به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، وزیر امور خارجه ایرلند پس از یک هفته کشمکش اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پرونده اتمی ایران و منتفی شدن صدور قطعنامه ضد ایرانی، راهی تهران شد تا در چارچوب سیاست عمل‌گرایانه، از فرصت به‌وجود امده برای حفظ برجام و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد بهره‌برداری کند.

سایمون کاوونی برجام را یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه گرایی دانسته و معتقد است که سیاست‌های فشار حداکثری ترامپ به دیپلماسی ضربه وارد کرده است. او بهمن ماه گذشته در کنفرانس ویدیویی با محمد جواد ظریف گفته بود که این کشور در نظر دارد تا نقش فعال و سازنده ای را در حفظ برجام و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد ایفا کند. وزیر خارجه ایرلند با این حال به همتای ایرانی خود گفته بود که کاهش تعهدات اخیر ایران در قبال برجام، اروپا را در شرایط سختی برای دفاع از برجام قرار داده است.

اشاره او به گام‌هایی است که ایران در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهدات برجامی برداشته است. ایران ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸، با صدور بیانیه‌ای گام نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

پنجم اسفند ماه امسال نیز ایران در راستای اجرای ماده ششم قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» نظارت‌های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

این تحولات به کانون تمرکز نشست هفته گذشته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تبدیل شد و آمریکا و سه کشور اروپایی باقی‌مانده در برجام قصد داشتند تا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورا ارائه کنند که در آن از ایران به دلیل توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام انتقاد شود.

با این حال رایزنی‌های گسترده ایران در آژانس طرف‌ها را از موضع خود عقب نشاند و به گفته کاظم غریب ابادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین «عقلانیت» در نشست شورا حاکم شد.

ساعاتی بعد از این تحول بود که وزارت امور خارجه ایرلند از سفر کاوونی به تهران خبر داد. او شنبه شب وارد تهران شد و اعلام کرد که این سفر در مقطع حساسی از روابط دوجانبه و تحولات بین‌المللی صورت گرفته است. وی با صدور بیانیه‌ای با اشاره به حمایت قوی کشورش از برجام بیان داشت: ایرلند در جایگاه یک تسهیل کننده مشتاق است که با همه بازیگران گفت وگوی نزدیکی داشته باشد و همه طرف ها را به پایبندی کامل به این توافق تشویق می کند.

ایرلند در موقعیت مناسبی در خصوص برجام قرار دارد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایرلند معتد است که ایرلند تلاش می‌کند تا نقشی موثر برای اجرای برجام و تحقق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ایفا کند. او در گفت‌وگو با ایرنا بیان داشت: وضعیتی که با آن مواجه هستیم اقتضا می‌کند که ما مشورت‌های خود را با کشورهای علاقه‌مند و کسانی که مایل به کمک هستند، انجام دهیم و از نقش آن ها به سود منافع ملی کشور استفاده کنیم.

مسعود اسلامی تصریح کرد که دولت دوبلین در تلاش است که از موقعیتش در شورای امنیت و ارتباطاتی که با دولت جدید آمریکا دارد به نحوی استفاده کند که نقش پر رنگ و موثری در انجام وظایفش در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام داشته باشد.

اسلامی خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی ایران مادامی که اقدامات ایرلند، بر اساس رعایت حقوق و منافع ایران باشد، از آن استقبال می‌کند. وی در همین پیوند یادآور شد که روابط جمهوری اسلامی با ایرلند «فاقد پیشینه منفی و نامطلوب است و برخلاف برخی کشورهای بزرگ و قدرتمند اروپایی که در سابقه روابطشان با ما آثار رفتارهای منفی و موضع‌گیری‌های غیر منطقی و یکجانبه و زیاده طلبانه دیده می‌شود، در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرد که بتواند مناسبات دیپلماتیک را در چارچوب برجام پیش ببرد.»

کاوونی در سفرش به تهران با حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری و محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار کرد.

ایران تنها طرفی است که برای برجام هزینه پرداخت کرده است

رییس جمهوری ایران در دیدار با وزیر خارجه ایرلند تاکید کرد که جمهوری اسلامی تنها طرفی است که برای حفظ برجام هزینه پرداخته است اما این وضع نمی‌تواند به همین شکل تداوم یابد و برای حفظ و احیای برجام، اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سوی همه اعضای برجام ضروری است.

رییس جمهوری با اشاره به شکست تحریم‌های غیرقانونی و فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران و اعتراف دولتمردان جدید این کشور به این موضوع، اظهار داشت: فعال شدن برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین‌المللی منوط به لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا و ایفای تعهدات کامل همه اعضا است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ایران آمادگی دارد پس از رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام داده و به تعهدات خود عمل کند.

این اظهارات در سخنان وزیر خارجه کشورمان هم بازتاب داشت و ظریف در دیدار با کاوونی بر ضرورت رفع کامل و موثر تحریم‌های غیر قانونی آمریکا تاکید کرد. وی بیان داشت که این اقدام منجر به بازگشت گام‌های جبرانی ایران خواهد شد.

کاوونی نتایج حاصل از دیدار با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران در تهران را مفید خوانده و معتقد است که یک فرصت تاریخی برای بازگشت برجام به ریل اصلی به وجود آمده است. او پس از پایان این سفر با صدور بیانیه ای خاطر نشان کرد که برجام در مقطع بسیار حساسی قرار گرفته و ایرلند تمام طرف‌ها را به اجرای کامل این توافق ترغیب می‌کند. 

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا دوبلین با ماموریت جدیدی که بر عهده گرفته می‌تواند در عمل آمریکای یاقی، قانون شکن و معتاد به تحریم را که برای بازگشت به برجام شرط تعیین کرده سر به راه کند؟ شاید پیشینه ایرلندی رئیس جمهوری آمریکا از طرف مادر، دولت دوبلین را مجاب کرده که می‌تواند از این مساله برای پیشبرد اهداف برجامی استفاده کند.

برچسب‌ها برجام جمهوری ایرلند جو بایدن پرسش از خبر محمد جواد ظریف آژانس بین المللی انرژی اتمی پروندهٔ خبری آغاز دولت بایدن ، راستی آزمایی رویکردها و سیاست ها

منبع: ایرنا

کلیدواژه: برجام جمهوری ایرلند جو بایدن برجام جمهوری ایرلند جو بایدن پرسش از خبر محمد جواد ظریف آژانس بین المللی انرژی اتمی اخبار کنکور آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت جمهوری اسلامی خارجه ایرلند تحریم ها طرف ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۲۵۷۵۰۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

وزیر بهداشت: موج چهارم کرونا با شدت در حال شیوع است/ خنجر از پشت می‌خوریم

روحانی: باید عادت مردم به مصرف گوشت قرمز و مرغ را به آبزیان تغییر دهیم

جمهوری اسلامی خطاب به وزیر بهداشت: مردم از تملق‌گویی‌های شما عصبانی هستند

نشانه‌های نرمش در وین پدیدار شد

صادرات خودرو با وجود کمبود در بازار؛ الزام استاندارهای ۸۵ گانه برداشته شد!

خبر بعدی:

شاخصه‌های قانون اساسی ایران در مقایسه با دیگر قوانین اساسی بررسی شد

انجمن علمی دانشجویی فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه تهران، نشست «شاخصه‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با دیگر قوانین اساسی» را برگزار کرد.

به گزارش باشگاه دانشجویان ایسنا، این برنامه با حضور و ارائه دکتر محمد بهادری جهرمی - قائم‌مقام پژوهشگاه قوه قضاییه، دکترای حقوق عمومی دانشگاه تهران و هیئت‌ علمی دانشگاه تربیت مدرس، روز چهارشنبه یکم اردیبهشت ساعت ۲۱:۳۰ به صورت آنلاین از صفحه‌ رسمی انجمن علمی فقه و مبانی حقوق اسلامی پخش شد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • برنامه جدید صداوسیما علیه دولت و تیم مذاکره کننده را چه کسی تهیه کرد؟
 • پاسخ عباس آخوندی به اتهام کسب سود کلان از بورس
 • پاک آیین: شیوه درج آگهی های دولتی در مطبوعات رفع ایراد شد/ ارسال به معاونت حقوقی ریاست جمهوری
 • بیانیه وزارت خارجه: دیپلمات ها در تلاش برای رفع تحریم ها هستند، "جریان تخریب" در اندیشه "گندم خیالی ری" / هیهات از این همه بی تقوایی عزت سوز / همه مذاکرات زیر نظر "مقام‌های عالی" جلو رفته
 • اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری
 • بیانیه وزارت خارجه درباره تشدید اقدامات تخریبی علیه مذاکرات وین: آنها چنین متحد و ما این گونه پراکنده...
 • پاسخ وزارت خارجه به اقدامات تخریبی علیه تیم مذاکره‌کننده در وین
 • رونمایی مجدد از طرح شکست خورده فشار حداکثری
 • تدارک انتخاباتی نهادها و تشکل‌های سیاسی
 • آمار جهانی کرونا تا ۲ اردیبهشت؛ شمار قربانیان بیش از ۳ میلیون و ۷۳ هزار نفر
 • علیه «صدا» و «سیما»ی ملت
 • تعلیق، نام دیگر تحریم است
 • فرمانده سپاه استان کرمان: سپاه و بسیج در کنار هم بن بست‌شکن می‌شوند
 • سپاه و بسیج، بن بست شکن هستند
 • اعمال قانون برای ۸ هزار و ۸۰۰ راننده ناقض محدودیت‌ها
 • حرف قطعی جمهوری اسلامی رفع کامل تحریم‌ها است/ هر توافقی غیر از لغو کامل تحریم‌ها غیرقابل قبول است
 • گندم در برابر خوراک دام سر خم کرد/ نگاه بودجه‌ای دولت به گندم راه قاچاق را باز می‌کند
 • شلیک صداوسیما به پای مذاکره کنندگان هسته ای /از گاندو تا پایان بازی/سربازان خط مقدم را از پشت نمی‌زنند
 • پاسخ کوبنده کارشناس ایرانی در گفت و گو با یک کارشناس عربی + فیلم