مهدی رحمتی از فوتبال خداحافظی کرد و کفش هایش را به دار آویخت تا لیگ بیستم، نخستین دوره ای باشد که خبری از رحمتی نیست.

به گزارش ورزش سه، مهدی رحمتی بازیکن و سرمربی تیم شهرخودرو که پس از پایان رقابت های لیگ نوزدهم به عنوان سرمربی تیم شهرخودرو مشهد معرفی شد، به صورت رسمی از فوتبال خداحافظی کرد.


سیدمهدی رحمتی کاپیتان سابق استقلال که در ابتدای فصل با حاشیه های فراوان از جمع آبی پوشان جدا شد تا به ماجراجوئی هایش در مشهد ادامه دهد، در فصل گذشته عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته است و موفق شد در مجموع 31 دیداری که برای شهرخودرو به میدان رفت، 13 بار کلین شیت کند.


رحمتی در انتهای فصل گذشته و پس از دیدار هفته بیست و نهم در مقابل سپاهان که منجر به شکست 2 بر صفر شهرخودرو شد، با سهراب بختیاری زاده سرمربی وقت مشهدی ها دچار اختلافاتی شد که همین عامل باعث کنار گذاشته شدن او از تیم شد. پس از پایان رقابت های لیگ برتر، مدیران شهرخودرو به همکاری خود با بختیاری زاده پایان دادند تا رحمتی سکان هدایت این تیم را برعهده بگیرد.


رحمتی که در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا وظیفه هدایت شهرخودرو را برعهده داشت، در 4 مسابقه تنها صاحب یک تساوی مقابل الهلال شد و در 3 مسابقه دیگر با نتیجه مشابه یک بر صفر مغلوب شباب الاهلی و پاختاکور ازبکستان شد.


حالا و در آستانه شروع رقابت های لیگ بیستم، سیدمهدی رحمتی به صورت رسمی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد تا برای اولین بار، در یک دوره از رقابت های لیگ برتر شاهد غیبت این بازیکن باشیم. چرا که رحمتی در تمامی 19 دوره قبلی، در رقابت های لیگ برتر ایران حضور داشته است.

سید مهدی رحمتی در حالی خود را برای ورود به بیستمین دوره لیگ برتر، خود را به عنوان یک سرمربی آماده می ‌کند که از دو دوره پیش از راه اندازی لیگ حرفه ‌ای در ایران نیز همراه با تیم فجر سپاسی شیراز در فوتبال کشور حضور داشته است. او پس از 20 سال حضور در بالاترین سطح رقابت های فوتبال ایران، کفش هایش را به دار آویخت.

شهرخودرو باشگاه ششم!

مهدی رحمتی که فوتبالش را از تیم نظامی فجرسپاسی شروع کرده است، پس از حضور درخشان در آن تیم، با حضور در تیم‌های سپاهان، استقلال، مس کرمان و پیکان سابقه بازی برای ۵ تیم را داشت شهرخودرو ششمین و آخرین تیم باشگاهی بود که مهدی رحمتی لباس آن را در لیگ برتر بر تن کرد.

شروع و پایان در اصفهان!

نکته جالب و عجیب در مورد سرنوشت مهدی رحمتی این است که حریفان او در اولین و آخرین بازی هایش در لیگ برتر سپاهان بوده است. رحمتی در هفته اول نخستین دوره رقابت های لیگ برتر با لباس فجرسپاسی در اصفهان به مصاف سپاهان رفت که نتیجه آن بازی بدون گل به پایان رسید. نکته جالب اینکه آخرین حضور مهدی رحمتی در قامت دروازه بان، به هفته بیست و نهم لیگ برتر بازمیگردد که او با شهرخودرو 2 بر صفر مغلوب سپاهان شد تا اولین و آخرین بازی مهدی رحمتی در لیگ برتر در اصفهان و در مقابل سپاهان بوده باشد.

۴ قهرمانی در لیگ!

رحمتی در همه این سال‌ها توانسته در 19 دوره لیگ برتر در ۴ دوره با تیم‌هایی به میدان برود که عنوان قهرمانی را هم بدست آورده‌اند. او در فصول پنجم و دوازدهم همراه استقلال قهرمان شد و در لیگ نهم و دهم با سپاهان این عنوان را تکرار کرد. او به صورت مشترک، سومین بازیکن پرافتخار لیگ برتر است.

هت تریک در جام حذفی!

کاپیتان سابق استقلال و سپاهان، تاکنون سه بار هم در جام‌های حذفی با تیم ‌های فجر سپاسی و استقلال قهرمانی این تورنمنت را کسب کرده است. رحمتی 39 ساله در فصل ۸۰-۷۹ با فجر و در فصول ۹۱-۹۰ و ۹۷-۹۶ با استقلال توانست عنوان قهرمانی رقابت های جام حذفی را کسب کند.

سلطان کلین شیت

مهدی رحمتی به طور کلی در 466 مسابقه لیگ برتری برای 6 تیم به میدان رفت که توانست در 191 مسابقه دروازه اش را بسته نگه دارد تا در هر دو زمینه در صدر قرار بگیرد. یعنی رحمتی هم بیشترین تعداد بازی در رقابت های لیگ برتر را در کارنامه دارد و هم با اختلافی فاحش، در صدر بیشترین تعداد کلین شیت سنگربانان لیگ برتر قرار گرفته است.

رکورددار کلین شیت آسیایی!

بین همه دروازه بانانی که در این سال‌ها با نمایندگان کشورمان درلیگ قهرمانان آسیا حضور پیدا کردند رحمتی به واسطه بازی برای تیم‌های کشورمان توانسته رکورد 24 بار کلین شیت در این سطح را به نام خود ثبت کند که 17 مورد از کلین شیت های رحمتی با استقلال بوده است.

رکوردی که مهر ۹۷ اختصاصی شد!

مهدی رحمتی در دیدار دربی رفت فصل هجدهم با بسته نگه داشتن دروازه استقلال موفق شد رکورد بسته نگه داشتن دروازه‌ها در دربی را که تا آن زمان مشترکا در اختیار خودش و احمدرضا عابدزاده بود را بشکند. رحمتی در شهرآورد هشتاد و نهم با بسته نگه داشتن دروازه اش، توانست برای نهمین بار در دربی تهران کلین شیت کند تا در این زمینه رکورددار شود.

بهترین پنالتی گیر لیگ

مهدی رحمتی در 466 دیداری که در لیگ برتر برای تیم های مختلف به میدان رفت، موفق به مهار 23 ضربه پنالتی در جریان بازی شد تا در این زمینه نیز رکورددار باشد و بالاتر از سایر دروازه بانان لیگ قرار بگیرد. البته رحمتی در رقابت های جام حذفی و لیگ قهرمانانان آسیا نیز بارها موفق به مهار ضربات پنالتی شد.

رکوردی که می توانست افزایش پیدا کند

مهدی رحمتی سال‌ها دروازه‌ بان نخست و بدون جانشین تیم ملی ایران بود و در 76 بازی رسمی پیراهن تیم ملی را بر تن کرده است و در این مدت در 35 بازی موفق به ثبت کلین‌شیت شده تا در 46 درصد بازی‌های ملی دروازه خود را بسته نگه داشته باشد. رحمتی پس از عابدزاده بیشترین بازی و بیشتری کلین‌شیت را در بازی‌های ملی داشته است. شاید اگر داستان خداحافظی او از تیم ملی و مشکلاتش با کارلوس کی روش پیش نمی آمد، آمار مهدی رحمتی خیلی بیشتر از اینها می شد و او با عبور از عابدزاده، می توانست در زمینه بازی های ملی و رکورد کلین شیت در تیم ملی ایران، به آماری دست نیافتنی برسد ولی این امر محقق نشد.

به هر حال سیدمهدی رحمتی که فوتبالش را از نوجوانان پاس تهران آغاز کرد، پس از حضور در تیم دخانیات، راهی فجرسپاسی شد و در این تیم شیرازی برای خود اسم و رسمی پیدا کرد. رحمتی سپس در سپاهان تبدیل به یک گلر مطمئن شد و پس از حضور در این تیم راهی استقلال شد.


او سپس لباس تیم های مس کرمان و سپاهان را پوشید و مجددا به استقلال بازگشت و پس از بروز یک سری مشکلات، راهی پیکان شد و فصل ناموفقی را در این تیم پشت سر گذاشت که شاید تنها نقطه تاریک پرونده رحمتی در همین پیکان باشد که با این تیم راهی دسته یک شد.


رحمتی پس از پیکان مجددا لباس استقلال را بر تن کرد و پس از اتفاقات جنجالی دربی برگشت لیگ هیجدهم، از استقلال جدا و راهی شهرخودرو شد و در آنجا از دنیای فوتبال خداحافظی کرد تا از این پس رحمتی را در قامت سرمربی در کنار زمین ببینیم.

***

پیغام باشگاه استقلال به مناسبت خداحافظی رحمتی

سیدمهدی رحمتی کاپیتان سابق استقلال امروز به صورت رسمی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد تا از این پس او را تنها به عنوان سرمربی در کنار زمین ببینیم.

رحمتی که طی 3 مقطع در استقلال حضور داشت، در این مدت 263 بار برای آبی پوشان به میدان رفت و موفق به ثبت 128 کلین شیت برای این تیم شد و با استقلال 2 قهرمانی لیگ و 2 قهرمانی جام حذفی را بدست آورد.

باشگاه استقلال به مناسبت خداحافظی رحمتی از دنیای فوتبال پیامی را به شرح زیر منتشر کرده است:

«سید مهدی رحمتی کاپیتان و بازیکن پیشین استقلال امروز به طور رسمی از دنیای بازیگری خداحافظی کرد.

سید مهدی رحمتی چیزی حدود یک دهه سنگربان استقلال بود و در بیش از ۲۵۰ بازی استقلال برای این تیم به میدان رفت و رکوردهایی را از خود در این تیم به جای گذاشت. کاپیتان سابق استقلال با این تیم چندین عنوان قهرمانی را هم تجربه کرد.

باشگاه استقلال ضمن تشکر و قدردانی از تلاش های مهدی رحمتی طی سالیان متمادی حضورش در استقلال، برای او به این وسیله آرزوی موفقیت در دیگر مراحل زندگیش از جمله موفقیت در کسوت مربی‌گری را دارد.»

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۶۴۵۳۳۳ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش رائفی‌پور به منتقدان مراسم جنجالی در مشهد

توافق جدید میان ایران و آمریکا ممکن است؟

فیلم| جنجال جشن بیعت با امام زمان در اوج کرونا؛ در مشهد چه خبر است آقای علم‌الهدی؟

قالیباف به کرونا مبتلا شد/ رئیس مجلس قرنطینه شد

◄ 100 هزار میلیارد تومان رانت ناشی از شکاف قیمتی خودرو در بازار و کارخانه

خبر بعدی:

غیبت دوباره طارمی در ترکیب پورتو

نام مهاجم ایرانی پورتو در جمع نفرات اصلی این تیم برابر فریرا به چشم نمی‌خورد.

به گزارش "ورزش سه"، در نخستین مسابقه هفته ششم لیگ برتر پرتغال، تیم پورتو در حالی که مهدی طارمی را در لیست بازیکنان خود دارد، از ساعت ۲۴ امشب(جمعه) مهمان تیم رده دوازدهمی فریرا است.

 

مهدی طارمی که در هر پنج هفته اخیر لیگ برتر پرتغال حضور تعویضی در مسابقات پورتو داشته و در مدت کم حضورش در میادین تنها توانسته یک پنالتی بگیرد، امشب هم بازی مقابل فریرا را از روی نیمکت آغاز می‌کند.

 

ستاره ایرانی پورتو در دیدار اخیرشان در هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا برابر المپیاکوس یونان به طور کامل نیمکت‌نشین بود و فرصت بازی به دست نیاورد.

 

تیم فوتبال پورتو با سه پیروزی، یک مساوی و یک شکست در این فصل ۱۰ امتیازی است و در رده سوم جدول لیگ برتر پرتغال حضور دارد.

 

پورتو مهدی طارمی

دیگر خبرها

 • هافبک سابق سایپا به پرسپولیس پیوست
 • خداحافظی رسمی استقلال با کادر پزشکی چندین ساله
 • خداحافظی همکاران دکتر نوروزی از استقلال
 • اعضای کادر پزشکی از استقلال خداحافظی کردند / آبی پوشان با تیم پزشکی جدید در لیگ بیستم
 • همکاران دکتر نوروزی هم از استقلال خداحافظی کردند/آبی پوشان با کادر پزشکی جدید در لیگ بیستم
 • پورتو با مهدی طارمی هم موفق نشد
 • خداحافظی استقلالی ها با علی کریمی
 • سرمربی العربی قطر: مصدومیت ترابی بزرگترین شکست تیم بود
 • نتیجه شهرداری آستارا؛ عامل خداحافظی با 3.5.2
 • خط قرمز گل‌محمدی روی اسم بازیکنان نامدار
 • طعنه عضو هیات‌مدیره استقلال در پیام خداحافظی با علی کریمی
 • خداحافظی عضو هیات مدیره استقلال با علی کریمی: ببخشید پول مان به قطری ها نرسید
 • علی کریمی 23:30 به دوحه پرواز می کند | خداحافظی با کریمی استقلال در سی آی پی فرودگاه
 • روزهای خوش استقلال فرا رسید ؛ یک برد پرگل قبل از آغاز لیگ برتر
 • تساوی سپاهان اصفهان و آلومینیوم اراک در نقش جهان
 • واکنش مربی شهرخودرو به احتمال انتقال ستاره تیمش به پرسپولیس
 • پیروزی پرگل استقلال مقابل چوکا/ دیدار دوستانه هم تیمی و هم پستی های سابق
 • دارنده تنها مدال المپیک تاریخ اردن در سن 24 سالگی خداحافظی کرد!
 • می‌توانیم ۳۰ هفته از مسابقات لیگ برتر را برگزار کنیم