Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزیاتو، سال گذشته اعتراضات مردمی به طور مداوم در هنگ کنگ ادامه داشت و این شهر نیمه مستقل که یکی از هاب های اصلی اقتصاد جهانی است به صحنه درگیری بین طرفداران دموکراسی و استقلال واقعی از چین از یک طرف و نیروهای پلیس و شبه نظامیان طرفدار دولت چین بود. اگر چه همه ما کم و بیش با اعتراضات خیابانی در سراسر نقاط جهان آشنا هستیم اما این اعتراضات در هنگ کنگ ماهیتاً و در میدان عمل کمی متفاوت است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

اعتراض ها از تلاش مجلس قانونگذاری هنگ کنگ و رییس دولت محلی آن برای تصویب قانون استرداد مظنونان به چین آغاز شد. پس از هفته ها تظاهرات گسترده و میلیونی در شهر، دولت هنگ کنگ عقب نشینی کرد و بحث در مورد این طرح را به حالت تعلیق درآورد.  
اما این عقب نشینی آشکار به فروکش کردن اعتراضات کمکی نکرد و در هفته های بعد بر حجم اعتراضات نیز افزوده شد. تظاهرکنندگان هنگ کنگی روش های خاص خود را برای مقابله به نیروهای امنیتی و ضد شورش داشتند؛ از استفاده از چتر به عنوان سپر و ماسک هایی برای پوشاندن چهره به منظور در امان ماندن از گاز اشک آور و شناسایی شدن توسط دوربین های مدار بسته تا تتو کردن تصاویر و شعارهایی با مضمون این اعتراضات روی بدن خود. در روزهای بعد از آن و با شدت گرفتن درگیری ها، نیروهای ضد شورش پس از ماه ها و برای اولین بار تپانچه های خود را بیرون آورده و از گلوله های واقعی استفاده کردند.  
بحث ما در این مطلب در مورد یکی از قدیمی ترین و البته موثرترین و رایج ترین ابزارهای معترضان مدنی در اعتراضات خود است: کوکتل مولوتوف. کوکتل مولوتوف (Molotov cocktail) نزدیک به یک قرن است که به عنوان سلاحی ساده و دست ساز برای اهداف متعدد و به خصوص توسط غیرنظامیان به کار گرفته می شود. کوکتل مولوتوف با نام هایی مثل بطری بمبی، نارنجک فقرا و یا بمب آتشی نیز شناخته شده و عمدتاً برای آتش زدن یک هدف و نه نابودی و انفجار آن به کار گرفته می شود. این سلاح دست ساز با استفاده از بطری های شیشه ای که از مایعات اشتعال زایی مانند بنزین، نفت، گازوئیل، الکل یا ترکیبات شبیه ناپالم پر می شود ساخته شده و پس از اضافه کردن روغن موتور و یک فتیله در قسمت در آن آماده استفاده می گردد. سپس فتیله آتش زده شده و به سمت هدف پرتاب می شود. در برخورد بطری با هدف، این بطری خرد شده و سوخت درون آن با حالتی شبیه انفجاری در مقیاس کوچک آتش می گیرد.  
این سلاح ساده که نماد مقاومت مدنی در دوران مدرن است اما تاریخی پیچیده دارد. داستان این سلاح حدود ۷۰ سال پیش در جنگل های فنلاند آغاز شد. در ۳۰ نوامبر ۱۹۳۹، اتحاد جماهیر شوروی ۶۰۰.۰۰۰ سرباز را به مرزهای شمالی خود با فنلاند فرستاد. بدنبال امضای توافقنامه عدم تجاوز بین شوروی و آلمان نازی در آگوست ۱۹۳۹ که با عنوان پیمان مولوتوف-ریبنتروپ نیز شناخته می شود، اتحاد جماهیر شوروی این آزادی را یافت که تاثیر خود بر شمال و شرق اروپا را که در گذشته بخش هایی از امپراطوری روسیه بودند افزایش دهد و بار دیگر این مناطق را تحت سلطه روس ها درآورد. سربازان اتحاد جماهیر شوروی با موفقیت در مناطق بالتیک پیاده شده و پس از فتح این مناطق در ماه سپتامبر به سمت شمال به راه افتادند.  
ویاچسلاو مولوتوف، وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی در دوران جنگ جهانی دوم   فنلاندی ها برای مقابله با تهاجم روس ها و نسبت به مناطق بالتیک در شرایط بهتری قرار داشتند. فنلاند جمعیت و سلاح بیشتری داشته و خط دفاعی و استحکامات موسوم به مانرهایم در موازات مرزهای پر از درخت انبوه این کشور شرایط را برای پیشروی ارتش شوروی دشوار ساخته بود. اما حتی در شرایطی که فنلاند از تهاجم قریب الوقوع روس ها آگاه بود نیز نیروهای این کشور یک پنجم نیروهای روسی بوده و تجهیزات نظامی شان نیز به هیچ عنوان با قدرت نظامی روس ها قابل مقایسه نبود. در این میان، فنلاندی ها هیچ تکنولوژی خاصی برای مقابله با تانک های قدرتمند و پرتعداد ارتش شوروی نداشت. وقتی که نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در اواخر نوامبر ۱۹۳۹ از مرز گذشتند، استراتژیست های نظامی این کشور برآورد کرده بودند که این نبرد تنها یک تا دو هفته به طول خواهد انجامید.  
اما تا ماه مارس (۴ ماه بعد) پیشرفت و پیشروی چندانی حاصل نشد و علت آن نیز استفاده فنلاندی ها از بمب های دستی کوکتل مولوتوف بود. این سلاح برای اولین بار در دوران جنگ داخلی اسپانیا در سال ۱۹۳۶ مورد استفاده قرار گرفت اما شهرت واقعی و نام کنونی اش را در نبرد زمستان در جنگل های یخ زده فنلاند بدست آورد. فنلاندی ها عمداً و برای تمسخر وزیر امور خارجه آن زمان اتحاد جماهیر شوروی، ویاچسلاو مولوتوف، و پس از آن که وی ادعا کرده بود بمب افکن های روسی برای کودکان گرسنه فنلاندی در هلسینکی غذا پرتاب می کنند (و نه بمب های خوشه ای)، این سلاح را کوکتل مولوتوف نامیدند که آن را مکمل مناسبی برای «سبدهای نان مولوتوف» می دانستند.  
در واقع مولوتوف در پاسخ به اعتراضات بین المللی در مورد بمباران غیرنظامیان فنلاندی ادعا کرده بود که ماجرای بمباران هلسینکی یک توطئه و دروغ تبلیغاتی توسط مقامات دولت فنلاند بوده و بمب افکن های روسی در واقع سبدهای نان برای فنلاندی ها پرتاب می کنند و فنلاندی ها نیز در جواب گفتند که این کوکتل (نوعی نوشیدنی) مکمل سبد نان روس ها و جواب فنلاندی ها به آن است. بدین ترتیب فنلاندی ها در پاسخ به لطف روس ها برای دادن سبدهای نان تصمیم گرفتند با یک نوشیدنی از سربازان روس تشکر کنند که کوکتل مولوتوف نام گرفت. اما چگونه یک سلاح دستی آتشین می توانست در برابر ماشین های جنگی غول پیکر روسی موثر باشد؟ جواب در تانک های شوروی متعلق به دوران جنگ جهانی دوم نهفته است. تانک های آن دوران نیز مانند همتایان خود در جنگ جهانی اول به سیستم تهویه برای رساندن اکسیژن به خدمه تانک و جریان داشتن هوا در درون محفظه داخلی آن نیاز داشتند. بمب های کوکتل مولوتوف نه خود تانک بلکه خدمه داخل آن را هدف می گرفت.  
خاموش کردن شعله های تولید شده در اثر انفجار این بمب دستی در فضای بسته درون تانک بسیار دشوار بوده و هیچ راه فراری برای گرمای تولید شده توسط آن نیز وجود نداشت. بدین ترتیب تانک هایی که توسط این سلاح هدف قرار می گرفتند تخریب نشده بلکه به طور موقتی از نبرد خارج می شدند. وقتی که خدمه تانک برای فرار از آتش کوکتل مولوتوف از تانک بیرون می پریدند، خارج از پوسته حفاظتی شان به اهدافی ساده و آسیب پذیر برای نیروهای پیاده فنلاندی که کمین کرده بودند تبدیل می شدند. با این تاکتیک، فنلاندی ها توانسته بودند تانک های اتحاد جماهیر شوروی را زمین گیر کنند. اما کوکتل مولوتوف سلاح بی نقصی نبوده و نقطه ضعف آن کاملاً واضح بود. کوکتل مولوتوف تنها در صورتی موثر بود که سرباز فنلاندی می توانست به اندازه کافی به تانک نزدیک شده و آن را به سمت قسمت خاص و بسیار کوچکی از تانک (دریچه تنفسی) پرتاب نماید که خدمه را تحت تاثیر قرار می داد.  
تنها یک راه برای انجام این عملیات وجود داشت و آن اینکه سربازان فنلاندی با شجاعت و هوش بالا به اندازه کافی به تانک نزدیک شده و پس از پرتاب کوکتل مولوتوف خود و قبل از هدف قرار گرفتن توسط خود تانک یا سربازان اطراف آن فرار کنند. فنلاند در نهایت در اوایل ماه مارس و پس از نزدیک به ۴ ماه مقاومت در برابر نیروهای شوروی و البته عبور نیروهای روس از خط دفاعی مانرهایم و وارد شدن به قلمرو اصلی فنلاند به دنبال صلح برآمد. این پیروزی کوچک برای روس ها به قیمت خلع ژنرال ها و بیش از ۳۰۰.۰۰۰ نفر تلفات در مقابل بدست آوردن مقدار کمی زمین تمام شد.

منبع: جام جم آنلاین

کلیدواژه: روغن بطری بنزین الکل سلاح آتش شوروی تانک اتحاد جماهیر شوروی کوکتل مولوتوف فنلاندی ها هنگ کنگ روس ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت jamejamonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جام جم آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۹۹۸۳۶۴۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

درباره روز ارتش ۱۴۰۳ و تاریخچه ۲۹ فروردین

روز نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ۲۹ فروردین است.

به گزارش ایمنا، ارتش جمهوری اسلامی ایران (آجا) از نیروهای مسلح است.

تاریخ روز ارتش

در تقویم ایرانی ۲۹ فروردین ماه روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی است.

در ایران روزهای دیگری نیز به نام ارتش نامگذاری شده است:

۱۹ بهمن: سالروز دیدار همافران با امام خمینی (ره) روز نیروی هوایی ۷ آذر: سالروز اجرای عملیات مروارید روز نیروی دریایی ۱۰ شهریور: سالروز تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) روز پدافند هوایی ارتش چیست؟

ارتش سازمان نظامی و مجموعه‌ای از نیروهای مسلح یک کشور است که وظیفه دفاع و مبارزه با دشمنان، حفاظت از کشور از تهاجم خارجی و حفاظت از مرزهای زمینی، آب‌های سرزمینی و حریم هوایی و گاهی سایر فعالیت‌های نظامی را بر عهده دارد.

ارتش جمهوری اسلامی ایران

بر اساس اصل ۱۴۳ قانون اساسی، ارتش جمهوری اسلامی ایران پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی کشور را بر عهده دارد.

همچنین اصل ۱۴۴ این قانون تصریح می‌کند: «ارتش جمهوری اسلامی ایران باید ارتشی اسلامی باشد که ارتشی مکتبی و مردمی است و باید افرادی شایسته را به خدمت بپذیر که به اهداف انقلاب اسلامی مؤمن و در راه تحقق آن فداکار باشند.»

تاریخچه روز ارتش

با پیروزی انقلاب اسلامی دیدگاه حضرت امام خمینی (ره) نسبت به ارتش اهمیت فراوانی یافت؛ ایشان روز ۲۶ فروردین ۱۳۵۸ در پیامی خطاب به ملت شریف و مبارز ایران روز ۲۹ فروردین را «روز ارتش» اعلام کردند تا ارتش در شهرستان‌های بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازد و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و مرزهای کشور اعلام کند.

متن پیام بنیانگذار جمهوری اسلامی به شرح ذیل است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

۲۶ فروردین ۵۸/ ۱۷ جمادی الاولی ۹۹

ملت شریف و مبارز ایران- و فقهم الله تعالی

با اهدای سلام و سپاس از مجاهدات خستگی ناپذیر شما ملت شجاع که اهداف مقدس اسلام را تا آستانه پیروزی رساندید و دست خیانتگران داخلی و خارجی را با خواست خدای بزرگ قطع کردید، لازم است به تذکرات زیر توجه نمایید:

۱- روز چهارشنبه ۲۹ فروردین روز ارتش اعلام می‌شود. ارتش محترم در این روز در شهرستان‌های بزرگ با سازوبرگ به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ مرزهای کشور اعلام نمایند.

۲- ملت ایران موظفند از ارتش اسلامی استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان نمایند. اکنون ارتش در خدمت ملت و اسلام است و ارتش اسلامی است، و ملت شریف لازم است آن را به این سِمت رسماً بشناسند و پشتیبانی خود را از آن اعلام نمایند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامی که حافظ استقلال و نگهبان مرزهای آن است جایز نیست. ما و شما و ارتش، برادرانه باید برای حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اختلال مفسدین خاتمه دهیم.

۳- افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بکنند. توجه ننمودن به این مسائل موجب ضعف ارتش اسلامی می‌شود و نظام را از هم می‌پاشد. سربازان و درجه داران و افسران موظفند سلسله مراتب را حفظ و مراعات کنند؛ چنانچه رؤسای فوق موظفند با ارتش به طور محبت و برادری رفتار نمایند و از دیکتاتوری که در رژیم طاغوت بود اجتناب نمایند. ارتش اسلامی باید با حفظ سلسله مراتب و نظام صحیح اسلامی و اطاعت کامل زیردست از ما فوق و رعایت کامل ما فوق از زیردست، اداره شود. تخلف از این امر ضد انقلاب است و مورد مواخذه خواهد بود.

۴- افراد خارج از ارتش حق ندارند در امر ارتش دخالت کنند و ارتشی را در داخل ارتش یا خارج بدون مجوز دستگیر کنند. اگر شکایتی دارند یا اطلاع از مجرمیت کسی دارند، روی موازین شرعی و قانونی رسیدگی خواهد شد. دخالت بیجا در داخل ارتش موجب ضعف آنان می‌شود و مخالف انقلاب اسلامی است.

۵- این قشر از ارتش که در خدمت اسلام و ملت هستند و وفاداری خود را از جمهوری اسلامی اعلام نمودند، اگر خدای نخواسته در رژیم طاغوتی خلاف و گناه صغیره کرده‌اند، با برگشت به سوی خدای تعالی و جمهوری اسلامی مورد عفو خداوند رحمان و عفو ملت شریفند و این جانب نیز آنان را عفو کردم. امید است آنان با دلگرمی و اعتماد به خدا و ملت شریف به خدمت خود صادقانه ادامه دهند و با قدرت در پادگان‌های خود مستقر شوند. از خداوند تعالی عظمت اسلام و مسلمین و هدایت جوانان فریب خورده‌ای را که می‌خواهند در صفوف مسلمان‌ها تفرقه بیندازند خواستارم، و هوشیاری ملت را در مقابل توطئه‌های غیر اسلامی امیدوار.

و السلام علیکم و رحمة الله.

روح الله الموسوی الخمینی»

منبع: صحیفه امام؛ ج ۷، ص: ۲۰ - ۲۱

کد خبر 744080

دیگر خبرها

  • 7 فیلم برتر تاریخ سینما دربارۀ «آخرالزمان هسته‌ای»
  • مقایسه سهند و شاهین؛ مشخصات فنی و هر آنچه باید بدانید
  • همه آنچه درباره هتل مارینا پارک کیش باید بدانید.
  • مقایسه سهند و شاهین؛ مشخصات فنی و هر آنچه باید بدانید(+عکس)
  • مقایسه سهند و شاهین؛ مشخصات فنی، قیمت و هر آنچه باید بدانید(+عکس)
  • مقام سابق آمریکایی: ترامپ تصور می‌کرد اوکراین باید بخشی از روسیه باشد
  • درباره روز ارتش ۱۴۰۳ و تاریخچه ۲۹ فروردین
  • امین حیایی، احمد مهرانفر در «کوکتل مولوتوف»
  • ژنرال اوکراینی: اوضاع در جبهه شرق وخیم است
  • تازه‌ترین اطلاعات فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین از میادین جنگ