رسانه‌های بین‌المللی به خبر تبادل یک جاسوس رژیم صهیونیستی با سه شهروند ایرانی زندانی در خارج از کشور واکنش نشان دادند.

سرویس جهان مشرق - روز گذشته یک تبعه استرالیایی-انگلیسی به نام «کایلی مور-گیلبرت» که دو سال در ایران حبس بود با سه شهروند ایرانی و زندانی در خارج از کشور مبادله شد. به گزارش نهادهای اطلاعاتی ایران، خانم مور-گیلبرت با هدف جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات، از جمله برای رژیم صهیونیستی، در پوشش فعالیت‌های پژوهشی و اسلام‌شناسی به کشورمان آمده بود، اما سال ۹۷ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شد.

وی قرار بود به جرم جاسوسی ۱۰ سال در زندان باشد، اما تصمیم بر این گرفته شد که با سه شهروند ایرانی به نام‌های «سعید مرادی»، «محمد خزایی» و «مسعود صداقت‌زاده» مبادله شود.

حضور «کایلی مور-گیلبرت» (دوم از چپ) به عنوان پژوهشگر در دانشگاه الزهرا (+)

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 تبادل «کایلی مور-گیلبرت» با سه شهروند ایرانی زندانی در خارج از کشور [دانلود]

 

توضیحات بیش‌تر درباره هویت مور-گیلبرت، نحوه همکاری او با سازمان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، دستگیری‌اش و نهایتاً مبادله او با شهروندان ایرانی را در گزارش قبلی مشرق از این‌جا بخوانید.

در گزارش پیش رو به بخشی از بازتاب خبر تبادل مور-گیلبرت با زندانی‌های ایرانی در خارج از کشور در رسانه‌های بین‌المللی پرداخته شده است.

سیدنی مورنینگ هرالد (استرالیا) : کایلی مور-گیلبرت، محقق دانشگاهی استرالیایی-بریتانیایی که ۸۰۴ روز در ایران بازداشت بود پس از آزادی، از دیپلمات‌های استرالیایی که برای آزادی‌اش تلاش کرده بودند تشکر کرد. اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، آزادی مور-گیلبرت را «یک معجزه» توصیف کرده است. مور-گیلبرت بیانیه‌ای درباره آزادی منتشر کرده که متن آن از این قرار است:

می‌خواهم از دولت استرالیا و به ویژه وزارت خارجه استرالیا و سفارت استرالیا در تهران که طی دو سال و سه ماه گذشته تلاش خستگی‌ناپذیری برای تضمین آزادی من کردند، تشکر کنم. از همه شمایی که از من حمایت کردید و برای آزادی‌ام اقدام کردند، تشکر می‌کنم؛ این‌که شما در تمام طول این مصیبت پشت من بودید، یک دنیا برایم ارزش دارد. من هیچ حسی جز احترام، عشق، و ستایش برای ملت بزرگ ایران و مردم خون‌گرم، سخاوتمند و شجاع این کشور ندارم. به‌رغم ناعدالتی‌هایی که در حقم شده است، با احساسی تلخ و شیرین است که کشور شما را ترک می‌کنم. من به عنوان یک دوست و با اهداف دوستانه به ایران آمدم، و در حالی ایران را ترک می‌کنم که این دوستی نه تنها دست‌نخورده باقی مانده، بلکه تقویت شده است. از رسانه‌ها می‌خواهم تا لطف کنند و به حریم خصوصی من و خانواده‌ام در این دوره‌ی گذارِ بی‌شک دشوار، احترام بگذارند [۱] .

سیدنی مورنینگ هرالد: کایلی مور-گیلبرت، محقق استرالیایی، به خاطر آزادی‌اش [از حامیان خود] تشکر کرد (+)

ای‌بی‌سی نیوز (استرالیا) : کایلی مور-گیلبرت، محقق بریتانیایی-استرالیایی بعد از بیش از ۸۰۰ روز حبس، ایران را ترک کرد. دکتر مور-گیلبرت ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس محکوم شد؛ در حالی که خودش همیشه این اتهام را رد کرده است [۲] .

کایلی مور-گیلبرت با سه مرد ایرانی مبادله شده است؛ این ایرانی‌ها چه کسانی هستند؟  (+)

نیویورک‌تایمز (آمریکا) : ایران، روز چهارشنبه، یک پژوهشگر بریتانیایی-استرالیایی به نام کایلی مور-گیلبرت را که از سال ۲۰۱۸ به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده بود، در قالب تبادل زندانیان به جای سه مرد ایرانی که رسانه‌های رسمی ایران آن‌ها را تاجرهای زندانی در خارج از این کشور توصیف کرده‌اند، آزاد کرد... اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، گفت از آزادی خانم مور-گیلبرت هیجان‌زده و آسوده شده است [۳] ، اما جزئیات بیش‌تری درباره چگونگی هماهنگی‌های این آزادی ارائه نکرد [۴] .

نیویورک‌تایمز: ایران پژوهشگر بریتانیایی-استرالیایی را در تبادل زندانی‌ها آزاد کرد (+)

 

واشینگتن‌پست (آمریکا) : ایران روز چهارشنبه یک محقق بریتانیایی-استرالیایی را آزاد کرد. وی دو سال پیش مخفیانه محاکمه و به اتهام جرائمی که خودش می‌گوید هرگز مرتکب آن‌ها نشده به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود. به گفته رسانه‌های ایران، کایلی مور-گیلبرت، یکی از شناخته‌شده‌ترین زندانیان غربی در این کشور، در تبادل با سه شهروند ایرانی آزاد شده است [۵] .

ایران محقق بریتانیایی استرالیایی را در قالب تبادل زندانی آزاد کرد (+)

سی‌ان‌ان (آمریکا) : کایلی مور-گیلبرت، محقق بریتانیایی-استرالیایی‌ای که بیش از دو سال به اتهام جاسوسی در ایران زندانی بود، در اقدامی که ظاهراً تبادل با سه ایرانی بوده، آزاد شد. مور-گیلبرت، استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ملبورن، از سال ۲۰۱۸ در ایران بازداشت شده بود. این خانم ۳۳ ساله سال گذشته مجرم شناخته و به ۱۰ سال حبس محکوم شد [۶] .

محقق بریتانیایی-استرالیایی ظاهراً در قالب تبادل زندانی آزاد شده است (+)

صدای آمریکا (آمریکا) به نقل از آسوشیتدپرس: خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۵ آذر از آزادی کایلی مور-گیلبرت، شهروند بریتانیایی استرالیایی و استاد دانشگاه، از زندان در ایران خبر داد. به گزارش آسوشیتدپرس، آزادی خانم مور-گیلبرت در پی مبادله با سه ایرانی زندانی در خارج از آن کشور روی داده است. کایلی مور-گیلبرت، استاد دانشگاه و پژوهشگر استرالیایی که در امور خاورمیانه و با تمرکز بر کشورهای حوزه خلیج فارس تخصص دارد، شهریور ۱۳۹۷ در ایران بازداشت و در رابطه با اتهاماتی که رژیم ایران آن‌ها را «امنیتی و جاسوسی» خوانده بود، به ۱۰ سال زندان محکوم شد [۷] .

آسوشیتدپرس: کایلی مور گیلبرت، شهروند بریتانیایی استرالیایی، از زندان در ایران آزاد شد؛ مبادله او با سه زندانی توسط جمهوری اسلامی (+)

رادیو فردا (آمریکا) : رسانه‌های ایران می‌گویند کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر و شهروند استرالیایی-بریتانیایی، که به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» در ایران زندانی بود، در ازای آزادی «سه تاجر ایرانی» آزاد شده است. او دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج و پژوهشگر مسایل خاورمیانه در دانشگاه ملبورن استرالیا است که تابستان سال ۱۳۹۷ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس بین‌المللی شیعه‌شناسی به ایران سفر کرد. خانم گیلبرت در پاییز همان سال، حین بازگشت به استرالیا، در فرودگاه امام دستگیر و به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شد. خبرگزاری صداوسیما روز چهارشنبه پنجم آذر گزارش داد که بنا بر تصمیم جمهوری اسلامی، کایلی مور-گیلبرت «با سه فعال اقتصادی ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم بازداشت شده بودند» تبادل شده است [۸] .‌

رادیو فردا: ایران کایلی مور گیلبرت، شهروند بریتانیایی-استرالیایی را با سه ایرانی زندانی مبادله کرد (+)

 

بی‌بی‌سی (انگلیس) : رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که کایلی مور-گیلبرت، زندانی بریتانیایی استرالیایی در ایران با سه زندانی ایران مبادله شده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما خانم گیلبرت با «یک فعال اقتصادی و دو شهروند ایران» معاوضه شده که به نوشته این خبرگزاری «به اتهامات واهی، در خارج از کشور بازداشت شده بودند.» بنا بر این گزارش این افراد به دلیل «دور زدن تحریم‌های ایران» دستگیر شده بودند. خبرگزاری‌های ایران در خبر این مبادله خانم گیلبرت را «جاسوس دو تابعیتی که برای رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کرد» معرفی کرده‌اند [۹] .

کایلی مور-گیلبرت، زندانی استرالیایی بریتانیایی «با سه ایرانی مبادله شد» (+)

 

بی‌بی‌سی (انگلیس) : یک محقق بریتانیایی-استرالیایی که به اتهام جاسوسی در حال سپری کردن حکم ۱۰ سال حبس در ایران بود، آزاد شده است و تهران می‌گوید او را با سه ایرانیِ زندانی مبادله کرده است. مور-گیلبرت با صدور بیانیه‌ای از کسانی که برای آزادی‌اش تلاش کرده بودند تشکر کرد و گفت احساسش در ترک ایران «تلخ و شیرین» است [۱۰] .

کایلی مور-گیلبرت: استاد دانشگاه در قالب «تبادل زندانی» توسط ایران آزاد شد (+)

گاردین (انگلیس) : کایلی مور-گیلبرت، محقق استرالیایی-بریتانیایی که در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود، پس از ۸۰۴ روز حبس، با سه ایرانی تبادل شد. این اقدام، امیدها به سرنوشت نازنین زاغری-رتکلیف و انوشه آشوری را بیش‌تر کرده است [۱۱] .

کایلی مور-گیلبرت در قالب تبادل از زندان ایران آزاد شد (+)

 

اسکای‌نیوز (انگلیس) : تلویزیون دولتی ایران می‌گوید این کشور یک محقق بریتانیایی-استرالیایی را که به جاسوسی متهم کرده بود در تبادل با سه ایرانیِ زندانی در خارج از این کشور آزاد کرده است. کایلی مور-گیلبرت اتهامات علیه خود را شدیداً تکذیب کرده و پس از صدور حکمش چند بار اقدام به اعتصاب غذا کرده بود. همسر نازنین زاغری-رتکلیف معتقد است آزادی دکتر مور-گیلبرت نشان می‌دهد ممکن است پایان شبِ سیهِ حبسِ زاغری-رتکلیف هم سپیدی باشد [۱۲] .

کایلی مور-گیلبرت: ایران محقق بریتانیایی-استرالیایی را «در تبادل با سه ایرانی» آزاد کرد (+)

دویچه‌وله (آلمان) : کایلی مور-گیلبرت، تبعه بریتانیایی-استرالیایی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی ایران» و «جاسوسی» به ده سال زندان محکوم شده و بیش از دو سال است که در ایران محبوس است، با سه تبعه ایرانی مبادله شده است. خبرگزاری صداوسیما نوشته کایلی گیلبرت با «یک فعال اقتصادی و دو شهروند ایران» مبادله شده است. این خبرگزاری نوشته این سه ایرانی «به اتهامات واهی، در خارج از کشور بازداشت شده بودند.» اسامی ایرانیانی که با کایلی گیلبرت مبادله شده‌اند، سعید مرادی، محمد خزایی و مسعود صداقت‌زاده اعلام شده است [۱۳] .

کایلی گیلبرت شهروند استرالیایی با سه ایرانی زندانی در تایلند مبادله شد (+)

 

رادیو زمانه (هلند) : خبر مبادله کایلی مور-گیلبرت با سه زندانی ایرانی شامگاه چهارشنبه ۲۵ نوامبر/۵ آذر در خبرگزاری‌های مختلف جمهوری اسلامی منتشر شد. مقام‌های دولتی استرالیا در سال‌های گذشته همواره اعلام کرده‌ بودند که برای آزادی کایلی مور-گیلبرت تلاش می‌کنند. در آخرین تلاش‌های صورت‌گرفته، لیندال ساکس، سفیر استرالیا در ایران روز ۱۴ مرداد/چهارم اوت پس از رایزنی‌های بسیار توانست با مور-گیلبرت در زندان قرچک ملاقات کند. مور-گیلبرت در زندان قرچک با نسرین ستوده، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری هم‌سلول بود. ستوده در حال حاضر در مرخصی خارج از زندان به سر می‌برد [۱۴] .

 

کایلی مور-گیلبرت زندانی استرالیایی-بریتانیایی در ایران با سه ایرانی مبادله شد (+)

ایران‌اینترنشنال (عربستان) : کایلی مورگیلبرت، ‌ پژوهشگر استرالیایی بریتانیایی که چهارشنبه پس از بیش از دو سال زندان به اتهام «جاسوسی» در تهران با سه ایرانی مبادله شد، در نخستین اظهاراتش گفت آزادی‌اش پایان یک «مصیبت سخت و طولانی» بود. مور گیلبرت در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ششم آذرماه منتشر شده نوشت «من به عنوان یک دوست و با نیت دوستانه به ایران آمدم. چیزی جز احترام و عشق و ستایش برای مردم بزرگ و خونگرم ایران ندارم.» او خطاب به مردم ایران گفت: «با وجود بی‌عدالتی‌هایی که بر من اعمال شد، ترک کردن ایران یک حس تلخ و شیرین است.» این پژوهشگر استرالیایی در بیانیه‌اش مردم ایران را «خونگرم، سخاوتمند و شجاع» خواند [۱۵] .

کایلی مور گیلبرت: چیزی جز عشق و احترام برای مردم بزرگ ایران ندارم (+)

تایمز اسرائیل/آستریلین‌جوئیش‌نیوز (رژیم صهیونیستی) : ایران کایلی مور-گیلبرت، محقق استرالیایی-بریتانیایی، را که دوران ۱۰ سال حبس خود به خاطر جاسوسی را سپری می‌کرد، ظاهراً در تبادل با سه ایرانی، آزاد کرد. مور-گیلبرت استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ملبورن است که ایران ماه سپتامبر سال گذشته خبر دستگیری‌اش را تأیید کرد؛ اگرچه گفته می‌شود این دستگیری یک سال قبل اتفاق افتاده است [۱۶] .

کایلی مور-گیلبرت از زندان ایران آزاد شد (+)

[۱] Australian academic Kylie Moore-Gilbert gives thanks for her freedom Link

[۲] Kylie Moore-Gilbert has been released in exchange for three Iranian men — who are they? Link

[۳] #BREAKING: Prime Minister Scott Morrison says he is "thrilled and relieved" that Dr Kylie Moore-Gilbert has been freed... Link

[۴] Iran Frees British-Australian Scholar in Prisoner Swap Link

[۵] Iran releases British Australian academic in prisoner swap Link

[۶] British-Australian academic freed by Iran in apparent prisoner exchange Link

[۷] آسوشیتدپرس: کایلی مور گیلبرت، شهروند بریتانیایی استرالیایی، از زندان در ایران آزاد شد؛ مبادله او با سه زندانی توسط جمهوری اسلامی لینک

[۸] ایران کایلی مور گیلبرت، شهروند بریتانیایی-استرالیایی را با سه ایرانی زندانی مبادله کرد لینک

[۹] کایلی مور-گیلبرت، زندانی استرالیایی بریتانیایی 'با سه ایرانی مبادله شد' لینک

[۱۰] Kylie Moore-Gilbert: Lecturer released by Iran 'in prisoner swap' Link

[۱۱] Kylie Moore-Gilbert released from Iran jail in prisoner exchange Link

[۱۲] Kylie Moore-Gilbert: Iran releases British-Australian academic 'in exchange for three Iranians' Link

[۱۳] کایلی گیلبرت شهروند استرالیایی با سه ایرانی زندانی در تایلند مبادله شد لینک

[۱۴] کایلی مور- گیلبرت زندانی استرالیایی ـ بریتانیایی در ایران با سه ایرانی مبادله شد لینک

[۱۵] کایلی مور گیلبرت: چیزی جز عشق و احترام برای مردم بزرگ ایران ندارم لینک

[۱۶] Kylie Moore-Gilbert released from Iran jail Link

منبع: مشرق

کلیدواژه: کرونا اعتراضات آمریکا قره باغ کایلی مور گیلبرت جاسوسی واشینگتن پست واشینگتن پست تهران سازمان اطلاعات سپاه ایران اینترنشنال گاردین رژیم صهیونیستی بی بی سی سی ان ان نیویورک تایمز آسوشیتد پرس نیویورک تایمز رادیو فردا بی بی سی استرالیا نسرین ستوده سعید مرادی اسکات موریسون سی ان ان ایران محمد خزایی دویچه وله کایلی مور گیلبرت مور گیلبرت اخبار داغ استرالیایی بریتانیایی سه ایرانی زندانی سه شهروند ایرانی تبادل با سه ایرانی سال زندان محکوم شد زندانی استرالیایی زندانی در خارج ایرانی زندانی کایلی مور گیلبرت اتهام جاسوسی بازداشت شده رژیم صهیونیستی خارج از کشور مبادله شده تبادل با سه جمهوری اسلامی ایران آزاد شد مور گیلبرت مور گیلبرت قالب تبادل کایلی گیلبرت روز چهارشنبه تبادل زندانی سه زندانی آزاد شده برای آزادی بازداشت شد ۱۰ سال حبس شده بودند ۱۰ سال رسانه ها آزادی اش دو سال

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مشرق» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۱۱۵۵۵۴ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ترامپ، دشمن سرسخت برجام رفت؛ ترامپیست‌های ایرانی نگران شدند

انتقاد شدید دفتر روحانی از توهین یک برنامه‌ی تلویزیونی به رئیس‌جمهور: افتضاحی عجیب و شرم‌آور رخ داده است!

حمله تند دختر صدام به ایران

حمله تند کریمی قدوسی به ظریف از تریبون مجلس: برجام مُرد و بوی گند آن مردم را آزرده کرده/مجلس انقلابی برجام را دفن کرد

افشای گفت‌وگوی محرمانه وزرای خارجه قطر و رژیم صهیونیستی

خبر بعدی:

کشته شدن سه شهروند سوری در حمله تروریست ها به حلب

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد:تروریست ها در مناطق اعزاز و عفرین بعد از ظهر امروز(شنبه) با توپخانه به شهرک تل رفعت در حومه شمالی شهر حلب حمله کردند که به کشته شدن سه شهروند و زخمی شدن ۷ تن دیگر انجامید.

این حمله همچنین، خسارت های مالی به خانه های مردم، اموال عمومی و خصوصی و زیر ساخت ها وارد کرد.

سانا افزود: گروه های تروریستی مستقر در مناطق عفرین و اعزاز  به طور مکرر شهر تل رفعت را با توپخانه و موشک هدف قرار می دهند که باعث کشته و زخمی شدن شماری از اهالی می شود.

سوریه در ۹ سال گذشته شاهد جنگ داخلی و حضور گروه های تروریستی حمایت شده از سوی کشورهای غربی- عربی است که تاکنون صدها هزار کشته و میلیون ها نفر آواره در داخل و خارج این کشور به جا گذاشته است..

برچسب‌ها سوریه حلب تروریست کشته ترکیه موشک

دیگر خبرها

 • دور جدید مذاکرات تبادل اسرای یمنی
 • تبادل نظر بایدن و جانسون درباره هماهنگی در قبال ایران
 • وزیر دفاع آمریکا با تغییر وضعیت دریای چین شرقی مخالفت کرد
 • چگونه بدون رژیم وزن کم کنیم؟
 • آلاوز 0-0 رئال مادرید؛ محل تبادل نظر کاربران
 • حمله گروه های تروریستی به حومه شهر حلب در سوریه
 • بیش از 9 هزار شهروند قزوینی آموزش مهارتی دریافت کردند
 • اودینزه 0-0 اینتر؛ محلی برای تبادل نظر کاربران
 • میلان 0-0 آتالانتا؛ محلی برای تبادل نظر کاربران
 • بازتاب توهین شرم آور به رئیس جمهور
 • سهم هر شهروند از بخش بهداشت در خلیج فارس
 • بازتاب توهین شرم آور به رئیس جمهور/ مجلس دارو را گران می کند/ آخرین وضعیت میناوند و انصاریان
 • کشته و زخمی شدن ۱۰ شهروند سوری در حمله تروریستها به شمال حلب
 • دانشمندان بریتانیایی: نوع جهش یافته ویروس کرونا باید بسیار جدی گرفته شود
 • درخواست تحقیق در مورد شرکت بریتانیایی به ظن ارتباط با انفجار بیروت
 • وبگاه صهیونیستی| پدافند هوایی رژیم صهیونیستی توانایی مقابله با پهپادهای ایرانی را ندارد
 • قانون‌گذاران انگلیسی خواستار تحقیق در مورد شرکت بریتانیایی به ظن ارتباط با انفجار بیروت
 • مافیها ، نگاه نقاش به جهان بیرون و درون
 • درخواست آزادی ۲۵ روزنامه‌نگار فلسطینی زندانی در فلسطین اشغالی