به گزارش جماران؛ روزنامه شرق در شماره امروز خود نوشت: از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور حدود 9 ماه گذشته و مسئولان به شکل‌های مختلف مردم را به تبعیت از پروتکل‌های بهداشتی مانند دورکاری، زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی دعوت می‌کنند.

شواهد این‌گونه نشان داده که همین مسئولان از بین این موارد به «فاصله‌گذاری» بیشتر علاقه دارند و کرونا بهانه‌ای شده تا کمتر همدیگر را ببینند.

برای نمونه می‌توان به حضور‌نداشتن رئیس‌جمهور در مجلس و حضورنیافتن رئیس مجلس در جلسه شورای انقلاب فرهنگی اشاره کرد.

شرکت‌نکردن رؤسای سه قوه در برخی مراسم‌ها و نشست‌ها سابقه‌دار است؛ اما روال ثابت درباره برخی از برنامه‌ها این بوده که حتما رئیس‌جمهور یا رئیس مجلس باید در آن مراسم حضور داشته باشند؛ مثل تقدیم لایحه بودجه به مجلس. حال این سؤال مطرح است که با توجه به اختلافی که بین حسن روحانی و محمدباقر قالیباف بعد از حضور رئیس مجلس در بیمارستانی در تهران به وجود آمد، آیا رئیس‌جمهور به مجلس خواهد رفت؟ جواب رئیس دفتر حسن روحانی به این سؤال این است: «ما برای برگزاری جلسه رئیس‌جمهور با نمایندگان مجلس به صورت ویدئو‌کنفرانس هیچ مشکلی نداریم».

هر  جور   راحتید

خبرگزاری مهر به نقل از محمود واعظی نوشته که حضور رئیس‌جمهور برای تعمیق روابط دو قوه و همچنین نزدیک‌شدن به زمان تقدیم لایحه بودجه سال 1400 به مجلس به تشخیص ستاد ملی کرونا منوط می‌شود و پروتکل‌هایی که این ستاد برای آقای روحانی تعریف می‌کند. او گفته اگر نظر ستاد ملی کرونا مثبت باشد، رئیس‌جمهور به مجلس می‌رود و اگر مثبت نباشد، نمی‌رود. 

واعظی گفته: «درباره جلسه به صورت ویدئو‌کنفرانس اصلا حرفی نداریم و هر زمان لازم باشد و مجلس هم بخواهد، مشکلی برای برگزاری چنین جلسه‌ای نخواهیم داشت. ما در جریان معرفی وزیر پیشنهادی صمت گفتیم یا آقای جهانگیری در صحن مجلس حضور پیدا می‌کند یا به تشخیص خود مجلس اگر علاقه داشتند، می‌توانند جلسه رأی اعتماد را به صورت ویدئو‌کنفرانس با رئیس‌جمهور برگزار کنند. ما برای برگزاری جلسات به صورت ویدئو‌کنفرانس هیچ مشکلی نداریم». رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره اینکه دولت درخواستی برای تشکیل جلسه به صورت ویدئو‌کنفرانس به مجلس ارائه داده است؟ عنوان کرده: «اصلا کار به آنجا نرسیده است. به مجلس اعلام کردیم هر طور خودتان راحت هستید». این جمله واعظی نشان می‌دهد که او توپ را به زمین پارلمان انداخته تا در صورت عملی‌نشدن امکان این جلسات، کسی دولت را مقصر نداند.

فاصله  اجتماعی  رؤسای  دولت  و  مجلس

ماجرای آغاز فاصله اجتماعی بین رؤسای دولت و مجلس از آنجا آغاز شد که قرار بود در 15 مهر، جلسه سران سه قوه به میزبانی رئیس مجلس برگزار شود؛ اما یک روز قبل از آن قالیباف به صورت سرزده‌ از بخش‌های مختلف مجتمع بیمارستان امام خمینی (ره) بازدید کرد و به بخش آی‌سی‎یو کرونایی این بیمارستان رفت و با بیماران هم‌کلام شد. گفته شد که رئیس پارلمان این بازدید را برای آن انجام داده که با اطلاعات کافی در جلسه سران قوا شرکت کند؛ اما همان شب رئیس‌جمهور این جلسه را مخالف با پروتکل‌های بهداشتی تشخیص داد و آن را لغو کرد.

چند روز بعد، حسن روحانی در یکی از سخنرانی‌های خود، به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و به صورت تلویحی و با کنایه به ماجرای لغو آن جلسه پرداخت. رئیس‌جمهور ابتدا بر اینکه این مصوبات را همه مردم و مسئولان بدون استثنا باید رعایت کنند، تأکید کرد و گفت: «هیچ استثنائی نداریم. تأکید رهبر معظم انقلاب و قانون کشور است. وظیفه قانونی، ملی و شرعی است و هیچ‌کس نمی‌تواند از این پروتکل تخلف کند». 

او پای عقل را میان کشید و گفت: «اگر به پروتکل بهداشتی اهمیت ندهیم و آن را زیر پا بگذاریم، شرایط سخت‌گیرانه‌تر می‌شود. خداوند به ما عقل داده و با عقل موظف به حفظ جان خود و دیگران هستیم. قانون و شرع و حتی شرایط بهداشت جهانی هم به ما همین را می‌گوید». رئیس‌جمهور ادامه داد: «امروز هر‌جا که رشد فرهنگی و اجتماعی وجود داشته باشد، بر کرونا پیروز می‌شویم و هر‌جا خدای ناکرده رشد فرهنگی و اجتماعی پایین بیاید و به قانون و مقررات و دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا توجه نشود، پیروز نمی‌شویم».

روحانی گفت که حتی در اجرای مصوبات این ستاد به خود نیز سخت می‌گیرد: «در همه مواردی که خودم شک کردم با ستاد ملی مقابله کرونا مشورت کردم که مثلا این جلسه را بگذارم یا نگذارم، به این سمینار بروم یا نروم و به همه توصیه‌های آنها عمل کردم؛ زیرا وظیفه دینی و شرعی ما است و همه باید عمل کنیم. درست مانند این است که فردی وسط یک مسیل بایستد، صدای سیل را می‌شنود و نترسد و بایستد تا آب او را ببرد. زلزله می‌آید و نمی‌ترسد و زیر سقف می‌ایستد و آوار روی سر او خراب می‌شود. ما باید به عقل خود و دستورات شرع و پروتکل‌های بهداشتی عمل کنیم».

عقل  معاد  و  عقل  معاش

در 16 مهر، رئیس مجلس نیز در جلسه بررسی مسائل نظام سلامت کشور، در‌صدد برآمد که در قبال این سخنان از خود دفاع کند. قالیباف نیز صحبت از سیل کرد و گفت: «وقتی سیل کرونا آمد، کادر درمانی در مقابل سیل با عقل معاد ایستادند و در بیمارستان امام پرستارانی بودند که از معیشت خود چیزی نمی‌گفتند؛ ولی نگران تجهیزات درمانی بودند. این همان روحیه دفاع مقدس است».

به گزارش خانه ملت، او ادامه داد: «در مبارزه با کرونا پرستاران و پزشکان با عقل معاد کار کردند، نه با عقل معاش. آن چیزی که ما را از جنگ اقتصادی و کرونا بیرون می‌برد، وحدت و صمیمیت و پرهیز از اختلاف است. نباید موضوعاتی جز آنچه را مشکل مردم است، به میان آوریم». رئیس مجلس به ماجرای بازدید آن روز خود اشاره کرده و در دفاع از حضورش در بیمارستان گفته بود: «بازدید ما از بیمارستان امام، حداقل کاری بود که می‌توانستیم انجام دهیم. ما در نظارت میدانی، همه پروتکل‌ها را رعایت کردیم. فرمانده ستاد کرونا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و رئیس بیمارستان حاضر بودند و بر رعایت پروتکل‌ها نظارت کردند».

او در ادامه گفت که کرونا باید اولویت اصلی دولت و مجلس و قوه قضائیه باشد و به دنبال حال‌گیری و مچ‌گیری نیستیم.

با‌این‌حال شرکت‌نکردن قالیباف در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که سه‌شنبه هفته گذشته به ریاست حسن روحانی برگزار شد، نشان می‌دهد مسئولان همچنان فاصله‌گذاری اجتماعی را به نحو شایسته‌ای رعایت می‌کنند.

 

سخنان مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب شد پرچم سفید قالیباف

بعد از سخنان اخیر رهبری در محکومیت حمله به رئیس‌جمهوری، قالیباف هم سکوتش را شکست. پیش‌تر یکی از سؤال‌ها این بود که چرا رئیس مجلس هیچ واکنشی در برابر سخنان سایر نمایندگان که به روحانی هتاکی می‌کردند، نداشت.

روز گذشته کرباسچی در روزنامه ایران نوشته بود: «وقتی در مجلس شورای اسلامی رئیس‌جمهور کشور از ناحیه نماینده‌ای «لعنت» می‌شود، نمی‌شود انتظار داشت که مدیریت مجلس حداقل عکس‌العملی از خود نشان دهد و چهره رضایت تلویحی از مجلس به بیرون منتقل نشود؟‌».

شاید قالیباف نوشته کرباسچی را صبح قبل از زدن زنگ شروع مجلس خوانده بود! به نظر می‌رسد با فصل‌الخطاب تلقی‌شدن سخنان رهبری، تنش میان مجلس و دولت حداقل در ظاهر فروکش کند و دیگر شاهد بگو‌مگوهای تند و حملات تیز زبانی از سوی اصولگرایان پارلمان‌‌نشین به سمت روحانی و دولتش نباشیم. بعد از سخنان اخیر رهبری، ذوالنوری، نماینده مجلس که اخیرا شدیدترین حملات را به روحانی داشت و حتی بحث اعدام او را هم پیش کشیده بود، در توییتی البته بدون عذرخواهی نوشت «تبعیت از فرامین الهی رهبر عزیز و ولی امرم را از اوجب واجبات می‌دانم».

واکنش دیگر اصولگرایان هم تقریبا همین بوده است.

محمد‌باقر قالیباف در ابتدای جلسه علنی روز گذشته گفت: همان‌طور‌که مقام معظم رهبری فرمودند، ان‌شاءالله همه با تأسی از پیامبر‌‌(ص) ضمن انجام وظیفه خود نسبت به مردم جوانب اخلاق را در عبارات و انتقادات رعایت کنیم و کاستی‌ها و ناکارآمدی‌ها را برای حل مشکلات مردم به سمت تلاش بی‌وقفه و عمل به قانون هدایت کنیم. اطمینان دارم همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این پس حرف‌هایی را که مردم به آنها می‌زنند و گلایه‌های مردم از مسئولان اجرائی را در سینه خود محفوظ می‌دارند و آن را به تلاش برای به حرکت در‌آوردن چرخ‌های اقدام در همه بخش‌های اجرائی کشور با اولویت مسائل اقتصادی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی و نظارتی مجلس شورای اسلامی تبدیل می‌کنند و دولت را از طریق نقد صریح و دلسوزانه، نظارت و کنترل بر بودجه و اجرای قوانینی که معطل مانده است یا خلاف قانون عمل می‌شود، به مجلس و مردم پاسخ‌گو می‌کنند.

اخبار مرتبط حضور قالیباف در ICU بیمارستان امام خمینی تهران دلیل لغو نشست سران قوا به میزبانی روحانی مشخص شد/ انتقاد دولت از قالیباف به خاطر رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی انتقاد آشنا از قالیباف و زالی به دلیل ماجرای بازدید از بیمارستان بیماران کرونایی واکنش قالیباف به حواشی لغو جلسه سران قوا و انتقادات از حضورش در بیمارستان انتقاد قالیباف از آمار فوتی های از کرونا انتقاد شدید واعظی از قالیباف با اشاره به کرونایی شدن ترامپ! دفاع حسین شریعتمداری از قالیباف در برابر انتقادات روحانی پس از لغو جلسه سران قوا آیا قالیباف کرونا گرفته است؟ + عکس اتفاقی که باعث حمایت گسترده اصولگرایان از قالیباف شد

منبع: جماران

کلیدواژه: سهام عدالت نقل و انتقالات لیگ برتر ویروس کرونا حسن روحانی غلامحسین کرباسچی مجلس شورای اسلامی مقام معظم رهبری محمدباقر قالیباف محمود واعظی سران قوا جلسه سران قوا ستاد مقابله با کرونا روحانی و قالیباف لایحه بودجه 1400 سهام عدالت نقل و انتقالات لیگ برتر ویروس کرونا امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی صورت ویدئو کنفرانس پروتکل های بهداشتی بیمارستان امام رئیس جمهور حسن روحانی رئیس مجلس جلسه سران پروتکل ها ستاد ملی سران قوا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جماران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۷۷۰۱۸۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

جو بایدن به دنبال بازگشت به برجام پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران؛ چه کسانی ترسیده‌اند؟

فیلم| صف‌های طولانی مردم برای مرغ/ وزیر صنعت: ما مسئول گوشت و مرغ نیستیم

احمد رهدار: ائمه میلیاردر بودند پس روحانیون هم باید میلیاردر باشند!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت استعفا کرد/انتقادات تند از نمکی

جلسه شورای نگهبان برای بررسی آخرین مصوبات ارسالی برگزار شد

خبر بعدی:

جنیدی درباره شکایت روحانی از نماینده مجلس: رئیس جمهور مانند هر شهروندی حق دادخواهی دارد

معاون حقوقی رئیس جمهور درباره شکایت روحانی از یک نماینده مجلس گفت: رئیس‌جمهور مانند هر شهروند عادی حق دادخواهی دارد. - اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره شکایت روحانی از یکی از نمایندگان مجلس که روز گذشته اعلام شد، گفت: فکر عمومی دولت مسئله شکایت نبود؛ ما معتقد هستیم جرایم ارتکابی بُعد عمومی دارد و بسیاری از توهین‌ها از طریق فضای مجازی است‌ و جنبه عمومی دارد و پیگیری آن بر عهده دادستان است‌‌.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور مانند هر شهروند عادی حق دادخواهی دارد، افزود: کسی که دادخواهی می‌کند خودش قضاوت نمی‌کند و تعجب من این است که چرا آن‌قدر مطرح می‌شود که فلانی شکایت کرد. شکایت کند، حق دارد و حق دادخواهی عین قانون اساسی است زیرا شخص ثالث قانونی مسئله را بررسی می‌کند.

تکمیل می‌شود...

"روحانی" از نماینده تهران در مجلس شکایت کرد

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • حماس: وجود برخی اختلافات با فتح به معنای شکست آشتی ملی نیست
 • خانه نشینی فرصتی در جهت آشتی با کتاب و افزایش مطالعه است
 • کنایه های رئیس مجلس به رئیس جمهور/ قالیباف از دولت چه می خواهد؟
 • روحانی باید عذرخواهی کند نه اینکه بگوید «شما مدیریت بلدید؟!»
 • همه تعیین‌تکلیف‌های قالیباف برای روحانی
 • همه «باید» های قالیباف برای روحانی!
 • همه تعیین‌تکلیف‌های قالیباف برای روحانی!
 • حماس پیشنهاد آمریکایی‌ها برای دیدار مقامات این جنبش با کوشنر را رد کرد
 • تازه ترین دستورات رئیس جمهور به وزیران
 • حماس درخواست آمریکا برای دیدار داماد ترامپ را نپذیرفت
 • دست رد حماس به درخواست آمریکا برای دیدار داماد ترامپ
 • با توافق روحانی و قالیباف، قاضی زاده هاشمی عضو ستاد مبارزه با کرونا شد
 • امیدوارم مخاطبان دوباره با سینما آشتی کنند
 • روحانی و قالیباف بالاخره توافق کردند
 • توافق روحانی و قالیباف ؛ یک نماینده مجلس عضو ستاد ملی مقابله با کرونا شد
 • روحانی از کدام یک از نمایندگان شکایت کرده است؟
 • جزئیات یک توافق بین حسن روحانی و قالیباف
 • حسن روحانی از نمایندگان مجلس شکایتی نکرده است
 • ابومرزوق از رهبران حماس: بازگشت به همکاری امنیتی با اشغالگران، آشتی را به شکست کشاند