«وقتی سوار ماشین شدیم، مثل همیشه از سقف بیرون رفت. تو اتوبان بودیم که یهو ترافیک شد و شوهرم پاشو گذاشت رو ترمز. پسرم با قفسه سینه خورد به لبه سان‌روف. دکترا گفتن استخوان جناق سینه‌ش شکسته و ریه شو پاره کرده و نتونستن براش کاری کنن. پسر نازنینم از دست رفت.»

سه سال از آن روزِ تلخ گذشته است. با این حال هنوز هم وقتی به یاد می‌آورد، گریه امانش نمی‌دهد: «همیشه دوست داشت از سان‌روف بیرون بره و هر وقت یه ماشین می‌دید که بچه‌ای از سقفش بیرونه، گریه می‌کرد و می‌گفت چرا ما یه ماشین اینجوری نداریم؟ اصلا به خاطر همین ماشینمونو عوض کردیم و یه سان‌روف دار خریدیم اما کاش این کارو نمی‌کردیم.

ای کاش ما پدر و مادرا تن به همه خواسته‌های بچه‌هامون ندیم.»

تمایل کودکان به بیرون‌رفتن از پنجره یا سقف خودروی در حال حرکت موضوع تازه‌ای نیست و در فصل گرما بیشتر هم می‌شود؛ رفتارهایی که کودکان با دیدن آن تمایل به انجام دارند. به گفته سرهنگ ولی خسروی - کارشناس ترافیک - طبق مطالعاتی که به صورت اختصاصی روی رفتار ترافیکی کودکان در محیط‌های ترافیکی انجام شده است، پاسخ به فشار همسالان و دوستان تاثیر مهمی در گرایش کودکان به رفتارهای ترافیکی خوب یا بد دارد. رفتار کودکان در محیط‌های ترافیکی، تحت تاثیر دوستان و اطرافیان است. این مسئله برای کودکان بسیار مهم است و هنگامی که کودک می‌بیند همسالان خود از سان‌روف خودرو بیرون آمده‌اند همان رفتار را انجام می‌دهد.

گرچه میل انسان به داشتن بهترین وسایل زندگی و ابزار کار، بدیهی است و بالطبع ایرانیان هم به دنبال بهترین وسایل برای زندگی هستند. اما سان‌روف‌ها چه کاربردی دارند و چرا افراد تمایل به داشتن ماشین شاسی‌بلند یا دارای سان‌روف هستند؟

بنا بر ادعای برخی نمایشگاه‌داران ماشین، مشتریان و متقاضیان خرید خودرو توجه ویژه‌ای به آپشن سان‌روف دارند که یکی از مهم‌ترین دلایل آن زیبایی خودرو، استفاده از هوای تازه در ماشین و تمایل کودکان خانواده برای بالا رفتن از آن است.

در واقع سان‌روف، پنلی شیشه‌ای، فلزی یا پارچه‌ای است که در سقف خودرو قرار می‌گیرد و ورود نور و جریان هوا به داخل کابین را آسان می‌کند. به وسیله سان‌روف می‌توان میزان نور و هوای ورودی به کابین را تغییر داد. سانروف‌ها به صورت دستی، خودکار یا الکترونیکی قابل تنظیم و باز و بسته شدن هستند.

سرهنگ‌دوم ولی خسروی - مدرس دانشگاه - معتقد است: «سان‌روف یکی از گزینه‌های جذاب و جزء امکانات استاندارد خودروهای وارداتی محسوب می‌شود و چندین سال است که روی خودروهای تولید داخل کشورمان هم نصب می‌شود. در واقع سان‌روف یک قطعه متحرک در سقف خودرو است که برای جذب نور و ورود جریان هوا به داخل کابین خودرو تعبیه شده و راننده یا سرنشینان خودرو می‌توانند آن را بسته نگه دارند یا اینکه با توجه به نیازشان به نور یا هوا، آن را باز و به دلخواه تنظیم کنند. البته سان‌روف‌ها قابلیت‌های دیگری هم دارند که از جمله آنها می‌توان به فضای باز بیشتر، راه فرار اضطراری، لذت‌بردن از تابش نور خورشید در روز یا زیبایی آسمان در شب و دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ای اشاره کرد.»

اما خودروهای سان‌روف دار تا چه اندازه با فرهنگ ترافیکی کشور ما همخوانی دارند؟ خسروی در این‌باره به ایسنا می‌گوید: «درست نیست که بگوییم استفاده از خودروهای دارای سان‌روف با فرهنگ رانندگی در کشور ما همخوانی ندارند. سان‌روف یکی از امکانات خودرو است و انتظار می‌رود از این قطعه به شکل صحیح استفاده شود و باید به این واقعیت اعتراف کرد که عدم استفاده صحیح از این قطعه می‌تواند ایمنی راننده و سرنشینان را به خطر بیندازد. کودکان تمایل دارند هنگام حرکت خودرو از سان‌روف بیرون بیایند اما ممکن است این عمل جان آنان را به خطر بیندازد. در اثر ترمزهای ناگهانی و در تصادفات جلو به عقب یا عقب به جلو که یک طرف درگیر در تصادف، خودرویی باشد که کودک از سان‌روف آن بیرون آمده است، می‌تواند منجر به پرتاب‌شدن کودک به بیرون از خودرو شود و اگر پرت هم نشود، قطعاً به گردن، قفسه سینه، ستون فقرات، سر یا صورت کودک آسیب وارد می‌شود. همچنین در صورت واژگونی خودرو، استفاده از سان‌روف به قیمت از دست‌دادن جان یا معلولیت مادام‌العمر کودکان تمام خواهد شد. از طرفی ماشین در حال حرکت می تواند موجب مشکلات تنفسی برای کودکانی شود که از سان‌روف بیرون می‌آیند زیرا مانع اکسیژن‌رسانی کافی به آنان می‌شود.»

به نظر می‌رسد آماری از قربانیان استفاده نادرست از سان‌روف خودروها وجود ندارد. این موضوع را سرهنگ‌ خسروی هم تایید می‌کند: «چون اطلاعات مربوط به آسیب‌دیدگان ناشی از این موضوع  به عنوان علت آسیب در هیچ جایی ثبت و ضبط نمی‌شود و تمرکز روی علل تصادف‌هاست، بنابراین آماری هم در این خصوص وجود ندارد. به طور کلی بیرون‌آوردن تمام یا قسمتی از بدن کودکان از سان‌روف خودرو، جزء رفتارهای پُرخطر است.»

اما رفتار صحیح خانواده و والدین در این زمینه باید چگونه باشد؟ این مدرس دانشگاه در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «مسلماً رفتار پدر و مادر به عنوان افرادی که آموزش‌دهنده‌اند، نقش موثری دارد. افراد جامعه بویژه کودکان و نوجوانان از دو طریق با فرهنگ ترافیک آشنا می‌شوند؛ یکی از طریق خواندن و کسب اطلاع یا شناخت هنجارهای قانونی راهنمایی و رانندگی و آموزش‌های لازم در مهدهای کودک و مدارس و دیگری مشاهده رفتارهای اعضای خانواده و خویشاوندان و برخورد آنان. هر چه رفتار و کردارهای ترافیکی خانواده‌ کودک با هنجارهای قانونی (آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی) منطبق‌تر یا نزدیک‌تر باشد، رفتار کودکان هم قانون‌مدارتر خواهد بود. به این ترتیب، خانواده در انتقال عناصر فرهنگی و منطبق‌کردن الگوهای رفتاری با هنجارهای قانونی، به عنوان اولین نهادی که به آموزش فرزندان می‌پردازد، اهمیت بسزایی دارد. سان‌روف هم ازاین قاعده مستثنی نیست؛ چرا که خود خانواده‌ها از روی ناآگاهی از عواقب آن، در دامن‌زدن به استفاده ناصحیح کودکان از سان‌روف نقش دارند.»

او درباره اینکه مداخله مردم در این زمینه تا چه اندازه صحیح است، توضیح می‌دهد: «مشارکت مردم در تذکر به رفتارهای ناهنجار ترافیکی همیشه کارساز بوده که اثر آن در طرح بازرسان نامحسوس ترافیک متجلی شده و برای همگان آشکار است. با توجه به اینکه بیرون‌آوردن هر یک از اعضای بدن خود از وسیله نقلیه در حال حرکت توسط راننده یا سرنشینان خودرو (به جز موارد مندرج در مقررات توسط راننده) تخلف محسوب می‌شود، ماموران راهور برای پیشگیری از بروز حوادث جبران‌ناپذیر در این زمینه، در صورت رویت می‌توانند متخلفان را جریمه کنند. آموزش نحوه استفاده صحیح از سان‌روف و توصیه‌های پلیس در هنگام مشاهده این رفتار پُرخطر هم از اقدامات پیشگیرانه است که می‌تواند از این معضل جلوگیری کند و همچنین توصیه پلیس به موتورسواران و وسایل نقلیه اطراف خودروهای سان‌روف دار و حامل کودک برای رعایت بیشتر مقررات می‌تواند کارساز باشد.»

با این وجود به نظر می‌آید در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد زیرا تا کنون برای بیرون‌آمدن کودک از سان‌روف جریمه‌ای در نظر گرفته نشده است.  

گفته می‌شود در اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی، برخی خودروها تنها دارای سقف آهنی در قسمت عقب بودند و معمولا صاحبان این خودروها افراد متمولی بودند که قصد فخرفروشی داشتند و می‌خواستند برخورداری‌شان از راننده شخصی را به رخ دیگران بکشند. به همین دلیل هم رانندگان این ماشین‌ها که در خدمت افراد ثروتمند بودند یونیفرم‌های خاص و شیکی تنشان می‌کردند. در دهه ۱۹۲۰ میلادی سقف‌های فلزی که بخشی از آن قابل حرکت بود، اختراع شدند و ۱۰ سال بعد یک گروه خودروسازی در انگلستان از یک سان‌روف فلزی متحرک با قطعات شیشه‌ای رونمایی کرد تا اینکه در سال ۱۹۳۴ اولین سقف شیشه‌ای در خودروها مورد استفاده قرار گرفت.

شما هم می‌توانید مشاهده‌ها و تجربه‌های خود از «عادت‌های بد» را با ایسنا به اشتراک بگذارید تا به آنها بپردازیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: سانروف کودک راهنمایی و رانندگی سان روف

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۲۵۵۸۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

همدستی همسر بشار اسد با روسیه علیه منافع ایران؟

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

درخواست روسیه از ایران درباره دریای خزر

احمد توکلی: ۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند / وضع مملکت این‌قدر بد نبوده

عناوین روزنامه‌های ورزشی ۲۲ فروردین ۱۴۰۰/ شلیک به قلب امارات از ریاض +تصاویر

خبر بعدی:

نرخ معاینه فنی خودروها در سال ۱۴۰۰

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران گفت: امسال خودروهای پلاک شخصی تولید داخل ۱۳۹۵ و ماقبل همچنین خودروهای وارداتی ۲۰۱۶ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.

به گزارش مشرق، از روزی که چرخ های اتومبیل ها روی خیابان های شهرها به حرکت درآمدند، معایب آنها زیر نگاه تیز بین متخصصان مختلف در این حوزه به نقد کشیده شد و همواره بحث ایمنی خودرو در جوامع مختلف مد نظر بوده است و مسوولان و کارشناسان در جهان بدان توجه دارند.

توجه به بحث معاینه فنی خودروها نه تنها عاملی مقابل بروز تصادفات رانندگی و حوادث مرتبط است بلکه از تبعات زیست محیطی تردد خودروها هم جلوگیری می کند بر همین اساس بیش از نیم قرن است که در کشورهای مختلف بحث معاینه فنی خودروها مد نظر قرار گرفته و در کشور ما نیز چندین سال است که اجرایی می شود. در حال حاضر خودروهای فاقد معاینه فنی در صورت تردد در معابر، خیابان ها و بزرگراه ها روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند و شهرداری ها با همکاری وزارت کشور به موضوع انجام معاینه فنی خودروها توجه دارند و روز به روز هم این مراکز در حال گسترش است.

درباره موضوعات مختلف در حوزه معاینه فنی خودروهای شهر تهران از جمله آمار معاینه فنی خودروها در پایتخت، نرخ معاینه فنی در سال ۱۴۰۰، انجام آزمون صوت از خودروها، علت آلودگی هوا در تهران، میزان جریمه نداشتن معاینه فنی، ساعات کار معاینه فنی در پیک چهارم کرونا و مباحث دیگر با حسین مقدم، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران به بحث و گفت‌وگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است.

معاینه فنی ۱ میلیون و ۶۶۰ هزار دستگاه خودرو طی سال گذشته

در سال گذشته و ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون میزان مراجعات به مراکز معاینه فنی پایتخت چقدر بوده و چه تعداد خودرو در تهران معاینه فنی آنها انجام گرفته است؟

سال گذشته، ۱ میلیون و ۶۶۰ هزار دستگاه خودرو به مراکز مراجعه کرده که این میزان مراجعات در مقایسه با سال گذشته تغییر نداشته است.از آمار اعلامی ۱ میلیون و ۱۹۴ هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده که ۱۷ درصد از آن در آزمون  آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز،۱۱ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها،۴درصد کمک فنر،۱۳ درصد تست ترمز و ۱۶درصد عیوب ظاهری مردود گریده اند.در مجموع ۳۶ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده اند.

مراجعه روزانه در حدودر۵ تا ۶ هزار راننده به مراکز معاینه فنی

از ابتدای سال تاکنون ۸۱ هزار دستگاه خودرو به مراکز مراجعه کرده که ازاین تعداد، ۶۲ هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده  و برای ۵۸ هزار و ۶۱۱ دستگاه خودرو گواهی معاینه فنی صادر شده است.ضمنا در سال جدید به دلیل مشمول شدن خودروهای تولید داخل  سال ۹۵ میزان مراجعات به مراکز مقداری افزایش یافته و در حال حاضر روزانه در حدود۵ تا ۶ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می کنند.

مراجعات راکبان موتورسیکلت ها جهت انجام معاینه فنی صفر است

انجام معاینه فنی در پایتخت چقدر روند افزایشی داشته و میزان معاینه فنی موتورسیکلت‌ها چگونه بوده است؟

میزان مراجعات در سال ۹۹ در مقایسه با سال گذشته نغییر نداشته است.در سال گذشته تنها ۵۶۶ دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده که با توجه به فراوانی این وسایل نقلیه در شهر میزان مراجعات موتورسیکلت جهت انجام معاینه فنی صفر است.

خودروهای مشمول معاینه فنی 

کدام خودروها در سال ۱۴۰۰ مشمول معاینه فنی هستند؟

خودروهای پلاک شخصی تولید داخل ۱۳۹۵ و ماقبل، خودروهای وارداتی ۲۰۱۶ و ماقبل همچنین  خودروهای عمومی مانند تاکسی ها ۱۳۹۸ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.

نرخ معاینه فنی در سال ۱۴۰۰

نرخ معاینه فنی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

براساس آخرین مصوبه دولت نرخ معاینه فنی خودروهای سبک مراجعه اول ۴۷ هزار تومان و مراجعه مجدد۱۰ هزار تومان ،خودروهای سنگین مراجعه اول ۷۱ هزار و ۶۰۰ تومان و مراجعه مجدد ۱۲ هزار تومان و موتوسیکلت مراجعه اول ۱۲ هزار تومان و مراجعه مجدد ۲ هزار تومان تعیین شده است.این مصوبه و نرخ بهای خدمات معاینه فنی مربوط به ماه آذر سال ۱۳۹۹ است و در سال جدید تغییر قیمتی نداشته ایم.

هزینه های مراکز افزایش یافته ولی تعرفه ها نه

البته از آذر سال گذشته نرخ جدید انجام معاینه فنی در مراکز معاینه فنی سراسر کشور توسط وزارت کشور ابلاغ شد و بر اساس این ابلاغیه نرخ معاینه فنی ۱۰ هزار تومان افزایش و از ۳۷ هزار تومان به ۴۷ هزار تومان رسید.از آنجایی که افزایش هزینه ها هر سال در ماه‌های ابتدایی برای همه صنوف به وقوع می‌پیوندد جای دارد که وزارت کشور هم برنامه‌ای برای افزایش تعرفه‌های معاینه فنی در نظر گیرد. هزینه‌های مراکز معاینه فنی بسیار بیشتر شده و باید با افزایش تعرفه‌ها این قضیه جبران شود تا فعالیت مراکز معاینه فنی نیز اقتصادی و مقرون به صرفه باشد چرا که غیر اقتصادی بودن این مراکز می‌تواند آسیب به سلامت مراکز معاینه فنی را به همراه داشته باشد. بیش از ۴۰ درصد افزایش هزینه در مراکز معاینه فنی داشته‌ایم که لازم است بخشی از این قضیه با افزایش تعرفه‌ها تأمین شود.

ساعات فعالیت مراکز معاینه فنی در موج چهارم کرونا

با ایجاد موج چهارم کرونا فعالیت مراکز معاینه فنی چگونه است و آیا قرار بر این شده که مشابه سال گذشته مراکز معاینه فنی جهت پیشگیری از انتقال کرونا تعطیل شوند؟

در حال حاضر مراکز معاینه فنی پایتخت از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۴ بعدازظهر فعال هستند و ارائه خدمات به صورت منظم انجام می‌گیرد تعطیلی مراکز در دستور کار نیست چرا که این موضوع می‌تواند پس از آن ازدحام جمعیت و افزایش شدید مراجعات را به همراه داشته و موجب اختلال در نظم توزیع مراجعات شود.

تعطیلی مراکز معاینه فنی نتیجه معکوس در مقابله با کرونا دارد

خدمات معاینه فنی مرتبط با خودروها است و نمی‌توانیم ارائه خدمات را قطع کنیم. البته تعطیلی مراکز معاینه فنی بر اساس تصمیم و سیاست وزارت کشور انجام می‌گیرد و ما هم تابع آن هستیم ولی از آنجایی که سال گذشته تعطیلی مراکز معاینه فنی در شرایط کرونا موفق نبود و سبب افزایش شدید مراجعات پس از تعطیلی شد بعید می‌دانیم امسال این قضیه اجرایی شود.

روزانه ۵ تا ۶ هزار مراجعه به مراکز معاینه فنی داریم ولی علیرغم این مسأله ازدحام جمعیتی وجود ندارد از طرفی خودروهای مدل ۹۵ تولید داخل امسال مشمول معاینه فنی شده‌اند که میزان‌شان حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو است و باید بار مراجعات این خودروها نیز تقسیم شود که تلاش کرده‌ایم با رعایت پروتکل‌ها پیشگیری و مانع از انتقال کرونا شویم. مدل کار در مراکز معاینه فنی به صورتی نیست که افراد ازدحام داشته باشند بلکه هر فردی خوشبختانه داخل خودروی خودش قرار گرفته و وسعت هر سالن معاینه فنی نیز حدود ۵۰۰ متر است و فقط در بخشی از معاینه فنی رانندگان باید از خودرو پیاده شوند که در این شرایط نیز فاصله‌گذاری انجام گرفته است.

میزان ابتلا به کرونا در مراکز معاینه فنی چه تعداد بوده است؟

خوشبختانه مراکز معاینه فنی در سه موج قبلی کرونا کمترین آمار ابتلا را داشته است و به طور کلی در موج اول و دوم حتی یک بیمار هم نداشتیم.

جریمه روزانه ۵۰ هزار تومانی رانندگان در صورت نداشتن معاینه فنی

جریمه رانندگانی که بدون معاینه فنی در سطح معابر و خیابان‌های تهران تردد کنند چقدر است؟

خودروهای تهران در صورتی که بدون معاینه فنی در سطح معابر و خیابان‌ها تردد داشته باشند روزانه ۵۰ هزار تومان رانندگان آن جریمه می‌شوند. البته این قضیه در صورت تردد است و اگر خودرو در پارکینگ متوقف باشد و اصلا ترددی نباشد قطعا جریمه هم صورت نمی‌گیرد.میزان جریمه هم چندین سال است تغییر نکرده و همچنان همان ۵۰ هزار تومان است.

معاینه فنی ۶۱ هزار تاکسی/ارائه خدمات رایگان در مراجعات بار نخست تاکسی ها

وضعیت معاینه فنی تاکسی‌های تهران چگونه است و سال گذشته چه تعداد تاکسی معاینه فنی آنها انجام گرفت؟

در سال گذشته در حدود ۶۱ هزار دستگاه تاکسی به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده است.همچنین از آغاز سال ۱۴۰۰ بر اساس دستور سیدمناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران همه تاکسی‌ها ی تهران در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از طریق سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است در صورت مراجعه به مراکز معاینه فنی بیهقی، نیایش، چمران، دماوند، شقایق، مراجعه نخست آنها ۱۰۰درصد رایگان انجام می‌شود.

البته تاکسی‌های با عمر ۱۰ سال و کمتر طبق قانون دو بار سالانه باید حتما معاینه فنی شوند و اگر عمر تاکسی بالای ۱۰ سال باشد و یا به عبارتی خودرو فرسوده باشد معاینه فنی آن ۴ بار در سال باید صورت گیرد.

منشا آلودگی هوا طبیعی و نه شیمیایی است

هوای تهران در فروردین امسال نسبت به سال گذشته آلوده شدهف کارشناسان نظرات مختلفی در این زمینه دارند نظر شما درباره این موضوع چیست و چرا علیرغم کاهش ترددها در سطح شهر آلودگی ایجاد شده است؟

سال قبل بارندگی‌هایی در سطح تهران داشتیم که فروردین امسال آن را شاهد نبودیم آلودگی هوای کنونی در پایتخت منشأ طبیعی و نه شیمیایی دارد گرد و غبار با جریان غرب به شرق از سوی کشورهای همسایه حتی به سوی تهران آمده و به دلیل نبود بارندگی سبب بروز آلودگی هوا شده است. به نظرم آلودگی کنونی مازوت‌سوزی و شیمیایی نیست و ذرات معلق منشأ طبیعی دارد البته خودروها هم در این آلودگی نقش دارند و تردد روزانه ۳ میلیون خودرو و تعداد زیادی  موتورسیکلت قطعا در بروز آلودگی مؤثر است همچنین مناطق کویری جنوب تهران هم در بروز این مشکل بی‌تأثیر نیست و باد ذرات معلق را از این محدوده‌ها نیز وارد پایتخت کرده است.

ایجاد ۱۰ خط جدید معاینه فنی در سال جدید

مهمترین اولویت‌های مراکز معاینه فنی درسال جاری چیست؟

برنامه‌های ما در ستاد معاینه فنی به دو دسته عملیاتی و غیرعملیاتی تقسیم شده است که مهمترین اولویت افزایش ظرفیت پذیرش خودروها تا سالانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است همچنین توسعه کمی خطوط معاینه فنی از تکالیف برنامه پنج‌ساله سوم شهرداری تهران است و امسال ایجاد ۱۰ خط جدید را پیش‌بینی کرده‌ایم و برنامه آن در دستور کار است همچنین نوسازی و به روز رسانی خطوط معاینه فنی هر ساله باید انجام گیرد و شرایط نگهداری و حفظ شرایط استاندارد مراکز مدنظر است.

راه‌اندازی ایستگاه آزمون شدت صوت/ مردودی خودروها در صورت صدای بیش از  ۹۴ دسیبل 

سرانجام راه‌اندازی ایستگاه آزمون شدت صوت با استانداردهای یک مرکز تحقیقاتی به کجا رسید؟

ایجاد ایستگاه آزمون شدت صورت پایلوت در یکی از مراکز در حال احداث است و این مسأله از دیگر اولویت‌های ما در سال ۱۴۰۰ است که احتمالاً این ایستگاه در مرکز معاینه فنی چمران یا شقایق راه‌اندازی می‌شود البته در حال حاضر آزمون صوت در همه مراکز و نه برای همه خودروها فقط در شرایطی که صدای خودرو نامتعارف و زیاد باشد و یا شکستگی در سیستم اگزوز مشاهده شود و اگزوز دستکاری شده باشد آزمون صوت صورت می‌گیرد که بر این اساس و اعلام سازمان محیط زیست اگر صدای خودرو بیشتر از ۹۴ دسیبل باشد خودرو در آزمون صوت معاینه فنی مردود می‌شود.

سال گذشته ۸۰ هزار خودرو آزمون صوت آنها انجام گرفت که ۹۸۰ مورد مردود شدند. ناگفته نماند که آزمون عیوب ظاهری به صورت چشمی کنترل می‌شوند در بسیاری از کشورها این قضیه بسیار پررنگ مدنظر است و وقتی دود آبی خودرو را متوجه می‌شوند حتما دور موتور باید بالا رود و همکارانی که عیوب ظاهری را می‌بینند اگر صدای نامتعارف از خودرو متوجه شوند آزمون صوت می‌گیرند.

فقط ۵۰ درصد خودروهای مشمول تهران در پایتخت معاینه فنی می‌گیرند

الزام معاینه فنی خودروهای پلاک تهران در پایتخت به کجا رسید و آیا این مسأله در آستانه اجرایی شدن است؟

پیگیر این موضوع هستیم که معاینه فنی برای تهران فقط در پایتخت انجام شود چرا که شرایط تهران به عنوان یک کلانشهر ویژه است و باید با حساسیت و دقت بیشتری معاینه فنی خودروهای آن انجام شود در حال حاضر حدود ۵۰ درصد خودروهای مشمول شهر تهران در پایتخت معاینه فنی می‌گیرند و مابقی خودروها خارج از تهران و این قضیه عجیب است. همچنین چرا باید با توجه به ظرفیت‌سازی‌های انجام شده معاینه فنی خودروهای پلاک تهران خارج از تهران باشد. ما به دنبال پیگیری مجوز قانونی هستیم و پیشنهادات مختلفی داده‌ایم تا این مسأله مدنظر قرار گیرد.

منبع: فارس

دیگر خبرها

 • قیمت معاینه فنی خودروها در سال۱۴۰۰
 • نرخ معاینه فنی خودرو‌ها در سال ۱۴۰۰
 • تفریحات لاکچری خانواده بابک جهانبخش +عکس
 • فیلم / صاحبخانه اثاثیه مستاجرش را بیرون ریخت / قانون کرونا چه شد؟!
 • ماشین لاکچری عمو پورنگ +عکس
 • ورشکستگی ۸۰ درصد فعالان صنف اغذیه فروشی
 • مرد میلیون دلاری؛ رقم هنگفت «رایولا» برای بیرون آوردن هالند از ویترین
 • قیمت عجیب و غریب نیم کیلو گوجه سبز ! + عکس
 • نمایان شدن عظمت آفرینش در زیبایی شکوفه‌های بهاری
 • فقط ۱۶۶ تخت خالی در استان باقی مانده است / برخی از مدیران وظایف را انجام نمی دهند / چرا باید کافی شاپ ها و آب میوه فروشی ها به بهانه بیرون بر بودن باز باشد
 • آغاز طرح تبدیل خودروهای مسافربر شخصی به دوگانه سوز
 • پیش بینی میزان خطر کرونا در محیط با اندازه گیری دی اکسید کربن
 • پیش بینی میزان خطر کرونا با اندازه گیری دی اکسید کربن
 • نوک کوه یخ فساد دانشگاهی بیرون زده است
 • پیش بینی میزان خطر کووید ۱۹ با اندازه گیری دی اکسید کربن
 • گفتگو با دزدی که حشرات زیرپوستش را با چاقو بیرون می‌کشید!
 • دزدی که حشرات زیرپوستش را با چاقو بیرون می کشید!
 • عجیب‌ترین اتفاقاتی که دوربین‌های مداربسته آن‌ها را ثبت کردند
 • خانه لاکچری که صاحبانش از آن فراری شدند+ تصاویر