در ابتدا برای سرعت بخشیدن به امر درمان، محققان سراغ داروها و درمان‌های موجود برای بیماری‌های دیگر و اثربخش بودن آنها در درمان مبتلایان به کرونا رفتند. به این واسطه، برخی داروها انتخاب شدند که ویژگی‌های آنها با درمان کرونا سازگاری داشت و از ابتدا در فهرست گزینه‌های درمانی قرار گرفتند. اما هیچ‌کدام از آنها درمانی قطعی به شمار نمی‌رود.

حالا مدتی است داروی «رمدسیویر» توانسته به عنوان نخستین داروی مؤثر برای درمان کووید-19 تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را دریافت کند. ایران هم در این میان مدتی است وارد گردونه تحقیقات کرونا شده و دانشمندان کشورمان تلاش می‌کنند تا به‌رغم تحریم‌ها و فشارهای جهانی، نقشی در تولید داروهای مؤثر در درمان انواع بیماری‌ها از جمله کووید- 19 داشته باشند؛ بیماری‌ای که درمان برایش این روزها بازار داغی دارد. در میان جدیدترین خبرهایی که به گوش می‌رسد، معرفی چهار داروی گیاهی از سوی سازمان غذا و دارو برای درمان کرونا، در روزهای گذشته حسابی سر و صدا به‌پا کرده است. به‌ویژه در فضای مجازی بسیار از کاربران نسبت به این‌که این داروها در عمل بتوانند موثر باشند و کارکردی بیشتر از اعلام خبر خوش تولید داروی کرونا داشته باشند، ابراز تردید کرده‌اند. جام‌جم برای کسب اطلاعات بیشتر برای بررسی ویژگی‌ها و میزان اثربخشی این چهار داروی گیاهی برای تماس با محققان این پروژه و مسؤولان سازمان غذا و دارو تلاش کرده است. اما موفق به گفت‌وگو با مدیران سازمان غذا و دارو نشده است. حتی با وجود برقراری ارتباط با دکتر رضا محتشمی، مجری طرح اسپری PHR160 به علت محدودیت در ارتباط با رسانه‌ها، حاضر به گفت‌وگو و ارائه توضیحات لازم درباره جزئیات آزمایش این دارو نشدند.

مسأله‌ای که بیش از هر چیز در مورد این چهار دارو جلب توجه می‌کند، این است که ادعا شده این چهار داروی گیاهی، درمان قطعی کرونا نیستند و فقط علائم بیماری را در مبتلایان کاهش می‌دهند. نخستین دارویی که تأییدیه‌های لازم را دریافت کرده،اسپری دهانی PHR160 است که از شش اسانس گیاهی تشکیل شده و بعد از پشت سرگذاشتن دو مرحله موفق آزمایش،درحال حاضر مرحله سوم را پشت‌سر می‌گذارد.محققانی که روی این طرح کار می‌کنند، می‌گویند استفاده از این اسپری می‌تواند بر بهبود عوارض ریوی کرونا مانند تنگی‌نفس، سرفه و اکسیژن‌رسانی شریانی اثر مثبت داشته باشد.
داروی دوم، شربت «موکوزیفت» است که از عصاره آبی میوه دوگیاه تشکیل شده و در آزمایش‌های موفقی که پشت‌سر گذاشته، توانسته است علائم خستگی و بی‌اشتهایی مبتلایان به کووید- 19 را درمان کند. هر دو دارو، مجوز شش‌ماهه دریافت کرده و روانه بازار شده‌اند. اما در این میان، دو داروی دیگر هم معرفی شده‌اند که هنوز از نظر اسم و نتایج نهایی، تأییدیه لازم را دریافت نکرده‌اند. یکی از این دو دارو شربتی حاوی هفت گیاه و برای کاهش روزهای بستری و بهبود هایپوکسی و دیگری شربت حاوی یک گیاه است که در بهبود علائم کرونا تأثیر دارد.
 

 90 درصد داروهای کرونای چین، گیاهی است
دکتر مهرداد کریمی، دانشیار گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره کاربرد داروهای طب سنتی و گیاهی در دنیا به جام‌جم می‌گوید: «در حال حاضر بخش عمده‌ای از نظام سلامت چین در درمان کرونا وابسته به داروهای گیاهی است. در ارتباطاتی که طی ماه‌های اخیر با بیمارستان ووهان داشتیم، رئیس این بیمارستان که متخصص طب سنتی چین است، اظهار می‌کند طی سه هفته اول همه‌گیری از تعداد بالای بیمار شوکه شده بودیم. در آن زمان فقط از 30 درصد طب سنتی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده می‌کردیم که آن هم داروهای آماده‌ای بودند که در درمان بیماری سارس مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما مقدار استفاده از طب سنتی چین در منطقه ووهان از حوالی فروردین به بعد به حدود 70 تا
80 درصد در بیماران رسید. اما دیگر خبری از داروهای آماده نیست و در کنار برخی داروهای ثابت، با توجه به مزاج هر بیمار، داروی گیاهی برای بیماران تجویز می‌شود. اکنون نیز درصد استفاده از داروهای طب سنتی چینی در بیماران به حدود 90 درصد رسیده که آمار قابل‌توجهی است. این آمار طبق مقاله‌های اثبات‌شده، موجود است. اما در این بین، برخی متخصصان اصرار دارند که در شرق آسیا هرگز از داروهای سنتی استفاده نشده است. البته در چین هم که طب سنتی بسیار کاربرد دارد، همین تناقض‌ها بین طب سنتی و طب پزشکی نوین وجود دارد.
دکتر کریمی در ادامه می‌افزاید: «در ایران، کسی که نظام سلامت را پایه‌گذاری کرده، با این مسأله مشکلی ندارد و سیاست‌های رهبری، حتی فعالیت دانشگاه‌هایی در این زمینه در سطح وزارت بهداشت است و حتی حمایت‌های وزیر بهداشت، بیانگر حمایت از طب سنتی است. اما گروه خاصی این درگیری‌ها را نسبت به طب سنتی به وجود می‌آورند؛ در دوران همه‌گیری، دوقطبی ‌کردن تنها به ضرر مردم تمام می‌شود و باید در چنین شرایطی از تمام امکانات بهره ببریم. جایی که کار علمی روی طب سنتی در حال انجام است، هیچ خطا و مشکلی ایجاد نمی‌کند و ایرادی نمی‌توان به آن وارد کرد.
به گفته او در تجویز داروهای سنتی و داروهای مرسوم به‌کار رفته در درمان کرونا، داروهای گیاهی و سنتی طبق بررسی برای بیماران بستری تجویز می‌شوند تا از نظر تداخلات دارویی مشکلی ایجاد نشود، همچنین در طول زمان مصرف دارو، وضعیت بیماران را به‌دقت بررسی می‌کنیم.
مسائل ایمنی به این دلیل انجام می‌شود که گیاهان دارویی هم مانند داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی هستند و به عبارتی، هر چیزی که می‌تواند مفید باشد، عارضه‌ای هم دارد. سردمدار این قانون هم طب سنتی ایران است. در حقیقت در کارهای تحقیقاتی هرجایی که مشاهده کردید سخن از صددرصدی در کاری شده، مشخص است واقعیت ندارد. زیرا هیچ دارویی نیست که تمام بیماران در حداکثر پاسخ از آن بهره ببرند و طبیعتا هر دارویی با عوارضی همراه است.
 

 داروهای گیاهی با مستندات علمی مجوز تولید می‌گیرند
دکتر آرمان زرگران، داروساز و عضو هیأت علمی گروه داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره فرآیند مجوز گرفتن داروهای گیاهی در مقایسه با داروهای شیمیایی معمول به جام‌جم می‌گوید: «در سازمان غذا و دارو برای داروهای طبیعی، اداره‌کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل وجود دارد که ذیل این مدیریت هم چند اداره‌کل شامل اداره داروهای طبیعی، اداره داروهای سنتی و مکمل‌ها قرار دارند. داروهای طبیعی اگر شامل یک فرآورده گیاهی باشد و در منابع سنتی ما هم اشاره‌ای به آن نشده باشد، باید حتما کارآزمایی بالینی روی آن صورت گیرد و شواهد و مستندات مانند داروهای شیمیایی برایشان جمع‌آوری و ارائه شود که در صورت کامل بودن مستندات، به دارو مجوز داده می‌شود.
این متخصص داروسازی سنتی ادامه می‌دهد: «قسمتی هم با عنوان داروهای سنتی وجود دارد و شامل داروهایی است که نام و کاربرد آنها در متون سنتی ما اشاره شده است و در این شرایط، اعطای مجوز به آن کمی ساده‌تر صورت می‌گیرد.
چون این داروی سنتی هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته است و در نتیجه به‌عنوان داروی طب سنتی ایران کمی راحت‌تر به آن مجوز می‌دهند. داروهای گیاهی هم مانند داروهای شیمیایی باید فرآیند پیچیده‌ای را طی کنند و براساس کارآزمایی بالینی یا این‌که نمونه خارجی آن وجود دارد یا خیر، بررسی می‌شوند.»
دکتر زرگران با اشاره به چهار داروی معرفی‌شده از سوی سازمان غذا و دارو تأکید می‌کند: «در این‌باره باید مسؤولان سازمان غذا و دارو نظر بدهند. اما تا جایی که من خبر دارم، تمام این چهار دارو کارآزمایی‌های بالینی را پشت‌سر گذاشته‌اند و با مستندات علمی و بالینی مجوز لازم را کسب کرده‌اند.»
 

تولید داروهای گیاهی به سبک روشمند علوم مدرن
در بازار داغ شایعات داروهای سنتی و گیاهی و با توجه به مخالفان و طرفدارانی که استفاده از این نوع داروها دارد، معرفی و تأیید این چهار داروی گیاهی از سوی سازمان غذا و دارو، شاید حساسیت‌ها را بیشتر برانگیخته باشد.
اما عضو هیأت علمی گروه داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر علمی‌ بودن فرآیند تولید این داروهای گیاهی می‌گوید: «تحقیقات در حوزه طب سنتی، فرآیند دانشگاهی و سازوکاری کاملا علمی دارد و در دنیا هم به رسمیت شناخته می‌شود؛ از سازمان بهداشت جهانی گرفته تا کشورهای توسعه‌یافته هم سازوکارهای علمی و مشخصی دارند. چیزی که در این میان اهمیت دارد، درمان بیمار است و فرآیند شیمیایی، سنتی یا گیاهی بودن آن تفاوتی ندارد. هر روشی که بتواند بیماری را درمان کند یا حتی علائم و عوارض بیماری را کاهش دهد، در اولویت قرار می‌گیرد.
همان‌طور که در حوزه‌های دیگر تحقیقات صورت می‌گیرد، در زمینه داروهای گیاهی و سنتی هم پژوهش‌هایی انجام می‌شود و این‌گونه نیست که همه اهتمام کشور متمرکز بر ساخت داروهای گیاهی باشد. در حال حاضر چند صد پروژه تحقیقاتی در کشور در حال انجام است که حدود 80 تا 90 پروژه مربوط به داروهای گیاهی است و اکنون این چهار دارو سریع‌تر به نتیجه رسیده‌اند و مجوز تولید دریافت کرده‌اند. طبیعتا اگر محصولات دیگر هم به نتایج مثبتی برسند، از آنها هم استفاده می‌شود. درواقع، هیچ تعصبی روی روشی خاص وجود ندارد و هدف، بهبود بیماران است که همگی از روش‌های علمی و کارآزمایی‌های بالینی عبور می‌کنند.
 

 داروهای کرونا با کارآزمایی‌های بالینی اثربخش
دکتر زرگران درباره اثربخشی این چهار داروی معرفی‌شده از سوی سازمان غذا و دارو می‌گوید: «این داروها برای درمان کرونا نیستند، بلکه روی بعضی پارامترهای بیماری تأثیر مثبت دارند و می‌توانند به عنوان درمان کمکی مورد استفاده قرار گیرند تا بیمار راحت‌تر این دوران را طی کند.
دراین میان باید به این نکته توجه داشته باشیم که درحال حاضر هیچ دارویی برای درمان کرونا وجود ندارد و حتی داروی رمدسیویر هم که تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده است،درمان قطعی نیست و فقط علائم را کاهش می‌دهد و می‌تواند در یک مرحله به بهبود علائم کمک کند. مسأله‌ای هم که در مورد این چهار داروی گیاهی ایرانی مطرح می‌شود، این است که به طور اختصاصی روی کرونا کارآزمایی‌های بالینی صورت گرفته و اثربخشی آنها با مستندات علمی روی بهبود برخی علائم نشان داده شده است. شاید برحسب مستندات تجربی، برای مثال شربت اکسپکتورانت هم اثربخش باشد و مانند بعضی از این داروها، خلط‌آور بوده و در کاهش علائم کرونا مؤثر باشد. اما آیا این شربت روی کرونا کارآزمایی بالینی انجام داده است؟ اگر محققی روی این شربت هم کارآزمایی انجام دهد و نتیجه مؤثر آن را از نظر علمی اعلام کند، می‌تواند آن را هم در درمان کرونا تأیید کند. بنابراین پرداختن به این موضوعی هرگزغیرعلمی نیست.

2323

کد خبر 1457786

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: ویروس کرونا سلامت داروی کرونا سوی سازمان غذا و دارو کارآزمایی های بالینی داروهای شیمیایی داروهای سنتی داروهای گیاهی چهار دارو دریافت کرده درمان کرونا داروهای طب برای درمان حال حاضر طب سنتی پشت سر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۰۴۳۸۳۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

احمد رهدار: ائمه میلیاردر بودند پس روحانیون هم باید میلیاردر باشند!

معاون تحقیقات وزیر بهداشت استعفا کرد/انتقادات تند از نمکی

استقرار بمب‌افکن‌های بی ۵۲ در خاورمیانه| اردک لنگ، قبل از ترک کاخ سفید چه برنامه‌ای دارد؟

افشاگری وزارت اطلاعات ایران علیه عربستان

بایدن آنتونی بلینکن را نامزد تصدی وزارت‌خارجه کرد

خبر بعدی:

دارو ضد کرونا در بازار ناصرخسرو تهران به خواب زمستانی رفت

حوالی ساعت ۱۱ امروز، چهارم آذرماه و در یک هوای سرد در خیابان قدیمی ناصرخسرو قدم می‌زدم و گاهی حواسم پرت افرادی می‌شد که در گوشه کنار این خیابان با صدایی آرام می‌گویند «دارو، دارو می‌خوای بیا اینجا».

خبرنگار ایرنا کنجکاو می‌شود و با یکی از این دستفروشان دارو که بصورت قاچاق داو می‌فروشد گفت‌وگو می‌کند؛  از وی می‌پرسد داروی کرونا می‌خواهم و این فرد که چهره‌اش از شنیدن این حرف در هم می‌رود با بزرگنمایی می‌گوید «ای آقا الان هرکسی داروی کرونا اینجا بفروشد اعدامش می‌کنند».

این دارو فروش بازار ناصر خسرو از خبرنگار می پرسد که قبلا اینجا آمده‌اید؟ که خبرنگار در جواب وی گفت: بله اما زمانی اینجا بسیار شلوغ‌تر از الان بود؛ آن موقع جای سوزن انداختن بر روی زمین نبود ولی الان پرنده هم پر نمی‌زند چه رسد به خریدار دارو.

این دستفروش همچنین ادامه می‌دهد: تا چند ماه پیش آمپول «رمدسیویر» داشتم و آنها را ۴۰ میلیون می‌فروختم؛  البته خودم هم ۱۵ تا ۲۰ میلیون می‌خریدم اما الان کسی جرات دست گرفتن این آمپول را ندارد.

خبرنگار ایرنا از وی سوال می‌کند که الان چه داروی برای درمان کرونا داری، که می‌گوید: من فقط یک آمپول دارم که بیشتر از کرونا پیشگیری می‌کند و برای درمان هم مناسب است که ۱۰ عدد از آن حدود سه میلیون تومان قیمت دارد؛  چند داروی دیگر هم دارم که اصلا خریدار ندارد و ۱۰ عددش ۳۰ تا ۴۰ میلیون قیمت دارد.

خبرنگار ایرنا از این دارو فروش می‌پرسد که آیا این قرص‌ها را کسی می‌خرد، می‌گوید: آره ولی خیلی کم، آدمای پولدار بیشتر اول صبح برای خرید می آیند و تعدادی از این قرص‌ها را می خرند.

گرانی بلای جان بازار دارو شده است

دارو فروش دیگری که در حاشیه خیابان «ناصرخسرو» در حال قدم زدن است می‌گوید:‌ گرانی دارو بلای جان این بازار شده و الان به هیچ وجه به اندازه چند ماه پیش فروش نداریم، سود داروی کرونا در بازار آزاد برای ما بسیار خوب بود اما پس از جمع‌آوری این دارو از بازار فقط تعدادی از قرص و آمپول‌ها را داریم که آن هم به دلیل بالا بودن قیمت‌ها مشتری ندارد.

خبرنگار ایرنا با کنجکاو می‌گوید چه آمپولی داری؟ که فروشنده می‌گوید: «آمپول ویتامین برای افراد کرونایی است که این آمپول سه ماه پیش ۲۰۰ هزار تومان بود اما الان ۴۵۰ تا ۵۰۰ تومان شده، چند نمونه قرصم داریم که ۱۰ عددش از ۲ میلیون تومان شروع و تا ۳۰ میلیون تومان نیز می‌رسد».

این دارو فروش خاطرنشان می‌کند: بدلیل اینکه آمپول و قرص‌های پرفروش کرونایی در بیمارستان‌ها موجود است دیگر افراد برای خرید دارو به اینجا نمی‌آیند و این بازار خیلی زود به خواب زمستانی فرو رفته است.

داروی کرونا نایاب است

همچنین خبرنگار ایرنا با یکی از شهروندانی که دنبال خرید داروی کرونا است هم صحبت می‌شود و این شهروند می‌گوید: این بازار، بازار چند ماه پیش نیست، من قبلا اینجا آمده بودم و آمپول «رمدسیویر» را ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان می‌خریدم اما الان آن آمپول و قرص‌ها دیگر در این بازار پیدا نمی‌شوند.

وی ادامه داد: الان بیمارستان‌های دولتی دارو کم ندارند اما در بیمارستان‌های خصوصی این مشکل وجود دارد و چون مادرم در بیمارستان خصوصی بستری است برای خرید چند مدل قرص متفاوت به ناصرخسرو آمده‌ام.

این شهروند که بدنبال دارو است افزود: چند ساعتی است که از بیشتر دارو فروشان بازار ناصرخسرو سوال می‌کنم که فلان آمپول و قرص را دارید اما از همه آنها جواب منفی می‌شنوم و انگار این داروفروشان با کرونا قهر کرده‌اند.

به نظر می رسد داروهای کرونایی با بازار سیاه این دارو قهر کرده و دیگر اینجا جایی برای فروش بی ضابطه قرص و آمپول‌های کرونا نیست.

برچسب‌ها ویروس کرونا شهر تهران خیابان ناصرخسرو

دیگر خبرها

 • عطاری ها آبروی طب سنتی را برده اند
 • مینو محرز: عطاری‌ها را تعطیل کنید آبروی طب سنتی را برده‌اند
 • رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین: کرونا داروی قطعی ندارد؛ تایید اثر داروهای گیاهی در مرحله تحقیق است
 • چند خبر از کمبود دارو تا مصرف خودسرانه آنها در کهگیلویه و بویراحمد
 • کشف بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال داروی قاچاق در استان یزد
 • بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال داروی قاچاق کرونا در استان یزد کشف شد
 • تاکید تحقیقات جهانی بر استفاده از طب سنتی در پیشگیری از کرونا
 • انهدام شبکه توزیع داروهای قاچاق، کمیاب و نایاب در یزد
 • کشف بالغ بر ده میلیارد ریال داروی قاچاق کرونا در استان یزد
 • بیش از ۱۰ میلیارد ریال داروی قاچاق کرونا در یزد کشف شد
 • مهم‌ترین توصیه طب سنتی برای پیشگیری از کرونا
 • انتقاد یک پزشک فوق تخصص جراحی سرطان از وزیر بهداشت:عجیب است که از داروهای گیاهی و طب سنتی دفاع می کنید
 • هشدار پلیس فتا در خصوص خرید و فروش دارو در فضای مجازی /اعترافات مجرمین و مالباختگان + فیلم
 • فیلم/ محقق همدانی: داروی کرونا را تولید کرده‌ام
 • بهترین آنتی بیوتیک گیاهی
 • فاموتیدین کرونا را درمان می کند؟
 • قرص رهاکین چه کاربردی دارد/ موارد مصرف و عوارض قرص رهاکین 500
 • قرص آلفن ایکس ال 100 چیست؟/ موارد مصرف و مضرات قرص آلفن ایکس
 • خواص گل گاوزبان | خواص گل گاو زبان برای پوست | گل گاوزبان و بارداری