آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، عنوان کرد: چند روز پیش مصادف با پنجمین سالروز فوت فقیه بزرگوار مرحوم آیت الله واعظ طبسی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و تولیت سابق آستان قدس رضوی بود و این هفته هم هفته احسان و نیکوکاری است که امیدوارم در این جهاد مؤثر متولیان را کمک کنید.

امام جمعه مشهد با اشاره به خدمات آیت الله واعظ طبسی و مدیریت وی، خاطر نشان کرد: برای نسل چهارم و سوم انقلاب از آنجا که متاسفانه سابقه جریان مدیریت‌های ابعاد مختلف را در گذشته نداشته‌اند وقتی امروز با بعضی ندانم‌کاری‌ها در حوزه مدیریت و اقتصاد و معیشت رو به رو می‌شوند، این گمانه بوجود می‌آید که نظام اسلامی یک نظام ناکارآمد است.

وی افزود: در حالی که ما اگر مدیریت نظام را در ۴۲ سال گذشته در موقعیت‌های گوناگون بررسی کنیم دقیقا کارآمدی مدیریت نظام برای ما روشن خواهد شد، خدا رحمت کند آیت الله طبسی را که این آستان قدس را سه هکتار خرابه تحویل گرفت که صحن آزادی و انقلاب در منتهای خرابه بود و فقط این حرم مطهر دو صحن با شرایط نامناسب داشت.

آیت الله علم الهدی متذکر شد: روزی که آیت الله طبسی به بهشت رفت، این سه هکتار شد ۵۳ هکتار صحن و رواق و این که شما می‌بینید، شده بود و شما که از ابتدای این نظام نبودید این را توجه کنید، این ۵۳ هکتار حرم نتیجه کمر بستن یک مجاهد انقلابی و یک روحانی است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، تصریح کرد: آن که می‌گوید راس کار نباید روحانی باشد ببینید که این تأثیر مدیریت یک روحانی است، میزان قضاوت شما واقعا مشکلات امروز نظام است؟ شما در ابعاد دیگر مدیریت نظام را به یاد نمی آورید؟ از روز اولی که شهدا این نظام را بوجود آوردند، قصد این بود که مردم اینجا خودشان زندگی کنند و از بیرون و قدرت‌های شرق و غرب مستقل بوده و خودشان راه سعادت را برای خود بسازند.

وی اضافه کرد: امام روز اول گفتند نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی یعنی اینکه نظام ما وابسته به شرق نیست و جماهیر شوروی وقت، نمی‌تواند برای ما تصمیم بگیرد یا در شرق آمریکا و اروپا اجازه تصمیم‌گیری برای ما را ندارند. این یک نظریه شخصی نبود، نتیجه تجربه تاریخ این مملکت بود.

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه در جنگ جهانی دوم، قدرت‌های بزرگ دنیا نشستند و دنیا را بین خود تقسیم کردند و طوری تقسیم کردند که کسانی که به این کشور ها وابسته نبود نتوانند زندگی کنند و گرسنه بمانند، تاکید کرد: نتیجه آن هم این بود کشورها بدبخت شدند و منابع و امکانات آن‌ها از بین رفت و در دست بیگانه قرار گرفت.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تبیین کرد: آمریکایی ها ۲۵ سال مسلط به این کشور بود و هیچ انسانی تصمیم گیرنده زندگی خود نبود و وزیر و وزرا را هم آمریکا مشخص می‌کرد، ما فهمیدیم این وابستگی جز بدبختی برای ما چیزی ندارد.

وی عنوان کرد در این ۴۰ سال ایستادند تا ما را وابسته کنند و با همه فتنه‌ها و جنگ‌ها و تزویرها تلاش کردند اما این نظام با این مدیریت ولایت و روحانیت ۴۲ سال در این تقابل سربلند بود و این همه تعالی در دنیا دارد.

آیت الله علم الهدی یادآور شد: خدا رحمت کند شهید بهشتی را که می‌گفت وضع ما وضع آن شناگر قهاری است که در یک مسابقه شنا در یک دریای طوفانی شنا می‌کند و در امواج زیر و بالا می‌رود و آنچه او با آن مقابل است کوسه و امواج است اما کسانی که او را می‌بینند، می‌گویند عجب شناگر قهاری است.

امام جمعه مشهد، با بیان اینکه من و شما در نظام آن شناگر قهار هستیم، گفت: در غرب می‌نویسند این کشور با این همه مشکلات و تحریم‌ها این‌گونه قهرمانانه ایستاده و خود را اداره می‌کند.

وی افزود: کسانی که می‌خواهید در انتخابات شرکت کنید، امروز دو فکر در کشور حاکم است، یکی اینکه از بیرون بازاریابی کنیم و تولید را بالا برده و صادرات داشته باشیم و دنیا بازار ترویج اقتصاد ما باشد و یکی هم این است که دستمان را به بیرون دراز کرده و محتاج دشمن باشیم.

آیت الله علم الهدی ادامه داد: عده ای می‌گویند به دشمن التماس کنیم که تحریم را بردارد، یک عده هم که طرفداران جریان ولایت هستند، می‌گویند تحریم را خنثی کنید تا دنیا، بازار شما باشد. ای عزیزان جوان در این دو فکر کدام درست است؟ پیش دشمن دست دراز کنیم یا روی پای خودمان بایستیم و به دشمن پشت پا بزنیم؟

خطیب نماز جمعه مشهد، با بیان اینکه یکی از امتیازاتی که در کمیسیون تلفیق مجلس بررسی می‌شود، این است که وابستگی ما را به نفت قطع شود، خاطرنشان کرد: هر چه این وابستگی کمتر شود دشمن بیچاره‌تر می‌شود و ما هم بیشتر روی پای خودمان می‌ایستیم، مقام معظم رهبری تمام توضیحات لازم را داده‌اند، به دنبال مدیری بروید که آن نسخه را عمل کند.

آیت الله علم الهدی، در خطبه‌ اول نماز جمعه در جوار حضرت رضا(ع)، اظهار کرد: کلام ما در رابطه با تقوای عملی در رابطه‌های خانوادگی است، یکی از مسائلی که در تقوا در زندگی خانوادگی و در زناشویی دو همسر کاملاً منافات دارد مسئله پیشگیری از اولاد به منظور تحدید نسل است.

خطیب نماز جمعه مشهد، با بیان اینکه اگر زن و شوهر در نتیجه ازدواج فقط به کامیابی از یکدیگر در ملاحظات جنسی اقدام کنند و جلوی بارداری و فرزندآوری را بگیرند این برخلاف تقوای عملی در کانون زندگی خانوادگی است، ادامه داد: ما در قرآن کریم آیاتی را داریم که سه تا از آن آیه‌ها در رابطه با قطع اولاد است که دقیقاً پیشگیری از بارداری و فرزندآوری را شامل می‌شود.

وی در ادامه تشریح کرد: آیه اول سوره انعام آیه ۱۴ که می‌فرماید افرادی که فرزندان خود را می‌کشند، آن‌ها زیان بسیار زیادی می بیند و ضرر فوق العاده‌ای را تحمل می کنند و اینکه خدا آن‌ها را از روزی محدود می‌کند به خاطر اتهام و تهمتی که به خدا می‌زنند چون گمان می‌کنند خدا روزی فرزند آن‌ها را نخواهد داد این‌ها کسانی هستند که به خدا تهمت زدن و قابل هدایت نیستند.

آیت الله علم الهدی، با بیان اینکه زن و شوهری که با هم ازدواج کردند و از بارداری ممانعت می‌کنند، قرآن این عمل را یک عمل سفیهانه معرفی می‌کند، تکمیل کرد: عمل سفیهانه این است انسان خوب و بد را تشخیص نمی‌دهد و قدرت تصمیم‌گیری در زندگانی خود ندارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، ادامه داد: نکته دوم این آیه این است که چرا جلوی فرزندآوری را می‌گیرید و به خدا تهمت می‌زنید که خدا به مخلوق خود روزی نمی‌رساند؟

وی آیه بعدی را آیه ۱۵۱ سوره انعام عنوان و اظهار کرد: این آیه شریفه می‌فرماید ای پیامبر بگو پیش من بیایید تا من برای شما تلاوت کنم چه چیزی را خدا بر شما حرام و چه چیزی را خدا به شما امر کرده است، اولین چیزی که خدا بر شما حرام کرد این بود که مشرک نشوید و به پدر مادر خود کمک کنید.

آیت الله علم الهدی، در ادامه اضافه کرد: دومین چیزی که بر شما خداوند حرام کرد این بود که از ترس گرسنگی بچه‌های خود را نکشید و ممانعت از بارداری نکنید، روزی شما را چه کسی می‌دهد او روزی بچه را هم می‌دهد همان کسی که زندگی شما را اداره می‌کند زندگی فرزندتان را اداره می‌کند.

خطیب نماز جمعه مشهد، با بیان اینکه فحشا دو نوع است، یک سلسله فحشای ظاهری و یک سلسله فحشای باطنی است، ادامه داد: یکی به دنبال شهوترانی و ارتباط با جنس مخالف است یکی هم آن است که در باطن وی وجود دارد و عمل آن رابطه نامشروع نیست، پیشگیری از بارداری یک نوع فحشای باطنی است.

وی بیان کرد: آیه سوم آیه دوم سوره اسرا است که بخشی از آن می‌فرماید فرزندان خود را از ترس گشنگی نکشید ما به آن‌ها روزی می دهیم به خود شما هم روزی می دهیم، کشتن بچه‌ها خطای کبیر و بزرگ است.

آیت الله علم الهدی، با بیان اینکه منظور از فرزند کشی دختر کسی اعراب نبوده و ممانعت از بارداری است، خاطرنشان کرد: پیامبر می فرمایند اینکه شما از کنید جلوگیری کنید، همان دختر کشی و بچه کشی پنهان است.

216216

کد خبر 1492676

منبع: خبرآنلاین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۲۱۶۳۳۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

درخواست روسیه از ایران درباره دریای خزر

احمد توکلی: ۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند / وضع مملکت این‌قدر بد نبوده

پاسخ جنجالی مقام وزارت بهداشت درباره واکسن ایرانی؛ «شما نزن، اجباری نیست»!

عکس/ اشک‌های مادر مهاجر پناهجو

خبر بعدی:

آبگیری ۹۵ درصد از ظرفیت سد آیت الله بهجت

ایسنا/گیلان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت : ذخیره آب پشت سد آیت الله بهجت (شهر بیجار) رودبار در حال حاضر به ۹۵ درصد از ظرفیت سد رسیده است.

وحید خرمی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سد آیت الله بهجت ظرفیت ذخیره ۱۰۵ میلیون متر مکعب آب را دارد، گفت: با این میزان ذخیره آب، امسال مشکلی در خصوص تأمین آب آشامیدنی در استان نداریم.

وی افزود: ورودی آب سد آیت الله بهجت، چهار متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن پنج متر مکعب بر ثانیه است.

خرمی خاطرنشان کرد: سد آیت الله بهجت شهربیجار رودبار بلندترین سد سنگریزه‌ای با رویه بتنی ایران است که روی رودخانه زیلکی ساخته شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان تصریح کرد: آب آشامیدنی شهرهای مرکزی و شرق گیلان شامل رشت، خشکبیجار، کوچصفهان، خمام، لشت نشاء، سنگر، آستانه اشرفیه، کیاشهر، لاهیجان، سیاهکل، لنگرود، کومله، شلمان، بندرانزلی و همچنین ۲۲۰ روستا از سد آیت الله بهجت شهربیجار تامین می‌شود.

انتهای پیام 

دیگر خبرها

 • حضور دبیرکل مجمع تقریب بر مزار شهید آیت الله حکیم
 • ماجرای خلع درجه شهید صیاد شیرازی
 • عناصر یک جامعه در تعامل و روابط متقابل حکیم و غیر حکیم امور خود را تنظیم می‌کنند
 • دیدار امیر نصیرزاده با همسر شهید صیاد شیرازی+ عکس
 • شاگرد سالهای دور آیت الله طالقانی دار فانی را وداع گفت
 • دیدار فرمانده نیروی هوایی ارتش با همسر شهید صیاد شیرازی + عکس
 • نمایندگان با علما و مراجع تقلید در قم دیدار کردند
 • انتشار ۵ عنوان کتاب با موضوعات اسلامی به زبان‌های انگلیسی و اردو
 • دیدار امیر نصیرزاده با همسر شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
 • دیدار جمعی از نمایندگان با علما و مراجع تقلید در قم
 • تصویب هیات اجرایی جذب پژوهشگاه قوه قضاییه در شورای عالی انقلاب
 • فیلم/ پیگیری رئیسی برای رسیدن یک مادر به فرزندش
 • پیگیری آیت الله رئیسی برای وصال یک مادر دردمند به فرزندش
 • سال ۱۴۰۰ سال توسعه ظرفیت‌ها و فعالیت‌های پژوهشگاه قوه‌قضاییه/ ارائه گزارش کارشناسی در ۲۴ طرح و لایحه مجلس
 • سال ۱۴۰۰ سال توسعه ظرفیت‌ها و فعالیت‌های پژوهشگاه قوه‌قضاییه است
 • سال ۱۴۰۰ سال توسعه ظرفیت‌ها و فعالیت‌های پژوهشگاه قوه‌قضاییه/ارائه گزارش کارشناسی در ۲۴ طرح و لایحه مجلس
 • هر تولدی مثل روز اول برایم خاطره انگیز است
 • صف متحد حزب‌الله را چنان استوار و محکم کنید که هیچ عاملی ضد اسلام نتواند در آن صف مصمم رخنه کند
 • خطر تعطیلی بدون پیشگیری