به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله عباس کعبی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار حجت‌الاسلام سیدناصر میرمحمدیان مدیرعامل بنیاد هدایت و دیگر مسئولان این بنیاد اظهارداشت: تشکیل بنیاد هدایت، حرکتی لازم، ضروری و بسیار خوبی بود.

وی با تأکید بر تناسب ساختار و محتوا بیان داشت: با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی فعال، این ساختار می‌تواند در یک برنامه‌ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اجرایی شود و به هدف جامعه‌پردازی با محوریت مسجد و محله بینجامد؛ البته این کار نیاز به صبر و حوصله دارد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری افتادن در دام دیوان‌سالاری اداری را یکی از آسیب‌های مجموعه‌های این چنینی دانست و گفت: اگر به کار خود جنبه مردمی و بعد انگیزشی بدهید حتما موفق‌تر خواهید بود. از آنجا که مجموعه شما خوش فکر و برنامه‌ریز است، می‌توانید این کار را به سرانجام برسانید.

 

محتوا سازی، نخستین گامی که بنیاد هدایت پیش رو خود دارد

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی از کارهای مهم بنیاد هدایت را محتوا سازی برای امامان محله عنوان کرد و اظهارداشت: محتوا سازی یعنی باید نرم افزار اسلام و مکتب اهل بیت(ع) را به طور عملیاتی و به دور از تحجر و التقاط، به شبکه امامت ارائه دهید تا هدف تعالی شبکه امامت در سایه محتوای غنی محقق شود. این کار نه با بخشنامه، دستورالعمل و ساختارسازی صرف پیش نمی‌‎رود؛ امام محله نیاز به محتوا و برنامه دارد.

کعبی با توجه به تنوع فرهنگی، جغرافیایی، قومیتی و اجتماعی کشور، کار تولید محتوا برای امام را حساس و دقیق خواند و گفت: بیانات رهبر معظم انقلاب در آخرین جلسه‌ای که با اعضای خبرگان داشتند، می‌تواند برای تولید محتوای شما نقشه‌راه باشد. باید آموزه‌های غنی اسلامی را از منابع اصلی خود و با توجه به مقتضیات زمان استخراج کرده و در اختیار امامان محله قرار دهید.

وی افزود: رهبری فرمودند که مفهوم توکل، زهد، صبر و قیام برای خدا را امام راحل عملیاتی کرد. قبل از انقلاب برداشت از این مفاهیم، منفی بود؛ توکل را بی‌خاصیتی، زهد را رهبانیت را  معنا می‌کردند اما حضرت امام این مفاهیم اصیل را در میدان عمل احیا کرد. البته بزرگانی مانند علامه طباطبایی، شهید مطهری و اندیشه‌ورزان بزرگ دیگری نیز در این عرصه کار می‌کردند اما عمدتاً این کار هنر امام بود.

طراحی چرخه پیام نیاز اصلی مفهوم سازی

نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امروز ما نیاز به مفهوم سازی متناسب با مقتضیات زمان داریم، گفت: برای مفهوم‌سازی باید یک چرخه پیام تعریف کنیم که از تولید پیام، پالایش پیام، بازتولید پیام، توزیع پیام، بازتوزیع پیام و مصرف پیام در آن چرخه مشخص باشد. تولید پیام را از قرآن، سنت و نظریه پردازان دین بگیریم که در رأس آنها امام و رهبر معظم انقلاب است و در مرحله بعد شخصیت‌هایی مانند علامه طباطبایی، شهید مطهری، شهید صدر، شهید بهشتی و علامه مصباح یزدی هستند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: برای اینکه معنای دقیق معارف دینی را دریابیم باید به بزرگان مراجعه کنیم. این مفاهیمی که از بزرگان می‌گیریم باید پالایش شود و متناسب با مخاطب بازتولید و مشخص شود که امام محله چگونه باید از این مفاهیم استفاده و به مردم عرضه کند و در نهایت دستاورد آن مشخص شود. کسانی را برای مدیریت چرخه پیام مشخص کنید. از ابزار نوین برای این چرخه پیام استفاده کنید و پردازش رسانه‌ای کنید چراکه نسل معاصر حوصله مطالعه مفصل ندارد و دنبال محتوای کپسولی هستند. هنر شما به این است که محتوای موجز و غنی تولید کنید.

تربیت راهیار به اندازه تولید محتوا داری اهمیت است

کعبی تربیت شبکه راهیاری را بسیار مهم دانست و گفت: تربیت معین امام مسجد، هم‌عرض تولید محتوا است. این فرد باید خودش کار بلد و با انگیزه باشد، تا بتواند امام محله را پشتیبانی کرده و امام جماعت نسبت به او احساس نیاز کند. هنر راهیار این است که به دل امام محله راه پیدا کند و او را به خود جذب کند نه اینکه با بخشنامه بخواهند او را راهبری کند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: راهیار باید یک شبکه‌ای از جوانان انقلابی را گرد امام جماعت جمع کند تا او را حمایت کنند. کار راهیاری نیاز به آموزش دارد؛ حلقه وصل شما در کار این‌ها هستند. در محله نیز امام جماعت نیاز به معین دارد. هر اندازه راهیار قوی باشد کار شما بهتر پیش می‌رود و در غیر این صورت کار شما با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأسیس دانشکده یا اندیشکده‌ای برای تربیت راهیار را یکی از لوازم این کار برشمرد و گفت: راهیاران باید طبق ضوابط خاصی جذب شوند و امکانات در اختیار آن‌ها قرار گیرد. گذراندن یک دوره کار ورزی نیز برای راهیاران لازم است تا پس از آنکه امتحان پس دادند، این مسئولیت را بر عهده بگیرد.

تعدد و ناهماهنگی نهادهای مدعی اداره مسجد، مانعی بر سر راه تعالی شبکه امامت

کعبی به آسیب شناسی وضعیت فعلی مساجد پرداخت و بیان داشت: مساجد ما در اوایل انقلاب وظایفی را به صورت خودجوش داشتند و کارهایی را برعهده گرفتند اما رفته رفته برخی از نهادها مثل بسیج، کانون‌های فرهنگی و صندوق قرض الحسنه راه افتاد و در خصوص اداره مسجد مدعیان زیادی روی کار آمدند.

عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) افزود: متناسب با بیانیه گام دوم باید مأموریت های مسجد پردازش نوین شود و به با هدف جذب مردم به سمت مسجد باز طراحی شود. اگر این اتفاق نیفتد با مساجدی روبرو خواهیم شد که چند پیرمرد در آن نماز می گذارند.

اشتغال زایی؛ مأموریت ویژه مساجد در شرایط کنونی

وی پرداختن به مسئله اشتغال زایی را یکی از مأموریت های مهم مسجد در شرایط کنونی دانست و گفت: ممکن است برخی اعتراض کنند که مگر مسجد، اداره کار است؟ مسجد جای نماز است. در پاسخ باید بگوییم که رهبر معظم انقلاب سال‌هاست که بحث اقتصاد را مطرح می‌کنند، امروزه مشکل اصلی کشور مسئله اقتصاد است. اگر مساجد در این زمینه هیچ نقشی نداشته باشد طبیعتاً کسی به سراغ آن‌ها نخواهد آمد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در این جنگ اقتصادی جایگاه مسجد کجاست؟! به جای تأسیس صندوق قرض الحسنه، مساجد باید به بحث اشتغال ورود پیدا کند. شاید برخی بگویند که دولت با این همه عرض و طول و امکانات نتوانست، مسجد چطور می تواند از عهده این کار برآید؟! طرح هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آن مساجد را در این زمینه فعال کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به ارائه طرح خود در زمینه اشتغال زایی در مساجد پرداخت و گفت: مردم و جوانان نیازمند به کار با هر علاقه و سلیقه‌ای فراخوان شوند تا ثبت‌نام کنند. در کنار آن مسجد مشاوران شغلی را به کار گیرد تا استعدادهای شغلی این افراد را کشف کنند. پس از استعدادیابی صحیح، فرد را قانع کنند که به دنبال استعداد خود برود و منتظر کار دولتی نباشد؛ باید این افراد فرهنگ کار را بر اساس آموزه های نبوی به آنها عرضه کند.

کعبی افزود: یکی از کارهایی که مساجد می‌توانند در این زمینه انجام دهند هماهنگی با بانک ها، مراکز فنی و حرفه‌ای و شرکت‌های بزرگ است. این کار به نوعی پشتیبانی شغلی از افراد بی‌کار است. این فرآیند نیاز به هماهنگی با مسئولان استان و شهرستان و حتی برخی از مسئولان کشوری دارد. البته این استعدادیابی و پشتیبانی شغلی نیز کار هر کسی نیست.

گره‌گشایی از مشکلات مردم با راه اندازی کارگروه اشتغال در مسجد

وی راه اندازی کارگروه اشتغال در مسجد را یک حرکت راه‌گشا دانست و گفت: فارغ التحصیلان رشته‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی و ... می‌توانند در این کارگروه بحث مشاوره شغلی را برعهده بگیرند تا متناسب با مأموریت‌های مسجد، شرایط منطقه خود این مهم را انجام دهند. اگر می‌گوییم مسجد سنگر است در شرایطی که در جنگ اقتصادی هستیم، این کار یکی از مهم‌ترین کارکردهای مسجد است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری به مسئولان بنیاد هدایت توصیه کرد: با برخی نهادها و مجموعه‌ها مانند شبکه صالحین هم‌افزایی داشته باشید چراکه آن‌ها کاری نظیر شما را در پیش گرفته‌اند. برخی از راهیاران شما می‌توانند عضو شبکه صالحین نیز باشند؛ بنابراین به فکر هم‌افزایی و هماهنگی با مجموعه‌های این چنینی باشید.

امامان محله‌های حاشیه نشین و کم برخوردار را فعال کنید

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم توجه به سکونتگاه‌های غیر رسمی، بافت‌های فرسوده و مناطق حاشیه‌نشین را مهم خواند و گفت: در برخی از این مناطق ممکن است پستوهایی برای انحراف، فرقه‌سازی و معضلات اجتماعی وجود داشته باشد؛ امامان محله این مناطق را باید فعال کنید. تجربه نشان داده در جاهایی که ما حضور فعال نداریم دشمن سرمایه‌گذاری می‌کند.

کعبی بیان داشت: در این مناطق به جای کارگروه اشتغال باید قرارگاه جهادی و محرومیت‌زدایی در کنار مسجد تشکیل دهید. از گروه‌های جهادی بخواهید که در این مناطق کار کنند.

وی با بیان اینکه به منظور خودسازی، جامعه‌پردازی و دولت سازی، ظرفیت‌های مسجد باید فعال شود، گفت: فعالیت‌های بنیاد هدایت نوید بخش است که این انرژی جوانی صرف محتوا، تربیت نیرو و تحول در مأموریت‌های سنتی مسجد متناسب با گام دوم شود و خدمت به مرحومان را نصب‌العین خویش داشته باشید؛ در این صورت تعالی شبکه امامت محقق خواهد شد.

 

می‌خواهیم امامان محله به نقشه تحول دست یابند

حجت‌الاسلام سیدناصر میرمحمدیان مدیرعامل بنیاد هدایت نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های بنیاد هدایت و همچنین تشریح اهداف این مجموعه، اظهار داشت: فرمایشات شما به دغدغه‌های ما بسیار نزدیک است؛ توانمندسازی شبکه امامت و راهیاران از برنامه‌های جدی بنیاد هدایت است که در حال پیگیری آن هستیم.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم که امامان در حوزه های مختلف اشتغال، آسیب‌های اجتماعی، خانواده، سلامت و ... به نقشه تحول دست یابد و بداند که باید محله را در ده سال آینده به کدام سمت ببرد.

مدیرعامل بنیاد هدایت با اشاره به اینکه دوره تخصصی برای امامان طراحی شده است، گفت: در نظر داشتیم که دوره ای را هم برای راهیاران داشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع: فارس

کلیدواژه: نماینده مجلس خبرگان رهبری عباس کعبی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم امام خمینی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نماینده مجلس خبرگان رهبری امامان محله تولید محتوا بنیاد هدایت اشتغال زایی دانست و گفت شبکه امامت چرخه پیام امام محله

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۲۵۷۴۳۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

وزیر بهداشت: موج چهارم کرونا با شدت در حال شیوع است/ خنجر از پشت می‌خوریم

روحانی: باید عادت مردم به مصرف گوشت قرمز و مرغ را به آبزیان تغییر دهیم

جمهوری اسلامی خطاب به وزیر بهداشت: مردم از تملق‌گویی‌های شما عصبانی هستند

نشانه‌های نرمش در وین پدیدار شد

صادرات خودرو با وجود کمبود در بازار؛ الزام استاندارهای ۸۵ گانه برداشته شد!

خبر بعدی:

آیت‌الله رئیسی: باید دادسرایی برای «کارنکنان» ایجاد کنیم

به گزارش فارس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه (۲ اردیبهشت) در جلسه «هم‎‌اندیشی با اساتید، صاحب‎نظران و مدیران شبکه بانکی برای بررسی حقوقی و قضایی موانع تولید در حوزه بانکی»، حمایت از تولید و رفع موانع برای رونق تولید را نیاز جدی امروز کشور دانست و اظهار کرد: همه بخش‎ها از دستگاه‌های اجرایی تا نظام بانکی و سیستم حقوقی و قضایی باید با اقدام و عمل در مسیر تحقق شعار سال حرکت کنند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم رفع سریع موانع تولید گفت: بانک‌ها در رونق تولید و رفع موانع از آن نقش مهمی دارند و نمونه‌ای از اقدامات خوبی که در این جهت شده اولویت قرار دادن ارائه تسهیلات برای تولید ماسک و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در دوره شیوع کرونا و ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان لوازم خانگی در مقطع قطع همکاری برخی شرکت‌های خارجی به خاطر تحریم‌ها است.

آیت الله رئیسی افزود: در سال‎‌های اخیر کارخانه‎ ها و کارگاه‌‎های زیادی به تملک بانک‌ها درآمدند، فارغ از اینکه بانک‌ها در تعطیلی یا نیمه تعطیلی آن‌ها نقش داشته‌اند یا این مشکل به دلایل دیگری به وجود آمده، این وظیفه بانک‌هاست که همت خود را صرف رونق دوباره این واحد‌ها کنند.

رئیس دستگاه قضا افزود: بانک‌ها برای راه اندازی این واحد‌های تولیدی امکاناتی دارند که بخش خصوصی از آن‌ها برخوردار نیست و حتی اگر بانک‌ها بخواهند این واحد‌ها را واگذار هم بکنند به سود آنهاست که چراغ تولید آن‌ها روشن باشد.

آیت الله رئیسی با اشاره به بازدید‌های متعدد خود از واحد‌های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل در سفر‌های استانی گفت: درصد تعطیلی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها بالاست و بخش مهمی از این واحد‌ها نیز در تملک بانک‌ها قرار دارند. این بانک‌‎ها هستند که لازم است همه تلاش خود را برای راه‌اندازی آن‌ها در به حرکت درآمدن چرخه تولید و اشتغالزایی به کار گیرند.

رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: اگر این مجموعه‌های تولیدی فعال شوند سپرده‌های مردمی و امکاناتی که در اختیار بانک‌‎ها قرار دارند در مسیر حمایت از تولید قرار می‌گیرند و این مسئله از کار‌های مهم و اولویت‌ها است.

آیت الله رئیسی اعتبارسنجی مشتریان برای پرداخت تسهیلات را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: کسی که می‌خواهد مبلغ کلانی از بانک تسهیلات بگیرد باید سوابق او و تعاملاتی که با بانک داشته و نحوه دریافت و بازپرداخت احتمالی تسهیلات به او مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس دستگاه قضا بر همین اساس راه‌اندازی سامانه اعتبارسنجی، مشتریان و دریافت کنندگان تسهیلات از بانک‌ها را امری مهم و ضروری خواند.

«شفافیت در دریافت سود و جرایم آن» از دیگر نکات مورد تأکید رئیس دستگاه قضا بود و آیت الله رئیسی در این باره گفت: الان مشخص نیست که برخی مشتریان در چه فرآیندی جریمه سود پرداخت می‌کنند و برای روشن شدن مسئله باید پرداخت تسهیلات و سود آن شفاف باشد.

آیت الله رئیسی افزود: طبق قانون بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار مرجع تعیین نرخ سود بانکی هستند و هیچ بانکی نباید خارج از ضوابط و بیش از میزان تعیین شده سود بگیرد.

رئیس قوه قضاییه این نکته را متذکر شد این حرف درستی است که بانک مرکزی باید در تعیین نرخ همه مقتضیات و مبانی شرعی و قانونی مد نظر قرار دهد، اما پس از تعیین و ابلاغ نرخ سود رقم اعلام شده باید ملاک عمل قرار گیرد.

آیت الله رئیسی بر همین اساس خاطر نشان کرد که هم در بخشنامه صادره و هم بر اساس رای وحدت رویه دیوان عالی کشور هیچ یک از واحد‌های قضایی و قضات اجازه ندارند ضامن اجرای سود غیرقانونی در رسیدگی به دعاوی مطرح شده در این خصوص باشند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملکرد برخی بانک‌ها که موجب تعطیلی با نیمه تعطیلی واحد‌های تولیدی شده اظهار داشت: اینکه گفته شود بانک‌ها نقشی در توقف فعالیت واحد‌های تولیدی ندارند خیلی خوب است، اما گاهی بانک‌‎ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که شریان اقتصادی یک واحد تولیدی را قطع می‌کنند و آن واحد مجبور به تعطیلی می‌شود.

آیت الله رئیسی افزود: تولید مسئله مهمی است و ما در رسیدگی به پرونده‌های قضایی واحد‌های تولیدی نیز اعلام کردیم که به گونه‌ای عمل شود که فرایند دادرسی خللی در فعالیت واحد‌های تولیدی ایجاد نکند. این خط قرمز ماست.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: الان پرونده‌های زیادی در مراکز قضایی در دست بررسی است، اما اجازه نداده‌ایم که نفس واحد‌های تولیدی و کارخانجات بریده شود بلکه تأکید کردیم چراغ تولید همواره باید در کشور روشن بماند و بانک‌‎ها هم در پیگیری مطالبات خود باید همین گونه عمل کنند.

آیت الله رئیسی بانک‌‎ها را نظام مورد اعتماد حاکمیت خواند و گفت که بانک‌ها پشتیبانی از تولید و حکمرانی در حوزه بانکی اقتضا می‌کند که بانک‌ها به دنبال سوداگری و ورود به بازار ملک، طلا و ارز و خودرو نروند.

رئیس دستگاه قضا افزود: انتساب بانک‌ها به حکومت ایجاب می‌کند که آن‌ها حقوق عامه را رعایت کنند و در مقام امانت‌دار پول مردم این سپرده‌ها و سرمایه‌ها و نقدینگی را به جای آنکه صرف سودآوری برای خود کنند به تولید سوق دهند.

آیت الله رئیسی حرکت نقدینگی به سوی تولید را از ضرورت‌های کشور دانست و گفت: اینکه هم نقدینگی بالا است و هم تولید با مشکل مواجه است معلوم می‌کند در هدایت این نقدینگی اشکال وجود دارد و به همین دلیل این حجم از سرمایه هرجا برود مانند سیل بنیان‌کن آنجا را تخریب می‌کند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: یکی از موانع تولید این است که بانک‌‎ها به دنبال سود بردن و کسب منافع بدون توجه به مسئله تولید باشند و فراموش کنند که این امکانات می‌تواند موجب رفع موانع و رونق تولید شود.

آیت الله رئیسی نقش بانک مرکزی را در نظارت بر عملکرد بانک‎‌ها مهم دانست و گفت: بانک مرکزی باید با ایجاد سامانه‌های لازم نظارت بر خط خود بر بانک‎‌ها را تقویت کند تا بانک‌‎ها در مسیری درست حرکت کنند.

رئیس دستگاه قضا ایجاد سامانه‌های «ذینفع واحد» و «ثبت وثایق» را در این خصوص مورد توجه قرار داد و ابراز امیدواری کرد با ایجاد سامانه ملی ثبت وثایق، وثایق منقول دارای شناسنامه شده و به عنوان یک پشتوانه قابل اعتنا مورد استفاده قرار گیرند.

آیت الله رئیسی توجه به مالیات تنظیمی برای کنترل نقدینگی را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: مالیات نباید فقط برای کسب درآمد به منظور رفع مشکلات دولت نباشد بلکه می‌تواند ابزاری برای تنظیم‌گری در نظام اقتصادی باشد.

رئیس دستگاه قضا افزود: کسی که به دنبال سفته‌بازی در بازار می‌رود باید مالیاتی متفاوت از یک تولیدکننده پرداخت کند.

آیت الله رئیسی در خصوص پرداخت تسهیلات به مردم نیز اظهار داشت: مردم باید به تسهیلات دسترسی داشته باشند، اما اینکه چگونه می‌توان مشکلات در این حوزه را حل کرد نیازمند تدبیر جدی است.

رئیس قوه قضاییه افزود: گاهی برخی ترک فعل‌ها مشکلاتی به وجود می‌آورد که انجام یک فعل به آن اندازه مشکل‌زا نیست و به نظر می‌رسد باید در کنار دادسرای کارکنان دادسرایی هم برای «کارنکنان» ایجاد و به ترک فعل‌های مسئولان و دست اندرکاران که با عدم انجام به موقع وظیفه در زمان خود فرصت‌سوزی می‌کنند، رسیدگی کنیم.

آیت الله رئیسی در بخش پایانی سخنانش تأکید کرد: در سال جاری باید با کار و تلاش مضاعف برای حمایت از تولید و رفع موانع از آن تلاش کنیم و با نیروی انسانی کارآمد و نخبگانی که در کشور داریم و با استفاده از ایده‌ها و نظرات اندیشمندان علم اقتصاد و ظرفیت‌های موجود در کشور می‌توانیم به موفقیت برسیم.

رئیس قوه قضاییه گفت: اگر مردم آرامش یابند که مجموعه نظام بانکی و پولی و مالی کشور به سوی حمایت از تولید حرکت می‌کند و به دنبال رونق اشتغال و استقلال اقتصادی کشور است، دشمنان بیش از پیش مأیوس شده و دلدادگان انقلاب و آحاد ملت بیش از پیش امیدوار می‌شوند.

آیت الله رئیسی بر همین اساس خاطر نشان کرد: که همه بخش‌های نظارتی و قضایی قوه قضاییه همچون سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی کل کشور و دادگستری‌ها حامی و پشتیبان تولیدگران و همه کسانی خواهند بود که به دنبال رفع موانع تولید در کشور هستند.

راهکار‌های پیشنهادی مدیران شبکه بانکی و صاحب‌نظران برای کمک نظام بانکی کشور به روند تولید

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، مدیران بانکی کشور به همراه صاحب‌نظران حوزه‌های اقتصادی و تولیدی، نقطه‌نظرات خود را در خصوص رفع موانع تولید در کشور از طریق مشارکت بانک‌ها بیان کردند.

تاکید شورای هماهنگی بانک‌ها بر عدم مصادره و تعطیلی واحد‌های تولید فعال، ضرورت ایجاد سامانه تسهیلات نظام بانکی برای شفاف سازی شرایط سود و جرایم تسهیلات، ضرورت برقراری ارتباط بین سود تولیدکننده و سود پرداختی به بانک، استفاده از ابزار‌های مالی کارآمد برای توزیع و مولدسازی دارایی‌ها، رفع مسئله بهره مرکب و معظل گرداب پولی، ضرورت نظارت برخط بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌ها و اصلاح نظام نرخ‌گذاری تعیینی، ضرورت اصلاح الگوی اعتبارسنجی برای کسب و کار‌های خرد و کوچک، ضرورت تزریق منابع جدید به تولید و ایجاد دسترسی همه مردم به تسهیلات، بهینه‌سازی کانال‌های هدایت نقدینگی به سمت تولید از طریق مالیات‌های تنظیمی، نهاد‌های مکمل و نوآوری‌های مالی، چاره‌اندیشی برای تحرک بی قید و شرط منابع پولی بین بانک‌ها و بخش‌های مختلف اقتصادی، ضرورت هدایت نقدینگی به سمت بخش‌های مولد از طریق الگو‌های مالیاتی اثربخش، ضرورت رفع مسئله تسهیلات ارزی و فشار زیاد بر تولیدکنندگان بزرگ در بازپرداخت جهشی نرخ ارز، ضرورت همراهی شهرداری‌ها با تسریع در صدور پروانه ساخت برای تسهیل در جذب منابع تخصیص یافته در بخش مسکن و همچنین ضرورت کاهش نرخ سود بانکی و منع ورود بانک‌ها به عرصه‌های سوداگری، مهمترین مباحث مطرح شده در این جلسه بودند.

«حجت‌الله عبدالملکی» دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اهمیت بانک در مقوله تولید اظهار کرد: همانگونه که بانک می‌تواند مهمترین پشتیبان مسیر تولید در کشور باشد ممکن است به بزرگترین مانع مسیر تولید نیز تبدیل شود.

«حسین‌زاده» مدیرعامل بانک ملی و رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها با اشاره به برگزاری جلسات گذشته مدیران عامل بانک‌ها با رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: مباحث مطروحه در این جلسات در قالب چندین دستورالعمل در شورای هماهنگی بانک‌ها ارائه شده و اجرای آن‌ها به صورت مرتب رصد می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری مرتب جلسات شورای هماهنگی بانک‌ها با سازمان بازرسی کل کشور در راستای کاهش موانع تولید در کشور گفت: تاکید کرده‌ایم که هیچ بانکی اجازه ندارد یک واحد تولیدی فعال را هم تملیک کند.

«محمدکاظم چغازردی» مدیرعامل بانک سپه نیز با اشاره به ادغام بانک‌های نیرو‌های مسلح در بانک سپه، ابراز امیدواری کرد که افزایش منابع شعبه‌ای، پرسنلی و مالی بانک سپه بتواند در افزایش روند تولید در کشور موثر باشد.
وی همچنین بر لزوم ایجاد انگیزه برای صاحبان سرمایه‌های هنگفت در جهت سپرده‌گذاری در بانک‌ها به جای بازار‌های ارز، طلا و ... تاکید کرد.

«صالح آبادی» نیز در این جلسه ضمن تاکید بر ضرورت کاهش فعالیت‌های سفته‌بازی از طریق بکارگیری قانون مالیات‌ها، گفت که راه اندازی سامانه ذی‌نفع واحد در کشور به سالم‌سازی فعالیت‌های اقتصادی در کشور کمک می‌کند.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از پرداخت وام‌های ارزی به شرکت‌های بزرگ گفت: تولیدکننده در مرحله بازپرداخت وام‌های ارزی که از محل صندوق توسعه ملی با عاملیت یک بانک تامین مالی می‌شوند، با توجه به افزایش چند برابری قیمت ارز توان بازپرداخت را ندارد و دچار مشکلات بسیار زیادی می‌شود.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به این سخنان که در خصوص مشکلات وام‌گیرندگان وام‌های ارزی بود، گفت: پیشنهاد مشخصی باید در این زمینه ارائه شود تا در مجامع تصمیم‌گیری مورد بررسی قرار گیرد.

«طالبی» دبیر کل بانک مرکزی نیز با بیان اینکه پیشنهادات و راهکار‌های مطرح شده در جلسه امروز، در جلسه هیئت عامل بانک مرکزی مورد بررسی قرار خواهند گرفت، به اقدامات بانک مرکزی در خصوص جلوگیری از تملک واحد‌های تولیدی از سوی بانک‌ها اشاره کرد و گفت: پس از تاکیدات رئیس قوه قضاییه در خصوص تملک واحد‌های تولیدی از سوی بانک‌ها، این موضوع در شورای پول و اعتبار مطرح و در پی آن با کارگروهی که تشکیل شد، دستورالعملی تهیه و تدوین شد که به موجب آن حداقل صدمه به واحد‌های تولیدی تملک شده از سوی بانک‌ها برسد.

وی افزود: در سال گذشته اوراق «گام» به نوعی اعتبار را جایگزین تسهیلات کرد و ان‌شاالله در سال جاری استفاده از این اوراق گسترش پیدا خواهد کرد.

طالبی همچنین گفت که بانک مرکزی نظارت خود را بر مقوله دریافت سود بانکی بانک‌ها از مشتریان بسیار بیشتر از قبل کرده و به این روند همچنان ادامه خواهد داد.

«محمود شایان» مدیرعامل بانک مسکن نیز گفت: مجلس شورای اسلامی تکلیف کرده که در سال جاری ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی داده شود که رقم بسیار پایینی است.

وی با بیان اینکه در «بانکداری تخصصی» سعی بر آن است که منابعی که تامین می‌شوند به سمت تولید حرکت کنند، از شهرداری‌ها بابت عدم صدور پروانه ساخت واحد مسکونی در زمان مورد نظر انتقاد کرد.

« پرویز داودی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه با اشاره به میزان رشد نقدینگی در کشور گفت: اختلاف میزان تولید با میزان نقدینگی کشور، منشا بسیاری از مشکلات اقتصادی است.

داودی با بیان اینکه سیستم‌های الکترونیکی و اطلاعاتی سامانه نظام اعتبارسنجی مشتریان آماده است و تنها نیازمند یک همت برای راه اندازی است، تصریح کرد که بانک مرکزی باید از ابزار‌های نظارتی خود بسیار بیشتر از گذشته استفاده کند.

وی ضمن انتقاد از آمار بالای شعب بانک‌ها در سراسر کشور گفت: چندین برابر متوسط دنیا شعبه بانکی در کشور ما وجود دارد؛ باید از تعداد شعبه‌ها کاسته شده و بر مدیریت بهتر شعب موجود تمرکز شود.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به اظهارات داودی گفت: تعداد شعب بانک‌ها در کشور ما بیش از آمار معمول است و باید فکری برای کاهش آن کرد.

«فرهاد رهبر» عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز «کفایت سرمایه» را یکی از مشکلات جدی بانکداری کشور عنوان کرد و گفت: باید در زمینه افزایش سرمایه واقعی سیستم بانکی از طریق مشارکت سرمایه گذاران، یک تدبیر جدی اندیشیده شود.

وی علت اصلی عدم هماهنگی سیستم بانکی با برنامه‌های توسعه را نامناسب بودن مدل نظارتی بانک مرکزی دانست و گفت: متاسفانه مدل نظارتی بانک مرکزی، یک مدل منفعلانه و مبتنی بر خوداظهاری است که امیدواریم این مدل هر چه سریع‌تر اصلاح شود.

«سید مهدی نیازی» دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز در خصوص موانع تولید شناخته شده در کشور از سوی این ستاد گفت: عدم شفافیت میزان سود و جرایم و بدهی بنگاه‌ها، ایجاد فوری محدودیت برای بخش تولید، وضعیت صدور اجرایی‌ها و واحد‌های تولید تحت تملک، عدم تامین کافی سرمایه ثابت برای توسعه سرمایه گذاری، عدم تناسب تسهیلات بخش‌های تولیدی، ضعف نظام اعتبارسنجی در حوزه بانکی، غلبه اقدامات نظام بانکی به سمت میزان افزایش بدهی و همچنین نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها و ذی نفعان واحد، از جمله موانع اصلی تولید در کشور هستند.

وی با اشاره به اقدامات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در خصوص راه اندازی سامانه نظام تسهیلات بانکی برای شفاف سازی نرخ سود و میزان مطالبات و تسهیلات، ابراز امیدواری کرد که بانک‌‎ها در سال جاری سقف سرمایه در گردش بنگاه‌ها را تا ۱۴۰ درصد سال قبل محاسبه کنند.

«ابوالحسنی» استاد دانشگاه و از مدیران سابق شبکه بانکی نیز طی سخنانی ضمن ابراز تاسف از حرکت نکردن نقدینگی در مسیر افزایش تولید کشور، این سوال را مطرح کرد که تولیدکننده با توجه به نرخ موثر تسهیلات در شبکه تولیدی کشور که بالای ۲۳ تا ۲۴ درصد است، چقدر باید سود داشته باشد که بتواند این درصد را به بانک بازگرداند؟
وی ضمن انتقاد از عدم دسترسی آسان مردم به تسهیلات بانکی، بر استفاده از روش‌های نوین بانکی تاکید کرد و گفت: ضرورت دارد که قوانین متزاحم در راستای ارائه تسهیلات به مردم اصلاح شوند.

«یونس سلمانی» مشاور بانک کارآفرین نیز ضمن انتقاد از عدم توزیع عادلانه تسهیلات بانکی در کشور گفت: حدود ۸۰ درصد تسهیلات بانکی فقط در دست ۲۰ درصد سپرده گذاران است و مشخص نیست که از این تعداد تسهیلات‌گیرنده چه میزان در بخش تولیدی فعال هستند.

«توتونچیان» استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) با بیان اینکه هر موقع ربا وجود داشته باشد سفته‌بازی صورت می‌گیرد، خواستار حذف بهره و غیرقانونی اعلام شدن ربا شد.

وی با بیان اینکه نگرانی امروز مدیران واحد‌های تولیدی، دریافت وام با بهره‌های مرکب است، عنوان کرد: متاسفانه معیار عملکرد بانک‌های کشور میزان دریافت سپرده است درحالیکه معیار آن‌ها باید میزان اشتغالزایی در کشور باشد.
«عیوض‌لو» عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نیز با بیان اینکه مشکل ساختاری نظام بانکی آن است که به صورت واقعی در خدمت بخش اقتصادی کشور نیست، گفت: مسائل بانکی صرفا با عقود حل نمی‌شود و بانک‌ها باید در ابتدا در خصوص خلق پولی که انجام می‌دهند فکری کنند.

وی ضمن انتقاد از عملکرد بانک مرکزی در زمینه تعیین استاندارد‌های بانکداری اسلامی عنوان کرد: بانک مرکزی می‌توانست تنوعی از بانکداری در حوزه‌های مختلف را تعیین و برای آن‌ها استاندارد‌های متنوعی را مشخص کند و از این جهت تولید در کشور را رونق دهد، اما متاسفانه هیچگاه این اقدامات را انجام نداد.

«محمد جلیلی» مدیرعامل شرکت مشاوره رتبه بندی و اعتبارسنجی ایران با اشاره به خوش‌حساب بودن اکثر قریب به اتفاق بنگاه‎های خرد در برابر سیستم بانکی، گفت: بنگاه‌های خرد و کوچک تفاوت‌های بنیادین بسیار زیادی با بنگاه‌های بزرگ دارند و ضرورت دارد که روش‌های اعتبارسنجی این بنگاه‌ها متفاوت از یکدیگر باشد.

«درودیان» کارشناس امور بانکی نیز طی سخنانی در این جلسه با بیان اینکه بانکداری فعالیتی است که جنبه تصدی‌گرانه و حاکمیتی‌اش کاملا در همدیگر ممزوج است، عنوان کرد: مسئله اصلی در نظام بانکی، نسبت بانکداری با مقوله تولید است و ما باید توجه داشته باشیم که اگر بانک در خدمت تولید نباشد یقینا مانعی بر سر راه تولید است.

«مجید کریمی» مشاور بازار متشکل ارزی نیز تخصیص منابع مالی را مساله اصلی نظام بانکی در کشور دانست و با بیان اینکه تسهیلات بانک‌های تجاری، بانک‌های توسعه‌ای و صندوق‌های تامین مالی، کانال‌های هدایت نقدینگی در کشور هستند تصریح کرد: بنگاه‌داری و املاک‌داری بانک‌ها به این دلیل است که تخصیص منابع مالی در سیستم بانکی کشور ما ناکارآمد است.

«سعید عمرانی» معاون دادستان کل کشور نیز در این جلسه ضمن قدردانی از همکاری بانک‌ها در زمینه رفع موانع تولید طی یک سال گذشته، بر لزوم همراهی همه بانک‌ها در جلوگیری از تعطیلی واحد‌های تولیدی تاکید کرد.

وی تصریح کرد: در شرایط جنگ اقتصادی که دشمن آن را بر ما تحمیل کرده است، بانک‌ها باید تا آنجا که امکان دارند در مقابل تولیدکنندگان کوتاه بیایند.

      

دیگر خبرها

 • تیم نفت مسجدسلیمان برابر مس رفسنجان به برتری رسید
 • نفت مسجد سلیمان صفر - مس رفسنجان صفر/ توقف یک نیمه‌ای شاگردان فکری برابر نماینده استان کرمان
 • اعطای وام قرض الحسنه بانک توسعه تعاون به دانشجویان دکتری روزانه دولتی
 • هشدار روسیه به جمهوری چک درباره هرگونه تنش‌زایی
 • ۳۰۷ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی در خراسان جنوبی پرداخت شد
 • کعبی: باید نفت را شکست دهیم تا جایگاه خود را از دست ندهیم
 • برگ زرین دیگری از تاریخ همدان ورق خورد / رونمایی از کتاب مساجد تاریخی همدان
 • کاغذ مچاله‌ برجام قابل فرصت‌زایی نیست
 • افزایش ۶۸ درصدی منابع بانک‌های قرض‌الحسنه در اردبیل
 • ظرفیت‌های مغفول در حوزه اشتغال‌زایی احیا شود/اقدامات حوزه اشتغال در کردستان جزیره‌ای است
 • اشتغال‌زایی بالغ بر ۴۲ هزار نفر در طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی
 • بازسازی مساجد در اولویت دستور کار ۲۰۲۱ تاتارستان قرار گرفت
 • توسعه کارآفرینی با وام قرض الحسنه رسالت
 • احیای موقوفات مسجد عصار و خدمت به محرومان را با جدیت دنبال می‌کنیم
 • نقش مسجد در اقتصاد محله
 • صندوق امید سبزوار ۳۵۰ فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است
 • منابع بانک‌های قرض‌الحسنه در اردبیل ۶۸ درصد افزایش یافت
 • نیاز به ورود سرمایه گذاران در مسیر راه اندازی شرکت های دانش بنیان و اشتغال زایی/وجود ۱۸ شهرک فعال اقتصادی در لرستان
 • پیش‌بینی درآمد زایی ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی در فارس