نگرانی کشورهای اروپایی از آسیب های فضای مجازی، سبب شده است این کشورها، قوانین سختگیرانه ای در دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت وضع کنند. - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم«پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ حفاظت و صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به طوری که این کشورها قوانین و مقررات سختگیرانه ای را در این باره تنظیم کرده و حتی فناوری های ارتباطات و اطلاعات برای جلوگیری از اعمال مجرمانه علیه کودکان به خدمت گرفته می شود.

** آلمان؛ پیشتاز کشورهای اروپایی در حمایت از کودکان در فضای مجازی

آلمان را می توان از کشورهای پیشتاز اروپایی در حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی دانست. اپراتور اصلی کشور آلمان اولین کشوری بود که آیین نامه توافقی اپراتورهای همراه برای حمایت از کودکان را در سال 2005 امضا کرد. طبق این آیین نامه اپراتورهای موبایل موظف می شوند که دسترسی به مطالب غیر قانونی را محدود کنند و با تعبیه نظام های شناسایی، برخورد نکردن کاربران زیر سن قانونی با مطالب پورنو گرافی را تضمین کنند. روش های استفاده امن تر از اینترنت در چند شهر فدرال کشور آلمان درون برنامه آموزشی مدارس نیز قرار گرفته است و به زودی به دروس اجباری برنامه درسی اصلی تمام ایالت های آلمان تبدیل خواهد شد.

** حمایت گسترده انگلیس از فیلترهای حامی خانواده

انگلیس در راستای حفاظت از حقوق کودکان در فضای مجازی، فیلترینگ گسترده ای را از سال 2004 اجرا کرده است. به این نحو که اگر کسی درخواست دسترسی به محتوای غیرقانونی می کرد، پیغام خطا دریافت می کرد. علاوه بر این، قانون بریتانیا به پلیس اجازه می دهد تا مشخصات فرد درخواست کننده محتوای غیرقانونی به خصوص محتوای علیه کودکان را استخراج کند. با استفاده از این فیلترهای خانگی، خانواده ها دیگر نیازی به دانلود و نصب نرم افزارهای فیلترینگ برای کنترل اینترنت خود ندارند وفقط با راه اندازی این سیستم قادر خواهند بود فعالیت فرزندان خود را در اینترنت تحت نظارت خود درآوردند.

** حمایت اتحادیه اروپا از حقوق کودکان در فضای مجازی

مقامات اتحادیه اروپا در سال 2016، مقررات مربوط به حفظ حریم خصوصی داده‌ها را تصویب کردند و سرانجام مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (GDPR) در تاریخ 25 مه 2018 به اجرا درآمد. بر اساس این قانون از دسترسی نوجوانان زیر 16سال به شبکه‌های اجتماعی جلوگیری می شود. قوانین جدید می‌تواند نوجوانان را از خدمات اینترنتی مانند شبکه‌های اجتماعی، خدمات پیام‌رسانی یا هر چیز دیگری که داده‌هایشان را پردازش می‌کند، بدون رضایت صریح والدین یا سرپرست خود منع کند

پیش از این، کشورهای اروپایی قوانینی شبیه به قانون حمایت از حفظ حریم خصوصی آنلاین کودکان در ایالات متحده (COPPA) داشتند که کودک زیر 13سال برای ارائه اطلاعات شخصی به موافقت و تائید والدین نیاز داشت، اما در سال 2016 نیاز به موافقت والدین از 13 به 16 سال تغییر کرد. البته این قوانین به هر کشور عضو اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا در مورد سن تصمیم بگیرد. کشورها می‌توانند همان 13سال را ملاک بگیرند یا این سن را به 16سال افزایش دهند.

** اعمال جرائم سنگین در صورت نقض قوانین حمایت از کودکان در فضای مجازی

مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (GDPR) ضمن ارائه برخی از حمایت‌ها برای شهروندان اروپایی می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای، هم در اروپا و هم در سیلیکون‌ولی (جایی که بیشتر غول‌های فناوری آنجا مستقر هستند) در پی داشته باشد. شرکت‌های واقع در سیلیکون‌ولی اگر این مقررات را نقض کنند، با جریمه‌های بسیار سنگین (بین 2 تا 5 درصد درآمد سالیانه‌شان یا تا سقف 20 میلیون یورو) مواجه می‌شوند.
لایحه حفظ داده pan-European نتیجه این تغییر نگرش نسبت به حریم خصوصی داده‌هاست و به دنبال اقدام چند سال پیش دیوان دادگستری اروپا برای جلوگیری از انتقال داده‌های شهروندان اروپایی به ایالات‌متحده شکل گرفته است.

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

ضرورت توجه به حکمرانی فضای مجازی در بازی های رایانه ای/ بازار بازی های رایانه ای در اشغال شرکت های خارجیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| 6 راهکار برای نقش آفرینی موثر ایران در حکمرانی بین المللی فضای مجازیحکمرانی داده ها در فضای مجازی؛ انگیزه ها و اهداففضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|شبکه ملی اطلاعات؛ راهکار مقابله با کودک‌آزاری در فضای مجازیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| اصول راهبردی سند سایبری ایالات متحده آمریکافضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|مهمترین سناریوهای حکمرانی فضای مجازی در آلمان چیست؟«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|6 مزیت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در ایرانفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در چین از چه زمانی آغاز شد؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| راه مقابله با انحصارگرایی آمریکا در اینترنت، استقلال در فضای مجازی است/ نگرانی آمریکایی ها از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در ایران«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|پیشنهاد الگوی شش‌ضلعی حکمرانی در فضای مجازی کشورفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|دیدگاه های نمایندگان مجلس درباره فضای مجازی/ دولت اهتمامی به شبکه ملی اطلاعات نداردفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در روسیه برای مقابله با اینترنت آمریکایی

شرکت‌هایی که مایل هستند به افراد زیر 16سال اجازه دهند از خدمات خود از جمله فیس‌بوک، اسنپ‌چت، واتس‌اپ و اینستاگرام استفاده کنند، باید رضایت صریح سرپرست قانونی نوجوانان را به‌دست آورند. در این قانون آمده است: «پردازش داده‌های شخصی کودک زیر 16 سال فقط در صورتی مجاز است که چنین رضایت‌نامه‌‌ای از طرف سرپرست کودک داده شود.» تا قبل از این قانون، شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک به کاربران بالای 13 سال اجازه می‌دادند تا عضوی از آنها شوند.

** دلایل وضع قوانین حمایت از کودکان در فضای مجازی

یکی از دلایل اینکه این کشورها، قوانین حمایت از کودکان و نوجوانان را در دستور کار قرار داده اند آن است که این کشورها از محتوای ارائه شده در فضای مجازی نگرانی دارند و آن را برای روح و روان کودکان و نوجوانان مناسب نمی دادند. نگرانی های این دولت ها از محتوای اینترنت عبارت است از: محتوای غیرمجاز، محتوای مضر و نامناسب، قلدری و آزار و اذیت، ویرس و هک کشدن، اعتیاد و استفاده زیاد از اینترنت، شکارچیان جنسی، دزدی هویت، آزار جنسی، کلاهبرداری.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

کلیدواژه: فضای مجازی فضای مجازی راه اندازی شبکه ملی اطلاعات کودکان در فضای مجازی کودکان و نوجوانان کشورهای اروپایی حمایت از کودکان حقوق کودکان اتحادیه اروپا تهدید یا فرصت داده ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۹۶۳۵۴۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| پوشش ورزشی ایوانکا ترامپ هم سوژه شد

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

همصدایی و اجماع تندرو‌ها در ایران و اسرائیل برای نابودی برجام

استاندار سیستان و بلوچستان: انگار یک قتل عامی اتفاق افتاده/فقط سه نفر کشته شدند!

حزب الله: بحران اقتصادی لبنان ناشی از تحریم های آمریکاست

خبر بعدی:

کانون های مساجد جوانان و نوجوانان را با فرهنگ غنی اسلام و قرآن آشنا می کند

شریفی بابیان اینکه کانون های فرهنگی هنری جوانان و نوجوانان را با فرهنگ غنی اسلام و قرآن آشنا می کند گفت: مساجد در شکل‌گیری انقلاب و حضور رزمندگان در دوران مقدس نقش برجسته‌ای داشته‌ است.

«ابراهیم شریفی» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در شهرکرد اظهار داشت: در حال حاضر کانون‌های مساجد در کنار دیگر ارکان مسجد به فعالیت‌های فرهنگی و هنری مشغول هستند و اعضای کانون‌ها در صف مقدم جبهه نرم دشمن قرار دارند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: مساجد به عنوان مرکزی برای گردهمایی بچه های مساجد می تواند در ترویج سبک زندگی اسلامی و تربیت دینی جوانان و نوجوانان نقش آفرین باشد.

 

وی ابراز کرد: بزرگداشت ۱۸ اسفند سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نقطه عطفی در فرهنگ و هنر این کشور است.

 

شریفی بابیان اینکه کانون های فرهنگی هنری جوانان و نوجوانان را با فرهنگ غنی اسلام و قرآن آشنا می کند گفت: مساجد در شکل‌گیری انقلاب و حضور رزمندگان در دوران مقدس نقش برجسته‌ای داشته‌ است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: مدل کانون های مساجد یکی از بهترین و به صرفه ترین مدل های فرهنگی است که می تواند هم به صورت فراگیر و هم به صورت تاثیرگذار نقش بسیار مهمی در ارتقای سطح فرهنگ کشور داشته باشد.

 

وی ادامه داد: تلفیق مسجد و تفکرات مذهبی با فعالیت های فرهنگی و هنری یک مدل بسیار موفق است که می تواند اندیشه های بسیار نوینی را در کنار مساجد ایجاد کند.

 

شریفی گفت: ایجاد سامانه بچه های مسجد برای کانون ها یکی از ایده های خوب است که توانسته با ایجاد رقابت بین کانون ها آنها را در مسیر تولیدات برنامه های فرهنگی و هنری ترغیب کند.

 

پایان پیام/361

دیگر خبرها

 • فردوس قم جام قهرمانی را بالای سر برد
 • هر تلاشی برای تصویب قطعنامه در شورای حکام، تهدید کننده فضای موجود برای دیپلماسی است
 • اعمال رویکرد سختگیرانه برای تأیید استطاعت جسمی زائران حج آتی
 • تیم فردوس قم قهرمان مسابقات لیگ برتر فوتسال نوجوانان کشور شد
 • کارگاه‌های فصل بهار کانون پرورش فکری آذربایجان‌غربی مجازی برگزارمی‌شود
 • تیم هندبال نوجوانان یزد، حریفان خود را در لیگ کشور شناخت
 • نوجوانان در کانون «حال خوش زندگی» را تجربه می‌کنند
 • مسابقه تلویزیونی کار و پله نوجوانان را با کارآفرینی استارتاپی آشنا می‌کند
 • عربستان دستورالعمل بهداشتی حج ۱۴۰۰ را ارسال نکرده/ تأیید سختگیرانه استطاعت جسمی زائران
 • بسیاری از دختران آرمان‌ها و آرزوهای خود را در دانشگاه دنبال می‌کنند
 • خطیب‌زاده خطاب به اروپا: زبان اتهام‌زنی و تهدید در قبال ایران کارگر نیست
 • والدین از کودکان خود در برابر خطرات فضای مجازی محافظت کنند
 • کارکرد کنترلی خانواده و خطر جرم در کودکان و نوجوانان
 • آمریکا: اقدامات سختگیرانه کره شمالی در مبارزه با کووید ۱۹ مانع ارسال کمک‌های بشردوستانه شده است
 • برگزاری همایش «آموزش در دوران کرونا فرصت‌ها، چالش‌ها و دستاوردها»
 • برگزی همایش «آموزش در دوران کرونا فرصت‌ها، چالش‌ها و دستاوردها»
 • آغاز ثبت نام در کارگاه‌های مجازی فرهنگی هنری ویژه کودکان و نوجوانان گیلانی
 • چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی!
 • طرح خانه ‌بازی در خراسان شمالی اجرا می‌شود