خبرگزاری آریا- شاید مطرح شدن نام محمدجواد ظریف به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان به این دلیل باشد که اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیده اند که گزینه‌های اصلی آن‌ها از فیلتر شورای نگهبان عبور نخواهند کرد.
به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری آریا؛ یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: شاید بیشتر مطرح شدن نام محمدجواد ظریف به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان به این دلیل باشد که اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیده اند که گزینه‌های اصلی آن‌ها از فیلتر شورای نگهبان عبور نخواهند کرد.


علی محمد نمازی با بیان اینکه اخیرا نام محمدجواد ظریف بیش از گذشته به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان مطرح شده است، اظهار کرد: این مساله یا به دلیل تبلیغات است یا واقعیت دارد که اگر واقعیت داشته باشد به این معنا است که برداشت اصلاح‌طلبان این است که شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها سخت‌گیری دارد و گزینه‌های اصلی اصلاح‌طلبان از فیلتر شورای نگهبان عبور نخواهند کرد.
وی ادامه داد: احتمال دیگر درباره مطرح شدن نام ظریف این است که اصلاح‌طلبان اینگونه تصور می‌کنند گزینه‌های جناحی و حزبی نمی‌توانند موجب تحریک مردم به حضور در انتخابات شوند و دیگر استقبال مردم از جناح‌های سیاسی مانند گذشته نیست، بنابراین باید سراغ چهره ملی رفت. ظریف هم که کاملا در موضوع برجام حضور داشته و مردم هم به خوبی او را می‌شناسند. شاید به این دلایل نام ظریف بیشتر از گذشته مطرح شده است.
این فعال سیاسی با اشاره به شرایط سخت کشور، تصریح کرد: فردی به عنوان رئیس‌جمهور در این شرایط می‌تواند موفق باشد که کاریزما داشته تا مردم انگیزه داشته باشند دور او جمع شوند. چنین رئیس جمهوری باید بر سر اصول خود و مطالبات مردم محکم ایستاده و از آن‌ها دفاع کرده و به حواشی  توجه نکند. رئیس جمهور پاسدار قانون اساسی است و باید بتواند از اختیارات خود به خوبی استفاده کند و اگر قانون اساسی نادیده گرفته شد، باید محکم بایستد و از قانون اساسی دفاع کند. رئیس جمهور باید بتواند از اختیارات خود برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور و ایجاد رفاه و آسایش برای مردم استفاده کند. من چنین شخصیتی در ظریف ندیده‌ام، البته شاید هم تاکنون زمینه برای او فراهم نبوده است.
نمازی در پایان گفت: در حال حاضر مهم‌ترین مساله برای کشور لغو تحریم‌ها و رونق اقتصادی است. اگر تا روی کار آمدن دولت بعدی، تحریم‌ها رفع نشد، رئیس جمهور بعدی در این راستا باید تلاش کند. او سپس دنبال رونق دادن به تولید و رفع مشکلات معیشتی باشد و برای رسیدن به این هدف زمینه را برای جذب سرمایه خارجی فراهم کند، زیرا با رفع تحریم‌ها، آزاد شدن پول‌های بلوکه شده، آغاز فروش نفت و از بین رفتن موانع صادارت و واردات، زمینه برای رونق اقتصادی فراهم خواهد شد.

پروژه اصلی اصلاح طلبی، مشروطه خواهی است
ابراهیم اصغرزاده از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که سه ماه تا انتخابات، زمان باقی مانده، اما هنوز معلوم نیست اصلاح‌طلبان با خودشان چند چند هستند و به نوعی بلاتکلیف هستند بدین گونه که بخشی از اصلاح‌طلبان می‌گویند برای انتخابات می‌آییم اما در مقابل بخشی نیز می‌گویند نمی‌آییم.
وی افزود: اصلاح طلبی جنبش کثیرالاضلاع و وسیع الطیف است. در کلیت به نوعی از سیاست اشاره می‌کند که قصدش تغییر وضع موجود است. ولی در مفهوم مانند بسیاری از واژه‌های دیگر دارای مفهوم و معنای ذاتی نیست بلکه اعتباری و پراگماتیک است. موجودیت جزمی ثابت و یکدست ندارد ولی می‌توان پروژه اصلی آن را مشروطه‌خواهی دانست.
اصغرزاده اضافه کرد: از سوی دیگر، از نظر حکومت و حامیان غربی شاه، انقلاب و انقلابی ذاتا خرابکار، هرج ومرج طلب، به ضرر کشور، و میانه رو ها و رفرمیست ها ذاتا مترقی و متجدد شناسایی می‌شدند. در مورد هویت و محتوای اصلاح طلب بودن باید گفت مقتضای اصلاح طلبی نقد وضع موجود، ریشه یابی و چاره اندیشی چالش‌ها و اَبَرچالش های موجود است. هرچه نقد بیشتر متوجه ساختار و ریشه ها و زیرساخت ها گردد اصیل تر شناخته شود. علاوه بر دکترین و ایدئولوژی، سیستم قدرت و منشاء قدرت آفرینی هم باید مورد کنکاش و پرسشگری قرار گیرد.

اصلاح‌طلبان 50 نفر رجل‌تر از ضرغامی و محمد دارند
محمدجواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و عضو شورای شهر تهران نیز گفت: سیاست‌های شورای نگهبان در سه دهه گذشته بر رویداد مهم و بزرگی بنام انتخابات سایه انداخته است. در طول این سه دهه همیشه برای پیشبینی رفتار شورای نگهبان ابهام داشتیم. یک سوی انتخابات مردم هستند که همیشه نقش خود را دقیق و درست ایفا کردند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با پدیده انتخابات که بخش جمهوریت نظام را نمایندگی می‌کرد، به عنوان مهمترین دستاورد خودشان نگاه می‌کردند و همواره پای کار انتخابات بودند و در روز انتخابات از ساعت 8 صبح تا 12 شب در صف رای می‌ایستادند. در حالی که کشور درگیر جنگ نابرابر 8 سال بود، در سرما، گرما، بمباران و کمبود‌های معیشتی پای ثابت انتخابات و پشتیبان دائمی حاکمیت بودند.
این فعال اصلاح‌طلب افزود: ضلع دیگر انتخابات برگزار کنندگان و هیات‌های اجرایی انتخابات هستند و ضلع سوم این داستان نهاد‌های نظارتی هستند که با خوانش خاصی که برای جایگاه نظارت تحت عنوان استصواب، برای خودش تعریف کرده‌اند، عملا نفس انتخابات را با چالش جدی روبرو کرده و از سی سال پیش شاهد برگزاری یک انتخابات دو مرحله‌ای هستیم، که انتخاب اول توسط شورای نگهبان انجام می‌شود و مردم تنها مجبورند از میان گزینه‌های انتخاب شده شورای نگهبان انتخاب دوم را انجام دهند؛ در نتیجه مشارکت حداکثری از روی میز حذف می‌شود و با انتخاباتی سرد و عدم اقبال از سوی جامعه روبرو می‌شویم، اتفاقی که در انتخابات مجلس یازدهم افتاد که رکورد کاهش مشارکت را شکست. این اصلا زیبنده نظامی که عنوان جمهوری اسلامی را یدک می‌کشد نیست. اکنون که مقام معظم رهبری در دیدار با مردم تبریز بر مشارکت بالا در انتخابات تاکید کردند، امیدوارم نهاد‌های اجرایی و نظارتی بتوانند ساز و کار‌هایی را تمهید کنند که این تاکید رهبری محقق شود. معمولا رهبری در انتخابات‌های گذشته سیاست‌های انتخاباتی را در پیام نوروزی اعلام می‌کردند، به نظر می‌رسد حساسیت این دوره از انتخابات در سطحی بود که ایشان قبل از پیام نوروزی همه را ترغیب به انتخاباتی حداکثری کرده است.
حق شناس خاطرنشان کرد: «علی‌القاعده صدا و سیما و نهاد‌های مسئول از اکنون می‌باید فضا را برای رقابت و مشارکتی حداکثری آماده می‌کردند، متاسفانه تا کنون شاهد این همراهی نبودیم و باید پاسخگو باشند که چرا نسبت به سیاست انتخاباتی مد نظر رهبری کم کاری می‌کنند؟»
وی در مورد نامه سیدمحمد خاتمی به رهبری عنوان کرد: «سیدمحمد خاتمی در آبان ماه نامه مفصلی به رهبری نوشتند، در مورد کم و کیف این نامه شخصا بی خبرم، چون نامه از طریق دفتر آقای خاتمی به دفتر رهبری تقدیم شده است. جز خود ایشان کسی از محتوای نامه اطلاعی ندارد. از آن سو هم با خبر نیستیم که مقام معظم رهبری نامه را خوانده است یا نه. به نظر می‌رسد نامه سیدمحمد خاتمی سند واجد اهمیتی است که امیدوارم شرایطی برای انتشار این نامه فراهم شود. این نامه برای منافع و مصالح کشور نگاشته شده و اگر پاسخی هم دریافت شده آن هم منتشر شود. یکی از ضرورت‌های امروز ما گفتگو است که متاسفانه آن فضایی که باید بین تصمیم‌سازان، تصمیم‌گیران و نهاد‌هایی که در کشور صاحب اثر هستند، وجود ندارد؛ بنابراین یکی از شیوه‌های مرسوم گفتگو همین مکاتبات و نامه‌نگاری‌هایی است که سیدمحمد خاتمی از آن استفاده کرده است.»
عضو شورای شهر تهران در این باره که اصلاح‌طلبان گزینه‌هایی هم سطح عزت‌الله ضرغامی و سعید محمد دارند، اظهار کرد: «در رده ضرغامی و سعید محمد و حتی در شرایط بالاتری از آنها، بیش از 50 چهره اصلاح‌طلب برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 داریم که قابلیت حضور در این عرصه را دارند، این گزاره که اصلاح‌طلبان کادر جوان برای انتخابات ریاست جمهوری ندارند درست نیست. در این بخش نه تنها کمبودی نیست بلکه فراوانی زیادی دارد. همیشه اصلاح‌طلبان در حوزه تعدد چهره با کیفیت و کارکشته در عرصه انتخابات ریاست جمهوری دست بالا را داشته‌اند. مثلا در انتخابات سال‌های 84 تا 88، مرحوم هاشمی رفسنجانی، اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف، مهدی کروبی، میرحسین موسوی، سیدمحمد خاتمی، مصطفی معین و چهره‌های دیگری داشتیم. هیچ‌گاه از لحاظ نیرو اصلاح‌طلبان در مضیقه نبوده‌اند، این تنگ‌نظری نهاد‌های نظارتی بود که ما را گاهی در مضیقه قرار می‌داد. افراد نامبرده به مرور کنار کشیده و می‌کشند و باید نسل دوم اصلاح‌طلبان وارد این عرصه شوند.»
وی ادامه داد: «شما به چهره‌های جوان جناح راست اشاره کردید، در جریان اصلاحات هم نسل دهه‌های 30 و 40 وجود دارند و اتفاقا از نظر رزومه اجرایی و تجربه‌هایی، چون مجلس و جنگ چند رده از کسانی که نام بردید بالاتر هستند. شما از ضرغامی و محمد نام بردید. اگر بپذیریم که این دو رجل سیاسی هستند؟ کدام یک از آن‌ها تجربه وزارت را داشته‌اند؟ آقای ضرغامی در وزارت ارشاد معاون وزیر بود؛ من هم همزمان در همان وزرات خانه معاون وزیر بودم. او معاون پارلمانی در صدا و سیما بود، من هم معاون پارلمانی وزارت ارشاد بودم. یا آقای محمدعلی افشانی در همان مقطع ومعاون وزیر بوده و تجربه چند دوره استانداری در استان‌های مختلف را دارند. افشانی مانند محمود احمدی نژاد شهرداری تهران را هم تجربه کرده است، اگر بپذیریم احمدی‌نژاد رجل سیاسی است، بسیاری از اصلاح‌طلبان میان سال از او رجل‌تر هستند. احمدی نژاد چگونه رجل سیاسی شد؟ اول انقلاب فرماندار شهر خوی بود، در دولت دوم مرحوم هاشمی رفسنجانی استاندار استان تازه تاسیس اردبیل بود و کمتر از یک سال بعد از آن شهردار تهران شد. وقتی در معیار رجل سیاسی امکان شاخص‌گذاری دقیق وجود ندارد، داستان رد شدن از سوراخ سوزن و دروازه تداعی می‌شود، کما اینکه آقای احمدی نژاد از سوراخ سوزن شورای نگهبان رد شد و هاشمی رفسنجانی پشت دروازه آن ماند. این نشان می‌دهد مدیریت این داستان درست و دقیق عمل نمی‌کند.»
عضو شورای مرکزی درباره گزینه‌های ریاست جمهوری حزب اعتماد ملی گفت: «حزب از 4 ماه مانده به نوروز مبحث انتخابات را در دستور کار خود قرار داد. موضوع در کمیته‌های مرتبط در دستور کار قرار گرفت، نهایتا دفتر سیاسی حزب تصمیم گرفت حزب اعتماد ملی با نامزد اختصاصی خود وارد انتخابات ریاست جمهوری شود و شورای مرکزی هم این تصمیم را تایید کرد. نهایتا شورای مرکزی از میان پیشنهادات مختلف آقای مهندس افشانی و اینجانب را برای نامزد شدن در انتخابات 1400 مورد تایید قرار دادند.


استیصال اصلاح‌طلبان در معرفی نامزد
علی باقری، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان در خصوص وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات گفت: یکی از چالش‌های جدی جریان اصلاح‌طلب و اعتدالی در انتخابات آینده وضعیت اقتصادی کشور و دلخوری مردم نسبت به شرایط موجود است که قطعا یک چالش جدی برای جناح اصلاح‌طلبان برای جلب آرای عمومی بوجود خواهد آورد
وی اظهار داشت: مقدماتی که برای حضور درانتخابات به وجود آمده نشان دهنده این است که اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات 1400 کاملا جدی هستند. به عبارت دیگر این مقدمات در دو ماه آخر سال 99 بیانگر جدیت اصلاح‌طلبان برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری است که نتیجه آن تشکیل جبهه اصلاحات ایران و آغاز به کارآن است، اما چگونگی رقم خوردن شرایط پیش‌روی اصلاح‌طلبان و همچنین عوامل مختلفی که بر این موضوع تاثیر می گذارد شاید تا حدودی از  دسترس و عهده مجموعه اصلاح طلبان خارج باشد. اما آنچه به خود اصلاح طلبان مربوط است مقدمات حضور جدی در انتخابات 1400 است، لذا اگر شرایط به گونه‌ای باشد که به اصلاح‌طلبان اجازه حضور جدی داده شود اصلاح طلبان با یک نامزد واحد در انتخابات حضور جدی خواهند داشت.
باقری گفت: اصلاح طلبان درحال حاضر به صورت رسمی وارد مشخص کردن بحث نامزدها نشده‌اند اما به شکل کلی قاعدتا در انتخابات ریاست جمهوری بحث چهره ناشناس را نمی‌توان به صورت جدی مطرح کرد لذا بعید به نظر می رسد اصلاح‌طلبان چهره‌ای را به عنوان نامزد معرفی کنند که برای جامعه شگفتانه، ناشناس و یا چهره گمنامی باشد.
وی افزود: در اینکه وضعیت اقتصادی جامعه و مردم در شرایط فعلی مناسب نیست تردیدی وجود ندارد، لذا این موضوع قابل مناقشه نیست که وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم این روزها شرایط مطلوبی ندارد و به هیچ وجه قابل دفاع نیست، بنابراین اگر منصفانه به موضوع نگاه کنیم نمی‌توان دولت مستقر را از مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه مبرا دانست، چرا که  مجریان دولتی قطعا در شرایط به وجود آمده نقش مهمی ایفا می‌کنند، اما نکته حائز اهمیت تحلیل چرایی وضعیت اقتصادی کنونی کشور است که بایستی بر این منوال قرار بگیرد که سهم دولت و سیاست‌های اقتصادی کشور و سهم مجموعه شرایط جهانی حاکم بر اقتصاد ملی چه میزان است؟ باید بررسی شود که تحریم‌ها تا چه میزان بر مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور موثر بوده. اگر این موارد را به عنوان اصلی‌ترین عوامل در نظر بگیریم سهم هر یک از این عوامل در بروز مشکلات اقتصادی کشور به صورت منصفانه‌ای مشخص می‌شود.
بنده به شخصه معتقدم نقش تحریم‌ها در شرایط اقتصادی کشور مطمئنا نقش کمتری نسبت به سیاست‌های اقتصادی مجریان دولت ندارد، چرا که براساس آمار رسمی کشور درآمدهای اقتصادی کشور که وابسته به  فروش نفت به عنوان مهمترین عامل درآمدی برای بودجه است در سال گذشته تقریبا به مرز صفر رسیده، بنابراین طبیعی است که اقتصاد ملی ما با مشکلات اساسی مواجه شود. ضمن اینکه با شرایط تحریم هم می توانستیم کشور را به نحو بهتری اداره کنیم. منتهی اگر به صورت یک طرفه بخواهیم شرایط موجود اقتصادی را فقط و فقط به عملکرد دولت منتسب کنیم این موضوع را جفا و بی انصافی می دانم. هرچند برای ارزیابی اثر تحریم‌ها، سیاست‌گذاری و مدیریت اقتصادی کشور توسط دولت نیز باید کار کارشناسی انجام شود.
اما اینکه از کاندیدای اصلاح‌طلب آینده با توجه به شرایط اقتصادی کنونی تا چه میزان استقبال شود قطعا این موضوع را قبول دارم که یکی از چالش‌های جدی جریان اصلاح‌طلب و اعتدالی در انتخابات آینده همین وضعیت اقتصادی کشور و دلخوری مردم نسبت به شرایط موجود است که قطعا یک چالش جدی برای جناح اصلاح‌طلبان برای جلب آرای عمومی بوجود خواهد آورد، منتهی فکر می‌کنم در این انتخابات موضوع میزان مشارکت درانتخابات فراتر از چالش برای یک جناح سیاسی در کشور باشد چرا که موضوع میزان مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و به گواه برخی نظرسنجی‌هایی که در کشور صورت گرفته می‌تواند چالش جدی پیش روی نظام باشد نه فقط اصلاح‌طلبان.

منبع: خبرگزاری آریا

کلیدواژه: اصلاحات انتخابات 1400 عنوان نامزد اصلاح طلبان انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان اصلاح طلبان اصلاح طلبان اصلاح طلبان سیدمحمد خاتمی وضعیت اقتصادی شورای نگهبان اقتصادی کشور مطرح شدن نام شورای مرکزی رئیس جمهور احمدی نژاد عضو شورای رجل سیاسی تحریم ها چالش جدی چالش ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.aryanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری آریا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۴۱۴۱۷۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

انتقاد شدید محسن رضایی از وضعیت امنتی کشور: حادثه نطنز حیثیتی بود/ اسناد سری هسته‌ای سرقت شد

تصاویر| سوریه از هم پاشیده و بنرهای دکتر اسد در میان ویرانی‌ها!

کنایه معاون سپاه به دولت روحانی: تحریم‌ها ناکارآمد شده؛ بخاطر همین دنبال احیای برجام هستند

ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کرد | افزایش سانتریفیوژها در نطنز

همه چیز درباره سهام عدالت؛ از جزییات دریافت کارت اعتباری تا نحوه واریز سود سهام

خبر بعدی:

شاید اصلاحات برای انتخابات ۱۴۰۰ از سر ناچاری به علی لاریجانی روی بیاورد/ حزب موتلفه برای ریاست جمهوری سیزدهم پنج گزینه دارد

حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، فاطمه تورانلو؛ کم‌تر از سه ماه به یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی کشورمان باقی مانده است؛ انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم در پیش است. با نزدیک‌شدن به این رویداد، هر روز گمانه‌زنی‌ها درباره حضور افراد مختلف برای ماراتن رسیدن به پاستور بیشتر و بیشتر می‌شود.

هر روز یک فرد یا یک حزب برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی می کند و اما و اگرهای بسیاری در فضای این روزهای انتخابات به وجود می‌آورد؛ اما و اگرهایی که با نزدیک شدن به روز انتخابات قطعا بیشتر هم خواهند شد.

یکی از احزابی که سابقه طولانی در سیاست کشورمان دارد حزب موتلفه اسلامی است؛ حزبی ۶۰ ساله که پیشینه آن به زمان رژیم پهلوی باز می گردد. اسدالله بادامچیان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی یکی از افرادی است که در این مصاحبه به سراغش رفتیم و درباره برخی از حواشی انتخاباتی از او پرسیدیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: برنامه حزب موتلفه برای انتخابات ریاست جمهوری چیست؟

بادامچیان: امیدواریم که امسال با انتخاب خوب مردم یک دولت کریمه اسلامی داشته باشیم که مشکلات را به خوبی حل کند و ملت را در یک آرامش معیشتی و شادی وارد کند. حزب موتلفه اسلامی در حدود ۶۰ سال است که مشغول انجام وظیفه خودش است و با نظر مبارک امام خمینی (ره) شکل گرفته‌ و طبعا نسبت به نظام و انقلاب اسلامی احساس مسئولیت داریم. در طول گام اول انقلاب یعنی ۴۰ سال گذشته در تمام مسائل مربوط به انقلاب از جمله انتخابات مشارکت فعال و همراه با تعامل با همه نیرو‌ها داشته ایم، زیرا موتلفه فقط مربوط  به یک جناح نیست، بلکه مربوط به کل ملت است.

مردم صاحب رای و انتخاب کننده اصلی هستند، اما ما هم به دنبال رضایت قاطبه مردم هستیم. در گام دوم انقلاب حزب موتلفه اسلامی مانند گام اول فعال است و این بار هم ما یک مجموعه ۵ نفره را به عنوان شخصیت‌های تراز اول ریاست جمهوری که عضو حزب هستند معرفی کردیم تا مردم خودشان به هریک از این افراد که اقبال نشان دادند او را به عنوان نامزد نهایی حزب معرفی کنیم. طبعا ما در این مجموعه نگاهمان بر پایه وحدت با سایر ارزش‌گریان است و در تلاش برای به وحدت رسیدن هستیم و برای رسیدن به این وحدت به همه افرادی که خود را در معرض نامزدی می‌گذارند احترام می گذاریم تا در نهایت خود مردم انتخاب کنند که به کدام یک از نامزد‌ها اقبال بیشتری دارند.

طبعا ما در این مجموعه یک نگاه وحدت آمیز با سایر وحدت گرایان داریم و برای رسیدن به وحدت به همه افرادی که خود را برای نامزدی انتخاب می‌کنند اهتمام ویژه داریم و درباره تعیین نامزد نهایی منتظر نظر شورای نگهبان خواهیم ماند  تا با سایر  اصولگرایان به وحدت برسیم، بنابراین کار ما در انتخابات رسیدن به وحدت در بخش ریاست جمهوری است.

باشگاه خبرنگاران جوان: پیش بینی شما از میزان مشارکت مردم در انتخابات چیست و چه عواملی در افزایش  یا کاهش مشارکت مردم نقش دارند؟

بادامچیان: من چند بار گفته‌ام که در این انتخابات احتمالا مردم حضور گسترده‌ای خواهند داشت و ملت ایران و همه افرادی که در کشور هستند احساس مسئولیت می‌کنند و برای حل شدن مشکلات در انتخابات شرکت خواهند کرد تا دولت تازه نفسی که قرار است روی کار بیاید با استفاده از پشتوانه حضور گسترده مردم بتواند هم در صحنه‌ بین الملی و هم در مسائل داخلی موفق تر از سایر دولت ها ادامه دهد و  کشور را به بهترین نحو اداره کند.

طبعا گروه‌هایی هم که شاید در این مدار نگنجند یا بخش‌هایی که ادعای نیامدن به عرصه انتخابات را دارند هم حتما در انتخابات شرکت خواهند کرد، زیرا عدم شرکت یعنی انتحار سیاسی؛ بنابراین من معتقدم که به طور طبیعی انتخابات ۱۴۰۰ با شرکت گسترده مردم انجام می شود به خصوص اگر نامزد‌های ما افرادی باشند که مردم به آن‌ها اعتماد داشته باشند.

از عوامل کاهش و یا افزایش مشارکت مردم در انتخابات هم باید گفت که اگر اختلاف و درگیری‌ها افزایش یابد یا افرادی که معرفی می‌شوند به اندازه کافی قوی نباشند و مردم احساس نکنند که باید در انتخابات شرکت کنند و همان آدم گذشته است و تغییری ایجاد نخواهد شد، احتمالا شرکت نخواهند کرد. 

من یادم می‌آید که در اولین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران ۱۲۴ هزار نفر در انتخابات شرکت کرده و خود را معرفی کردند و الان بعد از این مدت هم نزدیک ۵۰ نفر در انتخابات شرکت خواهند کرد و شورای نگهبان از بین این‌ها طبق موازین بررسی خواهد کرد و این وظیفه مردم است که از بین این‌ها یک فرد با انگیزه و پرکار را با آن ویژگی‌هایی که مقام معظم رهبری فرمودند انتخاب کنند.  

باشگاه خبرنگاران جوان: به نظر شما نامزد‌های نهایی بیشتر از کدام جناح خواهند بود؟

بادامچیان:  نامزد نهایی را که نمی‌شود پیش بینی کرد، بلکه نامزد پیروز را باید معرفی کرد؛ نامزد نهایی از بین هر گروه مشخص می‌شود برای مثال موتلفه در حال حاضر ۵ نامزد را معرفی کرده که یک نفر از آن‌ها برای حزب نامزد نهایی خواهد شد و در شورای وحدت هم به همین شکل خواهد بود. در شورا‌ها و سایر جمع‌ها و گروه‌ها هم به همین صورت خواهد بود. نامزد نهایی اصلاح طلبان هم تا الان مشخص نیست، اما نام برخی برده می‌شود که طبعا جریان اصلاح طلب از میان همین اسامی یک نفر به عنوان نامزد نهایی معرفی خواهد کرد؛ بنابراین هر حزب مجموعه و گروه سیاسی یک نامزد نهایی خواهد داشت.  

اما اینکه در ائتلاف به چه فردی خواهند رسید به عوامل مختلفی بستگی دارد، نظیر اینکه شورای نگهبان چه کسی را مدیر و مدبر و رجل سیاسی خواهد دانست و گروه‌ها نظرشان بر روی چه کسی است که این موضوع هم به زمان خود باز می‌گردد.  

باشگاه خبرنگاران جوان: مهم‌ترین مساله و دغدغه این روزهای کشور را چه می‌دانید؟ با نامزد نظامی برای ریاست جمهوری موافق هستید؟

بادامچیان: من قبلا هم گفتم مهم این است که مشکل اصلای را پیدا کنیم؛ برای مثال اگر شهید حاج قاسم سلیمانی رحمت الله علیه در حال حاضر حضور داشت همه برای ریاست جمهوری به او رای می‌دادند و مشکلی نداشت، اما در کل رئیس جمهور نظامی لفظ اشتباهی است، زیرا اصلا رئیس جمهور نظامی نمی‌تواند حضور داشته باشد، زیرا یک فرد نظامی اگر بخواهد روی کار بیاید طبق قانون باید استعفا دهد و بسیاری از افرادی هم که امروز نامشان مطرح شده است قبل از هرچیز استعفا داده اند.

علاوه بر این باید با اجازه فرمانده کل قوا این اتفاق بیفتد. یعنی ابتدا باید استعفا دهد و بعد وارد عرصه انتخابات شود تا بعد بتواند رای بیاورد؛ بنابراین اصلا اسم رئیس جمهور نظامی اشتباه است. درست این است که بگوییم اگر یک رئیس جمهور نظامی روی کار بیاید تفاوتی دارد یا خیر؟ طبیعی است که این موضوع به شخصیت طرف  بستگی دارد، ناگفته نماند که در ایران مردم احترام خاصی به شخصیت‌های نظامی می گذارند، اما در انتخابات ریاست جمهوری ترجیح می دهند که با یک شخصیت سیاسی روی کار بیاید.

باشگاه خبرنگاران جوان: رقابت اصلی نامزد‌ها را بر سرچه مسائل اساسی کشور می‌دانید؟

بادامچیان: این انتخابات در گام دوم انقلاب اسلامی اتفاق افتاده و باید دید که این گام دوم را چگونه باید اداره کرد. اگر یک نامزد ریاست جمهوری قرار است در مناظره شرکت کند، طبعا در این مناظره باید بگوید که این گام دوم که منشور ملی این دوره است چگونه اجرا خواهد شد؛ بنابراین موضوع اصلی گام دوم و مساله اصلی کشور بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم است. انقلاب نشده تا مردم همچنان گرفتار مشکلات اقتصادی باشند و نتوانند خانه، مرغ و ... را تهیه کنند. انقلاب کردیم که همه این مسائل به طرز درست اداره شود و رئیس جمهور هم برای این انتخاب می‌شود که با تدبیر و قدرت بتواند کشور را اداره کند، نه اینکه دائم بگم بگم راه بیاندازد؛ بلکه اگر یک رئیس جمهور نمی‌تواند کار کند باید کنار برود و در وسط کار عذرخواهی کند و بگوید که من در ابتدا گمان می‌کردم که می‌توانم کار کنم اما وقتی دیدم نمی‌توانم کنار رفتم؛ نه اینکه با اینکه می‌داند همه مردم از دست او ناراضی هستند و نتوانسته مشکلات را حل کند مدام اصرار بر سر ماندن داشته باشد.

مساله سوم هم مساله بین المللی ماست. ما امروز‌ جایگاه مقتدرانه در صحنه جهان داریم که نه آمریکا از نظر قدرت نظامی می‌تواند به ما حمله کند، زیرا قدرت دفاعی ما بالاست و نه اینکه می‌توانند ما را نادیده بگیرد. شما در انتخابات آمریکا شاهد بودید که آنچنان نقش ایران در تبلیغات نامزدها موثر بود. این موقعیت بزرگِ ایران را چگونه می توان حفظ کرد؟ یا در منطقه حرف اساسی و نقش موثر داریم و یا در مساله مربوط به تحریم ها قرار است با چه روشی تحریم ها را حل کنیم؟

یک دولت قدرتمند و دارای درک و فهم و توان بالاتر از همین جناح بندی‌های سیاسی می‌تواند کشور را در صحنه بین المللی و داخلی اداره کند و رقابت اصلی نامزدها بر سر همین مسائل اساسی و حضور مردم سالارانه است، البته بیشترین مساله مردم مسائل اقتصادی است که باید دید دولت آینده چگونه می‌تواند این شعار را محقق کند. برای مثال دیگر مردم نباید دغدغه مسکن داشته باشند.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا سیاست بایدن با سیاست ترامپ برای ما فرق دارد و آینده تحولات برجام را چگونه پیش بینی می‌کنید؟

بادامچیان: اگرچه که ترامپ خطرات بسیاری برای کشور ما ایجاد کرد و ما از حرکات خاص او به خنده می افتادیم، اما بایدن در صدد است که با پنبه سر ببرد، تفاوت آنها همین است؛ وگرنه بایدن با ترامپ برای ما چه تفاوتی دارد؟ اینها هر دو با آقای اوباما و ریگان و بوش که در صدد خشکاندن ریشه ایران بودند همه با هم هیات حاکمه پشت پرده آمریکا هستند.

هر کسی که آمریکا را بشناسد باید مبنای قدرت و ابرقدرتی را بشناسد، دولت آمریکا که صرفا دست یک فرد نیست و دشمن اصلی ما استکبار آمریکاست و روی کار آمدن هیچ کس برای ما تفاوتی ندارد؛ البته ملت آمریکا برای ما تفاوت دارد و علاقه داریم که ملت آمریکا خود را از شر این سلطه گرانی که از آن راضی نیستند نجات دهد. 

باشگاه خبرنگاران جوان: آینده برجام را چگونه تصور می‌کنید؟

بادامچیان: ما در مذاکرات تعهدات خود را انجام داده ایم، حال اگر دیگران به تعهدات خود عمل کردند ما هم عمل خواهیم کرد. قرارداد یعنی بین یک یا چند طرف مذاکره‌ای انجام شود نه اینکه یک طرفه باشد؛ بنابراین وقتی که آنها عمل نکنند ما هم عمل نخواهیم کرد و اگر آنها عمل کنند و به برجام بازگردند ماهم عمل خواهیم کرد؛ مضاف بر این در اولین گام باید به تعهدات خود عمل کنند و به صورت یک جا همه تحریم ها را بردارد، البته برداشتن تحریم مهم نیست، زیرا ایران در چهل سال اخیر همواره تحریم بوده و از همه بیشتر هم تحریم ها مربوط به سپاه پاسداران و ارتش بوده است؛ اما شما شاهدید که تحت ولایت فقیه و فرمانده کل قوا این گونه پیشرفت کرده ایم.

تحریم‌ها نوعی موضوع بر باد رفته است. متاسفانه برخی نگاه ها رو به غرب است که معتقدند  در صورت تحریم اتفاق بدی می افتد، در حالی که هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد، زیرا ما یک دولت بسیار مستقل و قوی هستیم که اگر آمریکا همه تحریم هایش را برداشت و به تعهداتش عمل کرد و ما هم راستی آزمایی کردیم مسیر دیگری را خواهیم رفت، بنابراین آینده تحولات برجام روشن است.

باشگاه خبرنگاران جوان: شما در یکی از صحبت‌های خود گفته بودید که علی لاریجانی یکی از نیروهای ارزشی است و همین صحبت باعث سو تفاهم شد زیرا برخی گمان کردند به دنبال حمایت از او در انتخابات ریاست جمهوری هستید.

بادامچیان: من خیلی خوشحالم که صحبت من انقدر تاثیر دارد، اما ما برای همه عزیزانی که در کشور هستند و در طول این سال ها کار کرده اند احترام قائلیم. شما هیچ دیده اید که نسبت به حتی برخی از روسای جمهور که ما هیچ قبولشان نداشتیم و نسبت به حزب موتلفه اسلامی بد برخورد کرده اند برخورد بدی داشته باشیم؟ اینکه اصلاح طلبان از سر ناچاری و اینکه کسی را ندارند بیایند بگویند علی لاریجانی را می‌خواهیم انتخاب کنیم حق قانونی آنهاست و خود لاریجانی باید ببیند که آیا قبول خواهد کرد یا خیر.

باشگاه خبرنگاران جوان: ممکن است جریان اصولگرایی برای ریاست جمهوری سیزدهم از علی لاریجانی حمایت کند؟

بادامچیان : جریان اصولگرا هم یک طیف است که می تواند حمایت کند یا نکند؛ ولی ما در موتلفه نامزدهای خودمان را داریم و بحثی نمانده است. اما اینکه ما نسبت به چهره های گوناگون برخورد داریم خوب نیست. من در مصاحبه هایم گفته ام که اگر بنده رئیس جمهور شوم قطعا اسحاق جهانگیری را معاون اول نخواهم گذاشت، زیرا تفاوت عقیدتی و سیاسی بسیاری داریم؛ اما قطعا معتقدم  از او در بخشی از کشور می توان استفاده کرد؛ مثلا می‌تواند مدیریت  یک مجتمع بزرگ را بر عهده بگیرد. بنابراین این اشتباه است که ما انسان‌ها را با خودمان بسنجیم و فکر کنیم اگر با ما بود بد است و حتما یک جای کارش می لنگد، خیر این گونه نیست. همه ما در حال زندگی در یک کشور هستیم و این این هنر یک رئیس جمهور و یک جریان است که بتواند با حفظ ارزش ها همه نیروهای کشور را در یک مسیر سازگی به کار بگیرد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • چالش‌های ظریف برای ورود به انتخابات 1400
 • نیکنام تنها گزینه موتلفه همخوان با قانون ریاست جمهوری است/ همیشه با ائتلاف عمل کرده ایم/ درخواست ها از رییسی فقط مکتوب و رسانه ای بوده است
 • چالش‌های انتخاباتی پیش روی ظریف چه هستند؟/ استدلال موافقان و مخالفان او در جبهه اصلاحات چیست؟
 • اصلاح‌طلبان معرفی نامزدهایشان را از هفته آینده آغاز می‌کنند
 • چالش‌های انتخاباتی ظریف
 • جواد امام: از هفته آینده فرایند معرفی نامزدهای اصلاح طلبان به جبهه اصلاحات آغاز می شود
 • گزینه اصلی اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری!/ در درون اصلاحات چه می گذرد؟
 • «ظریف، جهانگیری و عارف» نامزدهای جدی اصلاح‌‎طلبان/ احتمال حمایت از یک چهره غیرحزبی توسط نهاد اجماع‌ساز
 • «ظریف، جهانگیری و عارف» نامزدهای جدی اصلاح‌‎طلبان/ احتمال حمایت از یک چهره غیرحزبی توسط اصلاح‌طلبان
 • زیباکلام: مشکل اصلاح‌طلبان بی‌اعتمادی مردم است، نه نامزد!
 • مرعشی: اصلاح‌طلبان مشکلات اقتصادی را به سیاست خارجی گره خواهند زد/ تحولات برجام در انتخابات موثر است
 • محمد سلامتی: مشکل اصلاح طلبان شیوه رفتار شورای نگهبان است
 • ظریف نامزد پوششی لاریجانی است؟
 • ورود اصلاح‌طلبان باتاکتیک «رونالدینیو»!؟
 • بزرگترین مشکل اصلاح‌طلبان در انتخابات
 • محمد سلامتى: مشكل اصلاح طلبان شيوه رفتار شوراي نگهبان است
 • اولین واکنش طارمی بعد از قیچی برگردان استثنایی
 • اعلام نامزد‌های احتمالی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰
 • نامزد‌های مورد نظر اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰