به گزارش همشهری‌آنلاین و به نقل از ایسنا منصور کبگانیان در حاشیه یکصد و سی و نهمین جلسه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: این جلسه در ادامه جلسه هفته قبل با موضوع ساماندهی کنکور (سنجش و پذیرش) برگزار شد، در دستور اول جلسه گزارش علمی طبق روال جلسات قبل از مطالب مربوط به حوزه علم در کشور و بین الملل ارائه شد، همچنین شاخص‌های نوآوری که عمدتاً به بحث ساختارها، بنگاه‌ها و وضعیت اقتصادی حوزه علم و نوآوری می‌پردازد بررسی شد.

وی با تاکید گفت: کشور در شاخص‌های نوآوری از قبل ضعف و اشکالاتی داشته که خوشبختانه با توجه به تلاش‌هایی که در چند سال اخیر در این زمینه شد، مقداری این شاخص‌ها بهبود یافته است، ولی با اهداف نقشه جامع علمی کشور فاصله دارد به گونه‌ای که رتبه نواوری کشور در سال ۹۷ در جایگاه ۶۵ ام و در سال ۹۸ این رتبه به ۶۱ رسید که ۴ رتبه تنزل داشتیم.  ولی متأسفانه در سال ۹۹ به رتبه ۶۷ رسیدیم که  وضع بودجه عمومی کشور و شیوع کرونا و مسائل مربوط به آن در این افت بی تأثیر نبود.

کبگانیان افزود: دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور پیشنهاد داد به عنوان دستور اصلی جلسه این موضوع را در نوبت قرار دهیم تا گزارش مفصلی در خصوص آن ارائه دهند.

کبگانیان به دستور دوم جلسه اشاره کرد و گفت: ساماندهی نظام سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها در دستور دوم جلسه بررسی شد. در تقسیم کاری که انجام شده است مراجعی علاوه بر شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع کنکور ورود کرده‌اند، ولی تصمیمات کلان مربوط به حوزه سنجش و پذیرش و ساماندهی کنکور بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی گذاشته شده است و یک بند مصرح در نقشه جامع علمی کشور به این موضوع اختصاص دارد.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی از ابتدا به دنبال اجرایی کردن ساماندهی سنجش و پذیرش بود ولی به دلیل اطمینان پذیری از برخی از زیرساخت‌های کشور و مطالعات عمیق کارشناسی در این خصوص به تأخیر افتاده بود.

وی تاکید کرد: محوریت تصمیم گیری در حوزه سنجش و پذیرش و ساماندهی کنکور برعهده نقشه جامع علمی کشور است. البته این به این معنی نیست که ما از قوای دیگر استفاده نکنیم. قطعاً در مجلس و سایر قوا و دستگاه‌ها هماهنگی لازم را انجام می‌دهیم و با آنها تعامل داشته و خواهیم داشت.

وی توضیح داد: گزارشی که اکنون می‌خواهم ارائه بدهم مربوط به سال جاری نیست. داوطلبانی که در حال خواندن دروس و آماده سازی خود برای کنکور سال آینده هستند و بدانند اگر سیاستی و طرحی را تصویب کردیم زمان اجرای آن را هم اعلام می‌کنیم و زمان کافی خواهیم گذاشت تا این دوره انتقال به درستی انجام شود.

کبگانیان ادامه داد: مکانیزم ما این است که در این مقطع طبق وظایف ستاد نقشه جامع علمی کشور، سیاست اجرایی سنجش و پذیرش را تصویب و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ کنیم و سپس طبق سند آمایش آموزش عالی از متولیان اصلی، طرح مفصل اجرایی در این خصوص خواهیم خواست که آن طرح باید با این سیاست‌ها هماهنگ باشد و کل طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

وی افزود: سیاست شماره یک که امروز تصویب شد مربوط به تفکیک سنجش از پذیرش بود که با کمی اصلاحات تفکیک آن تصویب شد.

کبگانیان افزود: سیاست دوم در مورد پذیرش و جدا شدن آن از سنجش بود که دراین خصوص نیز بحث شد، استفاده از سابقه تحصیلی به مقدار کافی تاکید شد و عددی که برای سابقه تحصیلی پیشنهاد شد ۶۰ درصد بود.

وی ادامه داد: ما اعتقاد داریم باید عمق یادگیری داوطلبان اندازه گیری شود. در آزمون تستی ممکن است که این عمق یادگیری به درستی اندازه گیری نشود و اینکه چرا تا کنون این کار انجام می شده است چند علت دارد. نکته اول امنیت امتحانات نهایی در استان‌ها و شهرستانهای مختلف بود، این قابل سوال بود، گزارش‌هایی داشتیم و کنترل می‌کردیم و اطمینان لازم را نداشتیم ولی خوشبختانه در سالهای اخیر با استفاده از تکنولوژی‌های جدید میزان افشای سوال به صفر رسیده است

وی ادامه داد: این موضوع شورای عالی انقلاب فرهنگی را مطمئن می‌کند که اطمینان از افشای سوالات قابل اتکا است. همچنین ما می‌خواهیم سوالات استاندارد باشد. اگر امسال دانش آموزی رتبه و معدلی کسب کرد دو تا سه سال بتواند از آن استفاده کند.

کبگانیان ادامه داد: ما اعتقاد نداریم دانش آموزی دو تا سه هفته جای خود را در دانشگاه پیدا کند و یا حتی مجبور شود در رشته‌ای که علاقه ندارد تحصیل کند و این نتیجه باید تا یک مدتی قابل اتکا باشد، بنابراین سوالات باید استاندارد باشد که این قول داده شد.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: یکی از آسیب‌هایی که امتحانات نهایی را تهدید می‌کرد نظام ناعادلانه و ناهماهنگ تصحیح سوالات بود که استان به استان و معلم به معلم فرق می‌کرد که این مشکل هم با توزیع رندوم و توزیع سوال به سوال در کل کشور حل شد.

کبگانیان یادآورشد: پس بنابراین سابقه تحصیلی و عمق یادگیری به تصویب رسید و حداقل ۶۰ درصد به این امر تخصیص داده می‌شود، آزمون تخصصی که همان آزمون سراسری کنکور است نیز ۴۰ درصد نقش خواهد داشت. بخشی هم به ارزشیابی و اندازه گیری استعداد، هوش و شخصیت شناسی اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: درمجموع سیاست دوم به این صورت جمع بندی شد که، ملاک پذیرش داوطلبان مشتمل بر نتایج سابقه تحصیلی یادگیری، مطالب دروس و عمق یادگیری، آزمون سنجش تکمیلی تخصصی (کنکور سابق) و آزمون هوش و استعداد با ویژگی‌های زیر خواهد بود.

به گفته وی، سوابق تحصیلی سال آخر دانش آموزان به میزان حداقل ۶۰ درصد از معیار پذیرش و آزمون تخصصی تکمیلی به میزان حداکثر ۴۰ درصد معیار پذیرش خواهد بود.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: برای دروس عمومی نیز حد نصاب و کفی مشخص شد که در هر کد رشته متفاوت خواهد بود. دانشگاه‌ها برای هر کدرشته می‌توانند حد نصابی را قبل از شروع مراحل کنکور اعلام کنند که باید در شورای سنجش و پذیرش تصویب شود. وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف هستند که به تدریج زیرساخت‌های لازم را برای پیاده کردن سیاست‌های مذکور فراهم کنند.

وی تاکید کرد: این سیاست‌ها مربوط به کنکور سال ۱۴۰۰ نمی‌شود.

کد خبر 567641 برچسب‌ها شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور سازمان سنجش آموزش کشور

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور سازمان سنجش آموزش کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی نقشه جامع علمی کشور ساماندهی کنکور سابقه تحصیلی سنجش و پذیرش

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۰۹۵۰۴۱ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

سردار جعفری: سردار سلیمانی نویسنده نامه ۲۴ فرمانده به خاتمی بود/به خاتمی هشدار دادیم که طوری دیگر برخورد می‌کنیم

حدادعادل: باید یک دولت انقلابی روی کار بیاید/می‌خواستند مردم گرسنگی بکشند تا شورش کنند/بعید نیست که قیمت ارز و سکه پایین بیاید

حضور چین در مزارع بیت‌کوین رفسنجان /مردم قطعی برق و آلودگی هوا را تحمل کنند تا چینی‌ها بیت‌کوین استخراج کنند؟

افشای پشت پرده بهبود رابطه عربستان و قطر؛ برنامه حمله نظامی تمام عیار علیه ایران؟

اعتراض یک خواننده به آلودگی هوای تهران/ قربانی از «ربابی» نوشت

خبر بعدی:

آخرین خبرها از پروژه چهل اختران قم؛ طرح کوچکتر و فازبندی می‌شود

گروه استان‌ها- مدیرعامل سازمان بهسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) گفت: چند مدیریتی در سطح استان قم، پیشرفت پروژه‌های ساماندهی چهل اختران و امام‌زاده مبرقع را به تأخیر انداخت. - اخبار استانها -

علیرضا خاکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به آخرین وضعیت ساماندهی پروژه چهل اختران و امام‌زاده موسی مبرقع(ع) اظهار داشت: مشکل اصلی در زمان‌بر بودن پروژه، چند مدیریتی بودن آن است.

مدیرعامل سازمان بهسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) افزود: چند مدیریتی در استان قم در میان اوقاف، شهرداری، استانداری و راه و شهرسازی، پیشرفت پروژه‌های ساماندهی چهل اختران و امام‌زاده مبرقع(ع) را به تأخیر انداخته است.

وی با بیان اینکه حدود 4.3 دهم هکتار محدوده توسعه فضاهای زیارتی و پشتیبان زیارت برای مجموعه چهل اختران و امام‌زاده موسی مبرقع(ع) پیش‌بینی‌شده بود که با توجه به تأخیر زمان تملک و تعدد دستگاه‌های متولی متأسفانه در زمان مقرر این تملک‌ها تکمیل نشد، گفت: تقریباً هیچ‌یک از اجزای طرح قابلیت اجرایی شدن پیدا نکرد، البته در سنوات گذشته تمرکز روی فضای مقابل امام‌زاده و امکان احداث شبستان و پارکینگ انجام و طرح تهیه‌شده و برنامه‌ریزی لازم برای این کار شکل‌گرفته است.

خاکی تصریح کرد: جلسات متعددی به واسطه چند مدیریتی بودن طرح برگزار شد و با توجه به دستور شهردار قم، این سازمان به مدت 4 ماه متولی هماهنگی و ساماندهی پروژه شده و در آخرین جلسه در حضور معاون عمرانی استاندار و با حضور اهالی محل و اعضای هیئت‌امنا قرار شد دو موضوع را پیگیری کنیم.

مدیرعامل سازمان بهسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) خاطرنشان کرد: امکان بازنگری و چابک سازی طرح با توجه به تغییراتی که در ادامه مسیر سجادیه در برنامه‌های جامع حمل‌ونقل اتفاق افتاد یکی از این موضوعات است.

وی در مورد بهره‌برداری از طرح نیز توضیح داد: طرح زیرساخت‌های زیادی را برای مجموعه پیش‌بینی کرده است که شامل شبستان‌ها و پارکینگ‌های طبقانی و خدمات زائر است.

ذوالنور: ساماندهی پروژه چهل اختران در اولویت کاری نمایندگان استان قم در مجلس استتملک زمین در طرح توسعه چهل اختران قم بر عهده اوقاف نیستروند اجرای طرح توسعه آستان چهل اختران قم کند است

خاکی با تأکید بر اینکه ازآنجایی‌که برنامه‌ریزی دستگاه‌های متعدد مانند اوقاف، شهرداری، استانداری و راه و شهرسازی در این پروژه دخیل بوده‌اند این دو موضوع در دستور کار قرار گرفت.

وی یادآور شد: کاهش محدوده طرح با توجه به تغییرات به‌نحوی‌که قدرت عملیاتی را بالا ببرد و همچنین فازبندی اجرایی از جمله موضوعات مورد پیگیری در اجرای طرح است.

مدیرعامل سازمان بهسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) تصریح کرد: در جلسه‌ با حضور اهالی و نمایندگان محل قرار شد فاز ساماندهی را جدای از تأمین منابع و تکمیل تملکات در دستور کار قرار دهیم

مدیرعامل سازمان بهسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) گفت: در حال حاضر طرح تهیه‌شده و تکمیل تملکات و بازنگری طرح در دستور کار قرار گرفته و محدوده در حال شناسایی است و براساس وضع موجود که متأسفانه در گذشته به‌صورت پراکنده تملک شده باید برنامه بهسازی برای سال 1400 را در دستور کار قرار دهیم.

وی اظهار داشت: باید بتوانیم با اجرای طرح و بازنگری و ساماندهی از این وضعیتی که شهروندان از آن گله‌مند هستند خارج شویم و برنامه‌های عمرانی که متناسب آن در افق سال‌های مختلف پیش‌بینی می‌شود را تکمیل کنیم.

انتهای پیام/457/ ت

دیگر خبرها

 • "کنکور نظام قدیم" به صورت مجزا برگزار می‌شود!
 • توزیع کالاهای اساسی در کردکوی ساماندهی می شود
 • تلاش اصولگرایان برای کاندیداتوری رئیسی در 1400
 • جنجال بزرگ در آمریکا؛ فلج شدن صورت پلوسی به خاطر واکسن کرونا؟
 • توصیه محسن رضایی برای ایجاد یک شورای عالی اقتصاد ملی
 • مسئولان بوم‌گردی‌های یزد را ساماندهی کنند
 • لزوم ساماندهی سریع امور کوله بران
 • امام جمعه یزد؛ ساماندهی شرایط اقتصادی جدی‌ترین مطالبه مردم از مسئولان و مجلس
 • زلزله در لحظه صفر / سنجش توانایی مدیریت بحران اصفهان در امداد‌رسانی و خدمات‌دهی + فیلم
 • فردا؛ آخرین فرصت تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی
 • آخرین مهلت پذیرش کاردانی و کارشناسی دانشگاه جامع
 • کنکور نظام قدیم به صورت مجزا برگزار می‌شود؟
 • پایان فرصت تکمیل ظرفیت کنکور ارشد پزشکی، فردا
 • فرصت تکمیل ظرفیت كنكور ارشد پزشکی فردا، ۲۷ دی ماه پایان می‌یابد
 • آخرین تغییرات در آیین نامه چاپ مقالات علمی
 • کنکور نظام قدیم به صورت مجزا برگزار می‌شود!
 • آغاز ساماندهی آموزش عالی از ۱۳ دانشگاه
 • از کارت زرد مجلس به وزیر علوم تا اعلام دروس و ضرایب آزمون دکتری تخصصی ۱۴۰۰ وزارت بهداشت
 • ۱۳ دانشگاه ساماندهی آموزش عالی را کلید زدند