز پنجشنبه به پایان رسید، کارشناسان حقوق زنان در حال گفتگو هستند.

وی افزود که دولت سعودی از مسئله حقوق زنان به عنوان ابزاری برای انحراف افکار عمومی از نقض حقوق بشر در این کشور سوء استفاده می‌کند و شرکت کنندگان اجلاس W20 باید از تلاش‌های عربستان سعودی برای سفید کردن پرونده خود امتناع می‌ورزیدند.

وی افزود که شرکت کنندگان در این کنفرانس باید بدانند که « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی علیه فعالان حقوق زنان سرکوب‌گری‌های زیادی انجام داده است. وی در اوایل ماه مه 2018، بسیاری از فعالان برجسته حقوق زنان از جمله « لجین الهذلول» و بسیاری دیگر را دستگیر کرد.

نویسنده درباره وضعیت الهذلول در زندان‌های عربستان گفت : خانواده وی اعلام کردند که مقامات در هنگام دستگیری شوک الکتریکی ، شلاق ، آزار و اذیت جنسی علیه وی اعمال کردند. فعالان دیگر نیز با تخلفات مشابهی روبرو شده‌اند و هیچ یک از آنها تاکنون محکوم نشده‌اند.

الهذلول به همراه « نسمه الساده»، «سمر بداوی» و «نوف عبدالعزیز» - که بعداً در همان سال دستگیر شدند - هنوز در زندان هستند. اگرچه برخی از زنان آزاد شده‌اند ؛اما از ترس باز گشت به زندان‌ها و شکنجه‌ها اقدامی انجام ندادند.

هبه زیادین در ادامه خاطرنشان کرد که در اوایل سال جاری زنان سعودی از خلال توئیتر برای مقابله با تبعیض اعمال شده علیه آن‌ها، لغو مردسالاری ، پایان دادن به آزار جنسی و نابرابری در ازدواج اقدام کردند.

پژوهشگر بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی در دیده بان حقوق بشر تأکید کرد که ریاست اجلاس G20 و در نتیجه میزبانی W20 ، به ولیعهد بن سلمان یک جایگاه معتبر بین‌المللی می‌دهد که شایسته آن نیست. در حالی که زنان فعال سعودی فقط به دلیل فعالیت‌های صلح آمیز خود مورد شکنجه قرار می‌گیرند، بن سلمان به دنبال نشان دادن خود و نظام عربستان در صحنه بین المللی به عنوان یک دولت «اصلاح طلب» است.

وی نتیجه گرفت که شرکت کنندگان در کنفرانس W20 باید از جایگاه خود برای دفاع از فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی استفاده کنند و خواستار پایان دادن به انواع تبعیض علیه زنان شوند. اگر دولت عربستان درباره «تحقق فرصت‌ها برای همه» ادعا می‌کند، بنابراین باید این فرصت شامل همه فعالان حقوق بشر باشد که در زندان‌ها به سرمی‌برند.

اجلاس زنان ( بیست اقتصاد بزرگ جهان) روز چهارشنبه 21 کتبر در عربستان سعودی برگزار شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر از شرکت کنندگان نشست زنان خواستند تا عربستان سعودی را به رهایی فعالان زن ترغیب کرده و نیز خواستار نشر سوابق حقوق بشری آن کشور شدند.

اقدام خصمانه پارلمان چک در تروریستی اعلام کردن حزب الله

پارلمان جمهوری چک روز چهارشنبه، تروریستی اعلام کردن تمامی شاخه‌های گروه «حزب‌الله» را به تصویب رساند.

به نوشته روزنامه «جروزالم پست»، «گابی اشکنازی» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در دفاع از این اقدام گفت: «تصمیم پارلمان جمهوری چک علیه حزب‌الله گامی دیگر در تلاش وزارت امور خارجه ما برای افزایش فشار بین‌المللی علیه حزب‌الله است».

اشکنازی افزود:‌ «جمهوری چک دوست حقیقی اسرائیل است. از اتحادیه اروپا و دیگر کشورها می‌خواهم تمامی شاخه‌های حزب‌الله را تروریستی اعلام کنند».

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی پیش‌تر نیز اعلام کرد گواتمالا روز جمعه تمامی شاخه‌های حزب‌الله را تروریستی اعلام کرده است.

دیگر خبرها

 • ترامپ نخستین جمهوری‌خواه بازنده در تگزاس طی ۴۴ سال می‌شود؟
 • ترامپ: آمریکا هرگز کشوری سوسیالیست نخواهد بود
 • جولان کرونا در ایالت‌های نبرد انتخاباتی آمریکا
 • انتخابات آمریکا؛ سایه روشن‌های نظرسنجی ها
 • انتخابات آمریکا ؛ سایه روشن‌های نظر سنجی ها
 • ترامپ همسر بایدن را مسخره کرد
 • جدال لفظی تند مشاور روحانی و یک نماینده مجلس / پاسخ رائفی‌پور و دستور جهانگیری درباره جشن بیعت مشهد / وزیر بهداشت: حتی یک بیمار پشت درِ هیچ بیمارستانی سرگردان نشد
 • اتحاد هنرمندان هالیوود و نویسندگان آمریکایی علیه دونالد ترامپ
 • جدال لفظی تند مشاور روحانی و یک نماینده مجلس
 • برگزاری نخستین لیگ مناظره دانشجویی در همدان
 • اوباما: روسیه و کره‌شمالی خواستار پیروزی ترامپ در انتخابات هستند
 • ترامپ به چه کسی لقب پادشاه اروپا را داد؟
 • جدال لفظی بارسلونا و یوونتوس در فضای مجازی
 • انتخابات آمریکا؛ اخذ بیش از ۷۶ میلیون رای، تجمع انتخاباتی همزمان بایدن و ترامپ در فلوریدا
 • ترامپ به نایجل فاراژ لقب "پادشاه اروپا" را داد
 • انتقاد ترامپ از رسانه های آمریکایی: تنها اخبار جعلی منتشر می شود
 • ترامپ به فاراژ لقب پادشاه اروپا را داد
 • ترامپ به نایجل فاراژ لقب پادشاه اروپا را داد
 • رکورد انتخاباتی در آمریکا