به گزارش تابناک، سلیمی نمین گفت: برخی عناصر اصلاح طلب بر این طبل می کوبند که دولت در میانه راه متوقف شود و عده ای از جریان اصولگرا هم از استیضاح صحبت می کنند در حالیکه ما باید برای تامین مصالح کلان جامعه، عناصر تندرو طیف های مختلف را وادار کنیم که به قانون احترام بگذارند.متن کامل گفت و گوی ایسنا با عباس سلیمی نمین درباره هجمه های اخیر به دولت و رییس جمهور به شرح زیر است:  هجمه‌های دو هفته گذشته منطقی نبود

سلیمی نمین با اشاره به هجمه های اخیر به دولت اظهار کرد:  در شرایطی که ما هم با مصیبت کرونا و هم با مصیبت گردن کشی نژادپرستان حاکم بر آمریکا و اسرائیل مواجه هستیم، باید به مصالح ملی پایبند بوده و منافع مردم برای ما مهم باشد و اگر این منافع برای ما مهم است باید از حاد شدن فضای سیاسی کشور به شدت پرهیز کنیم.

وی ادامه داد: رئیس محترم مجلس بر اساس دیدگاه خود حضور در میان مردم را موجب التیام دردهای ناشی از تحریم می داند. به همین دلیل سفرهایی داشته و همچنین در بیمارستانی حضور یافت که بیشترین بستری های کرونا را در خود جای داد. 

وی خاطر نشان کرد: مسئولان ستاد کرونای تهران هم در این بازدید حضور داشتند و تاکید هم کردند که پروتکل ها رعایت شده است. در این شرایط درست نیست مشاوران ریاست محترم جمهوری در مقام تمسخر بر بیایند و به این اقدام نیشخند بزنند. این افراد باید توسط خود رئیس جمهور ضابطه مند شده و خود رئیس جمهور با آنها برخورد کند. اگر رییس مجلس در بیمارستان یا بین مردم حضور پیدا می کند، مردم این حس را خواهند داشت که مسئولان دغدغه آنها را دارند. 

این تحلیلگر مسائل سیاسی کشور خاطرنشان کرد: مطرح شدن این بحث ها زمینه را برای کسانی فراهم می کند که دنبال سوء استفاده بوده تا تنش ها را به سطح بالاتری دامن بزنند و می بینیم که بحث استعفا از جانب یک جریان در درون اصلاحات و بحث استیضاح از درون یک جریان اصولگرا مطرح می شود. البته قبلا هم این مسائل مطرح شده بود ولی وقتی در مسئله وحدت تاکید شد، زمینه این سوء استفاده ها جمع شد اما اکنون سوء استفاده کنندگان احساس می کنند که زمینه بسیار خوبی برای طرح اختلافات اساسی فراهم شده است. در حالیکه نه عقلا و نه شرعا طرح این مسائل مجاز نیست. 

از استعفا یا استیضاح بحران ایجاد می شود

سلیمی نمین با اشاره به اینکه کسی که کمترین عقلانیت را داشته باشد، می فهمد که استعفا یا استیضاح رئیس جمهور کار درستی نیست، تصریح کرد: استعفا یا استیضاح رئیس جمهور به معنای بی نظمی و بی قاعدگی است. ما در یک شرایط ویژه به لحاظ کرونا و فشارهای اقتصادی آمریکا قرار داریم و در این شرایط ویژه، نباید دنبال شرایط ویژه تری باشیم زیرا از دل این مسائل بحران به وجود می آید. ما باید سعی کنیم کاری کنیم که مسائل برای مردم آسانتر شود. 

وی با بیان اینکه با هدایت رهبری بین سران قوا هماهنگی ایجاد شده است که این به نفع قوه مجریه است گفت: در واقع جلسات سران قوا به نفع قوه مجریه بوده و هر دو قوه دیگر می خواهند امکانات خود را به صورت سهل تری در اختیار قوه مجریه قرار دهند تا این قوه مسائل مردم را سریعتر پیش ببرد. علاوه بر این رهبری نیروهای مسلح را مسئول کردند که همه امکانات خود را برای مبارزه با کرونا به میدان بیاورند. رهبری در این زمینه به ستاد فرمان اجرایی امام هم دستور دادند که امکانات خود را برای حل مشکلات اقشار محروم بکار بگیرند. به بنیاد مستضعفان هم در این زمینه مسئولیتی داده شد. البته به این نهادها مسئولیت مستقل داده نشد که در واقع به اصطلاح دو دولت در این زمینه کار کند. بلکه هدف اقدامات این نهادها، تقویت دولت بود. رهبری در زمینه مقابله با کرونا به لحاظ مالی و هم به لحاظ محوریت بخشی به دولت، اقداماتی انجام داده اند که موجب تقویت دولت شد. خود ایشان هم تابع دستور محض ستاد کرونا هستند و به اینگونه یک الگوی بی نظیر ارائه کردند که در شرایط کنونی همه امکانات را در جهت تقویت دولت قرار دهند. 

مطرح کردن استعفا از سر دلسوزی نیست

سلیمی نمین خاطرنشان کرد: اصلاح طلبانی که استعفای روحانی را مطرح می کنند از سر دلسوزی صحبت نکرده بلکه این صحبت ها را از جایی خارج از کشور می گیرند. کسانی هم که استیضاح را مطرح می کنند قطعا بر اساس مصالح جامعه صحبت نمی کنند. آنها شاید استدلال کنند که از ظرفیت قانونی استفاده می کنند. بله این حرف درست است اما عقلانیتی هم وجود دارد که باید در هر شرایطی از یک ظرفیت قانونی استفاده شود. مجلس ظرفیت های قانونی بیشتری دارد و می تواند دولت را هدایت کرده و از دولت مطالبه سازنده داشته باشد. همانطور که رهبری مطالبه سازنده دارند. با شروع تحریم ها نخ بخیه برای جراحی های پیچیده تحریم شد و رهبری از شرکت های دانش بنیان مطالبه کردند که این کمبود رفع شود و با تلاشی که انجام شد این کمبود از بین رفت. 

دولت باید تا پایان دوره قانونی حمایت شود

وی با تاکید بر لزوم حمایت از دولت تا پایان دوره قانونی خود تصریح کرد: برای استقرار دموکراسی اسلامی تلاش های زیادی کرده ایم و خط مشی امام و رهبری هم صیانت کردن از این دستاورد است. کم تحملی ها، تندروی ها و الهام گیری از بیرون در صدد بر هم زدن این دموکراسی است اما مشی رهبری این است که باید بر تحمل خود بیفزاییم و دولت هایی را که با رای مردم انتخاب می شود تا پایان دوره قانونی خود حمایت کنیم اما برخی عناصر اصلاح طلب بر این طبل می کوبند که دولت در میانه راه متوقف شود و عده ای هم از استیضاح صحبت می کنند در حالیکه ما باید برای تامین مصالح کلان جامعه عناصر تندرو طیف های مختلف را وادار کنیم که به قانون احترام بگذارند. ما شاهدیم هر گاه یک جریان پیروز می شود، جریان رقیب، جریان پیروز را فاجعه می داند اما نظام توانسته است که جریان شکست خورده در انتخابات را کنترل کند. الان هم نباید این ظرفیتی که نظام ایجاد کرده است را با دست خود بشکنیم زیرا این عاقلانه نیست.

تندروهای هر دو جریان سیاسی کشور  از یک جا الهام می گیرند

وی اظهار کرد: تندروهای جریان اصلاح طلب و اصولگرا از یک جا الهام می گیرند یعنی خارج از کشور و هدف آنها هم به هم ریختگی جامعه است. زیرا این به هم ریختگی آرزوی آمریکایی هاست در حالیکه مردم به این دلیل سختی ها را تحمل می کنند که آمریکا به هدف خود نرسد و چون جامعه متوجه این مسئله شده است، هرگونه که شده سختی ها را تحمل می کند اما برخی عناصر سیاسی تلاش می کنند که جامعه را به هم بریزند. 

وی درباره مطرح شدن اعدام رئیس جمهور گفت: این حرف بی ربط و سست است و من جای بحث در این زمینه ندارم و این بحث ها و مطرح شدن آرزوی اعدام رئیس جمهور از وظیفه نمایندگی نیست. 

از تجربیات انتخابات ۸۸استفاده کنیم

سلیمی نمین با اشاره به وقایع بعد از انتخابات سال ۸۸ و لزوم استفاده از تجربیات آن مقطع خاطرنشان کرد: سران یک جریان شعار تقلب را مطرح کردند و گفتند چون شورای نگهبان بی طرف نیست و ما آن را قبول نداریم، مصادیق تقلب را به شورای نگهبان نمی دهیم. در مقابل جریان دیگری اعلام کرد که باید سردمداران جریانی که تقلب رامطرح کردند اعدام شوند. در واقع هر دو جریان یک خواسته داشتند یعنی به هم ریختن جامعه در حالیکه باید با عقلانیت آن مسئله مهار می شد. هم کسانی که شعار تقلب را دادند و هم کسانی که از اعدام صحبت کردند یک هدف داشتند اما به تدریج مشخص شد که کروبی چقدر خودخواه بوده است. الان هم می بینیم که او در انتخابات کار می کند. خاتمی هم بعد از ۸۸ به انتخابات بازگشت. عده ای از آنها هم گفتند که تقلب نشده است ولی زمان نیاز بود که این مسائل بر جوانان روشن شود. کسانی که از اعدام صحبت می کردند، قصد تحریک و آتشی کردن جوانان را داشتند تا جامعه روی آرامش نبیند. اکنون هم آن تجارب در قالب دیگری مطرح شده است. 

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه امروز هم باید هوشمندی داشته باشیم و مسائلی را مطرح نکنیم که در جامعه التهاب و تنش ایجاد کند، خاطرنشان کرد: البته این به معنای مطرح کردن نقد نیست. نقدهای جدی بر دولت وارد است اما اکثریت مردم به این دولت رای داده است و باید تا روز آخر از دولت حمایت شود. اکثریت هم به تدریج به تجربه جدیدی می رسند مثل سال ۸۸ که جوانان به تجریه جدیدی رسیده اند. اکنون وقتی کروبی به انتخابات بر می گردد یعنی جوانان تجربه جدید پیدا کرده و از مسیر او فاصله گرفتند. جوانان به این نتیجه رسیدند که قانون بهترین راه صیانت از منافع مردم و کشور است. 

وی ادامه داد: مطرح کردن شعار استیضاح و استعفا منافع بیگانگان را تامین می کند در حالیکه  کسانی که دلسوز هستند سختی ها را تحمل می کنند اما به دولت کمک می کنند چون اعتقاد راسخ دارند که قانون بهترین راه برای تامین مصالح جامعه است. 

وی در پایان گفت: ما باید شرایط جامعه، منطقه و بین الملل را لحاظ کنیم اما اگر این مسائل را توجه نکنیم نمی توانیم از ظرفیت های قانونی بهترین استفاده را  کنیم. وقتی به بهترین ظرفیت قانونی می رسیم که شناخت دقیقی از شرایط خود، جامعه، منطقه و شرایط جهانی داشته باشیم. 

منبع: تابناک

کلیدواژه: استیضاح رئیس جمهور علائم کرونا سعد حریری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 سلیمی نمین استیضاح روحانی استعفای روحانی تهدید به اعدام استیضاح رئیس جمهور علائم کرونا سعد حریری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۷۳۴۳۸۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جو بایدن به دنبال بازگشت به برجام پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران؛ چه کسانی ترسیده‌اند؟

فیلم| صف‌های طولانی مردم برای مرغ/ وزیر صنعت: ما مسئول گوشت و مرغ نیستیم

احمد رهدار: ائمه میلیاردر بودند پس روحانیون هم باید میلیاردر باشند!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت استعفا کرد/انتقادات تند از نمکی

اطلاعات مقامات سوئدی در خصوص وضعیت احمدرضا جلالی ناقص و غلط است

خبر بعدی:

واکنش به ادعای رابطه خاص سیدحسن خمینی با مدیران شهرداری

«سید حسن رسولی» عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: طی چند روز اخیر خبر دستگیری مدیرعامل اسبق سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران در برخی از رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح شد. در جریان این خبر بدون ذکر نام به یکی از معاونان فعلی شهردار تهران اشاره شد و همچنین گمانه‌زنی‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه احتمالا در ادامه کار موضوع به دیگران نیز سرایت کند. 

او ادامه داد: آنچه در این زمینه برای من مهم بود، به این موضوع برمی‌گشت که در این گزارش‌ها به حمایت آیت‌الله سید حسن خمینی استناد شده بود، به این معنی که ایشان از برخی مدیران و مسئولان شهرداری تهران حمایت کرده و می‌کند. 

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران ضمن رد ادعاهای مطرح شده اظهار کرد: با توجه به جایگاه رفیع آیت‌الله سید حسن خمینی و هم اینکه ایشان اکنون نماد عینی و تجسم واقعی میراث حضرت امام هستند، به این مساله حساس شدم و بررسی‌های دقیقی را انجام دادم و با قبول مسئولیت و براساس رسیدگی‌های انجام شده، اعلام می‌کنم که ایشان نفیا و اثباتا با هیچ کدام از مدیران شهرداری از شهردار گرفته تا معاونان ایشان، رابطه ویژه و خاصی ندارند. 

رسولی تاکید کرد: شان و جایگاه شخصیت‌های بزرگ انقلابی و ملی مانند ایشان و یا آقای خاتمی، بالاتر از این است که در اینگونه معادلات و مناسبات از آنها چه در وجه سلبی و چه در وجه ایجابی بهره‌برداری صورت گیرد. 

او گفت: آیت‌الله سید حسن خمینی همواره در کل نظام اداری کشور از جمله شهرداری تهران از سلامت اداری، شفافیت و مبارزه با هر نوع سوءجریان در هر رده‌ای بدون هر نوع وابستگی، حمایت می‌کند و به عنوان عضو هیات رئیسه و خزانه‌دار شورای شهر هرگونه حدس و گمان در این موضوع را به شدت تکذیب می‌کنم. 

رسولی با بیان اینکه جایگاه رسیدگی به این قبیل پرونده‌ها مشخص است، گفت: سرانجام اینگونه پرونده‌ها در شهرداری متوجه بخش‌های بازرسی است و در بیرون متوجه شورای اسلامی شهر تهران است و در مواردی که جنبه کیفری پیدا می‌کند، دستگاه قضائی بر حسب وظیفه ذاتی خود مسئول است و اگر موردی باشد در آینده اطلاع‌رسانی خواهند کرد. هیچ ارتباطی بین آنچه که مطرح شده و حاج حسن خمینی (به صورت حروف الفبایی در گزارشات منتشر شده از ایشان نام برده شده بود) حقیقت ندارد و این مساله را تکذیب می‌کنم. 

او در واکنش به این مساله که اتهاماتی به یکی از معاونان شهردار مطرح است، اظهار کرد: تاجایی که من مطلع هستم، پرونده‌ای در شعبه ویژه در دستگاه قضائی مفتوح است و افرادی در این پرونده به عنوان متهم مطرح هستند، اما اطلاع دقیقی ندارم از اینکه به لحاظ مصداقی این اتهام شامل کدامیک از مدیران و معاونان شهرداری دوره مدیریت قبلی شهرداری می‌شود. 

2727

کد خبر 1459631

دیگر خبرها

 • واکنش چهره های مطرح جهان به خبر درگذشت مارادونا
 • جزییات تبادل یک جاسوس صهیونیستی با سه تاجر ایرانی + عکس
 • استیضاح تنفس مصنوعی به جریان اصلاحات
 • زوج جوان «ازسرنوشت» در قابی متفاوت/ بازیگر جوانی که نقش شهید رضا صیادی را ایفا می کند/ واکنش کنایه دار آقای کارگردان به قیمت مرغ
 • کابوس اعدام قاتل جوان چه عاقبتی داشت؟!
 • تایید حکم اعدام مردی که ۲ زن را کشت
 • جامعه روحانیت با «کاندیدایِ روحانی» وارد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟
 • محکوم به اعدام در البرز از چوبه دار رهایی یافت
 • جامعه روحانیت با «کاندیدایِ‌ روحانی» وارد انتخابات ۱۴۰۰ می شود؟
 • یک محکوم به اعدام در زاهدان از چوبه‌دار رهایی یافت
 • کنایه زیباکلام به دولت: چرا «سلطان مرغ» را اعدام نمیکنند تا ارزان شود؟
 • خاوازی در مرز استیضاح/جهاد کشاورزی عملکرد ضعیفی در تامین نهاده داشته است
 • درخواست راهپیمایی «استیضاح رییس‌جمهوری» در قم!
 • ماجرای عجیب 20 قاتل که باید اعدام می شدند / در زندان همدان چه گذشت ؟
 • سخنان وزیر خارجه سوئد درباره حکم اعدام جلالی و واکنش وزارت خارجه ایران
 • درخواست راهپیمایی «استیضاح رئیس جمهوری» در قم
 • درخواست راهپیمایی «استیضاح رئیس جمهوری» در قم | چه کسانی متولی برگزاری راهپیمایی هستند؟
 • بریدن سر 2 زن جوان بی آبرو در تهران / قصاب محله به اعدام محکوم شد
 • «اسطوره‌های عشق» منتشر شد/ داستان زنی که در زندان صدام اعدام شد