به گزارش دوشنبه شب دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد به ایرنا  جت‌الاسلام مهدی خاموشی در دیدار با آیت الله محمدرضا ناصری افزود:  در زمینه موقوفه های منفعتی نیز هدف گذاری نهاد این است که تا پایان امسال سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی درآمد تحقق پیدا کند.

به گفته وی کمیسیون املاک ایجاد شد، اگر موقوفه‌ای نیاز به تبدیل احسن و فروش دارد، کمیسیون املاک استان مربوطه با نظر کارشناسان تصویب و تصمیم‌گیری کند که با انجام این کار، درآمد اولیه سازمان افزایش می یابد.

وی  درآمد اوقاف سال ۹۹ کشور را هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد و ادامه داد: این اتفاق با تغییر شرایط اجاره رقم خورد ضمن اینکه زمین‌های کشاورزی با مشارکت و مضاربه و از این قبیل امور به درآمدزایی رسید و  در این ارتباط نیمی از درآمد برای حفظ العین در نظر گرفته شد تا موقوفه آباد و  دایر باقی بماند.
وی یادآور شد: سیستم اوقاف باید به سمت تولید برنامه ریزی شود تا بتواند در شرایط تحریم باری از دوش کشور بردارد و این حرکت تاکنون بسیار موفق بود که نمونه آن زمین زراعی ۴۰۰ هکتاری در تهران بود که ۴۲ سال یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان اجاره پرداخت کردند اما در شش ماهه اول سال گذشته، ۶ میلیارد تومان به سیستم وقف پول تزریق کرد و بعد از آن سرمایه گذار پنج میلیارد تومان هزینه کرد تا تولید گندم را در هر هکتار به ۱۰ تن برساند که اتفاق مهمی است.
خاموشی ادامه داد: در استان یزد سال ۹۹ درآمد اوقاف ۴۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود و احتمال اینکه با توجه به ظرفیت های تعاملی کارهای تجاری افزایش یابد، نیز وجود دارد و یزد، می تواند ارقام قابل توجهی  سرمایه گذاری کند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به نیت واقفان گفت: حدود ۸۰۰ نیت استحصا شد که برخی از آنها در زیرمجموعه یکدیگر قرار دارد و ۱۴ نیت اصلی استخراج شد که برخی نیات، اجتماعی است و هزار و ۸۸۰ مرکز درمانی، بیمارستان، درمانگاه موقوفه وجود دارد.
خاموشی بیان کرد: با تعاملی که با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد، رفتار موقوفه داری برای درمانگاه، بیمارستان و از این قبیل امور تغییر می کند و شرایط مانند گذشته نخواهد بود که این موضوع در تفاهمنامه مدنظر قرار گرفت .
وی اظهار کرد: نزدیک به ۲۰ هزار داروخانه وقفی مربوط به بیمارستان هاست که از محل درآمد آنها می توان  تعداد قابل توجهی عمل جراحی سخت رایگان انجام داد ،اوقاف اکنون به دنبال حرکت در مسیر درمان رایگان مردم کم بضاعت از محل درآمد موقوفه است.
وی در مورد موقوفه های مربوط به حوزه های علمیه هم گفت: مجموع درآمدی که از حوزه ها در اختیار اوقاف است، ۲۷ میلیارد تومان است اوقاف در این زمینه به دنبال برنامه ریزی جدیدی است، زیرا حوزه های علمیه برای خود رسالتی قایل است.
وی تعداد دارالقرآن موقوفه کشور را ۴۵۷ مورد ذکر کرد و یادآور شد: تعهد فرهنگی اوقاف در قبال مراکز فرهنگی این است که از دریچه اجتماعی وارد شود به نظر می رسد که فعالیت در این زمینه جهش پیدا می کند.

همچنین نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد گفت: به معادن به عنوان انفال خمس تعلق می گیرد و می توان از بخشی از این خمس برای ایجاد موقوفه های جدید استفاده کرد.
آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی با اشاره به اینکه مدیریت اوقاف نیازمند تدبیر جدی است، اظهارکرد: بسیاری از نیات واقفان امروز قابل اجرا نیست ضمن اینکه اجاره و پذیره‌ها از گذشته تاکنون تغییراتی کرد ،لازم است با تدابیر جدی و با توجه به مسایل فقهی حوزه وقف رفع شود.
وی عنوان کرد: برای تبدیل به احسن موقوفه نیز باید چاره اندیشی اساسی صورت گیرد تا این قبیل موقوفه ها سر و سامان پیدا کند و از آنها به بهترین نحو ممکن بهره‌برداری شود.
ناصری بیان کرد: برخی موقوفه ها هم اکنون درآمدزا نیست ،لازم است اقداماتی انجام شود تا موقوفه به درآمدزایی برسد تا هم به نیت واقف عمل شود و هم از محل درآمد آن بتوان موقوفه را دایر و آباد نگه داشت.
امام جمعه یزد با اشاره به اراضی و املاک بلاتکلیف که بدون نیت خاص وقف شد، افزود: برخی موقوفه نیز درآمد ندارد تا از محل آن به نیت واقف عمل شود و صرفا به یک زمین بایر تبدیل شد، لازم است برای اینها و تبدیل به احسن  چاره اندیشی شود.
ناصری با اشاره به اینکه نهضتی در سازمان اوقاف و امور شکل گرفت که بهره گیری بهتری از موقوفه انجام شود، اظهار امیدواری کرد که با احیای موقوفه شاهد احیای سنت حسنه وقف در کشور باشیم.
وی  با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای مستقل شدن حوزه های علمیه از دولت و ایجاد درآمد پایدار برای آنها عنوان کرد: پیشنهاد می کنم برخی موقوفه های متروکه و بلااستفاده احیا و از درآمد آنها برای حوزه ها درآمد پایدار ایجاد شود یا از محل درآمد موقوفه، وقف های جدید برای حوزه های علمیه صورت گیرد.
ناصری با اشاره به اینکه احیای موقوفه به اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه معادن از انفال به شمار می رود و با توجه به اینکه بخش خصوصی معادن را استخراج می کند، به آن خمس تعلق می گیرد.
وی افزود: تاکنون به خمس معادن توجهی نشد در حالی که رقم قابل توجهی است و می توان از این محل، موقوفه های جدیدی برای ایجاد منابع پایدار برای حوزه های علمیه ایجاد کرد.
ناصری با ارایه پیشنهادی برای رفع مشکل بیکاری هم عنوان کرد: اگر دولت برای صنعت پوشاک سرمایه گذاری کند، با کمترین میزان سرمایه گذاری و با آموزش و حتی با سرمایه های خُرد مردم می توان این صنعت را توسعه دادو بیکاری را رفع کرد.
وی تاکید کرد: باید ابتدا ذائقه مردم و کیفیت تولید مدنظر قرار گیرد تا بتوان واردات پوشاک را متوقف کرد تا این صنعت به سوددهی بالا برسد.
ناصری عنوان کرد: اگر این صنعت به شکل اصولی و برنامه ریزی شده راه اندازی شود، مشکل بسیاری از خانواده ها و جوانان بیکار به ویژه زنان سرپرست خانوار رفع می شود ضمن اینکه با راه اندازی صنعت پوشاک، صنعت نساجی و حتی کشت پنبه نیز رونق می گیرد.
ناصری پیشنهاد کرد که اوقاف از محل موقوفه بلااستفاده یا موقوفه هایی که از درآمد آن استفاده کامل نمی شود، به این مقوله ورود کند ضمن اینکه می تواند از محل درآمد مازاد موقوفه،  برای ایجاد وقف جدید اقدام کند.

یزد  حدود ۵۵۰ معدن دارد که از لحاظ تنوع اندیس های معدنی دومین استان کشور است.

برچسب‌ها سازمان اوقاف و امور خیریه مدارس حوزه علميه سید مهدی خاموشی یزد آیت الله محمدرضا ناصری وقف

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایرنا

کلیدواژه: سازمان اوقاف و امور خیریه مدارس حوزه علميه سازمان اوقاف و امور خیریه مدارس حوزه علميه سید مهدی خاموشی یزد آیت الله محمدرضا ناصری وقف اخبار کنکور حوزه های علمیه میلیارد تومان محل درآمد موقوفه ها درآمد آن حوزه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۶۹۳۲۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

پناهیان: ساده لوح‌ها می‌گویند برجام خوب است

احمد خاتمی: ریشه گرانی‌ها به خاطر مذاکرات است با مقاومت این مشکل حل می‌شود

توافق احتمالی ایران و آمریکا؛ بعد از آن چه خواهد شد؟

واکنش به اشعار توهین‌آمیز مداح معروف علیه ظریف

فرزام: فقط ژاپنی‌ها از دستمان در رفتند و طلا گرفتند/ یک هفته برای اعلام قایقران المپیکی زمان داریم

خبر بعدی:

زمین‌های اوقاف برای اجرای طرح ملی اقدام مسکن در کرمانشاه اختصاص یابد

به گزارش ایرنا، «مهرداد سالاری» روز شنبه در نشست بررسی استفاده از زمین اوقاف برای طرح اقدام ملی مسکن در استانداری کرمانشاه، افزود: باید از زمین اوقاف به عنوان یک کار خیر برای مردم استفاده کنیم و از اوقاف می خواهیم که در این زمینه برنامه ها و طرح های خود را برای خیر رساندن به مردم را ارائه کند.

او گفت: طرح اقدام ملی مسکن با رویکرد فراهم نمودن شرایطی آسان برای خانه دار شدن اقشار ضعیف پیش بینی شده و همه باید برای تسریع در اجرای این طرح خیرخواهانه تلاش دوچندان داشته باشیم.

وی اظهار داشت: هنر ما باید ساختن مسکن با قیمت مناسبتر و بهتر برای مردمی باشد که برای خانه دار شدن با مشکلات و مسائل مالی روبرو هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه استان نیاز به ساخت مسکن دارد، گفت: از هر گونه همکاری و همراهی نهادهای مختلف برای اجرای تفاهم نامه به منظور خانه دار شدن عموم مردم استقبال می کنیم.

سالاری گفت: ما باید تلاش کنیم که با اجرای پروژه های مسکن برای قشر ضعیف جامعه خیر رسانده شود و با استفاده از اجرای طرح اقدام ملی مسکن می توان در این راستا حرکت کرد.

وی بیان داشت: آماده انعقاد تفاهم نامه با اداره اوقاف به منظور استفاده از زمین های این نهاد به منظور مسکن دار شدن افراد ضعیف جامعه هستیم و در این زمینه از اوقاف می خواهیم که برنامه های اجرایی خود را ارائه کند.

در این جلسه مقرر شد اوقاف با راه و شهرسازی استان یک طرح جامع و دقیق را به منظور بهرمندی مردم از زمین های اوقاف در جهت خانه دار شدن تدوین نمایند.

ثبت نام هزار و ۷۹۹ نفر در طرح اقدام ملی مسکن

به گزارش ایرنا، هزار و ۷۹۹ نفر در مجموع در استان کرمانشاه برای مسکن ملی ثبت‌نام کرده‌اند که ۲۶ هزار و ۷۰۰ نفر آنها متعلق به مرکز استان است؛ از مجموع افراد ثبت نامی ۱۸ هزار و ۴۵۲ نفر واجد شرایط شناخته شدند که ۱۱ هزار و ۴۰۰ نفر آنها در شهر کرمانشاه بودند.

در طرح اقدام ملی مسکن قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی شامل ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر از سوی بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد در بافت های فرسوده احداث شود.

در استان کرمانشاه این طرح در شهرهای کرمانشاه، اسلام آبادغرب، پاوه، تازه آباد، جوانرود، روانسر، سنقر، صحنه، قصرشیرین، کنگاور و گیلانغرب اجرا می شود و سهمیه‌ای برای سایر شهرها در نظر گرفته نشده است.

به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه در طرح اقدام ملی، پروژه های تولید مسکن در قالب مشارکتی، واگذاری اراضی به متقاضیان، تکمیل واحدهای نیمه تمام و استفاده از تسهیلات بانکی و توجه به بافت های ناکارآمد از طریق بسته های حمایتی مدنظر است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون جمعیت ساکن در ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا دارد

برچسب‌ها طرح اقدام ملی مسکن سازمان اوقاف و امور خیریه کرمانشاه

دیگر خبرها

 • تخلف بارز در آزمون شناسایی تیزهوشان/ سابقه کپی‌پیست در آزمون سمپاد به سال 97 باز می‌گردد
 • توزیع ۸ هزار بسته کمک معیشتی در سطح استان اصفهان
 • حاجی بابایی: آموزش و پرورش اعتقادی به سند تحول ندارد/ آنقدر وزیر عوض شد که دیگر استیضاح نمی‌شود کرد
 • اجرای طرح اقدام ملی مسکن خانه‌دار شدن مردم با قیمت پایین است
 • فضاهای آموزش‌وپرورش در اختیار شعب اخذ رأی استان مرکزی قرار می‌گیرد
 • توزیع ۸ هزار بسته معیشتی توسط اداره‌کل اوقاف اصفهان در ماه رمضان
 • سارقان فرش‌ های ابریشمی دستگیر شدند
 • تسریع در اجرای پروژه هاي مسكن برای کمک به اقشار کم درآمد
 • هزار و ۷۴۰ بسته کمک معیشتی بین آسیب دیدگان از کرونا در مشهد توزیع شد
 • آموزش آرایشگری مردانه؛ بازار کار و درآمد
 • سارقان فرش‌های ابریشمی دستگیر شدند
 • آموزش برنامه‌نویسی؛ درآمد آنلاین و بازار کار
 • توزیع ۱۰۰ بسته حمایتی از محل عواید موقوفه قیدار نبی (ع) 
 • سارقان فرش های ابریشمی در تله پلیس
 • دانش آموزان جنوب شرق قربانی بدعهدی وزیر ارتباطات/ بیش از ۴۵۰ هزار نفر در شبکه ‏شاد عضو نیستند
 • امتحانات حضوری مدارس لغو می‌شود؟
 • اروپا و چالش بازگشایی مدارس/ آیا زمان بازگشایی مدارس فرا رسیده است؟
 • دستورالعمل «نحوه و فرآیند تأسیس دبیرستان‌های علوم و معارف اسلامی» ابلاغ شد
 • دانشجو معلمان در مدارس همدان به کمک دانش‌آموزان آمدند