برخی از مردم از نحوه دریافت سود سهام عدالت و اهمیت دریافت کد بورسی و همچنین از ماهیت پیامک‌های دریافتی، اطلاعی ندارند. در این خصوص یکی از مسئولان اقتصادی خراسان جنوبی گفت: افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند باید برای دریافت سود سهام عدالت و برگزاری مجمع عمومی شرکت استانی، کد بورسی دریافت کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، سهام عدالت یکی از خدمات مثبت دولت نهم و دهم برای دهک‌های پایین جامعه بود که اکنون مزیت آن بر مردم مشهود شده است.

در واقع طی سال‌های گذشته مردم با مفهوم سهام عدالت آشنایی نداشتند و تنها برداشت آنها؛ همان سودهای مختصری بود که هر از گاهی به حساب آنها واریز می شد. اما از اوایل سال جاری که موضوع انتخاب روش مستقیم یا غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت مطرح شد، تازه شصتشان خبردار شد که چه سرمایه و پس انداز با ارزشی دارند که از آن اطلاعی نداشته‌اند. در این زمان، باز برخی از مردم هیچ اطلاعاتی در خصوص انتخاب روش مستقیم یا غیرمستقیم نداشتند که این موضوع ناشی از پایین بودن سطح دانش بورسی آن ها بود. البته بسیاری از مردم از جمله آن پیرمرد و پیرزن روستایی که هیچ سررشته‌ای در این خصوص نداشتند، حق هم داشتند که از واژه های قلمبه و سلمبه بازار بورس سردرنیاورند.

هم‌اکنون بسیاری از افراد تنها از با ارزش بودن سهام خود اطلاع دارند و برای مدیریت آن ناتوان هستند. به همین دلیل انتخاب روش غیرمستقیم برای این دسته از افراد مناسب‌تر است، چراکه شرکت های سرمایه گذاری، سهام آنها را مدیریت کرده و سود به دست آمده را به حساب بانکی آنها واریز می کنند.

در این خصوص مدتی است پیامک هایی مبنی بر ثبت نام در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان)، برای سهام داران سهام عدالت ارسال می شود. اما باز هم چون اطلاع‌رسانی‌های لازم و گسترده انجام نشده است، برخی از مردم آن را جدی نگرفته و برخی نیز سردرگم مانده‌اند.

مسئولان موضوع بورس را تبیین کنند

علی‌آبادی یکی از شهروندان بیرجندی در این خصوص اظهار کرد: بنده چندین بار پیامکی مبنی بر ثبت نام در سامانه سجام دریافت کرده ام، اما چون هیچ اطلاعی در این زمینه نداشته ام، تصورم بر این بوده که این پیامک ها فقط جنبه تبلیغاتی دارد و به همین دلیل نسبت به آن بی توجه بوده و اقدامی نکرده ام.

وی افزود: متاسفانه این موضوع نشأت گرفته از اطلاع رسانی ضعیف مسئولان است. از طرف دیگر موضوع بورس و مباحث مربوط به آن؛ یک موضوع تخصصی است که فهم آن برای برخی از مردم جامعه غیرقابل درک و سخت است.

وی تاکید کرد: در این خصوص بهتر است مسئولان اصل موضوع سهام عدالت و آنچه که مردم باید انجام دهند را با زبان شیوا تبیین کرده و از بیان مطالب حاشیه ای که جز درگیری و شلوغی ذهن، عایدی ندارد، خودداری کنند.

انتخاب مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت توسط 70 درصد سهام‌داران استان

محمد بهروزی معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در خراسان جنوبی حدود 647 هزار نفر سهام‌دار قطعی سهام عدالت هستند که از این تعداد 460 هزار نفر روش غیرمستقیم و 189 هزار نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده اند. در واقع 70 درصد روش غیرمستقیم و 30 درصد روش مستقیم را برگزیده اند.

وی افزود: کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، در واقع سهام داران شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی هستند و این شرکت به نمایندگی از آنها امکان خرید و فروش و کسب سود سهامشان را دارد اما خودشان امکان خرید و فروش مستقیم سهام شرکت های سرمایه پذیر را ندارند.

فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی در بورس با نماد "وسخراج"/ بالاترین قیمت سهام عدالت مربوط به شرکت سرمایه گذاری خراسان جنوبی است

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی سود سهام را هم از محل سود شرکت های سرمایه پذیر در بورس و هم از محل سایر فعالیت های شرکت، کسب کرده و در اختیار سهام داران خواهد گذشت.

بهروزی بیان کرد: شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی با نام "وسخراج" در بورس اوراق بهادار فعالیت می کند که به عنوان اولین شرکت استانی وارد بازار سرمایه شده و قابلیت معامله در بورس را پیدا کرده است. اکنون این شرکت؛ در بین شرکت های سرمایه گذاری استانی، بالاترین قیمت سهام را دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون شرکت سهام عدالت خراسان جنوبی توسط هیئت موسس اداره می شود، اظهار کرد: برای انتفاع سهام داران از سود سهام عدالت، باید مجمع عمومی این شرکت سرمایه گذاری برگزار و هیئت مدیره انتخاب شود تا بتواند در مورد سیاست های تقسیم سود سهام برنامه ریزی کند.

لزوم ثبت نام در سایت سجام برای دریافت سود سهام عدالت/ تلاش برای واریز سود قبل از نوروز

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی تشریح کرد: برای برگزاری مجمع عمومی و انتخاب هیئت مدیره، باید سهامداران شرکت در سامانه سجام ثبت نام و کد بورسی دریافت کنند تا بتوانند به صورت الکترونیکی در این مجمع شرکت و به افراد مورد نظر خود رأی دهند و پس از آن از سود سهام عدالت خود بهره مند شوند.

بهروزی تاکید کرد: برای برگزاری مجمع عمومی شرکت سهام عدالت خراسان جنوبی، باید تعداد افرادی که کد بورسی دریافت کرده اند افزایش پیدا کرده و اکثریت مطلق سهام داران در این جلسه شرکت کرده و رأی دهند. در این خصوص لینک جلسه مجمع برای سهام داران پیامک می شود تا بتوانند با ورود به آن به صورت مجازی در جلسه حضور پیدا کنند.

وی تصریح کرد: اگر تعداد افرادی که باید کد بورسی دریافت کنند، افزایش یابد و برای برگزاری جلسه مجمع عمومی به حد نصاب برسد، به زودی مجمع عمومی شرکت برگزار خواهد شد و تلاش می شود تا اولین سود سهام عدالت، قبل از نوروز 1400 به حساب سهام داران واریز شود.

امکان عدم‌بهره‌مندی از سود سهام عدالت برای افرادی که کد بورسی ندارند/ ثبت نام 220 هزار سهام‌دار در سجام

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه افرادی که کد بورسی دریافت نکرده اند ممکن است نتوانند سود سهام عدالت خود را دریافت کنند، گفت: در واقع سود سهام عدالت به شماره حساب بانکی واریز می شود که در سامانه سجام ثبت می شود. به همین دلیل افرادی که در این سامانه ثبت نام نکرده اند، از دریافت سود خود بی‌بهره خواهند بود.

بهروزی با بیان اینکه افرادی که روش مستقیم را برای سهام عدالت انتخاب کرده اند، نیازی به ثبت نام و دریافت کد بورسی ندارند، گفت: از تعداد سهام دارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، تاکنون بیش از 220 هزار نفر کد بورسی خود را دریافت کرده و بیش از 230 هزار نفر دیگر هنوز در این خصوص اقدام نکرده اند.

فراهم‌شدن امکان ثبت‌نام غیرحضوری از طریق گوشی موبایل/ نگران هجوم مردم به دفاتر پیشخوان هستیم

وی گفت: خوشبختانه هم‌اکنون امکان ثبت نام غیرحضوری در سایت سجام فراهم شده است و افراد می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی sejam.ir ثبت نام کرده و به صورت الکترونیکی احراز هویت شوند.

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی تصریح کرد: با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا، برای ثبت نام اصلا نیازی به حضور افراد در دفاتر پیشخوان و پست بانک ها نیست. اکنون دغدغه و نگرانی اصلی ما هجوم مردم به این دفاتر است، در حالی که از طریق لپ‌تاپ یا گوشی موبایل، به راحتی امکان ثبت نام وجود دارد.

بهروزی یادآور شد: افرادی که امکان ثبت نام از طریق لپ‌تاپ و گوشی ندارند، اصلا لازم نیست برای ثبت نام کد بورسی خود را در معرض خطر کرونا قرار دهند، بلکه می توانند صبر کرده و در فاز بعدی ثبت نام خود را انجام دهند.

وی در خصوص میزان اطلاع رسانی در خصوص اقدام سهام داران سهام عدالت برای دریافت کد بورسی، گفت: تاکنون در این خصوص اقدامات متعددی از جمله انتشار اطلاعیه، مصاحبه با رادیو و تلویزیون، برگزاری جلسه با فرمانداری های تمام شهرستان های استان، مکاتبه و اعلام آمادگی به دفاتر پیشخوان و پست بانک ها و ... انجام شده و تمامی امکانات سخت افزاری، نرم افزاری و زیرساخت ها آماده شده است.

قیمت بیشتر سهام عدالت در روش غیرمستقیم/ تاکید بر رعایت فرهنگ سهام‌داری

معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه هم‌اکنون در بازار بورس؛ قیمت سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، بالاتر از سهام عدالت افرادی است که روش مستقیم را انتخاب کرده اند، یادآور شد: هم اکنون امکان فروش 60 درصد سهام عدالت برای سهام داران وجود دارد، اما چون اکنون بازار مقداری ملتهب و قیمت سهام افت کرده است، به سهام داران توصیه می کنم سهام خود را نفروشند. البته توصیه بنده این است که در زمان سبز بودن بازار بورس هم از فروش این سهام با ارزش خودداری شود.

بهروزی تصریح کرد: سهام داران باید فرهنگ سهام داری را یاد بگیرند و در مقابل التهابات بازار صبر و تحمل داشته و با رفتارهای هیجانی خود مشکلات بازار بورس را بیشتر نکنند. در واقع بازار بورس محل سرمایه گذاری است نه سود کوتاه مدت، البته که سهام دارانی که سرمایه گذاری بلند مدت کرده و صبوری می کنند، سودهای خوبی هم می برند.

انتهای پیام/

منبع: دانا

کلیدواژه: روش غیرمستقیم را انتخاب مستقیم را انتخاب کرده اند سهام عدالت خراسان جنوبی دریافت سود سهام عدالت شرکت سرمایه گذاری دریافت کد بورسی کد بورسی دریافت شرکت های سرمایه سامانه سجام امکان ثبت نام روش مستقیم برخی از مردم برای دریافت دریافت کنند اطلاع رسانی مجمع عمومی سهام داران بازار بورس قیمت سهام برای سهام هم اکنون هزار نفر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.dana.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «دانا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۷۵۳۰۱۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

همصدایی و اجماع تندرو‌ها در ایران و اسرائیل برای نابودی برجام

استاندار سیستان و بلوچستان: انگار یک قتل عامی اتفاق افتاده/فقط سه نفر کشته شدند!

تصاویر دستبوسی منتسب به حدادعادل متعلق به چه کسی است

آیا دولت قیمت دلار را دستکاری می‌کند؟

خبر بعدی:

خبر خوش برای سهامداران خُرد بورسی

بررسی‌های میدانی خبرنگاران و همچنین پرس و جوها، خبر خوشی را برای سهامداران ناراضی بازار بورس به ارمغان آورده است.

به گزارش مشرق؛ چند ماهی است که از جریان نارضایتی سهامداران متضرر می‌گذرد، در این بین نیز روزهایی بوده که مسئولانی مانند وزیر اقتصاد، اعضای هیئت مدیره شرکت بورس تهران، رئیس سازمان بورس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای دلگرم کردن مردم شروع به وعده دادن کردند، صحبت‌هایی که نه تنها عملی نشد بلکه بازار را به هم ریخت.

از جانب دیگر می‌توان به اظهار نظرهای جالب عضو هیئت مدیره بورس تهران در تاریخ ۲۲ شهریور ۹۹ اشاره کرد که که  بر نارضایتی سهامداران بیش از پیش دامن زد.سدیدی هیئت مدیره بورس تهران گفته بود با توجه به انتشار اوراق تبعی و خرید سهام خزانه از سوی شرکتها، سهام داران خرد نگران ریزش بازار در ماه‌های آینده نباشند.

وزیر اقتصادی که اکنون بدین نتیجه رسیده است که فقط رئیس سازمان بورس باید در رابطه با بازار سرمایه اظهار نظر کند در تاریخ ۲۱ آبان ۹۹ اظهار بود که نوسان در ذات بازار سرمایه بوده و این بازار مبتنی بر رفتار سهامداران و عرضه کنندگان سهام است.

اما متاسفانه شاخص بازار سرمایه نه تنها به این صحبت‌ها توجه نکرد بلکه رویه نزولی خودش را در پی گرفت و روز به روز به اظهار نظرهای  سیاسیون، از جمله واعظی رئیس دفتر روحانی که در رابطه با شاخص بورس کرده بود، پوزخند می زد!

ریزش‌های بازار تا جایی ادامه داشت که رئیس  تازه وارد به بورس که تنها ۶ ماه بر مستند ریاست نشسته بود را وادار به استعفا کرد؛ به گونه‌ای که حسن قالیباف اصل در تاریخ ۳۰ دی ۹۹ نامه استعفای خود را به وزیر اقتصاد تحویل داد.

تعداد حداکثری از کارشناسان بازار سرمایه معتقد بودند که این استعفا نه تنها تحولی در بازار سرمایه ایجاد نمی‌کند بلکه خانه از پایبست ویران است!

سهامداران خُرد همچنان بی سر پرست!

این مجموع اتفاقات به همین جا ختم نمی‌شود و امروز مورخ ۹ اسفند ۹۹ سهامداران زیان دیده، برای احقاق حقشان باز هم در مقابل سازمان بورس تجمع کرده بودند و اعتراضات خود را بیان می‌کردند ما برای بررسی این ماجرا به میان سهامدارن رفتیم تا علاوه بر شنیدن درد و دل این سهامداران متضرر، راه ارتباطی میان آن ها و مسئولان بورسی باشیم.

بعضی از این سهامداران از فروردین ماه  با نیمی از سرمایه‌های خود وارد این بازار تخصصی شده اند، عده‌ای از آن‌ها می‌گفتند که ما چندین سال است در این بازار بوده ایم و تا کنون چنین اُفتی را ندیده ایم، تعداد دیگری از آن‌ها می‌گفتند که ما نیازمند یک کانون برای بیان کردن اعتراضاتمان هستیم.

یکی از سهامداران در رابطه با میزان ضرری که دیده است، گفت: من یک و نیم میلیارد تومان سرمایه ام را بنا به صحبت‌های مسئولان که غیر مستقیم وارد بازار سرمایه شوید در بازه تیر ماه در یک سبد گردان گذاشتم، که متاسفانه نیمی از  آن را از دست داده ام، اکنون هم وقتی اعتراض می‌کنیم مسئولان فقط وعده رسیدگی می‌دهند و به پای عمل که می‌رسد همه آن‌ها میدان را خالی می‌کنند.

وقتی به آن‌ها گفتم که رئیس سازمان بورس و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس وعده تحقق این کانون را داده است، گفتند هراس داریم که اینبار هم مانند سایر تصمیماتشان نتوانند از پس آن بربیایند، همچنین آن‌ها در خواست داشتند که این کانون باید جزو یکی از قوانین بازار سرمایه به حساب بیاید. غافل از آنکه این طرح راهش را کج کرده و به جای درب کمیسیون اقتصادی مجلس، درب کمیسیون اجتماعی را زده است.

محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رابطه با جزئیات کانون سهامداران حقیقی، اظهار کرد: بحث کانون سهامداران حقیقی حدود سه ماهی است که در مجلس اعلام وصول شده است. قرار بود برای بررسی بیشتر این طرح را به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع دهند، اما حدود سه ماهی که به اشتباه به کمیسیون اجتماعی فرستاده شده است.

او افزود: حدود دو هفته قبل طی رایزنی‌هایی که صورت گرفت قرار بر این شد که این طرح به کمیسیون اقتصادی ارجاع داده شود، اما به نظر نمی‌آید با توجه به مسائلی که در بحث بودجه مطرح شده این طرح تا پایان امسال محقق شود.

 به همین خاطر برای پیگیری روند زمانی تاسیس کانون سهامداران حقیقی  (خُرد) سراغ سازمان بورس رفتیم.

تاسیس کانون سهامداران حقیقی تا یک هفته دیگر!

یک منبع آگاه در سازمان بورس در رابطه با زمان تاسیس کانون سهامداران حقیقی، گفت: این کانون تا یک هفته دیگر روندش در شورای عالی بورس بررسی می‌شود، امید داریم که هرچه سریع‌تر سهامداران خُرد یک کانون برای اظهار نظرهای خود داشته باشند، تا دیگر شاهد تجمعات میدانی آن‌ها نباشیم.

در پایان گفتنی است، بورس تا به حال رنگ وعده های زیادی را به خودش دیده است، نارضایتی افرادی که بدون اطلاع وارد بازار بورس شده اند هم در این میان موضوع مهمی است که صاحبان بازار سرمایه، باید جنبه مدیریتی آن را بیش از پیش جدی بگیرند. اگر در گذشته کم تر از یک میلیون نفر سهامدار این بازار بودند  مسئولیت صاحبان بازار نیز به نسبت  کمتر از حال بود اما حالا بیش از ۵۷ میلیون کد بورسی نیازمند دقت و تخصص بالای مدیران است. 

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیگر خبرها

 • آغاز بکار یک ابزار مالی جدید بورسی برای تامین مالی کسب‌وکارها
 • مشمولان روش غیر مستقیم سهام عدالت البرز در سجام نام نویسی کنند
 • پربازدیدترین خبرهای بورسی هفته با طعم سقوط
 • اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان برای ثبت اطلاعات کد بورسی اقدام کنند
 • دعوت به ثبت اطلاعات کد بورسی اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان
 • دعوت به ثبت اطلاعات کد بورسی اعضای سابق و فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان
 • چگونه در بازار بورس سبزوار سرمایه‌گذاری کنیم؟
 • کارنامه کارگزاران بورسی در میانه زمستان
 • ۴۰ درصد سهامداران عدالت خراسان رضوی سجامی نشده اند
 • ۴۰ درصد سهامداران عدالت خراسان رضوی در سجام ثبت‌نام نکرده‌اند
 • لزوم محدودیت های کرونایی سفر در نوروز از زبان رئیسی
 • انتقاد خاندوزی از نحوه انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی
 • خبری خوش برای سهامداران خُرد بورسی
 • بزرگترین انتخابات اقتصادی عجولانه و غیرشفاف تاریخ ایران/ سهامداران عدالتی که نادیده گرفته شدند!
 • دامنه نوسان بورسی در کشور‌های دیگر را بشناسید
 • متولدین ۱۴۰۰ بورسی می‌شوند
 • لزوم ثبت نام غیرحضوری نامزدهای انتخابات شوراها/ تکنولوژی قابل اعتماد است
 • ارائه تسهیلات بدون ضامن در قالب کارت اعتباری برای سهامداران
 • پوررضایی: شرکت در انتخابات استانی سهام عدالت مشروط به ثبت‌ نام در سجام است