سازمان جهانی بهداشت خواستار افزایش سرمایه گذاری‌ها برای ارتقای سلامت روانی جامعه شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ۱۰ ماه از همه گیری ویروس کرونا در جهان می‌گذرد. این همه گیری تبعات گسترده‌ای بر زندگی بشر در قرن ۲۱ داشته است. یکی از تبعات گسترده این همه گیری آسیب‌های روانی است که بر پیکر جامعه وارد کرده است.

سازمان جهانی بهداشت به تازگی نسبت به این موضوع هشدار داد.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای خواستار افزایش سرمایه گذاری‌ها در بخش بهداشت روانی جامعه شد.

«تدروس ادهانوم»، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: همزمان با شیوع همه گیری کووید-۱۹ در کره زمین، ما بسیار بیشتر از گذشته نیازمند حرکت به سوی سلامت روانی هستیم. ما نیازمند آن هستیم که برای تأمین سلامت روانی خود، خانواده‌هایمان و دوستانمان اقدام کنیم. باید در سطح ملی و بین المللی اقدام به سرمایه‌گذاری‌های گسترده برای ارتقاء سلامت روانی کنیم.

ادهانوم افزود: هزینه‌های مربوط به سلامت روانی بسیار سنگین است و ما شاهد کاهش منابع در این زمینه هستیم. حقیقت این است که کشور‌ها تنها دو درصد بودجه سلامت خود را به این موضوع اختصاص می‌دهند.

براساس آمار‌های رسمی نزدیک به یک میلیارد نفر در جهان از اختلالات روانی رنج می‌برند. دانشمندان می‌گویند کسانی که به اختلالات روانی شدید مبتلا هستند معادل ۱۰ تا ۲۰ سال عمر کوتاه تری نسبت به سایر مردم دارند. هم اینک آسیب‌های روانی ناشی از شیوع کرونا بخش قابل توجهی از جمعیت جهان را درگیر خود کرده است.

آثار مخرب روانی کرونا بر کودکان و نوجوانان

تحقیقات دانشمندان در ایالت نیومکزیکو آمریکا نشان می‌دهد از زمان شیوع ویروس کرونا میزان درخواست برای مراقبت‌های روانی در کودکان و نوجوانان شاهد جهش بوده است. آمار‌ها نشان می‌دهد کودکان و نوجوانان ۳۰ درصد بیشتر از زمان مشابه سال گذشته به دلیل مشکلات روانی به متخصصان رجوع کرده اند.

همچنین تحقیقات بیمارستان نیومکزیکو نشان می‌دهد بیشتر مراجعه کنندگان جوان به دنبال دریافت خدمات روانپزشکی برای درمان مشکلات روانی خود بوده اند. به طور معمول کسانی که مشکلات روانی حادی ندارند با مراجعه به روانشناس مشکلاتشان حل می‌شود و تنها زمانی که شرایط فرد وخیم باشد و مشکلاتش با مشاوره با روانشناس حل نشود، بیماران به روانپزشک معرفی می‌شوند.

«کریستینا سوار»، روانپزشک کودکان دانشگاه نیومکزیکو در این باره می‌گوید: به طور عمومی ما شاهد نوجوانان زیادی هستیم که با درجات مختلفی از افسردگی مواجه هستند. شاید بتوان برای توصیف این معضل از واژه "تضعیف روحیه" فرد استفاد کرد. انگیزه و انرژی این افراد کاهش یافته است و شرایط روانی خوبی ندارند.

او افزود: ما می‌کوشیم استرس و نگرانی این گروه سنی را کاهش داده و آن‌ها را از جنبه روانی درمان کنیم. برخی از این افراد در خطر آسیب به خود (خود زنی) و دیگران هستند. آمار افزایش ۳۰ درصدی برای دریافت خدمات بهداشت روانی تنها گویای بخشی از مشکلات است. ما هم اینک شاهد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی بستری شدن کودکان و نوجوانان برای درمان مشکلات روانی هستیم.

این روانپزشک کودکان افزود: کودکان و نوجوانانی که به مدرسه، ورزش کردن و یا رفتن به مراکز تفریحی وابستگی زیادی داشتند در همه گیری ویروس کرونا بیشترین آسیب روانی را دیده‌اند البته این موضوع به هیچ عنوان تعجب آور نیست.

دانشمندان تأکید دارند تبعات همه گیری ویروس کرونا در جهان همه اقشار را تحت تأثیر قرار داده است، اما کودکان و نوجوانان بیش از سایرین آسیب دیده‌اند. با آنکه هنوز هم در جامعه به اشتباه رجوع به روانشناس و روانپزشک یک ننگ و عار محسوب می‌شود، اما خانواده‌ها باید در صورت مشاهده مشکلات روانی در کودکان و نوجوانانشان از مراجعه به مراکز بهداشت روانی طفره نروند. گاهی چشم پوشی از مشکلات کوچکی همچون استرس و نگرانی در کودکان که می‌توان آن را با چند جلسه مشاوره برطرف کرد، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات روانی بزرگتر در فرد شود که در آن صورت شاید با مراجعه به روانپزشک نیز قابل درمان نباشد.

افسردگی و استرس میراث کرونا

پیش‌تر نیز تحقیقات متعددی درباره صدمات روانی شیوع ویروس کرونا در جامعه بر اقشار مختلف انجام شده بود. تحقیقات دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد بیش از ۲۰ درصد مردم علائم ابتلا به افسردگی را گزارش کرده‌اند. این سطح از شیوع افسردگی در جامعه دو برابر شرایط پیش از وقوع همه‌گیری است.

تحقیقات دانشمندان آلمانی ابعاد دیگری از این موضوع را نمایان می‌کند. یافته‌های این محققان نشان می‌دهد خانواده‌ها به دلیل تعطیلی مدارس و مراکز مراقبت از کودکان (مانند مهد‌کودک‌ها) بیشترین آسیب را از جنبه روانی دیده اند.

از زمان شیوع ویروس کرونا، سلامت روانی مادران به شدت تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته است. تحقیقات در آلمان نشان داده است در همه گیری ویروس کرونا تفاوتی میان احتمال از دست دادن شغل در زنان شاغل با مردان شاغل وجود ندارد، اما زنان به دلیل اینکه دارای نقش بیشتری در خانواده هستند و وظیفه مراقبت از کودکان برعهده آنهاست، از بسته شدن مدارس و مراکز نگهداری کودکان بیشتر متأثر شده‌اند.

این امر باعث افزایش استرس و فشار روانی بر آن‌ها شده و در نهایت سلامت روانی مادران را به مخاطره انداخته است. یافته‌های محققان نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا در جامعه سلامت روانی زنان را بسیار بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار داده است.

پیش‌تر دانشمندان آمریکایی نیز در تحقیقات خود اثبات کردند، شیوع ویروس کرونا در جامعه با مشکلات روانی و ابتلا به افسردگی رابطه مستقیمی دارد. محققان با بررسی بیش از ۱۰ هزار نفر در سراسر آمریکا به این نتیجه رسیدند که شیوع ویروس کرونا باعث افزایش افسردگی، نگرانی، گرایش به خودکشی و آسیب روانی در افراد بالغ شده است.

محققان می‌گویند ریشه و علت آسیب‌های گسترده روانی به ترس در افراد مربوط می‌شود.

«کوین فیتز پاتریک»، یکی از محققان این پروژه از دانشگاه آرکانزاس در این رابطه گفت: وجود ترس در افراد به دلیل شیوع ویروس کرونا قابل پیش‌بینی است. ما در این افراد شاهد ترس به همراه حس آسیب پذیری اجتماعی بودیم که در نتیجه آن آسیب‌های روانی در فرد بروز می‌کند.

او افزود: در مناطقی که شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا و قربانیان این بیماری زیاد بود، میزان ترس در ساکنان آن مناطق بیشتر مشاهده شده است.

براساس شاخص سنجش افسردگی؛ یک سوم افرادی که در این تحقیقات بررسی شدند، دارای افسردگی بودند. این تحقیقات نشان داد افرادی که از لحاظ اجتماعی آسیب پذیرتر هستند مانند زنان، بیکاران و کسانی که امنیت غذایی پایینی دارند، بیشتر دچار علائم افسردگی شده اند. درباره موضوع خودکشی نیز محققان ۱۵ درصد شرکت کنندگان را در لیست افراد بسیار پرخطر که گرایش به خودکشی دارند، دسته بندی کردند.

انتهای پیام/

منبع: آنا

کلیدواژه: سازمان بهداشت جهانی ارتقای سلامت روانی همه گیری ویروس کرونا سازمان جهانی بهداشت کودکان و نوجوانان شیوع ویروس کرونا ویروس کرونا مشکلات روانی سلامت روانی نشان می دهد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت ana.press دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «آنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۵۹۳۳۷۳ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کشف ذخایر جدید طلا در سیستان و بلوچستان

سردار جعفری: سردار سلیمانی نویسنده نامه ۲۴ فرمانده به خاتمی بود/به خاتمی هشدار دادیم که طوری دیگر برخورد می‌کنیم

حدادعادل: باید یک دولت انقلابی روی کار بیاید/می‌خواستند مردم گرسنگی بکشند تا شورش کنند/بعید نیست که قیمت ارز و سکه پایین بیاید

حضور چین در مزارع بیت‌کوین رفسنجان /مردم قطعی برق و آلودگی هوا را تحمل کنند تا چینی‌ها بیت‌کوین استخراج کنند؟

تردد خودروهای بومی در استان سمنان مجاز است/ وضعیت جدید مدارس به چه صورت است؟

خبر بعدی:

دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: ۵۷درصد مرگ مادران باردار در سیستان وبلوچستان ناشی از بیماری کرونا بوده است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: ۵۷درصد مرگ میر مادران باردار در سال جاری در استان ناشی از بیماری کونا بوده است و لازم است مراقبت ها و آموزش های قرنطینه معکوس را به مادران باردار ارائه نمائیم.

به گزارش ایسنا دکتر سید مهدی طباطبایی در سفر به شهرستان خاش ضمن قدرانی از تلاش تیم های سلامت در مدیریت، کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا گفت: برای تمامی افراد مشکوک و دارای علائم بیماری کرونا لازم است تست تشخیص سریع کرونا گرفته شود.

وی ادامه داد: بیماری کرونا یک بیماری هزار چهره می باشد که ابعاد متفاوتی دارد و خوشبختانه با کاهش موارد بیماری روبرو هستیم و نباید عادی انگاری باعث شکست این وضعیت شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان یکی اهداف اجرای طرح شهید سلیمانی را حفظ و ارتقای خدمات سلامت عنوان کرد و گفت: ارتقای خدمات روتین و جامانده، مراقبت مادران باردار، بیماران مزمن و واکسیناسیون تاخیری و حفظ و ارتقای کمی و کیفی خدمات از اولویت های این طرح است.

وی گفت: متاسفانه۵۷درصد مرگ میر مادران باردار در سال جاری ناشی از بیماری کونا بوده است و لازم است مراقبت ها و آموزش های قرنطینه معکوس را به مادران باردار ارائه نمائیم.

وی به اهمیت ویژه کیو آر کد در نظارت های بهداشتی توسط مردم اشاره کرد و گفت: کیو آر کد ابزاری جهت نظارت بهداشتی مردم بر اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی است و مردم می توانند به عنوان شهروند از طریق اسکن کیوآرکد بر وضیت بهداشتی اماکن عمومی نظارت کنند.

دکتر طباطبایی بر تقویت نظام مراقبت بیماری ها تاکید کرد و افزود: با توجه به وجود تست تشخیص سریع کرونا می بایست تمامی اطرافیان در معرض تماس نزدیک فرد مبتلاء با استفاده از تست تشخیص سریع آزمایش غربالگری شوند.

لینک کوتاه: asriran.com/003DAG

دیگر خبرها

 • مایکل فلپس خودکشی می‌کند؟
 • افسردگی گریبان‌گیر مایکل فلپس پرافتخار شده است
 • وضعیت خطرناک پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک و احتمال خودکشی به دلیل افسردگی
 • طرح های ارتقای زندگی زندانیان در خراسان شمالی پایلوت باشد
 • ترس همسر مایکل فلپس از احتمال خودکشی پرافتخارترین ورزشکار المپیک
 • کلوپ: من «سر الکس» نیستم
 • کلوپ: من «سر الکس» نیستم؛ جنگ روانی کار من نیست
 • وزارت دفاع فرانسه: سه هزار نظامی فرانسوی دچار آسیب‌های روانی شده‌اند
 • بازدید از مرکز بیماران روانی آوای زندگی در سطح شهر ایلام
 • بررسی آثار و تبعات روانی کرونا ویروس بر روی دانشجویان
 • رنانی، استاد دانشگاه: آموزش و پرورش، کارخانه تولید افسردگی است (فیلم)
 • افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟
 • خراسان شمالی پایلوت طرح های ارتقای زندگی زندانیان باشد
 • پمپئو: کرونا محصول آزمایشگاه‌های ووهان است
 • طرح آموزش مجازی دانش آموزان خراسان رضوی ادامه یابد/ چشم کرونای انگلیسی به دنبال کودکان
 • خراسان شمالی پایلوت طرح‌های ارتقای زندگی زندانیان باشد
 • بازخوانی نقش حضرت فاطمه (س) در ارتقای جایگاه اجتماعی بانوان
 • خودکشی یک پزشک بخاطر فشارهای روانی ناشی از کرونا+ عکس
 • افسردگی خود را با هدست نوری درمان کنید