سخنگوی دولت گفت: این گذاره که دولت سرمایه گذاری بیشتر بر واردات واکسن داشته صحیح نیست. همواره تکرار کرده‌ایم که تولید واکسن و واردات آن همزمان و در موازات هم پیش می روند و هیچ کدام خللی در روند انجام دیگری ایجاد نمی کند.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در ابتدای نشست خبری این هفته خود با رسانه ها اظهار کرد: عصر دیروز جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برگزار شد.

در ابتدای جلسه پیرامون لایحه بودجه تقدیمی از سوی دولت و مباحثات اولیه کمیسیون تلفیق پیرامون لایحه و برخی تغییرات مطرح شده بحث و بررسی صورت گرفت.

ربیعی خاطرنشان کرد: با توجه به ضرورت نزدیک شدن دیدگاه ها و اجتناب از اختلافات احتمالی، اعضای جلسه متفق بودند که راه حل هماهنگی و مفاهمه می باشد، لذا تصمیم گرفته شد جلسات مشترکی بین اعضای اقتصادی دولت و تعدادی از نمایندگان کمیسیون تلفیق در خصوص منابع و سپس مصارف تشکیل شود. طرفین استدلال های یکدیگر را شنیده تا زمینه نزدیکی دیدگاه ها فراهم شود. در ادامه یکی از محورهای ابلاغی مقام معظم رهبری در جلسه ستاد مبنی بر توجه به جهش تولید، در خصوص حمایت از تولید و پیشگیری از توقف واحدهای صنعتی مصوب شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود اقتصادی تا پایان سال ۱۴۰۰، به منظور جلوگیری از بروز اختلال در روند تولید و اشتغال و با هدف امکان پذیر نمودن وصول مطالبات مالیاتی از بنگاه های تولیدی غیردولتی، مدت زمان تقسیط مندرج در ماده (۱۶۷) قانون مالیات های مستقیم، صرفا برای بنگاههایی که برنامه احیای تولید و ساماندهی مالی آنها به تایید ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید رسیده است، به حداکثر شصت ماه افزایش می یابد.

سخنگوی دولت افزود: به ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید اجازه داده می شود تا به منظور جلوگیری از تعطیلی بنگاههای تولیدی که طرح احیای تولید و ساماندهی مالی آنها به تایید آن ستاد رسیده است، نسبت به تعویق یک ساله و فقط برای یک بار اجرائیه هایی که به درخواست سازمان های امور مالیاتی کشور، تامین اجتماعی، شرکت های آب، برق، گاز، شبکه بانکی و شهرداری ها علیه بنگاههای مذکور صادر گردیده، در صورت تعیین تکلیف، استمهال و تقسیط بدهی ها توسط ستاد مذکور اقدام نماید. دستگاههای مزبور و بانک ها می توانند در صورت تصویب ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به تعویق اجراییه های مربوط اقدام کنند.

ربیعی افزود: اعتبار زمانی مصوبه جلسه چهل و چهارم مورخ ۱۴دی ماه ۹۸ شورای عالی هماهنگی اقتصادی در خصوص چک های تضمینی به مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه تمدید می گردد. چنانچه لایحه مورد رسیدگی در مجلس شورای اسلامی در همین خصوص، طی شش ماهه مذکور مصوب و ابلاغ گردد، قانون جدید ملاک عمل خواهد بود."

سخنگوی دولت بیان کرد: هچنین هیات وزیران با توجه به فعالیت شبانه روزی کارکنان آزمایشگاههای تشخیص طب در بیمارستان ها و مراکز درمانی شبانه روزی دولتی و غیردولتی که به منظور جلوگیری از تضییع حقوق آنها، آیین نامه اجرایی قانون ارتقاء بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت اصلاح و شاغلان آزمایشگاه های تشخیص طبی به زمره شاغلان بالینی اضافه نمود.

وی اعلام کرد: تقلیل ساعت کاری از جمله مواردی که به موجب قانون ارتقاء بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت شامل این افراد می شود.

ربیعی در ادامه گفت: اصلاح آیین نامه حمایت از شرکت های نوپا از دیگر مصوبات جلسه هیات دولت بود که به موجب این اصلاحیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است از طریق سازمانها و شرکت های تابعه خود، در صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین که با ماموریت توسعه شرکت های مورد حمایت و با سرمایه حداقل یک هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات مصوب مربوط بودجه سالانه با مشارکت بخش غیردولتی تشکیل می شود مشارکت نماید.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: اتفاق مهم دیگری که در روزهای گذشته رخ داد، حمله به ساختمان کنگره آمریکا بود. این البته با همه ابعاد عظیمش یک مسئله داخلی آمریکاست که ما علاقه ای به ورود به آن نداریم اما آنچه برای ما مهم است، هشدارهایی است که ما از تقریباً ابتدای دولت ترامپ درباره پیامدهای قانون شکنی و یکجانبه‌گرایی رژیم ترامپ می‌دادیم و بارها تکرار کردیم که سیاست قلدری محدود به ملت ایران نخواهد ماند.

وی با تاکید بر اینکه هزینه سکوت و گاهی همراهی منتقدان ترامپ در داخل آمریکا با سیاست های ضد ایرانی او، سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را در کشورشان نیز گرفت، اظهار کرد: در چهار سال گذشته، این شر بزرگ، فشارهای زیادی بر ملت ایران وارد کرده و زندگی عادی مردم را تحت تاثیر قرار داد و تعادل معیشتی را در جامعه به هم زد. ترامپ، سخن از فروپاشی جامعه ایران می‌گفت و با صدای بلند اظهار می‌داشت که آنچنان عرصه را بر زندگی ایرانیان تنگ خواهد کرد که جامعه را به شورش وادارد و از سقوط سه ماهه و یک ساله ایران سخن می‌گفت.

عده ای در داخل ظلم ترامپ بر مردم را نادیده انگاری می‌کردند

عده ای نمی خواهند درباره ظلم ترامپ حرف بزنند

ربیعی یادآور شد: متاسفانه، در چهار سال گذشته عده ای هم در داخل کشور خودمان هم نخواستند و هنوز هم نمی خواهند در مورد این شرارت بی سابقه و نقش مخرب آن به درستی حرف بزنند و ناخودآگاه ظلم ترامپ بر مردم ایران را نادیده انگاری می‌کردند تا جایی که با درصدبندی‌های عجیب و غریب، عامدانه سهم کمی برای این یاغی‌گری بین المللی اختصاص می دهند.

سخنگوی دولت افزود: این در حالی است که دولت برای ایجاد شرایط مقاومت، دور کردن شر جنگ‌طلبی ترامپ و نیز حفظ معیشت و سلامت مردم، مسیر سخت و دشواری را پیمود به نحوی که در دوران کرونا حتی برای خرید واکسن و دارو با مشکلات زیادی از سوی دولت و خزانه‌داری آمریکا مواجه بودیم.

وی یادآور شد: شکست واقعی سیاست قلدری، نه در انتخابات آمریکا بلکه آن روزی اتفاق افتاد که رژیم ترامپ به طور بی‌سابقه‌ای در شرارت هایش علیه ایران، در سازمان ملل تنها ماند و سه بار شکست فضاحت بار را تجربه کرد و در دادگاههای بین‌المللی نیز به طور ناباورانه‌ای در برابر دولت ایران محکوم شد.

ربیعی تاکید کرد: اما در این ۴ سال، این مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بود که باعث شکست تحریم های ظالمانه ترامپ علیه مردم ایران شد. مردم رنج کشیده و صبور ایران عزیزمان این تحریم های ظالمانه ترامپ و شرارتهایی که علیه ایران انجام داد را هرگز فراموش نخواهند کرد و امیدواریم نتیجه مقاومت مردم در به عقب رانده شدن تحریم‌های ظالمانه به زودی محقق شود.

تبدیل وضعیت برخی شهرها به زرد نباید برای ما فریبندگی ایجاد کند

سخنگوی دولت با اشاره به ورود کرونای جهش‌یافته به ایران اظهار کرد: متاسفانه بالاخره ردپای کرونای انگلیسی در ایران دیده شد و به مردم توصیه می کنیم تبدیل وضعیت برخی شهرها به زرد نباید برای ما فریبندگی ایجاد کند و نباید دچار نوعی خوش خیالی یا آسودگی خیال شویم زیرا با توجه به تنوع منطقه ای و زیستی و قومی در ایران که زمینه جهش مختلفی را دارد غفلت از رعایت پروتکل ها خسارات زیادی به دنبال خواهد داشت.

تولید واکسن داخلی در سه مسیر و همچنین تولید مشترک در حال پیشرفت است

وی تصریح کرد: تولید واکسن داخلی در سه مسیر و همچنین تولید مشترک در حال پیشرفت است و هر هفته گزارش آن به ستاد ملی ارائه می شود

ربیعی گفت: بنابر استراتژی اطمینان سازی به جامعه با ایجاد شفافیت در واگذاری و تزریق، سامانه هوشمند برای توزیع واکسن طراحی شده که وضعیت تمام افراد آسیب پذیر و اولویت بندی ها به تفکیک شهرهای مختلف به طور شفافی در آن قابل رویت خواهد بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در این راستا سند ملی برنامه واکسیناسیون براساس شواهد علمی و اخلاقی در چهار فاز تدوین و در آن اولویت دریافت واکسن با جزییات تعیین شده است، ادامه داد: بنابر تصمیم ستاد ملی کرونا خارج از این اولویت بندی به هیچ فردی واکسن تزریق نخواهد شد. هم چنین دولت سیاست افزایش تست را با شدت و جدیت دنبال می کند.

برخی مسئولان استانداردهای دوگانه را در رعایت پروتکل های بهداشتی کنار بگذارند

وی با انتقاد از برخی رفتارهای مسئولان در رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، تاکید کرد: امیدواریم که برخی مسئولان استانداردهای دوگانه را در رعایت پروتکل های بهداشتی کنار بگذارند و مسئولانه رفتار کنند. متاسفانه عدم مراعات هشدارهای بهداشتی در جریان برخی سفرهای مسئولان و برخی مراسم تشییع و خاکسپاری از نظر مسئولان کنترل نگران کننده است. انتظار می رود همگان به مراعات پروتکل های بهداشتی پایبند باشند. مصونیت و پیروزی بر ویروس کرونا سخت نیست اما به شرطی که توصیه های ساده و روشن بهداشتی توسط همگان رعایت شوند.

ربیعی با یادآوری سالروز تشکیل شورای انقلاب گفت: روز گذشته سالگرد تشکیل شورای انقلاب بود. تشکیل این شورا اقدامی بی سابقه در تاریخ انقلاب ها است. نگاهی اجمالی به شورای انقلاب و مباحث دموکراتیک شورا به خوبی تفاوت انقلاب اسلامی و انقلاب های کلاسیک دنیای آن روز را که بر عنصر نظامی و مسلحانه تاکید عمده داشت نشان می دهد.

سخنگوی دولت ادامه داد: مباحث مطرح شده در این شورا نشان از ترکیب جمهوریت و اسلامیت است و ایده‌های مطرح شده در دل آن شورا هسته اولیه مردم‌سالاری دینی را در کشور عملیاتی کرد. ترکیب شورای انقلاب نشان می دهد که برخلاف انقلاب های آن عصر این انقلاب یک انقلاب مسلحانه و نظامی بنیاد نبود، بلکه از همان ابتدا مردم بنیاد بوده است و بر محور یک انقلاب بزرگ اجتماعی و به تعبیر امام "همه با هم" استوار شده است.

نیاز داریم خارج از هیاهوها برای سال آینده بودجه ای مناسب تنظیم شود

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ادعاها و تغییرات گسترده در بودجه سال آینده، گفت: ما قصد ورود به مجادلات نداریم و نیتمان ایجاد همدلی در کشور هست و نیاز داریم خارج از هیاهوها برای سال آینده بودجه ای مناسب تنظیم شود.

ربیعی افزود: لایحه بودجه ماحصل مطالعات و بررسی تفصیلی و همه جانبه کارشناسان خبره دولت در خصوص الزامات و اقتضائات اقتصادی کشور بوده و این بودجه بر اساس قواعد و شرایط کشور تهیه و تنظیم شده است. کلی گویی در خصوص بودجه از سوی برخی افراد و بیان اینکه بیشترین عواید بودجه نصیب دلالان و سود جویان خواهد شد درست نیست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: مصادیق این حرف ها کلی گویی باید مشخص شود تا بتوان به آن پاسخ داد. سخنانی نظیر لایحه با رویکرد سیاسی برای فروپاشی نظام، اساسا فاقد بنیه علمی و اقتصادی است و بیشتر نوعی رفتار سیاسی و اتهامی بر علیه دولت تلقی می شود. ما که نمی خواهیم منازعه سیاسی داشته باشیم. دقیق بگویند کجای لایحه بودجه باعث فروپاشی نظام می شود و تصمیم جایگزین شما چیست تا در مورد آن صحبت کنیم.

وی با بیان اینکه این صحبت ها دردی از مردم کرونا زده و تحت فشار تحریم دوا نمی کند، تاکید کرد: چه تصمیم در مورد درآمدها گرفته شد که عواید بودجه سهم دلالان نشود. همه درآمدهای پیشنهادی که افزایش داده شده است. اتفاقا برخی ها تصمیم های اولیه که تاکنون اعلام شده را به همین سیاق عامل فروپاشی و رانت می دانند. این حرفهای بی محاسبه، تحمیلی و سیاسی چه دردی از دردهای مردم درمان می کند؟

ربیعی گفت: ارزیابی های دقیقی کارشناسی از روند تصمیم سازی های گذشته نشان می‌دهد که جدای از عوامل بیرونی و تحریم های اقتصادی، مهمترین عاملی که باعث بروز نوسانات عدیده در فضای اقتصادی کشور و معیشت مردم می شود، برخی تصمیم سازی های اقتصادی و راهبردی غیر کارشناسی و خلق الساعه است، تصمیماتی که در واقع باعث تشدید نوسانات بازار و افزایش تکانه های تورمی می شوند. در واقع ریشه اصلی مشکلات را باید در ریل گذاری های اشتباه اقتصادی و معیشتی جستجو کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه معتقدم در این برهه حساس هر تصمیمی که باعث بروز نوسان و بی ثباتی در اقتصاد شود، بر خلاف منافع ملی و منافع عمومی مردم است و باید از اتخاذ آن پرهیز کرد، اظهار کرد: دولت بودجه سال آینده را شفاف و در معرض دید کارشناسان و صاحب نظران و زیر نور افکار عمومی قرار داده است. افزایش سهم نفت در منابع عمومی آن هم از محل افزایش قیمت ارز قطعا ارزش پول ملی را کاهش می دهد و این اقدام و افزایش قیمت ارز تعرفه ها اگر در مجلس تصویب شود باعث تورم خواهد شد.

وی افزود: طی روزهای اخیر خبر تصمیم مجلس برای افزایش نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰ به حول و حوش عدد۱۷۵۰۰ تومان منتشر شده چون بیانات متفاوت در این زمینه شندیده می شود باید منتظر بمانیم و از تصمیم نهایی مطلع بشویم. به هر حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی این تصمیم هم انتظار تورمی را افزایش می دهد ، علیه ارزش پول ملی و دادن علامت نامناسب به ثبات بازار است. امروز بدون درک شرایط و زندگی مردم در مورد تامین کالاهای اساسی فضاسازی می شود.

ربیعی یادآور شد: زندگی مردم در بحران ها باید حمایت شود، موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی با همه اشکالات خود مربوط به شرایطی بود که مردم زندگی سختی داشتند. مثل توزیع کوپن در دوران جنگ تحمیلی.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه واقعیت این است که وقتی اقتصاد در تعادل نباشد و تحت فشار حداکثری و در جنگ اقتصادی قرار داشته باشد هر دولتی نیاز به استفاده از طرحهای حمایت معیشتی دارد، گفت: بنابراین دولت صراحتا اعلام کرده هر کسی که از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی سواستفاده کرده، حتما به دستگاه قضایی معرفی شوند. ما در حال گذر از شرایط نامتعادل هستیم و باید تا عادی شدن شرایط اقتصادی از مردم حمایت کنیم.

در این شرایط رکود، زدن از سفره مردم و ارائه بودجه انقباضی واقع بینانه نیست

وی ادامه داد: در این شرایط رکود، زدن از سفره مردم و ارائه بودجه انقباضی واقع بینانه نیست. ما وظیفه داریم سفره مردم و کسانی که از طریق طرح های عمرانی با بودجه دولت امرارمعاش می کنند را حفظ کنیم، بنای ما این بود که به اندازه ارز کالای اساسی به یک شکل به قدرت خرید مردم اضافه کنیم.

ربیعی با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۰ تلاش شده است که قدرت خرید مردم را ۲۵ درصد افزایش دهیم، یادآور شد: پرداخت فوق العاده ویژه و همسان سازی بازنشستگی فرهنگیان از جمله اقداماتی است که انجام شده است. این اقدام در چنین شرایط اقتصادی که سفره مردم نسبت به گذشته خالی شده است الزامی است.

اجرای وظیفه یک کشور نباید موضوع مذاکره و بده بستان باشد

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره امکان مذاکره با آمریکا بعد روی کار آمدن بایدن گفت: آن چه امریکا باید انجام دهد توقف قانون شکنی و نقض تعهدات بین المللی آن کشور بر اساس قطعنامه شورای امنیت است. این کار نیازی به مذاکره ندارد چون اجرای وظیفه یک کشور نباید موضوع مذاکره و بده بستان باشد. ایران هم بارها اعلام کرده که اگر امریکا تعهدات خود را انجام دهد و تحریمها را رفع کند ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود برمی گردد.

وی ادامه داد: این هم نیازی به مذاکره ندارد. اما برخی کشورهای غربی می خواهند مواردی که قبلا مذاکره شده و در برجام آمده است را دوباره مذاکره کنند که چنین چیزی غیر ممکن است و ایران و چین و روسیه صراحتا مخالفت خود را با آن اعلام کرده اند.

ربیعی در پاسخ به این ادعا که دولت منابع ارزی را ذخیره کرده است تا با روی کارآمدن بایدن قیمت دلار کاهش زیادی پیدا کند گفت: ظاهرا گوینده از آثار و تبعات گفتار خود مطلع نیست. این موضوع، اگر اندکی هم صحت داشته باشد یک خیانت بزرگ محسوب می شود و بیان این موضوع بدون تحقیق جفای بزرگ به ملت و دولت است. این سخن، کذب محض است و تکرار افترائاتی است که معمولا از رسانه های ضد ایرانی شنیده می شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: خود ایشان در صحبت های خود می گوید نمی دانم درست است یا نه. چرا چیزی را که مطمئن نیستند در حد نایب رییس مجلس اعلام می شود. از وزارت نفت و حتی بانک مرکزی پرسیدیم هیچ اطلاعی از این ارزها وجود ندارد. بهتر است یک مورد را اعلام نمایند که این پول کجاست؟ اساسا با عدد و رقم اگر سرکار داشته باشند می دانند این حجم از ارز که بتواند نرخ را تا ۱۱ هزار تومان برساند. به چه میزان است؟

وی با تاکید بر اینکه همگان از شرایط سخت اداره کشور و تلاش برای دور زدن تحریم و کاهش آثار تحریم با موانع زیادی که تحریم و FATF توامان بر گردش مالی کشور داشته اند آگاه هستند، یادآور شد: اتفاقا دولت دوازدهم دوره ای قابل قبول در دور زدن تحریم همراه با حفظ سلامت اقتصادی و غیر فساد آمیز بودن دارد. در این دوره افراد خاصی که بعدا محاکمه شدند و پولهایی که پیدا شد مانند برخی افراد که نمی خواهم اسمشان بیاورم رشد نکردند و اساسا این نوع اظهارات به خاطر این است که آثار تحریم و شیوه های هوشمندانه مقابله دولت با تحریم ضمن تعهد به شفافیت و پرهیز از فسادآفرینی تحریم را نخواستند ببینید.

ربیعی تصریح کرد: بیان این سخنان، در شرایط زمانی امروز که مردم امیدوارند با پیروزی نهایی ملت ایران در جنگ اقتصادی، فشارهای تحریمی برداشته شود، اثری جز ممانعت از آرامش روانی مردم و حرکت به سمت تعادل در اقتصاد کشور و برگشتن به مسیر رشد و ثبات ندارد. مردم عزیز می دانند ما در آن واحد، در دو صحنه مبارزه بودیم یکی جنگ اقتصادی و دیگری جنگ روانی.

سخنگوی دولت گفت: در جنگ اقتصادی، باید منابع محدود را مدیریت می کردیم و در جنگ روانی مانع لطمه به روحیه مردم شویم. در حالیکه اقتضای مقاومت قهرمانانه در این جنگ اقتصادی، این بوده است که علیرغم همه فشارها و کمبودها، با مدیریت منابع محدود نگذاریم به مردم بیش از این فشار بیاید و مانع آن نشویم که فرصت طلبان از التهاب در بازارها سوء استفاده کنند. انتظار داریم دوستان منصفانه صحبت کنند و به دلسوزی این عزیزان معتقدیم .

وی در پاسخ به این سوال که اخیرا نخست وزیر سابق قطر خواهان تجدید نظر کشورهای عربی در روابط با ایران شده بود و اینکه آیا تا به حال گام های عملی دراین خصوص برداشته شده است، گفت: روابط و همکاری های ایران و قطر امروز در مسیر قابل قبولی پیش می رود؛ هرچند که ظرفیت های همکاری های دو کشور بسیار بیشتر است و امیدواریم دو ملت بزودی بتوانند به حداکثر ظرفیت همکاری های دوجانبه دست پیدا کنند.

ربیعی یادآور شد: روابط ایران و قطر الگوی موفقی از همسایگی خوب مبتنی بر احترام متقابل به تمامیت سرزمینی و جایگاه برابر حقوقی در ارتباطات بین المللی است که امیدواریم روزی به مناسبات همه کشورهای منطقه تسری پیدا کند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: آنچه در اینجا می توانم بگویم این است که جمهوری اسلامی ایران همواره از کاهش تنش های منطقه ای حمایت کرده و تلاش داشته است تا امنیت منطقه توسط کشورهای حوزه خلیج فارس تامین شود و در این مسیر پیشنهاد طرح های مفیدی از جمله تشکیل مجمع گفتگوهای منطقه ای، پیمان عدم تجاوز، پویش صلح هرمز، طرح چهارماده ای وزیر امورخارجه برای حل بحران یمن و ایفای نقش فعال در مذاکرات صلح یمن از سوی ایران ارائه شده است. ما از حسن نیت قطر در نقش آفرینی سازنده در منطقه و همینطور در مناسبات ایران و سایر کشورهای عربی استقبال می کنیم و به رایزنی های نزدیک با دوحه در این خصوص ادامه خواهیم داد.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به رخدادهای اخیر آمریکا به نظر شما عقل و درایت سیاسی فردی مثل ترامپ بیشتر است یا میرحسین موسوی در انتخابات ۸۸ در ایران، گفت: این موضع شما ارتباطی با جایگاه سخنگویی دولت ندارد زیرا قرار است من در این جایگاه به تبیین نقطه نظرات دولت در خصوص مهمترین اقدامات، تصمیمات و عملکردها بپردازم.

ربیعی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهاراتی از سوی مقام‌های عالی دولت مبنی بر بازگشت آمریکا به برجام و تاکید رهبری بر برداشته شدن همه تحریم‌ها، موضع دولت در این میان چه پیام مشخصی را به ایالت متحده می‌رساند؟ تصریح کرد: در سوال شما معلوم نیست که اظهارات مقام های دولتی برای چه کسی ناامید کننده بوده اما به هر حال موضع ما کاملاً روشن است و بارها از سوی رییس جمهور محترم و بنده از این تریبون نه تنها در بعد از پیروزی آقای بایدن در انتخابات بلکه قبل از آن هم خطاب به دولت ترامپ اعلام شده است.

تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض، پایه مواضع ما درباره برجام است

سخنگوی دولت گفت: موضع ما تحت تاثیر انتخابات آمریکا نبوده و همواره در یک چارچوب اصولی طرح شده است. البته عده ای هم همیشه دوست داشتند به گونه ای دیگر صحبت کنند اما برای دولت منافع ملی واجرای مصوبات بوده است. ما همیشه تکرار کرده ایم که هرگاه طرف آمریکایی (فارغ از اینکه چه کسی رئیس جمهور آن باشد)، به تعهدات خود عمل کند، ما نیز آماده ایم که بطور کامل تعهدات خود را اجرا کنیم. تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض، پایه مواضع ما درباره برجام است. ما حتی در دوره دولت ترامپ گفتیم که اگر نسبت به برجام حساسیت دارید، به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کنید که در اینصورت مکلف به لغو همه تحریم ها هستند. این تنها پیام واحدی است که متفقاً از ایران به ایالات متحده فرستاده می شود.

وی با تاکید بر اینکه ما تاکنون به طور روشن همین پیام را منتقل کرده‌ایم، ادامه داد: البته شاید برخی تمایل به این پیام نداشته باشند یا علاقه مند به ادامه تحریم ها باشند که آن موضوع دیگری است.

تولید واکسن و واردات آن همزمان و در موازات هم پیش می روند

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که ظرفیت تولید داخلی کشور در زمینه واکسن چقدر است و چرا دولت بجای سرمایه گذاری بیشتر در این بخش کماکان اتکای اصلی خود را بر واردات گذاشته است، گفت: این گذاره که دولت سرمایه گذاری بیشتر بر واردات واکسن داشته صحیح نیست. همواره تکرار کرده‌ایم که تولید واکسن و واردات آن همزمان و در موازات هم پیش می روند و هیچ کدام خللی در روند انجام دیگری ایجاد نمی کند و سیاست دولت حمایت از سلامت مردم است. خوشبختانه هم در زمینه خرید و هم در زمینه تولید توفیقات خوبی بدست آمده است.

وی یادآور شد: فرآیند قیمت گذاری واکسن و داروی تولید داخل مشخص و مبتنی بر ریال است.البته دولت برای توسعه خطوط تولید واکسن های داخلی که تایید لازم را دریافت کنند حمایت کرده و در صورت نیاز تسهیلات ارزی ارائه خواهد کرد. بر اساس اعلام مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت ، ظرفیت تولید داخلی واکسن پس از تایید واکسن کرونا در تابستان ۱۴۰۰ حداقل ماهیانه بیش از ده میلیون دوز خواهد بود و حتی این عدد قابل افزایش نیز است.

ربیعی با بیان اینکه سرمایه گذاری و اعتماد دولت به تولید داخلی حداکثری بوده است، ادامه داد: شاید جزو نادر کشورهایی باشیم که به نسبت جمعیت و سهم در اقتصاد جهانی، این تعداد پلت فرم ساخت واکسن کرونا همزمان فعال شده باشد. بارها اعلام کرده ایم که تولید واکسن داخلی از ۴ مسیر که ۳ مسیر داخلی و تولید مشترک در حال پیگیری است.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه دولت به عنوان مشوق اصلی سرمایه‌گذاری مردم در بورس چه اقدامات حمایتی از این بازار خواهد داشت، گفت: اتفاقا همه فعالان بازار سرمایه و کارشناسان اقتصادی خواهان حفظ استقلال بورس هستند. نهاد بورس در فلسفه وجودی خود یک نهاد مستقل از مداخله های دولتی است که در مقطع کنونی نشان داده می تواند محل مناسبی برای سرمایه گذاری مردم و نیز جهت گیری سالم اقتصادی و همچنین تأمین منابع مالی بنگاه های دولتی، عمومی و خصوصی باشد. دولت کماکان در سطح حمایت از بازار سرمایه، حرکت می کند.

وی یادآور شد: همه ناظران و کارشناسان اقتصادی بارها تاکید کرده اند که بازار سرمایه، یک بازار زودبازده نیست و هیچ سرمایه گذاری نباید با هدف سوددهی در کوتاه مدت وارد این بازار بشود و قبل از انجام هرکاری باید از مشورت کارشناسان بهره ببرد. در عین حال، این نیز وظیفه مدیریت بازار سرمایه است تا سازوکاری تدوین کند که اشخاص حقیقی با آگاهی در این زمینه اقدام کنند.

ربیعی گفت: در این میان، وظیفه دولت هم تقویت، حمایت و عدم مداخله در قوانین و سازوکارهای بورس و همچنین حمایت از تصمیمات شورای عالی بورس است. هرگونه قوانینی هم که در دولت و مجلس تدوین می شود، باید به مسایل بازار سرمایه توجه کامل داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه نباید اقدامی انجام شود که بر سرنوشت ده‌ها میلیون سهامدار حقیقی و خرد، تأثیر منفی بگذارد، ادامه داد: کماکان دولت بدون مداخله در این بازار از ابزارهای حمایتی نیز غفلت نمی‌کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در خصوص نتایج جلسه معاون اول رئیس جمهوری با حقوقی‌های بورس گفت: بازار سرمایه در همه دوران ها، یک بازار بدون ریسک نبوده و در عین حال، یک بازار بلندمدت برای سرمایه‌گذاری محسوب میشود؛ سود و زیان این بازار هم ، نه در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت مشخص می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بورس سازوکارهای ویژه خود را دارد، اظهار کرد: رسالت بورس، کشف قیمت واقعی محصولات این بازار است و سیاست گذاری های آن هم باید از طریق شورای عالی بورس انجام شود و از هرگونه مداخلات غیر کارشناسی در بورس باید پرهیز شود. سیاست های دولت نیز لحاظ‌ کردن حساسیت های بازار سرمایه در تصمیمات و وضع مقررات است.

ربیعی ادامه داد: بازار بورس یک نهاد اصلی در ایجاد و حفظ تعادل در اقتصاد کشور است. دولت نیز همواره در پی تقویت و حمایت از بازار بورس بوده است. ضمن آنکه حضور حقوقی ها در بورس منفی نیست. اما این نکته را هم مد نظر دارد که مبادا برخی از حقوقی ها همکاری لازم را نداشته و رفتاری انجام بدهند که سرمایه گذاری افراد حقیقی خرد را با تنش مواجه کند. که در این زمینه اختیارات لازم به سازمان بورس داده شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره تبعات تصمیم نمایندگان برای حذف ارز ۴۲۰۰ و احتمال جایگزین شدن آن با دلار ۱۷۵۰۰ تومانی، گفت: نگرانی دولت از درآمد های واهی است که دولت فعلی و آینده را با مشکل روبه رو می کند و موجب تورم می شود. نمی‌توان قوانینی را که فعالان اقتصادی برنامه‌شان را بر اساس آن تنظیم می‌کنند به طور ناگهانی تغییر داد.

وی یادآور شد: اعلام کردند که دولت سهم نفت را در بودجه افزایش داده اما با تغییرات جدید مجدد سهم نفت را افزایش دادند. به هرحال تعابیر عنوان شده همانند فروپاشی نظام یا افزایش سهم دلالان در بودجه نادرست است و مردم را ناامید می‌کند.

ربیعی تاکید کرد: اما بالطبع روی کار آمدن دولتی که کشورمان را تهدید نمی‌کند نیز در کاهش قیمت دلار موثر بوده است.

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۶۶۱۲۵۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

حضور چین در مزارع بیت‌کوین رفسنجان /مردم قطعی برق و آلودگی هوا را تحمل کنند تا چینی‌ها بیت‌کوین استخراج کنند؟

افشای پشت پرده بهبود رابطه عربستان و قطر؛ برنامه حمله نظامی تمام عیار علیه ایران؟

وزیر بهداشت: توصیه رهبر انقلاب ‌برای منع واردات واکسن کرونا برای مردم دلسوزانه بود‌ /‌به‌خاطر آمریکایی‌ها اجازه جابجایی پول را نداریم

نامه روسای سازمان نظام پزشکی به رئیس‌جمهور درباره کرونا: واکسن را سیاسی نکنید، حق مردم است

اعتراف پنتاگون به وجود ۸۷۱ نقص در جنگنده‌های اف‌-۳۵

خبر بعدی:

حمید درخشان در طرفداری: من و کالدرون مثل هم حرف زدیم، به من حمله کردند، به او آفرین گفتند!

حمید درخشان مهمان طرفداری در برنامه ملاقات با چهره ها بود. کسی که به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ باشگاه پرسپولیس شناخته می شود و علاوه بر دوران بازیگری اش، خاطرات خوبی از خود به عنوان مربی هم به جا گذاشته است. این گفتگوی دیدنی را از دست ندهید و تا پایان با طرفداری همراه باشید

حمید درخشان، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس در برنامه ملاقات با چهره ها مقابل دوربین طرفداری قرار گرفت و در خصوص مسائل مختلفی صحبت کرد. در بخش اول این گفتگوی دیدنی، سامان خدایی سوالات مهمی را از پیشکسوت پرسپولیس می پرسد. 

تفاوت مربیان ایرانی و خارجی و اظهارات مجید جلالی در مورد درخشان تنها بخشی از این گفتگوی جذاب است. تا پایان با ما همراه باشید:


 

سلام به تمام مخاطبان رسانه طرفداری. با یکی دیگر از برنامه های ملاقات با چهره ها همراه شما عزیزان هستیم با یکی از تکنیکی ترین ستاره های تاریخ فوتبال ایران. سلام.

من هم سلام عرض می کنم خدمت شما و بینندگان خوبتان، خوشحالم که در خدمت شما هستم.

حمید خان می خواهیم بی تعارف صحبت کنیم. یک روزی آقای مجید جلالی مهمان ما بودند و گفتند حمید درخشان فنی ترین مربی ما است اما اگر تمرکزش فقط روی فوتبال باشد. کنجکاو شدیم در این خصوص از شما سوال بپرسیم.

اتفاقا سوال خیلی خوبی پرسیدید. باور کنید تمام تمرکزم روی فوتبال است منتها این را به صراحت می گویم که من بدشانس ترین مربی تاریخ فوتبال ایرانم، با دلایلی که برای خودم دارم این را می گویم و خیلی دوستان ممکن است بپذیرند و خیلی ها هم نه ولی برای خودم این تجربه شده و دیده ام. به عنوان مثال، تیم هایی که سراغم آمده اند در گرفتاری بوده اند و ته جدول بوده اند، از شهرداری تبریز بگیر که ما آن تیم را نجات دادیم و آوردیم به جایگاه خوبش و نگذاشتیم بیفتد. بقیه تیم ها هم که ما رفتیم نمی دانم چه اتفاقی می افتد که ما آنجا می رسیم یا اختلاف بین اعضای هیات مدیره و مدیرعامل به وجود می آید یا بی پول می شوند یا نمی توانند کمک کنند، همه مشکلات می افتد گردن من و واقعا این را در این چند ساله در تیم های متفاوت تجربه کرده ام. تنها تیمی که در آن مقداری نفس کشیدیم و نتیجه هم گرفتیم، شهرداری تبریز بود که نجاتش دادیم و ماند. بقیه تیم ها که ما رفتیم یا به مشکل بی پولی خوردند، یا مدیریت، آخرین آنها که رسیدیم به پرسپولیس البته قبل از آن هم در نفت نیز همین مصیبت را داشتیم و با آن بدبختی، نفت نه مدیرعامل معلوم بود نه پولش، سه آدم آمد که این تیم را بخرند و آنها مربی عوض کردند و آخرش هم به نتیجه ای نرسیدند و تیم هم به لیگ دسته سه سقوط کرد و نابود شد. پرسپولیس هم که آخرین درجه اش بود، بلایی که سر من آمد. تیمی به ما دادند با 8 9 مصدوم، مشکل مدیریتی پیدا کرد و مدیرعاملش گرفتار شد، 126 روز ما مدیرعامل ندیدیم، بازیکن نداشتیم و دستمان بسته بود و با همه وجود خداراشکر با همه این شرایط هم خوب کار کردیم ولی فرصت کار کردن به ما ندادند. ما در جام باشگاه های آسیا با 9 امتیاز تحویل آقای برانکو دادیم، تا آن موقع پرسپولیس، استقلالِ امیر قلعه نویی را نبرده بود که ما بردیم با آن تیمی که 8 9 مصدوم داشت و چند نفرشان اصلا بازی نمی کرد، آنجا هم به ما فرصت ندادند که کارمان را ارائه دهیم و بگوییم ما می توانیم کما اینکه در سال 76 77، همین تیم را ما قهرمان کردیم و به استقلال 3 گل زدیم یعنی کارنامه بدی نداشتیم ولی متاسفانه به خاطر یک سری مسائل پشت پرده عزیزان دوست نداشتند ما آنجا کار کنیم و موفق باشیم. موفقیت یک مربی ضامن این است که شما امکانات خوب برایش بگذارید، بازیکن خوب بخرید و دغدغه و مشکلات مالی نباشد و به مربی فرصت دهید 1 سال. شما عیار مربیان را بعد از 1 سال باید ارزیابی کنید نمی توانید بعد از 5 بازی بگویید این مربی خوب یا بد بوده شما حداقل باید 1 فصل فرصت دهید. چطور می شود وقتی تیمی را نهم جدول به من تحویل داده اید، جام باشگاه ها با 9 امتیاز تحویل گرفته اید، استقلال را برده اند و حالا می گویید استعفا بده و برو؟ خب این انصاف نیست و به نظر من اجحاف است. ما اینجوری اذیت شدیم و واقعا مظلوم بودیم. مجید جلالی به من لطف دارد و من از ایشان ممنونم برای اینکه خب من بازیکنی بودم که زمان خودم جزو بازیکنان باهوش بودم و حتما در مربیگری هم این را داشتم که می توانستم این توانایی را نشان دهم و خیلی جاها هم نشان دادم اما می خواهم بگویم این بدشانسی گریبان گیر من بود و هیچوقت هم نیامدند به من بگویند اول فصل شما یک تیم را خودت ببند و تا آخر فصل برو و ببینیم کار به کجا می رسد، ببینیم می توانی موفق شوی یا نه. در این چند سال فوتبال ما هیچوقت این را نداشتیم و از این همیشه ناراحت بوده ام که این فرصت را به من نداده اند.

حمید خان به مبحث پرسپولیس و مربیگری برمی گردیم اما قبلش یک سوال از جنبه زندگی خارج از فوتبال شما بپرسم. حمید درخشان در خارج از فوتبال به چه شغلی مشغول است؟

طبیعتا با این وضعی که شما اگر بخواهید بنشینید و چشم انتظار این عزیزان باشید که یک روزی بیایند به تو پیشنهاد بدهند بیا ما با کار کن، خب این اتفاق نمی افتد و اگر این اتفاق نمی افتد نمی توانی دست هایت را ببندی و بنشینی. زندگی خرج دارد و الان بچه های امروزی، 2 پسر دارم و هرکدام در زندگی شان هزینه دارند و هزینه ها خیلی بالا رفته و سخت شده، شما اگر کار و تلاش نکنی جا می مانی و نمی توانی، در هرصورت وقتی من می بینم آنجا مورد توجه قرار نمی گیرم خب باید بروم کاری انجام بدهم تا بتوانم امرار معاش کنم و زندگی ام را بچرخانم در هر صورت این هم قسمتی از زندگی من می تواند باشد و به همین خاطر، وقتی دیدم در اینجا به من کم لطفی شد مجبور شدم دنبال بیزنسی بروم که حداقل جا نمانم و بتوانم کار کنم و امرار معاش کنم و زندگی ام را بگذرانم.

ولی فکر نمی کنم در میان مربیان خارجی چنین چیزی مرسوم باشد. فوتبال حرفه است آنجا و دستمزد حرفه ای.

صددرصد، آفرین حرف خوبی زدید جالبش اینجاست که ما مربی حرفه ای هستیم قرارداد می بندیم، قرارداد حرفه ای ولی یک هزارم آن پولی که قرارداد بسته ایم را نمی گیریم. من الان می توانم به شما نشان دهم که طلب از شاهین بوشهر، نفت تهران، نصف طلبم را برای پرسپولیس بخشیدم خب این چجور می شود و آدم می تواند اینجور زندگی کند و پول هایت را ببخشی و نتوانی بگیری آخرش هم هیچی. حکم استیناف و رای را دارم، کی کجا توانستیم پول بگیریم خب اگر اینجوری ادامه دهیم که نابود می شویم.

تازه مطالباتی که مربوط به دلار 3 هزار تومانی است.

آفرین. حالا من عرضم این است که اگر این روتین بود بله من هم می دانستم که از این طریق امرار معاش کنم بیشتر می روم سراغش، بیشتر وقت می گذارم و بیشتر دنبال علم و دانشش می روم. وقتی می بینیم بی توجهی می شود و من گیر هستم و نمی توانم از این منبع پول دربیاورم خب جواب زن و بچه ام را چه جور باید بدهم؟ خدانکند آدم شرمنده زن و بچه اش شود، خیلی سخت است.

حمید درخشان

حمید خان به فوتبال برگردیم. شما هم با مربی ایرانی کار کرده اید هم خارجی و هم کنار مربی خارجی بوده اید. مهمترین تفاوت مربیان ایرانی و خارجی چیست.

در کشور ما اینجوری است ولی در اروپا نه. در اروپا او وظایفی دارد که باشگاه تابع آن وظایف و دستوراتی است که باید برای سرمربی خارجی اش اجرا کند. اما اینجا نه، مربی داخلی را هرطور که زورشان می رسد می زنند، اذیتش می کنند امکانات نمی دهند بعد از او کار بزرگ می خواهند. درست است؟ عکس مربی خارجی است. همین که مربی خارجی پایش را می گذارد، آن مربی می شود عزیز همه و همه می خواهند برایش فرش قرمز پهن کنند و سرویس به او بدهند، هر چیز غلطی هم که بگوید همه می گویند به به، این درست است. من مثالش را بزنم برای شما؟

بفرمایید.

من زمانی که در پرسپولیس بودم فوروارد های ما گل نمی زدند و یک روز من در مصاحبه مطبوعاتی ام گفتم که دیگر قرار نیست من بروم گل بزنم، همه آن عزیزان به من حمله کردند و همین حرف را آقای کالدرون گفت، گفت فوروارد باید گل بزند من نباید گل بزنم و همه نوشتند بله آقای کالدرون درست می گوید، اینکه نباید برود گل بزند اما آنجا من باید می رفتم گل بزنم و اینجا آقای کالدرون نباید می زد. یعنی ما انقدر تفاوت می گذاریم نسبت به مربی خارجی و داخلی. این ها بد است اگر شما این تفاوت ها را بگذاری مطمئن باشید که فوتبال ما رشد نمی کند. یک مثال دیگر هم بزنم برای شما که بدانید. جام جهانی زمان آقای کی روش، ایشان یک انتقاد از مربیان داخلی ما کرد و گفت مربیان ما نمی توانند بازیکنان را به خوبی آماده کنند و بحث اردو و کمپ بود، می گفت بازیکنان باید در اختیار من باشند و اله و بله باشند. این تمام شد، وارد جام جهانی شدیم، بازیکنان داخلی ما که در جام جهانی از طریق مربیان داخلی رفته بودند، بهترین و ایده آل ترین شرایط را از نظر بدنی داشتند. از روزبه چشمی بگیر، هافبک وسطمان که الان دارد در قطر بازی می کند، آقای امید ابراهیمی. این ها در جام جهانی بهترین نفراتی بودند که زیر دست مربی داخلی پرورش یافتند و آنجا جواب دادند اما چون او می گفت غلط است، همه می گفتند غلط است. هیچکس فکر نمی کرد که این مربی خارجی همه چیز را که درست نمی گوید یک جاهایی هم غلط می گوید او هم انسان است و یک جاهایی ممکن است خطا کند اما ما اینجور نگاه نمی کردیم. چشم هایمان را بسته ایم و می گوییم مربی ایرانی هیچ دانشی ندارد و هرچه دانش است مال مربی خارجی است. نه مال خارجی نیست، امکاناتی که شما برای مربی خارجی می گذارید برای مربی داخلی بگذار، آخر فصل هم از او بپرس ببین این کارایی را داشته یا نه. وسط راه دارد می رود، دستش را می بندند بازیکن نمی خرید، مربی خارجی دهانش را باز می کند 6 تا از بهترین هایش را می خرند و می گذارند کنارش مبادا غصه بخورد که بازیکن ندارد. فردا هم که مصاحبه می کند ما بازیکن نداریم همه می رویم از او حمایت می کنیم و می گوییم راست می گوید بازیکن ندارد، اما برعکس مربی داخلی، تا یک کلمه صحبت می کند همه جبهه می گیرند. اگر قانون و قاعده فوتبال برای همه یکی است، برای مربی داخلی هم باید یکی باشد چرا تفاوت می گذاریم؟ حالا من سوالم این است که ما تمام عمرمان باید برویم مربی خارجی بیاوریم، پس کی باید کمک کنیم تا مربیان داخلی توسعه پیدا کنند. کی باید برای آنها ارزش قائل شویم.

اتفاقا می خواستم همین را بپرسم. راهی که ما بتوانیم دانش مربیان ایرانی را بیشتر کنیم چیست؟ مثلا بروند در دوره های خارجی شرکت کنند؟

کمکش کنند، من به عنوان مدیرعامل این را می گویم "آقای عزیز شما امروز آمده ای با من قرارداد بسته ای، یک قرارداد سه ساله من با شما می بندم، بسیار عالی. فصل اول هم به شما کمک می کنم بروی. دو فصل دیگر هنوز قرارداد داری، در تعطیلات شما با پول خودت 20 روز می روی یک باشگاه، من به عنوان مدیرعامل هماهنگ می کنم شما 20 روز کلاس کنار یک تیم بزرگ باشید و دانش افزایی کنی" خب این به توسعه فوتبال ما کمک می کند، مربیان ما حتی به آخر فصل هم نمی رسند، قلع و قمع می کنیم، لهشان می کنیم پول نمی دهیم اینکه نشد فوتبال حرفه ای بعد شما می خواهید رشد کنید؟ چه جوری رشد کنید. معجزه باید شود؟ خب نمی شود بعد هم دلشوره داریم می رویم جام باشگاه ها تن مان می لرزد می خوریم به کره، ژاپن. خب ببینیم زیر ساخت های آنها چطور است برویم ببینیم چه جوری باشگاه داری کرده اند ببینیم چه جوری مربیان شان را توسعه داده و حمایت کرده اند. الان بیشتر مربیان چین و کره و ژاپن داخلی هستند کمتر از خارجی ها استفاده می کنند ما چه کمکی به مربیان داخلی کرده ایم؟ به جز اینکه زدیم له شان کرده ایم کار دیگری کرده ایم؟ بعد می خواهیم فوتبالمان رشد کند؟ تازه انقدر که مربی داخلی به لحاظ روحی و روانی به بازیکن داخلی نزدیک است مربی خارجی نیست. مربی خارجی می آید نتیجه گرفت که گرفت، پولش را می گیرد و می رود. نه به شما تعهدی دارد نه چیزی به شما اضافه می کند.

پس اینکه می گویند مربی خارجی بیاید می تواند دانش فنی لیگ را بالا ببرد درست نیست؟

مربی خوب خارجی بیاید، من مخالفش نیستم. مربی خوب خارجی بیاورند و ما مربی های خودمان را کنارش بگذاریم و به او تجربه بدهد و از او یاد بگیرد. اینکه مربی خارجی بیاوریم و داداشش را بیاورد، فامیلش را بیاورد کنار خودش این چه توسعه ای برای فوتبال ما دارد؟

در خصوص قانون منع ورود خارجی ها، چه بازیکن و چه مربی. این را مفید می دانید؟

نه این مفید نیست، همه جای دنیا شما ببینید بازیکن خارجی خریداری می شود و مربی خارجی می آید اما از آنها استفاده می شود و از او برداشت می شود، نمی شود شما مربی خارجی بیاری و از او استفاده نکنی. ما خارجی را برای چه پول می دهیم؟ پول می دهیم که از علمش، سوادش و توانایی هایش استفاده کنیم. خب ما باید او را بیاوریم در باشگاه و 3 4 مربی که می دانیم برای آینده ما خوب هستند کنارش بگذاریم تا از تجربیاتش یاد بگیرند، کلاس بفرستیم مربیان داخلی خودمان را و اینجوری می توانیم فوتبال مان را توسعه دهیم. ببینید، تا زمانی که این اتفاق در فوتبال ما نیفتد شما هیچ رشدی در فوتبال نخواهید دید کما اینکه الان ما متوقف کرده ایم و داریم می بینیم که یک جا مانده ایم و اگر هم زیاد بمانیم می گندد و اصلا به درد نخواهد خورد. تازمانی که این حرکت نکند ما نمی توانیم در آسیا قهرمان شویم شک هم نکنید و رو در بایستی هم با هیچکس نداریم. ما الان دو فینال رفته ایم چرا نمی توانیم قهرمان شویم؟ آنجا گرفتار می شویم اینکه این اشتباه کرد آن اشتباه کرد نه، همینجا می مانیم و تا اینجا هم که رسیده ایم به نظرم خیلی جلو آمده ایم ولی باید از این بیشتر باشد و ما نمی توانیم تا آنجا برویم و بعد برگردیم پایین پس باید تلاش کنیم، سطح کیفی مان را بالا ببریم و سخت افزارها را توسعه دهیم، زمین های خوب، استادیوم های خوب، شما یک قطر را نگاه کنید. شما فکر می کردید قطر قهرمان جام ملت ها شود؟ هیچکس تصورش را نمی کرد اما آنها قهرمان شدند برای اینکه 10 سال برنامه ریزی کرده اند نه اینکه بگوییم آمد فینال و 1 گل زد و خورد توی کله یک بازیکن رفت توی دروازه. آنها 3 گل به ژاپن زدند یعنی با اقتدار پیروز شدند و این فوتبال است که شما با اقتدار در فینال سه گل بزنید و قهرمان شوید. یک موقع است ما یک گل می زنیم ومی رویم دفاع کنیم، یازده نفری دفاع می کنیم مثل زمان کی روش، بازی را می بریم اما یک موقع است است که حریف را می بریم توی هجده قدم خودش سه گل هم می زنیم و می گوییم با این اقتدار ما تو را بردیم و توانایی های ما انقدر بالا بوده که شما را برده ایم. این نشان می دهد این فوتبال رشد کرده و اینجا سرمایه گذاری شده و نتیجه اش را در جام ملت ها دیدیم. بدون اغراق تمام کارشناسان اگر می پرسیدید می گفتند یا ژاپن یا ایران قهرمان آسیا است اما کسی آمد قهرمان شد که هر سه تای این ها را گذاشت و رفت. این یعنی چه؟ یعنی توسعه.

پایان قسمت اول

ادامه دارد...

اخبار داغ 

عکس مهدی طارمی روی جلد روزنامه های پرتغال / عکس باشگاه تراکتور: روزگاری که تیم ‌های پایتخت در حسرت شکست پرشورهای ایران بودند / عکس نوازنده قاتل کیست؟ قتل زن مطلقه و دختر هشت ساله اش در تهران + عکس مقتولان و قاتل کلاس یان هونتلار و معنا کردن تعویض طلایی در بازی آژاکس و توئنته زیدان: فکر نمی کنم هواداران از هازارد خسته شده باشند؛ عواقب؟ می خواهید ادامه فصل را بیخیال شویم و رها کنیم؟

دیگر خبرها

 • پیروز قربانی: از صحبت هایم پشیمان نیستم / حرف منطقی جای پشیمانی ندارد / ویدیو
 • قربانی: از حرف هایم درباره پرسپولیس پشیمان نیستم
 • قربانی: آدمی نیستم که دنبال تعریف دیگران باشم/ دیدار با استقلال برایم حساسیتی ندارد
 • قربانی: حرف حق زدم و از گفتن آن پشیمان نیستم
 • یحیی گل محمدی فیلم رسول پناه را قبل از انتشار دیده بود
 • ذخایر ارزی روسیه به حدود ۶۰۰ میلیارد دلار رسید
 • وعده دلار ۱۵ هزار تومانی روحانی چند سال دیگر محقق می‌شود؟
 • ذخایر ارزی خارجی روسیه به حدود ۶۰۰ میلیارد دلار رسید
 • صنعتی که هنوز پانگرفته بود، با نوسانات ارزی از پا افتاد
 • استان فارس معطر به عطر شهد شد / سنگ تمام مردم شیراز برای شهیدان گمنام‌
 • واکنش امیر عبدالهیان به حرف‌های آشفته وزیر خارجه عربستان
 • تحلیل مشاور قالیباف درباره حرف‌های وزیر خارجه عربستان
 • ۵سال طول می‌کشد دلار ۱۵هزار تومان شود
 • افزایش ۲ برابری خشکسالی در جهان
 • 5سال طول می‌کشد دلار 15هزار تومان شود
 • صرفه جویی ارزی با تولید نهال در کهگیلویه و بویراحمد
 • افزایش دو برابری شمار افرادی که از خشکسالی رنج می برند
 • رقم قرارداد عجیب گل‌محمدی با پرسپولیس صحت دارد؟
 • رقم قرارداد عجیب یحیی گل محمدی با پرسپولیس صحت دارد؟