عصر ایران؛ سروش بامداد - روابط عمومی شبکۀ چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای از سخنان «احمد جهان بزرگی» در برنامۀ «زاویه»، تبری جسته و آن را بر خلاف رویۀ این برنامه و مخالف صریح سخنان رهبری دایر بر حفظ حرمت مسؤولین نظام دانسته است.

در این بیانیه اظهار امیدواری شده «دیگر شاهد چنین رفتارهایی از سوی میهمانان نباشیم» و در عین این که از عذرخواهی خودداری شده مسؤولیت اظهار نظر میهمانان در برنامه های زنده را متوجه خود آنها اعلام کرده است.داستان، مربوط به سخنان فردی است نه چندان سرشناس به نام احمد جهان بزرگی که با عنوان «عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشۀ اسلامی» معرفی شد و در این برنامه گفت: «مسؤولی می‌نشیند خانه و ممکن است پای منقل باشد و سر نمی‌زند به این طرف و آن طرف و حتی وزرایش نمی‌توانند با او ملاقات کنند» که توهینی آشکار به شخص رییس جمهوری تلقی شده و معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری آن را یک «افتضاح شرم‌آور»  و »ابتذال در صدا و سیما» دانسته است.احمد جهان بزرگی همچنین گفته است «یکی از مسؤولان گفته بود در کودکی شیر خر خورده بود وگرنه وارد سیاست نمی شد». در اینجا هم اشاره او به عطاءالله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت اصلاحات است که این سخن را در ترجیح فرهنگ بر سیاست و به طعنه بر زبان آورده بود. اما در سال 99 چگونه به یاد او افتاده که 20 سال قبل و در سال 79 استعفا کرد و بر اساس حرفی از او چگونه دیگران را متهم می کند و مگر نظام یک مجموعه نیست؟ چطور دیگر بهره مندان از بودجه همه مبرایند و اجرایی ها گنه کار؟ اتفاقا مردم عادی در انتقادات تفکیک نمی کنند و تفکیک کار امثال جهان بزرگی است. 

منظور امثال جهان بزرگی این است که هر عیب که هست از اجراست حال آن که اگر همین حال بودجۀ نهاد متبوع خود او را به ادارۀ تئاتر بدهند بچه های بیکار شده تئاتر این همه در کرونا در مضیقه نخواهند بود و مهم ترین انتقاد به دولت این است که چرا حامیان خود را رها کرده و درصدد جلب رضایت کسانی برآمده که شب و روز فحش شان می دهند؟

به بهانۀ این ماجرا 10 نکته دیگر را هم می‌توان یادآور شد:

1. فردی که این الفاظ را به کار برده معمم است و این که این قدر سخیف، این قدر سبک و این قدر جلف سخن بگوید وهن روحانیتی است که لباس آن را می پوشد و وهن نهادی است که در آن درس می دهد و وهن شبکه ای است که قرار بود آدم های علمی بیاورد نه هتاک.

 این که گوینده به عنوان عضو هیأت علمی یک پژوهشگاه معرفی شده هم  نشان می دهد نه تنها سطح صدا و سیما نازل شده که چنین افرادی را دعوت می کند که سطح پژوهشگاه های ما هم چقدر باید تنزل کرده باشد که اعضای هیأت علمی آنان چنین سخن بگویند. جدای اینها سابق بر این روحانیون هوای هم را داشتند. اگر در مجلسی یک روحانی وارد می شد فرد بالای منبر به او احترام می‌گذاشت. حالا یک روحانی در تلویزیون به روحانی دیگر می گوید پای منقلی؟ قرار بود صدا و سیما بر شبکه های اجتماعی نظارت کند ولی خودش با تولید چنین برنامه های فاخری برای ایران اینترنشنال و من و تو محتوا تولید می کند و می توانند ساعت ها به آن بخندند. چون برای آنها سوژه و ابژه تفاوت ندارد و همین که یک روحانی به روحانی دیگر که رییس جمهوری هم هست توهین کند کافی است.

2. شبکۀ چهار خود را شبکۀ فرهیختگان می‌خواند. این شخص کدام فرهیختگی را از خود بروز داد و چرا مجری به او نمی‌گوید مؤدب باش؟ چطور وقتی که میهمانی در شب یلدا سفارش کند برای خارج شدن از فشار کرونا و خانه نشینی در همان خانه هم از حرکات بدنی و رقص غافل نشوند، خانم مجری مؤاخذه و گویا ممنوع‌التصویر می‌شود که چرا سکوت کردی و به میهمان نگفتی ارکان عرش از این سخن تو به لرزه درآمد ولی اینجا توبیخی در کار نیست؟

3. تصور کنیم میهمان علیه مقامی دیگر این لحن را به کار می‌برد. آیا باز هم واکنش صدا و سیما این گونه بود؟ یا آقای علی عسگری شخصا عذرخواهی می‌کرد؟

4. مطابق قانون اساسی رییس جمهوری عالی ترین مقام رسمی کشور پس از رهبری است. شگفتی یا قبح ماجرا اما به خاطر این جایگاه نیست. چرا که از ریس جمهوری هم باید انتقاد شود. چندان که ما هم نقد می‌کنیم. نقد اما چه کار به این الفاظ سخیف دارد؟ کار رسانه نقد است منتها مگر صدا و سیمای «جمهوری اسلامی ایران» نیست؟ مگر او رییس همین «جمهوری اسلامی ایران» نیست؟

ضمن این که با سابقه ای که سراغ داریم به صدا و سیما نمی‌آید که ژست نقد بگیرد. اگر واقعا تریبون آزاد در اختیار افراد گذاشته اند همان گونه که این فرد اجازه دارد دیگران هم اجازه داشته باشند. نه این که توهین به رییس جمهوری آزادِ آزادِ آزاد باشد و بر دیگران نتوان خرده ای گرفت.

یک بار مهران مدیری گفت اگر تنها به دولت طعنه می زند به خاطر آن است که سراغ جاهای دیگر نمی تواند برود. البته میزان درک و ادب مهران مدیریِ شومن و کمدین با میهمان شبکه فرهیختگان قابل قیاس نیست.

5. بخشی از مشکل البته به خاطر آن است که صدا وسیما تماما حکومتی است. در حالی که یکی دو شبکۀ رسمی کافی است و بقیه را باید واگذار کنند. منتها نه تنها این کار را نمی‌کنند بلکه می‌خواهند بر محتوای شبکه های اجتماعی هم نظارت کنند!

بودجه 2800 میلیارد تومانی و هزینۀ آگهی و کمک ها نمی گذارد دست از این انحصار ویرانگر بردارند.

6. بخش دیگری از مشکل ناشی از این است که نگاه سیاسی و ایدیولوژیک چنان غلبه کرده که از مجریان توانا تهی شده است. مجری اگر توانا و باسواد باشد اولا هر کسی را دعوت نمی کند، ثانیا برنامه را اداره می کند و در مواردی از این دست به میانۀ بحث می دود و از میهمان می خواهد مؤدب باشد.

7. در سخنان این فرد بوی تحقیر استشمام می شود. برخی از چهره های اصول گرا به مردان اجرایی به چشم پیشکار و تدارکاتچی و نوکر خود نگاه می کنند. نمی شود که از بام تا شام در مذمت استکبار سخن بگوییم و خودمان از موضع تحقیر دیگران سخن بگوییم. چرا این قدر سطح بحث سیاسی را نازل کرده اند؟ سیاسیون بی ادب شده اند یا بی ادبان در غیاب صاحب نظران سیاست و رسانه رسمی را در اختیار گرفته اند؟

8. این هم جالب است که نشریۀ مکتوب با هزار نسخه تیراژ مسؤول تمام مندرجات خود باشد و مدیر مسؤول ناچار از سانسور شود و صدا وسیما خود را در قبال نظرات میهمانان مسؤول نداند.

این اتفاق شاید به خاطر این باشد که برای اداره صدا وسیما هنوز قانونی تدوین نشده است.

9. به نظر می رسد اصول گرایی رادیکال ایرانی از نارضایتی ها دچار بدفهمی شده و خیال می کنند اگر صدای مردم از تورم و گرانی و انزوا درآمده عاشق چشم و ابروی آنها شده اند حال آن که میزان مشارکت در انتخابات دوم اسفند 98 وزن اجتماعی آنان را نشان داد.

10. با همۀ این احوال نیاز به شکایت نیست. پاسخ روحانی باید استفاده از فرصت 100 روزۀ پیش رو برای احیای برجام و امیدآفرینی به خاطر خروج ترامپ باشد. در این 100 روز نباید از متن غافل باشد و به حواشی بپردازد.

این یادآوری هم خالی از لطف نیست که این ویدیو را رییس صدا و سیما به حساب پربیننده بودن شبکۀ کم بیننده نگذارد. اگر در تلگرام و واتس اپ و سایت ها بازنشر نمی‌شد این قدر هم دیده نمی‌شد. 

---------------------------------

بیشتر بخوانید/ ببینید:

*توهین یک روحانی به رئیس جمهور در تلویزیون (فیلم)

لینک کوتاه: asriran.com/003DPL

منبع: عصر ایران

کلیدواژه: رییس جمهوری جهان بزرگی صدا و سیما یک روحانی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.asriran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «عصر ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۷۶۱۶۴۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

علی مطهری: اگر رابطه با آمریکا به نفع انقلاب است، باید اینکار را بکنیم

همدستی و توطئه پوتین و نتانیاهو علیه ایران؛ در سوریه چه می‌گذرد؟

عکس| آگهی استخدام قبل از انقلاب با شرایط فوق‌العاده

انتقاد تند اصولگرایان از نامه خاتمی به رهبری

اگر یک ساعت در برداشتن تحریم تعلل کنیم، حقوق مردم را پایمال کرده‌ایم/ اگر FATF بد است چرا همه همسایگان ما به آن پیوستند/ اینکه گفتیم سانتریفیوژ می‌چرخد، اقتصاد مردم هم می‌چرخد به حرف خود عمل کردیم/ اینکه نگاه دولت به بیرون است، درست نیست

خبر بعدی:

نيروي انتظامي پيشرو در برقراري نظم و امنيت در جامعه است

خبرگزاری آریا- قائم مقام رئیس سازمان صدا و سیما گفت: نیروی انتظامی پرچمدار و پیشرو در برقراری نظم و امنیت در جامعه است، درواقع نظم و نظام مقدمه ایجاد امنیت پایدار است.
به گزارش خبرگزاری آریا، حجت الاسلام "موسوی مقدم" در بیست و سومین گردهمایی تخصصی معاونین و مدیران حوزه اجتماعی ناجا افزود: نعمت، رزق و برکت از آموزه‌های پرمغز و غنی دینی است؛ نعمت سرمایه‌ای است که از مادیات به دست می‌آید و به میزانی که از این نعمت استفاده می‌کنید رزق نصیب شما می‌شود و از آن رزقی که در جهت سلامتی و شادابی روح بهره برداری می‌کنید نیز برکت شامل شما می‌شود.
وی با بیان اینکه بزرگترین نعمت ها، ولایت و امنیت است، عنوان کرد: در این راستا به واسطه برکت و نعمتی که به انسان ارزانی می‌شود بایستی شکرگزار و پاسدار نعمت‌ها باشیم؛ در این رابطه از سوی انسان نباید غفلت و بی توجهی صورت بگیرد.
قائم مقام رئیس سازمان صدا و سیما با تاکید بر اینکه پاسداری از نعمت امنیت مهم‌تر از خود آن است، تصریح کرد: امنیت، نعمتی بدون جایگزین است به گونه‌ای که مقام معظم رهبری فرموده اند:" نعمت و آرامش همچون اکسیژن و امری ضروری برای حیات و دوام و بقاء زندگی است".
وی خاطر نشان کرد: لازم است که برای تحقق امنیت در جامعه زمینه‌های لازم فراهم شود؛ شما سربازان خدوم در ناجا، نگهبانان نعمت بزرگ امنیت هستید از این رو به واسطه توفیقی که در این راستا نصیب شما شده باید خداوند متعال را شاکر باشید.
حجت الاسلام موسوی مقدم ادامه داد: برای برقراری امنیت در جامعه و همچنین آسایش روحی و روانی مردم بایستی تمامی مراحل مربوط به این حوزه به درستی انجام شود که بحمداله ناجا در این خصوص به خوبی عمل کرده؛ در واقع نظم و نظام مقدمه ایجاد امنیت پایدار است.
قائم مقام سازمان صدا و سیما گفت: نیروی انتظامی پرچمدار و پیشرو در برقراری نظم و امنیت در جامعه است؛ امروز به برکت مجاهدت‌های شما سربازان اسلام، انقلاب نظام و ولایت، امنیت اجتماعی، سیاسی و ... را خداوند متعال به کشور ارزانی داشته است.
وی در ادامه به گستردگی رسانه‌های نوین اشاره کرد و افزود: امروز گستردگی رسانه‌های نوین بر امنیت روحی و روانی اجتماعی و خانوادگی تاثیر گذاشته چه بسا آن را نیز دچار تزلزل کرده باشد و شما عزیزان در نیروی انتظامی نیز در خط مقدم این جبهه قرار دارید.
حجت الاسلام موسوی مقدم تصریح کرد: امروز سرعت انتقال اطلاعات به واسطه وجود این رسانه‌های نوین به حداقل رسیده و به طرز سرسام آوری توسعه یافته است؛ به گونه‌ای که بلافاصله پس از منعکس شدن، در ذهن، احساسات و عواطف مخاطب جای می‌گیرد، از این رو ایجاد امنیت و آسایش برای مردم در این فضا کار بسیار دشواری است.
قائم مقام سازمان صدا و سیما گفت: امروزه رسانه‌ها به گونه‌ای همه امور را تحت الشعاع قرار داده اند که جایگزین سیاست، قدرت، فرهنگ و ... می‌شوند؛ در این خصوص نیز ناجا موفقیت‌های خوبی به دست آورده از این رو یکی از سازمان‌هایی که بایستی با رسانه‌ها تعامل زیادی داشته باشد ناجاست چرا که نیروی انتظامی سازمانی مردم محور است.
حجت الاسلام موسوی مقدم با بیان اینکه رسانه‌ها مدیریت افکار عمومی را بر عهده دارند، گفت: اگر بتوانیم وظایف خود را به خوبی انجام بدهیم قطعا با مشکل مواجه نخواهیم شد.
رئیس سازمان صدا و سیما به همکاری، تعامل و هم افزایی بیش از پیش ناجا و ... تاکید و خاطر نشان کرد: بحمداله امروز از نظر کمی و کیفی شاهد تعامل بسیار عالی و رضایت بخشی بین ناجا و سازمان صدا و سیما هستیم که این تعاملات در حال افزایش است.
وی عنوان کرد: رخداد‌ها و سوژه‌های در اختیار ناجا بایستی به درستی توسط سازمان صدا و سیما برای نشان دادن تمامی زحمات خدومان آن انعکاس داده شود در واقع لازم است که تمامی رخداد‌ها یک پیوست رسانه‌ای داشته باشد.
پقائم مقام سازمان صدا و سیما به اقتدار پلیس همراه با مهربانی که از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای عزیز "مدظله العالی" اشاره و عنوان کرد: این اقتدار همراه با مهربانی بایستی به درستی در رسانه ملی نشان داده شده و در جامعه نیز به نحو مطلوب و شایسته‌ای منعکس شود.

دیگر خبرها

 • امضای تفاهم نامه ارتقای زیر ساخت فنی صدا و سیما در سمنان
 • مصاحبه انتخاباتی صدا و سیما با محسن هاشمی
 • زنگ نیکوکاری در استان مرکزی به صدا درآمد
 • فرانسه: ترکیه دست از توهین برداشته اما روابط شکننده است
 • دانلود English Grammar & Phonetics 7.5.3 – تمرین گرامر و تلفظ انگلیسی
 • گام دوم؛ یک دو امدادی / شماره دوازدهم نشریه «شبنا» منتشر شد
 • پرسش ایگلتون: آیا زندگی همان‌چیزی است که می‌سازیدش؟
 • روزهای پایانی تئاتر/ هنوز چراغ نمایش روشن است
 • اگر یک ساعت در برداشتن تحریم تعلل کنیم، حقوق مردم را پایمال کرده‌ایم/ اگر FATF بد است چرا همه همسایگان ما به آن پیوستند/ اینکه گفتیم سانتریفیوژ می‌چرخد، اقتصاد مردم هم می‌چرخد به حرف خود عمل کردیم/ اینکه نگاه دولت به بیرون است، درست نیست
 • معلّمی کردن، فقط درس دادن نیست
 • دومین جلسه انجمن علمی-ادبی خانه مداحان برگزار شد
 • جدول پخش برنامه‌های صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری در روز چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹
 • مجلس انقلابی تصویب کرد/ ۷۰% درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به صداوسیما رسید
 • ساز ناکوک تورم پاشنه آشیل فرزندآوری/ زنگ پیری در خوزستان به صدا در می آید
 • استاندار قزوین: زبان و ادبیات فارسی سند هویت و جاودانگی ملت ایران است
 • در دیدار کارگردان پایتخت با رئیس صدا و سیما چه گذشت؟/ توضیح درباره سکانس حاشیه‌ساز
 • تعیین نحوه هزینه‌ کرد درآمدهای تبلیغات پخش مسابقات ورزشی در سال 1400
 • سهم صدا و سیما از درآمد تبلیغات پخش مسابقات ورزشی مشخص شد
 • سهم صدا و سیما از درآمد تبلیغات ورزشی مشخص شد