آفتاب‌‌نیوز :

بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی امشب ۱۹ فروردین ماه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به بررسی چشم‌انداز و دستاورد‌های صنعت هسته‌ای ایران پرداخت.

کمالوندی سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه در آب سنگین وضعیت بسیار خوبی داریم گفت: کیفیت آب سنگین ما در دنیا اول است، آب سنگینی که در دنیا وجود دارد ۹۹/۹۵ درصد است، آب سنگینی که در کشور ما تولید می‌شود ۹۹.

۹۹ درصد است.

وی افزود: سال گذشته حدود ۷ میلیون دلار آب سنگین صادر کردیم و امسال هم ۱۴ میلیون دلار صادر خواهیم کرد لذا همچنین ما نیاز‌های داخلی را جواب می‌دهیم، مراکز علمی و فناوری و دانشگاه‌ها به دنبال این مواد هستند ما مصرف کننده هم شده ایم.

معاون امور بین الملل حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: بدون هیچ اغراقی می‌خواهم بگویم که به هیچ وجه وضعیت صنعت هسته‌ای ایران با هفت، هشت سال پیش قابل مقایسه نیست، خیلی به جلو پیش رفته ایم.

وی ادامه داد: در جلسه سران سه قوه تصویب شد تا برنامه کشور در طول ۱۵ سال به حداقل تولید برسیم که معادل ۲۵۰ هزار سو برنامه، ارائه دادیم لذا برنامه ۱۵ ساله برجامی بود، اما اگر به فرض بگوییم که برجامی در کار نیست، یکدفعه مدت زمان کمتر می‌شود، ظرفیت ما حدود ۲۰ درصد از ظرفیت قبل برجام در تولید بیشتر است، به طوری که ماشین‌های پیشرفته به کار گرفته می‌شود، ۱۶ هزار و ۵۰۰ سو ظرفیت داریم به سرعت این ظرفیت در حال اجرایی شدن است پیش از آن ۱۳ هزار و ۵۰۰ سو ظرفیت داشتیم.

کمالوندی با اشاره به اینکه ملاقاتی که امروز دکتر عراقچی با مدیرکل آژانس داشتند ملاقاتی متعارف است که همیشه در هر بار انجام می‌شود گفت: همتای آمریکایی هم با مدیرکل آژانس دیدار داشتند، رویترز به دنبال فضاسازی است تا نکته منفی را به این ملاقات اضافه کند و تمرکز بر روی بحث‌های منفی شود، هیئتی قرار است از آژانس به ایران سفر کند، این موضوعاتی که الان مطرح است مسئله‌ای حاد نیست بلکه همه کشور‌ها از این جنس موضوعات دارند، اما باید از مسیر حرفه‌ای موضوع حل شود و جلسات مختلف ترجیحاً نباید در گزارشات مطرح شود.

وی با اشاره به اینکه در فضای سیاسی و بین المللی فشار‌ها بر روی کشور ما وجود دارد افزود: تلاش می‌کنند تا به کشور ما اتهام زنی کنند و موضوع را سیاسی جلوه بدهند.

کمالوندی با تاکید بر اینکه صنعت هسته‌ای صنعتی فاخر است که در کنار صنایع دیگر قدرت افزا و اقتدار آفرین در سطح بین‌المللی است عنوان کرد: در سیاست بین‌الملل به دنبال انباشت قدرت هستند، کشور‌های قدرتمند سعی می‌کنند دیگری قدرتمند نشود، آن هم کشوری که ایدئولوژی دارد و بر روی ایدئولوژی خود به دنبال عدالت و عدالت جویی است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: باید بدانید که هدف سیاسی پشت‌سر این موضوع است لذا این موضوعات در مورد خیلی از کشور‌ها بوده و بدتر از این هم بوده است، ولی بی سر و صدا حل شده است.

وی افزود: در مورد ایران و سوریه برخورد سیاسی می‌کنند، علت این نیست که فقط آژانس سیاسی است، تمام سازمان‌های بین‌المللی بنا به دلایل مختلف تحت فشار قدرت‌های بین المللی هستند، ولی به تدریج شرایط در حال تغییر است.

کمالوندی با اشاره به اینکه آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل شروع کردند تا برای کمیته تحریم بودجه‌ای را تعیین کنند افزود: از ۲۰۰ و اندی کشور حتی ۱۰ کشور هم همراه نشدند، خیلی‌ها به دنبال فرصت هستند لذا هر وقت خبری در مورد ما و آژانس شنیدید، اولین سوال این باشد که چه کسی این خبر را مطرح می‌کند و معمولاً رسانه‌های بین المللی با اهداف سیاسی این موضوعات را مطرح می‌کنند و به دنبال اتهام‌زنی هستند.

وی افزود: چهل سال تجربه کار دیپلماتیک دارم، فضای سیاسی خیلی سنگین است، همچنین فضای سیاسی در سازمان‌های بین المللی خیلی سنگین است و اورژانس یکی از این سازمان‌ها است که فشار برای آن وجود دارد، از دوستان ما قرار بود تا در کمیته فنی باشد، ما در کمیته فنی به دنبال این نیستیم که چگونه به عقب برگردیم به دنبال این موضوع هستیم که آن چیز‌هایی را که آن‌ها عمل نکردند را مطالبه کنیم.

کمالوندی اظهار کرد: آنچه که الان استراتژی کلی تیم مذاکره کننده است این است که تکلیف تحریم قبل از هر چیزی مشخص و روشن شود، قرار است تیمی از آژانس به ایران بیاید.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه مسائل فنی را نباید سیاسی کرد افزود: باید فکری به حال بحث درز اطلاعات کرد، خواسته ما از آژانس این است که برای برخی از کار‌ها ضرورتی ندارد که جزئیات را بنویسند، وقتی موضوعی به صورت کلی را می‌توان گزارش داد چرا وارد جزئیات می‌شوند.

کمالوندی با بیان اینکه تا زمانی که تحریم‌ها لغو نشود، قرار نیست هیچ اطلاعاتی در اختیار آژانس قرار گیرد، گفت: در صورتی که تحریم‌ها لغو شد، اطلاعاتی که در این مدت نگهداری شده را در اختیار آژانس قرار می‌دهیم در غیر این صورت اطلاعات بعد از سه ماه از حافظه دوربین‌ها حذف و ثبت اطلاعات متوقف خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه بحث غنی سازی را برجسته نکنید، چون غربی‌ها سو استفاده می‌کنند بیان کرد: امروز به خاطر غنی سازی و پیشرفت که در این زمینه بوده به عنوان سالروز فناوری هسته‌ای ایران معرفی شده است، غنی‌سازی سوخت را در محصولات تحقیقاتی و نیروگاهی تامین می‌کند لذا کشور‌های غربی وانمود می‌کنند که گویی جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح است این در حالی است که پیشرفت‌های ما شفافیت هایمان را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: یک سال دیگر راکتور اراک برای تولید رادیو دارو استفاده می‌شود، تست سرد در طول نیمه اول سال انجام خواهد شد لذا حداکثر یکسال بعد از آن راکتور آب سنگین را راه اندازی خواهیم کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه امروز ظرفیت تولیدمان ۲۰ درصد بیشتر از قبل از برجام است عنوان کرد: در حال نصب ماشین‌های پیشرفته هستیم، سرعت ما خیلی زیاد شده است، ۹ تن به خارج از کشور داده بودیم و الان ۵ تن را تولید کرده ایم به طوری که به ۶۰ کیلو در حال نزدیک شدن هستیم، نسبت به قبل از برجام حدود ۳۰ درصد افزایش داریم به طوری که نرخ تولید در گذشته کمتر از نرخ تولید الان بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۰۰ میلیون یورو برای ساخت نیروگاه به روس‌ها بدهکاریم گفت: روس‌ها با ما همکاری خوبی دارند و کار را متوقف نکرده و به دنبال پیدا کردن راه حلی برای حل مسئله هستیم، ۸ تا ۱۲ درصد برق کشور باید اتمی باشد، تنوع انرژی لازم است تا در آینده با مشکل مواجه نشویم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

منبع: آفتاب

کلیدواژه: سازمان انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی بهروز کمالوندی حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی سازمان انرژی اتمی معاون امور بین الملل بین المللی آب سنگین هسته ای کشور ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت aftabnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «آفتاب» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۲۵۶۱۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

همدستی همسر بشار اسد با روسیه علیه منافع ایران؟

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

درخواست روسیه از ایران درباره دریای خزر

احمد توکلی: ۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند / وضع مملکت این‌قدر بد نبوده

عناوین روزنامه‌های ورزشی ۲۲ فروردین ۱۴۰۰/ شلیک به قلب امارات از ریاض +تصاویر

خبر بعدی:

تداوم بن بست سیاسی در لبنان/ عربستان همچنان مخالف نخست وزیری حریری

هیئت سیاسی جریان آزاد ملی لبنان با اشاره به مانع تراشی برخی طرف‌ها جهت جلوگیری از حسابرسی کیفری به حساب‌های بانکی اعلام کرد که سعد حریری مسئول تاخیر در تشکیل دولت است. - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، منابع آگاه از پرونده تشکیل دولت در لبنان اعلام کردند، بحران سیاسی کشور بسیار پیچیده شده و گره اصلی آن مربوط به خارج است. به این صورت که در حال حاضر عربستان سعودی تمایلی برای نخست وزیری «سعد حریری» نخست وزیر مکلف لبنان ندارد. بر همین اساس حریری در اینکه تشکیل دولت را اعلام کند یا نه مردد است؛ چرا که می ترسد بحرانها به یکباره منفجر شده و مسئولیت همه آنها متوجه وی گردد.

این منابع در ادامه گزارش دادند، حریری ترجیح می دهد قبل از تشکیل دولت منتظر شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای بماند.

از سوی دیگر هیئت سیاسی جریان آزاد ملی لبنان از خلال نشست دوره‌ای خود اعلام کرد، تردیدی نیست که سعد حریری تلاش می‌کند تا تشکیل دولت را به تاخیر بیندازد و همین امر زمینه شکست ابتکار فرانسه در لبنان است.

هیئت سیاسی جریان آزاد ملی لبنان افزود، مواضع «میشل عون» رئیس جمهوری کشور درباره حسابرسی دقیق سپرده‌های بانک مرکزی نقشه راه روشنی برای تسریع در اجرای اصلاحات است. بنابراین هدف طرف‌هایی که تشکیل دولت را به تعویق می‌اندازند مختل کردن و جلوگیری از انجام تحقیقات جنایی درباره حساب‌های بانکی است. جریان آزاد ملی از همه لبنانی‌ها می‌خواهد تا در برابر این اقدامات ساکت نمانند و هوشیار باشند و در راه تحقق هدف خود مبارزه کنند.

لبنان| شکست ابتکار جدید فرانسه/ ادامه چالش‌های حریری با سعودی‌ها در تشکیل دولتواکنش اتحادیه عرب به بحران تشکیل دولت در لبنان

جریان آزاد ملی لبنان همچنین نسبت به سخنان «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی که رئیس جمهور را مورد هجمه قرار داده و گفت که او به مدت 5 سال در کنار اکثریت پارلمانی و وزرا بوده است، ابراز تاسف و اعلام کرد جعجع باید از نظر ریاضی و سیاسی بداند که یک سوم وزرا اکثریت شورای وزیران را تشکیل نمی دهد.

هیئت سیاسی جریان آزاد ملی لبنان همچنین از پارلمان درباره به تعویق انداختن تصویب قانون نظارت بر نقل و انتقال پول به خارج از کشور که قرار بود در تاریخ 17 اکتبر 2019 تصویب شود سوال و تاکید کرد، اکنون یک سال و نیم از آن تاریخ می‌گذرد و اموال لبنانی‌ها بدون هیچ کنترلی به خارج از کشور انتقال میابد.

در بیانیه این هیئت آمده است، جریان آزاد ملی در کنار همه چیزهایی است که امنیت زمین و مرزهای لبنان را به طور کامل تامین می‌کند و همچنین این جریان هیچ فرصتی را برای رفع مشکلات لبنانی‌ها از دست نمی‌دهد؛ همان طور که از گذشته تاکنون این رویکرد را داشته است.

همچنین از طرفی محافل سیاسی لبنان در واکنش به تعویق سفر «حسان دیاب» نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان و هیئت وی که قرار بود 17 آوریل راهی بغداد شوند ابراز تعجب و اعلام کردند ممکن است این امر پیامد‌های دیپلماتیک بر روابط لبنان و عراق داشته باشد

روز گذشته بیروت با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که سفر حسان دیاب، به همراه وزرای کشاورزی، صنایع، بهداشت، گردشگری، انرژی دولتش به بغداد که قرار بود در روزهای 17-18 آوریل برگزار شود به درخواست عراق به تعویق افتاده است.

یک مقام بلندپایه عراقی در دفتر نخست‌وزیر عراق با تکذیب شایعات مطرح شده درباره علت تعویق این سفر، تأکید کرد که هیچ فشار خارجی برای این تصمیم درکار نبوده و چنین شایعاتی اهانت به عراق است.

او افزود که علت تعویق سفر عدم هماهنگی میان بیروت و بغداد درباره سفر و پرونده‌های مورد بحث در آن است و تأکید کرد که بیروت بدون هماهنگی بغداد زمان سفر را تعیین و اعلام کرده است.

دفتر رسانه‌ای حریری نیز در بیانیه خود اعلام کرد که وی اخبار منتشر شده توسط رسانه‌های لبنانی مبنی بر إعمال فشارهایش بر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق جهت لغو سفر حسان دیاب به عراق را تکذیب می‌کند.

در این بیانیه آمده است: این اخبار صد در صد ساختگی است و هیچ واقعیتی ندارد و اهانت عامدانه‌ای به نخست وزیری لبنان و عراق است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • بورس بی‌بها و بی‌بهار / سفر ٧ میلیارد دلاری / چرا کرایه‌ها افزایش پیداکرد
 • ایران بر ضرورت برخورد آژانس با تروریسم هسته ای تاکید دارد
 • آژانس با تروریسم هسته ای برخورد کند
 • تایید اقدام خرابکارانه در سایت هسته ای نطنز/ علی اکبر صالحی: آژانس اتمی با تروریسم هسته ای برخورد کند
 • تور ترکیه "رسما"ممنوع شد
 • وقتی هیاتی‌ها به کمک کشاورز اهل سنت آمدند
 • واکنش آژانس به حادثه در بخش توزیع برق تاسیسات نطنز
 • تور ترکیه «رسما» ممنوع شد
 • ️ دشمن به دنبال تزریق روحیه یأس و ناامیدی در جامعه است
 • آشوری: به دنبال حفظ و تداوم پویایی والیبال نشسته در ۱۴۰۰هستیم
 • گزارش// همه چی آرومه! اگر تخلفی در مورد تورهای ترکیه دیدید گزارش کنید!
 • آژانس‌های هواپیمایی از تعطیلی ۱۰ روزه اصناف معاف شدند
 • آژانس‌های هواپیمایی از تعطیلی ۲ هفته ای اصناف معاف شدند
 • دیده شو پیشرو در دیجیتال مارکتینگ
 • قطعی شدن خرید واکسن اسپوتنیک وی توسط اتریش
 • اسپوتنیک روسی زیر ذره بین آژانس دارویی
 • واکنش فرانسه به گزارش آژانس درباره ایران
 • کمالوندی: بخشی از شبکه برق تاسیسات غنی سازی در نطنز دچار حادثه شد
 • خروجی مذاکرات استراتژیک واشنگتن – بغداد بر پایه سناریوی فریب بود/ خاورمیانه در حال پوست‌اندازی است/ عراق به دنبال ترمیم جایگاه خود در دنیای عرب