در شرایطی که دولت در شرایط سخت کرونا و تحریم گندم را به دو برابر قیمت از خارجی‌ها وارد می کند می‌تواند با تعیین نرخ مناسب تضمینی و حمایت از کشاورزان مانع خروج ارز از کشور شده و یارانه به جیب کشاورز خارجی نریزد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، گندمکاران کشور چشم به راه افزایش نرخ خرید تضمینی گندم هستند که پیش از این شورای اقتصاد کیلویی 4000 تومان تعیین کرده بود.

کشاورزان قیمت کمتر از 5000 تومان را بسیار پایین می دانند که هزینه هایشان را نیز جبران نمی کند.

اگر قیمت گندم افزایش نیابد کاهش تولید، افزایش واردات در شرایط تحریم و کرونا، قاچاق، کاهش درآمد کشاورزان تنها بخشی از عواقبی است که بخش کشاورزی و دولت به آن گرفتار می‌شوند.

نرخ خرید تضمینی گندم و دیگر محصولات کشاورزی توسط شورای اقتصاد تعیین می‌شد، اما با اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط مجلس که در آن تشکیل شورای شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک پیش‌بینی شده بود، شورای قیمت‌گذاری رسماً مسئولیت تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات مهم کشاورزی را برعهده گرفت که در آن دو نماینده از کشاورزان هم حضور دارند.

گندم یک محصول استراتژیک برای تامین امنیت غذایی و نیز تاثیرگذار در مناسبات سیاست خارجه هم به شمار می‌رود، امروزه امنیت غذایی به عنوان یک عامل تاثیر گذار در سیاست‌های خارجه است و کشورهای دیگر به عنوان ابزاری برای سلطه بر دیگر کشور ها استفاده می‌کنند، ادبیات و نوع گفتمان طرف‌های مذاکره بسته به این که چقدر می‌تواند امنیت غذایی کشورش را تامین کند، تغییر می‌کند.


نرخ گندم سرکوب شده است


اما آیا واقعا نرخ خرید تضمینی که امسال دولت برای خرید از کشاورزان تعیین کرده ، یعنی کیلویی 4000 تومان پایین است؟

حامد نجفی علمدارلو، دکترای اقتصادکشاورزی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس به خبرنگار فارس گفت: اطلاعات ثبت شده در گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی از آن است که قیمت وارداتی گندم در سال‌های 1398 و 1399 به ترتیب 23 و 22 درصد بیشتر از قیمت جهانی گندم بوده است. از طرف دیگر میزان حمایت قیمتی از تولید داخلی این محصول در سال 1398 و 1399 به ترتیب منفی 17.2 و منفی 39 هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌­شود.

وی اضافه کرد: در واقع کشاورزان در این دو سال و با توجه به قیمت تضمینی تعیین شده برای گندم، معادل 17.2 و 39 همت ‌(هزار میلیارد تومان) مالیات غیرمستقیم پرداخته‌اند. بر این اساس، سهم هر گندمکار از این مالیات غیرمستقیم برابر با 13.1 و 29.6 میلیون تومان در این سالها بوده است.

نمودار زیر نیز روند زمانی حمایت قیمتی محصول گندم به ازای هر هکتار را نشان می‌دهد. سرکوب قیمت داخلی این محصول در سال­های اخیر، زیان گندمکاران در هر هکتار را به حدود 8 میلیون تومان رسانده است. این نحوه دخالت دولت در بازار در حالی است که در فاصله سال­های 2015 تا 2019 کشورهای OECD سالانه به میزان 2.84 میلیارد دلار از تولید داخلی محصول گندم خود حمایت کرده‌اند.

بنابراین دولت با سرکوب قیمت‌های داخلی گندم در سالهای گذشته و کاهش حمایت‌ها، کشاورزان داخلی را در تنگنای بیشتری قرار داده است.

*هشدار به قاچاق گندم این نمودار کاملا گویا است که از سال 96 روند حمایت دولت از قیمت بازاری تولید کنندگان گندم بسیار پایین آمده است. نتیجه چنین اقدامی کاهش تولید گندم در کشور است، به طوری که سال 98 سه میلیون گندم وارد کرد و از آنجایی که تولید 99 از سال 98 بیشتر نبود به همین میزان هم باید سال گذشته وارد کرده باشد.

تشکل‌های کشاورزی معتقدند در صورتی که قیمت گندم افزایش نیابد احتمال قاچاق این محصول به کشورهای همسایه که قیمت در آنجا تقریبا کیلویی 9 هزار تومان است افزایش می‌یابد و دولت مجبور است ارز بیشتری را برای واردات گندم از کشورهای دیگر بپردازد.

فاضل نیسی رئیس نظام صنفی کشاورزی اهواز و کارون روز گذشته به خبرنگار فارس گفت: بر اساس اطلاعاتی که از گمرک بندر امام خمینی(ره) به دست آوردیم چند محموله کشتی گندم به تازگی وارد کشور شده که قیمت تمام شده آنها کیلویی 9 هزار تومان است.

یعنی دولت بیش از دو برابر نرخی که می‌خواهد به کشاورزان داخلی بدهد را به کشاورز خارجی می پردازد و به جیب آنها یارانه می‌ریزد.


کاهش تولید


در صورتی که نرخ خرید تضمینی گندم افزایش نیابد شوق کشاورزان به تولید این محصول اساسی کمتر می‌شود، همچنان که بر اساس آمار با کاهش نرخ خرید تضمینی و حمایت‌های دولت در سالهای گذشته تولید کمتر شده و دولت در دو سال گذشته سالانه حدود 8 میلیون تن گندم از کشاورزان به نرخ تضمینی خریداری کرد که حداقل 11 میلیون تن خریداری می‌کرد تا نیاز کشور تامین شود.

ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران گفت: «اگر دولت سیاست‌های خود را در قبال قیمت گذاری گندم اصلاح نکند، کمبود تولید گندم و آرد در کشور طی ماه‌های آینده فرضیه‌ای محتمل است و باید از همین الان به فکر واردات گندم باشند.»

وی افزود: این اتفاق درباره مرغ رخ داد و مسئولان اعلام کردند که حدود ۵۰ هزار تن مرغ برای تنظیم بازار این کالا وارد کشور خواهد شد در حالی که اگر همین میزان ارزی را که الان می‌خواهند صرف واردات مرغ کنند را در زمان درست، صرف تولید می‌کردند و از قیمت‌گذاری دستوری دست برمی‌داشتند، بازار مرغ این اندازه نابسامان نمی‌شد.


جایگزین شدن گندم به جای خوراک دام


اگر قیمت خرید گندم از کشاورز به نرخ واقعی نباشد، دامداران از این محصول استراتژیک برای تغذیه دام خود استفاده خواهند کرد، چرا که قیمت خوراک دام و طیور در بازار بسیار گران‌تر از گندم است، کمبود خوراک هم باعث شکل‌گیری بازارهای سیاه شده که قیمت خوراک را تا 5 برابر افزایش داده است و قیمت سویا تا 15 هزار تومان و ذرت تا 7 هزار تومان رسیده که در برابر نرخ 4 هزار تومان گندم که دولت تعیین کرده بسیار بیشتر است.

محمدشفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشوربا اشاره به وضعیت نامساعد بارندگی و شرایط اقلیمی، گران‌تر بودن نرخ نهاده‌های دامی نسبت به گندم و احتمال جایگزینی گندم به جای خوراک دام گفت: مجموع این شرایط باعث می‌شود دولت در پایان سال زراعی جاری احتمالاً بیشتر از ۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری نکند و با احتساب ذخایر استراتژیک ناچار به واردات حدود ۸ میلیون گندم خواهد شد که نیاز به ۶۴ میلیارد تومان هزینه ارزی دارد.


محدود شدن کشورهای صادر کننده با شیوع کرونا


شیوع کرونا در 16 ماه گذشته صادر کنندگان محصولات استراتژیک از جمله گندم را بسیار کم کرده بنابراین اگر دولت چشم به واردات دوخته چنین شرایطی فراهم نیست.

دولت باید با تعیین نرخ خرید منطقی و حمایت از کشاورزان تولید داخل را افزایش دهد.

پس از کرونا خیلی از کشورهای صادر کننده به مسئولان خود اعلام کردند که صادرات را متوقف یا محدود کنند و تامین داخل و ذخایر استراتژیک را در اولویت قرار دهند.

پوتین رئیس جمهور روسیه به وزیر کشاورزی و دیده بان امنیت غذایی خود چنین دستوری داد و آنها عوارض و مالیات صادرات را دو برابر کردند.

در کشورهای دیگر مانند مالزی و سنگاپور هم اقدامات مشابهی وجود داشت و اینها نشان می‌دهد که نمی توان دل به واردات آسان بست.

بنابراین کاهش حمایت های دولت، افزایش هزینه های تولید که با قطع یارانه های کود و سموم 5 برابر شد و تعیین نرخ های کمتر از واقع، سال به سال گندمکاران را تضعیف کرده و در صورتی که امسال نرخ واقعی گندم تعیین نشود، دولت مجبور به واردات در شرایط سخت تحریم و کرونا خواهد بود که هم ارز زیادی می خواهد و هم کار آسانی نیست.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: واردات گندم شیوع کرونا خوراک دام نرخ خرید تضمینی امنیت غذایی قیمت گذاری هزار تومان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۶۴۰۹۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مخالفت با افزایش قیمت خودرو نقشه دشمن است!

تصاویر | رژه موتوری زنان در تبریز

عکس| دختری با تیپ خاص در مراسم روز قدس تهران

احمدی‌نژاد: فضای انتخابات بسیار سرد است؛ اتفاقات زیادی در راه است

کشف 7 دستگاه ماینر غیر مجاز دراسفراین

خبر بعدی:

قیمت پی‌ وی ‌سی تولید روسیه افزایش می یابد

تولیدکنندگان پی‌وی‌سی روسیه در پی رکوردشکنی قیمت‌های جهانی این محصول به‌دنبال افزایش قیمت هستند.

به گزارش ICIS، تولیدکنندگان پلی وینیل کلراید روسیه (پی‌وی‌سی) در پی رکوردشکنی قیمت‌های جهانی و تاثیرش بر بازار داخلی به دنبال افزایش قابل‌توجه قیمت برای محموله‌های ماه مه 2021 هستند.

بر اساس گزارش قیمت موسسه ام‌آرسی و آی‌سی‌آی‌اس، قیمت‌های بالا از اواسط سال گذشته میلادی بازار روسیه را تحت فشار قرار داده و تولیدکنندگان به‌دنبال افزایش ارزش 10 هزار روبل به ازای هر تن (111 یورو به ازای هر تن) هستند.

قیمت پی‌وی‌سی صادراتی روسیه همچنان مطلوب است در حالی‌که قیمت‌های داخلی در آوریل بسیار پایین بود.

قیمت صادرات اکنون بسته به منطقه، از 132 هزار تا 150 هزار روبل به ازای هر تن به‌صور حمل رایگان شامل مالیات بر ارزش افزوده قیمت‌گذاری می‌شود و این سطح قیمت تأثیری بسزا در قیمت‌گذاری داخلی دارد.

عرضه محدود و حمل و نقل پیچیده نیز به پویایی کنونی بازار کمک کرده است.

موسسه ام‌آرسی از شریکان موسسه آی‌سی‌آی‌اس است که در زمینه انتشار خبرهای پلیمری و گزارش‌های قیمتی از روسیه، اوکراین، بلاروسی، ازبکستان و قزاقستان فعالیت می‌کند.

برچسب هاپی وی سی روسیه

دیگر خبرها

 • افزایش قیمت طلا در بازار‌های داخلی
 • افزایش قیمت طلا در بازار‌های داخلی و خارجی
 • سود هزار میلیاردی دولت از بازار دخانیات/ تنها ۱۰ درصد از محصولات دخانی تولید داخلی است
 • قیمت خودروهای داخلی امروز ۲۰ اردیبهشت
 • قیمت جوجه ۲ برابر نرخ مصوب!
 • ابتکار: دسترسی به بازارهای داخلی و خارجی دغدغه اصلی زنان کارآفرین است
 • اعلام مبلغ زکات فطریه از سوی دفتر آیت‌الله شبیری‌زنجانی
 • کاهش قیمت خودرو‌های وارداتی؛ دولت جدید واردات خودرو را آزاد می‌کند؟
 • قیمت جوجه به ۲ برابر نرخ مصوب رسید! / ثبات در بازار مرغ
 • هیچ تغییری در نرخ پایه آرد و گندم نداریم/ بررسی افزایش قیمت نان در مراحل پایانی
 • آغاز خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی
 • چه آسانسوری برای ساختمان شما مناسب است؟
 • بعید است دولت در این فرصت کوتاه اقدام مثبتی برای کاغذ انجام دهد/ ضرورت تولید کاغذ داخلی و خروج از وابستگی
 • چطور دلار ارزان می‌شود اما قیمت‌ها همچنان بالا می‌رود؟!
 • چطور دلار ارزن می‌شود اما قیمت‌ها همچنان بالا می‌رود؟!
 • پیشی گرفتن قیمت علوفه از گندم در خراسان رضوی
 • مخالفان داخلی در برجام نمی‌توانند در افکار عمومی تاثیرگذار باشند/ ایران خواهان برچیدن مکانیسم ماشه و تعیین تکلیف خروج اعضا است
 • موافقت دولت با واردات کالا از بازارچه‌های مرزی سیستان
 • تعیین نصاب معاملات در سال ۱۴۰۰/ موافقت با واردات کالا از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان