به گزارش جماران؛ رضا ملک‌‌زاده در پاسخ به سوالات مطرح شده از سوی بسیج دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور درخصوص عملکرد خود، توضیحاتی ارائه کرد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر علت طرح کردن نظریه ایمنی گله‌‌ای و ابتلای 25 میلیون ایرانی به کرونا که توسط ریاست جمهور مطرح شد نوشته است:

جناب رئیس جمهور فقط دو بار از اینجانب برای شرکت و سخنرانی در ستاد کرونا دعوت به عمل آوردند که متن کامل سخنرانی من موجود است و در هر دو سخنرانی ضمن توضیح مفهوم ایمنی جمعی، به طور کامل با آن مخالفت و توصیه کرده‌‌ام که باید پیشگیری برنامه اصلی باشد.

چرا که منتظر ایمنی جمعی ماندن اقدامی خلاف اخلاق پزشکی است و پیشنهاد اینجانب برقراری فوری جریمه برای افرادی که ماسک نمی زنند و تجمعات تشکیل می‌‌دهند بود.

 

اینکه اینجانب توصیه به ایمنی دسته جمعی کرده باشم واقعا یک تهمت آشکار است

 

اینکه اینجانب توصیه به ایمنی دسته جمعی کرده باشم واقعا یک تهمت آشکار است. در مورد میزان تماس مردم ایران با ویروس کرونا در اردیبهشت ماه امسال که حاصل یک پژوهش با مشارکت 50 نفر از برجسته‌‌ترین محققین کشور در 20 شهر ایران بر اساس تست سرولوژی بود و مقاله آن در مجله لانست به زودی چاپ می‌‌شود اقدامی بسیار با ارزش و کم نظیر بود که رییس جمهور محترم باید در بیان دقیق‌‌تر می‌‌فرمودند. مشابه این مطالعه در امریکا، اروپا و هند هم انجام شده است اولویت نظام تحقیقات و فناوری در حیطه کرونا به هیچ وجه منحصر به انجام کار آزمایی‌‌های بالینی نبود. چنانکه تا 18 آبان 1396 تعداد 5536 طرح پژوهشی در کمیته های اخلاق در پژوهش دانشگاه ها با موضوع بیماری کو وید - 19 مورد تصویب قرار گرفته است که تنها 596 مورد آنها کارآزمایی بالینی بوده است (حدود 11 درصد). گزارش‌‌های دوره‌‌ای این حوزه بیانگر اقدامات مختلفی است که در این حوزه انجام شده و برای نمونه اقدامات حوزه فناوری را در پیوست 1 (آخرین گزارش عملکرد این حوزه در اپیدمی ویروس کورونا 2019، نسخه هفتم مورخ 20 آبان) ملاحظه فرمایید همان طور که مستحضرید بیماری کروید -19 درمان استانداردی ندارد و کشف درمان استاندارد برای این بیماری مستلزم انجام تحقیق است. از طرف دیگر مطالعات کارآزمایی بالینی کوچک و حتی متوسط راه به جایی نمی‌‌برند، دارو باید روی حداقل دو هزار نفر از جمعیت مبتلا و دو هزار نفر از جمعیت سالم آزمایش شود.

 

داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 

همه داروهایی که در این کارآزمایی استفاده شده‌‌اند داروهای استانداردی بودند که برای سایر بیماری‌‌های ویروسی استفاده شده بودند و ایمنی آنها برای استفاده در انسان‌‌ها سال‌‌ها قبل به اثبات رسیده بوده است. این داروها همزمان با استفاده در این کار آزمایی بالینی به صورت گسترده در ایران و همچنین در سایر کشورهای جهان در حال استفاده بودند و در پروتکل ملی درمان کرونا وجود داشته یا دارند.

این کارآزمایی بالینی تنها تلاش کرده است با استفاده کنترل شده از این داروها پاسخی برای اثربخشی آنها پیدا کند. ضمن این که در فروردین ماه که این مطالعه شروع شد امید زیادی نسبت به اثربخشی داروهای ضدویروسی چون رمدسیویر وجود داشت که در ایران موجود نبود. یکی از دغدغه های جدی برای ورود تعداد زیاد بیمار در این مطالعه دسترسی به این دارو و داروهای دیگر با وجود تحریم ظالمانه آمریکا بود که این امر تنها با همکاری سازمانهای بین المللی چون سازمان جهانی بهداشت قابل تحقق بود. این کارآزمایی بالینی تلاشی بین المللی بود که طی آن اثرات استفاده از داروهایی که استفاده از آنها در دنیا مرسوم شده بود و برخی موارد آن کماکان مرسوم است به صورت کنترل شده بررسی شود. 

 

از همه بیماران شرکت کننده در این مطالعه بین المللی رضایت آگاهانه کسب شده است

 

برخلاف شبهاتی که در فضای مجازی مطرح شده از همه بیماران شرکت کننده در این مطالعه بین المللی رضایت آگاهانه کسب شده است. رضایت نامه بطور دقیق به فارسی ترجمه و عوارض احتمالی همه داروها نیز در آن ذکر شده بود. برای کلیه بیماران و یا همراهان ایشان مطالعه بطور شفاهی و کتبی توضیح داده شده است. بیماران باسواد و هوشیار با توضیحات و مطالعه رضایت نامه جهت شرکت در مطالعه تصمیم گرفتند.

از بیماران بی سواد با توضیحات شفاهی و حضور یک شاهد، و بیمارانی که هوشیاری نداشتند، از اقوام درجه یک رضایت نامه کسب شده است در ضمن، هیچ هزینه‌‌ای بابت این داروها از بیماران دریافت نشده و داروها به طور رایگان توسط سازمان جهانی بهداشت برای این مطالعه فراهم شده است. لذا آنچه که در این تحقیق انجام شده است هزینه‌‌ای غیر از همکاری همکاران پروژه به همراه نداشته است که آنها نیز در این مورد مطالبه‌‌ای نداشته‌‌اند. همچنین هیچ گونه قراردادی با سازمان جهانی بهداشت مبنی بر دریافت حق التحقیق به اینجانب و همکاران من منعقد نشده است و این موضوع به آسانی با استعلام از سازمان مربوطه و یا امور بین الملل وزارت بهداشت قابل تایید است.

 

توضیحات ملک‌‌زاده درباره عضویت در هیئت مدیره یک شرکت دارویی

 

ملک‌‌زاده در بخش دیگری از نامه خود در پاسخ به سؤالی مبنی بر تضاد منافع وی و تصدی او به عنوان ریاست هیئت مدیره شرکت دارویی، همزمان با حضور در سمت معاونت وزیر و تجویز برخی داروهای بی‌‌تأثیر برای درمان کرونا، نوشت: اینجانب استاد ممتاز و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه بیماری گوارشی هستم که در سال 1393 به همراه تعدادی دیگر نسبت به تاسیس شرکت سهامی خاص فن آوران روژان محقق دارو (خصوصی و دانش بنیان) اقدام و خود نیز بعنوان رئیس هیات مدیره شرکت انتخاب شدم.

به دلایل زیر عضویت اینجانب در شرکت یاد شده مشمول قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب سال 1373 نمی‌‌شود. اینجانب در تاریخ 1393.12.9 به عضویت هیئت مدیره شرکت سهامی خاص فن آوران روژان محقق دارو خصوصی و دانش بنیان) در آمده و در سال 1395 از آن خارج شده‌‌ام و بعد از تاریخ خروج از این شرکت در تاریخ هیچگونه سمتی در این شرکت نداشته‌‌ام و در این مدت هیچگونه وجهی بابت مدیریت هیات مدیره دریافت نکرده‌‌ام. در حقیقت هدف اینجانب عنوان یک متخصص دارای سال‌‌ها تجربه در تحقیقات پزشکی، کمک علمی و فکری برای راه اندازی شرکت دانش بنیان و تشویق نیروهای جوان و متخصص برای فعالیت در زمینه مورد بحث بوده و هیچگونه هدف مالی با اقتصادی در تشکیل چنین شرکتی نداشته‌‌ام.

بند انتهایی اصل 141 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سمت‌‌های آموزشی و اعضای هیات علمی را از ممنوعیت تصدی بیش از دو شغل دولتی و همچنین مدیریت شرکت‌‌های خصوصی مستثنا کرده است. در عین حال به موجب قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب سال 1372 سمت‌‌های آموزشی در دانشگاه‌‌ها و موسسات آموزشی و تحقیقاتی از اصل ممنوعیت داشتن بیش از یک شغل دولتی مستثنی هستند. به علاوه به موجب تبصره 4 ذیل بند واو ماده 17 قانون برنامه پنجم توسعه 1 و تبصره 7 ذیل ماده 1 قانون احکام دائمی بودجه نیز اعضاء هیات علمی می‌‌توانند با موافقت هیات امناء همان دانشگاه نسبت به تشکیل مؤسسات و شرکت‌‌های صددرصد (100%) خصوصی دانش بنیان اقدام و یا در این مؤسسات و شرکتها مشارکت نمایند.

در عین حال مطابق ماده 101 آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه‌‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور مصوب سال 1390 در اجرای بند «ط» ماده 7 قانون تشکیل هیأت امناء دانشگاه‌‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، به مؤسسه اجازه داده می‌‌شود، جهت استفاده از ظرفیت‌‌ها و امکانات موجود نسبت به ایجاد شرکت‌‌های دانش بنیان با سایر موارد مشابه با مشارکت اعضاء هیئت علمی و کارکنان متخصص و متبحر خود پس از تصویب هیات امناء برابر ضوابط و دستورالعمل های مربوطه اقدام نماید.

همانطور که ملاحظه می‌‌شود این آیین نامه نه تنها به اعضای هیئت علمی بلکه به کارمندان متخصص و متبحر دانشگاه‌‌ها نیز اجازه می‌‌دهد در ایجاد شرکت های دانش بنیان مشارکت کنند. در نتیجه، صرف نظر از اینکه اینجانب، کارمند به مفهوم مستخدم دولت (فاقد سمت آموزشی) نبوده‌‌ام و به عنوان هیئت علمی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مامور بوده‌‌ام. حتی اگر کارمند به این مفهوم بودم نیز از نظر این آیین نامه مشکلی در تشکیل شرکت دانش بنیان وجود نداشت.

اخبار مرتبط واکنش تند یک مقام ارشد وزارت بهداشت به انتقادات اخیر وزیر: به جای اظهارات بی پایه و اساس کرونا را کنترل کنید انتقاد مصطفی معین از وزیر بهداشت: رفتار مدیریتی شما یکی از علل اصلی تداوم کروناست توصیه عباس عبدی به وزیر بهداشت برای استعفا: ادامه راه ممکن نیست انتقاد وزیر بهداشت از برخی تحقیقات در نظام سلامت: دور ریختن منابع است واکنش رییسی به اختلافات در وزارت بهداشت جدال اخیر در وزارت بهداشت به انتخابات 1400 ارتباطی دارد؟!

منبع: جماران

کلیدواژه: سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لیگ برتر 99 وزارت بهداشت رضا ملک زاده آزمایش داروهای کرونا روی ایرانی ها وزارت بهداشت دکتر ملک زاده استعفای دکتر ملک زاده ایمنی گله ای سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لیگ برتر 99 کارآزمایی بالینی وزارت بهداشت بین المللی دانش بنیان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جماران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۰۹۱۲۲۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فیلم| ادعای عجیب درباره پیاده‌شدن سردار سلیمانی قبل از حمله پهپاد آمریکایی

تیم بایدن مذاکرات هسته‌ای با ایران را آغاز کرد| اسرائیل نگران شد

مجوز اصولگرایان برای زایمان جنایت؟

‌۲ وزارتخانه نورچشمی/ کارکنان کدام وزارتخانه بیشترین مزایا را دریافت می کنند؟

مسوت اوزیل در همسایگی ایران/عکس

خبر بعدی:

انتقاد عضو شورای شهر از اظهارات معاون وزیر بهداشت

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، حجت الاسلام سید محمد آتش زر که امروز در نشست رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم سخن می گفت با بیان این که شهر مقدس قم طلایه دار انقلاب اسلامی است خاطر نشان کرد: متأسفانه برخی همچنان بُغض خود را نسبت به قم نشان می دهند.

وی سپس به شجاعت یک پزشک متدیّن در قم و اصرار وی برای انجام آزمایش کرونا در اواخر سال قبل اشاره و بیان کرد: این شجاعت سبب کشف کرونا در ایران شد، در حالی که سخنگوی وقت وزارت بهداشت این خدمت را به گونه ای تعبیر کرد که گویی قمی ها به عمد این ویروس را ایجاد کرده اند.

عضو شورای اسلامی شهر قم افزود: پس از این اظهار نظر بود که فضای بسیار سنگینی علیه شهر مقدس قم ایجاد شد و حتی اتومبیل های با پلاک قم جرأت تردد در دیگر شهرها را نداشتند.

وی با بیان اینکه قم همیشه منبع برکت بوده است اضافه کرد: این طلاب جهادی قم بودند که در بحران کرونا وارد شدند و در همه کشور به تغسیل جانباختگان پرداختند و در عین حال به خدمت به بیماران کرونایی در بیمارستان ها همت گماردند.

حجت الاسلام آتش زر گفت: ما هیچ گاه صحنه های مربوط به آن طلبه جهادی که همسر باردارش را بر اثر کرونا از دست داد فراموش نمی کنیم، ضمن آن که طلاب جهادی نه تنها در کرونا که در همه بحران های پیش آمده اعم از حوادث طبیعی و دیگر موارد پیشگام و در صحنه حاضر بوده اند.

عضو شورای اسلامی شهر قم گزارش اخیر معاون وزیر بهداشت درباره شهر قم را نوعی قم ستیزی خواند و گفت: در حالی که استاندار قم از رتبه سی ام استان قم در میزان بستری های کرونایی در کشور سخن می گوید و از مردم قم تقدیر می کند، معاون وزیر بهداشت در اظهاراتی عجیب بدون اشاره به ترافیک اتومبیل ها در راه شمال کشور، نام قشم و قم را درباره عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی و یا برگزاری نماز جمعه و البته با نوعی بُغض نسبت به مردم متدیّن بر زبان می آورد.

وی تصریح کرد: بنده خودم در نماز جمعه قم حاضر بودم و شهادت می دهم که این مراسم صرفا محدود به ایراد خطبه ها و اقامه نماز بود، ضمن آن که همه ماسک زده بودند و فاصله گذاری را رعایت کردند.

حجت الاسلام آتش زر همچنین در سخنان خود از مدیران استان خواست تا در برابر این سخنان بی ادبانه معاون وزیر بهداشت واکنش نشان دهند و اعلام موضع کنند.

وی در پایان بیان داشت: مردم متدّین قم همان گونه که تاکنون در رعایت شیوه نامه های بهداشتی پیشگام بوده اند، پس از این نیز رعایت شیوه نامه ها را ادامه خواهند داد.

انتهای پیام/2258

دیگر خبرها

 • فریاد احمد نوراللهی علیه انتقادات
 • استقلال با مثلث CAM انتقادات را هم پرس کرد! / تحلیل بازی
 • عبدی؛ فریاد یک مهاجم قاتل علیه انتقادات (عکس)
 • معاون وزیر بهداشت: نگران موج جدید کرونا هستیم
 • راز واکنش سگ ها به صدای صاحبان خود
 • رئیس دفتر رئیس‌جمهوری درگذشت شیده لالمی را تسلیت گفت
 • دولت مستعفی کویت مامور پیشبرد امور این کشور شد
 • رئیس دفتر رئیس‌جمهوری درگذشت «شیده لالمی» را تسلیت گفت
 • رحمان رضایی: فعلا برابر انتقادات سکوت می کنم / پاسخ برخی افراد را نباید داد
 • پیام تسلیت رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان به مناسبت شهادت هفتمین مدافع سلامت گلستان
 • معاون وزیر بهداشت: نگران موج جدید کرونا به خاطر سفرها هستیم
 • واکنش معاون وزیر ورزش به صدور مجوز غیرقانونی واردات موتور سنگین
 • موافقت اسراییل با تزریق واکسن کرونا به اسرای فلسطینی
 • کالیفرنیا تزریق واکسن مدرنا را متوقف می‌کند
 • رژیم صهیونیستی با تزریق واکسن کرونا به اسرای فلسطینی موافقت کرد
 • رهامی: مجموعه ای از اصلاح طلبان خواهان نامزدی اینجانب در انتخابات 1400 هستند
 • دومین واکسن ایرانی کرونا مجوز آزمایش انسانی گرفت | تکنولوژی ساخت، متفاوت از واکسن اول
 • اولین کمپ ترک اعتیاد بانوان در ایلام راه‌اندازی می‌شود
 • لبنان خرید بیش از ۲ میلیون دوز واکسن کرونای شرکت فایزر را نهایی می‌کند