رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به طرح جامع برگزاری الکترونیکی امتحانات گفت: در این طرح ارسال سؤالات و تصحیح پاسخ برگ‌ها به‌صورت الکترونیکی بوده و پس‌ازآن نتایج امتحانات نهایی مورد تحلیل قرار می‌گیرد. سپس بازخورد نتایج و تحلیل‌ها، جهت تشکیل کمیته بهبود کیفیت برای اصلاح برنامه‌ها و فرایندهابه سیاست‌گذاران، برنامه ریزان و مدیران آموزش‌وپرورش ارائه می‌شود.

خبرگزاری میزان- خسرو ساکی در نشست صمیمی با معاونان و کارشناسان مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی که با حضور وزیر آموزش‌وپرورش در سالن جلسات این مرکز برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش و پیگیری‌های همکاران مرکز در شرایط شیوع کرونا موفق به تحلیل شاخص‌های کمی و کیفی منتخب، سنجش ملی شایستگی‌های دانش‌آموزان وتهیه و تدوین گزارش جامع پایش و ارزشیابی ملی نظام آموزشی با رویکرد تضمین کیفیت شدیم.

ساکی با اشاره به طرح جامع برگزاری الکترونیکی امتحانات افزود: در این طرح ارسال سؤالات و تصحیح پاسخ برگ‌ها به‌صورت الکترونیکی بوده و پس‌ازآن نتایج امتحانات نهایی مورد تحلیل قرار می‌گیرد. سپس بازخورد نتایج و تحلیل‌ها، جهت تشکیل کمیته بهبود کیفیت برای اصلاح برنامه‌ها و فرایندهابه سیاست‌گذاران، برنامه ریزان و مدیران آموزش‌وپرورش ارائه می‌شود. همچنین سؤالات امتحانات نهایی به‌منظور بهره‌برداری در طراحی سؤالات استاندارد و اصلاح محتوای آموزشی و روش‌های تدریس تحلیل می‌شود.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی ضمن بیان اقدامات انجام‌شده در خصوص طرح جامع نظارت بر فعالیت‌های حوزه سنجش و ارزشیابی سراسر کشور گفت: این مرکز موفق شده است با همکاری دانشگاه شهید رجایی، رابطه عوامل مؤثر بر کیفیت‌بخشی آموزش علوم پایه (ریاضی، شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی) را با نتایج امتحانات نهایی بررسی کند و بر اساس نتایج آن، دستورالعمل‌های اجرایی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی را به‌روزرسانی نماید.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره تجربیات برتر سنجش و ارزشیابی به‌منظور ارتقای کیفیت روش‌های تدریس و ارزشیابی معلمان، طراحی سامانه آزمون آنلاین با همکاری دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، مطالعه و طراحی مدل‌های سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی در زیست‌بوم کرونا، طراحی و چاپ گواهینامه‌های پایان تحصیلات دوره متوسطه با ضرایب امنیتی لازم در پیشگیری از ایجاد سوابق و صدور مدارک تحصیلی جعلی، جمع‌آوری الکترونیکی اطلاعات و سوابق هویتی و تحصیلی دانش‌آموزان از سال ۱۳۸۴ تاکنون و ارسال به سازمان سنجش آموزش کشور، از برنامه‌ها و اقدامات مهم انجام‌شده در این مرکز است.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: برنامه‌ریزی و طراحی سؤالات امتحانی ۵۷۹ عنوان درسی برای امتحانات نهایی داخل کشور و یک هزار و ۶۷۱ عنوان درسی برای امتحانات خارج کشور در نوبت‌های خرداد، شهریور و دی‌ماه ۱۳۹۹، برنامه‌ریزی و ساماندهی ۸ هزار و ۳۷۶ حوزه اجرا و ۵۲۳ حوزه تصحیح جهت شرکت ۸۶۸ هزار و ۴۳۷ دانش‌آموز در امتحانات نهایی نوبت‌های خرداد، شهریور ۱۳۹۹، برنامه‌ریزی و ساماندهی ۲ هزار و ۸۰۴ حوزه اجرا جهت حضور ۲۱۳ هزار و ۸۸ دانش‌آموز پایه هفتم و ۱۱۷ هزار و ۵۲۸ دانش‌آموز پایه دهم در آزمون‌های ورودی استعداد‌های درخشان ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، برنامه‌ریزی و ساماندهی ۳ هزار و ۲۲۲ حوزه اجرا جهت حضور ۹۲ هزار و ۱۰۴ داوطلب مرحله اول المپیاد‌های علمی و برنامه‌ریزی و ساماندهی حوزه‌های اجرا برای ۳۴ درصد داوطلبان حضور در آزمون سراسری از دیگر برنامه‌ها و اقدامات مهم انجام‌شده در این مرکز است.

ارسال الکترونیکی سؤالات باعث صرفه‌جویی هزینه‌های برگزاری امتحانات نهایی و ارتقاء امنیت شده است

ساکی برگزاری موفق ۶ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۹۴۴ میلیون نفر- درس امتحانات نهایی در نوبت‌های خرداد و شهریور ۹۹ به شیوه حضوری در سراسر کشور در شرایط شیوع بیماری کرونا با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و اولویت حفظ سلامتی دانش‌آموزان و کارکنان را یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی عنوان و تصریح کرد: صرفه‌جویی در زمان، نیروی انسانی و هزینه‌های برگزاری امتحانات نهایی داخل و خارج کشور و نیز ارتقاء امنیت و صیانت از سؤالات با استفاده از روش ارسال الکترونیکی سؤالات از ستاد به حوزه‌های اجرای امتحانات در سراسر کشور و مدارس ایرانی خارج از کشور و طراحی نمون برگ‌های گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی، مدارس استثنایی و دیپلم افتخاری ایثارگران و دانش‌آموزان تطبیقی خارج از کشور با اعمال ضریب امنیتی تنها با تلاش همکاران این مرکز امکان‌پذیر شده است.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با اشاره به کاهش جعل در سوابق تحصیلی با راه‌اندازی سامانه فارغ‌التحصیلان (امین) و تأییدیه تحصیلی با همکاری دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: با چاپ یک‌میلیون و ۳۷۷ هزار گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی با ۱۰ شاخص امنیتی مورد تائید دستگاه‌های ذیصلاح موفق به پیشگیری از صدور مدارک تحصیلی جعلی شدیم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، وی گفت: بازدید از ۲۹۰ واحد آموزشی در قالب طرح نظارت جامع به‌منظور بررسی نحوه اجرای آیین‌نامه‌ها و مقررات آموزشی و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی، ارزیابی ۱۷۰ گزارش تجربیات برتر رسیده به دبیرخانه کشوری جشنواره، ساماندهی اطلاعات هویتی و نمره‌ای فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه (شاخه نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش) به تعداد یک‌میلیون و ۵۰ هزار دانش‌آموز، حذف ارسال فیزیکی سؤالات امتحانی و کاهش هزینه‌ها و ارتقای ضریب امنیت ارسال سؤالات امتحانی، تدوین گزارش اولیه پایش و ارزشیابی نظام آموزشی با رویکرد تضمین کیفیت بر اساس ۹۵ شاخص کمی و تدوین گزارش اولیه تحلیل عملکرد دانش‌آموزان در امتحانات نهایی به‌منظور بررسی عملکرد نظام آموزشی از دیگر دستاورد‌های این مرکز در طی یک سال تحصیلی است.

بیشتر بخوانید: با وجود مجازی بودن کلاسها تکلیف نمره ورزش چه می‌شود؟
انتهای پیام/ برچسب ها: طراحی سوال مدرسه اموزش و پرورش

منبع: خبرگزاری میزان

کلیدواژه: طراحی سوال مدرسه اموزش و پرورش رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی برنامه ریزی و ساماندهی امتحانات نهایی آموزش وپرورش دانش آموزان دوره متوسطه برنامه ها دانش آموز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mizanonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری میزان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۱۷۳۰۷۶ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ترامپ، دشمن سرسخت برجام رفت؛ ترامپیست‌های ایرانی نگران شدند

انتقاد شدید دفتر روحانی از توهین یک برنامه‌ی تلویزیونی به رئیس‌جمهور: افتضاحی عجیب و شرم‌آور رخ داده است!

حمله تند دختر صدام به ایران

حمله تند کریمی قدوسی به ظریف از تریبون مجلس: برجام مُرد و بوی گند آن مردم را آزرده کرده/مجلس انقلابی برجام را دفن کرد

سطح اکسیژن خون میناوند با دستگاه به ۹۰ رسیده است

خبر بعدی:

ظرفیت‌های مغفول آموزش‌وپرورش شاهرود به بخش خصوصی واگذار شود

به گزارش خبرنگار مهر، ابوطالب جلالی عصر شنبه در شورای آموزش‌وپرورش شاهرود به میزبانی فرمانداری این شهرستان بابیان اینکه تقویت محتوای آموزشی تولیدشده توسط مربیان به‌عنوان یک ضرورت در شرایط فعلی و آموزش مجازی دانش آموزان احساس می‌شود، اظهار داشت: مشارکت حوزه‌های مختلف صنعت، کشاورزی و معدن برای آموزش دانش آموزان ضروری است.

وی افزود: باید بخشی از ظرفیت‌های معطل‌مانده آموزش‌وپرورش در قالب قراردادهای مشارکتی به بخش غیردولتی واگذار شود.

سرپرست فرمانداری شاهرود با تأکید بر اینکه تا قبل از شیوع ویروس کرونا به آموزش‌های مجازی توجه کافی نشده بود، ابراز کرد: توسعه و تقویت زیرساخت‌های ارتباطی در منطقه در دستور کار مدیران قرار گیرد.

جلالی بابیان اینکه نقش و ضرورت توسعه آموزش در جامعه نیازمند بازنگری است، خاطرنشان کرد: آموزش‌وپرورش رکن اصلی برای ایجاد توسعه پایدار در کشورهای پیشرفته است و این مهم باید با همکاری و همیاری مدیران مربوطه محقق شود.

وی در ادامه با اشاره به در پیش رو بودن سالروز پیروزی انقلاب و دهه فجر بیان کرد: برنامه‌های دهه فجر فرصت مناسبی برای بیان مأموریت‌های انقلاب اسلامی در گام دوم برای دانش‌آموزان است.

یک‌هزار ویژه‌برنامه دهه فجر در مدارس شاهرود برگزار می‌شود

مدیر آموزش‌وپرورش شاهرود نیز در این جلسه بابیان اینکه در ایام شیوع کرونا آموزش متوقف نشده و در بستر فضای مجازی روند آموزشی مدارس همواره ادامه داشته است، اظهار داشت: این در حالی است که دور بودن دانش آموزان از فضای حقیقی آموزشی تبعاتی را به همراه خواهد داشت.

سید محمد موسوی با تأکید بر اینکه با کاهش این بیماری در سطح استان و شهرستان شاهرود برخی مقاطع تحصیلی مجاز به برگزاری کلاس‌ها به‌صورت حضوری هستند، یادآور شد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در راستای حفظ سلامت دانش آموزان در دستور کار است.

وی با اشاره به اینکه یک هزار برنامه در دهه فجر در مدارس شاهرود برگزار می‌شود، گفت: افتتاح اتاق ورزش مجهز در مدارس ابتدایی، تجلیل از دانش آموزان برگزیده علمی در سطح کنکور، المپیادها و مسابقه‌های فرهنگی، هنری و معارفی، جشن ولادت حضرت زهرا (س) دریکی از دبیرستان‌های دخترانه و جشن ویژه انقلاب در روز ۲۱ بهمن در کانون فرهنگی شهید بهشتی از برنامه‌های شاخص مدارس شاهرود در این ایام است.

مدیر آموزش‌وپرورش شاهرود با تأکید بر اینکه حفظ روحیه شادابی و نشاط دانش آموزان از اهداف اصلی این برنامه‌ها است، تصریح کرد: آئین زنگ انقلاب در تمام مدارس شاهرود به‌صورت غیرحضوری در بستر شبکه شاد برگزار می‌شود.

کد خبر 5129050

دیگر خبرها

 • سازگاری با شرایط عادی
 • طرح ملی استفاده از خودنویس در سیستم آموزشی کشور اجرایی شد
 • از سند٢٠٣٠ تا اعتیاد دانش آموزان
 • تمرکز بر پویایی و تاثیرگذاری مدرسه پیش‌نیاز پرورش نسلی انقلابی است
 • نگاه همه جانبه به آموزش و پرورش تحقق عدالت آموزشی را به‌دنبال دارد
 • راهبران آموزشی به دانش‌آموزان مناطق محروم کمک می‌کنند
 • ساخت یک مجتمع آموزشی خیرساز با رویکرد سبز در شهر کرمان
 • جزئیات برگزاری آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور اعلام شد
 • عوامل و رازهای موفقیت در کنکور سراسری 1400 و 1401
 • سامانه تامین وسایل کمک آموزشی دانش‌آموزان در فارس راه‌اندازی شد
 • قرارداد بیمه برای پروژه های فضایی فعال شد
 • توضیحات آموزش و پرورش در مورد «سنجش پایانی دانش آموزان»
 • بهره‌برداری از مرکز نوآوری «کروز»
 • مرکز شتابدهنده تحقیق و نوآوری گروه قطعه سازی کروز افتتاح شد
 • مرکز شتاب دهنده تحقیق و نوآوری گروه قطعه‌سازی کروز افتتاح شد
 • کمکهای آموزشی شرکت مدیران خودرو به دانش آموزان محروم
 • کمک‌های آموزشی شرکت مدیران خودرو به دانش آموزان محروم
 • آغاز عملیات بازدید و رصد آموزش در مدارس مازندران از فردا
 • تصاویر/بازگشایی مدارس در کرمان