به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  در دنیای امروز، هوش هیجانی ارزش بسیار بالایی برای مردم و به ویژه برای کارآفرینان، مدیران، رهبران کسب‌وکارها، کارمندانی که می‌خواهند پیشرفت کاری داشته باشند و افرادی که دائما با دیگران در ارتباط هستند؛ پیدا کرده است.

ترفند‌های ذهنی برای بهبود هوش هیجانی وجود دارد، اما غالب آن‌ها سخت و زمان‌بر هستند.

در این مطلب، می‌خواهیم سراغ ترفند‌های ذهنی سبک و ساده و سرراستی برویم که باعث افزایش هوش هیجانی شما شده، ولی برای انجام‌شان به یک شجاعت و خودآگاهی زیاد نیاز دارید.

رمزگشایی کلمات

یکی از کارآمدترین روش‌های بهبود هوش هیجانی، تمرکز روی زبان و بیان کلمات و جملات است. واقعا کلمات و جملاتی که به زبان می‌آورید؛ منعکس‌کننده همان نیت و فکر و ذهنیت شما هستند؟ باید صادقانه از خودتان بپرسید آیا چیز‌هایی که من می‌گویم؛ واقعا بازتاب‌دهنده دانش و افکار من هستند؟

برخی اوقات متوجه می‌شوید معنای برخی کلمات با آن چیزی که در ذهن دارید؛ متفاوت بوده و حتی بسیار دورتر از قصد و نیت شما است.

به عنوان یک مثال کلاسیک، مردم وقتی می‌خواهند با فرد دیگری هم‌دردی و هم‌دلی کنند؛ به سرعت می‌گویند: «من می‌دانم شما چه احساسی دارید.»، اما وقتی این عبارت را باز کنید و خوب به معانی آن بیندیشید؛ خواهید فهیمد بیشتر اوقات تقریبا برعکس است و شما اصلا متوجه احساس طرف مقابل نمی‌شوید.

بنابراین، عبارت‌هایی مانند «می‌دانم چه حسی دارید» یا «من کاملا می‌فهمم» نشان می‌دهند شما اصلا متوجه احساس او نیستید یا درک واقعی از آنچه گذشته؛ ندارید. در واقع، شما هیچ تلاشی برای درک احساس او انجام ندادید که بخواهید حالا در این حس شریک باشید.

در این مواقع، گزینه‌های بهتری برای بیان کردن وجود دارد. مثلا «درباره این اتفاق برای من بیشتر بگویید» یا «من می‌توانم هیجان صدای شما را حس کنم؛ دوست دارم بیشتر بشنوم.» این جملات نشان می‌دهند بدون اینکه درک کنید یا احساس مشابهی داشته باشید؛ می‌خواهید هم‌دردی کنید و با او همراه شوید.

این‌ها مثال‌هایی از رمزگشایی عبارت‌ها و کلمات برای داشتن هوش هیجانی بیشتر است. در ادامه می‌خواهیم سراغ سه کلمه یا عبارت جادویی برویم که می‌توانند نشان‌دهنده هوش هیجانی بالای شما باشند:

بیشتر بخوانید

افرادی که از این ۵ عادت کلامی در سال ۲۰۲۱ استفاده می‌کنند؛ هوش هیجانی بسیار بالایی دارند

با صدای بلند نگویید

این ترفند ذهنی بسیار قدرتمند و موثر است. تمرین آن ساده است، ولی باید مداومت و اصرار زیادی روی آن داشته باشید.

پیش از هر ارتباط کلامی یا گفتگو و مکالمه‌ای که می‌خواهید برای نمایش هوش هیجانی بیشتر خود داشته باشید؛ در سکوت بگویید: «من دوستت دارم!»

حتما از شنیدن این عبارت تعجب کردید. توصیه می‌کنیم یک ماه آن را تمرین کنید تا به نتایج شگفت‌انگیز آن پی ببرید.

همین الان می‌خواهیم از خانه بیرون زده و از سوپری روبروی خانه چیزی بخرید؛ در سکوت و پیش از وارد شدن به سوپری با خود بگویید: «من دوستت دارم!» نباید آن را با صدای بلند بگویید؛ چون همه‌چیز به هم می‌ریزد و شاید به دردسر بیفتید.

ما درباره یک رابطه عاشقانه و رمانتیک صحبت نمی‌کنیم؛ بلکه داریم درباره دوست داشتن مردم در نهان و سکوت و درون خودمان صحبت می‌کنیم که باعث می‌شود روی ارتباطات، بیان کلمات و ابزار احساسات ما تاثیرگذار باشد و بهبوددهنده بسیاری از مشکلات است.

در ارتباط و گفتگو با همکار، دوست، آبدارچی، مدیر و شریک تجاری خود این تکنیک را به کار بگیرید و روی آن اصرار کنید.

توجه و تمرکز کنید

به سناریوی قبل برگردیم. شما می‌خواهید وارد سوپرمارکتی شوید؛ پیش از ورود یک لحظه ایست کرده و با خود می‌گویید: «من دوستت دارم!»

شاید خنده‌تان بگیرید؛ چرا؟ مگر شما چقدر او را می‌شناسید که حالا باید توجه خود را به او معطوف کنید و در ذهن خود او را دوست داشته باشید؟

نکته بسیار خوبی است. تمرکز و توجه بیشتر روی مردم می‌تواند دلایلی برای دوست داشتن و قدرشناسی و احترام نشان شما دهد. مثلا درباره اپراتور سوپرمارکتی، می‌توانید فکر کنید از صبح زود تا کنون سرپا ایستاده و مشغول کار است؛ با خنده و مهر پاسخ‌گوی مشتریان است و هر زمان شما از او چیزی خواستید که در طبقات سوپرمارکت پیدا نکردید؛ بدون اینکه وظیفه‌اش باشد؛ به شما کمک می‌کند و راهنمایی‌های مفید می‌دهد تا خرید بهتری داشته باشید. آیا همه این‌ها دلایلی کافی برای دوست داشتن و حس قدرشناسی نیستند؟

چند ثانیه به این دلایل فکر و توجه کنید تا رفتار و لحن گفتار شما تغییر کند و محبت‌آمیزتر از قبل برخورد کنید. این افکار شما را صبورتر، وظیفه‌شناس‌تر، قدردان‌تر و ارتباط مثبت‌تر می‌شود.

شما می‌توانید در مواجه با نانوا، میوه‌فروش، سوپر گوشت، دربان محل کار، سرایدار آپارتمان و دیگران چنین رویکردی داشته باشید و بعد به نتایج بسیار مثبت آن برسید. این طرز تفکر باعث می‌شود هوش هیجانی بیشتری داشته باشید.

صبر و سکوت

افراد باهوش از نظر احساسی ارزش حرف نزدن را خوب می‌دانند. آن‌ها در تعامل با مردم هوشمندانه از ویژگی‌های صبر و سکوت استفاده می‌کنند و برای آن برنامه دارند.

دو دلیل مهم برای عادت به صبر و سکوت داشتن مطرح است:

نخست، هنگامی نمی‌خواهیم صبر داشته باشیم که احساس چالشی داریم یا اینکه دنبال پر کردن خلاء گفتگو و ارتباط کلامی هستیم. هر دو این موقعیت‌ها شما را وارد یک ارتباط پویا با دیگران می‌کند. افراد باهوش خوب می‌دانند که نیازی نیست با هر فردی درگیر یک رابطه و ارتباط پویا و بیش از حد شوند. اگر عاشق طرف مقابل باشید؛ شاید یک ارتباط پویا معنی‌دار باشد، ولی وقتی عاشق او نیستید؛ چنین ارتباطی می‌تواند به چالش، توهین، قهر و سردی بینجامد و اثرات منفی دارد.

دوم، اگر احساس خطر نکنید؛ به جای واکنش سریع ترجیح می‌دهید مقداری صبر و تحمل داشته باشید و به جای فکر کردن به یک انگیزه منفی، دنبال یک انگیزه مثبت باشید.

تفاوت را مشاهده کنید:

۱- سعید به سرعت ایده من در جلسه را قطع کرد. او حتما فکر می‌کند ما در حال رقابت هستیم و نمی‌خواهد من از او پیشی بگیرم.

۲- سعید به سرعت ایده من در جلسه را قطع کرد. نمی‌دانم او چه فکری می‌کرد، ولی شاید خواست من را از یک اشتباه بزرگ نجات دهد. باید درباره‌اش بیشتر فکر کنم.

در نهایت، شما با این سه عبارت یا ترفند می‌توانید هوش هیجانی بیشتری در برابر دیگران داشته باشید. مهم این است که احساس مثبتی در خود نسبت به افراد ایجاد کرده تا بعد این حس به آن‌ها منتقل شود.

علاقه داشتن و گوش دادن فعال

یکی دیگر از تکنیک‌های جذب دیگران و داشتن هوش هیجانی، علاقه و گوش دادن فعال است. این ترفند تا حدودی مشابه ترفند «توجه و تمرکز» است، ولی تفاوت‌هایی دارد. شما به طور طبیعی نسبت به گفته‌های دیگران کنجکاوی و علاقه نشان می‌دهید و دوست دارید بدانید دقیقا او چه می‌گوید یا چه طرز تفکری دارد.

این تمرکز و توجه باعث می‌شود احساسات مثبتی از جنس حمایت و پشتیبانی و واکنش‌های موثر و به‌جا داشته باشید و طرف مقابل جذب نشود نه اینکه گریزان باشد.

عبارت‌های زیر نمونه‌های خوبی برای علاقه و گوش دادن فعال هستند:

«راجع به آن بیشتر برایم توضیح بدهید …»

«بگذارید آنچه را که قبلا گفتید؛ با پرسیدن از شما پیگیری کنم …»

«من دارم سعی می‌کنم گفته‌های شما را درک کنم، ولی نمی‌دانم موفق شدم یا خیر …»

«قصد دارم درباره گفته‌های شما فکر کنم …»

«توضیحات شما توجه من را جلب کردند و به نظر جالب می‌آیند؛ اگر امکانش هست بیشتر بگویید …»

این عبارت‌ها هم هوشمندانه و هم عاطفی هستند. منیت و احساسات منفی را از بین می‌برند و باعث واکنش مثبت از سوی طرف مقابل می‌شوند.

منبع:۱ پزشک

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: هوش هیجانی هوش هیجانی بیشتر داشته باشید طرف مقابل عبارت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۱۶۹۳۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

درخواست روسیه از ایران درباره دریای خزر

احمد توکلی: ۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند / وضع مملکت این‌قدر بد نبوده

پاسخ جنجالی مقام وزارت بهداشت درباره واکسن ایرانی؛ «شما نزن، اجباری نیست»!

حاجی‌‌رحیمیان مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام استان اصفهان شد

خبر بعدی:

معرفی داوران مسابقه آوای جادویی/ منتظر فراخوان برای شرکت باشید

محمد اصفهانی، رضا صادقی، احسان خواجه امیری، رضا یزدانی، علیرضا افکاری و فرزاد فرزین بعنوان مربی و داوران برنامه «آوای جادویی» معرفی شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بر اساس اعلام تهیه‌کننده مسابقه استعدادیابی موسیقی «آوای جادویی»، این برنامه به زودی در شبکه نمایش خانگی پخش خواهد شد.

‎محمد تهرانی درباره این مسابقه گفت: «آوای جادویی» یک رویداد و یک تریبون رسمی برای به تصویر کشیدن رقابتی سالم و معرفی استعداد‌های موسیقی کشور است و صرفا  یک برنامه تولیدی با رویکرد سرگرمی نیست بلکه تلاش می‌کند با نمایش به اشتراک گذاشتن تجربیات بزرگان موسیقی کشور، تبادل نظرات کارشناسی و آموزش‌ها و تمرین‌های کاربردی لازم، علی‌رغم خلق لحظات متفاوت و جذاب برای بینندگان، روند رقابت شرکت‌کننده‌های مستعد را هدفمندسازی کرده و قضاوت را در نهایت به مخاطبان واگذار کند.

وی افزود: در «آوای جادویی» استعدادهای موسیقی در سراسر کشور که به هر دلیل امکان حضور در یک اتفاق موسیقیایی بزرگ و  یکپارچه را نداشته‌اند می‌توانند از طریق دنبال کردن صفحات رسمی این برنامه و شرکت در فراخوان‌های مربوطه که به زودی اعلام می‌شود، وارد این مسابقه شوند.

تهرانی در پایان درباره اسامی هیات مربیان و داوران منتشر شده در فضای مجازی عنوان کرد: محمد اصفهانی، رضا صادقی، احسان خواجه امیری، رضا یزدانی، علیرضا افکاری و فرزاد فرزین ستارگان موسیقی کشورمان به عنوان مربی و داور در این رویداد همراه «آوای جادویی» هستند.

فراخوان مسابقه استعدادیابی موسیقی «آوای جادویی» به همراه معرفی مجری و دیگر عوامل این برنامه به زودی در اختیار رسانه‌ها و دوستداران موسیقی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • آیا تمرین یوگا می‌تواند درد آرتروز را تسکین دهد؟
 • با ورود سامانه بارشی به کرمان مواظب برخورد صاعقه باشید
 • تست کرونا در منزل و محل کار
 • سحرگاه امسال مهمان کربلای معلی باشید
 • پوچتینو:به شایعات عادت کرده‌ایم/تمرکز امباپه روی بازی هایش است
 • در عصر هوش مصنوعی چه بر سر مشاغل می آید؟
 • ترفند عراقی ها برای مقابله با گرمای بحرین در انتخابی جام جهانی
 • پیامک به پرسپولیسی ها؛ ساعت 14:30 فرودگاه باشید
 • افتتاح مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته
 • پوچتینو: به شنیدن شایعه درباره آینده امباپه عادت کرده‌ایم/ او و باشگاه به دنبال راهی برای توافق هستند
 • دلیل تداوم خروج هیجانی سهامداران از بورس چیست؟
 • سرمایه گذاری در بورس استرالیا
 • اگر کسی پیام ما را مشاهده کرد اما پاسخی نداد چه کنیم؟
 • والدین به فرآیند رشد ارتباطی و کلامی کودک توجه کنند
 • ثبت نام چهار هزار و ۷۸ نفر در انتخابات شوراهای روستایی کرمانشاه
 • جنایت سیاه مرد تعمیرکار در خانه زن تنها
 • عضو تیم ملی زنان: هوش و ادارک مهمترین مولفه‌های گلبال است
 • حمله وحشیانه تعمیرکار شیطان صفت آبگرمکن به زن متاهل تهرانی + جزئیات
 • عادت خطرناک هنگام دوش گرفتن که ممکن است باعث نابینایی شود!