در دوره قاجار، کشت و تولید تریاک در ایران، با حمایت انگلیسی‌ها که به دنبال فروش تریاک در چین بودند، رونق گرفت و همین رونق، به شیوع استعمال آن دامن زد؛ به طوری که در سرآغاز انقلاب مشروطه، بلای خانمان‌سوز اعتیاد، دامن‌گیر بسیاری از نفوس این سرزمین بود. به همین دلیل، مجلس شورای ملی در اسفندماه سال 1289، چهارسال بعد از انقلاب مشروطه، کوشید تا با تصویب «قانون تحدید تریاک»، اندکی از بار بحران بکاهد.

در شهر مشهد، مبارزه با مواد افیونی، با انقلاب مشروطیت اوج گرفت و طبق گزارش هفته‌نامه خورشید، به مدیریت «میرزا صادق تبریزی»، بانوان مشهدی در اقدامی هماهنگ، علیه گسترش شیره‌کش‌خانه‌ها قیام و بساط آن را برای مدتی از سطح شهر جمع کردند. اما با آغاز سلطنت رضاشاه، شرایط در کل کشور دوباره وخیم شد. دربار که به دنبال منافع سرشار حاصل از فروش موادمخدر بود، «قانون انحصار دولتی تریاک» را در تیرماه 1307 از تصویب مجلس گذراند و به این ترتیب، تهیه و توزیع مواد مخدر رسماً در اختیار دولت قرار گرفت و این، سرآغاز اوج‌گیری بحران شیوع شیره‌کش‌خانه‌ها در ایران بود.

کار و بار سکه دربار از تجارت تریاک

از این زمان به بعد، کشت تریاک که دست‌کم در 10 استان کشور انجام می‌شد، تماماً در انحصار و اختیار دولت قرار گرفت و به‌تدریج، در سراسر کشور گسترش یافت و نقاط پرجمعیتی را مانند پایتخت و مراکز استان‌ها، درگیر خود کرد. مراکز استعمال موادمخدر که به «شیره‌کش‌خانه» مشهور بود، مانند قارچ در میان جامعه رشد کرد. خیلی زود عوارض چنین وضعیتی دامن شهرها را گرفت و مراکز فساد دیگری را در مجاورت این اماکن به وجود آورد و بر بحران ایجادشده دامن زد. این وضعیت پس از شهریور 1320 و فرار رضاشاه از ایران، گسترش بیشتری یافت؛ چون افزون بر تسلط دربار بر انحصار تریاک، موادفروشان خرده‌پا نیز فرصت جولان پیدا کردند و به این ترتیب، وضعیت بلبشوی به‌وجودآمده، بر غوغای اعتیاد در سطح کشور دامن زد و تریاک، به خانه‌های بیشتری راه یافت و خانواده‌ها را درگیر عوارض خود کرد. این مسئله در دهه‌های بعد و با ورود مستقیم دربار و به‌ویژه نقش‌آفرینی اشرف پهلوی در قاچاق موادمخدر که حالا، از تریاک فراتر رفته بود و شامل هروئین و موادمخدر صنعتی هم می‌شد، مردم و به ویژه جوانان را گرفتار یک معضل تمام‌عیار و خانمان‌سوز کرد.

ورود روزنامه خراسان به مقوله شیره‌کش‌خانه‌ها

بحران مصرف موادمخدر در دهه 1320 و پس از آن، اهالی مطبوعات را، از هر صنف و دسته، بر آن داشت تا در برابر این معضل عمومی موضع بگیرند. در این بین، روزنامه خراسان که دوره جدید آن از اول تیرماه سال 1328 منتشر شده‌بود، تقریباً در تمام شماره‌های خود، اخبار مربوط به معضل شیره‌کش‌خانه‌ها را منعکس می‌کرد و پس از تصویب «قانون منع تهیه و خرید و فروش و مصرف نوشابه‌های الکلی و تریاک و مشتقات آن» توسط دولت مصدق در 19 بهمن سال 1331، اهتمام ویژه‌ای برای پوشش اخبار این مسئله داشت؛ هرچندکه با کودتای 28 مرداد سال 1332، به دلیل محدودیت‌های ایجادشده، دیگر کمتر توانست به این مقوله مهم بپردازد و مانند نخستین شماره‌هایش که در اوج مبارزات ملی‌شدن صنعت نفت منتشر می‌شد، قادر به طرح مسئله نشد. یکی از مهم‌ترین اشاره‌های روزنامه خراسان به موضوع اعتیاد و بحران شیره‌کش‌خانه‌ها مربوط به سرمقاله مفصل آن در شماره 51، مورخ چهارم شهریور 1328 است؛ سرمقاله‌ای با عنوان «چقدر شیره خانه؟!» که در پاسخ به انتقاد خوانندگان مبنی بر شمار بالای گزارش‌های مربوط به شیره‌کش‌خانه‌های مشهد، به رشته تحریر درآمده است. این گزارش، افزون بر نثر روان، دربرگیرنده اطلاعاتی است که شاید کمتر بتوان در متون تاریخی دیگر یافت؛ اطلاعاتی درباره وضعیت مصرف موادمخدر در مشهد که به نظر می‌رسد با توجه به شرایط آن روز، قابل تعمیم به تمام کشور باشد.

آماری قابل تأمل

طبق اطلاعات مندرج در این سرمقاله، شهر مشهد در زمان نگارش متن، 160 هزارنفر جمعیت داشت و از این جمعیت محدود، 25 هزارنفر درگیر مصرف تریاک بودند. شیره‌کش‌خانه‌ها که تعداد آن‌ها بالغ بر هزار بود، به دو صورت عمومی و خصوصی اداره می‌شدند و بر اساس گزارش خبرنگار خراسان، برخی از این خانه‌های فساد، مأوای همزمان 60 معتاد بود. در بخشی از سرمقاله آمده‌است: «یکی از مطلعین دیروز به ما گفت در این شهر بیش از هزار شیره‌کش‌خانه عمومی و خصوصی دایر بوده و تعداد معتادین در حدود 25 هزار نفر می‌شود. اگر جمعیت شهر را 160 هزار نفر فرض کنیم حدود یک‌هفتم نفوس شهر مبتلا به شیره و تریاک هستند».

در شیره‌کش‌خانه‌های عمومی، مشتریان در سه گروه قرار می‌گرفتند؛ گروه اول افراد متمولی بودند که برایشان اتاق جداگانه‌ای در نظر گرفته می‌شد و به اصطلاح جنس مرغوب در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت! گروه دوم، کم‌درآمدها بودند که معمولاً سوخته تریاک نصیب‌شان می‌شد و دسته سوم، معتادان آس‌وپاسی بودند که می‌آمدند تا فقط از دود تریاکی که دیگران استعمال می‌کردند، بهره‌مند شوند! سرمقاله خراسان به شیره‌کش‌خانه‌های خصوصی هم اشاره می‌کند؛ مکان‌هایی لاکچری که ظاهراً برای اعیان و ثروتمندان تور پهن می‌کرد تا آن‌ها را حسابی، از بابت ساقی‌گری صاحب شیره‌کش‌خانه، تلکه کند. نکته جالب دیگری که در این سرمقاله وجود دارد، طرح اصطلاحات رایج در میان مردم آن دوره، درباره شیره‌کش‌خانه‌هاست؛ فی‌المثل، وقتی می‌خواستند بگویند که فردی سر از شیره‌کش‌خانه درآورده‌است، می‌گفتند که او به «شیراز» سفر کرده‌است: «طریق اصلی [مقابله با شیره‌کشی] این است که وقتی یک محلی معرفی می‌شود صاحبخانه و مشتری‌هایش را فوراً به بهداری ببرند، در آن‌جا از همان دقیقه اول آن‌ها را تحت معالجه قرار بدهند و کاری بکنند که دیگر هوای «شیراز» به سرشان نزند. حالا شهرداری یا بهداری برای این‌کار بودجه دارد یا ندارد، ما نمی‌دانیم، اما طریق اساسی همین است که گفتیم»!

2323

کد خبر 1478374

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: اسحاق جهانگیری دلار شیره کش خانه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۳۰۸۱۳۸۴۰ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مخالفان سرسخت برجام فعال شدند؛ تندروها به دنبال چه هستند؟

اظهارات جدید دختر صدام علیه ایران

رییس کمیسیون امنیت ملی: توافق ایران و آژانس پاره شود وگرنه رئیس‌جمهور به دادگاه می‌رود

احمدی‌نژاد، حدادعادل را به توپ بست؛ قبل انقلاب دست فرح پهلوی را می‌بوسیدی و حالا سوپر حزب‌اللهی شده‌ای

گوترش رسما برای دومین دور نامزد دبیرکلی سازمان ملل شد

خبر بعدی:

گفت و گوی روسیه و رژیم صهیونیستی درباره مسائل سوریه

به گزارش روزجمعه ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در گزارشی اعلام کرد: دیدار لاوروف و اوشپیز برای رایزنی بین وزارت خارجه روسیه و اسراییل انجام گرفت و در جریان آن دو طرف درخصوص مسائل خاورمیانه با محوریت مناقشه اعراب و اسراییل و راههای حل و فصل آن گفت و گو کردند.

بر اساس این گزارش، طرف روسی بر آمادگی برای همکاری با طرف های دیگر گروه چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه برای کمک به برقراری روند صلح پایدار بین اسراییل و فلسطین از طریق مذاکرات مستقیم بر مبنای اصول پذیرفته شده بین المللی تاکید کرد.

گروه چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه از روسیه، آمریکا، اتحادیه اروپا و آمریکا تشکیل شده است که سعی می کند بین رژیم صهیونیستی و فلسطین صلح برقرار کند.

لاوروف و اوشپیز در ادامه دیدار، درخصوص اوضاع سوریه و روند حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسائل این کشور گفت و گو کرده که در این بخش بر لزوم احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نابودی باقی مانده گروه های تروریستی در این کشور مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت تاکید شد. 

در بخش دیگر دیدار، دو طرف در مورد مسائل مهم دستور کار روسیه و رژیم صهیونیستی برای گسترش همکاری های دو جانبه گفت و گو و رایزنی کردند. 

 روسیه مخالف حملات اسراییل به سوریه است و در ماه های اخیر از رژیم صهیونیستی خواسته است به این اقدامات تجاوز کارانه و مغایر با اصول بین المللی پایان دهد.

«الکساندر لاورنتیف» نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه به تازگی از حملات رژیم صهیونیستی به سوریه انتقاد کرد و آن را مخرب و غیرسازنده خواند و گفت که این حملات باید متوقف شود.

به گزارش ایرنا، لاورنتیف روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در شهر سوچی در پایان مذاکرات درباره نشست آستانه گفت : روسیه در دیدارهای با طرف اسراییلی بر موضع خود مبنی بر غیرسازنده بودن و توقف حملات را اعلام و تاکید می کند.

وی اظهار کرد: ما امیدواریم که طرف اسراییلی سرانجام به نگرانی ما از جمله نگرانی از تشدید احتمالی خشونت ها در سوریه توجه می کند.

 نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه به این نکته اشاره کرد که دیر یا زود کاسه صبر برخی از جمله دولت سوریه لبریز می شود و به حملات پاسخ داده خواهد شد که منجر به موج جدید خشونت ها خواهد شد. 

وی ادامه داد: هیچ کس نمی خواهد چنین وضعی بوجود بیاید، بنابرین ما در تماس ها با شرکای اسراییلی تشدید خشونت در سوریه را غیرقابل قبول می خوانیم. 

مسکو همچنین بارها خواستار پایان دادن به شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغال فلسطینیان شده است. 

برچسب‌ها روسیه سرگئی لاوروف سوریه رژیم صهیونیستی

دیگر خبرها

 • آزادی اسیر فلسطینی از زندان رژیم صهیونیستی بعد از ۱۵ سال
 • آزادی اسیر فلسطینی از زندان رژیم صهیونیستی بعد از 15 سال
 • تاکيد سناتور ارشد آمريکايي بر حفظ تحريم‌ها عليه ايران
 • گفت‌وگوی رژیم صهیونیستی با بحرین، عربستان و امارات برای تشکیل ائتلاف در مقابله با ایران
 • نتانیاهو ایران را با تحریم و تهدید نظامی تهدید کرد
 • کشف ۲۶ کیلوگرم تریاک در عملیات مشترک پلیسی
 • تنها راه مقابله با ایران تحریم و تهدید نظامی است
 • نتانیاهو: تحریم و تهدید نظامی تنها راه برای مقابله با ایران است
 • مقام صهیونیست درباره ایران با لاوروف گفت‌وگو کرد
 • اسیر فلسطینی پس از ۱۵ سال از زندان رژیم صهیونیستی آزاد شد
 • آسوشیتدپرس خبر داد: ساخت و ساز گسترده در تاسیسات هسته‌ای محرمانه رژیم صهیونیستی
 • ابراز نگرانی مقام صهیونیست درباره ایران در گفت‌وگو با لاوروف
 • قطر متعهد به حمایت مالی از ایجاد خط لوله انتقال گاز رژیم صهیونیستی به غزه شد
 • چهار داور یزدی لیگ فوتبال را قضاوت می‌کنند و یک خبر کوتاه از مهریز
 • این روش یبوست را قطعا درمان می کند
 • فساد و زمین خواری اروپایی‌ها؛ نتیجه قدرت گرفتن بهایی‌ها در دربار پهلوی + فیلم
 • حمل تریاک در بار زغال چوب
 • تصویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان / صید کوسه انسان نمای عجیب در اندونزی / ازدواج آسان قربانی لاکچری بازی عروسی‌ها
 • سوداگران مرگ در ایستگاه آخر/کشف ۸۵۰ کیلوگرم تریاک و حشیش در یزد