به گزارش رویترز، پیش بینی می شود تا بهار آینده واکسن های موثر در مقابله با کرونا در اختیار  بخشی از عموم مردم قرار گیرد. جیمز بولارد،  رییس دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در سنت لوییس گفته است که این واکسن ها به منزله چراغی هستند که در انتهای تونلی تاریک دیده می شود. بولارد که برای شرکت در اجلاسی عازم فنلاند  شده بود، با اشاره به تبعات سنگین اقتصادی کرونا بر روی اقتصاد جهانی افزود: داده ها نشان می دهند که شرایط در بسیاری از بخش ها هنوز فاصله زیادی تا سطح قبل از بحران دارد اما خبر خوب این است که نه تنها عقب گرد متوقف شده بلکه روند صعودی نیز از سر گرفته شده است و من به رشد اقتصادی در سه ماهه چهارم و سه ماهه نخست سال بعد امیدوارم.

 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، تنش های بین چین و آمریکا ممکن است در روزهای پایانی دولت ترامپ شعله ور شود و این مساله رویکرد احتیاطی معامله گران را در کوتاه مدت افزایش داده است. طبق اسنادی که به دست رویترز رسیده، ممکن است دولت ترامپ۸۹ شرکت چینی را به دلیل همکاری آن ها با ارتش چین تحریم کند که در بین آن ها نام شرکت های مطرح هوافضای چین نیز دیده می شود. به عقیده برخی کارشناسان، از آنجا که بایدن به دنبال ترمیم روابط با پکن به ویژه در حوزه تجاری خواهد بود، ترامپ در تلاش است تا در روزهای پایانی دولت خود جلوی عادی سازی سریع روابط را بگیرد و به همین منظور تحریم ها علیه شرکت های چینی روز به روز در حال گسترش است.  

شرکت دارویی فایزر، از آغاز مطالعات جدید بررسی اثر واکسن این شرکت با تمرکز بر نوجوانان خبر داده است که با وجود نرخ مرگ و میر پایین در بین سایر گروه های سنی، معمولا ناقلین ویروس کرونا هستند بی آن که علایم بالینی محسوسی داشته باشند. پیش از این نتایج واکسن بر روی گروه سنی سالمندان بسیار رضایت بخش بوده است. مرکز تحقیقات دارویی آکسفورد نیز از موثر بودن واکسن تولیدی خود خبر داده است.  

به گفته صندوق بین المللی پول، رسیدن به یک راهکار دارویی در ریشه کنی کرونا می تواند تا سال ۲۰۲۵ میزان تولید ناخالص داخلی جهان را حدود ۹ تریلیون دلار افزایش دهد. این نهاد با هشدار نسبت به خطر لغو سیاست های مالی حمایتی فعلی دولت ها و بانک های مرکزی از ضرورت تداوم رویکرد حمایتی سخن گفته و افزوده است: اگر هر کشور کار خودش را در مقابله با کرونا انجام دهد، مخارج کرونا حدود دو سوم افزایش پیدا خواهد کرد.  

اداره غذا و دارو آمریکا مجوز تولید انبوه واکسن ضد کرونای شرکت آمریکایی فایزر و شریک آلمانی آن یعنی بیونتک را صادر کرد. انتظار می رود در اوایل سال اینده میلادی این واکسن که طبق ادعای سازندگانش باعث ایجاد مصونیت ۹۰ درصدی در افراد مورد آزمایش شده، به طور گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد و قرار است این واکسن ابتدا در آمریکا و سپس اروپا و سپس سایر نقاط عرضه شود.  

تاکنون بیش از ۵۹ میلیون و ۸۵۹ هزار و ۱۶۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۴۰۸ هزار و ۸۲۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۶۴ هزار و ۳۸۲ نفر، برزیل با ۱۶۹ هزار و ۵۶۹ نفر، هند با ۱۳۴ هزار و ۶۶۱ نفر، مکزیک با ۱۰۱ هزار و ۹۲۶ نفر و انگلیس با ۵۵ هزار و ۸۳۸ نفر بوده است.

شدت گرفتن سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز ۲۰ نوامبر با ثبت از ۱۱ هزار و ۲۳۹ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز یادهم نوامبر با ۱۱ هزار و ۱۰ قربانی بود، شکست.  

همزمان با تداوم روند کاهشی دلار و احتمال معرفی واکسن کرونا، اقبال جهانی به اسکناس سبز رو به کاهش است تا جایی که طبق اعلام سوییفت،  برای نخستین بار در طول هشت سال اخیر، یورو به پراستفاده ترین ارز در تراکنش های بین المللی تبدیل شده و جای دلار را گرفته است. آخرین بار یورو در فوریه ۲۰۱۳ پراستفاده ترین ارز در تراکنش های بین المللی بانکی معرفی شده بود.  در ماه اکتبر ۳۷.۸ درصد کل تراکنش های انجام شده مربوط به یورو بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود شش درصد افزایش نشان می دهد. از طرف دیگر اما سهم دلار از تراکنش های سوییفت با کاهش ۴.۶ درصدی به ۳۷.۶۴ درصد رسیده است.  

چین نیز یکی از بزرگ ترین استقراض های یورویی معاصر خود را انجام داده است تا جایی که طبق اعلام خبرگزاری دولتی شین هوا، این کشور پنج میلیارد یورو اوراق قرضه صادر کرده است که ۷۵۰ میلیون یورو آن اوراق قرضه پنج ساله، دو میلیارد یورو آن اوراق قرضه ۱۰ ساله و مابقی نیز اوراق قرضه ۱۵ ساله بوده است.  

شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا تا نیمه ماه نوامبر به ۷۴۲ هزار نفر رسیده که این رقم در مقایسه با هفته قبل حدود ۳۳ هزار نفر افزایش یافته است. در طول یک ماه اخیر این نخستین بار است که شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری آمریکا افزایشی می شود و این مساله می تواند روند کلی کاهشی نرخ بیکاری در آمریکا را متوقف کند. نرخ بیکاری آمریکا با وجود کاهش در ماه های اخیر هنوز از سطح چهار درصدی ثبت شده قبل از آغاز کرونا فاصله زیادی دارد و بعید است که دست کم تا پایان امسال شاهد بازگشت نرخ بیکاری به محدوده چهار درصدی باشیم.   

در شرایطی که اروپا وارد فاز تازه ای از شیوع کرونا شده است، اختلاف نظر بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر مباحث بودجه ای می تواند به معضل جدیدی برای اقتصاد قاره سبز مبدل شود. مجارستان و لهستان لایحه کلان بودجه ای اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۷ را وتو کردند و این بدان معنا خواهد بود که اجرایی شدن بسته یک میلیارد یورویی مقابله با کرونا در سطح اتحادیه اروپا باز هم به تعویق خواهد افتاد.    

اریک نیلسون- تحلیلگر ارشد ارزی در بانک ولز فارگو- گفت: این طور به نظر می رسد که شاهد یک جدال نیرومند بین افراد خوشبین و بدبین هستیم. احتمالا همه معتقدند که در بلندمدت با وارد شدن واکسن کرونا شرایط تا حد زیادی تتغییر خواهد کرد اما این وحدت نظر در خصوص چشم انداز کوتاه مدت کمتر وجود دارد و عده ای معتقدند که بازگشت قرنطینه ها به معنای طولانی تر شدن زمان لازم برای احیای اقتصادی خواهد بود.  

شاخص دلار

 شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۲۶۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۶ دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۳۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۱ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۷ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

 در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۳ درصد افزایش به ۱۰۴.۵۸۹  ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۶۲ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۹۱ یوان چین اعلام شد.

پربیننده ترین قیمت دلار ۴ آذر ماه ۱۳۹۹ برگشت قیمت‌ها در بازار دلار و سکه طلا و سکه باز هم ارزان شد/ افت شدید تقاضای خرید و افزایش فروشنده‌ها افت هفتگی سکه و دلار ادامه یافت سکه و دلار نزولی شدند

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: کرونا تولید ناخالص داخلی جهان صندوق بین المللی پول تولید ناخالص داخلی ویروس کرونا ویروس چینی کرونا ویروس اخبار کرونا سهام عدالت اوراق قرضه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۰۹۵۱۴۵ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکسی عجیب از یک نانوایی در تهران

غسال آیت‌الله مصباح‌یزدی ابربدهکار بانکی است/ پیکر روحانیون سرشناس را به خانه می‌برد و غسل می‌دهد! /۴۰ میلیارد تومان خمس را از کجا آورده است؟

سرباز راهور از نماینده مجلس عذرخواهی کرد؛ سیلی‌زدن کار خود حسن روحانی بود!

عنابستانی: سرباز گفت هر خری هستی برای خودت هستی/ با باتوم به شکم من کوبید/ شیشه عقب ماشین روی سرم خرد شد/باید از حیثیت من دفاع شود

اولین تیزر سریال «دادستان» ده‌نمکی منتشر شد

خبر بعدی:

90 هزار آمریکایی دیگر طی یک ماه آینده قربانی کرونا می‌شوند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در اولین جلسه ستاد مقابله با کرونا دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، برآورد شد که ظرف چهار هفته آینده دست‌کم ۹۰ هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

خبرگزاری «AAP» (آسوشیتدپرس استرالیا) در این خصوص گزارش کرد، روز گذشته (چهارشنبه) ستاد مقابله با کرونا دولت بایدن جلسه‌ یک ساعته‌ای را برای بررسی اوضاع شیوع کرونا و راهکارهای احتمالی برای مقابله با این ویروس کشنده برگزار کرد.

طبق این گزارش، هشدار دولت جدید آمریکا درباره افزایش چشمگیر آمار ابتلا و مرگ و میر طی هفته‌های آینده در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا به طور پی در پی شیوع کرونا در این کشور را بی‌اهمیت جلوه می‌داد.

دکتر «راشل والنسکی» مدیر جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در خصوص افزایش آمار مرگ و میر مرتبط با کرونا طی هفته‌های آینده گفت: «می‌دانم که این خبری نیست که ما خواستار شنیدن آن باشیم اما چیزی است که باید بگویم بنابراین همگی ما آگاه می‌شویم. اگر به صورت متحد اقداماتی را در پیش بگیریم می‌توانیم اوضاع را تغییر دهیم».

وی با اینحال برآورد کرد که تا ۲۰ فوریه (دوم اسفندماه)، مجموع قربانیان کرونا در آمریکا به مرز ۴۸۰ هزار نفر خواهد رسید.

این خبر در حالی منتشر شده است که مدتی است ایالات متحده واکسیناسیون با دو واکسن «فایزر» و «مدرنا» را آغاز کرده است و دولت بایدن، مقابله با شیوع ویروس «کووید-19» را از اولویت‌های برنامه‌های دولت خود قرار داده است.

«اندی اسلاویت» یکی از مشاوران ارشد دولت بایدن در امور مربوط به کرونا نیز در جلسه روز گذشته گفت: «کاخ سفید به علم احترام می‌گذارد و دنباله‌رو مسائل علمی است و دانشمندان به طور مستقل می‌توانند سخن بگویند».

«جف زینتس» هماهنگ‌کننده امور مربوط به کرونا در کاخ سفید نیز متعهد شد که دولت بایدن راههای بیشتری را برای تسریع تولید واکسن مورد بررسی قرار دهد.

با اینحال، دکتر «آنتونی فائوچی» مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی فدرال در خصوص تأثیرات جهش کرونا بر روی عملکرد واکسن ابراز نگرانی کرد.

فائوچی البته تاکید کرد، دانشمندان گزینه‌های زیادی را برای تطبیق دادن واکسن با نوع جهش‌ یافته ویروس کرونا در اختیار دارند که این امر می‌تواند همچنان کارآیی واکسن را حفظ کند.

طبق جدیدترین آمار دانشگاه جانز هاپکینز، تاکنون دستکم ۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار آمریکایی به ویروس کرونا آلوده شده‌اند و از آن میان حدود ۴۳۰ هزار نفر دیگر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

بحران کرونا در بسیاری از شهرهای آمریکا به قدری جدی شده است که حتی سردخانه‌ها اکثراً مملو از اجساد شده است به طوریکه اخیراً روزنامه انگلیسی «گاردین» گزارش کرد که بحران کرونا در لس آنجلس به حدی وخیم شده که صنعت کفن و دفن در آن فروپاشیده و سردخانه‌ها و مراکز تدفین مملو از اجساد است و خانواده‌ها به جای عزاداری برای عزیزانشان باید راهی برای به خاک سپردن آن‌ها پیدا کنند.

حتی با وجود ارائه واکسن کرونا برای آمریکایی‌ها، افزایش میزان مبتلایان به کرونا موجب پر شدن بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها در برخی از نقاط این کشور شده است.

دو شرکت آمریکایی «فایزر» و «مُدرنا» تأییدیه واکسن‌های ضد کرونایی خود را دریافت و میلیون‌ها دوز از آنها را در سراسر ایالات متحده و کشور‌های دیگر از جمله انگلیس توزیع کرده‌اند.

با اینحال، بر اساس گزارش‌هایی که در سامانه فدرال «گزارش عوارض جانبی واکسن» در آمریکا ثبت شده، حدود ۶۰ نفر در این کشور بعد از دریافت یکی از واکسن‌های «فایزر» یا «مدرنا» جان باخته‌اند و صدها نفر دچار عوارض بعضاً تهدیدکننده حیات شده‌اند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • انقلاب اسلامی جهان را متحول کرد
 • عقب نشینی قیمت نفت در سایه تداوم کرونا
 • عضو کمیسیون تحقیقات مجلس: ایران در صنعت بیمه از حد متوسط دنیا عقب‌تر است
 • عقب‌ماندگی معدن در حوزه توسعه
 • آذری جهرمی دوباره به سیستان و بلوچستان می رود؟
 • دلار اوج گرفت ! / سایر ارزهای مهم عقب ماندند
 • عقب‌ماندگی معدن در حوزه توسعه/مرکز مطالبه‌گری کنار مجلس تاسیس شود
 • واکنش شهردار کاشان به گزارش تسنیم؛ ستاد بازآفرینی شهری پیگیر مشکلات حاشیه‌نشینان می‌شود
 • شهر قدس گرفتار آلودگی هوا و حاشیه نشینی
 • هفته بیست و دوم لیگ بلژیک|قلی زاده در ترکیب شارلروا و نیمکت نشینی رضایی مقابل هورلی
 • لیگ دسته اول انگلیس|نیمکت نشینی قدوس در دیدار برنتفورد مقابل سوانسی
 • اعلام ترکیب ترابزون در بازی با باشاک شهیر؛ نیمکت نشینی مجید حسینی
 • ارزش دلار در معاملات امروز بالا رفت
 • دولت عقب بنشیند، انزواطلبان جلو می‌آیند| فضای مجازی مبارزه با فساد را کارآمد کرد
 • نیمکت نشینی انصاری فرد در دیدار آاک آتن در سوپرلیگ یونان
 • سوپرلیگ یونان|نیمکت نشینی انصاری فرد در دیدار آاک آتن مقابل جیانینا
 • همه ما باید به دین و فرهنگ مردم توجه جدی داشته باشیم
 • عقب نشینی وزارت صمت از الزام عرضه تخم مرغ بسته بندی در شرایط یخچالی
 • فوری/ عقب‌نشینی قیمت دلار بعد از مذاکره با عمان