Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جامعه مهندسان مشاور ایران، بهرام امینی گفت: در شرایط کنونی تعداد ۲۵۰۰ شرکت مشاور وجود دارد که برای گرفتن پروژه وارد رقابت ناسالم می‌شوند و برای دریافت کار بیشتر قیمت را پایین می‌آورند و در نهایت روی کیفیت پروژه تأثیر گذاشته است، از این رو شرکت‌های مشاور باکیفیت یا مجبورند با قیمت پایین کار کنند یا بخشی از نیروی انسانی خود را تعدیل کنند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

رئیس شورای مدیریت مهندسان مشاور ایران با بیان اینکه اجبار در پرداخت به روز بیمه و مالیات و بی توجهی دولتمردان در رفع مشکلات باعث شده نیروهای متخصص مهاجرت کنند، افزود: در این شرایط متخصصان یا گرفتار رقابت ناسالم، دستمزدهای پایین، کیفیت کار پایین می‌شوند یا عطای این حرفه را به لقایش می‌بخشند و تعطیل می‌کنند. از این رو یک جا باید جلوی این دایره عبث را گرفت و فرقی نمی‌کند کجا باشد، از هر جا که با نگرش مثبت کاری انجام بشود، تبعات و دنباله خوب آن گسترش پیدا می‌کند.

مشکلات مالیاتی

همچنین نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران گفت: از ابتدای سال ۹۹ به استناد تصویبنامه مورخ ۲۱ بهمن ۹۸‬ هیئت وزیران مکاتبات متعددی با دفتر معاون اول ریاست جمهوری، سازمان برنامه، سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی داشتیم تا مهندسان مشاور به عنوان تولید کننده خدمات شناخته شوند اما هیچ نتیجه‌ای حاصل نشد این در حالیست که اغلب پروژه‌های مهم آنها از پروژه‌های اصطلاحاً جهش تولید کشور بوده و در تمام ایام از جمله پیک دوران کرونا هیچ تعطیلی یا کاهش فعالیت در آنها نبوده است. اینکه بازیگران اصلی پروژه‌های جهش تولید مشمول هیچ حمایتی از طرف دولت نشده‌اند از جمله جفاهای جدی در حق این صنف پر تلاش و آسیب دیده کشور است. جالب اینکه بند ۵ ماده ۱ تصویبنامه هیئت وزیران بر واحدهای تولیدی خدماتی تصریح شفافی دارد.

سهیل آل رسول با اشاره به اینکه با تهدید ۶۰ تا ۸۰ هزار فرصت شغلی مواجه هستیم، گفت: صنعت احداث کشور در حال کوچک شدن است، به طوری که ارزش صنعت احداث کشور کمتر از یک دهه پیش قریب به ۱۱ درصد کل اقتصاد کشور بوده که این حجم در سال ۲۰۲۰ به میزان ۸.۵ درصد رسید. طبق پیش بینی گزارش مرکز پژوهش‌های اتاق ایران برای سال ۲۰۲۱ کاهش ۴.۱ درصدی در ارزش صنعت احداث کشور رخ می‌دهد. به عبارت دیگر ارزش پیش بینی شده صنعت احداث کشور تنها ۴.۴ درصد خواهد بود. این سهم ارزش برای صنعت احداث از تولید ناخالص داخلی در افق سال ۲۰۲۹، حدود ۷.۱ درصد پیش بینی شده است. در هیچ برهه از تاریخ کشور یک صنعت با تهدید کوچک شدن ۶۵۰ درصد ظرف دو دهه مواجه نبوده است.

نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران با اشاره به سهم اشتغال خالص و مستقیم متخصصان تصریح کرد: نصف شده حجم صنعت باعث بیکاری نیروهای متخصص و مهاجرت مستقیم تعداد کثیری از سرمایه‌های نیروی انسانی کشور شده است. در صورتی که پیش بینی‌ها محقق شود و سهم صنعت احداث در اقتصاد به ۴.۱ درصد کاهش یابد، بیکاری ۶۰ تا ۸۰ هزار متخصص آموزش دیده در مهندسان مشاور حتی خواهد بود.

افزایش شدید نرخ تسعیر ارز

همچنین عضو هیئت مدیره انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: در شرایط فعلی که پروژه‌های عمرانی داخلی به دلیل کمبود منابع مالی در کشور تقریباً به طور کامل تعطیل شده‌اند در حالی که توان فنی و مهندسی شرکت‌های مهندسی کشور در سطح منطقه و جهان کاملاً قابل رقابت با همتایان بین المللی است.

فرشاد کاوه پیشه با بیان اینکه مهندسان ایرانی در همان ابتدای راه بار بزرگی از مشکلات داخلی و بین المللی را به دوش می کشند، افزود: افزایش شدید نرخ تسعیر ارز باعث شده قیمت انجام کارهای مهندسی، که بخش عمده‌ای از آن قابل انجام در داخل کشور است، مزیت رقابتی را برای شرکت‌های ایرانی ایجاد نماید، کشورهای همسایه ایران و منطقه یک بازار حدود ۱۰۰۰ میلیارد دلاری واردات خدمات فنی و مهندسی دارند.

پروژه‌های عمرانی ۴ دهه پس از انقلاب

دبیر جامعه مهندسان مشاور در خصوص مشکلات عمده مهندسان مشاور رسته ساختمان گفت: ارزیابی پروژه‌های انجام شده طی ۴ دهه گذشته است، چراکه هیچ‌گونه سندی مبنی بر ارزیابی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی انجام شده طی ۴ دهه گذشته وجود ندارد.

علیرضا شهابیان با بیان اینکه دهه اول بعد از انقلاب کشور درگیر جنگ تحمیلی بود و طرح‌های عمرانی الویت کشور نبود، افزود: دهه دوم و پس از خاتمه جنگ عقب ماندگی طرح‌های عمرانی با شدت خیلی زیاد در دستور کار دولت قرار گرفت و در دهه بعدی از سرعت کارهای عمرانی کاسته شد ولی کماکان این طرح‌ها در دستور کار کشور قرار داشت. در دهه چهارم کشور با تحریم‌های شدیدتر روبرو شد و طرح‌های عمرانی در برنامه ریزی و بودجه بندی از سهم خیلی کمتری برخوردار شد.

وی افزود: در تمام این دوره‌ها هرگز ارزیابی برنامه‌ها و طرح‌های عمرانی انجام شده مورد بررسی و ارزیابی قرار نگرفت. بدیهی است که هیچ برنامه و طرحی نمی‌تواند ۱۰۰ درصد با اهداف آن منطبق اجرا گردد. از این رو اختصاص ۰.۳ درصد از بودجه سالیانه کل کشور برای بررسی و ارزیابی طرح و پروژه‌های انجام شده در ۴ دهه گذشته کمک می‌کند تا مطالعه و تعیین پروژه‌های عمرانی ضروری آتی و آماده کردن اسناد مربوط برای برنامه‌های آینده کشور به نحوی که در زمان ضرورت از این مطالعات و طرح‌ها استفاده شود.

شهابیان افزود: در صورت تحقق این پیشنهاد، نه تنها نتایج بررسی و ارزیابی طرح‌ها و پروژه‌های گذشته چراغ راه آینده خواهد بود اشتغال منطقی برای مهندسان و کارشناسان تربیت شده آن فراهم می‌گردد تا از فرار مغزها و تخصص‌ها که طی دهه‌های گذشته آموزش دیده‌اند جلوگیری شود.

اجرای ۳۰ هزار پروژه در سال

رئیس شورای اخلاق حرفه‌ای جامعه مهندسان مشاور ایران با اشاره به اینکه چرا بخش مهمی از پروژه‌های اجرایی در کشور با مشکل فنی مواجه هستند، گفت: در حال حاضر ۳ هزار شرکت مهندسین مشاور داریم که اگر هر کدام ۱۰ پروژه در سال انجام دهند ۳۰ هزار پروژه انجام می‌شود و در شرایط کنونی بیشتر این پروژه‌ها به درستی اجرا می‌شود و برخی هم ممکن است با مشکل مواجه شوند که ناشی از حد ریسک است و اگر قرار باشد پروژه‌ای با کیفیت خیلی عالی اجرا شود به طور قطع به هزینه بسیار هنگفتی نیاز دارد.

عطاء الله آیت اللهی افزود: شرکتی داریم که ۴ سال است مطالبات پروژه دولتی را دریافت نکرده و مهندس ناظر پروژه عمرانی حدود ۸ ماه حقوق نگرفته است در حالی که کارکنان دولت به موقع حقوق خود را دریافت می‌کنند با این حال مدعی هستیم که پروژه‌ها با کیفیت خوب انجام می‌شود اما به طور قطع مشکلات ناشی از منابع مالی و… تأثیرگذار است.

کد خبر 5148739

منبع: مهر

کلیدواژه: جامعه مهندسان مشاور پروژه عمرانی صادرات خدمات فنی و مهندسی وزارت راه و شهرسازی قیمت دلار شاخص کل بورس وزارت صنعت معدن و تجارت مرز دوغارون بورس تهران وزارت جهاد کشاورزی لایحه بودجه ۱۴۰۰ سهام عدالت ویروس کرونا قیمت نفت بانک مرکزی ایران قیمت مرغ قیمت سکه بهار آزادی جامعه مهندسان مشاور ایران پروژه های عمرانی صنعت احداث کشور طرح های عمرانی فنی و مهندسی انجام شده پروژه ها پیش بینی طرح ها ۱ درصد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۰۳۵۰۷۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

بررسی روند خدمات‌رسانی آبفا به مناطق سیل‌زده بلوچستان

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور دقایقی قبل با هدف بررسی روند خدمات‌رسانی به مناطق سیل‌زده و خسارات وارده به تأسیسات آب و فاضلاب وارد شهر کنارک شد. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کنارک، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور صبح امروز با هدف بررسی روند خدمات‌رسانی به مناطق سیل‌زده و خسارات وارده به تأسیسات آب و فاضلاب وارد شهر کنارک شد.

هاشم امینی در بدو ورود به شهر کنارک از ایستگاه پمپاژ شماره سه فاضلاب این شهر بازدید کرد.

این ایستگاه در روز گذشته، در پی ورود سیلاب در منطقه از مدار بهره‌برداری خارج شد که تیم‌های عملیاتی آبفا با نصب کامل تجهیزات پمپاژ در تلاش برای تخلیه آب‌های سطحی هستند.

با توجه به توپوگرافی شهر کنارک و نبود زیرساخت‌های لازم برای هدایت آب‌های سطحی، شرکت آب و فاضلاب ضمن اتخاذ تمهیدات لازم جهت مقابله با بارش‌های سیل‌آسا، از ظرفیت شبکه جمع‌آوری فاضلاب برای تخلیه سیلاب استفاده می‌کند.

بر اساس این گزارش، بازدید از آب‌شیرین‌کن چابهار کنارک، ایستگاه‌های پمپاژ فاضلاب در حال احداث کنارک و روند خدمات‌ آبرسانی به روستاهای درگیر سیل از دیگر برنامه‌های سفر مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور به جنوب سیستان و بلوچستان است.

در این سفر، معاون بهره‌برداری، مدیرکل دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان هاشم امینی را همراهی می‌کنند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • بررسی روند خدمات‌رسانی آبفا به مناطق سیل‌زده بلوچستان
  • درآمد ۵میلیارد دلاری از صادرات خدمات فنی و مهندسی
  • حذف خط دوم متروی قم با اجرای مونوریل
  • صادرات ۲۸ میلیون دلاری مرکبات مازندران به ۱۶ کشور جهان
  • تجارت خارجی ۶۰.۸ میلیارد دلاری ایران با ۱۵ کشور دنیا
  • صرفه جویی ۲ میلیارد دلاری سوخت با تکمیل راه آهن شلمچه بصره
  • سد و نیروگاه سریلانکا ساخت مهندسان ایرانی آماده بهره برداری شد
  • احداث مگاپروژه سد و نیروگاه در سریلانکا بدست مهندسان ایرانی
  • صادرات خدمات فنی مهندسی حوزه آب به ۲۰ کشور در جهان
  • هدف‌گذاری ارزآوری ۵ میلیاردی از صادرات خدمات مهندسی آب و برق