به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه (۷ آوریل) از برگزاری یک ویدئو کنفرانس بین آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و فواد حسین همتای عراقی وی خبر داد.

آمریکا و عراق در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که طرفین اتفاق نظر دارند که نیرو‌های عراقی برای «بر عهده گرفتن مسئولیت بیشتر آماده‌اند.

»

این بیانیه می‌افزاید: طرفین تأیید کردند که مأموریت نیرو‌های آمریکا و ائتلاف در حال حاضر به یک مأموریت متمرکز بر آموزش و مشاوره تغییر کرده است و بدین ترتیب این اجازه را می‌دهد که نیرو‌های رزمی باقی مانده بنا بر یک زمان بندی که در مذاکرات فنی آینده مشخص خواهد شد، از عراق خارج شوند.

بیانیه مشترک پس از دور سوم گفتگوی راهبردی عراق با آمریکا

در پایان دور سوم گفتگوی راهبردی عراق با ایالات متحده آمریکا بیانیه مشترکی صادر شد که بر اساس آن همکاری همه جانبه در تمام مسائل بحث شده طرفین مورد تاکید قرار گرفت.

در این نشست که شامگاه چهارشنبه برگزار شد و نمایندگان دولت محلی اقلیم کردستان عراق نیز در آن حضور داشتند؛ موارد امنیتی و مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی و محیط زیست، مسائل سیاسی و روابط فرهنگی با طرف آمریکایی تبادل نظر شد.

در بیانیه مشترک صادر شده طرفین آمده است؛ دو کشور اهمیت اصول توافق نامه چارچوب استراتژیک را تأیید کردند و ایالات متحده احترام خود را برای حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و تصمیمات مربوطه صادر شده توسط مقامات قانونی و اجرایی کشور تأیید کرد.

دو کشور بر تقویت همکاری گسترده اقتصادی تاکید کردند و هیأت آمریکایی از سرمایه گذاری شرکت‌های آمریکایی در پروژه‌های توسعه دهنده منابع انرژی عراق به منظور تنوع بخشیدن اقتصاد این کشور خبر داد.

همچنین دولت آمریکا به عراق در تأمین بودجه برای نوسازی و تجهیز آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی کمک خواهد کرد و تجهیزات پزشکی برای مبارزه با ویروس کرونا به عراق ارسال خواهد کرد.

بر پایه این گزارش؛ انرژی ارزان و تنوع بخشی به منابع انرژی عراق از طریق ایجاد و تقویت رابطه با کشور‌های همسایه مانند اردن و کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس و پیشبرد پروژه‌های اتصال شبکه برق و نیز اجرای پروژه‌های توسعه انرژی پاک، بهبود روش‌های تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی و توسعه بهره وری تولید انرژی و تصفیه گاز مرتبط با استخراج نفت از دیگر مسائل مطروحه بحث بود.

تمدید مدت روادید هیأت‌های دیپلماتیک دو کشور تا دو سال از سوی طرفین مساله موافقت شده بعدی در این گفتگو بود که به منظور کاهش زمان روند اداری و سهولت سفر و ارتباط مستقیم بین دو دولت عراق و آمریکا انجام گرفت.

دو طرف درباره تروریسم و مبارزه با داعش توافق و اعلام کردند: اکنون و با افزایش توانمندی نیرو‌های عراقی؛ نقش نیرو‌های آمریکایی به سطح آموزش و حضور مستشاری کاهش یابد تا امکان انتقال باقی‌مانده نیرو‌های نظامی به خارج از عراق را ممکن سازد و طرفین در این باره زمان‌بندی خروج نیرو‌های مزبور را پس از مذاکرات تعیین می‌کنند.

دو کشور همچنین تأکید کردند که مالکیت پایگاه‌های محل استقرار نیرو‌های ائتلاف آمریکایی، متعلق به عراق بوده و نیرو‌های ائتلاف مزبور صرفاً برای کمک به نیرو‌های عراقی در آنچه که مبارزه با داعش عنوان شده در این پایگاه‌ها حضور دارند.

همچنین دولت عراق تعهد خود را برای محافظت از پرسنل و کاروان‌های ائتلاف بین المللی و نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورش اعلام کرد.

همکاری در بخش آموزش و پرورش، تفاهم نامه‌هایی در زمینه میراث فرهنگی و بازگشت آثار باستانی که به آمریکا قاچاق شده‌اند بخش دیگر توافقات فیمابین بود.

در خاتمه دو کشور عراق و آمریکا بر اهمیت روابط استراتژیک و عزم طرفین برای تقویت روابط و دستیابی به امنیت، ثبات و رفاه در منطقه تأکید کردند.

برچیده شدن پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عراق

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق به گفتگو‌های راهبردی میان عراق و آمریکا واکنش نشان داد و از برچیده شدن پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق خبر داد.

وی تاکید کرد: در جریان گفتگو با طرف آمریکایی توافق شد که هیچ پایگاهی نظامی آمریکایی در داخل عراق باقی نماند. سومین دور از مذاکرات موفق بود. طرف آمریکایی متعهد شد که شماری مهم و قابل توجه از نیروهایش را از عراق خارج کند و دولت عراق در مقابل، از تعهد خود برای محافظت ازکادر‌ها و هیأت‌های دیپلماتیک سخن گفت. ما در گفتگو با طرف آمریکایی درباره پیشرفت‌هایی که نیرو‌های عراقی در مبارزه با تروریسم به دست آورده‌اند، گفتگو کردیم.

الاعرجی تاکید کرد: ما توافق کردیم که نیرو‌های امنیتی ما مأموریت مبارزه با تروریسم را برعهده بگیرند. طرفین بر عدم پایگاه‌های نظامی خارجی در عراق توافق کردند. عراق بر پایبندی به حمایت از افراد و دیپلمات‌ها تاکید کرد و اینکه عراق بر عدم حضور پایگاه نظامی خارجی در داخل اراضی خود اصرار دارد.

تشکیل کارگروه فنی برای اجرای نتایج گفتگوی راهبردی عراق و آمریکا

سخنگوی فرماندهی کل نیرو‌های مسلح عراق با انتشار یک توییت نوشت که مصطفی الکاظمی، فرمانده کل نیرو‌های مسلح و نخست وزیر عراق دستور تشکیل کارگروهی را صادر کرد تا نتایج توافقات فیمابین با آمریکا در گفتگوی راهبردی که سومین دور آن برگزار شد را بررسی و آن‌ها را اجرا کنند که این کارگروه به ریاست رئیس ستاد ارتش فعالیت خواهد کرد.

رسول در ادامه نوشت: به منظور تصویب سازوکار‌ها و زمان بندی مربوط به اجرای نتایج گفتگوی میان آمریکا و عراق در زمینه‌های امنیتی و نظامی، با طرف آمریکایی مذاکرات فنی انجام خواهد گرفت.

واکنش الکاظمی به نتایج گفتگوی راهبردی عراق و آمریکا

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با انتشار توییتی، نتایج دور سوم از گفتگوی استراتژیک با آمریکا را دروازه‌ای برای بازگشت به وضعیت عادی در عراق و آنچه عراق مستحق آن است، دانست و نوشت: شایسته است که این دستاورد را به ملت دوستدار صلح عراق تبریک بگوییم. گفتگو راه حل صحیح برای حل بحران‌ها است و ملت ما حق دارد که در صلح و امنیت وکامیابی زندگی کند، نه درگیری و جنگ و ماجراجویی.

همزمان احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد که پس از سومین دور از مذاکرات راهبردی میان بغداد و واشنگتن، نقش نیرو‌های آمریکایی فقط مشورتی و آموزشی است. بغداد و واشنگتن درباره عدم حضور نیرو‌های رزمی در عراق توافق کردند و این نیرو‌ها طبق جدول زمانی از عراق خارج می‌شوند و نیرو‌های باقیمانده آمریکایی فقط در داخل پایگاه‌های نظامی عراقی می‌مانند.

آنچه درباره سومین دور از مذاکرات راهبردی آمریکا و عراق می‌توان گفت این است که آمریکا تلاش زیادی انجام داد تا خروج نیروهایش از عراق را به تعویق بیاندازد و مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج این نیرو‌ها را نادیده بگیرد، اما تلاش آمریکا و گروه‌های وابسته به آن در عراق راه به جایی نبرد و مجبور به اتخاذ تصمیم درباره خروج نیرو‌های رزمی خود از عراق گرفت.

نکته قابل توجه، اما این است که هنوز جدول زمانی برای خروج تهیه نشده است و نیز نیرو‌های آمریکایی به طور کامل خارج نمی‌شوند و بخشی از آن‌ها به بهانه آموزش نیرو‌های عراقی، در قالب مستشار می‌مانند.

آنگونه که مقامات عراقی اعلام کرده‌اند، نیرو‌های رزمی آمریکا در عراق نمی‌مانند، پایگاه‌های نظامی امریکایی وجود نخواهد داشت و مستشاران در پایگاه‌هایی که صرفاً عراقی هستند می‌مانند.

در واقع تصمیم آمریکا برای خروج نیرو‌های رزمی اش از عراق به خواست و اراده آمریکا نبوده است بلکه این عملکرد گروه‌های مقاومت عراق بوده است که واشنگتن را در مخمصه قرار داد و آن‌ها را مجبور به تن دادن به خروج این نیرو‌های رزمی کرده است.

در واقع آمریکا در قبال حملات متوالی مقاومت عراق، آمریکا یا باید تصمیم به خروج نیروهایش می‌گرفت یا تن به جنگ فرسایشی می‌داد. این تصمیم آمریکا در خروج نیروهایش در راستای جلوگیری از ورود به جنگ فرسایشی است.

از سویی آمریکا می‌خواهد که نیرو‌های باقیمانده خود در عراق را به بهانه آموزش و مقابله با تروریسم به طوری که از تیررس مقاومت عراق دور باشند، نگه دارد.

اما درباره حضور نیرو‌های آمریکایی به بهانه مبارزه با تروریسم هم باید گفت که نیرو‌های عراقی به توان لازم برای حمایت از عراق رسیده‌اند و نیازی به این نیرو‌ها ندارند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: عراق ارتش آمریکا گفتگوی راهبردی عراق مبارزه با تروریسم نیرو های آمریکایی پایگاه های نظامی طرف آمریکایی نیرو های آمریکا نیرو های عراقی نیرو های رزمی عراق و آمریکا نیرو ها پایگاه ها خروج نیرو سومین دور دو کشور

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۲۵۳۹۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

پاسخ تند وزیر بهداشت به روحانی: اینطور نمی‌توان مملکت را اداره کرد/ برای رفتن روی مین آماده هستیم

درخواست اعزام روحانیون با حقوق ۲۵۰۰ یورو به ترکیه برای نظارت بر ذبح شرعی مرغ!

همدستی همسر بشار اسد با روسیه علیه منافع ایران؟

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

آخرین نرخ‌ها از بازار طلا و ارز

خبر بعدی:

تجلی ایمان در ماه مهمانی خدا/ راز گشایش باب رحمت الهی در ماه پربرکت

این دومین سالی است که با حضور کرونا میهمان ماه رمضان خواهیم شد. رمضانی دیگر پیش روی ماست و سحر‌هایی که چراغ‌های روشن خانه هایمان به شهر حال و هوای دیگری می‌بخشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، قرار است یک بار دیگر در اوج تاریکی و بی سر و صدایی شب، بر خواب و خستگی مان غلبه کنیم و در ازایش طعم شیرین تقرب را بچشیم. رمضانی دیگر پیش روی ماست و سحر‌هایی که چراغ‌های روشن خانه هایمان به شهر حال و هوای دیگری می‌بخشد.

ماه رمضان نهمین ماه از ماه­های قمری و بهترین ماه سال است. ماه رمضان ماه روزه گرفتن مسلمانان و از جایگاه مهمی در میان مسلمین برخوردار است. پیامبر (ص) می­فرماید: «شهر رمضان شهر الله عزوجل و هو شهر یضاعف الله فیه الحسنات و یمحو فیه السیئات و هو شهر البرکه».

ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهی است که خداوند در آن حسنات را می­­افزاید و گناهان را پاک می­کند و آن ماه برکت است. در فرهنگ اسلامی از ماه رمضان به عنوان ماه خدا و به اعتبار نزول قرآن ماه یا بهار قرآن نامیده می­شود .. در این ماه درهای آسمان و بهشت گشوده و درهای جهنم بسته می­شود و عبادت در یکی از شب­های قدر بهتر از عبادت هزار ماه است.

در دعای مخصوص این ماه می­خوانیم: «... و هذا شهر عظمته و کرمته و شرفته و فضلته علی الشهور ...» و رمضان، ماهی است که او را عظمت و کرامت و شرافت، و فضیلت دادی، نسبت به ماه­های دیگر.

رسول خدا (ص) می­فرماید: «اگر کسی در این ماه، یک آیه از قرآن، تلاوت کند، ثوابش مثل کسی است که در غیر ماه رمضان، یک بار قرآن را ختم کرده باشد.»

رسول خدا (ص) در خطبه شعبانیه خود درباره فضیلت و عظمت ماه رمضان فرموده است: «ای بندگان خدا! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی آورده است؛ ماهی که نزد خداوند بهترین ماه ­هاست؛ روزهایش بهترین روزها، شب­هایش بهترین شب­ها و ساعاتش بهترین ساعات است.

این دومین سالی است که با حضور کرونا میهمان ماه رمضان خواهیم شد. مساجد، هیئت‌ها و تشکل‌های مختلف مردمی که حالا دیگر در کمک‌های مومنانه صاحب تجربه شده اند، در ماه رمضان با انگیزه و اشتیاق بیشتری به دستگیری از همدیگر می‌پردازند.

*بهترین اعمال در ماه مبارک رمضان

حجت الاسلام محمد سجادی کارشناس مسائل دینی می‌گوید: بهترین اعمال در این ماه این است که مواظب باشیم گناه نکنیم؛ گناه بدترین و خطرناک‌ترین اعمال است؛ یعنی بهترین کار در این ماه مبارک ترک گناه است. تمرین کنیم برای آن که گناه نکنیم؛ گناهان آثار بدی در زندگی دنیا و جسم و روحمان و در خانواده مان باقی می‌گذارد؛ اگر می‌خواهیم عاقبت بخیر شویم باید از گناه پرهیز کنیم“.

هر روز این ماه توصیه شدیم به خواندن دعایی مخصوص. دعا‌هایی که تمام خیر دنیا و آخرت و تمام نیاز‌ها و مصلحت‌های فراموش شده مان را یادآوری می‌کند. این کارشناس مذهبی می‌گوید: بسیاری از افراد سال پیش در بین ما بودند که امسال نیستند؛ حالا ما نمی‌دانیم سال بعد هستیم یا نه؛ پس بهتر است نهایت استفاده را از این ماه ببریم.

سجادی ادامه می‌دهد: سحرگاهان و قبل از اذان صبح بهترین زمان استجابت دعاست. ۱۱ رکعت نماز شبی که توصیه شده است، خیلی فضیلت دارد و در رفع بلا‌ها و خطر‌ها از زندگی ما اثر بالایی دارد؛ یکی هم موقع افطار است که انسان باید دستش را بلند کند و از خدا حاجت بخواهد و شکرگزار باشد که توفیق روزه داری و عبادت را به ما عنایت کرده“.

خدا هر چند مثل همیشه از رگ گردن نزدیک‌تر است به انسان، ما، اما در این ماه می‌توانیم بیشتر احساسش کنیم. به خاطر همه فرصت‌هایی که پیش رویمان قرار داده. از خوابی که به پایمان عبادت محاسبه می‌کند تا تلاوت هر آیه‌ای که یک ختم کامل قرآن می‌نویسد به نام مان.

این کارشناس مذهبی توصیه می‌کند: تا جایی که امکان دارد در خانه هایمان قرآن بخوانیم؛ فضای خانه با خواندن قرآن معطر می‌شود و ملائکه نازل می‌شوند. خواندن قرآن برکات عجیبی دارد و در زندگی تاثیر شگفتی می‌گذارد.

حجت‌الاسلام سعید مهدوی، کارشناس مسائل مذهبی نیز اظهار کرد: یکى از ویژگى‌هاى ماه مبارک رمضان، روزه‌داری در آن است، روزه انسان را به گونه‌اى مى‌سازد که بیشتر به هدف آفرینش پى ببرد و بداند که آفریده نشده است تا غذاهاى نیکو او را از مسئولیت‌هاى بزرگش باز دارد، بلکه خداوند مى‌خواهد او خود را چنان پرورش دهد که قدرت مقابله با هرگونه مشکلى را در زندگى داشته باشد و از عهده مسولیت‌هاى سنگینى که رفاه‌طلبان و متنعمان از انجام آن عاجزند، به سادگى برآید

وی افزود: ما باید خود را براى ورود ماه مبارک آماده سازیم و در این ماه خدا به پرورش هر چه بهتر روحمان بپردازیم و آن را از آلودگى‌ها، ناپاکى‌ها، کژى‌ها و گناهانى که طى یازده ماه مرتکب شده‌ایم، پاکسازى و تطهیر نماییم.

مهدوی، با استناد به آیه ۱۱۲ سوره توبه خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: مؤمنان همان توبه‏ کنندگان پرستندگان سپاسگزاران روزه داران رکوع‏ کنندگان سجده‏ کنندگان وادارندگان به کارهاى پسندیده بازدارندگان از کارهاى ناپسند و پاسداران مقررات خدایند و مؤمنان را بشارت ده.

*مسیر بندگی و آزمودگی


این کارشناس دینی یادآور شد: آدمى با روزه‌دارى که امساک از خوردن و آشامیدن و خوددارى از برخى چیزها دیگر است، در واقع با خواهش‌هاى نفسانى مى‌جنگد و در برابر غریزه‌هاى کم ارزش خود مقاومت مى‌کند و جان را از قید حکومت و سلطه هوس‌ها و خواهش‌ها مى‌رهاند.

مهدوی، از لزوم تلاش برای رسیدن به نتایج معنوی روزه گفت و تاکید کرد: این بدان معنا نیست ظاهر روزه و امساک از خوردن و آشامیدن را رها کنیم، بلکه لازم است به آن بسنده نکنیم و همراه با آن بکوشیم که به نتایج معنوى روزه نیز برسیم. جالب است که همین امساک ظاهرى و معمولى نیز انقلابى روحى در روزه‌داران به وجود مى‌آورد و طبق گواه دست‌اندرکاران و آمار و ارقام، در ماه مبارک رمضان از شرارت‌ها و تباهى کاسته مى‌شود.

هر سفر نیز آدابی و احکامی دارد که باید دانست تا توشه سفر پر تمطراق باشد؛ مسیر بندگی و آزمودگی نیز آداب خاص خود را می‌طلبد و یادگیری در این مکتب نیازمند ممارست و سختی خواهد بود تا شیرینی و حلاوت یادگیری این ودیعه الهی بر کاممان نشیند و رسیدن به سر منزل مقصود به سان شهد و انگبین باشد.

رمضان ماه بندگی خداوند است؛ ماه اخلاص و خضوع و خشوع است؛ در این ماه مبارک انسان می‌آموزد تا بنده باشد و عبد؛ سر تسلیم را خاضعانه در برابر پروردگارش فرود آورد تا بیاموزد در این مکتب عشق، عاشقی کردن را و این بندگی در محضر چون اویی است، کسی که بنده خود را مهمان میکند و خود میزبانش.

چه کریمانه است این میهمانی و چه بابرکت است این سفره نباید غنیمت دانست این میعادگاه عشق را و پر نمود جام بندگی را از اخلاص و تقوا ؟

وی در مورد آداب و کردار ماه مبارک رمضان این چنین گفت: خداوند رحمت، مغفرت و برکت معنوی ماه مبارک رمضان را به عموم بشریت گسترانده است، تصریح کرد: فرصت‌های رحمت و مغرفت الهی در رمضان بایستی به بهترین شکل ممکن مورد استفاده معنوی قرار گیرد، در حقیقت رمضان سکوی پرتاپی به سوی معرفت و کمالات الهی است.

*ماه ضیافت الهی تمرینی برای درک فضائل معنوی


این کارشناس مذهبی با بیان اینکه لحظات ماه ضیافت الهی تمرینی برای درک فضائل معنوی و رسیدن به حقیقت خلیفه الله بودن انسان است، افزود: باید تلاش کنیم در لحظات معنوی ماه مبارک رمضان هر چه بیشتر از فضیلت‌های معنوی خان رحمت الهی بهره مند شویم، در غیر این صورت ضرری متحمل شده ایم که شاید جبران ناپذیر باشد.

ماه رمضان را ماه میهمانی خدا گویند چون رسولش فرمود: و آن ماهی است که در آن به میهمانی خدا دعوت شده اید.

این میهمانی دل و جان است یا تن و جسم خاکی؟دل است که باید رو سوی ملکوت کند و با خدا آشتی کند و میهمان او شود. چرا که خورد و خوراک را همیشه مهمان سفره نعمت های خداوند هستیم.

پس حکمت روزه داری چیست؟غذای روح و غذای جسم دو نقطه مقابل همدیگرند و انسان هر چه به یکی توجه کند از دیگری باز می‌ماند. آنچنان که شاعر گفته است: تا که اصطبل شکم‏ معمور است‏،کاخ دل را نتوان کرد آباد.

حجت‌الاسلام مهدی کمالی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل مذهبی نیز با بیان اینکه بهترین اعمال در این ماه مبارک دوری از گناه و انجام واجبات است، افزود: در این ماه باید تمامی جوارح را تزکیه داده و از کارهای حرام، دروغ‌گویی، تضییع حقوق دیگران، چاپلوسی، ریا و تجمل‌گرایی دوری کرده و واجبات را به طور کامل انجام دهیم.

وی تأکید کرد: مردم باید دقت کنند که در مراسم افطاری از چشم‌ و هم‌چشم بازی و همچنین تقلید از دیگران، خودنمایی و تجملات دوری کرده و سفره‌ی افطاری خود را در مقابل کسانی پهن کنند که به مراتب نیازمندتر و محتاج‌تر از دیگران هستند.

روزه انسان را به گونهاى مى‌سازد که بیشتر به هدف آفرینش پى ببرد.

رمضان فرصتی مغتنم برای رسیدن انسان به قُرب اخلاقی است

حجت‌الاسلام علی اکبر رحمانی، استاد حوزه و دانشگاه نیز اظهار کرد: با توجه به فرصت رمضان که ماهی است عبادی و عنایت خداوند نسبت به بندگان تمام و کمال است، درهای بهشت باز و شیاطین در غُل و زنجیر انسان می‌تواند با استفاده از این فرصت مناسب برای تبدیل زندگی خود به زندگی خدایی یعنی آنچه که خداوند دستور داده و دین ما به آن تاکید داشته است، تنظیم کند.

وی با اشاره به فرموده حضرت محمد(ص)افزود: نبی مکرم اسلام(ص) می‌فرماید: برای خداوند در ایام خاصی از سال بادهای موافقی است، خود را در معرض آن قرار دهید.

حجت‌الاسلام صابر یوسفی، عضو هیئت علمی دانشگاه نیز گفت: رمضان ماه نزول بهترین کتاب خداوند، ماه دارای بهترین شب سال و ماه بهترین حالات عبادت و بندگی مومنان است.

وی، افزود: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای بهره‌گیری از آموزه‌های قرآن برای شناخت طریق سعادت است.

وی خاطرنشان کرد: رمضان فرصتی مغتنم برای رسیدن انسان به قُرب اخلاقی است چراکه انسان در این ماه از برخی از ویژگی‏‏‌های خداوند مانند نخوردن و ننوشیدن و... در ساعاتی از شبانه‏‏‌روز نیز بهره‌مند می‏‏‌شود.

آیا می‌خواهی به اهمیت کنترل غذای جسم پی ببری؟ پیامبرخدا تمام تلاشش را برای ایمان آوردن کفار انجام داد و اما راه به جایی نبرد، پس خداوند به ایشان در سوره حجر آیه ۳ می‌فرماید: « ذَرْهُمْ‏ یَأْکُلُوا وَ یَتَمَتَّعُوا وَ یُلْهِهِمُ الْأَمَلُ فَسَوْفَ یَعْلَمُون‏» آنها را واگذار تا بخورند و بهره گیرند، و آرزوها آنان را غافل سازد؛ ولى بزودى خواهند فهمید! یعنی که تو آمده بودی تا نگذاری آنها غرق خوردن و لذت‌های مادیی شوند و دلشان از یاد من غافل شود اما آنها نفهمیدند. پس ای عزیز روزه دار!

در روزه داری‌ات استوارتر باش و به حرف این و آن کاری نداشته باش! همین که می‌بینیی با روزه‌ای که گرفته‌ای حس و حال معنویت بهتر شده یعنی که دلت میهمان خدا شده است و توشه سفر را با اخلاص بسته‌ای و این حکمت روزه داری است.انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • کشف بیش از ۲۴ کیلوگرم تریاک طی عملیات مشترک در راز و جرگلان
 • بایدن آماده خروج از طولانی‌ترین جنگ آمریکا می‌شود
 • ربوده شدن دو زن در حلب/ حمله به زندان داعشي‌ها/ عمليات مشترک ارتش سوريه و روسيه عليه داعش
 • رمز و راز دستان سبز
 • گوش هوش به پيغام اهل راز کنيد
 • حمله به کاروان لجستیک ارتش آمریکا در ناصریه عراق
 • گوش هوش به پیغام اهل راز کنید
 • بلینکن: زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان فرا رسیده است
 • کاروان نظامی آمریکا در عراق هدف حمله قرار گرفت
 • مانور رزمی چین در مجاورت تایوان همزمان با ورود فرستادگان بایدن
 • تبیین نقش رزمی و تبلیغی طلاب در دفاع مقدس مغفول مانده است
 • راز ابتلای انسان به مشکلات در کلام حضرت علی (ع) چیست؟
 • برملا شدن راز شیرینی های آلوده به مرگ / بازداشت زن و مرد ماکسیماسوار
 • طرح خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان؛ طالبان واکنش نشان داد
 • موافقت آمریکا با ترک عراق
 • خبر جدید درباره خروج نظامیان آمریکا از عراق
 • ابلاغیه کمیته راهبردی بغداد-واشنگتن درباره خروج آمریکا
 • ابلاغیه کمیته گفت‌وگوی راهبردی بغداد-واشنگتن به پارلمان عراق درباره خروج آمریکا
 • خط و نشان طالبان برای آمریکا