Web Analytics Made Easy - Statcounter

مجتبی کیانی، مدیر بازاریابی کارگزاری فارابی در گفت‌وگو با راه‌پرداخت:‌ «وب‌سایت آموزین تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار بورس‌آموز داشته که از این تعداد بخشی مشتریان فارابی و بقیه علاقه‌مندان فعال در بورس هستند.»

همین سه سال پیش بود که بورس با چند صد هزار کد معاملاتی، صرفا برای یک گروه خاص شناخته‌ شده بود. سال ۱۳۹۶ اغلب مردم با مفاهیم سهام و بورس ناآشنا بودند یا حداقل نمی‌دانستند، چطور می‌توانند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

اما تحول در متغیرهای اقتصادی کشورمان باعث شد اکثر مردم گزینه سرمایه‌گذاری در بورس را انتخاب کنند و از این رو میلیون‌ها کد بورسی جدید صادر شد
.

در این شرایط صاحبان کدهای جدید افرادی هستند که با وجود علاقه‌مندی به بازار سرمایه، آشنایی چندانی با مفاهیم بورسی ندارند و به همین دلیل سردرگم شده‌اند. این سردرگمی‌ها باعث شده تازه‌واردهای بورسی بدون آموزش درست و حسابی هم ریسک خودشان را بالا ببرند و هم متهم به ایجاد نوسانات هیجانی بازار شوند.

به ‌اعتقاد کارشناسان، آموزش و فرهنگ‌سازی در این حوزه می‌تواند ریسک‌ها و مشکلات سرمایه‌گذاری در بورس را برطرف سازد. یک طرف ماجرای فعالیت در بازار بورس کارگزاری‌ها هستند که در این گزارش به اقداماتی که کارگزاری فارابی در این خصوص انجام داده پرداخته‌ایم. اکنون وب‌سایت آموزین مهم‌ترین فعالیت فارابی برای ارائه خدمات آموزشی محسوب می‌شود که مجتبی کیانی، مدیر بازاریابی این کارگزاری در رابطه با آن توضیح داد.

 رونمایی از آموزین جدید

کارگزاری فارابی یکی از شرکت‌هایی است که با توسعه و سرمایه‌گذاری گسترده در ارائه دوره‌های آموزش بورس، برند آموزین را در سال‌های اخیر به علاقه‌مندان معرفی کرده است. کیانی درباره اقداماتی که در حوزه آموزش در این کارگزاری انجام شده توضیح داد و گفت: «آموزین چند سالی است که فعالیتش را در بازار سرمایه آغاز کرده و در این مدت نیز خدمات گسترده‌ای به متقاضیان آموزش بورس ارائه کرده است. با توجه به تجربه‌ای که در سال‌های اخیر کسب کرده‌ایم، در ویژگی‌ها و خدمات آموزین تحولات گسترده‌ای را به منظور ارتقاء سطح کیفی آن لحاظ کردیم. این تغییرات به‌تازگی همزمان با رونمایی از آموزین جدید در دسترس علاقه‌مندان به آموزش بورس قرار گرفته است.»

به گفته کیانی آموزش بورس، قدرتمندترین ابزار ارتقای فرهنگ‌ سرمایه‌گذاری است؛ از این رو کارگزاری فارابی سعی می‌کند با تاکید بر مسئولیت اجتماعی خود، آموزش‌های کاربردی و مورد نیاز متقاضیان را ارائه دهد.

از نظر او برنامه‌ای که فارابی برای آموزش در بازار سرمایه دارد، چند هدف را دنبال می‌کند؛ مهم‌ترین آن فرهنگ‌سازی است. کیانی دراین‌باره توضیح داد: «با وجود تمام تغییرات صورت گرفته، ضریب نفوذ بورس در میان اقشار مختلف جامعه و استفاده از ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هنوز هم جای رشد و ارتقاء دارد. در اغلب اقتصادهای پیشرفته جهان مشاهده می‌کنیم مردم از طریق ابزارهای مدیریت ‌دارایی نظیر آنچه در بحث صندوق‌های بورسی شاهد آن هستیم، به‌صورت بلندمدت اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، در حالی‌که فرهنگ‌ سرمایه‌گذاری در کشورمان به‌خوبی جا نیفتاده و اطلاعات مردم از این حوزه کم است. از این‌رو وظیفه‌ داریم برای کسانی که قصد دارند وارد این بازار شوند، فرهنگ‌سازی کنیم و آموزش‌های لازم را برای شناخت ریسک‌ها و گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری ارائه کنیم.»

همان‌طور که اشاره شد افرادی که تصمیم گرفتند وارد بازار سرمایه شوند، طبعاً از سطوح مختلفی برخوردارند و ممکن است که با بورس آشنایی داشته یا نداشته باشند. مدیر بازاریابی فارابی با بیان این مطلب توضیح داد: «ما برای تمامی مخاطبان برنامه آموزشی در نظر داریم تا بتوانند منفعت میان‌مدت و بلندمدت خود را از بازار سهام تأمین کنند. البته در آموزش‌های ارائه شده نیز صرفاً انجام معاملات را مدنظر قرار نداده‌ایم. در واقع انواع گزینه‌های سرمایه‌گذاری بورس از جمله معاملات آنلاین، صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا سبدگردانی نیاز به معرفی مناسب دارند. البته طبیعتا سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس بحث مفصل‌تری است؛ مواردی نظیر آموزش تحلیل تکنیکال و بنیادی از جمله دوره‌هایی هستند که به متقاضیان فعالیت حرفه‌ای در بورس ارائه می‌شود.»

آموزین، فراتر از آموزش‌های معمول

دوره‌های آموزشی فارابی از طریق وب‌سایت آموزین انجام می‌شود. کیانی درباره آموزین و خدمات آن توضیح داد: «سال ۱۳۹۶ بود که کارگزاری فارابی با توجه به رویکرد مسئولیت اجتماعی‌ خود در بازار سرمایه، برند آموزشی آموزین را برای فرهنگ‌سازی و ارائه‌ آموزش‌های مورد نیاز متقاضیان راه‌اندازی کرد.»

آن‌طور که مدیر بازاریابی کارگزاری فارابی توضیح داد، این کارگزاری دنبال کسب درآمد از آموزین نیست و صرفا می‌کوشد از طریق ارائه دوره‌های حضوری و غیرحضوری (آنلاین)، فرهنگ سرمایه‌گذاری را در بورس ارتقاء دهد.

به‌گفته کیانی رویکرد آموزین در بحث آموزش فراتر از فارابی است. او افزود: «به‌دلیل اینکه بحث فرهنگ‌سازی را مد نظر داریم و بیش از آنکه افراد بخواهند مشتری کارگزاری فارابی باشند، متقاضیانی وجود دارند که هنوز وارد بازار سرمایه نشده‌اند، آموزین کل مخاطبان بالقوه بازار را در نظر گرفته است. از همین رو آموزین تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار بورس‌آموز داشته و از این تعداد بخشی مشتریان فارابی و بقیه علاقه‌مندان فعال در بورس هستند.»

وی در ادامه به اقداماتی که کارگزاری فارابی در زمان شیوع ویروس کرونا در بحث آموزش انجام داده‌ اشاره کرد و توضیح داد: «بعد از شیوع کرونا در ابتدای سال دوره‌ای با عنوان «در خانه بیاموزین» برگزار کردیم؛ در این دوره مباحث متنوعی به‌صورت غیرحضوری و وبینار منتشر شد تا افرادی که علاقه‌مند به یادگیری در بورس بودند، بتوانند از این فرصت استفاده کنند؛ برگزاری‌ دوره مذکور با استقبال بی‌نظیر بورس‌آموزان مواجه شد و پس از این دوره بود که مخاطبان آموزین رشد چشم‌گیری داشتند.»

دوره‌های پرطرفدار آموزین

از کیانی این سؤال را پرسیدیم که در حال حاضر مخاطبان از چه خدماتی در آموزین بیشتر استفاده می‌کنند؟ به‌گفته او در حال حاضر دوره‌های تخصصی بورس طرفداران بیشتری دارد؛ یعنی مخاطبانی که وارد بازار شده‌اند و گزینه سرمایه‌گذاری مستقیم را انتخاب کرده‌ و سعی دارند که موفقیت بیشتری را کسب کنند.

مدیر بازرایابی فارابی درباره این موضوع که این کارگزاری چقدر توانسته از فناوری‌های نوین در ارائه خدمات به مخاطبان استفاده کند، نیز این‌طور توضیح داد: «در اپیدمی کرونا آموزش حضوری عملاً منطقی نیست. اکنون گزینه‌ای که در دسترس مخاطبان است، بحث وبینارهاست؛ از این رو بسیاری از آموزش‌های بورس در قالب وبینار برگزار می‌شود. در این میان تکنولوژی می‌تواند به کارگزاری کمک کند آموزش‌ها را به‌صورت مجازی ولی بدون اینکه مخاطب محدود به زمان مشخصی باشد برگزار کند؛ یعنی دوره‌های ضبط‌ شده‌ای که به‌صورت مدون برنامه‌ریزی‌ شده و نیازهای کاربر در آن‌ها در نظر گرفته‌ شده است.»

او همچنین افزود: «یکی از مزیت‌های آموزین بحث پشتیبانی حرفه‌ای است. در واقع افرادی که در دوره‌های مختلف آموزین شرکت‌ می‌کنند، می‌توانند به‌طور مستقیم با همان استاد برگزار کننده دوره در ارتباط باشند تا اشکالات و سوالات احتمالی متقاضی برطرف شود. این موضوع کمک می‌کند افرادی که نمی‌توانند در زمان تعیین شده وبینار شرکت کنند،‌ بتوانند دوره را با همان کیفیت دوره‌های حضوری پیگیری کنند. این راهکار یکی از استانداردهای مطرح آموزش‌های روز دنیا است و در ایران هم برخی کسب‌وکارها به سمت آن رفته‌اند، اما نیاز است در بازار سرمایه نیز این موضوع با جدیت بیشتری دنبال شود. به همین دلیل ما هم در آموزین این رویکرد را پیگیری می‌کنیم.»

به‌گفته کیانی آموزین به‌عنوان محصولی ارائه شده که فارغ از اینکه متقاضی مشتری کارگزاری است یا نه بتواند در دوره‌ها شرکت کند. او تاکید کرد: «ما با اساتید باتجربه در بازار سرمایه که از دانش روز بازار بهره‌‌مند هستند همکاری می‌کنیم. از طرفی با توجه به آنلاین بودن آموزش‌ها و تعداد بالای مشارکت‌کنندگان، دوره‌ها در عین داشتن کیفیت با بهای اندکی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرند.»

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

منبع: تابناک

کلیدواژه: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 جو بایدن محمود یاوری جنگ ناگورنو قره باغ 2020 شهید تهرانی مقدم انفجار بیدگنه آموزش بورس کارگزاری فارابی رپرتاژ آگهی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 جو بایدن محمود یاوری جنگ ناگورنو قره باغ 2020 شهید تهرانی مقدم انفجار بیدگنه کارگزاری فارابی بازار سرمایه مدیر بازاریابی سرمایه گذاری علاقه مندان آموزش بورس فرهنگ سازی آموزش ها دوره ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۹۹۳۶۷۵۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

بورس سرخپوش شد، سکه آمپر چسپاند؛ آیا سفر مردم بی تاثیر از دلار آزاد است؟

آفتاب‌‌نیوز :

چند روزی است که  تقریباً از ساعت ۱۰ شب به بعد یک سونامی از اخبار و شایعات، فضای مجازی و رسانه‌ای کشور را در بر می‌گیرد و همگان انتظار دارند که تنش نظامی بین اسرائیل و جمهوری اسلامی وارد بعد جدیدی شود. با این همه این تنش روانی تاثیر خود را بر شاخص‌های کلیدی اقتصاد ایران بر جای گذاشت. نرخ دلار در روزهای اخیر به ۷۰ هزار تومان رسید(بعد از مدتی به کانال ۶۶ هزار تومانی بازگشت) که بی سابقه‌ترین قیمت در تاریخ کشور محسوب می‌شود. برخی صرافان پایتخت به خبرنگار آفتاب‌نیوز گفتند که بانک مرکزی  تلاش کرد با تزریق منابع از طریق چند صراف و دلال معتمد، یک ترمز موقت برای رشد نرخ ارز ایجاد کند، اما این تلاش‌ها در کل بی‌فایده بود و نمودار رشد ارز با تغذیه از تنش منطقه‌ای به مسیر تصاعدی خود ادامه داد.

در این بین سخنان بهادری جهرمی که اظهار نمود: «رشد نرخ ارز تاثیری بر سفره‌های مردم ندارد» با انتقاد عمومی مواجه شد. به ویژه آنکه تاثیر روانی این افزایش بر قیمت کلیه کالا و خدمات تاثیر مستقیم دارد. حتی رئیس اتحادیه گاوداران کشور نیز اعلام کرد که قیمت علوفه دامی نیز از ترکش‌های افزایش نرخ ارز بی نصیب نماند و صاحبان مراکز دامپروری در تامین علوفه  و نتظیم بهای تمام شده با چالش مواجه شده اند.

تابلو بورس خونین شد

تاثیر این تنش‌ها به محض بازگشایی بازار سرمایه در روز شنبه ۲۵ فروردین خود را نشان داد و بورس با ریزش سنگین مواجه شد. تنها طی چند ساعت ۵۲۸ میلیارد تومان سرمایه از بازار بورس خارج شد و نرخ خروج هفتگی خروج سرمایه را به ۲۲۱۸ میلیارد تومان رساند.

دولت سکه را با دلار ۹۰ هزاری و طلا را با دلار ۶۶ هزاری می‌فروشد!

عبدالناصر همتی رئیس پیشین بانک مرکزی در واکنش به سخنان محدرضا فرزین که گفته بود نرخ دلار بازار آزاد را به رسمیت نمی‌شناسد، اظهار کرد: اگر این نرخ را قبول ندارید پس چرا دولت شمش طلا را با نرخ ۶۳.۵۰۰ تومان به مردم عرضه می‌کند.

سلامی، دیگر کارشناس اقتصادی نیز با اشاره به این تناقض عمل و گفتار مسئولین سوال کرد که چرا دولت سکه بهار آزادی را با دلار ۹۰ هزار تومانی عرضه می‌کند!

سکه آمپر چسپاند

نرخ سکه امامی نیز به اوج قیمت رسید و هر سکه در بازار آزاد به 46 میلیون نزدیک شده بود. این به این معنا است که یک مهریه ۱۰۰ سکه‌ای بیش از ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ارزش دارد. 

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار معامله شد. نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر  نیز از افزایش ۱۰ درصدی قیمت نقره در بازار خبر داد.

با وجود افزایش بی سابقه قیمت‌ها در بازار رئیس جمهور و دیگر مسئولین کماکان بر موفقیت‌های اقتصادی دولت تاکید دارند.

علیرضا قدرتی رئیس هیئت مدیره سبد گردان هیوا در این‌باره به آفتاب‌نیوز گفت: بازار سرمایه از ابتدای سال با ریسک سیاسی مواجه شد و این افزایش تنش نظامی و سیاسی باعث ترس سرمایه‌گذاران نسبت به آینده منطقه شد و بر همین اساس ما شاهد خروج سرمایه‌گذاران کوتاه مدت و حقیقی از بازار بودیم. از سوی دیگر رشد بازار‌های موازی نظیر، ارز، طلا و مسکن  این نگرانی‌ها را تشدید کرد.

مشاور عالی سازمان خصوصی‌سازی در ادامه افزود: در طول یک سال گذشته به دلائل متعدد بازار سرمایه نتوانست جایگاه واقعی خودش را پیدا کند و نتوانست نسبت به بازار‌های رقیب رشد کافی را تجربه نمایید و به اصطلاح جا ماند. در سال گذشته بازار طلا، ارز، سپرده بانکی و بازار مسکن اولویت بازدهی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشتند، این عقب‌ماندگی در کنار افت سهام و دورنمایی که قیمت جهانی کامودیتی ایجاد کرد، وضعیت فعلی را رقم زد و نسبت P/E سهام شرکت‌ها را کاهش داد. اگر تنش‌های منطقه‌ای و ریسک سیاسی کاهش پیدا کند، بازار سرمایه رشد را تجربه خواهد کرد و می‌تواند این عقب ماندگی را به طور کامل پوشش دهد.

قدرتی در ادامه گفت: همانگونه که شعار سال جهش تولید با استفاده از مشارکت مردم بود، انتظار می‌رفت که سیاستگذار توجه ویژه‌تری نسبت به بازار سرمایه داشته باشد، ولی متاسفانه شاهد این بودیم که سیاستگذار‌ها توجه کمتری به بازار سرمایه داشتند تداوم قیمت‌گذاری دستوری، نسبت قیمت دلار نیما و دلار بازار آزاد و سیاست دولت در خصوص نرخ سوخت و نرخ انرژی شرکت‌های بورسی، همه افت فعلی را رقم زد؛ که به نوبه خود نشان‌دهنده عدم توجه سیاستگذار دولتی به بازار بورس بوده. ما نیازمند تغییر سیاست در این حوزه‌ها هستیم. رشد نرخ ارز هم نتوانست کمکی به رشد بازار بورس نمایید، چون جنس افزایش نرخ دلار ناشی از ترس و ریسک سیاسی بود و نه مولفه‌های اقتصادی. از سوی دیگر سیاست تثبیت نرخ ارز بانک مرکزی باعث شد که نرخ دلار نیمایی ثابت بماند و سود افزایش نرخ ارز به جیب واسطه و دلال سرازیر شود و شرکت‌های بورسی از این سود محروم بمانند.  

دیگر خبرها

  • یک چالش جدی بودجه ای برای بورس
  • آقای زنگنه پای ۶۰ میلیون سهامدار در میان است نه تعداد محدودی!
  • آقای نماینده؛ پای ۶۰ میلیون سهامدار در میان است
  • لحظه به لحظه با بورس / افزایش ۶۱ هزار واحدی شاخص کل
  • باخت بورس در راند اول
  • سوت پایان ابهام، آغاز رشد بورس؟
  • دامنه نوسان بازار سرمایه به روال عادی بازگشت
  • روند حرکتی شاخص‌های بازار سرمایه چگونه خواهد بود؟ +عکس
  • بورس سرخپوش شد، سکه آمپر چسپاند؛ آیا سفر مردم بی تاثیر از دلار آزاد است؟
  • قیمت خودروی تولید داخل به یک میلیارد تومان رسید!