Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «همشهری آنلاین»
2024-04-18@17:45:54 GMT

رمز موفقیت؛ تلفیق دانش، تجربه و خلاقیت

تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۹ | کد خبر: ۳۰۱۳۲۹۳۶

رمز موفقیت؛ تلفیق دانش، تجربه و خلاقیت

همشهری آنلاین_راحله‌عبدالحسینی:  به همین دلیل در هفته جهانی کارآفرینی شایسته تجلیل از سوی شهردار تهران شده‌است. «ساناز حسین‌پور» همیشه رؤیای راه‌اندازی کسب و کار خود را در سر داشت و به یک تولیدی فکر می‌کرد. او که با گام‌های کوچک مسیر تحقق رؤیاهایش را آغاز کرده با قدرت و توان پیش می‌رود و از تجربه دیگران و دانش روز بهره‌می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

او چراغ کارگاه تولیدی کالای خواب را با دستان توانمند زنان سرپرست خانوار هم‌محله‌ای روشن نگه‌داشته‌است. حسین‌پور که حمایت‌های نهادها را برای ادامه راه ضروری می‌داند، آرزو دارد روزهای نه چندان دور، کارخانه‌ تولیدی راه‌ بیندازد و افراد بیشتری را با خود همراه کند.  

صدای چرخ خیاطی و دستگاه برش لحظه‌ای قطع نمی‌شود. از ساعت ۹ که چراغ کارگاه در خیابان حسینمردی محله طرشت روشن می‌شود تا ساعت ۱۷ وضع به همین منوال است. ۶ نفری مشغول به کارند. اینجا کارگاه تولیدی کالای خواب است که ایده‌اش به سال گذشته و همت ساناز حسین‌پور برمی‌گردد.

جوان‌ترین کارآفرین هم‌محله‌ای ما متولد سال ۱۳۷۰ است. او می‌گوید: «شرایط زندگی برای من طوری بود که درست از فردای روزی که دیپلم گرفتم، سرکار رفتم و در یک شرکت تجهیزات پتروشیمی مشغول کار شدم. ۶ سالی طول کشید و کار در زمینه حسابداری و امور اداری را آنجا تجربه کردم. اما همیشه رؤیای راه‌اندازی کار و کسبی برای خودم را در سر داشتم و نمی‌توانستم به کار کارمندی رضایت بدهم. همیشه دوست دارم کارگاه تولیدی داشته‌باشم که نه فقط خودم مشغول کار باشم، بلکه به این واسطه افراد دیگری هم بتوانند چرخ زندگی‌شان را بچرخانند و درآمدی داشته‌باشند.»

 تلفیق تجربه و دانش روز 

حسین‌پور با همفکری مادرش سراغ تحقق رؤیای همیشگی می‌رود و برای کارآفرینی یا همان راه‌انداختن تولیدی خود، پاشنه کفشش راور می‌کشد و رؤیای خود را از فضای ذهنش می‌گیرد و به میدان عمل می‌آورد. می‌گوید: «مادرم مدتی تهیه غذا داشت که خودش به نوعی کارآفرینی به حساب می‌آید. اما با موفقیت پیش نرفت و در عوض تجربه‌های خوبی برای ما به جا گذاشت. آن تجربه‌ها و الگو گرفتن از روحیه ریسک‌پذیر و مسئولیت‌پذیر مادرم، مرا در ادامه راهم مصمم‌تر می‌کرد.»

آبان سال گذشته طرح تولیدی کالای خواب را نوشت و با همکاری اداره امور بانوان شهرداری منطقه ۲، نیمه آذر ماه کار را از اتاقی ۱۲ مترمربعی در سرای محله سپهر شروع کرد: «من و مادرم در آن اتاق چند ماه کار کردیم. با اینکه مدتی بعد به شیوع ویروس کرونا برخوردیم ولی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سرکار می‌رفتیم و کار را ادامه دادیم.»

از شهریور ماه کارگاه تولیدی به ساختمان کوثر در محله طرشت منتقل شده است و ۶ نفر مشغول به کار شده‌اند. حسین‌پور می‌گوید: «کارآفرین تنهاست و اگر حمایتی نداشته‌باشد نمی‌تواندکاری از پیش ببرد. هرچند که دستش را به زانوی خود گرفته و ایستاده است.» او نخستین چرخ خیاطی کارگاه را با وام خریده و حالا ۲ چرخ راسته‌دوز صنعتی به آن اضافه شده‌است.

اتو بخار و میز برش هم از دیگر تجهیزات این کارگاه است: «در فکر اضافه کردن دوخت تشک هم هستم. اما باید اول بازار فروش را پیدا کنیم و بعد تنوع کار را بالا ببریم.» تولیدات این کارگاه به مراکز تجاری مختلفی از جمله پاساژ عرض آجودانیه، بام‌لند و بازار ستارخان می‌رود. برخی از بانوان سرپرست خانوار هم فروش آنلاین محصولات در فضای مجازی را برعهده دارند.  

 اشتغال به کار  با کمترین سرمایه 

اینکه چرا بین این همه کسب و کار، تولیدی کالای خواب را انتخاب می‌کند پرسشی است که حسین‌پور این‌طور به آن پاسخ می‌دهد: «اگر یک خیاط بخواهد مزون خود را داشته باشد حداقل باید ۴ سال کار کند و زیر و بم خیاطی را یاد بگیرد و در تمام این سال‌ها برای آموزش باید هزینه کند که برای بسیاری از بانوان این سرمایه‌گذاری امکان ندارد.

اما یک خیاط که فقط راسته‌دوزی را مسلط باشد می‌تواند در یک کارگاه تولیدی کالای خواب مشغول به کار شود. اولویت من برای کارگاه تولیدی این بود که افرادی مشغول به کار باشند که با کمترین سرمایه بتوانند مهارتی را یاد بگیرند و مشغول کار شوند. به همین دلیل سراغ کالای خواب رفتم.» این کارگاه تولیدی کالای خواب با دوخت کوسن کار خود را شروع کرد. بعد از آن دوخت بالش، روبالشی، لحاف و کاور لحاف هم اضافه شد.  

 خلاق باشیم 

«رمز موفقیت و ادامه کار، خلاقیت است.» این را حسین‌پور می‌گوید و ادامه می‌دهد: «راه‌اندازی هر کسب وکاری سختی‌های خود را دارد. زمانی یک کارآفرین می‌تواند در ادامه راهش موفق باشد که علاوه بر تجربه‌هایی که از بزرگ‌ترهای کارش کسب می‌کند، خلاقیت را هم چاشنی کار کند. بدون خلاقیت، کار رشد نمی‌کند و اگر تعطیل نشود، در همان حد می‌ماند.

در این کارگاه کار با عشق و انگیزه پیش می‌رود. خودمان را اعضای یک خانواده می‌دانیم که باید با همکاری یکدیگر کارمان را توسعه دهیم.» او علاوه بر خلاقیت چند نکته دیگر را هم مختصر و مفید برمی‌شمرد تا برای افرادی که می‌خواهند آستین همت بالا بزنند و کسب و کار خود را راه‌بیندازند راهگشا باشد: «کارآفرین باید دانش خود را از مواد اولیه و تأمین آن کامل کند و بعد برای راه‌اندازی کسب و کارش تصمیم بگیرد. مهارت تولید هم نکته مهمی است؛ اینکه افرادی که با هم در تولیدی کار می‌کنند باید از چه مهارت و تخصصی بهره‌مند باشند.

بازاریابی و فروش هم به اندازه موارد قبل مهم است که کارآفرین باید اطلاعات لازم در این زمینه را قبل از راه‌اندازی کسب و کارش به‌دست آورده باشد. کتاب‌های حوزه کارآفرینی هم خیلی می‌تواند در انتخاب مسیر و چالش‌های پیش‌رو به ما کمک کند.» حسین‌پور امیدوار است کارگاهش را به کارخانه بزرگی تبدیل کند که تعداد بیشتری از زنان سرپرست خانوار در آن مشغول به کار شوند.  

مهارت‌آموزی و اشتغالزایی

حتماً اسم مراکز کارآفرینی کوثر به گوشتان خورده‌است؛ همانجایی که بانوان سرپرست خانوار می‌توانند مهارت‌های مختلف را بیاموزند؛ مهارتی که در نهایت به اشتغالزایی و خودکفایی آنان ختم می‌شود. ۵۴ مرکز کوثر در مناطق ۲۲ گانه پایتخت فعال است. بانوان سرپرست خانوار که توسط اداره امور بانوان به این مراکز معرفی می‌شوند حتی در دوره مهارت‌آموزی هم حقوق اندکی دریافت می‌کنند و بعد از پایان مهارت‌آموزی، بیمه می‌شوند.

بانوانی که در مراکز کوثر به‌عنوان کارآموز مشغول کار می‌شوند باید سرپرست خانواده باشند یا برای اداره امور بانوان مشخص شود که به دلیل شیوع کرونا نیاز به درآمدزایی دارند. این بانوان با مراجعه به اداره امور بانوان منطقه ۲ نیاز به کار را اعلام می‌کنند و براساس تجربه و مهارت‌هایشان یا با توجه به علاقه‌مندی‌هایشان به یکی از کارگاه‌های کارآفرینی کوثر معرفی می‌شوند. کارگاه‌ها موظف هستند دوره آموزشی کوتاهی برای این افراد برگزار کنند و بعد هم از کمک آنها در کارگاه‌های کارآفرینی بهره‌بگیرند.

زنان سرپرست خانواری که توسط اداره امور بانوان به کارگاه‌های کارآفرینی معرفی می‌شوند در صورت تمایل به همکاری از قرارداد کاری، درآمد مشخص و بیمه برخوردار می‌شوند. مراکز کوثر در شهر تهران با رویکرد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با هدف آموزش و ایجاد توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار و اقشار آسیب‌پذیر به‌صورت مشارکتی توسط بخش‌های عمومی و خصوصی اداره می‌شود. شهرداری به‌عنوان بخش عمومی با حداقل قیمت و شرایط مناسب فضا را در اختیار کارآفرینان می‌گذارد و بخش خصوصی نیز با فراهم کردن تجهیزات و انتقال تجربیات خود باعث ایجاد شغل برای بانوان سرپرست خانوار می‌شود.

کد خبر 567716 برچسب‌ها اشتغال همشهری محله کارآفرینی هنر منطقه ۲ زنان

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: اشتغال همشهری محله کارآفرینی هنر منطقه ۲ زنان بانوان سرپرست خانوار اداره امور بانوان مشغول به کار راه اندازی کارگاه ها مشغول کار کسب و کار حسین پور

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۰۱۳۲۹۳۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

برگزاری نمایشگاه «روایت باران» خلاقیت است/ نشر قرآن با زبان هنر

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری نخستین نمایشگاه تخصصی هنرهای قرآنی «روایت باران» سه‌شنبه ۲۸ فروردین ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در این نشست خبری، محبوبه کاظمی دولابی مدیر مسؤول نگارخانه ترانه باران، علی اشرف صندوق آبادی و احمد شفیعی‌ها از اعضای شورای هنری و انتخاب آثار این نمایشگاه حضور داشتند.

محبوبه کاظمی در ابتدای نشست گفت: در پی هتک حرمت به قرآن که سال گذشته و قبل‌تر اتفاق بوده بود، نگارخانه ترانه باران این وظیفه را بر گردن خود احساس کرد که اقدامی موثر انجام دهد و سال گذشته این قول را دادم برای خادمان قرآن از زبان هنر که مهمترین محتوای فرهنگی کشور محسوب می‌شود، کاری انجام دهم. به همین دلیل درصدد برآمدیم نمایشگاه «روایت باران» را برگزار کنیم و با نظر مثبت مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، تصمیم گرفتیم این نمایشگاه را در روز ۳۱ فروردین ماه برگزار کنیم.

وی درباره شورای هنری نمایشگاه توضیح داد: شورای هنری نمایشگاه «روایت باران» با حضور اساتیدی همچون غلامحسین امیرخانی، علی اشرف صندوق آبادی، مهدی فلاح، یدالله کابلی، احمد فلسفی و احمد شفیعی‌ها تشکیل شد. پس از فراخوان دریافت آثار برای نمایشگاه، صدها اثر قرآنی به گالری ارسال و به تبع آن، تعداد قابل توجهی از آثار برای نمایشگاه انتخاب شد که در حال حاضر حدود ۱۷۰ انتخاب شده اما این امکان وجود دارد آثار اضافه شوند.

کاظمی بیان کرد: جنبه حمایتی نمایشگاه نیز از اهمیت برخوردار است که در جهت حمایت کلی هنرمندان این حوزه، آثار را بر اساس ظرفیت مکانی نمایشگاه انتخاب کردیم.

علی اشرف صندوق آبادی عضو شورای هنری نمایشگاه نیز گفت: نمایشگاه هنرهای قرآنی «روایت باران» اولین حرکتی است که در بخش خصوصی در حوزه فعالان فرهنگی و هنری انجام می‌شود و ارزشمند است و این حرکت ارزشمند قطعاً باید تقویت شود.

اگر بخواهیم فرهنگ قرآنی در جامعه همه‌گیر شود باید با زبان هنر آن را نشر داد، چون بسیار نافذتر است و جلوه‌های بهتر و تأثیرگذارتر دارد. در واقع اگر قرآن و مفاهیم قرآنی با زبان و شیوه هنرمندانه ارایه شود، قطعاً تاثیر به‌سزایی دارد.

وی افزود: بر این اساس، شورایی از صاحبان اندیشه و اساتید بنام خوشنویسی برای انتخاب آثار این نمایشگاه تشکیل شد. این نمایشگاه انگیزه‌ای برای هنرمندان است تا نگاه‌شان بیشتر به سوی قرآن سوق پیدا کند.

صندوق آبادی همچنین اظهار کرد: وقتی قانون شود که درصدی از بودجه یک سازمان به خرید آثار هنری اختصاص پیدا کند اما خریدی نبینیم، مشکل از مدیریت آن است؛ یعنی وقتی هیچ خریدی جدی انجام نشده به نظرم مشکل مدیریتی است و بهتر است دولت دست کارآفرینان را باز بگذارد. نگاه ما این است که دولت حمایتی عملی‌تر را ایفا کند تا بتوانیم از هنرمندانی که فعال هستند، حمایت بیشتری کنیم.

احمد شفیعی‌ها دیگر عضو شورای هنر نمایشگاه نیز گفت: تاریخ ادیان و تاریخ هنر در یک جا نقطه مشترکی دارند و آنجایی است که رشد و نمو هنر را شاهدیم و همچنین آن را مرهون حمایت و انگیزش‌های دینی و معنوی می‌دانیم. خوشنویسی نقشی بی بدیل در ارتقای هنر قرآنی داشته است و این را نمی‌توان انکار کرد و از این جهت خودم را مفتخر می‌دانم در این نمایشگاه که اولین نمایشگاه اختصاصی متون قرآنی است، حضور دارم.

وی بیان کرد: نکته غیر قابل انکار این است که معتقدم در طول تاریخ بیشتر از هنرمندان، افراد هنردوست و مدیرانی که حمایت می‌کنند، بیشتر موثر بودند. یعنی اگر حامیان قدیم نبودند آثار اساتید برجسته همچون امثال میرعماد به دست ما نمی‌رسید. بنابراین این نمایشگاه، نقطه عطفی برای هنرمندان جامعه قرآنی است. بنابراین اگرچه اولین حرکت است و ممکن است کاستی‌هایی داشته باشد اما با پیشنهادها و نظرات حرفه‌ای در قدم‌های بعدی بهتر خواهد شد و امیدوارم اجر و ثوابش به دوستان برگردد.

کاظمی در ادامه نکاتی را برشمرد و گفت: امیدوارم در بحث کارآفرینان هنری با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، توجه بیشتری شود. هم‌چنین، ابعاد میراث فرهنگی حوزه خوشنویسی مهم است چون ما با تعداد هنرمندانی مواجهیم که از ابتدای اسلام تاکنون اهمیت ویژه‌ای داشتند و امروز نیز باید این اهمیت بیشتر به مردم انتقال پیدا کند. همچنین امیدواریم اعتراض مان نسبت به هتک حرمت به قرآن را با زبان هنر به صدای جهانیان برسانیم.

وی افزود: در طول مدتی که در فرهنگسرای نیاوران نمایشگاه داریم ورک شاپ‌هایی را در این راستا برگزار خواهیم کرد.

شفیعی‌ها در پاسخ به پرسشی درباره تنوع آثار نمایشگاه گفت: آثار با محتوای قرآنی داریم نه روایات و احادیث. خطوطی همچون خط عثمانی و عربی نداریم اما هر خطی که قرآنی باشد به نمایشگاه راه پیدا کرده است. آثار متعددی از شکسته، نسخ و نستعلیق داریم. رویکرد بر این بوده که حتی از کاتبان نیز آثاری داشته باشیم که اهتمام و نیت کتابت قرآن را دارند.

مدیر نگارخانه ترانه باران در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره استفاده از واژه «نخستین» برای این نمایشگاه و اینکه نمایشگاه چه ویژگی‌هایی دارد که از دیگر نمایشگاه‌های مشابه (نمایشگاه قرآن و هنرهای قرآنی) تفکیک می‌شود، گفت: محتوای قرآنی در نمایشگاه قرآن با گستره موضوع قرآن برگزار می‌شود که شاید بازدیدکنندگان دستاورد تخصصی نتوانند به دست بیاورد چراکه با دیدگاه‌های مختلفی ارایه می‌شود اما ما به این دلیل نمایشگاه را «هنرهای قرآنی» نامگذاری کردیم چون تخصصی کار می‌کنیم و آن را به عنوان اصیل‌ترین هنر نامگذاری کردیم تا بتوانیم با محتوای قرآنی و هنر خوشنویسی هنرهای دیگر همچون جلدسازی، تذهیب و … را جذب کنیم تا خلاقیت‌هایی را که هنرمندان دارند، شناسایی کنیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر درباره توجه به بحث هنرهای خلاق قرآنی بیان کرد: در بحث خلاقیت تمرکز داریم و یکی از اهداف مان شناسایی و معرفی هنرمندان خلاق است که امیدوارم با حمایت‌هایی که از دولت می‌گیریم، بتوانیم موثر باشیم. خلاقیت فقط در خلق صنایع نیست بلکه خلاقیت می‌تواند یک روش باشد و برگزاری چنین نمایشگاهی خودش یک خلاقیت است که خلاقیت‌های قرآنی را به نمایش می‌گذارد.

کاظمی در پایان گفت: یکی از موضوعات مهمی که از طریق آن می‌توان به این نمایشگاه و نمایشگاه‌های مشابه توجه کرد، تاثیرات آن و پیوندش با گردشگری است که سال‌هاست مورد پیگیری من است. این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد و امیدوارم در این نمایشگاه بتوانیم در حوزه گردشگری قرآنی نیز کاری انجام دهیم.

کد خبر 6079781

دیگر خبرها

  • خلاقیت و نوآوری در میان دانش‌آموزان تقویت شود
  • کارگاه تولیدی لامپ‌های LED در اوین راه‌اندازی شد
  • تعداد ۳۷۴ پاتوق گفت وگو در گلستان برگزار شد
  • معرفی کارگاه تولیدی انواع هاردباکس آماده و اختصاصی
  • قمی: کار سختی در قهرمانی آسیا داریم/ به موفقیت جوانان امیدوارم
  • خلاقیت در عرضه ماست (+عکس)
  • خط تولید پروتز‌های مفصل زانو و لگن گشایش یافت
  • خلاقیت کیف "سامسونیت" در فروشگاهش (عکس)
  • برگزاری نمایشگاه «روایت باران» خلاقیت است/ نشر قرآن با زبان هنر
  • «میز آزمایشگاهی سیار» طراحی و ثبت اختراع شد