Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایران آنلاین»
2023-12-07@03:50:46 GMT

خطراتی که تنها جزیره ایرانی خزر را تهدید می‌کند

تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۱۵۴۸۷۳۴

خطراتی که تنها جزیره ایرانی خزر را تهدید می‌کند

مشاور مدیریت زیست بوم‌های تالابی تاکید کرد که ایجاد مناطق گردشگری در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیستی ممنوع است.

هرچند که حدود دو سال گذشته طرح گردشگری جزیره آشوراده با دستور مقام قضایی متوقف شد اما استانداری گلستان طی روزهای ابتدایی امسال از صدور مجوز طبیعت‌گردی جزیره آشوراده در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور خبر داد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

هفته گذشته نیز در چهارمین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور به اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده رای مثبت دادند.

این موضوع نگرانی فعالان و کارشناسان محیط زیست را به‌دنبال داشته است چراکه بارها و بارها نسبت به تهدیدات اجرای طرح گردشگری در آشوراده هشدار داده‌اند. امیر صیاد شیرازی - مدیر مرکز حفاظت فوک خزری ایران - پیش از این با انتشار نامه‌ای ضمن انتقاد از اجرای پروژه گردشگری آشوراده تاکید کرده بود که اجرای این پروژه خلاف موازین حفاظتی از فوک خزری و به‌شدت مخرب است.

البته حدود ۲۰ سال است که دولت‌های مختلف در ایران به‌دنبال اجرای طرحی گردشگری در آشوراده بوده‌اند اما به‌ دلیل اختلافات گسترده در جزییات طرح و مخالفت فعالان محیط زیست با ایجاد تاسیساتی مثل هتل در این منطقه، اجرای این پروژه همواره به‌تعویق افتاده است تا اینکه طی سال ۱۳۹۷ بین مجری (سازمان همیاری شهرداری گلستان) و ناظر (سازمان محیط زیست) توافق شد که طرح گردشگری آشوراده در قالب یک طرح طبیعت‌گردی با لحاظ نکات محیط زیستی اجرایی شود که البته این پروژه نیز با دستور مقام قضایی متوقف شد و مجدد طی امسال زمزمه‌های اجرای آن به گوش می‌رسد. 

علی ارواحی - مشاور مدیریت زیست بوم‌های تالابی - در گفت و گویی با ایسنا می‌گوید: حدود دو دهه است که موضوع گردشگری در آشوراده مطرح شده و فراز و فرودهایی بسیاری داشته است. آشوراده در شبه جزیره میانکاله واقع شده و البته تنها جزیره ایرانی دریای خزر است. از سویی دیگر یونسکو این منطقه را به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست کره معرفی کرده علاوه بر این‌ها نام تالاب میانکاله در کنوانسیون رامسر به‌ثبت رسیده است و سازمان حفاظت محیط زیست نیز از آن به‌عنوان پناهگاه حیات وحش حفاظت می‌کند.

ایجاد مناطق گردشگری در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیستی ممنوع است

مجموعه این موارد حاوی این پیام است که تالاب میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده ازنظر ارزش‌های زیستی و تنوع زیستی نیازمند توجهی ویژه و رویکردی متفاوت است. ارواحی ضمن بیان این‌ موارد اظهار می‌کند: براساس مصوبه سال ۱۳۹۴ شورای عالی معماری و شهرسازی ایجاد مناطق نمونه گردشگری در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیستی ممنوع است علاوه بر این بر اساس مصوبه دیگر این شورا که به سال ۱۳۹۷ بازمی‌گردد ایجاد شهرک‌های گردشگری در مناطق محیط زیستی امکان‌پذیر نیست.

سازمان حفاظت محیط زیست در نشریه ۲۵۷ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ کرده است که ایجاد زون تفرجی متمرکز در پناهگاه‌های حیات وحش ممنوع است اما با وجود تمامی این قوانین بالادستی اسحاق جهانگیری - معاون اول رییس جمهوری - در جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور اظهار کرده است که اجرای هر طرحی به‌ویژه در عرصه‌های طبیعی نیازمند برخورداری از پیوست زیست‌محیطی است و اجرای طرح طبیعت‌گردی در جزیره آشوراده همانطور که در طرح نیز عنوان شده است باید با رعایت کامل موارد مرتبط با صیانت از این منطقه باشد.

مشاور مدیریت زیست بوم‌های تالابی در ادامه صحبت‌های خود ضمن بیان نگرانی‌هایی که درباره اجرای طرحی گردشگری در آشوراده وجود دارد، می‌گوید: طرح گردشگری آشوراده در ابتدا یک طرح ۳۸۰ هکتاری بود که پس از مخالفت‌های بسیار با آن به ۳۸ هکتار محدود شد همچنین در این طرح پیش‌بینی شده است که در ۲۲ هکتار از این مساحت زون تفرج متمرکز اجرایی شود. اجرای چنین طرحی نیازمند زیرساخت‌هایی ازجمله اسکله، آلاچیق، رستوران و دیگر زیرساخت‌های گردشگری است.

او همچنین تاکید می‌کند که طرح گردشگری آشوراده به دلیل ملاحظاتی به طرح طبیعت‌گردی آشوراده تغییر کرده است اما به هرحال این نگرانی وجود دارد که دستگاه‌های مجری مطابق با معیارهای طبیعت‌گردی و ملاحظات آن در مناطق محیط زیستی و زون‌های حساس عمل نکنند.

طرح طبیعت‌گردی آشوراده فوک خزری را تهدید می‌کند

درکنار تمامی این‌ها چند روز پیش مرکز حفاظت فوک خزری ایران اعلام کرد که جزیره آشوراده شاهد حضور بیشترین جمعیت فوک خزری در سواحل کشور ایران است بنابراین برهم خوردن امنیت این منطقه به معنای آسیب جدی به قلمرو زیستی این گونه و برخلاف معاهدات بین‌المللی و اصول مربوط به حفاظت فوک خزری است. ارواحی نیز در این‌باره تصریح می‌کند: هرکسی که با اصول طبیعت‌گردی آشنایی داشته باشد به‌خوبی می‌داند که طرح‌های گردشگری و طبیعت‌گردی در زون‌های حساسی مثل آشوراده چه مشکلاتی برای آن منطقه و گونه‌های در معرض خطر انقراض ازجمله فوک خزری ایجاد می‌کند.

ارواحی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه متاسفانه این دید وجود دارد که آشوراده تبدیل به قطب گردشگری استان گلستان شود، اظهار می‌کند: چنین چیزی همسو با موازین طبیعت‌گردی اصولی نیست. هرچند که برای مدیریت پایدار زیست بوم‌ها تاکید بر حفظ تعادل بین حفاظت و بهره‌برداری است اما زون‌های حساس جزو استثناها هستند و در این زون‌ها ما امکان ایجاد زون تفرجگاهی متمرکز را نخواهیم داشت.

به گفته مشاور مدیریت زیست بوم‌های تالابی درخصوص اجرای طرح طبیعت‌گردی آشوراده این نگرانی وجود دارد که راهی برای توسعه بیشتر در این منطقه باز شود و مانند بسیاری از نقاط به مرحله‌ای برسیم که دیگر نتوانیم آن را مدیریت کنیم. هرچند بهره‌برداری اصولی منجر به درآمد زایی برای جوامع محلی می‌شود اما درخصوص طرح طبیعت‌گردی آشوراده از سرمایه‌گذاری‌های دولتی و بخش خصوصی استفاده خواهد شد و به‌نظر می‌رسد که نفعی برای جوامع محلی نخواهد داشت.

او در ادامه با اشاره به مشکلات تالاب میانکاله که مستقیم روی آشوراده اثرگذار است، تصریح می‌کند: طی سال‌های اخیر با مرگ و میر گسترده پرندگان مهاجر در این منطقه به دلیل آنچه که سم بوتولیسم گفته می‌شود، مواجه بوده‌ایم. در حال‌ حاضر این سوال مطرح است که درحالی‌که میانکاله و آشوراده با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند، بارگذاری‌های جدید چه‌قدر می‌تواند شرایط را بحرانی‌تر کند؟ آیا ارزیابی جامعی از این مسئله صورت گرفته است یا خیر و آیا ستاد مدیریت تالاب‌های کشور مهمترین شرح وظایف خود را برای حفاظت از تالاب‌ها می‌داند یا خیر؟

ارواحی در پایان می‌گوید: اگر ستاد مدیریت تالاب‌ها به شرایط بحرانی منطقه میانکاله، خلیج گرگان و آشوراده آگاه است،انتظار می‌رود که مجدد در طرح طبیعت‌گردی آشوراده بازنگری کند. درحال‌ حاضر تمرکز و اولویت ما باید روی مشکلاتی ازجمله کاهش سطح آب در تالاب میانکاله و خلیج گرگان، افت کیفیت آب، تولید سم در تالاب و... باشد. زمانی‌که تمامی این تهدیدات را برطرف کنیم، می‌توانیم با نگاهی دقیق و جامع به موضوع طبیعت‌گردی در این منطقه بپردازیم.

/ایسنا 

منبع: ایران آنلاین

کلیدواژه: طرح طبیعت گردی آشوراده گردشگری در آشوراده گردشگری آشوراده مدیریت تالاب ها تالاب میانکاله جزیره آشوراده طرح گردشگری محیط زیستی اجرای طرح محیط زیست فوک خزری زون ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۴۸۷۳۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

سفر به کیش بهتر است یا قشم؟

کیش و قشم، از جزایر زیبای ایران در استان هرمزگان هستند که به‌عنوان محبوب‌ترین و پرترددترین مقاصد گردشگری محسوب می‌شوند. شگفتی‌های این دو شهر به‌گونه‌ای است که انتخاب یکی از آن‌ها، برای گذران تعطیلاتی مفرح و خاطره‌انگیز ممکن است کمی سخت باشد.

اگر شما نیز برای انتخاب مقصد سفر خود بین این دو شهر شگفت‌انگیز دچار تردید شده‌اید، بهتر است برای دانستن این موضوع که کیش بهتر است یا قشم، آن‌ها را از جنبه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید؛ به این شکل می‌توانید به‌راحتی و براساس سلیقه و روحیات خود به این سوال پاسخ دهید که برای مسافرت کیش بهتر است یا قشم. برای آشنایی بیشتر با این دو مقصد گردشگری بی‌نظیر و پرطرفدار، بهتر است با ادامه مطلب همراه باشید.

مقایسه سفر به کیش و قشم

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، باید برای یافتن پاسخ این سوال که برای تجربه سفری مهیج و به‌یادماندنی قشم بهتر است یا کیش، این دو شهر گردشگری را با یکدیگر مقایسه کنید. قبل از هر چیزی، باید این نکته اساسی را به خاطر داشته باشید که این دو شهر ساحلی چشم‌نواز، از بی‌نظیرترین مناطق گردشگری در کشور محسوب می‌شوند و امکان تجربه لحظات خاطره‌انگیز و متفاوتی را در اختیارتان قرار می‌دهند؛ همچنین انتخاب یکی از این دو شهر به‌عنوان مقصد سفر، بستگی زیادی به بودجه، روحیات، سلیقه و اولویت‌های شما دارد. در ادامه به فاکتورهای مهمی اشاره خواهیم کرد که به شما در تشخیص این موضوع که سفر به جزیره کیش بهتر است یا قشم، کمک می‌کند.

آب و هوای کیش بهتر است یا قشم

برای رسیدن به پاسخ این سوال که برای مسافرت کیش بهتر است یا قشم، بایستی ابتدا به شرایط آب‌وهوایی هر یک از این دو جزیره، توجه داشته باشید. شما قرار است، برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی و انجام تفریحات هیجان‌انگیز در طول سفر، در کیش یا قشم رفت‌وآمد داشته باشید و این فقط در شرایط آب‌وهوایی مطلوب امکان‌پذیر است. به‌طور کلی شرایط آب‌وهوایی دو جزیره کیش و قشم، تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد؛ زیرا هر دو شهر دارای موقعیت مکانی مشابهی هستند. هم کیش و هم قشم به‌دلیل قرارگیری در کنار آب‌های خلیج فارس، دارای آب‌وهوای شرجی هستند.

لازم به ذکر است نزدیکی به خط استوا، باعث شکل‌گیری آب‌وهوای گرمسیری در این دو جزیره شگفت‌انگیز شده است. این بدان معنا است که در قشم و کیش و در بیشتر ایام سال می‌توانید با لباس‌های تابستانی و خنک به گشت‌وگذار و تفریح بپردازید. البته باید بدانید که در فصول گرم سال، گرمای هوا در این دو شهر، طاقت‌فرسا و اذیت‌کننده خواهد بود؛ بنابراین بهترین زمان سفر به قشم و کیش، فصل‌های پاییز و زمستان و همچنین ماه اول فصل بهار است.

سواحل قشم بهتر است یا کیش

کیش یا قشم کدام بهتر است؟ اگر هنوز برای انتخاب مقصد سفر خود دچار تردید و سردرگمی هستید، توصیه می‌شود سواحل این دو جزیره زیبا را بررسی کنید؛ چراکه اکثر گردشگران برای تفریح در سواحل به این دو جزیره سفر می‌کنند. قدم زدن در ساحل و تماشای شگفتی‌های دریا برای هر گردشگری جذاب است، اما باید بدانید که حال‌وهوا و امکانات سواحل قشم و کیش، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که بهتر است پیش از انتخاب مقصد سفر با آن‌ها آشنا باشید؛ برای مثال، تعداد و تنوع کافه‌ها و رستوران‌ها و همچنین اقامتگاه‌ها در سواحل کیش بیشتر از قشم است.

اگر از آن دسته افراد هستید که از قدم زدن و یا انجام تفریحات آبی در سواحل خلوت لذت می‌برید، قشم گزینه بهتری برای شما خواهد بود؛ زیرا سواحل قشم نسبت به سواحل کیش، بکرتر و خلوت‌تر هستند. علاوه بر آن، تعداد سواحل و اسکله‌های تفریحی در قشم بیشتر از کیش است و این به‌دلیل مساحت بیشتر این شهر نسبت به کیش است؛ ازاین‌رو در قشم می‌توانید از جاهای دیدنی بکر و دنج متنوعی بازدید کنید که لحظات آرامش‌بخشی را برای‌تان فراهم می‌کنند. در این میان سواحل جزیره قشم امکان استفاده از پلاژهای اختصاصی در کنار سواحل را برای بانوان و آقایان ایجاد کرده است که می‌توانید از امکانات تفریحی مانند شنا، آفتاب گرفتن و… بهره ببرید.

جاذبه های گردشگری قشم بهتر است یا کیش

در تصمیم‌گیری برای سفر به قشم یا کیش، باید جاذبه‌های گردشگری این دو جزیره را نیز در نظر داشته باشید؛ زیرا شما قرار است در طول سفر خود لحظات خوش، مفرح و متفاوتی را در کنار دوستان و یا اعضای خانواده سپری کنید. جاهای دیدنی قشم، بیشتر شامل جذابیت‌ها و شگفتی‌های طبیعی و بکر است که برخی از آن‌ها در کمتر جایی از ایران، قابل مشاهده است. جالب است بدانید که برخی از پدیده‌های طبیعی موجود در جزیره قشم، طی میلیون‌ها سال ایجاد شده‌اند که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. در این میان جاذبه‌های گردشگری کیش که بیشتر آن توسط انسان ساخته شده، لوکس‌تر و مفرح‌تر است؛ به‌طور کلی در جزیره کیش، تمام آن چیزی که مقابل چشمان شما قرار خواهد گرفت، جدید، مدرن و لوکس محسوب می‌شود.

تور کیش برای سفر به زیباترین جزیره ایران

اگر برای گذران اوقات فراغت خود، جزیره رویایی و زیبای کیش را انتخاب کرده‌اید، باید برای رزرو تور گردشگری به مقصد کیش، اقدام کنید. از آنجایی که سفر به این جزیره شگفت‌انگیز، جزو سفرهای نسبتاً گران محسوب می‌شود، بهتر است به‌دنبال رزرو تور ارزان کیش، از سایت‌های معتبر در زمینه معرفی تورهای گردشگری مختلف باشید تا با کمترین هزینه بهترین نتیجه را کسب کنید. این کار به شما در تجربه سفری راحت، بی‌دغدغه و در عین حال مقرون‌به‌صرفه کمک می‌کند.

یکی از روش های رزرو تور کیش قیمت مناسب، انتخاب هتل هایی است که امکانات خاص و ویژه و ساحل اختصاصی ندارند اما در کل کیفیت و نوع خدمات کاملاً پاسخگوی انتظارات و نیاز شما خواهد بود. هتل های اقتصادی و قیمت مناسب مثل هتل ۳ ستاره پارس نیک، گاردنیا، آرامش، پارسیان، جام جم، آفتاب شرق و غیره را پیشنهاد می کنیم. بنابراین با اقامت در این هتل هم تور کیش را با قیمت مناسبتری رزرو کرده اید هم از اقامت خود لذت خواهید برد.

رزرو تور از اقامت ۲۴ و تجربه سفری خاطره انگیز

خرید تورهای گردشگری، بهترین و مطمئن‌ترین روش، برای سفر به هر جای ایران و جهان محسوب می‌شود؛ زیرا بهترین خدمات و بی‌نظیرین امکانات در اختیارتان قرار خواهد گرفت. اگر جزو کسانی هستید که به سفر و دیدن شهرها و کشورهای جدید علاقه دارید، پیشنهاد ما به شما رزرو تور اقامت ۲۴ است که امکان بررسی تورهای گردشگری مختلف، قیمت، امکانات و خدمات هر کدام از آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تورهای گردشگری به دو صورت مستقل و گروهی قابل اجرا هستند. در تورهای گروهی برنامه‌ریزی سفر به یک مقصد خاص در بازه زمانی مشخص برای یک گروه با ظرفیت معین انجام شده است. شما با خرید تور گروهی از کلیه خدمات تور شامل محل اقامت، نوع حمل‌ونقل و گشت شهری آن همراه با یک گروه از گردشگران بهره‌مند خواهید شد. در مورد تور مستقل اما موضوع متفاوت است؛ با رزرو تور در این حالت، خدماتی مانند رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما یا قطار برای مقصد مورد نظر شما در بازه زمانی دلخواه‌تان به شما ارائه می‌شود. اگرچه برخی تورهای مستقل تخفیف‌هایی را نیز برای تفریحات گردشگری مقصد به عنوان آفر تور به مسافران ارائه می‌دهند.

سخن پایانی

اگر قصد دارید برای گذران اوقاتی خوش و مفرح به شهرهای ساحلی ایران سفر کنید، جزیره قشم و کیش بهترین گزینه پیش‌روی شما محسوب می‌شوند. مطمئناً این سوال ذهن شما را به خود مشغول کرده است که برای مسافرت کیش بهتر است یا قشم. آشنایی با تفاوت‌ها، ویژگی‌ها و جاذبه‌های گردشگری هر کدام از این دو جزیره زیبا به شما در تصمیم‌گیری به‌منظور تعیین مقصد سفر کمک می‌کند. اما در هر صورت به خاطر داشته باشید که همه چیز به سلیقه و علاقه شما بستگی خواهد داشت.

کد خبر 710001

دیگر خبرها

  • سفر به کیش بهتر است یا قشم؟
  • تنوع زیستی هزار مسجد؛ زمینه‌ای برای رونق گردشگری
  • چند گام مانده تا پایان انزوا و گوشه‌نشینی آشوراده
  • امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری طرح طبیعت‌گردی آشوراده
  • تفاهم نامه سرمایه گذاری طرح طبیعت گردی آشوراده امضا شد
  • ببینید | نسیم گردی با تلویزیون
  • حامی محیط‌بانان هستم/ نظارت‌ها نباید منجر به تنش و درگیری شود
  • ضرورت توسعه گردشگری در مکران بر پایه طبیعت گردی
  • استاندار گلستان: اولین حامی محیط زیست در آشوراده هستم!
  • «نسیم گرد» در قاب نسیم