به گزارش جماران؛ روزنامه آرمان ملی نوشت: تعارض‌های درون‌گفتمانی جریان اصلاحات را با چشم‌انداز مبهمی مواجه کرده است. اگر چه این تعارض‌های تئوری اتفاق جدیدی نیست اما با توجه به شرایط خطیر کشور و از دست دادن برخی از فرصت‌ها آینده جریان اصلاحات با سوالات زیادی مواجه شده است. نکته دیگر اینکه جریان اصلاحات بیش از هر زمان دیگری به بازیابی گفتمانی خود نیاز دارد و امروز گفتمان حداکثری اصلاحات به یک گفتمان حداقلی در جامعه تبدیل شده است.

به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی چالش‌های درونی و چشم‌انداز پیش‌روی جریان اصلاحات «آرمان ملی» با محمد سلامتی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و وزیر اسبق کشاورزی گفت وگو کرده است. محمد سلامتی معتقد است: «امروز جریان اصلاحات از منظر اعتماد عمومی آسیب دیده است. واقعیت این است که مسبب اصلی این آسیب اصلاح‌طلبان نیستند. با این وجود این آسیب باعث شده تعارض دیدگاه‌ها در جریان اصلاحات بیشتر نمایان شود.به همین دلیل نیز عده‌ای به حرکت‌های تند و گروهی نیز به حرکت‌های کند و مأیوسانه گرایش پیدا می‌کنند.این وضعیت طبیعی است. مهم این است که قدرت مدیریت یک جریان سیاسی این دیدگاه‌های متعارض را کنترل کند.امروز این مدیریت در جبهه هماهنگی جریان اصلاحات وجود دارد.جبهه هماهنگی باید برای این وضعیت تصمیم‌گیری کند که این اتفاق در نهایت خواهد افتاد و در این زمینه تلاش‌هایی صورت گرفته است.» در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

میراث دولت حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چه خواهد بود؟ آیا اصلاح‌طلبان به همان اندازه که در زمینه حمایت از روحانی سرمایه‌گذاری سیاسی کردند به اهداف مطلوب خود دست پیدا کرده‌اند؟

میراث آقای روحانی نتیجه عملکرد ایشان در هشت سال ریاست‌جمهوری است. دولت آقای روحانی به خصوص در دوره دوم خود با شرایط سختی مواجه شد که ناشی از تحریم‌های بی‌سابقه بود. این دولت یا هر دولت دیگری که سرکار بود توانایی مقابله با چنین شرایطی را نداشت. برای اولین بار بود که یک کشور به این شکل تحت‌فشار اقتصادی و سیاسی قرار می‌گرفت. دولت آقای روحانی با موفقیت‌هایی نیز همراه بوده که مهم‌ترین آنها برجام و مقابله با بحران کرونا است. این موفقیت‌ها نشان می‌دهد اگر تمرکز دولت روی یک موضوع خاص وجود داشته باشد در نهایت موفقیت رخ خواهد داد.

این دو موضوع به شکل برجسته‌ای در کارنامه آقای روحانی وجود خواهد داشت. با این وجود به دلیل تحریم‌های بین‌المللی بسیاری از برنامه‌های دولت به‌خصوص در زمینه اقتصادی ناکام ماند و پیشرفت قابل‌توجهی صورت نگرفت. البته همه مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم نیست و ضعف مدیریت و عدم‌بینش مناسب سبب تشدید مشکلات اقتصادی شده است. این مسأله مهمی است که کارنامه آقای‌روحانی را تضعیف می‌کند و اجازه نمی‌دهد کارنامه آقای روحانی برای جامعه مثبت جلوه داده شود. اثرات این وضعیت نیز متوجه اصلاح‌طلبان خواهد بود. به همین دلیل نیز اصلاح‌طلبان باید این نکته را در نظر داشته باشند که اثرات عملکرد ضعیف دولت آقای روحانی در برخی زمینه‌ها سبب بی‌اعتمادی نسبت به جریان اصلاحات شده است.

جــریان اصلاحات در دولت حسن روحانی از یک جریان حداکثری به یک جریان حداقلی تبدیل شد. این جریان حداقلی که از بــرخی از آرمان‌های مهم خود برای منافع کشور گــذشت تا کشور دارای یک مدیریت عقلایی باشد پــس از حسن روحانی چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد؟

در شرایط کنونی وجهه اصلاح‌طلبان در انظار عمومی جامعه خدشه‌دار شده است. به همین دلیل این وضعیت باید ترمیم و اصلاح شود.اصلاح‌طلبان باید برای مردم توضیح بدهند که چه میزان از مشکلات کنونی جامعه به اصلاح‌طلبان ارتباط دارد و چه میزان متوجه دولت آقای روحانی است و ربطی به اصلاح طلبان ندارد. از سوی دیگر باید مشخص شود که چه میزان از کارهای انجام نشده در دولت آقای روحانی به دلیل چالش‌های درونی دولت بوده و چه میزان از این مشکلات ناشی از فشارهای بیرونی بوده که اجازه نداده برنامه‌های دولت به نتیجه برسد. در چنین شرایطی وظایف اصلاح‌طلبان این است که این مسائل را برای افکار عمومی جامعه روشن و تببین کنند. اصلاح‌طلبان نماینده قشر وسیعی از جامعه اعم از طبقه متوسط و پایین جامعه هستند. به همین دلیل هنگامی که اتفاقاتی رخ می‌دهد که وجهه اصلاح‌طلبان در بین مردم دچار خدشه می‌شود باید برای مردم دلایل آن را تببین کنند. اصلاح‌طلبان به دنبال این نیستند که صرفأ به دنبال قدرت باشند؛ بلکه به دنبال آن هستند که از طریق کسب قدرت به مردم نفع برسانند. اصلاح‌طلبان دنبال حل مشکلات اقتصادی، توسعه سیاسی و توسعه فرهنگی هستند و همه تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهند. به همین دلیل اگر در یک مقطع زمانی به اعتبار اصلاح‌طلبان خدشه وارد می‌شود اصلاح‌طلبان باید درباره دلایل آن به مردم توضیح بدهند. در چنین شرایطی مردم دست رد به سینه اصلاح‌طلبان نخواهند زد.

در شرایط کنونی موضوع «در قدرت» یا «برقدرت» بودن در جریان اصلاحات به یک موضوع جدی تبدیل شده است.از دیدگاه شما گفتمان اصلاحات در آینده سیاسی خود در قدرت خواهد بود یا بیرون از قدرت؟

این‌گونه اختلاف‌نظرها در جریان اصلاحات جدید نیست و در گذشته نیز وجود داشته است. به عنوان مثال در انتخابات پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی تضادی مانند تضاد امروز در بین جبهه پیروان خط امام وجود داشت. در چنین شرایطی نیز عده‌ای معتقد بودند نباید در انتخابات شرکت کرد و در مقابل گروه دیگری وجود داشتند که براین باور بودند که باید در انتخابات شرکت کرد. امروز نیز این وضعیت در حال تکرار شدن است. در نتیجه جریان اصلاحات با یک پدیده جدید و غیر‌قابل حل مواجه نشده است. دیدگاه‌های متضاد به صورت طبیعی در بحث‌های درون‌جریان تعدیل می‌شود و در نهایت به یک جمع‌بندی خواهد رسید. این جمع‌بندی نیز با توافق اکثریت صورت می‌گیرد و ملاک عمل قرار خواهد گرفت. این دیدگاه‌های متضاد و متفاوت در درون یک تشکیلات نیز ممکن است وجود داشته باشد.ماهیت اصلاحات از نام آن مشخص است. اصلاح‌طلبان ساختار موجود کشور را پذیرفته‌اند و معتقدند در درون همین ساختار باید اصلاحات صورت بگیرد. به همین دلیل نیز هر حرکتی که انجام می‌دهد برای اصلاح امور و کشاندن مسیر کشور به قانون اساسی است. در این مسیر نیز فراز و نشیب‌های زیادی وجود دارد. در برخی مقاطع ممکن است اصلاح‌طلبان به دلیل برخی اتفاقات سرخورده و مأیوس شوند.البته این وضعیت برای همه اصلاح‌طلبان وجود ندارد و شرایط به شکلی نیست که همه اصلاح‌طلبان سرخورده شوند. به صورت طبیعی در مسیر حرکت جریان اصلاحات هم دیدگاه تفریطی وجود دارد، هم دیدگاه افراطی و هم دیدگاه معتدل. هر سه این دیدگاه برای حرکت لازم است. گاهی ممکن است تضارب آرا و تکانه‌های شدیدی در یک جریان فکری و سیاسی رخ بدهد که تحرک آن جریان را افزایش دهد. گاهی تحرک بیش از اندازه نیاز به کنترل دارد. در چنین شرایطی دیدگاه معتدل باید از حرکت دو دیدگاه دیگر در جهت یک حرکت قوی و منسجم استفاده کند. این رویکرد لازمه تحرک در هر جریانی به خصوص در جریان اصلاحات است. خوشبختانه این وضعیت در جریان اصلاحات وجود داشته است. اگر در برخی مقاطع جریان اصلاحات با خدشه‌هایی مواجه بوده این خدشه‌ها اساسی و ضربه کاری نبوده است. این خدشه می‌تواند به عنوان یک هشدار برای جریان اصلاحات قلمداد شود که جریان اصلاحات باید از این هشدار به سود خود استفاده کند.

دیــدگاه‌های متعارض امروز در جریان اصلاحات چگونه بــه تــحرک و تعدیل در مواضع تبدیل خواهد شد؟آیا ظرفیت امروز جریان اصلاحات این توانایی را دارد که بین دیدگاه‌های متعارض به یک جمع‌بندی نهایی برسد؟

امروز جریان اصلاحات از منظر اعتماد عمومی آسیب دیده است. واقعیت این است که مسبب اصلی این آسیب اصلاح‌طلبان نیستند. با این وجود این آسیب باعث شده تعارض دیدگاه‌ها در جریان اصلاحات بیشتر نمایان شود. به همین دلیل نیز عده‌ای به حرکت‌های تند و گروهی نیز به حرکت‌های کند و مأیوسانه گرایش پیدا می‌کنند. این وضعیت طبیعی است. مهم این است که قدرت مدیریت یک جریان سیاسی این دیدگاه‌های متعارض را کنترل کند. امروز این مدیریت در جبهه هماهنگی جریان اصلاحات وجود دارد. جبهه هماهنگی باید برای این وضعیت تصمیم‌گیری کند که این اتفاق در نهایت خواهد افتاد و در این زمینه تلاش‌هایی صورت گرفته است. در این زمینه از ظرفیت شخصیت‌های برجسته جریان اصلاحات نیز استفاده خواهد شد. در نتیجه نباید به تعارض دیدگاه‌ها در جریان اصلاحات به عنوان یک موضوع غیر‌قابل حل نگاه کرد.نکاتی که بنده عنوان کردم بیش از آنکه جنبه تئوریک داشته باشد مبتنی بر تجربه است.جریان پیرو خط امام و پس از آن دوم خرداد تجربه‌های متفاوتی را در مقاطع تاریخی خود طی کرده تا در نهایت به نقطه کنونی رسیده است.

جریان اصلاحات چــه تــعریفی از قدرت دارد؟آیا جریان اصلاحات در درون قدرت تعریف می‌شود و باید حتمأ در قدرت حضور داشته باشد تا تأثیرگذار باشد یا اینکه فاصله با قدرت به جریان اصلاحات معنا و مفهوم می‌دهد؟

واقعیت این است که در شرایط کنونی جامعه نیاز به کار دارد و به جنبه‌های تئوریک و فلسفی قضیه نیاز ندارد یا به میزان کمی نیاز دارد. در شرایط کنونی مهم‌ترین مسأله جامعه ایران مشکلات اقتصادی است، در مرحله دوم توسعه سیاسی وجود دارد و در مراحل بعدی توسعه فرهنگی و آزادی مورد توجه است.

به همین دلیل زمان آن نیست که مشکلات جامعه به صورت روشنفکری و دانشگاه مورد بررسی قرار بگیرد.امروز جامعه به دنبال این است که مشکلات اقتصادی خود را حل کند. امروز دیدگاه‌های تئوری و فلسفه‌بافی برای آحاد جامعه دارای اهمیت نیست. ممکن این مسائل دارای اهمیت باشد اما در یک بازه زمانی خاص. به همین دلیل نیز اگر اصلاح‌طلبان به دنبال ارتباط تنگاتنگ با جامعه هستند باید به دنبال حل کردن مشکلات مردم باشند.

اصلاح‌طلبان باید بخشی از قدرت را در اختیار داشته باشند تا بتوانند با ابزار قدرت مشکلات را حل کنند. در نتیجه اگر اصلاح‌طلبان به دنبال ریاست‌جمهوری، مجلس و شورای شهر نباشند و به جای آن تلاش کنند به صورت تئوریک با جامعه سخن بگویند کاربردی نیست و به درد جامعه نمی‌خورد. بنده حتی معتقدم در شرایط کنونی اتخاذ چنین رویکردی نوعی انحراف است و یک رویکرد انحرافی به شمار می‌رود. امروز که مردم با مشکلات جدی معیشتی مواجه هستند باید به دنبال ارائه راهکار و برنامه برای حل مشکلات مردم بود. مردم نیز به دنبال این هستند که نخبگان جریان اصلاحات با ارائه برنامه عملی مشکلات آنها را حل کنند.

بنده معتقدم برای تأثیرگذاری در مناسبات اجتماعی و سیاسی و حل کردن مشکلات مردم باید به دنبال کسب قدرت بود. این کسب قدرت نیز می‌تواند در زمینه‌های مختلف اعم از ریاست‌جمهوری، مجلس و شورای شهر باشد. ضعف‌مدیریت و بینش موجب حرکت‌های انفعالی خواهد شد.کسانی که برنامه مشخصی ندارند یا به برنامه‌ریزی اعتقاد ندارند پس از برخی شکست‌ها مأیوس می‌شوند و به همین دلیل به دنبال کسب قدرت نخواهند بود.جریانی که مدعی نمایندگی طبقه متوسط و پایین جامعه است نمی‌تواند نسبت به قدرت بی‌تفاوت باشد و تنها به کارهای تئوریک و فلسفه‌بافی بپردازد.

اصلاح‌طلبـان تصمــیم گــرفته‌اند در انتخابات ریاست‌جمهوری آیــنــده با یک گزینه صددرصد اصلاح‌طلب در انتخابات حضور پیدا کنند. در شرایطی که به هر دلیلی این امکان بــرای اصــلاح‌طلبان فراهم نباشد جریان اصلاحات چه تصمیمی خواهد گرفت؟

جریان اصلاحات با یک گزینه صددرصد اصلاح‌طلب وارد انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد شد. در انتخابات گذشته ضرورت‌هایی ایجاب می‌کرد که اصلاح‌طلبان از کاندیدایی غیر‌اصلاح‌طلب نیز حمایت کنند. این در حالی است که در شرایط کنونی آن ضرورت‌ها فلسفه وجودی خود را از دست داده است. البته از قبل پیش‌بینی می‌شد که حمایت اصلاح‌طلبان از برخی اصولگرایان ضررهای خاص خود را نیز به همراه خواهد داشت. اصلاح‌طلبان تنها به دلیل اینکه تندروها در مجلس و دولت حضور نداشته باشند تصمیم گرفته‌اند از برخی اصولگرایان حمایت کنند. این تصمیم در آن مقطع زمانی تصمیم صحیحی بود. این در حالی است که شرایط امروز تغییر کرده‌ و دیگر نیاز نیست اصلاح‌طلبان از فردی غیر از گفتمان خود حمایت کنند. البته شرایط به شکلی نبوده که اصلاح‌طلبان از حمایت از اصولگرایان معتدل به صورت مطلق ضرر کرده باشند؛ بلکه سود اندکی نصیب آنها شده است. نکته اینجاست که این مسأله برای جامعه قابل هضم نیست. به همین دلیل نیز باید تحلیل‌های لازم در این زمینه به افکار عمومی ارائه شود. در انتخابات آینده اصلاح‌طلبان با گزینه اصلاح‌طلب حضور پیدا خواهند کرد. اگر موفقیت حاصل شد که بحثی وجود ندارد. با این وجود اگر این اتفاق به هر دلیلی رخ نداد عذر اصلاح‌طلبان در مقابل مردم موجه خواهد بود.

اخبار مرتبط محمد سلامتی: اصلاح طلبان باید راهبردی برای انتخابات آینده مشخص کنند محمد سلامتی در گفت و گو با جماران: مدیران قدرتمند هیچ باکی از انتقاد ندارند محمد سلامتی: روحانی باید موارد رفراندوم را صریح بیان کند/ هیچکدام از دولت‌ها تاکنون نگفته‌اند چه بن بست‌هایی نیاز به مراجعه مستقیم به آراء عمومی دارد/ اختیارات دولت و ارکان مختلف کشور به اندازه ای هست که بدون برگزاری رفراندوم کارها را انجام دهند محمد سلامتی مطرح کرد: روحانی باید تیم اقتصادی را کاملا عوض کند/ ضعف مدیریتی دولت دامن اصلاح طلبان را هم خواهد گرفت/ ناامیدی از اصلاح طلبان و اصولگرایان ممکن است به معنی ناکارآمدی نظام تلقی شود محمد سلامتی: رییس جمهور تلاش کند افراطیون دولت را به مسیر انحرافی نکشانند محمد سلامتی: دست دلال ها از موضوع روابط ایران و آمریکا قطع شود محمد سلامتی :شعار امام (ره) حمایت از محرومان و مستضعفان بود محمد سلامتی:وحدت حول محور اندیشه های امام یک ضرورت است محمد سلامتی :رعایت حقوق مردم محور اصلی پیام هشت ماده ای امام است محمد سلامتی: تضاد در داخل، بالندگی نظام را کاهش می دهد

منبع: جماران

کلیدواژه: سهام عدالت نقل و انتقالات لیگ برتر ویروس کرونا اصلاح طلبان حسن روحانی محمد سلامتی برجام انتخابات 1400 تحریم ها سهام عدالت نقل و انتقالات لیگ برتر ویروس کرونا امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی جریان اصلاحات جریان اصلاحات اصلاح طلبان دولت آقای روحانی همین دلیل نیز مشکلات اقتصادی اصلاح طلبان اصلاح طلبان اصلاح طلبان چنین شرایطی شرایط کنونی جبهه هماهنگی ریاست جمهوری محمد سلامتی وجود داشته دیدگاه ها اصلاح طلب کسب قدرت خواهد شد چه میزان یک جریان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جماران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۷۷۰۱۶۸ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت استعفا کرد/انتقادات تند از نمکی

استقرار بمب‌افکن‌های بی ۵۲ در خاورمیانه| اردک لنگ، قبل از ترک کاخ سفید چه برنامه‌ای دارد؟

افشاگری وزارت اطلاعات ایران علیه عربستان

وضعیت مترو تهران در اولین روز محدودیت های شدید کرونایی!

بایدن آنتونی بلینکن را نامزد تصدی وزارت‌خارجه کرد

خبر بعدی:

رقابت در زمین بازنده‌ها

وطن امروز: اعلام اسامی ۱۹ کاندیدای بالقوه اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ با واکنش منفی جامعه و بالا گرفتن جدل‌ها در اردوگاه اصلاحات همراه شد.


به گزارش «وطن امروز»، اواسط مهرماه سال جاری بود که محسن هاشمی در واکنش به سوال خبرنگارانی که از او پیرامون احتمال حضور در میدان رقابتی سال ۱۴۰۰ سوال می‌کردند پاسخ عجیبی داد و گفت: «علاقه‌ای به این کار ندارم. با وضعیتی که الان هست فکر نمی‌کنم هیچ عاقلی کاندیدا شود. شرایط کشور بسیار سخت است و کسی که خود را کاندیدا می‌کند به قول غربی‌ها باید سوپرمن باشد»، اما گویا ۴۵ روز زمان کافی بود تا رئیس شورای شهر تهران ۱۹ سوپرمن را برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ پیدا کند. رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی روز شنبه در گفت‌وگویی انتخاباتی با خبرگزاری ایسنا، ضمن اشاره به عزم این حزب برای مشارکت فعال با نیت به دست آوردن صندلی ریاست دولت سیزدهم و با اشاره به اسامی کاندیدا‌های مدنظر حزب کارگزاران، اظهار کرد: در حال حاضر نام حدود ۲۰ کاندیدا در این فهرست حضور دارد که عبارتند از آیت‌الله سیدحسن خمینی، اسحاق جهانگیری، محمدرضا خاتمی، محمدرضا عارف، محمدجواد ظریف، علی مطهری، رضا اردکانیان، علی لاریجانی، مسعود پزشکیان، محمدجواد آذری‌جهرمی، محمدباقر نوبخت، سورنا ستاری، عبدالناصر همتی، علی‌اکبر صالحی، محمد صدر، مجید انصاری و عبدالواحد موسوی‌لاری؛ همچنین معصومه ابتکار و شهیندخت مولاوردی نیز در این فهرست قرار دارند.
لیست نامتناهی محسن هاشمی برای میدان رقابت‌های انتخاباتی از نخستین ساعات انتشار خبر، با واکنش‌های متعددی در فضای مجازی روبه‌رو شد. کارگزارانی‌ها که در ۲ سال گذشته تلاش زیادی کرده بودند تا با فاصله‌گیری از دیگر طیف‌های اصلاح‌طلب (بویژه حزب اتحاد ملت) برای خود جایگاهی مستقل تعریف کنند و در جریان انتخابات مجلس در اسفندماه سال گذشته نیز اختلاف تاکتیکی خود با دیگر همقطاران‌شان را با انتشار لیست انتخاباتی نشان داده بودند، باز هم در مرکز سیبل دعوا‌ها قرار گرفتند. عمده روزنامه‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب شماره روز گذشته خود را به شکلی به مقابله با موضع هاشمی اختصاص دادند. روزنامه «شرق» سراغ محسن هاشمی رفت و وی مدعی کژتابی در تفسیر سخنانش شد. اما روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «شوخی با طعم کارگزارانی» از رضا ملک‌زاده، معاون مستعفی وزیر بهداشت به عنوان بیستمین چهره مدنظر کارگزاران یاد کرد که به دلیل حوادث روز‌های اخیر اشاره‌ای به نام او نشده است.
با تمام این اوصاف و فارغ از کم و کیف کاندیدا‌هایی که اصلاح‌طلبان روانه کارزار انتخاباتی ۱۴۰۰ می‌کنند، چند ابهام بی‌پاسخ پیرامون تصمیم اصلاح‌طلبان وجود دارد.
۱- شکست آشکار دولت روحانی و تجربه بدترین روز‌های اقتصادی پس از پیروزی انقلاب در دوران دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان، آنان را اکنون بیش از هر زمان دیگری در جایگاه پاسخگویی قرار خواهد داد. اگر آن‌ها پیش از این با در دست داشتن شعار‌هایی حول محور سیاست خارجی و رابطه با آمریکا موفق به کسب آرای مردم برای حضور در پاستور شدند حالا، اما باید در جایگاه پاسخگویی نسبت به نتیجه این شعار‌ها قرار بگیرند. هر چند اصلاح‌طلبان در ماه‌های گذشته تلاش زیادی کردند تا با فاصله‌گذاری میان خود و روحانی از ضرب این هم‌مسیری بکاهند، اما یکی از ۱۹ چهره اعلامی محسن هاشمی یعنی محمدرضا خاتمی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ اصلاح‌طلبان را تضمین روحانی خوانده بود. دیگر چهره‌های این فهرست همانند جهانگیری، ظریف، همتی، ستاری، صالحی، ابتکار و مولاوردی نیز مشارکت مستقیمی در دولت روحانی داشتند.
۲- تلاش این روز‌های اصلاح‌طلبان برای تغییر وجهه و اعتبار اجتماعی خود با نیت خیز برداشتن برای انتخابات ۱۴۰۰ در حالی است که چهره‌ها و جریانات رسانه‌ای شناخته‌شده آنها، پس از ناکامی روحانی و شکست آشکار سیاست‌هایش، بار‌ها تلاش کردند تا با تکرار گزاره «تشریفاتی بودن دولت» (که در سال‌های پایانی دولت محمد خاتمی نیز مطرح شده بود) از خود مسؤولیت زدایی کنند و وضعیت موجود را به نهاد‌های موهومی همانند دولت پنهان و... نسبت دهند. در چنین وضعیتی آن‌ها پیش از رجوع به لیست بلندبالای خود و طرح وعده‌های جدید انتخاباتی، باید پاسخگوی این استاندارد دوگانه باشند. تلاش برای «در قدرت» بودن و متقابلا تقلا برای «بر قدرت» نشان دادن خود، استراتژی آشنای اصلاح‌طلبان برای فرار از پاسخگویی است که عزم آن‌ها برای حضور در میدان انتخاباتی ۱۴۰۰، خلافش را نشان می‌دهد.
۳- نزاع ظاهری اصلاح‌طلبان بر سر جایگاه خود در میدان انتخابات و تقلا برای ضریب‌بخشی به این حضور با مانوری که این روز‌ها روی تغییرات کاخ سفید می‌دهند، در شرایطی است که آن‌ها در حمایت از دولت مستقر هیچ‌گونه اختلاف نظری نداشته‌اند. آن‌ها قبل از هر گونه ادعایی برای دولت آینده باید نقطه تمایز خود با وضعیت مدیریتی موجود را تبیین کنند. نتیجه آشکار سیاست خارجی، الگوی مدیریتی و اقتصادی دولت تبدیل به تندیس کاملی از ناکارآمدی و شکست شده است؛ تندیسی که نمی‌توان میان آن و نقشه راه اصلاح‌طلبان هیچ تمایز آشکاری یافت!

دیگر خبرها

 • انتقاد سلیمی نمین از مقایسه ترامپ و میرحسین موسوی/ اصلاح‌طلبان از ائتلاف ظریف و لاریجانی حمایت می‌کنند؟/ نظر علی مطهری درباره رئیس‌جمهور نظامی
 • اصلاح طلبان و اصولگرایان هنوز کاندیدایی برای انتخابات 1400 انتخاب نکردند
 • اصلاح طلبان دیگر نمی‌خواهند خودشان را خرج روش‌های اصولگرایی کنند/ دوقطبی لاریجانی-ظریف در اصلاحات وجود خارجی ندارد
 • نامزد‌های احتمالی اصلاحات برای انتخابات ۱۴۰۰ از زبان کنعانی مقدم
 • ظریفیان: دور از ذهن است که اصلاح‌طلبان به سمت لاریجانی بروند
 • شورای هماهنگی اصلاحات به مرحله طرح اسم کاندیدا نرسیده است/ تا زمانی که راهبردها مشخص نشود اصلاح طلبان هیچ گاه به اسامی‌ نمی‌رسند/ کارگزاران ترجیح داده بحث‌های داخلی‌اش را رسانه‌ای کند
 • آقای مشاور! مگر الان اصلاح طلبان نیستند؟!/ این دولت آش و کشک خاله ست!
 • کوشکی: اصلاح طلبان به دنبال تاکتیک رحم اجاره‌ای هستند
 • علیپور: به عقب برگردم، مدیرعامل تراکتور نمی شوم/ جذب عباس‌زاده صددرصد درخواست منصوریان بود
 • سید حسن خمینی، ظریف و سورنا ستاری نامزدهای احتمالی اصلاحات برای انتخابات ریاست‌جمهوری هستند
 • سرنوشت شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به کجا رسید؟
 • اولویت جریان اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ از زبان شریف
 • سودای کارگزاران برای مدیریت اصلاحات/ راهبرد انتخابات 1400 را چه کسی مشخص می‌کند؟
 • اصلاح‌طلبان در دوراهی ظریف – لاریجانی
 • نامزد جریان اصلاحات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ قطعا یک اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود
 • تندروها احساس خطر می‌کنند/درخواست برخی استانداران از موسوی‌لاری برای نامزدی در انتخابات 1400 کذب محض است
 • اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟
 • یک کد دیگر مبنی بر ائتلاف کارگزاران و لاریجانی / سیدافضل موسوی: هماهنگی کاندیدا‌ها با رهبری از اوجب واجبات است
 • بلومبرگ: بایدن گزینه‌های خود برای وزارت خارجه و مشاور امنیت ملی را مشخص کرده است