دلایل بالا رفتن آمپر خودرو و داغ کردن موتور + روش حل مشکل

دلایل بالا رفتن آمپر ماشین و راه حل هنگام بالارفتن آمپر بالا رفتن آمپر ماشین و داغ کردن موتور خودرو مشکلی است که بسیاری از رانندگان مخصوصا در فصل های گرم که استفاده از کولر نیز اضافه می شود با آن مواجه می شوند. بسیاری از رانندگان این سوال را دارند که «دمای نرمال موتور خودرو چقدر است؟» و «برای جلوگیری از بالا رفتن آمپر ماشین چه باید کرد؟».
اگر شما نیز به دنبال جواب آنها و سوال های مشابه هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. دلایل بالا رفتن آمپر ماشین

موارد بسیاری هستند که بر بالا رفتن دمای موتور و امپر خودرو تاثیر گذار هستند. از جمله این دلایل می توان به این موارد اشاره کرد:

۱. نقص فنی در رادیاتور

۲. مشکل در ترموستات ماشین

۳. نقص فنی در واتر پمپ

۴. مشکل در فن رادیاتور

۵. سفت بودن سوپاپ ها

۶. مسدود بودن لوله و خروجی اگزوز

۷. کثیف بودن بدنه موتور

۸. کاهش روغن موتور یا بی کیفیت بودن آن

۹. تنظیم نبودن موتور ماشین

۱۰. کاهش سریع آب رادیاتور

۱۱. وجود هوا در سیستم خنک کننده

دمای نرمال موتور خودرو چقدر است؟

دمای نرمال موتور خودرو

برای یافتن دمای نرمال خودروی خود باید آمپر آب ماشین را هنگام روشن و خاموش شدن فن ها بررسی کنید. برای این کار اینگونه عمل کنید:

• ماشین را روشن کنید و منتظر شروع به کار فن ها باشید.

• به محض روشن شدن فن ها آمپر ماشین را چک کنید و دمای آن را به خاطر بسپارید.

• مرحله سوم بررسی عقربه دمای آب هنگام خاموش کردن خودرو است.

این محدوده بازه نرمال دمای موتور خودرو می باشد.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید:

در سر پایینی ها اممکن است عقربه آمپر خودرو پایین تر از این محدوده و هنگام استفاده از کولر یا در سر بالایی ها عقربه کمی افزایش یابد که جای نگرانی نیست.

بالا رفتن آمپر ماشین هنگام روشن بودن کولر

ممکن است هنگام استفاده از کولر یا در سر بالایی ها امپر خودرو بالا رود و موتور داغ کند

در برخی مواقع ممکن است امپر آب خیلی سریع تر از مواقع معمولی یا بیش از حد بالا برود در صورتی که این مشکل ادامه دار شود باعث مشکلات بسیاری از جمله جوش آوردن خودرو می شود. این اتفاق معمولا به یکی از این دلایل می افتد:

• سوختن واشر سر سلیندر

• خرابی رادیاتور یا فن های خودرو

پیشگیری از بالا رفتن امپر آب ماشین

از جمله مواردی که می توانند در جلوگیری از بالا رفتن آمپر ماشین موثر باشند عبارتند از:

• چک کردن آب رادیاتور به صورت منظم

• اطمینان از عملکرد صحیح رادیاتور

• بررسی و تعویض آب رادیاتور در زمان های مشخص

• بررسی سلامت ظاهری و داخلی رادیاتور

• هواگیری سیستم خنک کننده خودرو

• بررسی پر بودن گاز کولر

بررسی منظم خودرو از جمله موارد ضروری جهت پیشگیری از مشکلات

اقدامات لازم هنگام بالا رفتن آمپر ماشین

به هرحال حتی با رعایت نکات ایمنی و بررسی منظم ممکن است با این مشکل روبرو شوید. در چنین مواقعی:

• در قدم اول ماشین را متوقف کرده و کاپوت خودرو را باز کنید تا گرما از آن خارج شود. در این مرحله هیچوقت در رادیاتور و مخزن را باز نکنید چرا که فشار سیستم می تواند باعث پاشیده شدن آب جوش و سوختن شما شود.

• دومین مرحله بررسی فن های ماشین می باشد. در صورتی که فن ها مشکلی نداشتند اما خاموش بودند با روشن کردن کولر دور تند فن ها را وارد مدار کنید. اگر فن ها کار نکردند و قادر به خنک کردن ماشین نبودند می توانید با ریختن آب روی پره های رادیاتور در جهت خنک کردن آنها اقدام کنید. پس از بازگشت دما به حالت نرمال موتور را خاموش کرده و علت کار نکردن فن ها را پیدا کنید.

توجه کنید که در این حالت هرگز نباید روی موتور به صورت مستقیم آب بریزید زیرا در این دما مشکلات بسیاری از جمله آسیب دیدن سر سیلندر و قطعات دیگر حاصل می شوند.

همچنین خرابی سیستم فن هایا الکتریکی می تواد به دلیل خرابی سنسور دمای آب یا رله فن ها اتفاق بی افتد.

• در صورتی که فن ها بدون هیچ مشکلی کار می کردند احتمالا میزان آب در سیستم کمتر از حد نرمال می باشد.

هیچوقت در رادیاتور را در زمان بالا رفتن آمپر ماشین باز نکنید

برای اضافه کردن آب به رادیاتور ابتدا صبر کنید تا دمای خودرو کاهش یابد سپس با احتیاط در رادیاتور را باز کرده و آب بریزید.

در صورتی که با این گزینه نیز مشکل شما حل نشود باید از روند مرحله چهارم پیروی کنید

• در چهارمین قدم شما باید پنج احتمال مختلف را در نظر بگیرید که ممکن است باعث این اتفاق می شوند. این حالت ها و راه حل آنها عبارتند از:

۱. مشکل سر سیلندر و واشر سر سیلندر

ایجاد مشکل در سیستم خنک کننده خودرو می تواند به دلیل عدم رسیدگی، استفاده از آب یا ضد یخ خالی برای پر کردن رادیاتور و... باشد. در نتیجه سرسیلندر یا واشر آن اسیب دیده و ورود دی اکسید کربن یا روغن باعث بالا رفتن دما و ترکیدن شلنگ ها می شود.

تشخیص و درست کردن مشکلات سر سیلندر کار راحتی نیست و نیاز به تخصص دارد. اما مواردی مانند کم شدن مداوم اب رادیاتور، بد کار کردن موتور ماشین در زمان استارت اول صبح یا شنیدن صدایی مانند باز کردن در نوشابه هنگام باز شدن در رادیاتور می توانند از علائم این مشکل باشند.

۲. قفل شدن ترموستات

ایجاد مشکل در ترموستات خودرو می تواند به دلایل مختلفی از جمله تعویض دیر هنگام مایع سیستم خنک کننده یا جرم گرفتن آن باشد. برای تشخیص این مورد در هنگام بالا رفتن آمپر ماشین، دست خود را به رادیاتور نزدیک کرده و در صورت عدم احساس گرما رادیاتور را لمس کنید؛ اگر دمای آمپر آب بالا بود اما رادیاتور سرد ترموستات ماشین قفل شده است.

جهت رفع این مشکل باید ماشین را خاموش کرده و سپس صبر کنید تا کاملا خنک شود. پس از آن می توانید ترموستات را تعویض کنید.

۳. ایجاد مشکل در واتر پمپ

یکی از دلایلی که می تواند به بالا رفتن آمپر ماشین ختم شود خرابی واتر پمپ است که در صورت پایداری مشکل پس از تعویض ترموستات، به عوض کردن واتر پمپ می پردازند.

تعویض واتر پمپ ممکن است راه حل مشکل بالا رفتن امپر ماشین باشد

۴. مسدود بودن لوله های عبور اب یا کثیفی رادیاتور

در صورتی که برگ یا گل و لای و حشرات در لای پره های رادیاتور گیر کند بازدهی آن به شدت پایین امده و باعث بالا رفتن آمپر خودرو می شود؛ از این رو باید به صورت منظم با توجه به شرایطی که در آن رانندگی می کنید پره های رادیاتور را بررسی و تمیز کنید.

همچنین مسدود بودن مجاری عبور آب در رادیاتور از گردش صحیح اب جلوگیری کرده و خنک شدن موتور با مشکل مواجه می شود. در صورتی که داخل رادیاتور جرم داشته باشد موتور در حالت فشار قرار می گیرد و در حرکت نتیجه ای مانند بالا رفتن از سربالایی و روشن بودن کولر حاصل می شود. برای جرم گیری و تشخیص قطعی این مورد به یک رادیاتور ساز مراجعه کنید.

۵. وجود هوا در خنک کننده خودرو

در صورتی که سیستم خنک کننده با هوا پر شود گردش آب با مشکل مواجه شده و دمای آمپر بالا می رود. جهت هواگیری سیستم خنک کننده باید از یک مکانیک ماهر کمک بگیرید تا مشکل بالا رفتن آمپر خودرو را حل کند.

جمع بندی

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از رانندگان با آن مواجه می شوند بالا رفتن آمپر ماشین است؛ از این رو شناخت دلایل، روش های پیشگیری و رفع مشکل در صورت بروز اتفاقات ناگوار از اهمیت بالایی برخوردار است.

رسیدگی و بررسی منظم قسمت های مرتبط و پیشگیری بهترین راه کار برای حل این مشکل می باشد اما در صورت بروز آن باید خودرو عیب یابی شده و سریعا جهت رفع نقص ایجاد شده اقدام کنید.

گردآوری:بخش خودرو بیتوته

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۴۹۲۹۰۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

درخواست روسیه از ایران درباره دریای خزر

احمد توکلی: ۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند / وضع مملکت این‌قدر بد نبوده

پاسخ جنجالی مقام وزارت بهداشت درباره واکسن ایرانی؛ «شما نزن، اجباری نیست»!

حاجی‌‌رحیمیان مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام استان اصفهان شد

خبر بعدی:

پورشه ۷۱۸ برای خسارت احتمالی موتور فراخوانده شد

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مدتی زمان زیادی از عرضه آخرین مدل‌های پورشه ۷۱۸ مدل ۲۰۲۱ در نمایشگاه‌های ایالات متحده نمی‌گذرد، اما خریدارانی که به تازگی این خودرو را خریداری کرده اند، مجبورند آن‌ها را برای رفع مشکل پس دهند.

طبق اسناد منتشر شده توسط NHTSA حدود ۱۹۰ واحد از مدل ۷۱۸ مدل ۲۰۲۱  به دلیل داشتن یک قطعه معیوب که می‌تواند منجر به آسیب موتور شود، فراخوانده شدند. وسایل نقلیه موجود در فراخوان همگی مجهز به موتور‌های تخت و شش تنفس طبیعی هستند که شامل خودروهای GT۴،  Boxster GTS ۴.۰ و ۷۱۸ اسپایدر است.

سخنگوی این شرکت گفت: پورشه همچنین اعلام کرده است که خودروهای مدل 718 توقف فروش دارند.

اینطور که مشخص است مشکل از میله اتصال است که پیستون را به میل لنگ متصل می‌کند. بر اساس سند فراخوان منتشر شده، این احتمال وجود دارد که این میله‌های اتصال طبق مشخصات، تولید نشده باشند. این می‌تواند منجر به ایجاد ترک شود، در نتیجه اتصال پیش از میله اتصال باعث از بین رفتن پیش بار می‌شود. میله‌های اتصال توسط Hoeckle Austria GmbH ساخته شده است.

از همه مهمتر، میله‌های اتصال معیوب ممکن است منجر به آسیب رسیدن به بلوک موتور، متوقف شدن، از دست دادن قدرت و نشت روغن در هنگام رانندگی شود، همچنین به دلیل این خسارات خطر آتش سوزی وجود دارد.

۱۹۰ وسیله نقلیه تحت تأثیر فراخوان ذکر شده وجود دارد که همه آن‌ها از ۲۶ ژانویه تا ۴ مارس ۲۰۲۱ تولید شده اند. در حالی که این سند می‌گوید که پورشه قرار است در تاریخ ۲۳ مه یا قبل از ۲۰۲۱، فروشندگان و صاحبان آن را تحت تأثیر قرار دهد، این خودروساز  گفت که مالکان از قبل مطلع شده اند و بسته به ارزیابی پورشه، یا میله اتصال یا کل موتور را تعویض می‌کند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • جک S۵ با موتور جدید در راه بازار
 • موتور های TGDI تکنولوژی جدید برخی از خودروهای داخلی
 • پایین آوردن هزینه های تعمیر و نگهداری کولر آبی با چند ترفند طلایی
 • استاندار کرمان علل بالا بودن نرخ بیکاری زنان استان را تشریح کرد
 • کارخانه تولید موتورهای پرقدرت و کم مصرف تیوان با فرمان رییس جمهوری افتتاح شد
 • سفر آستین به تل‌آویو؛ علل و اهداف
 • جزئیاتی جدید از خودرو لوکس کرایسلر 2021
 • رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری: باید برای رسیدن تیوان به ظرفیت تولید 500هزار موتور در سال کمک شود
 • آقا محمدی: باید برای رسیدن تیوان به ظرفیت تولید ۵۰۰هزار موتور در سال کمک شود
 • (تصاویر) افشای تصاویر نسل بعدی کیا اسپورتیج
 • طراحی سیستم استارتر موتور جت در کشور
 • اقدام تاثیر گذار پلیس راهور بزرگ برای کاهش تصادفات موتور سیکلت + فیلم
 • شیب بسیار تند کرونا در ۱۲ استان | علل شکل‌گیری موج جدید کرونا در ایران
 • موج سنگین کرونا در اغلب استان‌ها/علل شکل‌گیری خیز چهارم بیماری
 • اهميت تعمير و سرويس دوره‌اي موتورسيکلت
 • درباره موتور کرکره برقی چه میدانید؟
 • آشنایی با ارزان‌ترین محصولات تولیدی خودروساز‌ها
 • شوراها موتور محرکه توسعه روستایی هستند
 • آشنایی با دسته موتور و دسته گیربکس خودرو و نحوه تعویض آن