بیش از 30 دادخواست شکست خورده و معلق مانده در رد صحت انتخابات ریاست جمهوری 2020، تنها گوشه‌ای از تلاش «دونالد ترامپ» و تیمش برای ماندن در کاخ سفید بود اما سرانجام اوضاع بر مدار «جو بایدن» چرخید و رئیس جمهوری امریکا، به ناچار چراغ سبز برای فرآیند انتقال قدرت را نشان داد.


به‌گزارش «اسپوتنیک» همان‌طور که انتظار می‌رفت «دونالد ترامپ» با توئیتی که کلماتش از تداوم تلاش‌ها اما مضمونش پذیرش شکست بود، تصمیم سختش را از پشت رایانه شخصی اش اعلام کرد.

او در این توئیت بر تداوم تلاش‌های تیم قضایی اش برای اثبات تقلب در انتخابات تأکید کرد و رقابت امسال را «فاسدترین انتخابات تاریخ سیاسی امریکا» خواند. رئیس جمهوری چهل‌و‌پنجم امریکا تأکید کرد که او هرگز شکست را نمی‌پذیرد و با به‌کار بردن عباراتی مانند «انتخابات جعلی و حکومتی» آخرین تقلایش برای بی‌اعتبار کردن رقیب پیروز را به‌کار برد و شکست خود را به دستکاری سیستم شمارش آرا توسط دموکرات‌ها نسبت داد.
این رجزخوانی‌ها و دست و پا زدن‌های بی‌هدف «ترامپ» در واپسین ساعات روز دوشنبه پس از تأیید انتخابات توسط «امیلی مورفی» رئیس اداره خدمات عمومی امریکا و مجوز او برای آغاز فرآیند انتقال قدرت صورت گرفت. «ترامپ» درباره این تصمیم مقام گماشته‌اش در این اداره بازهم در توئیتی نوشت: «این پرونده با قدرت پیگیری می‌شود. ما نبردمان را ادامه می‌دهیم و مطمئنم پیروز می‌شویم.  با وجود این بیانیه، به گفته تحلیلگران «نیویورک تایمز» آنچه «مورفی» و «ترامپ» را مجبور به پذیرش این فرآیند کرد، فشار مقامات و تجار امریکایی و حتی حامیان جمهوریخواه‌شان بود و این دستور پس از تأیید پیروزی بایدن در جورجیا و همچنین رد درخواست تیم ترامپ برای باطل کردن آرای پستی در دادگاه عالی پنسیلوانیا صادر شد.
رونمایی از شگفتانه‌ها در دفتر رئیس‌جمهوری منتخب
آنطور که «ران کلین» شامگاه یکشنبه با وجود نامشخص بودن روند انتقال قدرت گفته بود، «جو بایدن» قرار بود صبح دیروز از نام مهره‌های کلیدی کابینه‌اش رونمایی کند. اما با توئیتی که واپسین ساعات دوشنبه ترامپ داشت و مجوزی که از سوی اداره خدمات عمومی امریکا به دفتر بایدن رسید، دموکرات‌ها در نخستین گام با افزودن عبارت مخففgov (به معنای حکومت) به آدرس سایت انتقال قدرت بایدن، حضور دولت جدید را رسماً اعلام کردند. به این ترتیب «بایدن» و تیمش در جریان آماده‌سازی برای 20 ژانویه و آغاز به کار رسمی در کاخ سفید، از آغازین ساعات دیروز علاوه بر در اختیار گرفتن بخشی از فضای وزارتخانه‌ها، منابع و بودجه دولت فدرال برای استخدام کارکنان مورد نظر خود، تعاملات با دولت ترامپ بر سر مسائل مختلف را که مهم‌ترین آنها شیوع کرونا است کلید زدند. «کلین» همچنین پیش‌تر اعلام کرده بود کابینه بایدن با داشتن دست‌کم 14 نامزد از میان اقلیت‌ها و زنان رکوردی جدید در تاریخ امریکا ثبت خواهد کرد. این اظهارات با اعلام نامزدی دو کاندیدای زن برای پست‌های کلیدی وزارت خزانه‌داری و اطلاعات ملی امریکا و همچنین تعیین دو گزینه رنگین پوست و مهاجر برای نمایندگی در سازمان ملل و رئیس امنیت داخلی تا حدودی عزم «بایدن» برای تبیین شعار یکپارچه کردن امریکا را به اثبات رساند.
 «ژانت یلن»، اقتصاددان کهنه کار امریکا و یکی از رؤسای سابق بانک مرکزی این کشور برای تصدی پست وزارت خزانه‌داری از سوی بایدن مدنظر قرار دارد. انتخابی که به گفته تحلیلگران در صورتی که از سوی سنا مورد تأیید قرار گیرد، «یلن» را پس از 231 سال مردسالاری در اقتصاد به‌عنوان نخستین وزیر زن در این وزارتخانه وارد خواهد کرد. اما از آنجا که وضعیت نابسامان اقتصادی ناشی از شیوع کرونا و بیکاری و مشکلات شدید اقتصادی بر امریکا سایه افکنده، مأموریت او بسیار دشوار پیش‌بینی شده است. «یلن» که در سال 2018 از سوی «دونالد ترامپ» کنار گذاشته شد، با وجود گمانه زنی‌ها درباره انتخابش در کابینه بایدن، تاکنون اظهارنظری نکرده اما «هنری‌ام پولسن»، وزیر خزانه‌داری «بوش» پسر نیز در تحسین «یلن» گفت: «مأموریت سختی پیش روی اوست اما او تجربه، مهارت، کارایی و روابط خوبی با احزاب مختلف کنگره دارد و موفق خواهد شد.» ناظران بر این باورند با وجود رزومه خوب گزینه‌های دیگر این پست، پیش‌بینی می‌شود سنا به «یلن» رأی مثبت بدهد. پس از «یلن»، انتخاب «آوریل هینز» معاون سابق رئیس سیا و مشاور سابق امنیت ملی، برای ریاست سازمان اطلاعات ملی این کشور، اگر تأیید سنا را بگیرد برای نخستین بار در تاریخ امریکا بالاترین مقام در حوزه دفاعی امریکا را به یک زن خواهد رساند.
«بایدن» برای سمت رئیس امنیت داخلی نیز یک مهاجر کوبایی را برگزیده است. «آلخاندرو مایورکاس» که در سال‌های 2013 تا 2016 معاون رئیس امنیت داخلی امریکا بوده قرار است کرسی ریاست این سازمان را برعهده گرفته و سیاست‌های مهاجرتی امریکا را نیز مدیریت کند. این انتخاب نیز با استقبال مقامات ارشد امور مهاجرت دولت اوباما همراه شد. با اضافه شدن نام «لیندا توماس گرینفیلد» 31 ساله که تبعه‌ای آفریقایی -امریکایی است برای پست مهم نمایندگی ویژه امریکا در سازمان ملل تنوع جنسیت و نژادی کابینه جدید تا حدودی تکمیل شده است. این در حالی است که پیش‌تر نیز نام «آنتونی جی بلینکن» و «جیک سالیوان» به ترتیب برای تصدی پست وزارت خارجه و مشاور امنیت ملی در فهرست پیشنهادی بایدن مطرح شده بود. اما به نوشته تحلیلگران «سی‌ان‌ان»، انتصاب «جان کری» وزیر خارجه اوباما به سمت نماینده امریکا در مسائل آب و هوایی یکی از شاخص‌ترین انتخاب‌های بایدن بود. از آنجا که این سمت نیازی به تأیید سنا ندارد، «بایدن» با وارد کردن «کری» به کابینه‌اش هم بر بازگشت به توافق آب و هوایی پاریس صحه گذاشت و هم این سیاستمدار کارکشته را به کمیسیون امنیت ملی خود اضافه کرد.
به نوشته «لس آنجلس تایمز»، کارشناسان بر این باورند فهرست نامزدهای منتخب «جو بایدن»، حاکی از ورود مجموعه ای از رهبران حوزه امنیت ملی و سیاست خارجی به کاخ سفید است. کابینه ای که مهره های آن نه تنها شبیه دولت «ترامپ» به آسانی قابل جایگزینی نیستند بلکه کارشناسانی زبده و دارای سوابقی طولانی در حوزه خدمات عمومی هستند. به عبارت دیگر «بایدن» برای گردآوردن حلقه اولیه دولتش با شخصیت های معتبر و قابل اعتماد در برهه سخت جاری آمریکا، دست روی گزینه هایی از کابینه «باراک اوباما » گذاشته که در آن دوره بیشترین فعالیت و نتایج مثبت را گرفته اند. از سوی دیگر، نگاهی بر سوابق نامزدهای معرفی شده نشان می دهد «بایدن» با انتخاب این گزینه ها برخلاف آنچه «ترامپ» در طول این چهارسال بر سر امریکا آورد، علاوه بر اهداف بلندپروازانه، به بازگرداندن حس رقابت و پیشتازی در وزارتخانه و سازمان های کلیدی آمریکا می اندیشد.

منبع: ایران آنلاین

کلیدواژه: انتقال قدرت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۰۹۵۰۵۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

‌۲ وزارتخانه نورچشمی/ کارکنان کدام وزارتخانه بیشترین مزایا را دریافت می کنند؟

پیامد این تصمیم‌های مجلس انقلابی را چه کسی می‌پذیرد؟

کشف ذخایر جدید طلا در سیستان و بلوچستان

سردار جعفری: سردار سلیمانی نویسنده نامه ۲۴ فرمانده به خاتمی بود/به خاتمی هشدار دادیم که طوری دیگر برخورد می‌کنیم

زلزله کنگ هرمزگان را لرزاند

خبر بعدی:

خطیب زاده: اقدامات علیه دیپلمات‌های ایرانی را متوقف کنید

به گزارش پارسینه، سعید خطیب زاده در این ارتباط اضافه کرد:در این یادداشت به طرف آمریکایی هشدار داده شده است در صورتی که اقدامات غیر قانونی خود علیه دیپلمات‌های ایرانی در سازمان‌های بین المللی مانند سازمان ملل، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول که مقر آن‌ها در خاک آمریکا است را متوقف نکند آن کشور را به دیوان بین المللی دادگستری خواهد کشاند.

خطیب زاده در توضیح این اقدام اظهار داشت: دولت آمریکا مدت مدیدی است که بر خلاف حقوق بین الملل تضییقات زیادی برای دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌های آنان نزد سازمان‌های بین المللی در آمریکا ایجاد کرده است و این اقدامات باعث ایجاد اختلال و ممانعت از کارکرد دیپلمات‌های ایرانی و چند کشور دیگر شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان افزود: دولت آمریکا علیرغم تعهدات خود بعنوان میزبان چندین سازمان بین المللی، هیچگاه میزبان شایسته‌ای نبوده و در طول تاریخ سازمان ملل متحد سعی در آزار و اذیت دیپلمات‌ها و خانواده‌ها و فرزندان دیپلمات‌های کشور‌هایی داشته که از نظر دوجانبه با آن‌ها دارای اختلاف است.

دیگر خبرها

 • یادداشت رسمی ایران به آمریکا
 • ایران از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت می‌کند
 • ایران رسما هشدار داد که از آمریکا به دیوان بین المللی دادگستری شکایت خواهد کرد
 • هشدار سخنگوی وزارت خارجه ایران به آمریکا
 • هشدار ایران به آمریکا؛ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم
 • وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا می شود
 • توضیح درباره تذکر کتبی استاندار کرمان به مدیران دستگاه‌های اجرایی
 • استرالیا، خاستگاهِ مهاجرینِ با استعداد
 • هشدار خطیب‌زاده به آمریکا درخصوص اقدامات غیرقانونی علیه دیپلمات‌های ایرانی
 • تعیین ۷ کارگروه تخصصی به منظور اجرای سند تحول قضایی در دادگستری سمنان
 • ماجرای ارادت ویژه دو شهید مدافع حرم به یکدیگر چه بود؟
 • مهم‌ترین مأموریت حضرت زهرا (س) پس از رحلت پیامبر (ص) چه بود؟
 • پشت‌پرده مذاکرات ایران و امریکا/ بیل برنز رئیس تازه سازمان سیا کیست؟
 • ترامپ از کاخ سفید اسباب‌کشی کرد +تصاویر
 • دومینوی استعفا در کابینه ترامپ؛ وزیر بهداشت هم استعفا کرد
 • یک وزیر دیگر از کابینه ترامپ استعفا کرد
 • حمله به کنگره آمریکا / ادامه استعفای وزیران امریکا
 • دومینوی استعفا در کابینه ترامپ| وزیر بهداشت هم استعفا کرد
 • نقش‌آفرینی در مذاکرات پشت‌پرده ایران و امریکا؛ "بیل برنز" رئیس تازه سازمان "سیا" کیست؟