به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان:سندروم داون یعنی تفاوت. یعنی یک فردی که با تمام دشواری‌هایی که در مسیر رشد و تکامل دارد انسان است و حق زندگی و پرورش دارد.

روزی کودکی چشم به جهان گشود که نگاهش به دنیا متفاوت‌تر از کودکان دیگر بود. اما تنها دید او به جهان متفاوت نیست بلکه دید جهان هم به خاطر ظاهر خاصش به او متفاوت است.

دلیل این تفاوت یک ناهنجاری ژنتیکی است که به آن تریزومی ۲۱ نیز گفته می‌شود. این ناهنجاری ژنتیکی بدون در نظر گرفتن قوم و قبیله و نژاد افراد به وجود می‌آید و از زمان تولد کودک با او همراه است. ناهنجاری‌ای که یا خیلی راحت از آن عبور می‌کنیم و یا با بزرگ کردن آن، این کودکان را از دایره زندگی اجتماعی بیرون می‌کنیم.

نام این کودکان، کودکان سندروم داون است. در چند سال اخیر به لحاظ فرهنگی و اجتماعی پیشرفت زیادی در زمینه پذیرش این کودکان و حمایتشان داشتیم، اما هنوز به سطح ایده آل نرسید‌ه‌ایم. حدود بیست سال پیش این کودکان به دلیل ضعیف بودن علم پزشکی عمر کوتاهی داشتند، اما امروزه با پیشرفت علوم پزشکی تا سنین شصت هفتاد سالگی هم در این دنیا به زندگی مشغول هستند.

کودکان سندروم داون نیاز به حمایت دارند

کودکان سندروم داون از زمانی که متولد می‌شوند تا زمانی که حیاتشان ادامه دارد نیاز به چتر‌های حمایتی دارند، زیرا از زمان تولدشان چالش‌های زیادی از لحاظ اقتصادی برای خانواده ایجاد می‌کنند.

محمد رضا دانش آذر معاون توانبخشی بهزیستی شمیرانات در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد مشکلات کودکان سندروم داون گفت: این کودکان از وقتی پا به دنیا می‌گذارند بحث هزینه هایشان برای خانواده‌ها خیلی چالش برانگیز است، چون اکثرا درگیر مشکلات جانبی هستند. جدای از مشکلاتی که توانبخشی باید سرویس دهد مثل مشکلات حرکتی و گفتاردرمانی، دارای مشکلات جانبی مثل مشکلات قلبی و مصارف دارویی و این‌ها بسیار هزینه بردار است، چون اکثر این بچه‌ها در خانواده‌های قشر متوسط رو به پایین جامعه هستند و هزینه کردن برای آن‌ها، اگر چتر بیمه یا چتر حمایتی نباشد آزار دهنده است.

اما این کودکان علاوه بر اینکه برای نگهداری به هزینه بالایی نیاز دارند، در سطح جامعه پذیرفته شده نیستند و از خیلی کودکان هم سن و سال خود فاصله دارند و این مشکل زمانی رونمایی می‌کند که کودک سندروم داون به سن کسب سواد می‌رسد و هیچکس در مدارس معمولی پذیرای او نیست.

مدارس عادی پذیرای کودکان سندروم داون نیستند

دانش آذر درباره جایگاه اجتماعی کودکان سندروم داون گفت: این کودکان به سن مدرسه که می‌رسند چالش‌های دیگر شروع می‌شود و آن پذیرفته نشدن آن‌ها در مدارس عادی است و نمی‌توانند با کودکان عادی معاشرت داشته باشند و اکثرا خانواده‌ها مجبور می‌شوند برای ثبت نام فرزندانشان به سمت مدارس غیر انتفاعی بروند که باز هم هزینه بالایی را به دنبال دارد و خیلی از خانواده‌ها در مدارس دولتی به این بهانه که کودک سندروم داون دیرآموز است و تعاملش با دانش آموزان دیگر کم است، مسئولان مدارس را به سمت و سویی می‌برند که عذر این کودکان خواسته شود.

اما قصه تلخ کودکان سندروم داون اینجا تمام نمی‌شود. بسیاری از این کودکان هم که به مدارس راه می‌یابند تا توانایی‌های خود را تقویت کنند از یک جایی به بعد در همان نقطه درجا می‌زنند.

اما اجتماع هم پذیرای کودکان سندروم داون نیست

معاون توانبخشی بهزیستی درباره وضعیت تحصیل کودکان سندروم داون افزود: وقتی این کودکان با هزار و یک داستان دوره‌های اولیه آموزشی را می‌گذرانند، چون در بحث خدمات آموزش عمومی نمی‌توانند موفق شوند دیپورت می‌شوند. به طور مثال یک کودک تا پایه پنجم دبستان خوانده، کودکی تا سوم راهنمایی و تعداد خیلی کمی از این کودکان می‌توانند به مرحله دیپلم برسند.

وی در ادامه گفت: ما در سال‌های گذشته بیشتر از چهار فرزند سندروم داون موزائیکی نداشتیم که بتوانند وارد دانشگاه شوند و توانایی هایشان را گسترش دهند. اکثرا به خاطر شرایط مالی خانواده و فرهنگی جامعه ترک تحصیل کرده اند. اما مسئله دیگری که خانواده این کودکان با آن مواجه هستند این است که زحمتی که برای فرزندشان می‌کشند بی ثمر می‌ماند و کودکشان موقعیت شغلی و جایگاه اجتماعی مناسبی ندارد.

درک و نگاه بعضی سطوح جامعه به روح کودکان سندروم داون آسیب می‌زند

یکی دیگر از چالش‌های کودکان سندروم داون داشتن ظاهر متفاوتشان است که در بین معلولان بیشتر به چشم می‌آید و این مسئله نقطه ضعف و قوت را باهم دارد.

دانش آذر درباره ظاهر متفاوت این کودکان گفت: اگه در جامعه شناخته شده‌تر باشند چالش‌های خانواده این کودکان و صدایشان بیشتر به جامعه می‌رسد و معایبش این است که سطح فرهنگی بعضی از سطوح جامعه باعث می‌شود ترکش‌های فرهنگ پایین به این افراد برخورد کند و آن‌ها بیشتر دچار آسیب شوند. نگاه‌های عجیب و غریبی که به این کودکان می‌شود بار منفی و روانی بدی را به دنبال دارد و در رشد و نگهداری این کودکان تأثیرگذار است.

اما شرایط ذهنی و جسمی در همه کودکان سندروم داون به یک اندازه و به یک شکل بروز پیدا نمی‌کند و باعث توقع اشتباه خانواده از فرزند می‌شود که درباره این موضوع ابراهیم مقدم روانشناس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: این کودکان از همان لحظات کودکی تحت فشار قرار می‌گیرند تا زود‌تر بزرگ‌تر شوند و رشد کنند تا بتوانند مانند همسن و سالان خودشان برخورد کنند و این با در نظر گرفتن شرایط آن‌ها سخت است و باعث بروز افسردگی، حس ناکامی و خشم در این کودکان می‌شود.

وی افزود: اما باید این مسئله فرهنگ سازی شود که از هرکسی در همان سطحی که توانمندی دارد توقع داشته باشیم. توقع بیش از حد داشتن از فردی که توانایی اش را ندارد پدیده‌های بدی را برایش فراهم می‌کند.

کودکان سندروم داون در سطوح مختلفی قرار دارند و بسیاری از آن‌ها در سنین بالا شاید سطح هوششان در حد کودکان ۷، ۸ ساله باشد، اما این به این معنی نیست که امیال انسانی مناسب با سنشان را ندارند.

مقدم گفت: این کودکان با توجه به وضعیت جسمانی‌ای که دارند، اما بسیاری از امیال انسانی‌شان تحت تاثیر آن سندروم قرار نمی‌گیرند، یعنی احتمال دارد که این فرد در سن ۱۸ سالگی به رغم اینکه از هوش بچه‌های خردسال برخوردار است امیال جنسی داشته و از تمایلات مناسب سنش برخوردار باشد و این تناقضات موجود در او می‌تواند برای او مشکلات بیشتری به وجود بیاورد.

افراد سندروم داون هم می توانند ازدواج کنند

اما اینکه افراد سندروم داون می‌توانند ازدواج کنند یا نه مسئله قابل اهمیتی است که سوال‌های زیادی از جمله مشکلات موجود در ازدواج و فرزندآوری را به دنبال می‌آورد.

دانش آذر درباره شرایط ازدواج افراد سندروم داون گفت: غالبا افراد سندروم داون نمی‌توانند با افراد عادی ازدواج کنند، اما اینکه بتوانند ازدواج کنند هم تا کنون تعداد انگشت شماری داشتیم که یک زوج سندروم داون هم داستان ازدواجشان دو سال پیش رسانه‌ای شد. این یعنی یک فرهنگ سازی مثبت که این افراد حق زندگی دارند.

وی افزود: نگرانی که شاید وجود داشته باشد در قضیه ازدواج دو فرد سندروم داون، فرزند دار شدن و اضافه شدن افراد معلول به جامعه است، اما نکته قابل توجه در مورد افراد سندروم داون این است که دختران سندروم داون نابارور هستند و نمی‌توانند فرزندی داشته باشند و ازدواجشان به معنای حفظ شأن انسانی آن‌ها است.

وقتی در مورد کودکان و افراد سندروم داون صحبت می‌کنیم، درمورد موجودات ناشناخته عجیب غریب صحبت نمی‌کنیم که بخواهیم باعث آزارشان شویم. سندروم داون یعنی تفاوت. یعنی یک فردی که با تمام دشواری‌هایی که در مسیر رشد و تکامل دارد انسان است و حق زندگی و پرورش دارد.

بیشتر بخوانید

از نداشتن تمكن مالی تا داشتن معلولیت ژنتیكی/آیا رابطه ای میان این دو موضوع وجود دارد؟

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: سندروم داون بهزیستی جامعه فرهنگ کودکان سندروم داون افراد سندروم داون ازدواج کنند خانواده ها دانش آذر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۶۹۴۷۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

درگیری در وزارت کشور؛ احمدی‌نژاد نیامده جنجال به پا کرد+فیلم و عکس

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

دستور رئیس‌جمهور به وزارت کشور درباره مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان

واکنش کاربران به کری خوانی وزیر ارتباطات و سرمربی استقلال

خبر بعدی:

فرزند پروری موازی

والد بودن به‌صورت موازی یعنی چه؟

طلاق یا جدایی یکی از راه‌های پایان‌دادن به یک رابطه منفی و سمی است. اما قطع رابطه همیشه نیاز به سطح ارتباطی را متوقف نمی‌کند، به‌ خصوص اگر با هم فرزند داشته باشید. ​

کودکان به رابطه با والدین خود نیاز دارند؛ بنابراین زمانی که ازدواج یا مشارکت والدین آن‌ها به پایان برسد، ممکن است از این خانه به آن خانه بروند. ​

اما بیایید صادق باشیم: در حالی که بچه‌ها ممکن است زمانی را که در کنار مادر یا پدر به‌تنهایی لذت ببرند، برقراری ارتباط مداوم و تعامل منظم رودررو با همسر سابق شما می‌تواند بیش از حد توانتان باشد​​​​​​​. ​

اگر صدمه، خشم، اندوه و رنجش زیادی بین دو نفر وجود داشته باشد، دیدن مداوم یکدیگر می‌تواند باعث زخم‌های کهنه و درگیری شود. اگر خود را در این موقعیت بیابید، ممکن است بخواهید یک استراتژی به نام فرزندپروری موازی را امتحان کنید تا وضعیت را دوستانه و یا حداقل قابل‌تحمل نگه دارید. ​

فرزند پروری موازی چیست؟

وقتی یک رابطه با شرایط بد به پایان می‌رسد، عصبانیت و تنفر زوج از یکدیگر به طور خودکار به وجود می‌آید و آنها دیگر باهم سازشی ندارند. این احساسات می‌توانند مدت کمی بماند و اگر این‌طور باشد، هر یک بعضی وقت‌ها جلوی بچه‌ها شروع به دادوفریاد زدن می‌کند. ​

فرزند پروری موازی یک مدل تعامل بین والدین است و اغلب والدین در دوره‌ای که بعد از طلاق هستند از آن استفاده می‌کنند. در این مدل، هر دوی والدین برای رسیدن به اهداف مشابه برای فرزندان خود همکاری می‌کنند.

​​​​​​ یک راه عالی برای تصویرسازی این مدل، این است که به راه‌آهن فکر کنید. هر والد یک مسیر ریل است، هر دو به همان جهت حرکت می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که قطار (یا کودک در این مورد) به مقصد می‌رسد. والدین به طور موقت نیاز دارند که درک خود را از آنچه که در خانواده‌هایشان دررابطه‌با بچه‌ها انجام می‌دهند به اشتراک بگذارند، و اطمینان حاصل کنند که کاری که انجام می‌دهند، مشابه است.

تعامل و ارتباطات محدودی بین والدین وجود دارد، اما کودکان با استفاده از پدر و مادر، در زمان پدر و مادری‌شان پیش‌بینی، ساختار و روال را دارند.

اغلب والدینی که از مدل فرزندپروری موازی استفاده می‌کنند، یک برنامه فرزندپروری کتبی ارائه می‌دهند که سندی است که جنبه‌های مختلف رشد فرزندانشان را مشخص می‌کند. این برنامه شامل جزئیات زندگی کودکان مانند برنامه‌های زمان‌بندی فرزندپروری (دسترسی و بازدید در شرایط قانونی)، روال، نظم و انضباط، مسائل پزشکی، نظارت و ملاحظات مالی اضافی برای رویداد‌های خاص و حتی مسائل روزمره و فعالیت‌های اضافی برای فرزندان است.

فرزندپروری موازی در موقعیت‌های خصمانه، میزان تعامل بین شما و دیگران را به حداقل می‌رساند و با تعامل کم‌تر، احتمال اینکه شما بر اعصاب یکدیگر غلبه کرده و در حضور فرزندانتان مبارزه کنید، کم‌تر است.

​این رویکرد به دو بزرگ‌سال این امکان را می‌دهد که از یکدیگر جدا شوند و سپس خودشان انتخاب کنند که وقتی کودکان تحت مراقبت هستند چگونه والدین خود را داشته باشند. ​این نوع چیدمان ممکن است ضروری باشد به‌خصوص زمانی که سابقه مشکلات سلامت روانی مانند خودشیفتگی یا شخصیت مرزی وجود داشته باشد که در آن رابطه صمیمی یا به این دلیل غیرممکن است که یک یا هر دو والدین از معقول بودن و یا همکاری امتناع می‌کنند. ​

چگونه فرزندپروری موازی با فرزندپروری مشترک متفاوت است؟

​​​​​​​​ فرزندپروری موازی همانند فرزندپروری مشترک نیست. با فرزندپروری مشترک، شما دو پدر و مادر دارید که حداقل در ظاهر با یکدیگر دوست هستند. با اینکه رابطه آن‌ها عملی نشد، اما آن‌ها می‌توانند با هم جمع شوند و بچه‌هایشان را در یک محیط سالم بزرگ کنند. این بدین معنی نیست که این والدین نیز نسبت به یکدیگر احساس بدی ندارند. اما آن‌ها می‌توانند این مسائل را کنار بگذارند. آن‌ها مشکل را با هم حل می‌کنند و می‌توانند بدون مبارزه در یک اتاق باشند. آن‌ها می‌توانند با هم در جلسات مدرسه و فعالیت‌های کودکان شرکت کنند.

آن‌ها ممکن است حتی احزاب مشترکی برای بچه‌ها داشته باشند. ​اما با فرزندپروری موازی، همه چیز از هم جدا است. این والدین در فعالیت‌های فوق‌برنامه، انتصاب پزشک، یا جلسات مدرسه با یکدیگر شرکت نمی‌کنند.

ارتباط در حداقل مقدار ممکن حفظ می‌شود و تنها در صورت لزوم رخ می‌دهد. ​اگر شما از یک رابطه با یک آدم خودشیفته یا شریک سو استفاده عاطفی بیرون می‌آیید، فرزندپروری موازی احتمالاً انتخاب بسیار سالم‌تر از فرزندپروری مشترک است. ​به هیچ‌کس اجازه قضاوت ندهید وگرنه شما تبدیل به یک پرونده برای افراد می‌شوید.

مزایای فرزندپروری موازی چیست؟

​​​​​​​​برخی ممکن است استدلال کنند که فرزندپروری موازی به نفع کودک نیست، یا استرس بیشتری برای کودکان ایجاد می‌کند، چون رابطه خوبی بین والدین را تشویق نمی‌کند. ​واقعیت این است که فرزندپروری موازی می‌تواند مفید باشد زیرا از درگیری در مقابل کودکان جلوگیری می‌کند.

این استراتژی به همان اندازه که به نظر می‌رسد منحصربه‌فرد است، ممکن است به نفع کل خانواده شما باشد. ​کودک کوچک شما ممکنه احساس امنیت بیشتری داشته باشد و این سبک می‌تواند به آن‌ها کمک کند که از عهده طلاق یا جدایی بربیایند. همچنین ممکن است یک‌قدم به سمت والدین احتمالی باشد، اما اگر این کار ممکن نیست، به خودتان فشار وارد نکنید که اگر این کار ممکن نیست، به آنجا بروید. ​

همه ما می‌دانیم که این احساسات، بعد از جدایی، خیلی سریع پیش می‌روند. پس می‌دانیم که خیلی راحت است که والدین وقتی پیش هم هستند آرامش خودشان را از دست بدهند و نتوانند کنار یکدیگر بمانند. با این حال، با گذشت زمان، والدین موازی ممکن است اجازه دهند که زخم‌ها التیام یابند و رنجش از بین برود. در این مرحله، ممکن است بتوانید ارتباط را بدون مبارزه از سر بگیرید. ​

نکاتی برای ایجاد یک برنامه فرزندپروری موازی:

​​​​​​​​یک طرح تعلیم‌ و تربیت ممکن است برخی از انعطاف‌پذیری‌ها را امکان‌پذیر کند، اما یک برنامه تربیت موازی ساده و دقیق است تا از برقراری ارتباط هر چه بیشتر بین والدین جلوگیری کند. برای اجتناب از مشکلات، رفتن به دادگاه خانواده را برای انجام تمام ترتیبات رسمی را انجام دهید.

​​​​​​​​مرحله ۱: تعیین کنید که چطور وقت خود را با بچه‌ها تقسیم خواهید کرد.

​​​​​​​​این شامل این است که به طور خاص بیان کنید که کودکان شما چه روز‌هایی با یک والد خواهند بود و چه روز‌هایی با والد دیگرش خواهند بود. همچنین می‌توانید جزئیاتی در مورد این‌که آن‌ها تعطیلات و حتی روز تولد خود را کجا خواهند گذراند را نیز در نظر بگیرید. ​

مرحله ۲: زمان شروع و زمان پایان برای هر بازدید را تعیین کنید.

​​​​​​​​بنابراین هیچ سو تفاهم یا سردرگمی وجود ندارد، یک طرح فرزندپروری موازی نیز باید شامل زمان‌های کوتاه و خاص برای هر پدر و مادر باشد. ​به عنوان مثال، مادر ممکن است بچه را از یکشنبه‌شب ساعت 7 شروع کند تا جمعه و بعد تا رساندن بچه به مدرسه از او مراقبت کند. ​و پدر بخواهد روز نگهداری را روز جمعه بعد از زمان مدرسه بگذارد.

مرحله ۳: تعیین مکان برای گرفتن فرزند و یا سپردن به دیگری

​​​​​​​هدف محدود کردن ارتباط بین والدین است؛ بنابراین یک مکان گذاشتن و برداشتن که خنثی است را انتخاب کنید. این می‌تواند یک پارکینگ بین دو خانه باشد که در آن کودکان می‌توانند به‌سرعت از یک ماشین به ماشین دیگر بروند. ​

بسته به سطح خصومت، شما ممکن است حتی بخواهید برای کس دیگری برنامه‌ریزی کنید که کودکان رابین خانه‌ها، شاید یکی از بستگان یا دوستان بی‌طرف قرار دهد. ​

مرحله ۴: در مورد نحوه رسیدگی به لغو کردن‌ها بحث کنید.

​​​​​​​​لغو کردن برنامه رخ خواهد داد، بنابراین یک برنامه برای رسیدگی به این شرایط را مشخص کنید. به طور کامل ان را واضح و روشن کنید که آیا به والدین اجازه داده خواهد شد که زمان خود را جبران کنند یا خیر. اگر این‌طور است، باید یک برنامهٔ کلی برای این‌که چه زمانی می‌توانند این کار را جبران کنند داشته باشند. ​

به عنوان مثال، والدین ممکن است یک روز اضافی را در طول هفته بگیرند و یا یک تعطیلات اضافی را با کودک سپری کنند. ​

مرحله ۵: یک برنامه برای رسیدگی به اختلافات ایجاد کنید.

​​​​​​​​زمانی که یک برنامه والدین موازی کار می‌کند، اختلافات به حداقل می‌رسد. اما هیچ برنامه‌ای کامل نیست، به‌خصوص وقتی‌که یکی از والدین سرسخت باشد. ​اگر مشکلاتی را پیش‌بینی می‌کنید، از دادگاه بخواهید تا یک میانجی تعیین کند (‌گاهی اوقات به‌عنوان هماهنگ‌کننده والدین شناخته می‌شود). به‌جای بحث در مورد قبلاً و بعدها، می‌توانید جلسه‌ای را با میانجی خود برنامه‌ریزی کنید تا در این مناقشه کار کنید. ​

خلاصه مطلب:

​​​​​​​​فرزندپروری موازی می‌تواند راهی عالی برای محافظت از کودکان و محافظت از آن‌ها در برابر جنگ و خصومت بی‌پایان باشد. این استراتژی معمولاً زمانی توصیه می‌شود که والدین قادر به تعامل دوستانه نباشند. ​و در حالی که جدایی را تشویق می‌کند، همچنین یک دوره آرامش را فراهم می‌کند که در آن والدین می‌توانند از طریق خشم و رنجش خودکار کنند و در نهایت، امیدوارم یک رابطه سالم با والدین خود ایجاد کنند.

برای کمک به رسیدن به یک توافق والدین موازی، با یک وکیل حضانت کودک صحبت کنید و فراموش نکنید که اجازه دهید برخی از دوستان معتمد در آنچه که شما در حال انجام آن هستید، و نیز حمایت و پشتیبانی همه چیز در طول دوران تلاش مانند طلاق و جدایی است. ​

بیشتر بخوانید: ده اصل ثابت فرزند پروری روش های مدیریت خشم 4 علت اصلی طلاق چیست؟ لینک کوتاه: asriran.com/003I07

دیگر خبرها

 • دولت‌های جهان در برابر کشتار کودکان فلسطینی سیاست سکوت در پیش نگیرند
 • تقوی: مجلس قبل شعار سال با مجلس بعد از شعار سال هیچ تفاوتی نکرده است
 • محسن رضایی: دولت‌ها در مورد کشتار کودکان فلسطینی، سکوت نکنند
 • اسناد حقوق بشری دوگانه غرب حقوق کودکان فلسطین و افغانستان را تأمین نمی‌کند
 • والدین روش‌های تقویت مهارت ارتباطی با کودک اوتیسم را یاد بگیرند
 • فشار خون دلیل 97 هزار مرگ افراد مبتلا به کرونا/ چاق ها و مبتلایان به بیماری های مادرزادی بیشترین فوتی های کودکان و نوجوانان در کرونا/ احتمال افزایش ابتلا به دیابت و بیماری قلبی در نسل آینده
 • دلیل ناهنجاری‌ها و درگیری‌ها در دربی چه بود؟/ بازیکنانی که مست ثروت و شهرت شده‌اند
 • رژیم غذایی بدون گوشت عامل بروز جهش ژنتیکی
 • واکنش تند کیهان به نامزدی جهانگیری
 • بی‌تفاوتی به صندوق رای بی‌توجهی به آینده محسوب می‌شود
 • این ویتامین ضد چاقی است
 • قرایی‌مقدم: شخصیت بنیادی تاثیر زیادی در ناهنجاری‌های ورزشی دارد
 • روایت خواستنی که به توانستن رسید؛ سندرم داون از مبینای ۱۷ساله ورزشکار مدال‌آور ساخت
 • ویندوز سرور چیست و چه تفاوتی با ویندوز عادی دارد؟
 • بی‌تفاوتی اجتماعی نخبگان ناشی از دغدغه‌های معیشتی است
 • دغدغه‌های معیشتی به بی‌تفاوتی اجتماعی دامن می‌زند
 • دستور ویژه عزیزی خادم؛ با خاطیان ناهنجاری های فوتبال برخورد کنید!
 • شناسایی ژن‌هایی که خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهند
 • دستور ویژۀ رئیس فدراسیون فوتبال جهت برخورد قانونی با ناهنجاری‌های اخلاقی در لیگ برتر