رویداد۲۴ در میان اسامی مختلفی که برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و اسامی مختلفی همچون محمدرضا عارف و اسحاق جهانگیری و عباس آخوندی و رضا اردکانیان، این روزها یک نام دیگر شنیده می‌شود: محمدباقر نوبخت.

برخی اخبار حاکی است که نوبخت با بعضی احزاب و تشکل‌های صنفی دیدار‌هایی داشته و وعده‌هایی به آن‌ها داده است.

تشکل معلمان نزدیک به اصلاح‌طلبان این روز‌ها در شبکه‌های اجتماعی مدام از نوبخت به خاطر پیگیری وعده‌های مربوط به معیشت فرهنگیان تقدیر می‌کند.

نوبخت نیز در یکی دو ماه گذشته سفر‌های استانی خود را افزایش داده و به چند استان کوچک و بزرگ سفر کرده و در همه آن‌ها وعده‌های اقتصادی داده است. بعضی فعالان سیاسی، وعده‌های اقتصادی نوبخت را آخرین تلاش‌های روحانی می‌دانند که می‌خواهد خاطره خوبی در ذهن مردم باقی بگذارد، اما برخی معتقدند این‌ها زمینه‌ساز کاندیداتوری نوبخت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است.

شنیده‌هایی نیز به گوش می‌رسد که بعضی از بزرگان حزب اعتدال و توسعه به این جمع‌بندی رسیدند که در انتخابات شرکت کنند و تجربه انتخابات گذشته را تکرار کنند و گزینه اختصاصی و جدی برای انتخابات داشته باشند. اگر در سال ۹۲ رهبر معنوی جریان اعتدال، نامزد اختصاصی اعتدال و توسعه بود، این بار آن‌ها به دبیرکل خود به عنوان نامزد انتخابات نگاه می‌کنند.

به گزارش رویداد۲۴ محمدباقر نوبخت در نگاه اعتدالیون فردی است که امیدوار است با پشتوانه حزب اعتدال و توسعه وارد انتخابات ریاست جمهوری شود. نوبخت در سال‌هایی که سکان سخنگویی را به دست داشت، یک جنتلمن اتو کشیده بود که هر هفته در دیدار با خبرنگاران با هیجان و البته دقت بسیار از تصویب قوانین اقتصادی با اعداد و ارقام آن صحبت می‌کرد و هر چند در پاسخ به سوالات سیاسی با نهایت محافظه‌کاری پاسخگو بود، اما تسلط او به ارقام و مباحث بودجه و اقتصاد برای خبرنگاران اقتصادی حاضر در نشست‌های هفتگی سخنگوی دولت آنقدر جذاب بود که بعد از استعفای او، غیبتش در رسانه‌ها حتی برای افکار عمومی نیز قابل درک بود و علی ربیعی با آنکه بیش از نوبخت اهل رسانه بود، نتوانست جای او را پر کند.

در حال حاضر دولت روحانی در کمترین میزان محبوبیت و مقبولیت خود در هشت سال گذشته قرار دارد و در این شرایط صحبت کردن از نامزد اختصاصی حزب اعتدال و توسعه کمی عجیب و دور از ذهن به نظر می‌رسد، اما حامیان نوبخت می‌گویند ۸ سال پیش هم رئیس جمهور شدن حسن روحانی همینقدر عجیب و دور از ذهن بود.

بیشتر بخوانید: کارگزاران سازندگی در انتخاب ریاست جمهوری ۱۴۰۰ چه خواهد کرد؟

سابقه سیاسی محمد باقر نوبخت

بهمن ۷۸ سراسر میادین تهران مملو از بنر‌های انتخاباتی بود. جریان‌های مختلف سیاسی به اشکال مختلف در نقاط مختلف شهر، بیرق‌های خود را برافراشته بودند تا در یکی از آزادترین انتخابات پارلمانی تاریخ جمهوریی اسلامی، سهم خود را از کرسی‌های مجلس مشخص کنند.

اصولگرایان با شعار «مجلس ششم، تفاهم، حل مشکلات مردم» و جبهه مشارکت با شعار «ایران برای همه ایرانیان» دو نگاه کاملا متفاوت به انتخابات را به نمایش گذاشته بودند. کارگزاران از تصویر خاتمی در کنار هاشمی استفاده کرده بود، (چنانچه مجمع روحانیون مبارز نیز چنین کرده بود و عکس خاتمی را کنار کروبی نشانده بود)

در این میان حزب اعتدال و توسعه هم تبلیغات وسیعی کرده بود. شعار اصلی فهرست اعتدال و توسعه در انتخابات مجلس ششم «می‌خواهم شاد، سرافراز و در رفاه زندگی کنم» بود که البته مشترکات بسیاری با فهرست جامعه روحانیت مبارز داشت.

انتخابات مجلس ششم با پیروزی مطلق جریان اصلاح‌طلبان همراه بود. در آن انتخابات، هاشمی رفسنجانی هرچند پس از بازشماری آراء توانست در جمع ۳۰ نفره تهران قرار بگیرد، اما از حضور در مجلس انصراف داد. با این وجود محمدباقر نوبخت توانست با رأی قابل توجهی برای چهارمین بار از رشت وارد مجلس شود. او در مجلس ششم، فراکسیون اعتدال را به همراه جمعی از همفکرانش تشکیل داد.

اعتدال و توسعه، سال ۸۰ از نامزدی سید محمد خاتمی دفاع کرد. سال ۸۴ که جریان‌های اصلاح طلب، به سراغ معین و کروبی رفته بودند، اعتدال و توسعه از نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی حمایت کرد.

در خلال انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۴ نوبخت، سخنگوی ائتلافی با عنوان «ائتلاف نهم برای فردایی بهتر» را بر عهده داشت. این ائتلاف از چند حزب و گروه، چون حزب کارگزاران سازندگی و حزب اعتدال و توسعه تشکیل شده بود که حامی اصلی ورود اکبر هاشمی رفسنجانی به انتخابات ریاست جمهوری و در اصل، ستاد انتخاباتی غیررسمی او محسوب می‌شد.

اعتدال و توسعه در سال ۸۸ از میرحسین موسوی حمایت کرد، اما سال ۹۲، در شرایط ناامیدی مطلق اصلاح طلبان، تصمیم به حمایت از حسن روحانی گرفت. این بار نامزد اختصاصی این حزب وارد عرصه انتخابات شد و در اتفاقی که باورش برای خود اعضای حزب هم دشوار بود، حسن روحانی به ریاست جمهوری رسید.

نوبخت که سخنگوی ستاد هاشمی و ستاد روحانی بود، سال ۹۲ به عنوان سخنگوی دولت انتخاب شد تا زمان اوج گرفتن بحران‌های اقتصادی در این مسئولیت باقی ماند و همزمان به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه، به فعالیت پرداخت.

محمدباقر نوبخت، محمود واعظی، مجتبی زینی‌وند، مرتضی بانک، فاطمه هاشمی، علی جنتی، مسعود شفیعی و اکبر ترکان، سرشناس‌ترین اعضای حزب اعتدال و توسعه هستند. در یک دوره افرادی مثل حاجی بابایی و کاظم جلالی هم عضو حزب اعتدال و توسعه شدند، اما با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد از عضویت در این حزب کنار کشیدند و حتی حاجی بابایی رسما در مجلس دهم رئیس فراکسیون ولایی شد.

چالش‌های نوبخت برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ 

هرچند نوبخت در انتخابات مجلس دهم با لابی خوب با اصلاح طلبان توانست برادر خود را وارد لیست اصلاح طلبان تهران کند و حتی او رییس کمیسیون بهداشت مجلس شد، اما حزب اعتدال و توسعه عموماً به خاطر رفتار‌های خاص بعضی اعضای آن امروز به شدت از جریان اصلاح طلب دور شده است.

اصلاح طلبان بیش از هر چیزی تصمیم‌گیری‌های محمود واعظی و قلمروگشایی او در دولت را به پای کل حزب اعتدال و توسعه می‌نویسند. اسحاق جهانگیری با آنکه در حزب کارگزاران بود (جناح راست اصلاح طلبان) اما دست‌کم در دولت به عنوان اصلاح‌طلب‌ترین گزینه موجود شناخته می‌شد، با اینحال در دوگانه «جهانگیری - واعظی» زور واعظی می‌چربید و دولت روحانی روز به روز به اصولگرایان نزدیکتر شد و گزینه‌هایی به کابینه وارد شدند که عموما ارتباط چندانی با خواست‌های اصلاح طلبان نداشتند؛ این موضوع به ویژه در دولت دوم روحانی بیشتر دیده شد و با سیاست‌های دولت کاملا بر خلاف وعده‌های پیشین جلو رفت.

بیشتر بخوانید: شانس عارف برای انتخابات ۱۴۰۰ چقدر است؟ / کدام اصلاح طلبان به سیاستمدار سکوت اعتماد می‌کنند؟

به گزارش رویداد۲۴ اگر پیشنهاد کاندیداتوری به نوبخت داده شده و او بخواهد جدی روی آن فکر کند، ابتدا باید تصمیمات حزب اعتدال و توسعه را یکبار بازخوانی کند تا دریابد که تا چه اندازه می‌تواند روی حمایت اصلاح طلبان حساب باز کند. برخی از اصلاح طلبان معتقدند مسیر نرمالیزاسیون دولت روحانی باید ادامه پیدا کند و اگر تحریم‌ها برداشته شود، فرد ادامه دهنده سیاست‌های روحانی می‌تواند وضعیت کشور را از بحران خارج کند. در این فرآیند چهره‌های مختلفی را می‌توان لیست کرد؛ از محمدباقر نوبخت و رضا ادکانیان و عباس آخوندی گرفته تا حتی محمدرضا عارف و علی لاریجانی.

اگر بار دیگر بنا بر معرفی کاندیدای اصلاح طلب باشد، چهره‌هایی همچون عارف و جهانگیری آماده‌اند و اگر بنا بر ائتلاف باشد که محمد باقرنوبخت در فاصله‌ای نزدیکتر به اصلاح طلبان و علی لاریجانی اندکی دورتر آماده ایستاده‌اند.

همانطور که فعالان سیاسی به جهانگیری توصیه می‌کردند برای حضور در انتخابات آهسته آهسته باید فاصله خود با روحانی را بیشتر کند تا در انتخابات بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد، می‌توان همین توصیه را به نوبخت کرد. شاید این کار برای جهانگیری کمی ساده‌تر باشد اما فاصله نوبخت و روحانی آنقدر نیست که افکار عمومی از او بپذیرد که او نماد تغییر است. مگر آنکه او نیز سیاست کنونی دولت را در پیش بگیرد و همه چیز را بر گردن تحریم‌های آمریکا بیندازد و با یادآوری نظم اقتصادی در دولت اول روحانی، وعده بازگشت به آن دوران را بدهد. فعلا که به نظر می‌رسد نوبخت روی فرهنگیان حساب ویژه‌ای باز کرده اما معلوم نیست آیا فرهنگیان هم همین حساب را روی آن خواهند کرد یا خیر.

تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کمتر از ۸ ماه زمان باقی مانده است، ولی فقط دو هفته تا انتخابات آمریکا زمان باقی مانده است. مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا موتور نامزد‌های انتخابات ایران را روشن خواهد کرد. دو هفته دیگر آرایش‌های سیاسی در ایران نیز مشخص‌تر خواهد شد و تا کنون انتخاب رییس جمهور ایران تا این حد به دوگانه بایدن - ترامپ گره نخورده بود.

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۷۳۹۷۲۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جو بایدن به دنبال بازگشت به برجام پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران؛ چه کسانی ترسیده‌اند؟

فیلم| صف‌های طولانی مردم برای مرغ/ وزیر صنعت: ما مسئول گوشت و مرغ نیستیم

احمد رهدار: ائمه میلیاردر بودند پس روحانیون هم باید میلیاردر باشند!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت استعفا کرد/انتقادات تند از نمکی

صادرات بیش از 856 هزار تن کالا از پایانه‌های مرزی/ سیمان و مواد غذایی عمده کالاهای ارسال شده

خبر بعدی:

اصلاحات ساختاری در بودجه 1400

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم اصلاحات ساختاری در بودجه ۱۴۰۰ در گفت و گو با افکارنیوز اظهار داشت: اکنون در شرایطی هستیم که اصلاح ساختاری بودجه شدیداً احساس می‌شود اما این اصلاح یک کار مداوم است و ما نمی‌توانیم بگوییم که اصلاح ساختاری را در طول یک سال انجام دهید.

وی افزود :اکنون در شرایطی هستیم که مزیت‌های زیادی وجود دارد. اما با توجه به اینکه درآمدهای نفتی شدیداً کاهش پیداکرده و منابع درآمدی دولت محدود و حجم کارکنان زیاد است، بعضی از جهت‌گیری‌ها و اهداف با یکدیگر پرتناقض است. یعنی ازیک‌طرف اصلاح ساختاری ایجاد می‌کنیم که طرح و پروژه‌های نیمه‌تمام را به پایان برسانیم و از طرفی انتظار داریم که بودجه عادلانه باشد.

قادری اظهار کرد: در استان‌هایی که توسعه‌نیافته هستند حجم پروژه‌های نیمه‌تمام بسیار کمتر است و در استان‌های توسعه‌یافته این پروژه‌ها بیشتر هستند و اگر بخواهیم به سمت تکمیل آن‌ها برویم به ضرر مناطق کم توسعه و توسعه‌نیافته است و اگر بخواهیم اجتماعی را دنبال کنیم بسیاری از پروژه‌ها ناتمام می‌ماند.

این عضو کمیسیون بودجه مجلس یازدهم تصریح کرد: برای مثال در بحث اصلاح نظام مالیاتی اگر به سمتی برویم که مالیات بر مصرف را افزایش و مالیات بر تولید را کم کنیم، ممکن است افزایش مالیات مصرف در این شرایط که بسیاری از مردم با مشکلات اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند باعث شود کسانی که حداقل‌های درآمدی رادارند، با مشکل روبرو شوند. بنابراین شاید در کوتاه‌مدت نتوانیم اصلاحات ساختاری را انجام دهی. اصلاح ساختاری باید در بلندمدت جهت‌گیری را اصلاح کند.

وی افزود: باید بتوانیم تا آنجا که امکان دارد اصلاح ساختار را اجرا کنیم تا اتکا به درآمدهای نفتی کاهش پیدا کند و به سمت مالیات بر مصرف و تأمین حداقل نیازهای معیشتی مردم حرکت کنیم. این‌ها نیازهایی است که باید در بودجه سال 1400 تعریف شود تا این مسیر در سال‌های بعدی تکمیل شود.

جعفر قادری گفت: اکنون گزارش عملکرد 7 ماهه بودجه منتشرشده و تقریباً از 290 هزار میلیارد تومان، 102 هزار میلیارد تومان ارزش از طریق انتشار اسناد خزانه تأمین‌شده است و میزان وصولی درآمدهای نفتی بسیار پایین بوده و 60 و 70 درصد نبوده است. ایرادی که وجود دارد این است که ابتدای سال اعداد و ارقام بودجه و سهم درآمدهای نفتی را بالا در نظر می‌گیرند اما در عملکردها می‌بینیم که این درآمدها محقق نمی‌شود و دوباره برای سال آینده اعداد را کمتر می‌کنند اما بازهم بر اساس واقعیت نیست.

این نماینده مجلس ادامه داد: واقعیت قضیه این است که در طول سال‌های گذشته نفت به شکل مستقیم و غیرمستقیم سهم قابل‌توجهی در درآمدهای دولتی داشته است. بنابراین باید تلاشمان این باشد که تا جای امکان صندوق توسعه ملی را تقویت کنیم. اکنون درآمدهایی که از صندوق توسعه ملی برداشت می‌کنند را جزو درآمدهای نفتی محسوب نمی‌کنند و این در صورتی است که این مبالغ جزو درآمدهای نفتی است.

قادری تصریح کرد: یک زمان مستقیماً درآمدهای نفتی را استفاده و یک زمان غیرمستقیم و یکی دو سال بعد از صندوق توسعه ملی برداشت می‌کنیم. درنتیجه حساب نکردن منابع این صندوق جزء درآمدهای نفتی گول زدن و فریب دادن خودمان است. به‌طور مثال میعانات گازی را جزء درآمدهای نفتی محسوب نمی‌کنیم. چه تفاوتی بین میان فرآورده‌ها با درآمدهای نفتی وجود دارد؟ البته درست است که فرآورده‌های نفتی هم‌سطح نفت خام نباشند. اما به‌نوعی وابسته به درآمد نفتی هستند.

وی افزود: از منظر دیگر اگر بخواهیم عنوان کنیم که اعداد و ارقام بودجه درست نیست این است که به‌طور مثال دولت اعلام می‌کند امسال کمترین برداشت از منابع بانک مرکزی را داشتیم. قبول! اما از مردم قرض گرفتید و دولت بعدی که سر کار بیاید در سال‌های آینده می‌خواهد این پول را از درآمدهای خودش پس بدهد یا می‌خواهد از طریق تهاتر با بانک مرکزی و تسعیر دارایی‌های خارجی بانک مرکزی آن را تأمین کند. بنابراین دولت ما به‌جای اینکه اکنون از بانک مرکزی قرض کند این کار را به دولت بعدی حواله می‌دهد و دو سال بعد مجبور می‌شویم از بانک مرکزی قرض کنیم.

وی تصریح کرد: به همین دلیل اعداد و ارقامی که مسئولان اعلام می‌کنند بیشتر لفاظی و شوعاف و کار تبلیغاتی است که معمولاً توسط دولت‌ها انجام می‌شود. اما این حرف‌ها واقعیت ندارد. چیزی که واقعیت دارد این است که اقتصاد ما شکننده است و اگر در شرایط کمبود درآمد نفتی به این شکل آسیب می‌بینیم و نرخ تورم بالاست نشان می‌دهد که اقتصاد ما تاب‌آوری لازم را ندارد و این مسئله باعث شده در مقابل هر شوک داخلی و خارجی شدید واکنش نشان دهد.

دیگر خبرها

 • ۶ گزینه «اعتماد ملی» برای انتخابات ریاست‌جمهوری
 • صدا و سیما مسوولیت مضاعفی در توسعه فرهنگ دینی دارد
 • اذعان «اعتماد» به نتیجه مثبت مقاومت/ انصارالله قدرتمندتر شده‌ است
 • فعال اصلاح طلب: بعید است علی لاریجانی در ۱۴۰۰ رای بیاورد
 • سردرگمی «اعتدال و توسعه»
 • برنامه شورای ائتلاف برای انتخابات شورای شهر اردبیل تدوین می‌شود
 • دولت آینده باید بین نخبگان اجماع ایجاد کند/ بعید است علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ رای بیاورد
 • برنامه شورای ائتلاف برای انتخابات شورای شهر اردبیل تدوین می شود
 • تغییر آرایش اصلاح طلبان و اصولگرایان پس از انتخابات آمریکا/ از کنایه موتلفه به رئیسی تا حمایت از قالیباف
 • اعتماد ملی به دنبال کاندیدای اختصاصی برای ۱۴۰۰
 • ۶ گزینه «اعتماد ملی» برای انتخابات ریاست جمهوری
 • حزب اعتماد ملی و کاندیدای اختصاصی برای ۱۴۰۰
 • اعتماد ملی به دنبال کاندیدای اختصاصی برای ۱۴۰۰/ حق‌شناس، حضرتی و افشانی در لیست گزینه‌های حزب
 • رسولی: اعلام لیست پرشمار نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ شتابزده است
 • بازنگری در ائتلاف‌ها؛ تحلیلی در باب تحولات اخیر سیاسی در بحران یمن
 • لاریجانی کاندیدای کارگزاران برای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود؟
 • تاکید کلیچدار اوغلو و آکشنر بر انتخابات زود هنگام در ترکیه
 • محمدزارع فومنی: لیست ۱۹ نفره شگرد کارگزارنی‌ها برای تفرقه است
 • ابلاغ ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار سفر نوبخت به ایلام