Web Analytics Made Easy - Statcounter

نگرانی کشورهای اروپایی از آسیب های فضای مجازی، سبب شده است این کشورها، قوانین سختگیرانه ای در دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت وضع کنند. - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم«پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ حفاظت و صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به طوری که این کشورها قوانین و مقررات سختگیرانه ای را در این باره تنظیم کرده و حتی فناوری های ارتباطات و اطلاعات برای جلوگیری از اعمال مجرمانه علیه کودکان به خدمت گرفته می شود.

** آلمان؛ پیشتاز کشورهای اروپایی در حمایت از کودکان در فضای مجازی

آلمان را می توان از کشورهای پیشتاز اروپایی در حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی دانست. اپراتور اصلی کشور آلمان اولین کشوری بود که آیین نامه توافقی اپراتورهای همراه برای حمایت از کودکان را در سال 2005 امضا کرد. طبق این آیین نامه اپراتورهای موبایل موظف می شوند که دسترسی به مطالب غیر قانونی را محدود کنند و با تعبیه نظام های شناسایی، برخورد نکردن کاربران زیر سن قانونی با مطالب پورنو گرافی را تضمین کنند. روش های استفاده امن تر از اینترنت در چند شهر فدرال کشور آلمان درون برنامه آموزشی مدارس نیز قرار گرفته است و به زودی به دروس اجباری برنامه درسی اصلی تمام ایالت های آلمان تبدیل خواهد شد.

** حمایت گسترده انگلیس از فیلترهای حامی خانواده

انگلیس در راستای حفاظت از حقوق کودکان در فضای مجازی، فیلترینگ گسترده ای را از سال 2004 اجرا کرده است. به این نحو که اگر کسی درخواست دسترسی به محتوای غیرقانونی می کرد، پیغام خطا دریافت می کرد. علاوه بر این، قانون بریتانیا به پلیس اجازه می دهد تا مشخصات فرد درخواست کننده محتوای غیرقانونی به خصوص محتوای علیه کودکان را استخراج کند. با استفاده از این فیلترهای خانگی، خانواده ها دیگر نیازی به دانلود و نصب نرم افزارهای فیلترینگ برای کنترل اینترنت خود ندارند وفقط با راه اندازی این سیستم قادر خواهند بود فعالیت فرزندان خود را در اینترنت تحت نظارت خود درآوردند.

** حمایت اتحادیه اروپا از حقوق کودکان در فضای مجازی

مقامات اتحادیه اروپا در سال 2016، مقررات مربوط به حفظ حریم خصوصی داده‌ها را تصویب کردند و سرانجام مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (GDPR) در تاریخ 25 مه 2018 به اجرا درآمد. بر اساس این قانون از دسترسی نوجوانان زیر 16سال به شبکه‌های اجتماعی جلوگیری می شود. قوانین جدید می‌تواند نوجوانان را از خدمات اینترنتی مانند شبکه‌های اجتماعی، خدمات پیام‌رسانی یا هر چیز دیگری که داده‌هایشان را پردازش می‌کند، بدون رضایت صریح والدین یا سرپرست خود منع کند

پیش از این، کشورهای اروپایی قوانینی شبیه به قانون حمایت از حفظ حریم خصوصی آنلاین کودکان در ایالات متحده (COPPA) داشتند که کودک زیر 13سال برای ارائه اطلاعات شخصی به موافقت و تائید والدین نیاز داشت، اما در سال 2016 نیاز به موافقت والدین از 13 به 16 سال تغییر کرد. البته این قوانین به هر کشور عضو اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا در مورد سن تصمیم بگیرد. کشورها می‌توانند همان 13سال را ملاک بگیرند یا این سن را به 16سال افزایش دهند.

** اعمال جرائم سنگین در صورت نقض قوانین حمایت از کودکان در فضای مجازی

مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (GDPR) ضمن ارائه برخی از حمایت‌ها برای شهروندان اروپایی می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای، هم در اروپا و هم در سیلیکون‌ولی (جایی که بیشتر غول‌های فناوری آنجا مستقر هستند) در پی داشته باشد. شرکت‌های واقع در سیلیکون‌ولی اگر این مقررات را نقض کنند، با جریمه‌های بسیار سنگین (بین 2 تا 5 درصد درآمد سالیانه‌شان یا تا سقف 20 میلیون یورو) مواجه می‌شوند.
لایحه حفظ داده pan-European نتیجه این تغییر نگرش نسبت به حریم خصوصی داده‌هاست و به دنبال اقدام چند سال پیش دیوان دادگستری اروپا برای جلوگیری از انتقال داده‌های شهروندان اروپایی به ایالات‌متحده شکل گرفته است.

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

ضرورت توجه به حکمرانی فضای مجازی در بازی های رایانه ای/ بازار بازی های رایانه ای در اشغال شرکت های خارجیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| 6 راهکار برای نقش آفرینی موثر ایران در حکمرانی بین المللی فضای مجازیحکمرانی داده ها در فضای مجازی؛ انگیزه ها و اهداففضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|شبکه ملی اطلاعات؛ راهکار مقابله با کودک‌آزاری در فضای مجازیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| اصول راهبردی سند سایبری ایالات متحده آمریکافضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|مهمترین سناریوهای حکمرانی فضای مجازی در آلمان چیست؟«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|6 مزیت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در ایرانفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در چین از چه زمانی آغاز شد؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| راه مقابله با انحصارگرایی آمریکا در اینترنت، استقلال در فضای مجازی است/ نگرانی آمریکایی ها از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در ایران«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|پیشنهاد الگوی شش‌ضلعی حکمرانی در فضای مجازی کشورفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|دیدگاه های نمایندگان مجلس درباره فضای مجازی/ دولت اهتمامی به شبکه ملی اطلاعات نداردفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در روسیه برای مقابله با اینترنت آمریکایی

شرکت‌هایی که مایل هستند به افراد زیر 16سال اجازه دهند از خدمات خود از جمله فیس‌بوک، اسنپ‌چت، واتس‌اپ و اینستاگرام استفاده کنند، باید رضایت صریح سرپرست قانونی نوجوانان را به‌دست آورند. در این قانون آمده است: «پردازش داده‌های شخصی کودک زیر 16 سال فقط در صورتی مجاز است که چنین رضایت‌نامه‌‌ای از طرف سرپرست کودک داده شود.» تا قبل از این قانون، شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک به کاربران بالای 13 سال اجازه می‌دادند تا عضوی از آنها شوند.

** دلایل وضع قوانین حمایت از کودکان در فضای مجازی

یکی از دلایل اینکه این کشورها، قوانین حمایت از کودکان و نوجوانان را در دستور کار قرار داده اند آن است که این کشورها از محتوای ارائه شده در فضای مجازی نگرانی دارند و آن را برای روح و روان کودکان و نوجوانان مناسب نمی دادند. نگرانی های این دولت ها از محتوای اینترنت عبارت است از: محتوای غیرمجاز، محتوای مضر و نامناسب، قلدری و آزار و اذیت، ویرس و هک کشدن، اعتیاد و استفاده زیاد از اینترنت، شکارچیان جنسی، دزدی هویت، آزار جنسی، کلاهبرداری.

انتهای پیام/

صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: تسنیم

کلیدواژه: فضای مجازی فضای مجازی راه اندازی شبکه ملی اطلاعات کودکان در فضای مجازی کودکان و نوجوانان کشورهای اروپایی حمایت از کودکان حقوق کودکان اتحادیه اروپا تهدید یا فرصت داده ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۹۹۶۳۵۴۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

آلمان: روسیه همچنان اتحادیه اروپا را تهدید می کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل آناتولی، «اولاف شولز»، صدراعظم آلمان مدعی شد که این «بسیار مضحک» است که ولادیمیر پوتین ناتو را به امپریالیسم متهم کند.

شولز روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست ناتو در مادرید گفت: روسیه با سیاست تهاجمی خود دوباره تهدیدی برای اروپا و اتحاد (ناتو) است.

با این حال، وی تاکید کرد که ناتو برای چالش‌های پیش روی خود آماده است و در این زمینه آمادگی و توانایی‌ها خود را افزایش داده است. وی گفت: ائتلاف ناتو در بحبوحه تغییر شرایط جهانی نتایج درستی گرفته است و در حال تقویت توان دفاعی خود به ویژه در زمینه امنیت اعضای در امتداد جناح شرقی است. ما با اتحاد و عزم با چالش‌ها روبرو خواهیم شد.

صدراعظم آلمان همچنین اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مبنی بر اینکه ناتو سیاست امپریالیسم را دنبال می‌کند، رد کرد و مدعی شد: صادقانه بگویم، این خیلی مضحک است.

به گفته شولز، ناتو یک اتحاد دفاعی است که به کشورهای دیگر حمله نمی‌کند و تهدیدی برای هیچ‌کس در همسایگی ایجاد نمی‌کند.

شولز در عین حال در سخنانی بسیار تند و تیز گفت: در واقع این پوتین است که امپریالیسم را هدف سیاست‌های خود قرار داده است.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، آلمان بارها از روسیه انتقاد کرده و همزمان کمک‌های تسلیحاتی گسترده ای را در اختیار اوکراینی‌ها برای مقابله با ارتش روسیه قرار داده است.

کد خبر 5527677

دیگر خبرها

  • بازی با آینده کودکان در فضای مجازی توسط والدین+ فیلم
  • ۸۸ درصد مجموعه‌های بازی کودکان و نوجوانان در قم استاندارد است/تمدید هرساله مجوزات استاندارد
  • ضرورت آسیب شناسی جشناره تئاتر کودکان و نوجوانان همدان
  • قطع روابط دیپلماتیک روسیه با بلغارستان فاقد توجیه است
  • راه اندازی اینترنت پاک برای کودکان و نوجوانان ضروری است
  • حمایت اتحادیه اروپا از قوانین ضدپولشویی رمزارزها
  • جشنواره فرهنگی هنری نماز در استان سمنان برگزار می‌شود
  • آلمان: روسیه همچنان اتحادیه اروپا را تهدید می کند
  • ساماندهی کودکان کار در استان بوشهر ضروری است
  • کارگاه‌های تابستانی اوقات فراغت فرصت شناسایی استعدادهای برتر و نخبه هستند