پس از سومین دور از گفتگوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن، ارتش آمریکا که توان درگیر شدن در یک جنگ فرسایشی با گروه‌های مقاومت در عراق را نداشت، سرانجام به خروج نظامیانش از عراق تن داد.

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های برنا، وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه (۷ آوریل) از برگزاری یک ویدئو کنفرانس بین آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و فواد حسین همتای عراقی وی خبر داد.

آمریکا و عراق در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که طرفین اتفاق نظر دارند که نیرو‌های عراقی برای «بر عهده گرفتن مسئولیت بیشتر آماده‌اند.»

این بیانیه می‌افزاید: طرفین تأیید کردند که مأموریت نیرو‌های آمریکا و ائتلاف در حال حاضر به یک مأموریت متمرکز بر آموزش و مشاوره تغییر کرده است و بدین ترتیب این اجازه را می‌دهد که نیرو‌های رزمی باقی مانده بنا بر یک زمان بندی که در مذاکرات فنی آینده مشخص خواهد شد، از عراق خارج شوند.

بیانیه مشترک پس از دور سوم گفتگوی راهبردی عراق با آمریکا

در پایان دور سوم گفتگوی راهبردی عراق با ایالات متحده آمریکا بیانیه مشترکی صادر شد که بر اساس آن همکاری همه جانبه در تمام مسائل بحث شده طرفین مورد تاکید قرار گرفت.

در این نشست که شامگاه چهارشنبه برگزار شد و نمایندگان دولت محلی اقلیم کردستان عراق نیز در آن حضور داشتند؛ موارد امنیتی و مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی و محیط زیست، مسائل سیاسی و روابط فرهنگی با طرف آمریکایی تبادل نظر شد.

در بیانیه مشترک صادر شده طرفین آمده است؛ دو کشور اهمیت اصول توافق نامه چارچوب استراتژیک را تأیید کردند و ایالات متحده احترام خود را برای حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و تصمیمات مربوطه صادر شده توسط مقامات قانونی و اجرایی کشور تأیید کرد.

دو کشور بر تقویت همکاری گسترده اقتصادی تاکید کردند و هیأت آمریکایی از سرمایه گذاری شرکت‌های آمریکایی در پروژه‌های توسعه دهنده منابع انرژی عراق به منظور تنوع بخشیدن اقتصاد این کشور خبر داد.

همچنین دولت آمریکا به عراق در تأمین بودجه برای نوسازی و تجهیز آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی کمک خواهد کرد و تجهیزات پزشکی برای مبارزه با ویروس کرونا به عراق ارسال خواهد کرد.

بر پایه این گزارش؛ انرژی ارزان و تنوع بخشی به منابع انرژی عراق از طریق ایجاد و تقویت رابطه با کشور‌های همسایه مانند اردن و کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس و پیشبرد پروژه‌های اتصال شبکه برق و نیز اجرای پروژه‌های توسعه انرژی پاک، بهبود روش‌های تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی و توسعه بهره وری تولید انرژی و تصفیه گاز مرتبط با استخراج نفت از دیگر مسائل مطروحه بحث بود.

تمدید مدت روادید هیأت‌های دیپلماتیک دو کشور تا دو سال از سوی طرفین مساله موافقت شده بعدی در این گفتگو بود که به منظور کاهش زمان روند اداری و سهولت سفر و ارتباط مستقیم بین دو دولت عراق و آمریکا انجام گرفت.

دو طرف درباره تروریسم و مبارزه با داعش توافق و اعلام کردند: اکنون و با افزایش توانمندی نیرو‌های عراقی؛ نقش نیرو‌های آمریکایی به سطح آموزش و حضور مستشاری کاهش یابد تا امکان انتقال باقی‌مانده نیرو‌های نظامی به خارج از عراق را ممکن سازد و طرفین در این باره زمان‌بندی خروج نیرو‌های مزبور را پس از مذاکرات تعیین می‌کنند.

دو کشور همچنین تأکید کردند که مالکیت پایگاه‌های محل استقرار نیرو‌های ائتلاف آمریکایی، متعلق به عراق بوده و نیرو‌های ائتلاف مزبور صرفاً برای کمک به نیرو‌های عراقی در آنچه که مبارزه با داعش عنوان شده در این پایگاه‌ها حضور دارند.

همچنین دولت عراق تعهد خود را برای محافظت از پرسنل و کاروان‌های ائتلاف بین المللی و نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورش اعلام کرد.

همکاری در بخش آموزش و پرورش، تفاهم نامه‌هایی در زمینه میراث فرهنگی و بازگشت آثار باستانی که به آمریکا قاچاق شده‌اند بخش دیگر توافقات فیمابین بود.

در خاتمه دو کشور عراق و آمریکا بر اهمیت روابط استراتژیک و عزم طرفین برای تقویت روابط و دستیابی به امنیت، ثبات و رفاه در منطقه تأکید کردند.

برچیده شدن پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عراق

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق به گفتگو‌های راهبردی میان عراق و آمریکا واکنش نشان داد و از برچیده شدن پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق خبر داد.

وی تاکید کرد: در جریان گفتگو با طرف آمریکایی توافق شد که هیچ پایگاهی نظامی آمریکایی در داخل عراق باقی نماند. سومین دور از مذاکرات موفق بود. طرف آمریکایی متعهد شد که شماری مهم و قابل توجه از نیروهایش را از عراق خارج کند و دولت عراق در مقابل، از تعهد خود برای محافظت ازکادر‌ها و هیأت‌های دیپلماتیک سخن گفت. ما در گفتگو با طرف آمریکایی درباره پیشرفت‌هایی که نیرو‌های عراقی در مبارزه با تروریسم به دست آورده‌اند، گفتگو کردیم.

الاعرجی تاکید کرد: ما توافق کردیم که نیرو‌های امنیتی ما مأموریت مبارزه با تروریسم را برعهده بگیرند. طرفین بر عدم پایگاه‌های نظامی خارجی در عراق توافق کردند. عراق بر پایبندی به حمایت از افراد و دیپلمات‌ها تاکید کرد و اینکه عراق بر عدم حضور پایگاه نظامی خارجی در داخل اراضی خود اصرار دارد.

تشکیل کارگروه فنی برای اجرای نتایج گفتگوی راهبردی عراق و آمریکا

سخنگوی فرماندهی کل نیرو‌های مسلح عراق با انتشار یک توییت نوشت که مصطفی الکاظمی، فرمانده کل نیرو‌های مسلح و نخست وزیر عراق دستور تشکیل کارگروهی را صادر کرد تا نتایج توافقات فیمابین با آمریکا در گفتگوی راهبردی که سومین دور آن برگزار شد را بررسی و آن‌ها را اجرا کنند که این کارگروه به ریاست رئیس ستاد ارتش فعالیت خواهد کرد.

رسول در ادامه نوشت: به منظور تصویب سازوکار‌ها و زمان بندی مربوط به اجرای نتایج گفتگوی میان آمریکا و عراق در زمینه‌های امنیتی و نظامی، با طرف آمریکایی مذاکرات فنی انجام خواهد گرفت.

واکنش الکاظمی به نتایج گفتگوی راهبردی عراق و آمریکا

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با انتشار توییتی، نتایج دور سوم از گفتگوی استراتژیک با آمریکا را دروازه‌ای برای بازگشت به وضعیت عادی در عراق و آنچه عراق مستحق آن است، دانست و نوشت: شایسته است که این دستاورد را به ملت دوستدار صلح عراق تبریک بگوییم. گفتگو راه حل صحیح برای حل بحران‌ها است و ملت ما حق دارد که در صلح و امنیت وکامیابی زندگی کند، نه درگیری و جنگ و ماجراجویی.

همزمان احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد که پس از سومین دور از مذاکرات راهبردی میان بغداد و واشنگتن، نقش نیرو‌های آمریکایی فقط مشورتی و آموزشی است. بغداد و واشنگتن درباره عدم حضور نیرو‌های رزمی در عراق توافق کردند و این نیرو‌ها طبق جدول زمانی از عراق خارج می‌شوند و نیرو‌های باقیمانده آمریکایی فقط در داخل پایگاه‌های نظامی عراقی می‌مانند.

آنچه درباره سومین دور از مذاکرات راهبردی آمریکا و عراق می‌توان گفت این است که آمریکا تلاش زیادی انجام داد تا خروج نیروهایش از عراق را به تعویق بیاندازد و مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج این نیرو‌ها را نادیده بگیرد، اما تلاش آمریکا و گروه‌های وابسته به آن در عراق راه به جایی نبرد و مجبور به اتخاذ تصمیم درباره خروج نیرو‌های رزمی خود از عراق گرفت.

نکته قابل توجه، اما این است که هنوز جدول زمانی برای خروج تهیه نشده است و نیز نیرو‌های آمریکایی به طور کامل خارج نمی‌شوند و بخشی از آن‌ها به بهانه آموزش نیرو‌های عراقی، در قالب مستشار می‌مانند.

آنگونه که مقامات عراقی اعلام کرده‌اند، نیرو‌های رزمی آمریکا در عراق نمی‌مانند، پایگاه‌های نظامی امریکایی وجود نخواهد داشت و مستشاران در پایگاه‌هایی که صرفاً عراقی هستند می‌مانند.

در واقع تصمیم آمریکا برای خروج نیرو‌های رزمی اش از عراق به خواست و اراده آمریکا نبوده است بلکه این عملکرد گروه‌های مقاومت عراق بوده است که واشنگتن را در مخمصه قرار داد و آن‌ها را مجبور به تن دادن به خروج این نیرو‌های رزمی کرده است.

در واقع آمریکا در قبال حملات متوالی مقاومت عراق، آمریکا یا باید تصمیم به خروج نیروهایش می‌گرفت یا تن به جنگ فرسایشی می‌داد. این تصمیم آمریکا در خروج نیروهایش در راستای جلوگیری از ورود به جنگ فرسایشی است.

از سویی آمریکا می‌خواهد که نیرو‌های باقیمانده خود در عراق را به بهانه آموزش و مقابله با تروریسم به طوری که از تیررس مقاومت عراق دور باشند، نگه دارد.

اما درباره حضور نیرو‌های آمریکایی به بهانه مبارزه با تروریسم هم باید گفت که نیرو‌های عراقی به توان لازم برای حمایت از عراق رسیده‌اند و نیازی به این نیرو‌ها ندارند.

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: عراق ارتش آمریکا گفتگوی راهبردی عراق مبارزه با تروریسم نیرو های آمریکایی پایگاه های نظامی طرف آمریکایی نیرو های آمریکا نیرو های عراقی عراق و آمریکا نیرو های رزمی سومین دور نیرو ها خروج نیرو پایگاه ها دو کشور

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری برنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۲۵۴۶۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کنایه معاون سپاه به دولت روحانی: تحریم‌ها ناکارآمد شده؛ بخاطر همین دنبال احیای برجام هستند

ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کرد | افزایش سانتریفیوژها در نطنز

حمله احمدی‌نژاد به دولت روحانی: صلاحیت مذاکره ندارید/ برجام خسارت بود؛ کشور را نابود کردید

کنایه ‌روحانی به مخالفان برجام: چرا از مذاکره می‌ترسید؟ دست ظالم را باید فورا قطع کرد؛ تیر و مرداد ندارد

ترابی، معمار پرسپولیس برای بازگشت رویایی

خبر بعدی:

هشدار مقام‎های نظامی آمریکا به بایدن درباره خروج کامل از افغانستان

شماری از مقام‎های نظامی آمریکایی درباره خروج کامل نظامیان این کشور از افغانستان، به جو بایدن هشدار داده‎اند.

خبرگزاری میزان - «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا، توصیه فرماندهان نظامی این کشور درباره خروج از افغانستان را نادیده گرفته است.

نشریه «وال استریت ژورنال»، ضمن اعلام این خبر می‎گوید «شماری از مقام‎های نظامی آمریکا به جو بایدن درباره خروج تمام نظامیان این کشور از افغانستان هشدار داده‎اند.»

این گزارش می‎افزاید «تصمیم بایدن برای خارج کردن تمامی نظامیان آمریکایی از افغانستان در تضاد با توصیف برخی مقام‎های نظامی آمریکاست که معتقدند خروج کامل از افغانستان می‌تواند امنیت آمریکا را تضعیف کند.»

«فرانک مک کنزی»، فرمانده سنتکام، «اسکالت میلر»، فرمانده نظامیان ناتو در افغانستان و «ماری میلی»، رییس ستاد ارتش آمریکا، خواستار حفظ ۲ هزار و ۵۰۰ نظامی فعلی در افغانستان و همزمان تقویت دیپلماسی برای تحقق صلح در افغانستان شده‎اند.

بیشتر بخوانید: بلینکن: زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان فرا رسیده است بایدن تاریخ خروج نیرو‌های آمریکا از افغانستان را اعلام کرد

گفته می‌شود که «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا نیز این نگرانی‌ها را داشته و درباره خروج کامل از افغانستان هشدار داده است.

این هشدار‌ها در حالی صورت می‌گیرد که هفته گذشته «جو بایدن»، در جریان یک سخنرانی اعلام کرد که نظامیان آمریکایی را تا روز ۱۱ سپتامبر از افغانستان خارج خواهد کرد.

به گفته وی، «زمان آن فرا رسیده که طولانی‌ترین جنگ آمریکا را پایان دهیم.»

انتهای پیام/

برچسب ها: تحولات بین الملل آمریکا افغانستان

دیگر خبرها

 • حمله راکتی به پایگاه هوایی آمریکا در شمال عراق
 • اصابت ۶ راکت به مقر نظامیان آمریکایی در پایگاه هوایی البلد عراق
 • وال استریت‌ژورنال خبر داد: مخالفت ژنرال‌های ارشد پنتاگون با تصمیم های جو بایدن
 • سالیوان: بایدن همچنان با تهدید تروریسم جهانی مقابله می‌کند
 • واکنش متفاوت عربستان به خروج نیروهای آمریکایی از عراق
 • افشاگری«نیویورک تایمز» از اختلاف بایدن و ژنرال‌های آمریکایی
 • سنای افغانستان: خروج از افغانستان شکست آمریکا است
 • نماینده عراقی خواستار خروج سریع نظامیان آمریکایی از خاک این کشور شد
 • افشاگری از اختلافات بایدن و ژنرال‌های آمریکایی بر سر خروج از افغانستان
 • آمریکا موظف است به حضور نظامی خود در عراق پایان دهد
 • مقاومت، اشغالگران آمریکایی را وادار به خروج از عراق و سوریه خواهد کرد
 • توئیت دختر صدام حسین درباره عملیات فاو
 • رژه روز ارتش؛ نمایش اقتدار ،توان رزمی و دفاعی ایران
 • یزدی: قانونی شدن فعالیت MMA، بن بستی برای قهرمانان پوشالی است/ برخی ها با یک برد در مسابقات زیرزمینی خود را قهرمان می نامیدند
 • تصمیم آمریکا برای خروج از افغانستان دور از انتظار بود
 • پشت پرده حمله به مراکز حشد شعبی در نینوا و کرکوک عراق
 • رئیس هیئت ورزش‌های رزمی اصفهان: بخشی از آسیب کرونا به ورزش حاصل نگاه ستاد مقابله با کرونا است/ مراکز تجاری چه تفاوتی با مجموعه‌های ورزشی دارد؟
 • پایگاه اورژانس هوایی ارتش ۱۵۰ کیلومتر جاد‌ه‌ای استان کرمان را تحت پوشش د‌ارد‌
 • نیروی دریایی ارتش به هر حرکت ابلهانه دشمن پاسخ دندان شکنی می دهد