رویداد۲۴ در میانه بحران کرونا بسیاری از شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ در کنار خساراتی که دیدند، تجربه‌های خوبی هم به دست آوردند؛ از جمله اینکه برای کاهش هزینه‌های جاری می‌توانند بسیاری از برنامه‌های خود را به صورت دورکاری پیش ببرند و بخشی از بودجه‌ای که از این طریق حفظ می‌کنند را صرف اولویت‌های دیگر کنند.

مثلا شرکت توییتر تصمیم گرفته برای کاهش هزینه‌هایش تا زمانی که بتواند فعالیت‌هایش را از راه دور انجام دهد. ایران اما کشور تصمیمات برعکس است؛ اینجا هزینه‌ها در دوران دورکاری چند برابر است؛ نمونه آن تصمیم جدید بیمه مرکزی است که شرکت‌های بیمه‌ای را مکلف کرده در نمایشگاه آنلاینی شرکت کنند که هزینه‌های آن چندین برابر یک نمایشگاه حضوری است.

اسنادی که اخیرا به دست رویداد۲۴ رسیده نشان می‌دهد بیمه مرکزی قرار است از ۱۳ آذر ۹۹ به مدت یک هفته نمایشگاه آنلاین صنعت بیمه را برگزار کند که هزینه‌های آن چند ده میلیارد تومان خواهد شد. تهیه بودجه برگزاری چنین نمایشگاهی نیز بر دوش شرکت‌های بیمه افتاده و به همین دلیل انتقادها نسبت به چنین تصمیمی از زمان ابلاغ آن آغاز شده است.

تصمیم بیمه مرکزی در حالی به شرکت‌های بیمه ارسال شده که چندی پیش غلامرضا سلیمانی امیری ماکو در نامه‌ای به تمام شرکت‌های زیرمجموعه هشدار داده که به علت وضعیت سخت مالی و بحران کرونا از صرف هزینه‌های اضافی خودداری کنند، با این حال خود او در تصمیمی که نقض غرض است، بار مالی سنگینی روی دوش شرکت‌های بیمه انداخته است؛ آنهم در حالی که اولا توجیه منطقی و دستاورد اجرایی این هزینه‌های نجومی مشخص نیست و دوما اینکه تمام شرکت‌های بیمه سهامدارانی دارند که باید به آنها پاسخگو باشند.

بیشتر بخوانید: وضعیت آشفته صنعت بیمه در سایه سوءمدیریت بیمه مرکزی/ وقتی همه خوابیم!

اگر کسی بگوید برای طرح نمایشگاه آنلاین صنعت بیمه حدود ۱۵ میلیارد تومان هزینه در نظر گرفته شده، احتمالا شاید فکر کنید سوژه طنز بوده یا خبری فیک است که در صفحات گمنام مجازی دست به دست می‌شود اما بگذارید جزییات نمایشگاه را بررسی کنیم تا بهتر مشخص شود ماجرا چیست.

مسئولان بیمه مرکزی در طرحی که احتمالا کمر صنعت بیمه را می‌شکند، از جیب شرکت‌های زیرمجموعه خاصه‌ خرجی‌هایی باورنکردنی انجام داده‌اند که باور نکردنی است؛ در این طرح چند قسمت دیده شده که سرفصل‌های آن عبارتست از ۱) راه‌اندازی سایت ۲) فراهم کردن زیر ساخت ۳) طراحی و اجرای استودیو ۴) هزینه ستاد برگزاری ۵) هزینه تولید ۶) هزینه تحریریه ۷) شو و کنسرت پاپ و استنداپ بیمه‌ای ۸) نمایشگاه مجازی و ۹) اجاره سوله.

هر سرفصل توضیحاتی دارد که از خود عنوان آن عجیب‌تر است؛ مثلا قرار است ۱ میلیارد تومان برای طراحی سایت آنلاین و مقدمات آن هزینه شود! فقط هزینه پشتیبانی سایت در ۵ روز رقمی معادل ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. احتمالا برگزار کنندگان دیده‌اند قرار نیست پولی از جیب بدهند و هر طور که خواسته‌اند هزینه‌ها را محاسبه کرده‌اند.

چند عنوان هزینه دیگر به این شرح است: پهنای باند و کابل کشی ۷۰۰ میلیون، بیش از ۲ میلیارد برای طراحی استودیو، بیش از ۱ میلیارد هزینه پذیرایی قرار است کنار گذاشته شود و حدود ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای کارگردانی تلویزیونی و کتاب نمایشگاه و نیروی انسانی صرف می‌شود.

اما عجایب این لیست نجومی تمامی ندارد؛ از جمله اینکه فقط ۴۴ سردبیر برای یک ماه قرار است با این پروژه همکاری کنند؛ یعنی به صورت میانگین هر روز یک و نیم سردبیر در کار حضور دارد.

به گزارش رویداد۲۴ رقم ۱ میلیارد ۸۰۰ میلیون تومان هم برای استودیو مجازی در نظر گرفته شده که قرار است بینندگان آنلاین برنامه را از طریق آن مشاهده کنند و متوجه شوند صنعت بیمه چقدر پیشرفت کرده است.

حالا اگر فکر کرده‌اید عجایب ماجرا همین است، عجله نکنید. بگذارید یک بخش دیگر را با هم مرور کنیم؛ شرکت‌های بیمه برای نشان دادن توان خود در هفته صنعت بیمه باید رقمی معادل ۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون برای برگزاری «کنسرت» و «شو» پرداخت کند. در این قسمت بودجه‌بندی این رقم، برای برگزاری استنداپ کمدی بیمه‌ای و برگزاری کنسرت پاپ توسط چند خواننده و حضور چند ورزشکار پرداخت می‌شود!

یعنی از آنجایی که مثلا فوتبالیست‌ها درآمد خوبی ندارند، بیمه مرکزی تصمیم گرفته از آنها دعوت کند تا مثلا هر نفر برای بیست دقیقه حضور ۱۰۰ میلیون تومان بگیرد و برود! بقیه پول هم نصیب خوانندگان پاپ و بازیگران استندآپ می‌رود. جزییات این بخش هم طنز جالبی دارد؛ مثلا تاکید شده ۲۰۰ میلیون تومان برای خوانندگان پاپ. به این ترتیب مشخص شده که بیمه مرکزی با موسقی سنتی هم میانه‌ای ندارد.

احتساب تمام این موارد با قیمت سوله به حدود ۱۵ میلیارد تومان رسیده است که ۲۸ شرکت بیمه کشور بخشی از آن را باید تقبل کنند. شکل پرداخت هزینه‌ها نیز به این صورت است که شرکت‌های مختلف از میان طرح‌های الماس و طلایی و نقره‌ای و برنزی یکی را انتخاب می‌کنند.

به گزارش رویداد۲۴ در نامه‌ای که مصطفی زندی مدیر روابط عمومی بیمه مرکزی به مدیران عامل شرکت‌های بیمه زده، مجموعه‌ای با نام شرکت سبز افرنگ فیلم معرفی شده و در آن تاکید کرده که به «دستور» ریاست کل (غلامرضا سلیمانی امیری) با این شرکت همکاری شود تا نمایشگاه آنلاین صنعت بیمه برگزار شود.

شرکت سبز افرنگ فیلم هم پس از این توصیه دستوری، به یکی یکی شرکت‌های بیمه نامه‌ای ارسال کرده و گفته برای برگزاری نمایشگاه «BIMEH LIVE ۲۰۲۰» از میان پکیج الماس ۲میلیارد تومانی یا طلایی ۱ میلیارد تومانی یا نقره‌ای ۶۰۰ میلیون تومانی یا پکیج برنزی ۲۰۰ میلیون تومانی یکی را انتخاب کنند و پول آن را پرداخت کنند. در این نامه اظهار امیدواری شده که شرکت سبز افرنگ فیلم فصلی نو رقم بزند و ضریب نفوذ بیمه را نیز افزایش بدهد.

الهام پیرهادی رییس هیات مدیره شرکت سبز افرنگ فیلم است اما ظاهرا همه کاره شرکت، فردی به نام مهدی محمدی است که تقریبا همه‌کاره آنجا و مدیرعامل مجموعه است. آنگونه که در اطلاعات شرکت آمده، چند نفر از اعضای خانواده محمدی نیز در مجموعه حضور دارند (مینا محمدی، مونا محمدی، مهدی محمدی) که فعالیتشان با شرکتی به نام پیام صبح نما همپوشانی دارد.

در رزومه آنها برگزاری تنها یکی دو کمپین تبلیغاتی در صنعت بیمه (بیمه ایران و بیمه پارسیان) دیده می‌شود اما تقریبا در تمام صنایع ایران از وزارت صنعت و سازمان برنامه و بودجه و سازمان خصوصی سازی و شهرداری تهران تا شرکت مخابرات و هلال احمر و بانک ملی و بانک صادرات و وزارت ارشاد و ... نفوذ و حضور داشته‌اند و تمام این مجموعه‌ها و ده‌ها مجموعه بزرگ دیگر مشتری آنها هستند. نکته اینجاست که عمر این شرکت به ده سال هم نمی‌رسد و در همین زمان اندک توانسته در تمام نهادهای کلان و پولساز ایران حضور پیدا کند.

شرکت سبز افرنگ فیلم در دوران کرونا فعلا مشتری بهتر از بیمه مرکزی پیدا نکرده است. غلامرضا سلیمانی نیز دستور موکد داده که حتما با این شرکت همکاری شود. دلیل چنین دستوری معلوم نیست و شاید نهادهای بالادست با بررسی بیشتر به دلایل مشخص‌تری برسند.

فارغ از اینکه این شرکت متعلق به کیست و با چه فرآیندی مجری چنین قرارداد عجیبی شده، ابتدا باید از وزارت اقتصاد به عنوان مجموعه‌ بالادست بیمه مرکزی و بعد از نهادهای نظارتی همچون مجلس و سازمان بازرسی کل کشور پرسید در میانه بحران مالی کشور و هزینه‌های سنگینی که روی دوش همه مانده، چنین خاصه‌خرجی‌هایی با چه مجوزی انجام می‌شود؟

برآورد هزینه برگزاری یک نمایشگاه کار چندان پیچیده‌ای نیست اما ساده‌ترین محاسبات هم می‌تواند نشان دهد اگر چنین نمایشگاهی به صورت حضوری و غیرآنلاین هم برگزار می‌شد، حتما خرج آن چند برابر کمتر از ارقام محاسباتی کنونی می‌شد. اگر مسیری طی می‌شد که مثلا کل بودجه برگزاری نمایشگاه یک‌دهم بودجه نمایشگاه واقعی بود، می‌بایست به بیمه مرکزی تبریک هم می‌گفتیم چراکه تلاش کرده بود در شرایط سخت مالی کشور، هزینه‌ها را کاهش دهد اما اکنون به جای تبریک، فقط باید درخواست کرد نهادهای نظارتی پیش از آنکه چنین اتفاقی رخ دهد، زودتر دست به کار شوند.

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

کلیدواژه: رویداد24 بیمه مرکزی تخلفات بیمه ای قیمت سکه میلیارد تومان شرکت های بیمه میلیون تومان بیمه مرکزی ۱ میلیارد هزینه ها بیمه ای شرکت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۷۷۰۱۷۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت استعفا کرد/انتقادات تند از نمکی

استقرار بمب‌افکن‌های بی ۵۲ در خاورمیانه| اردک لنگ، قبل از ترک کاخ سفید چه برنامه‌ای دارد؟

افشاگری وزارت اطلاعات ایران علیه عربستان

وضعیت مترو تهران در اولین روز محدودیت های شدید کرونایی!

بایدن آنتونی بلینکن را نامزد تصدی وزارت‌خارجه کرد

خبر بعدی:

پشت‌پرده سفر مخفیانه نتانیاهو به عربستان و دیدار با بن‌سلمان

احمد زیدآبادی در کانال تلگرام خود نوشت: سفر محرمانۀ بنیامین نتانیاهو و رئیس موساد به عربستان و مذاکرۀ آن‌ها با ولیعهد سعودی و مایک پمپئو، به معنای آن است که آنچه دولت ترامپ می‌خواست در دور دوم ریاست جمهوری خود به انجام برساند، اینک پس از ناکامی در انتخابات می‌خواهد در دو ماه باقیمانده از دور نخست ریاست جمهوریش جامۀ عمل بپوشاند!

این دیدار سه جانبه، بدون تردید گامی بزرگ در جهت عادی‌سازی روابط کشور‌های عربی با اسرائیل است و معادلۀ بغرنج خاورمیانه را به کلی تغییر خواهد داد. آنچه سبب این ماجرای غیرمترقبه شده است، به نظرم نفع استراتژیک مشترکی است که سعودی‌ها و دولت راستگرای اسرائیل آن را در سایۀ حمایت دولت ترامپ دنبال می‌کنند. آن نفع مشترک، اما به طور دقیق چیست؟

همۀ داستان متأسفانه به ایران بر می‌گردد! از نگاه سعودی‌ها و نتانیاهو گویا جمهوری اسلامی ایران خطر مشترکی است که هر نوع همکاری را برای مقابله با آن توجیه می‌کند و این همکاری هم باید پیش از عزیمت ترامپ از کاخ سفید صورت رسمی به خود گیرد.

نوع مقابله با ایران در این فرصت اندک، اما محل تأمل است. آیا دو طرف و یا به عبارتی سه طرف، قصد دارند صحنۀ خاورمیانه را به گونه‌ای آرایش دهند که دولت جو بایدن پس از استقرار در کاخ سفید با عمل انجام شده روبرو شود و چاره‌ای جز ادامۀ سیاست دولت ترامپ را در همۀ ابعاد آن نداشته باشد؟ و یا اینکه خواب‌های دیگری هم دیده‌اند؟

عربستان بنا به اظهارات رسمی مقام‌های آن، قراری به برقراری رابطه و تماس مستقیم با اسرائیل در آینده‌ای نزدیک نداشت و هرگونه عادی‌سازی رابطه را به چشم‌انداز شکل‌گیری کشور فلسطینی در مرز‌های قبل از جنگ ژوئن ۱۹۶۷ مشروط می‌کرد. حال چه شده است که آن‌ها با این عجله میزبان نتانیاهو رئیس موساد در کشورشان شده‌اند؟

شاید پمپئو آن‌ها را متقاعد کرده است که دولت بایدن ممکن است از تعهدات خود در برابر نیاز‌های امنیتی عربستان بکاهد و تنها راه تضمین تداوم تعهدات آمریکا، پیوند خوردن سعودی‌ها با اسرائیل است چرا که در آن صورت، لابی‌های قدرتمند یهودی در آمریکا اجازۀ کاهش تعهدات امنیتی دولت بایدن در برابر عربستان را به آن نخواهند داد.

پمپئو قاعدتاً موضوع ایران را هم پیش کشیده و احتمالاً تأکید کرده است که اگر سعودی‌ها می‌خواهند بر سیاست دولت بایدن در برابر جمهوری اسلامی تأثیر جدی بگذارند، مسیرش از طریق تماس مستقیم با نتانیاهو و تشکیل جبهه‌ای مشترک با اسرائیل عبور می‌کند! از نگاه پمپئو، دولت بایدن یارای مقاومت در برابر موضع مشترک اسرائیل و کشور‌های حاشیۀ جنوبی خلیج فارس نسبت به ایران را ندارد و در صورت ورود به مذاکره با ایران، مجبور است شرایط این کشور‌ها را در نتیجۀ مذاکرات لحاظ کند!

تا اینجا تازه جنبۀ خوشبینانۀ ماجراست! جنبۀ بدبینانۀ آن نوعی هماهنگی برای تغییر توازن قوا در خاورمیانه از طریق ضربۀ نظامی تعیین‌کننده‌ای به گروه‌های متحد ایران در خاورمیانه و با احتمالی کمتر به خودِ ایران است به طوری که جمهوری اسلامی مجبور شود در همین مدت دو ماهه به پای میز مذاکره رود تا بدین ترتیب، حرف ترامپ مبنی بر کشاندن ایران به مصالحه زمین نماند!

در حال حاضر، گمان من بر این است که همان جنبۀ اصطلاحاً خوشبینانه بر جنبۀ بدبینانۀ حادثه غلبه دارد، اما از چهره‌هایی که در عربستان گردهم آمده اند، برای رسیدن به اهدافشان هر کاری برمی‌آید ولو با عقل سلیم سازگار نیاید!

دیگر خبرها

 • پشت پرده شایعه حمله آمریکا به ایران/ شایعاتی که ترامپ را برای ۲۰۲۴ آماده می‌کند
 • اعداد و ارقام مرکز آمار درباره نرخ اشتغال و بیکاری با واقعیت‌های جامعه تطابق ندارد
 • افشای دست‌های پشت پرده فوتبال در برنامه علی ضیا
 • افشای دست‌های پشت پرده فوتبال؛ امشب در تلویزیون
 • پشت پرده واردات انسولین به کشور
 • نقش دست‌های پشت پرده در انتخاب بازیکن توسط اسکوچیچ + فیلم
 • افشای پشت پرده فوتبال در برنامه تلویزیونی!
 • عطای لیگ را به لقای مافیا و دستهای پشت پرده می‌بخشیم!
 • عطای لیگ را به لقای مافیای برد و باخت و دستهای پشت پرده می‌بخشیم!
 • پشت پرده خواستگاری نادرشاه از ملکه روسیه
 • افشای دست‌های پشت پرده فوتبال در برنامه جنجالی علی ضیا
 • جزئیات سفر محرمانه نتانیاهو به عربستان/ پشت پرده خبر دیدار بن سلمان و نتانیاهو
 • افشای دست‌های پشت پرده فوتبال در «فرمول یک»/ موسیقی خیابانی داریم
 • پشت پرده اعتراض عالیشاه به گل محمدی / 60 ثانیه با روزنامه ها (دوشنبه 3 آذر 99)
 • تمدید مهلت پذیرش اسناد سرپایی مراکز غیردولتی و دانشگاهی
 • پشت پرده افزایش پروازی قیمت مرغ/ نهاده‌هایی که با ارز می‌آید و به درز می‌رود
 • 12 هزار هکتار کشت پاییزه گندم در سیستان وبلوچستان
 • کشت پاییزه گندم در سیستان وبلوچستان به حدود ١٢ هزار هکتار رسید
 • پشت پرده نیمکت نشینی فوق ستاره پرسپولیس/ پرسپولیس شانس اول قهرمانی لیگ بیستم خواهد بود