عباس سلیمی با اشاره به اینکه از زمان شیوع بیماری کرونا آستان حضرت عبدالعظیم (ع) با مشارکت خیرین در چند حوزه شروع به خدمت رسانی به مردم نموده،گفت: بخشودگی اجاره بهای مستاجرین،طرح«سفره مهربانی» و توزیع غذای حضرتی میان بیماران از جمله این خدمات است.

به گزارش خبرنگار گروه قرآن و معارفخبرگزاری شبستان، ویروس کرونا چندی است که مردم شهرهای مختلف کشور را با محدودیت‌هایی مواجه کرده است.

بر همین اساس از زمان شیوع این بیماری تاکنون در بسیاری از اماکن مذهبی و امامزادگان کشور برنامه های برای مهار این بیماری و نیز دستگیری از نیازمندان و متضرران اقتصادی به دلیل این شرایط در دستور کار قرار است. به منظور تشریح فعالیت های آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) در مهار این بیماری و حمایت از اقشار مستضعف جامعه گفت و گویی با «عباس سلیمی»، معاون فرهنگی و روابط عمومی این آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) ترتیب دادیم که در ادامه مشروح این گفت و گو را می خوانید:

 

 

آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون در جهت مهار این بیماری چه اقدامات و برنامه هایی را مورد توجه قرار داده است؟

با توجه به شیوع بیماری کرونا اداره نذورات و هدایای مردمی آستان حضرت عبدالعظیم (ع) با مشارکت نیکوکاران و خیرین از ابتدای شیوع این بیماری در چند حوزه به صورت وسیع و مستمر شروع به خدمت رسانی و اهدای اقلام نذوراتی به مردم به صورت رایگان نمود.

از جمله این اقدامات اجرای «نذر سلامت» بوده است که در قالب این پویش اداره نذورات آستان حضرت عبدالعظیم (ع) با اختصاص شماره حساب خاص با موضوع «نذر سلامت» به منظور تهیه اقلام بهداشتی در جهت مبارزه با بیماری کرونا و با مشارکت بانیان خیر و مردم شروع به بسته بندی و توزیع این اقلام از قبیل ماسک، دستکش یک بار مصرف، الکل ضد عفونی کننده و مایع ظرفشویی نمود و در بین زائران و مناطق محروم توزیع نمود که می توان گفت تا پایان آذر ماه ۹۸ بیش از 30 هزار ماسک، 130 هزار عدد دستکش و همچنین پنج هزار لیتر الکل ضد عفونی کننده و مایع ظرفشویی میان نیازمندان توزیع شد. همچنین  اداره نذورات و هدایای مردمی این آستان مقدس اقدام به توزیع دستگاه تب سنج، شیلد و محلول پاش و همچنین 15 هزار بسته بهداشتی از قبیل ماسک، مایع ضد عفونی کننده به خانواده های مستمند شهرستان ری کرد که این امر خیر اکنون نیز ادامه دارد.

 

یکی از طرح هایی که به همت آستان مقدس سیدالکریم(ع) به منظور حمایت از خانواده های آسیب دیده از کرونا و نیازمندان در حال انجام است،اجرای طرح «سفره مهربانی» است،محور این طرح در چه زمینه ای است؟

اداره نذورات این آستان مقدس پس از شیوع بیماری کرونا با مشارکت بانیان خیر و حمایت پرسنل این مجموعه اقدام به تهیه بسته های کامل ارزاق شامل( برنج، گوشت،مرغ، روغن، حبوبات، پنیر، رب،چای،ماکارانی) میان خانواده های نیازمند کرد.همچنین از خانواده هایی که دارای کودک شیرخوار هستند نیز حمایت و برای آنها شیر خشک و لباس گرم تهیه کرد،به گونه ای که از اردیبهشت سال جاری به صورت ماهیانه تاکنون بیش از دو هزار بسته ارزاق در مناطق محروم شهرستان ری توزیع شده است؛ ضمن اینکه به صورت مستمر بسته های گوشت یک و دو کیلویی از طریق اداره نذورات و همچنین با مشارکت سایر موسسات خیریه به صورت هفتگی در حال توزیع است و تاکنون 10 هزار بسته اهدا شده است.

 

توزیع غذای متبرک حضرتی به صورت هفتگی در بیمارستان های شهر ری از دیگر اقدامات مورد توجه از سوی آستان حضرت عبدالعظیم (ع) پس از شیوع بیماری کرونا است. با توجه به شرایط پیش آمده در خصوص بیماری کرونا و به دلیل  آنکه امکان حضور زائران بر سر سفره احسان حضرت سیدالکریم (ع) مهیا نبوده، به همین جهت پرسنل اداره نذورات این آستان مقدس با حضور در مناطق محروم، اقدام به توزیع غذای حضرتی میان خانواده های نیازمند کرد، به طوری که در ماه مبارک رمضان 55 هزار پرس غذای حضرتی، در ماه محرم (17 هزار ماسک، 4 هزار آب معدنی، یک هزار پرس غذا، 250 بسته گوشت دو کیلویی) و در اربعین حسینی نیز (یک هزار پرس غذا و یک هزار و 500 بطری آب معدنی) توزیع کردند.

 

همچنین در سالروز رحلت حضرت عبدالعظیم (ع) بیش از چهار هزار پرس غذای حضرتی و در سالروز ولادت سیدالکریم(ع)، 173 بسته ارزاق و بیش از 10 هزار بسته تبرکی توزیع شد و در سایر مناسبت ها و اعیاد نیز پنج هزار پرس غذای حضرتی توزیع شد.

 

 

 

برنامه اداره نذورات آستان حضرت عبدالعظیم(ع) در راستای حمایت از بیماران بستری در بیمارستان ها چه بوده است؟

 اداره نذورات آستان حضرت عبدالعظیم (ع) از همان ابتدای شیوع این بیماری، آمادگی خود را جهت توزیع غذای حضرتی به بیمارستان هایی که بیماران کرونایی دارند، اعلام کرد و تاکنون در چند مرحله به بیمارستان های فیروزآبادی، دارالشفای کوثر غذای حضرتی توزیع نموده است و به بیماران و کادر درمان آب میوه طبیعی  اهدا کرده است. به طوری که از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون 80 هزار پرس غذای حضرتی به بیماران توزیع شده است که این اقدام کماکان ادامه دارد.

 

با توجه به بروز رکود و کسادی در بخش اقتصادی در این ایام، این آستان مقدس برای کاهش مشکلات مردم چه تدابیری برای مستأجران موقوفات خود اتخاذ کرد؟

  اقدامات مالی که در این زمینه انجام شد، بخش اعظم آن مربوط به اداره کل موقوفات و مستغلات در زمینه مساعدت و استمهال با طرفین قرارداد( مستاجرین) بوده که مشمول بخشودگی اجاره بها در ایام تعطیل و اسفند سال 98، تعویق در کارسازی چک های مستاجران، تعدیل اجاره بهای آنها تا 50 درصد از اجاره بهای مندرج شده در قرارداد بوده است. همچنین در خصوص انعقاد قرار دادهای واگذاری با متقاضیانی که توان مالی کمتری داشتند، مساعدت های از سوی معاونت هماهنگی و توسعه موقوفات این آستان پیرامون تخفیف یا تقسیط قرار دادها صورت گرفت.

 

برنامه های دیگری که از سوی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) در زمینه کمک های مومنانه و حمایت از اقشار مستضعف انجام شده و نیز در دستور کار است، در چه محورهایی است؟

مشارکت در تهیه 150 عدد بخاری برای روستاهای دورافتاده در منطقه کوهدشت (سرپل ذهاب)، بازسازی کامل خانه سوخته شده در منطقه مرتضی گرد و تهیه کلیه اقلام منزل این خانواده و همچنین مشارکت با موسسه خیریه باقیات در تهیه و توزیع 160 بسته ارزاق به مناسبت سالروز ولادت حضرت زینب (س) از دیگر اقدامات انجام شده در راستای کمک های مومنانه است.

همچنین قرار است به مناسبت ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) 135 بسته ارزاق به همراه غذای حضرتی میان نیازمندان توزیع شود. 

 

هموطنان که تمایل دارند در کمک رسانی به نیازمندان آستان حضرت عبدالعظیم (ع) را یاری کنند، می توانند با مراجعه حضوری به 10 دفتر این آستان و یا از طریق شماره حساب جاری ویژه 173 بانک ملی و یا با شماره کارت6037991899516930 کمک های خود را به این آستان مقدس به منظور ارایه خدمات به نیازمندان ارسال کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/40

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: شبستان

کلیدواژه: مبارزه با کرونا ویروس آستان حضرت عبدالعظیم حسنی ع عباس سلیمی آستان حضرت عبدالعظیم هزار پرس غذای حضرتی شیوع بیماری کرونا آستان مقدس اداره نذورات بسته ارزاق هزار بسته توزیع شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت shabestan.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «شبستان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۰۴۱۲۸۳۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

طالبان نرخ فروش دختران را تعیین کرد!

جدیدترین سخنان احمد مسعود پس از مدت‌ها سکوت

فروش فوق العاده بدون قرعه کشی خودروی هایما +جزئیات

وضعیت سبد سهام عدالت؛ شنبه ۳ مهر 1400

عجیب ترین درخواست طلاق در تهران / گردنبند 120 میلیون تومانی جنجال به پا کرد

خبر بعدی:

اجرای برنامه‌های حمایتی برای حفظ تولیدات غذایی

سیداحمدمقدسی رییس انجمن صنفی گاوداران، یکشنبه چهارم مهر در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: ۶۰ درصد غذای دام علوفه و ۴۰ درصد دیگر کنسانتره است. علوفه مورد نیاز دام صد درصد در داخل تولید می شود.امسال به‌دلیل خسکسالی بی سابقه، سطح برداشت علوفه بسیار کمتر از سال‌های قبل است و به همین دلیل قیمت علوفه ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصد افزایش داشته است، به‌عنوان مثال کاه از کیلویی ۸۰۰ به ۴۵۰۰ تومان، یونجه از ۲۰۰۰ به ۶۰۰۰ و ذرت علوفه ای از ۶۰۰ به ۱۸۵۰ تومان رسیده است.

با وجود اینکه دولت برای ۳ نهاده یا خوراک کنسانتره جو، ذرت و سویا ارز ۴۲۰۰ تومانی می دهد، با این حال به‌ خاطر افزایش قیمت سایر عوامل تولید، قیمت تمام شده تولید هر کیلو شیر به ۶۴۰۰ تومان رسیده که با احتساب ۱۰درصد سود برای تولیدکننده، قیمت هرکیلو شیر تولیدی باید ۷ هزارتومان باشد اما الان این قیمت در محل دامداری کیلویی ۶۴۰۰ تومان است. به‌عبارتی تولیدکننده انگار پول را با پول عوض می‌کند یعنی با کوچک‌ترین نوسان قیمتی، ممکن است دامدار وارد زیان هنگفت شود.

وقتی قیمت بالا می‌رود، بر مصرف اقشار متوسط و آسیب پذیر اثر می گذارد. در این شرایط، دولت‌ها باید نقش حاکمیتی خود را ایفا کنند و تمام بار و فشار افزایش تولید نباید به دوش تولیدکننده و مصرف کننده باشد. دولت برای حمایت از مصرف کننده باید شرایط را برای تولید اقتصادی مهیا کند. اگر نیاز مصرف از تولید داخل تأمین شود امنیت غذایی، امنیت شغلی و سلامت برای جامعه به ارمغان می‌آورد، اما اگر تمام فشار تولید بر دوش تولیدکننده باشد، انگیزه سرمایه‌گذاری کاهش می یابد و مجبور می‌شویم کالای روزانه مورد مصرف مردم را وارد کنیم.

براساس آمار مربوط به قیمت کالاهای خوراکی که مرکزآمار برای ماه شهریور منتشر کرده است در گروه لبنیات در شهریورماه افزایش قیمت ۱۰.۴درصدی نسبت به مردادماه و افزایش ۷۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت شده است. بنابرهمین آمار بیشترین افزیش قیمت لبنیات مربوط به ماست، پنیر و شیرپاستوریزه است. افزایش قیمت شیر و گوشت، تا حدودی دامداران را از ضرر خارج کرده و هزینه را سر به سر کرده است، اما اگر مصرف کننده نتواند فشار این افزایش قیمت را تحمل کند دولت باید برای حمایت از مصرف کننده‌ها  برنامه‌های حمایتی مانند پرداخت یارانه در نظر بگیرد.

دولت برای کاهش هزینه تولید، نهاده را با ارز دولتی تأمین کرده است و با توجه به تحریم و کمبود منابع، به‌نظر نمی‌رسد دولت توان مالی برای حمایت بیشتر از بخش تولید  داشته باشد. از طرفی با توجه به اینکه بخش کشاورزی سهم ۲۵ درصدی از اشتغال را در کشور دارد نمی‌توانیم بخش تولید را رها کنیم. ما در طول ۴۰ سال در تولیدات لبنی به خودکفایی رسیده‌ایم و نباید براحتی امنیت غذایی را به مخاطره بیندازیم. ما در حال حاضر بزرگ‌ترین صادرکننده مواد لبنی در منطقه هستیم باید این جایگاه خودمان را در منطقه حفظ کنیم.

در مورد گوشت، نیز تولیدکننده توان تأمین گوشت مورد نیاز را دارد و ما اعلام می‌کنیم هزینه واردات گوشت اگر برای حمایت از تولید داخل پرداخت شود، تولید بالایی در گوشت خواهیم داشت. با توجه به انتشار آمار مربوط به عملکرد کشتارگاه‌ها که مرکز آمار منتشر کرده است، مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در مرداد ۱۴۰۰ با ماه مشابه سال ۱۳۹۹ نشان‌دهنده افزایش ۴۳ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

تورم بالای ۴۰ درصد، بنیه اقتصادی و نقدینگی بخش تولید و دامداران را بشدت کاهش داده است، به نظر می رسد برنامه‌های حمایتی مانند پرداخت یارانه به مصرف کنندگان فعلاً راهکار مناسبی برای جلوگیری از کاهش بیشتر مصرف لبنیات و گوشت است.

منبع: روزنامه ایران برچسب‌ها رونق تولید دولت صنعت غذایی روزنامه ایران نرخ تورم

دیگر خبرها

 • گرانی گوشت سهم تخم مرغ را در سفره‌های مردم افزایش داد
 • مهربانی زنجانی‌ها همچنان جاری است
 • توزیع بیش از ۱۴۷ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان فارس/ آزادی ۷۰ زندانی جرائم غیرعمد
 • از تداوم پویش‌های مهربانی تا اهدای جهیزیه به نوعروسان در دودانگه ساری
 • گندم زنجانی در سفره استان‌های شمالی، تهران و البرز/ ذخیره‌سازی 20 هزار تن برنج و شکر
 • اطلاعیه آستان حضرت عبدالعظیم (ع) درباره راهپیمایی روز اربعین
 • راه‌یابی مستند پرس تی‌وی به جشنواره فیلم ImagineIndia اسپانیا
 • ◄ استقرار ۵۶۰ اتوبوس در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم در روز اربعین
 • اعلام ویژه برنامه‌های اربعین در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
 • مراسم تجلیل از ورزشکاران جوانمرد و مروجین منش پهلوانی
 • شمیم رضوی در مسیر پیاده‌روی اربعین / آغاز توزیع بسته‌های متبرک رضوی در مسیر نجف تا کربل
 • سردار زهرایی در اراک: ۴مرحله دیگر از نهضت کمک مؤمنانه تا پایان سال در کشور عملیاتی می‌شود/ فعالیت پایگاه‌های بسیج در شناسایی نیازمندان و محرومان
 • کمک مالی خادمیاران آران و بیدگلی به نیازمندان
 • اطلاعیه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) درباره راهپیمایی روز اربعین
 • ساخت 114 واحد مسکونی ویژه نیازمندان به همت سپاه روح‌الله
 • اطلاعیه آستان حضرت عبدالعظیم (ع) در مورد راهپیمایی روز اربعین
 • توزیع بسته حمایتی میان دانش‌آموزان خانواده‌های نیازمند زندانی در اردبیل
 • ضریح‌های حرم عبدالعظیم (ع) در روز اربعین بسته خواهد بود
 • طالبان اجرای مجازات های سخت گیرانه را تکذیب کرد
دیگران می‌خوانند: