رویداد۲۴ شرکت بیمه معلم که امروز بیست و ششمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفته را می‌توان به معنی واقعی کلمه یک شرکت شگفت آور و «سوگلی» صنعت بیمه دانست؛ شرکتی که بسیاری از آیین نامه‌های شورای عالی بیمه را رعایت نمی‌کند، در کارنامه خود عدم پاسخگویی به نهاد‌های قضایی را دارد و به وصول مطالبات معوق نیز چندان پایبند نیست.

پیشتر دادستان وقت تهران نیز درباره این شرکت ابهاماتی را مطرح و از جمله اعلام کرده بود که «شرکت بیمه معلم مبالغ زیادی حق بیمه دانش آموزی دریافت کرده؛ بدون اینکه در مورد خدمات ارائه شده گزارش یا توضیح دهد.»

شاید مهمترین علت یکه تازی بیمه معلم در بازار بیمه، بدون توجه به قوانین و مقررات را بتوان در مماشات بی‌سابقه بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر با این شرکت جست و جو کرد.

در حالی که شرکت بیمه معلم بر خلاف آیین نامه مطرح تصویب شده توسط شورای عالی بیمه سال‌ها است در سطح توانگری «دو» باقیمانده، اما از هیچ گونه محدودیت اعمال شده علیه آن توسط نهاد نظار خبری نیست. موضوع از این قرار است که شرکت بیمه معلم از سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۹ به طور پیوسته در این سطح توانگری باقیمانده است. این در حالی است که بر خلاف نص صریح آیین نامه توانگری مالی، شرکت باید پس از کسب نسبت توانگری سطح دو، برنامه ترمیم وضعیت مالی «سه ساله» و حسب مورد برنامه افزایش سرمایه را به بیمه مرکزی ارائه کند. قاعدتا بر اساس این دستورالعمل، شرکت بیمه معلم باید در سال ۱۳۹۸ سطح «یک» توانگری را کسب می‌کرد، اما در سایه تعلل و عدم نظارت بیمه مرکزی، این شرکت توانسته سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ را نیز با سطح توانگری «دو» به فعالیت ادامه دهد.

متاسفانه نه تنها درباره چگونگی تعامل میان بیمه مرکزی و بیمه معلم بر سر این آیین نامه مهم اطلاعاتی در دست نیست، بلکه درباره آن به بیمه گزاران نیز اطلاع رسانی نمی‌شود.

قرارداد بیمه حوادث دانش آموزی و ادامه ابهامات

یکی دیگر از مهمترین ابهامات در پروند شرکت بیمه معلم، قرارداد بیمه حوادث دانش آموزی است. قراردادی که میلیون‌ها دانش آموز را تحت پوشش قرار داده است، در حالی که بر خلاف رویه‌های دولتی، هرگز برای انعقاد آن مناقصه‌ای برگزار نشده و تنها به «استعلام» قیمت از چند شرکت بیمه اکتفا شده است.

رانت موجود میان شرکت بیمه معلم و وزارت آموزش و پرورش باعث شده که این قرارداد میلیاردی سال‌های پیاپی تمدید شود، در حالی که بیمه مرکزی و نهاد‌های ناظر هرگز به آن ورود نکرده‌اند. پیشتر یک بار دادستان تهران در این باره به عنوان شاکی اظهار نظر کرد اما با پایان یافتن ماموریت عباس جعفری دولت آبادی در دادستانی، این پرونده نیز همچنان باز نشده باقی ماند.

بیشتر بخوانید:دو عضو پنهانی در هیات مدیره شرکت بیمه معلم / ترکیب مدیران چگونه تغییر کرد؟ +سند

پرونده مفتوحه آقای معلم و ملک جنجالی

آقای «معلم» نیز جایگاه ویژه‌ای در پروند شرکت بیمه معلم دارد. ماجرا از این قرار بوده شرکت بیمه معلم، در سال ۱۳۸۶ اقدام به خرید یک ملک به مبلغ ۵.۸۰۰ میلیون ریال از فردی به نام «آقای معلم» کرده است، این شرکت مجددا به دلایل نامعلومی تنها یک سال پس از این معامله، همان ملک را به همان شخص و این بار به مبلغ ۸.۵۷۲ میلیون ریال به فروش می‌رساند.

شرکت بیمه معلم، در قبال فروش این ملک به این شخص که از وی در صورت‌های مالی خود با عنوان «آقای معلم» یاد شده است، چند فقره چک دریافت می‌کند که مبلغ آن ۸.۲۷۲ میلیون ریال است، البته تاکنون، یعنی ۱۳ سال پس از انجام معامله، چک‌های صادره بابت باقی مانده طلب همچنان وصول نشده است. اقدام عجیبی که با سازوکار شرکت‌های بیمه در ایران همخوانی ندارد و ابهامات زیادی را متوجه این شرکت و البته هویت این فرد می‌کند.

اطلاعاتی که رویداد۲۴ به دست آورده نشان می‌دهد بیمه معلم مدعی است که واحد حقوقی این شرکت در این خصوص درخواست صدور اجراییه کرده و مراحل اجرای مزایده ملک مزبور از طریق شعبه سوم اجرائیات ثبت تهران در حال پیگیری است.

این که یکی از طرفین معامله نتواند تعهدات خود را ایفا کند، امری معمول است و در هر کسب و کاری ممکن است این اتفاق رخ بدهد، اما آنچه که مساله بیمه معلم را عجیب و مبهم کرده است؛ در ابتدا خرید این ملک و سپس بازگرداندن و فروش آن ملک به همان شخص است و همچنین سکوت و عدم وصول مطالبات خود در قبال این فرد و این معامله ۱۲ سال پس از انجام آن است.

اکنون این ابهام وجود دارد که شرکت بیمه معلم با چه اهدافی مجددا این ملک را به همان شخص به فروش رسانده است، چرا بیمه معلم طی ۱۲ سال گذشته هیچ اقدامی برای مزایده ملک مزبور انجام نداده است و اکنون چه اتفاقی افتاده که این شرکت به دنبال وصول مطالبات خود از این فرد است؟

بیمه معلم و ماجرای پرداخت خسارت نجومی

پرتفوی بیمه معلم نیز اکنون با شرایط عجیبی رو به روست. بیش از ۵۳ درصد حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی این شرکت از محل بیمه‌های با ضریب خسارت بالای شخص ثالث و درمان تشکیل شده است. از سوی دیگر «کشتی» که سهم قابل توجهی در اداره بیمه معلم دارد تنها یک درصد حق بیمه‌های آن را تامین می‌کند، در حالی که ۲۳ درصد خسارت پرداختی این شرکت را به خود اختصاص داده است.

مقایسه ۱۴۴ میلیارد ریال حق بیمه تولیدی از محل رشته کشتی با خسارت ۳.۵ هزار میلیارد ریالی پرداخت شده در این بخش می‌تواند علامت سوال بزرگی را ایجاد کند و این پرسش را پیش بیاورد که این شرکت چطور چنین ریسک‌هایی را پذیرفته است؟

بیمه معلم از کدام رانت و مصونیت برخوردار است؟

در تازه‌ترین مورد، در حالی که محمد رضا سمیعی و حسام معتضدیان قمی مدت‌ها است از ترکیب هیات مدیره این شرکت خارج شده‌اند، شرکت بیمه معلم در صورت‌های مالی شش ماه نخست سال جاری، نام آن دو را به عنوان اعضای هیات مدیره منتشر کرده است.

همچنین شرکت بیمه معلم از جمله شرکت‌هایی است که در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات عضویت ندارد. عدم رعایت آیین نامه‌های مصوب شورای عالی بیمه بار‌ها توسط حسابرس و بازرس قانونی این شرکت مورد اعتراض قرار گرفته، اما به آن پاسخی داده نشده است.

این همه در حالی است که از سوی نهاد ناظر، وزارت امور اقتصادی و دارایی و حتی سازمان بازرسی کل کشور هرگز درباره رسیدگی به تخلفات بیمه معلم اطلاع رسانی نشده و مخاطبان را با این سوال جدی مواجه کرده که این شرکت از کدام رانت و مصونیت برخوردار است.

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۶۳۷۰۳۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

حضور چین در مزارع بیت‌کوین رفسنجان /مردم قطعی برق و آلودگی هوا را تحمل کنند تا چینی‌ها بیت‌کوین استخراج کنند؟

افشای پشت پرده بهبود رابطه عربستان و قطر؛ برنامه حمله نظامی تمام عیار علیه ایران؟

وزیر بهداشت: توصیه رهبر انقلاب ‌برای منع واردات واکسن کرونا برای مردم دلسوزانه بود‌ /‌به‌خاطر آمریکایی‌ها اجازه جابجایی پول را نداریم

نامه روسای سازمان نظام پزشکی به رئیس‌جمهور درباره کرونا: واکسن را سیاسی نکنید، حق مردم است

اعتراف پنتاگون به وجود ۸۷۱ نقص در جنگنده‌های اف‌-۳۵

خبر بعدی:

استخدام کارشناس فروش حضوری تولیدی صنعتی در پارس سهند رادیاتور در مازندران

کارشناس فروش حضوری تولیدی صنعتی جنسیت: آقا نوع همکاری: تمام وقت آشنا به فرایند بازاریابی و فروش محصولات خودرویی و لوازم یدکی آشنا به مجموعه OFFICE روابط عمومی بالا مذاکره و فن بیان بالا حقوق ثابت پورسانت بیمه بیمه تکمیلی از متقاضیان واجد شرایط خواهشمندیم رزومه خود را با ذکر شهر محل سکونت و عنوان شغلی مورد نظر به ایمیل زیر ارسال نمایند. اطلاعات تماس ایمیل factory.mmt@gmail.com

 

پربیننده ترین زمان ثبت‌نام آزمون استخدامی وزارت بهداشت تا جمعه تمدید شد استخدام مشاور فروش با شرایط عالی در یک موسسه آموزشی در تهران استخدام کارمند بازرگانی خارجی در شرکت توانگران سپهر فردا جم در تهران استخدام مدیر برنامه ریزی و انبار از تهران جهت کار در مازندران استخدام فروشنده و چیدمان در زنجان

دیگر خبرها

 • فرار سرمایه‌های اقتصادی با خرید ملک در ترکیه
 • آقا معلم در یک‌قدمی نساجی
 • فرار سرمایه های اقتصادی با خرید ملک در ترکیه
 • بازنشستگان تامین اجتماعی حتما بخوانند
 • خروج ارز به روش خرید ملک در ترکیه!
 • تداوم حذف ارزیابی وسع همچنان تا پایان سال
 • مجلس یارانه ارز ۴۲۰۰ را از دلالان پس می‌گیرد و به مردم می‌دهد
 • ثبت بالاترین آمار بیکاری هفتگی در آمریکا از ماه آگوست تاکنون
 • از سند عقد ملک الشعرای بهار تا قالیچه اسطرلاب
 • کدام بازیگر را به معلمِ تلویزیون می‌شناسند؟
 • برخی کارگاه‌های خراسان رضوی خواستار معافیت بیمه‌ای هستند
 • چهار هزار خانوار روستایی و عشایر در ایرانشهر تحت پوشش بیمه هستند
 • واکنش رئیس فدراسیون چوگان به ابهامات مالی این فدراسیون در مجمع عمومی
 • مجلس به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۰
 • شادی دانش‌آموزان در روزهای خشن کرونایی
 • مجلس یارانه ارز ۴۲۰۰را از دلالان پس می‌گیرد
 • دوران یکه‌تازی چین و نتفلیکس به پایان می‌رسد؟
 • سوگلی های کی روش علیه استقلال ؛ نقشه محمود فکری چیست؟
 • پرداخت ۶۴ درصد از تسهیلات اشتغال روستایی در سال ۹۹